No. 17. Zeven en Itfegentigste Jaargang. 1895. YRIJDAtf 8 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. (Slot.i) r ALK1IAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Doaderdag- en 'Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers /"O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frjjs der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. ENGEIiANO. De zitting van het parlement is den 5 geopend met eene troonrede, waarin wordt opgemerkt, dat de betrekkingen met de vroemde mogendheden voort durend vriendschappelijk en voldoende zijn. Melding wordt gemaakt van de overeenkomst met Frankrijk tot regeling der grensscheiding in Sierra Leone; betreurd wordtdat de oorlog tusschen China en Japan nog steeds voortduurt. De regeering is in zeer vertrou- weljjke en hartelijke overeenstemming met de mogend heden, welke in die streken belangen hebben en zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om een vredelievend einde van den strijd te bevorderen. Ten gevolge van het ontvangen verslag over de buiten sporigheden, door turksche troepen in eenige districten van Klein Azië begaanheeft de regeering het haar plicht geacht, gezamenlijk met andere mogendheden op merkingen te maken aan de Porta. De Soltan gaf zijn voornemen te kennen streng te zullen straffen de officie ren en soldaten, die zich daaraan zouden hebben schuldig gemaakt en zond een commissie van onderzoek, die ver gezeld wordt door afgevaardigden van die mogendheden, welke consuls te Erzeroem hebben. De indiening der volgende wetsontwerpen wordt o a. aangekondigd een tot wijziging der agrarische wetten in Ierland, ten einde den toestand van pachters, die uit hunne hoeven gezet zijn, te verbeteren een tot scheiding van de Anglikaansche Kerk en den Staat in Wales een tot toekenning aan de bewoners der gemeenten van het recht om den verkoop van sterken drank in het klein to be perken; een tot toepassing bij de verkiezingen van het beginsel: één man, één stem en één tot instelling van scheidsgerechten om de verzoening tusschen patroons en werklieden te verkrijgen bij verschillen tusschen hen. Heogerhuls. Den 5 bracht lord Hersehell de over plaatsing van den reebter Vaughan Williams ter sprake. Hij verklaarde de tegen zijne houding ingebrachte be schuldigingen ongegrond; waren zij juist geweest, dan zou bij niet waardig zijn »lord high chancellor" te zijn Het was noodig een rechter in het Court of Bankrnptey te hebben zoolang rechter Vaughan Williams op zijne rondreis in de provincie was. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede verklaarde lord Rosebery te gelooven, dat de commissie, door de Porte gezonden om een onderzoek in te stellen naar de armenische gruwelen, de waarheid aan het licht zal brengen, nu de mogendheden er op toezien. Blijken de geruchten van de gepleegde wreed heden waar te zijn, dan kan de toestand der christenen in Klein-Azië niet blijven als thans. De misdaden in Ierland zijn verminderd; dit is te dan ken zoowel aan de wijze, welwillende en standvastige staatkunde der regeering, als aan de omstandigheid, dat Ierland overtuigd is, dat de billijke wenschen van het iersche volk zullen verwezenlijkt worden, zoolang zjj blij ven binnen de perken van het program. VAN EDM LÏALL. Vertaald door Guillette. Zijn nichtje, Mary Denhameen weeshet eenige kind door Arthur en Rosamond nagelaten nam met vreugde het voorstel tot eene wandeling met haar liefsten oom aan. De laatste twaalf jaren waren zij nauw aan elkaar verbonden geraaktzij had op Court House een sympathie en een liefde gevonden welke haar leven reent gelukkig maakten. Een paar maanden na den dood van Karei II was Joscelyn na voor zijn gezondheid eenige jaren in het zuiden van Frankrijk gewoond te hebben naar Engeland teruggekeerd, sterker en gezonder dan hij ooit had durven hopen te worden. Zijn eerste gedachte was toen Rosamond's dochtertje op te zoeken, die hij tot nu toe slechts bij tussehenpoozen gezien had. Hij had haar verlaten als een schnw ingetrokken kind bij zijn terugkomst werd zij reeds meerderjarig, en vond hij een ernstig denkend meisje dat zich niet met oppervlakkige kennis en de ijdelheden der wereld tevreden stelde. Sedert had zij elk jaar eenigen tijd op Katterham doorgebracht, en was zij als een dochter voor Joscelyn en Clemency voor wie zij de leegte in huis aanvulde sedert Tom met vrouw en kinderen het landgoed »Dower House" be woonde. »U hebt Morrison en Charlotte op den oorlog gebracht, oom zeide zjjterwijl zij met haren oom opwandelde. »Hij was vol vuur over den slag bij Newbury." »Jadie honderdste psalm heeft het 'm gedaan," zei Joscelyn. »Nog hoor ik die wjjs in den donkeren nacht toen de troepen oprukten tot het beleg van Winchester I De toestand van den landbouw is het ernstige vraag stuk dat de regeering kan bezighouden, maar men moet het rapport der commissie van onderzoek afwachten alvorens middelen ter verbetering voor te slaan. Wat het Hoogerhuis betreft, herhaalt hij, dat dit Huis in den tegenwoordigen toestand een ernstig gevaar op levert, en dat deze kwestie moat uitgemaakt worden bij een besluit van het Lagerhuis. Thans is het tijdstip nog niet gunstig om zulk een besluit te vragen, want zij zou moeten gevolgd worden door eene ontbinding en de regeering wenscht vooraf eenige wetsontwerpen te doen aannemen, om de in de troonrede nedevgelegde beloften te vervullen. Het adres van antwoord is aangenomen. Iiagerhuis. Den 5 werd beraadslaagd over het adres van antwoord op de troonrede. In den loop der bespre kingen verklaarde minister William Harcourt te gelooven, dat geen enkele regeering geen enkele souverein den oorlog wil, maar dat allen oprecht en ernstig den vrede wenschen. Wat de vloot betreft, de regeering is voor nemens op loyale wijze het program te vervullen, waar aan zij in het vorige jaar een begin van uitvoering heeft gegeven. De verdere beraadslaging werd verdaagd. Den 6 heeft de minister Buxton het antwoord voorge lezen dat aan de Swazilandsche afgezanten gegeven is. Daarbij werd verklaard dat de Koningin tengevolge van haar door verdragen opgelegde verplichtingen de aangeboden huldiging als Suzorein niet kon aannemen. De minister gelooidedat de beraadslaging over deze kwestie op het oogenblik min gewenscht was nu men de deswege ge wisselde stukken, die binnenkort onder de leden verspreid zullen worden nog niet kendeook zou de Raad der Swazi's den 6 of 7 bijeenkomen om voor goed te beslis senof zij de voorgestelde organisatie al dan niet zal aannemen. De heer Bartlett hield desniettegenstaande de beraadslaging aan den gang door eene rede te houden, waarin hij der regeering aanviel omdat zij geweigerd had het beschermheerschap van Swaziland op zich tanemen_ SPANJE. De Kamer heeft het wetsontwerp aan genomen waarbij een recht van 2'/2 pesetas per mud van buitenlandsche granen wordt geheven. De spoorweglijnen ten uoorden van Madrid zijn door zwaren sneeuwval gestremd waardoor Madrid geheel afgesloten is en brieven noch couranten kunnen verzon den of ontvangen worden. Den 4 was het reeds de derde dagdat geen brievenpost uit het noorden was aange komen. CHINA. Den 2 is de stad Wei-hai-Wei zelf door de tweede japansche divisie ingenomende chineezen vluchtten naar Cheefoe. De chineesche vloot lag toen nog in de haven. BEIiQIE. Mevrouw Joniaux heeft uit hare gevan genis een langen brief aan de Etoile geschreven, waarin zij zeer nadrukkelijk hare onschuld betuigt aan den drie- Matigheid Turner bracht mij 't bericht dat je moeder buiten gevaar was en men alle hoop had haar in leven te honden. En nu is die lieve zuster al jaren dood, sedert het jaar van de Pest en ik leef nog. Ze heeft geen prettige jeugd gehad maardit geloof ik zeker Mary, ze is in de zestien jaren van haar huwelijk zoo gelukkig geweest als iemand zijn kan. En dan slechts één dag haar man overleefd Hij keek naar de donkere oogen en de bruine krullen van zijn nichtje en het was als zag hij weer het gezicht van Arthur Denham zich over hem heenbuigend toen hijin Farnham Castle opgeslotenbewusteloos lag. Toch herinnerde haar onschuldig gezichtje hem ook aan Rosamondzooals deze lange jaren geleden op Shortell Manor ronddribbelde een stil, ingetrokken meisje, onder wier kalmte zich een hartstochtelijke aard verborg.' Op eens staakte Mary hare overpeinzingen en vroeg »U en vader behoordet toch tot een verschillende partij U dacht immers anders over den koning dan hij P" »Ja', zei Joscelyn, »over dat onderwerp spraken we nooiten we waren altijd de beste en trouwste vrienden, in den oorlog en daarna tot de Restauratie toe. En, dit geloof ik stelligals je vader leefdehij zou van harte aan dezen Dankdag deel nemen." Kolonel Algernon Sydney keurde de terechtstelling van den koning goed", hernam Mary, »alleen niet de manier waarop het rechtsgeding gevoerd was. Vondt u dat ook Joscelyn's gezicht stond op eens zeer ernstig, terwijl hij antwoordde »Ib achtte zijn dood noodzakelijk en hiervan ben ik zekerdat wijlen de Protector de grootste man dien Engeland ooit gezien heeft het niet zou hebben gedaan, had het vaderland op eene andere manier gered kunnen worden. Hij hield werkelijk van Zijn Majesteithij heeft zijn best gedaan hem te sparenen was de koning niet zoo door en door valsch geweest, had hjj eenig vertrouwen gesteld in zijn volkmen had hem nimmer onthoofd. Hij is gestorven als een Christen en een gentleman, maar uit zijne verklaring op het schavot, dat »het volk geen voudigen moord, waaraan zij schuldig verklaard is. Haar man heeft den 4 ontslag gevraagd als hoofdingenieur der provincie Antwerpen. DITITSCHIiAND. In het laatste kwartaal van 1894 zijn te Berlijn 381000 kub. el gas minder verbruikt dan in het derde kwartaal, deels een gevolg van de uitbrei ding van het electrisch licht, deels van den ongunstigen staat der nijverheid. FRAIURIJK. Den 4 heeft te Monceau les-Mines eene gasontploffing plaats gehad in d>' mijn Sainte Gétaé- viève; vermoedelijk zijn 30 menschen omgekomen. Presi dent Faure zond onmiddelijk een der officieren van zijn militair huis naar de plaats des onheils en stelde hem f 1000 ter hand, om die som bij wijze van eerste hulp onder de gezinnen der slachtoffers te verdeelen. Den 5 is do overeenkomst geteekend, waarbij het recht van voorkeur van Frankrijk op den Congostaat bevestigd wordt, ingeval die Staat aan België wordt overgedragen. In een gesticht te Poitiers hadden den 3 des avonds vijf oude mannen van 68 tot 80 jaren, belast met de zorg voor den tuin en de hoenders, hunne kamer met houtskool verwarmd en den 4 des ochtends werden alle vijf dood gevonden. In 1885 werden in het geheele Rijk 4640 echtschei dingen uitgesproken en in 1891 7445 Van 1885 tot 1891 werden 76 van de 100 echtscheidingen aangevraagd wegens verlating en mishandeling en slechts 20 wegens echtbreuk. Den 2 werd ten stadshuize te Parijs het eerste bal van het seizoen gegeven dat door president Faure en de zijnen bezocht werd. Ernest Carnot, zoon van wijlen den president Carnot, is in het departement Cöte d'or tot lid der Kamer gekozen. De socialistische Kamerleden hebben aan de Kamer een wetsvoorstel ingediend om aan onwettige kinderen dezelfde rechten te geven als wettige hebben en het onderzoek naar het vaderschap toe te staan. Uit een daarbij gevoegden staat blijkt, dat tegenwoordig in Frank rijk op de 1000 kinderen 87 onwettigen zijn. Te Atrecht zijn twee mannen dood gevroren. Te Havre lag een voet sneeuw. BWITSERIjAND. Bij een den 3 te Bern gehouden volksstemming is de verplichte koepokinenting in hot kanton Bern met 26000 tegen 23000 stemmen afgeschaft. Den 3 is het wetsvoorstel betreffende de diplomatieke en consulaire vertegenwoordiging met 171732 tegen 122396 stemmen (de helft der kiezers kwam niettegen staande krachtige inspanningslechts op) verworpen bij de gevraagde volksstemming. Dientengevolge blijft de- tegenwoordige bepaling, dat de oprichting van een nieuw gezantschap of consulaat telkens bij afzonderlijke wet goedgekeurd moet wordenvan kracht. deel behoort te hebben aan de regeeringdat het hen niet aangaat blijkt duidelijk genoeg dat hij nooit iets anders dan een despoot zou geweest zijn. Geloof me kindlief, de toekomst is aan hen, die het volk vertrouwen Toch heb ik, zelfs door kolonel Sydney dikwijls ten nadeele van den Protector hooren spreken hij ook heeft als een dwingeland geregeerd." »Dat is waar. Maar het is gemakkelijk later te criti- seeren ik geloof dat geen ander man de natie veilig door ai die stormachtige zeeën zou heengestnurd en Enge land hebben opgevoerd tot de hooge plaats die het cu in Europa inneemt. Maar de wereld zal met haar gewone wijsheid monumenten oprichten voor koning Kareien Cromwell's naam zal aan de minachting worden prijsge geven, zijn persoon belasterd, zijn lijk naar Tyburn gesleurd, zijn hoofd in Westminster Hall te pronk gesteld worden, ofschoon Engeland zonder zijn tusschenkomst, in handen van den Franschen koning wezen zou. De hemel beware mij dat ik éen hard woord spreke over hen die deze wereld reeds lang hebben verlaten, maar wezenlijk Mary het oude bloed begint nóg te koken. »Ik vind het toch begrijpelijk," hernam Mary, nadat zij eenigen tijd peinzend had voortgewandeld, »dat het volk zich ergerde aan het onthoofden van koning Karei. Een dergelijke dood is afschuwelijk." Kindlief, ik ben een oud soldaat, ik heb den dood onder allerlei vormeu gezien, en, als je alleen de lichame lijke pijn bedoelt, wat komt het lijden van kolonel Hamp den nabij in die laatste dagen van zijn leveu God ver geve mij als ik ongelijk heb, doch ik geloof niet dat het lijden van den koning te vergelijken is met de ellende, het leed, door hem over duizenden betere en meer be trouwbare menschen gebracht. Ook vind ik het niet eerlijk dat aan Engeland de schuld wordt gegeven van hetgeen men aan de tyrannie der Stuarts te danken heeft. Iemand die een schaap gestolen heeft, wordt op gehangen. Is dan de tyran die de Engelschen van hun rechten berooft, niet veel meer schuldig Mary moest dit wel toegeven, doch in haar hart dacht zij aan een ver verwijderde toekomst als er geen oorlog

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1