Telegrafische Berichten. (Slot volgt) ÜKRSTfi HA5IKK. Bij de beantwoording van de algomeene beschouwingen der Staatsbegrooting voor 1895 antwoordde de minister van justitie o. a., dat de regeering deelde het gevoelen van den heer Vening Meineszdat hetinzonderheid in dezen tijd, voor de regeering noodig was, niet aarzelend, maar krachtig en beslist op te treden tegenover eene partijdie door de wijze van haar optreden der burgerij vrees tracht aan te jagen. »De regeering kent die partij, «die in ons land het evangelie der ontevredenheid ver- »kondigtdie alle menschelijke ellende wijt aan den »Staat, aan de Regeering, aan de overheid, aan de Ver tegenwoordiging en van haar standpunt consequent »de ontevredenheid mocht anders eens gevaar loopen te «verminderen elke poging om verbetering in den «toestand te brengen poogt belachelijk te maken en te «doen mislukken die het gezag do politie weerstreeft «en belemmert, alle maatregelen der regeering tracht te «verijdelen en door op te treden in grooten getale, luid- «ruchtig en brutaalde burgerij vrees tracht aan te «jagen. Tegenover die partij meent de Regeering te «moeten toonendat zij zich om al hare agitatie en «ostentatie met bekreuntzich niet bekreunt om hare «protestmeetingsom motiën van eenige verwachting en «gloeiende verontwaardiging waarmede zij niet karig is, «maar ook datwanneer men zal pogen eenige van die «groote woorden in daden om te zetten, men het gezag «zal ontmoeten op zijn weg, vast besloten om preventief «en repressief alle verzet te stuiten en de orde te «handhaven." Op de vraag of de strafwet wel voldoende is om de politie te steunen en de aanvoerders van vrijheid en orde bun welverdiende straf te doen ondergaan ant woordde hijdat er eene legende bestaatdat in het algemeen onze strafwetgeving na de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafrecht verzwakt zou zijn dat hij er prrjs op stelde te verklaren, dat hij de gegrondheid dier stelling niet erkende en als hij dat zeide, bevond hij zich in goed en talrijk gezelschap. Op enkele punten kan echter verscherping noodig zijn en hij zou de laatste zijn, om te beweren dat de strafwet volmaakt is. Daarna trad hij in eene bespreking van verschillende ter sprake gebrachte artikelen. Ten slotte verklaarde hij dat een wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht bij zijn op treden nog niet gereed was, om ingediend te worden en wacneer iemand zon meenen, dat in dat ontwerp straf bepalingen voorkwamen tegen opruiingtegen feiten die op zich zelve niet strafbaar zijn of bij voorbeeld dat daarbjj met straf werd bedreigd opruiing in het algemeen tot storing van de openbare orde, dan kon hij zeggen, dat hij zich ten eenenmale vergiste. Nader gaf hij aan don heer Vening Meinesz de ver zekering dat hij sedert een paar dagen ontvangen had de uitkomst van een op zijn last door de justitie te Amsterdam ingesteld onderzoek naar feiten welke niet wel te brengen zijn onder ons Wetboek van Strafrecht en naar hunne meening toch gestraft moesten worden. Blijkt dit juist, dan kan aanvulling van ons Wetboek overwogen en voorgesteld worden. Bij de behandeling der begrooting van justitie deed de minister uitkomen, dat om alle gewenschte her vormingen tot stand te brengen voor alles noodig was een niet te kort ministeriëel leven. Met den heer Kist instemmende dat eene wettelijke politie-regehng nmtig iszoo stuit men daarbij op tal van vragendie niet zoo op slag en stoot te beantwoorden zjjn. Welk stelsel van regeling zal men volgen Alles opdragen aan de Rijkspolitie? Maar waar blijft dan de zelfstandigheid der gemeente Moet de gemeente de zaken regelen en het Rijk de noodige ambtenaren verstrekken om de ge maakte regelingen uit te voeren Den heer V 1e 1 a n- d e r Hein antwoordde hij op drie punten het volgende Een geheele herziening, een geheel nieuw Wetboek voor onze Burg. Rechtsvordering kon hij niet toezeggen. Tegen de uitbreiding van de rechtsbevoegheid der kan tonrechters en inkrimping van het personeel aan de Hoven en bij den Hoogen Raad heelt hij geen bezwaar, doch waar hij vroeger een amendement in dien geest voorstelde en toen het pleit verloor dient hij zich wel tweemalen te bedenken alvorens een nieuw vooistel te doen. Aan den aandrang om aan de rechtbank te 's-Gra- venhage een tweede civiele kamer toe te voegenkon hij niet voldoen. Bij het mondeling overleg is het hem bovendien gebleken, dat stremming in de procedures bij die rechtbank zijn oorzaak niet vindt in te weinig per soneel maar aan de wijze van werken waarin echter door de rechtbank zelf verandering is toegezegdzoodat met eene kleine uitbreiding van personeel spoedig de achterstand zal verdwenen zijn. Bij de behandeling der begrooting voor binnen landse he saken op den 2 wees de heer Bultman op de vertraging in de teruggaaf van gelden aan ge meentebesturen gebruikt voor maatregelen bij besmet telijke ziekte. Zijns inziens kon die teruggaaf geschieden, dooi de Rijks-ontvangers tot uitbetaling dier gelden te machtigen. Voorts drong hij aan op ruimer openbaarheid bij het uitbreken van besmettelijke veeziekten b.v. door mede- deeling in het Landbouwweekblad en op ruimer en vlug ger mededeeling van zaken, die in het belang van land bouw en veeteelt genomen worden. Zoo werd b.v. een «De kerk is vroeger uit dan ik verwachtte," zei hij. «Me dunkt, we konden voor het eten nog naar Whitehill wandelen Wie gaat met mij meé «Ik wou dat ik het doen kon, beste man zei Cle mency, luchend. «Al kon ik maar tot onzen ouden taxis medeloopen en met u sam<n de vogels in het bosch hooren zingen. Maar mjjn tijd van wandelen is voorbij. Hester en ik gaan naar huis, ik verlang weer naar onzen kleinzoonDick en de anderen zullen je zeker graag gezelschap houden." «Jos is krachtiger dan een van ons allen," zei Dick wiens gezicht straalde van de oude liefde toen hij zich tot Sir William Denham wendde. «Hij kan tegen zijn zoon oploopen, is 't niet, Tom «Nu, ik loop vast met Mary vooruit," lachte Joscelyn; «we zullen wat groen meébrengen om de gang te ver sieren tegen 't feest van van avond." zeer belangrijke mededeeling omtrent de wederopenstelling der grenzen voor vee In Alkmaar eerst bekend daags voor de algemeen bekende groote markt. Vervolgens het mond- en klauwzeer behandelende, bracht hij hulde aan den veterinairen dienst, doch meende dat, als deze zich buiten het vak bewegen en zich met landbouw zaken bemoeien gaatde landbouwers recht hebben om een woordje mede te praten. De minister schatte de belangen van de veefokkerij toch niet gering. Onze veestapel bestaat uit 11li millioen stuks hoornvee en elke prijs verhooging of vermindering is direct van grooten invloed. Waarlijk do landbouw wordt door den minister miskend en op zijn advies wordt weinig acht geslagen. De landbouw heeft geadviseerd tot onteigening van door mond- en klauwzeer aangetast veemaar de minister antwoordde, dat dit tot te hooge kosten zou vervoeren. Hij hoopt, dat hij voortaan den landbouw zal hooren en eerst dan handelen. De minister antwoorddedat men uit de rede van don heer Bultman den indruk moest krijgen, of de minister geheel aan den leiband van den veearts liep een indruk die echter geheel onjuist zou zijn. Wel worden natuurlijk de veeartsen door de regeering ge raadpleegd. Wat het afmaken van vee betreft, aangetast door mond- en klauwzeer, hij heeft dien maatregel wel eens overwogen, doch niet de overtuiging gekregen, dat daardoor de ziekte zou bedwongen worden. Die afmaking zou bovendien gekomen zijn voor de persoonlijke ver antwoordelijkheid van den ministerdaar de wet haar niet toestaat. Bij afmaking op groote schaal zou die verantwoordelijkheid te groot worden. De genomen maatregelen hebben gefaaldmaar werden toch door verschillende deskundigen toegejuicht. Mat een be langrijk kon. besluit toevallig genomen wordt één dag vóór de markt te Alkmaar, is jammer, maar aan niemand te wijten. Dat met twee maten zoa gemeten zijn bij het nemen van maatregelen tegen mond- en klauwzeer, ontkent hij. Afmaking van aangetast vee bij eerste gevallen zal hij zoo hem de doelmatigheid daarvan is aaugetoond overwegen en dan daartoe voorstellen doen. De ver traging in de teruggaaf van gelden door gemeenten voorgeschoten bij bestrijding van besmettelijke ziekten zal hij onderzoeken. Omtrent de ruimere openbaarheid bij het ontstaan van besmettelijke veeziekte verwijst hij naar zijn antwoord in de Tweede Kamer gegeven. Aan den heer Alberda van Ekenstein autwoordde de minister, dat veischaffing van arbeid door gemeen tebesturen moet geschieden bij wijze van bedeeling, daar naar zijne meening gemeentebesturen niet moeten optreden als ondernemers van landoouw- en nijverheidszaken. Uitdrukkelijk verklaarde de minister, dat de houding van den onderwijzer binnen de school geheel beheerscht wordt door art. 33 der schoolwet en wanneer onderwijzers zich schuldig maken aan overtreding van dat artikel, zouden zij spoedig op hun plicht gewezen worden. Dat artikel zal streng gehandhaafd worden en hij hooptdat het 3e lid van dat artikel (den onder wijzer van zijne bevoegdheid te ontzetten) zoo min mo gelijk zal behoeven toegepast te worden. Den 4 werden na korte beraadslaging aangenomen de begrooting voor financiën het hoofdstuk onvoorziene uit gaven, de begrooting van oorlog en die van waterstaat, alle voor 1895, met algemeene stemmen en de vesting- begrooting met 30 tegen 3 stemmen van de heeren Breuning, Rahusen en Fokker. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 31, op voorstel van burg. en weth., gedurende 5 jaren eenjaar- lijksch subsidie van f 8000 verleend tot instandhouding van het muziekaorps der dienstdoende schutterij onder voorwaarde dat de gemeente ten dienste der schutterij de beschikking krijgt over een nieuw harmonie-muziek korps, ter sterkte van één kapelmeester en ten minste 42 muziekanten en dat door dit korps per kalender jaar zullen worden gegeven ten minste 40 openbare mu ziekuitvoeringen op door burg. en weth. goed te keuren dagen en uren. Den 1 is tot afgevaardigde vertegenwoordigende de ned. herv. gemeenten in Noordholland om deel te nemen aan de beraadslagingen over het ontwerp-besluit tot wijziging van het Algemeen Reglement op het beheer dar kerkelijke goederen en fondsen der herv. gemeenten in Nederland en hot toezicht daarop, benoemd de heer A. G. Jans te Westzaan en tot secundus de heer T. Hartkamp te lonkhuizen. Den 2 heeft aan het departement van buiten 1. zaken do onderteekeniug plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Liberia tot regeling der uitlevering van misdadigers. Bij kon. besluit van den 2 is de zilveren eere- medaille der orde van Oranje-Nassau toegekend aan den bode bij bet departement van oorlog A. de Bruin. J. Bergsmaouderwijzer te Wésterblekker, is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Stolwyk. Het lid der Tweede Kamer voor Zwolle, de heer A. van Dedem die door ziekte geruimen tijd verhinderd was zijn mandaat waar te nemen is bersteid. De l'wentsche Stoombleekerij keert over 1894 13 pc*, dividend uit. De gebroeders Mol zijn op Urk aangetroffen door de personen, die op verkenning uitgegaan waren. Aederlandsch Kund vee-Stamboek. In de vergadering der atdeeling «Noordholland" van het «Nederlandsch Rundvee-Stamboek", den 28 Januari 1895 gehouden, is besloten «In 1895 uit te reiken tien aanhoudingspremiën, t. w. 5 25 en 5 k f 15, voor stieren, geboren in 1894, die bij de a. s. voorjaarskeuring in de atdeeling Noord- holland in genoemd Stamboek worden ingeschreven." Naar aanleiding van dit besluit noodigt het bestuur leden en met-leden der afdeeling uit, van hun voornemen, om mede te dingen naar de uit te loven premiën, schrif telijk keunis te geven aan den secretaris, den heer J. J. Wiilinge, te Hensbroek, vóór 1 Maart e. k. De stieren zullen door daartoe benoemde commissiën worden gekeurd te Benningbroek, bij Boon, op woensdag 17 April e. k.te Midden-Beemster, bij Proper, op woens dag 17 April e. k.te Hall weg, bij Uoppé, op woensdag 17 April e. k.te Schagen, op het tentoonstellingsterrein, op woensdag 3 April e. k.te Hoorn, bij de Goede, op zaterdag 20 April e. k., telkens 'i voormiddags om elf nnr. Uit de statistiek van het Christelijk onderwijs in Nederland blijkt, dat op 1 Jan. jl. bestonden 570 christe lijke scholen met 92,987 leerlingen tegen 558 scholen met 91,990 leerlingen op 1 Jan. 1894. Voor deze loerlingen wordt jaarlijks vrijwillig bijeen gebracht ƒ1,395,000; de Rijkssubsidie bedraagt 465,000. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressende hoofden der scholen niet medegerekendbedroeg op 1 Jan. jl. 1406 tegen 1334 op 1 Jan. 1894. Thans zijn er 873 kweekelingen bij het christelijk onderwijs tegen in 1894 630. Op i Jan. waren er aan 155 scholen met den Bijbel 160 onderwijzers minder dan bij K, B. van 18 April 1890 gevorderd worden. Vervolgens geeft de statistiek een staatje van het aantal scholen sinds 1873, toen er 300 waren; in 1883 waren er 375, maar in 1893 waren er reeds 546; thans is het getal, zooals gezegd werd, 570. Nagenoeg een verdubbe ling in 20 jaren tijds. In de Prov. Groninger Courant geeft de heer A. M. Prins den raad, naast schaalrechten eene belasting in te voeren op dorschmachines, zoo hoog, dat het stoomdorseh- werktuig niet met voordeel te gebruiken is boven den vlegel. Bij kon. besluit van den 2 is met ingang van den 16 benoemd tot dirbCteur van het post- en telegraafkantoor te Purinerend de heer F. W. P. Tilhart, thans te Alblasserdam. Den 3 des avonds trachtten een drietal personen te Rotterdam geld te maken voor vreemde papieren waarvan zij blijkbaar de waarde niet kenden. De politie, hiermede in kennis gesteld, hield omstreeks middernacht een jongen aan met een sigarenkistje onder don arm waarin f 20,000 aan effecten zich bevonden. Bij onder zoek bleek dat deze in het begin van den avond ge stolen waren bij den heer D. J. Oosthoek in de Zwart Janstraat. Twee jongens, 16 en 18 jaar oud, zijn aange- houden. Een heer, die den 4 te Monnikendam schaatsen reed en viel, brak zijn been en werd per arreslede naar Amsterdam vervoerd. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van den 10 benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zaandam de heer mr. J. Walig advocaat en burgemeester te krommenie. Bij kon. besluit van den 4 is de heer D. Franken Dz., te Le Vésinet, bij Parijs, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Amsterdam. Alhier is eene nieuwe gelegenheid op gelicht, waarin jongelieden van 18 tot 20 jaar, die de graad van matroos 3e klasse hebben verkregen in een 2jarigen cursus gevormd worden tot 3en stuurman bij de Ko-i. Ned. Marino en de Gouvernements-Marine. Hensbroek. De heer G. A. Kniphuizen, cand. tot den H. D. te Heiloo, heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente alhier. Holhorn. In den middag van den 2 kwam er op de voorsloot veel water op de ijsbaan, waardoor die baan veel is verslecht. Zondag, den 3, werd dan ook voornamelijk op de havenbaan gereden, waar het ijs hard en spiegelglad is gebleven en zich dien dag honderden rijders en rijdsters bewogen. De verbindingen met an dere plaatsen zijn er met de sneeuw en den zij 't ook geringen dooi van zaterdag, wel is waar niet op verbe terd, doch nog zeer wel rij baar. Bij bekkenslag werd in den namiddag van den 3 door do IJsclub werkvolk opgeroepen. Een aantal werkloozen waren al reeds op verschillende ijsbanen werkzaam, waar uit is op te maten, dat het mogelijke zal woi den gedaan om de baan in goeden toestand te houden. Oudorp. Tot seinopzichter over de bemaling van het dijksbestnur der Uitwatereude Sluizen in Kennemer- land en Westfriesland, is benoemd de heer H. Gerrits te Oudorp. Door de welwillendheid van den heer mr. L. van Gijnte Dordrechtwerd het Museum van kunst nijverheid te Haarlem in de gelegenheid gesteld eene zeer belangrijke tentoonstelling te honden van af beeldingen van Dordrecht's oude gebouwen die thans geopend is en vermoedelijk tot zondag, 24 februari, zal geopend blijven. Het grootste aantal dezer afbeeldingen is het werk van den in 1884 op 75-jarigen ouderdom overleden Dordscheu schilder en teekenmeester Jan Rntten e. a. De catalogus bevattende 167 nummers is op het Museum verkrijgbaar gesteld. Esmond aan Zee. Tot rijksveldwachter-jacht opziener ter standplaats Wijk aan Zee en Duinis benoemd C. Pz. Conijn, alhier. Heerbugowaard. Het fanfarecorps gaf den 1 en don 3 hare eerste openbare uitvoering in het lokaal «de Zwaan". Dit eerste optreden voor het talrijk opge komen publiek is volkomen goed geslaagd. Bij voort durende ijverige studie belooft het corps veel goeds en kan het vele aangename avonden verschaffen. Hetlaatst verschenen nummer van 2 Febr. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. Eene woelige zitting in de belgische KamerFélix Faure de oorlog tusschen China en JapanLord Ran dolph ChurchillWereldtentoonstelling te Amsterdam in 1895 eerbetoon aan Jozef Israëls de rijwielententoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam vau 512 Febr.; particuliere brieven uit Oost-Afrika uit het Indische levenzaak-Joniaux. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar 's-Gravenhage 5 Februari 1895. EKKÜTE UAMEli. Aangenomen werden de begrooting voor Suriname en de koloniën en na een debat met 26 tegen 11 stommen het ontwerp tot teruggaaf van het waarborgkapitaal aan de concessionarissen te Samarang-Cheribon. Eene motie der Friesche Heeren, tot instelling van een onder zoek van den toestand der friesohe gemeenten is inge trokken, na de verzekering van den minister van Houten, dat hij het onderzoek der tegeering voortzet en speciaal onderzoek onnoodig is, waarop de Kamer is uiteengegaan.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2