No. 18. Eerste wad. Zeven en XVegentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 10 FEBRUARI. GRAAWRECHTEiï, Buitenland. Nederland. ALKIIAARSCHU COURANT. Deze Courant wordt Dlasdag-, lloaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar 0,S«; franco door het geheele rjjk 1, De 8 nummers/-0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frtys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Het bijvoegsel van het Nederlandsche Landbouw Week blad van 2 Februari jongstleden (zestien kolommen druks) is geheel gewijd aan de bespreking der vraag of weder invoering van graanrechten wenschelijk is of niet. Dit onderwerp is derhalve wel aan de orde van den dag. Hoe belangrijk op zich zelf het ook is, toch zon 't onnoodig zijn naar 't Landbouwweekblad te verwijzen, indien daarin niet twee opstellen voorkwamen die alle aandacht ver dienen. - Eén van het kamerlid Mr. C. J. Sickesz en één van van den heer J. L. T. Groneman. Den heer Groneman vooral is het eigen, om zoowel wanneer hij in vergadeiingen het woord voert, als wan neer hij schrijft onverholen en op eene voor ieder be grijpelijke wijze zijne meening uit te spreken. Reeds daarom alleen zou bij tot de mannen van invloed kunnen gerekend worden zijne adviezen zijn in dit ge val bovendien van bijzondere waarde, omdat hij zelf het landbouwbedrijf uitoefent. Hetgeen hij stelt, draagt dan ook niet den stempel van kamergeleerdheid maar geeft blijk van een onbe vangen oordeel. De heer Groneman beschouwt de quaestie der graan rechten van twee zijden. Hij beantwoordt ten eerste do vraag of nit een algemeen nederlandsch oogpuntde wederinvoering een voordeel zijn zon, en ten tweede, of voor onzen landbouw in zijn geheelen omvang, hetzelfde middel aanbeveling verdient. Hy komt er rond voor uit»Voor de nederlandsche natie in haar geheel genomen is de lage prijs van 't graan een zegen. Goedkoope levensmiddelen zijn een wel daad voor de burgerij, en voor de minder bemid delde standenvoor de werklieden in de stad en ten plattelands bet meest." Dit argument voor den vrijen handel blijft ons on weerlegbaar toeschijnen al wordt daartegen nog zoo dikwijls aangevoerd, dat, indien de landbouw bloeit, alle takken van bedrijf in bloei zullen gerakendat derhalve zelfs kunstmatig de landbouw moet gesteund worden door heffing van invoerrechten, opdat de verdiensten van een iederen dus de koopkracht der geheele bevolking zal toenemen. Het is wanneer men er over nadenkt, toch niet meer dan een zeer betwistbare stelling, dat alle takken van bedrijf en alle looneu zullen stijgen indien de bezitters van graanlanden bevoorrecht worden. De prijsbewegingen der loonen worden door velerlei beheerscht, zoodat zelfs al ware de stelling bewezen, toch een stijging van den prijs der werkkrachten geenszins spoedig, noch met zekerheid kon verwacht worden. Het belangrijkste gedeelte van 't betoog van den heer Groneman, is evenwel dit, waarin hij uiteenzet, waarom voor den Nederlandschen landbouw in 't algemeen ten sterkste gewaakt moet wordentegen de richting die zich thans op nieuw baan breekt. Het spreekt van zelf, indien men onder landbouw en graanbouw hetzelfde verstaat, dat men zich dan de op lossing van het protectie-vraagstuk wel wat te gemak kelijk maakt. In ons land zijn uitgebreide streken b.v. in Friesland, in Noord- en Zuidholland, waar men, zoover 't oog rei ken kan, niets ontwaart dan weiland. Voor de landlieden in den omtrek van Alkmaar bv., zon de verhooging der graanprijzen een groot nadeel zijn Hetzelfde geldt voor den tuinbouw, den akkerbouw aan de Langedijken, waar mosterd, karwei, kool en veld vruchten geteeld worden. Voor de bewoners van de oostelijke provinciën van ons land, waar rogge slechts voor eigen gebruik en voor de huurders, die al spoedig opslag van huur zullen krij gen bij invoering van inkomende rechten, kan het voor deel evenmin van overwegend belang worden geacht. Wanneer men bovendien in aanmerking neemtdat beperking van invoer, vermindering van uitvoer na zich sleept en dat onze veefokkers en kaasbereiders buiten- landschen afzet niet kunnen missen dan kan het niet anders of men moet de conclusie van den heer Groneman onderschrijvenen den verderfelijken invloed van inko mende rechten volmondig erkennen. Het was evenwel den schrijver waarschijnlijk niet slechts om deze conclusie te doen. Hij spreekt ten slotte de hoop uitdat eigenaar en geldschieters zich met wat minder huur en ronte tevre den zullen stellen. Toch mag men onzes inziens niet te veel hopen op de vrijgevigheid van landeigenaren en hypothecaire geld schieters gelijk de heer Groneman wel schijnt te doen. Want hoewel in 't gewone spraakgebruik een land eigenaar een man is die er warmpjes inzitdie 't geld zooal niet om te grijpen dan toch voor 't weggeven heeft, blijkt de feitelijke toestand dikwijls van dien aard te zijn dat de landeigonaars, ook al ten gevolge van den slechten tijd, de vermindering van inkomsten even slecht kunnen dragen als de huurders. Meer dan een landeigenaar staat dus voor de keus of zijn huurder te helpen en zich zelf in schulden te steken, of zijn huurder niet te helpen en zijn eigen schulden wel te betalen. Nu zullen er wel altijd de meeste mensehen het laatste verkiezen boven het eerste, volgens het spreekwoord, dat 't hemd nader is dan de rok. En wat de hypothecaire geldschieters betreft, over hen kan 't zelfde gezegd wor den doch bovendien het aantal hypotheken 5 °/0, is te gering, dan dat door eenige meerdere toegeeflijk heid in rente de landbouwers in 't algemeen veel baat zouden vinden. Intusschen blijven in enkele geval'en de wenken van den heer Groneman navolgenswaardig. Het laatste punt van het betoog, dat de lezer, na al het voorgaande, zeker geneigd is, om in zich op te nemen, bevat even eens een troost, de hoop op bete.-e tjjden: »De prijzen der granen zijn laag iu alle werelddeelen. Maar is het nu onder deze omstandigheden niet mogelijk, dat daar evengoed als hier, de graanbouw ingekrompen wordt? Dat da overvloedige oogsten tier laatste jaren ook daar woiden opgevolgd door anderen? Daardoor zouden de groote voorraden allengs wegslinken en de prijzen noodwendig weer naar boven moeten gaan." Mogelijk is het zekerof stijging van prijzen waar schijnlijk of aanstaande is, mag echter met grond worden betwijfeld. Immers voor zoover men kan nagaan, ontstond de daling der graanprijzen door intensiver cultuur, door toename van vervoermiddelen en door vermeerdering der koopkracht van het goud, driëerlei oorzaak dus. Onder ongunstige oogsten over de geheele wereld, zouden wij even goed lijden als ieder ander. Tengevolge van het goede transportwezen helpt een slechte oogst in enkele graanbouwende streken zeer weinig tot verheffing der prijzen. En eindelijk mocht het waar zijn, dat elders minder graan werd verbouwd, en men ging elders evenals wij op groote schaal de veefokkerij uitoefenen, dan zouden de voordeelen ook in dit bedrijf (evenals thans met de varkens het geval is) gelijk nul worden. Hoewel men 't gaarne mèt den heer Groneman anders zou wenschen, voor zoover men thans de zaken bezien kan, is nog geen verbetering van den toestand in 't gezichtde oorzaken der prijsdaling hebben toch geens zins opgehouden te bestaan. BEIiCIE. In de Kamer had den 8 bij stampvolle tribunesde beraadslaging plaats over de interpellate van den afgevaardigde Lorand over den Congo-staat t >t den minister van buitenlandsche zaken. Te midden van de grootste aandacht, zeide hij te kunnen aankondigen dat hij binnenkort bij het bureau der Kamer een wets ontwerp zon indienen tot goedkeuring van het ver drag, tusschen België en den onafhankelijken Congo- staat gesloten, waarbij de voorwaarden lot overneming van het gebied van dezen staat worden geregeld. Voorts ontwikkelde hij de het ontwerp vergezellende memorie van toelichting. Daarin wordt in drie hoofdstukken de toestand van den Congo-staat blootgelegd uit een inter nationaal oogpunt; verder worden de hulpbronnen des staats opgesomd en de toestand der geldmiddelen toege licht. Akten en bescheiden die dienen kunnen ter in lichting van de Kamer, zullen tevens worden overgelegd. Hij achtte het onmogelijk onmiddellijk de beraadslaging over deze kwestie te beginnen en stelde voorte wachten tot genoemde stukken waren ingediend. De heer Lorand verweet aan de rogeeringdat zij in geheime bijeenkomsten der rechterzijde verklaringen af legde en vroegwaarom de regeering het weder aan vaarden van den Congo-staat vóór 1900 voorstelde. Hij bracht in herinneringdat de regeering zich ten dezen verbonden had en dat de kamer geene enkele opheldering had ontvangen. Hij sprak van de reeds toegestane opof feringen België onderhoudt officieren en diplomaten voor den Congo-staat. Hij verweet het kabinetde natie te bedriegen. De minister-president verweet den heer Lorand zijne opwinding en zeide dat de regeering dit ontwerp zou indienen dat in volle vrijheid zou worden behandeld. De kamer zou al de noodige stukken krijgen ieder zou aan de beraadslaging kunnen deelnemen. Hij wachtte met vertrouwen oppostie afals het ontwerp zou zijn ingediend. De interpellatie was daarmede geëindigd. OOSTENRIJK.-HONGARIJE. Te Czernowitch zijn vier menschen dood gevroren. VEREENIGDE STATEN. Het wetsvoorstel van den heer Springer strekkende om de door president Cleveland in zijne boodschap ontwikkelde gevoelens in artikelen om te zettenis den 7 met 161 tegen 134 stemmen verworpen na verwerping van eenige amende menten. De heer Springer verzocht op deze stemming terug te komen doch het daartoe strekkende voorstel werd verworpen met 135 tegen 123 stemmen. Schagen. De algemeene vergadering van het Schager ziekenfonds, den 5 in het lokaal-Huiberts alhier gehouden, werd door weinig leden, 14 slechts, bijgewoond. Uit de notulen en bet jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging op 1 Augustus 1393 25 huisgezinnen en 29 perso nen als leden tulde tegen op 31 Deo. 1894 27 huisge zinnen en 31 personen. Het aantal donateurs bedroeg op eerst genoemden dag 29 op laatstgenoemden 26. De pogingen aangewend door het bestuur bij een 50tal ge goede ingezetenen, om als donateur toe te treden, hadden tot uitkomstdat een vijftal als zoodanig tot de ver- eeniging toetraden., In het afgeloopen jaar werden 510 recepten afgogeven en 77 uitkeeringen gedaan tot een bedrag van 269,60. Met beeren apothekers werd een nieuw contract gesloten, waarin elk recept op ƒ0,45 ge steld is. De rekening en verantwoording van den penning meester sloot met een nadeelig saldo van J 24,275 (in komsten 726,36 uitaaven f 750,735.) Op de rijks postspaarbank heelt de vereeriging nog een bedrag van 329,16 uitstaan. Tot leden der com missie tot nazien van de rekening en verantwoording werden gekozen de heeren J. Ranke, P. Metselaar en J. Reuzenaar. De aftredende bestuursledon de heereu P. van Twnijver, J. Castricum en L. Roggeveen werden allen herkozen. Rechtspersoonlijkheid heeft de vereeniging niet kunnen verkrijgen, waarom de gelden op de spaar bank op des penningmeesters naam staan geboekt. Hierin zal echter op zijn verzoek verandering worden gebracht. Aan het bestuur werd opgedragen een en ander te regelen. Met een opwekkend woord van den voorzitter, den heer Th. Roep, werd de vergadering gesloten. Den 8 had in het lokaal-Blauw de tweede en laatste volksvoordracht van dezen winter plaats. Een talrijk publiek genoot ten volle van de muzieknummers der harmoniekapel en der zangvereeniging Euterpe" De solo's van den heer Stadt »Mijne moedertaal" en Ijsver maak op bet IJ" vielen zeer in den smaak vooral het laatstedat de heer Stadt op aanhoudend applaus ten tweeaemale gaf De heer A. Sloos, van Winkel, droeg op zeer verdienstelijke wijze »De St. Nicolaasavond" van J. van Maurik voor. Te elf uren was het programma ten einde gebracht. Den 8 ontstond brand in de woning van G. W., door dat de vrouw des huizes des morgens de kachel met petroleum wilde aanleggen. De vlammen brachten vrij groote schade aan. De bewoner van het huis, G. W., bekwam bij het blusschen nog al ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Marken-Minnen. Dezer dagen geraakte een 4J/2 jarig kind van een der arbeiders aan het fort in eene bijtmet bet ongelukkig gevolg dat het kort daarna levenloos daaruit werd opgehaald. Wlerlngerwaard. De twee jaren geleden alhier opgerichte zangvereeniging Apollo" gaf den 6 haar eerste concert onder haren nieuwen directeurden heer P. Stadt. Uit de uitvoering der verschillende nummers bleek wat ijverige studie onder goede leiding vermag. De solonummerszoowel voor zang als pianowaren aan goede handen toevertrouwd; een woord van lot aan de soliste in »Goeden Nacht" is niet misplaatst, haar lieve sopraanstem bekoorde een ieder. Een gezellig bal besloot den avond. Jammer, dat de temperatuur in de zaal zoo veel te wenscben overlietzij was oorzaak dat het talrjjke publiek vroeger dan gewoonlijk huiswaarts ging. Spanbroek. Tot hoofdingeland van den polder de Kaag is gekozen de heer C. Heddes. Sehermerhorn. Een talrijk publiek woonde den 8 de openbare uitvoering van het kinderzang koor alhier bij. Het eerst werden voorgedragen 6 drie stemmige zangnummers, daarna »Agileerd" een kinder blijspel van P. Lonwerse, en tot slot de kinderoperette in 5 bedrijven Asschepoetster." Deze operette werd geheel iu costuum opgevoerd. Met onverdeelde aandacht werd de opvoering gevolgd. De heer Rodenburg bracht ten slotte den directeur, den heer Kuilman, een woord van dank voor zijne inspanning en moeite.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1