MAGDA. Zeven en Negentigste Jaargang, 1895. ZONDAG 10 FEBRUARI. Gemeenteraad yan Alkmaar. FEUILLETON. Nederland. Vergadering Woensdag 13 Februari 1895, Onttrekking aan den openbaren dienst. NO. 18. Tweede blad. ALKJIAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 123/4 uur. Punten van behandeling: Onderzoek geloofsbrieven van den heer G de Groot Jz. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en iabrieken over 1894 op de rekening der bad- en zweminrichting over 1894; op het verzoek om eene jaarlijksche bijdrage voor eene alhier op te richten huishoud- en industrieschool op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van landbouw, om eene bijdrage uit de gemeentekas voor de aanstaande Paaschtentoonstelling. Van Burgemeester en Wethouders. 2e 3uppletoire gemeente-bogrooting dienst 1894, met rapport der commissie van financiën. Brief, waarbij gehandhaafd wordt de naam van Land- straat voor de nieuwe straat aan den Nienwlaudersingel en voorgesteld wordt, den naam van Emmastraat te be krachtigen. Voorstel naar aanleiding van het adres van den heer J. Pot betrekkelijk den steiger aan de Kanaalkade, met rapport der vaste commissie van bijstand voor de ge meente-eigendommen en werken. Voorstel om, ter voldoening aan het verzoek van Z.E. den Minister van Justitie, onder den afstand van den grond en het huis van bewaring nog te begrijpen twee kleine strookjes gemeentegrondbehoorende tot de on- gennmmerde wegen van sectie A der gemeente Alkmaar. Rapport der vaste commissio van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen op het verzoek van bewoners van het Ritsevoort om verbetering van een deel der rioleering aldaar. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het iukomeu dienst 1894. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 9 Februari 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. KADASTER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeens kennis, dat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belanghebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten, be deeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 8 Februari 1895. A. MACLAINE PONT. Novelle van Deboba van de Velde. 1) Magda, het is zulk heerlijk weörmaak je klaar, lieve dan gaan we eens wandelen.'' De jonge vronw, die met de hand onder het hoofd door de ruiten zat te turen, richtte zich op die woorden van haar echtgenoot werktuigelijk op en gehoorzaamde zwijgend aan zjjn op vriendelijken toon geuit verzoek. Zij moest zeker eens buitengewoon schoon zijn geweest, toen die donkere oogen nog schitterdentoen nog een glimlach zetelde om dien welgevormden mond en een blos op de nu zoo bleeke wangen want zelfs nu met die doffe moedelooze uitdrukking had het gelaat nog iets aantrekkelijks. Frits Ronnerhaar man scheen dat ook te vinden althans toen hij haar hielp haar mantel om te slaan, kon hij niet nalaten hare donkere lokken met de hand te Btreelen en een kus op de bleeke lippen te drukken. Magda liet het zich alles lydelijk welgevallen zonder dat de uitdrukking van haar gelaat veranderdeeven werktuigelijk als ze van haar zitplaats was opgestaan legde zjj bij het verlaten van het huis haar arm in dien van haar echtgenoot en liet zich door hem leiden. Frits sprak voortdurend druk. Hij maakte haar opmerkzaam op het heerlijke groen de zachte blauwe luchtde heldere zonneschijnzij luisterde op zijn arm geleund naar al wat hij zeide doch gaf slechts zelden en dan nog zeer kort antwoord een paar malen slechts dat zij op den weg een kleinen jongen ontmoetten, bleef zij staan om er naar te zien eenmaal zelfs deed ze moeite haar man het voortgaan te beletten terwjjl ze hijgende uit bracht»Zie eens Frits, is dat niet onze Gus?" »Neen Magda, beste, kom", antwoordde Frits op BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kounis dat zij hedon aan den gemeenteraad voorgesteld hebben te voldoen aan het ver zoek van Z. E. den Minister van Justitie om aan den Staat der Nederlanden voor het te verbouwen Rijksop voedingsgesticht nog in eigendom af te staan twee stukjes gemeentegrond, behoorende tot de ongenummerde wegen iu sectie A der gemeente Alkmaar, aangeduid op eene overgelegde teekeuinguadat die stukjes grond ver klaard zijn niet meer bestemd te wazen voor den open baren dienst Zijdie bezwaren mochten hebben tegen het onttrekken van dien grond aan den ope baren dienst, word'-n verzocht die aan den Raad schriftelijk kenbaar te maken vóór Woensdag 13 Februari 1895. Burgemeester en Wethoude s voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 8 Febr. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. ENGELAND. Lagerhuis, Den 6 is de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede voortgezet. De heer Bartlett stelde een amendement voor, waarin het betreurd wordtdat de troonrede geen melding maakte van de onrechtvaardigo wijze waarop de engel- sche ingezetenen in Transvaal door de Boeren worden behandeld en dat men de rechten van de Swazi's op onafhankelijkheid en veiligheid niet had doen gelden. Dit amendement werd door den unionist John Ross ge steund. De onder-minister van koloniën gaf toe dat de toe stand der europeesche bevolking van Transvaal in zekere mate onaangenaam is en de aandacht verdient, maar er is een zekere gevolgtrekking in het standpunt van hen die het stemrecht iu Transvaal willen hebben en toch engelsche onderdanen blijven. Hij gelooft, dat de beste oplossing zou zijn, als men aan de engelscheD in Trans vaal de keus lietom stemrecht te hebben en burgers van Transvaal te worden, of ongelscho onderdanen to blijven zonder stemrecht. Maar voor de engelsche regee ring is het moeilijk hier tusschen I eide te komen, omdat het zaken zijn d'e het biunenlanasch bestuur van Trans vaal betreffen. Wat de buitenlandsche betrekkingen van Transvaal betreftvolgens artikel 4 van het verdrag van Londea behoort Transvaal binnen den britscheAkriug, en daarom kan deze republiek geen verbintenissen sluiten met buitenlandsche mogendheden, zonder voorafgaande toestem ming van Engeland. De regeering kon het aangeboden beschermheerschap over Swaziland niet aannemen en daarom meent zij dat de nu getroffen schikkiug de beste voor de Swazis is. Engeland heeft de onafhankelijkheid van Swaziland nooit gewaarborgd en zelfs indien het dit had gedaan zou het die onafhankelijkheid toch niet kunnen handhaven, daar de koning van Swaziland niet medewerkt. Na deze verklaring werd het amendement ingetrokken. De conservatieve afgevaardigde Jeffreys stelde een gedempten toon en hij knelde haar arm vaster in den zijne en trachtte zijn stap te verhaasten. Met een zucht liet zij zich weer door hem medevoeren maar hoeveel moeite hij ook deed en welk onderwerp hij aanroerde zij gaf geen antwoord meer en scheen zelfs niet meer te luisteren. De wandeling was volbrachthet tweetal trad de huis kamer binnen waar de tafel voor het middagmaal ge dekt stond. Magda legde hoed en mantel af, prevelde eenige woordeu, ging toen naar eene kast, waaruit zij nog een bord en een kleine vork en lepel kreeg. Zij plaatste die voorwerpen op de gedekte tafelschoof een hooge kin derstoel die in een hoek stond bij en ging toen weer voor het raam staan uittezien, alsof zij iemand verwachtte. Frits zuchtte, terwijl hij het alles aanzag, maar maakte er geene aanmerking op. Eerst toen de dienstbode met het eten binnen kwam, ging hij naar zijne gade toe, legde den arm om haar midden en deed haar plaats nemen. Toen de maaltijd die zwijgend genuttigd was was afgeloopen, overreedde hij zijne vrouw een weinig op de sofa te gaan liggen en eerst toen zij in eene lichte sluimering rust had gevonden verliet hij haar om aan zijne bezigheden te gaan. Wie Magda was en wat haar in dezen toestand had gebrachtom dat te verklaren is een terugblik noodig. II. Frits Ronner en Magda van Velzen hadden elkaar van hnnne eerste kindsheid gekend. Hnnne onders waren buren; de zusters van Frits, Anne en Clara, waren alsoo Magda's speefnooten en Frits zelf Magda's vriend, broeder, beschermersoms haar mentor. Eenigermate waren zij ook lotgenooten. Frits en zijne zusjes hadden al vroeg hun vader ver loren. Magda had hare moeder ternauwernood gekend toch waren hunne omstandigheden verschillend. Magda's vader was een somber, in zich zelf gekeerd man, eigenlijk amendement voor, waarvan de strekking wasdat de nood van den landbouw en de langdurige malaise in de weef-industrie en andere takken van nijverheid en de daarmede gepaard gaande toeneming der werkloosheid" een reden van groote zorg is verder wordt betreurd dat de regeering geen blijken geeftden ernst van den tegenwoordigen toestand in te zien De verdere beraadslaging werd daarop verdaagd. Den 7 verklaarde de onder-minister van buitenl. zaken, de heer Edward Grey, dat noch Frankrijk, noch Mada gascar kennis gegeven hadden dat de oorlog verklaard is maar de vijandelijkheden waren reeds geopend. Aan de rechtsgeleerden zal de vraag worden vooigelegd of het aan engelsche booten veroorloofd ismet een andere oorlogvoerende partij eene overeenkomst te sluiten voor het vervoer van oorlogsmateriëel. Do engelsche regeering zal in dezen oorlog een onzijdige handhaving aannemen. Hij achtte het niet wenschelijk, nu reeds de gevoerde briefwisseling over Armenië openbaar te maken het was echter ten eenenmale onjuistdat hij zou verzekerd heb ben, dat de Porte vooreerst de briefwisseling niet zou openbaren. Minister Harcourt kondigde aan dat de regeering zal voorstellen een commissie van onderzoek te benoemen naar den nood, die het gevolg is van gebrek aan werk. Daarna werd do bespreking over het amendement Jef freys op het adres van antwoord op de troonrede hervat. Minister Sahw-Lafevrepresident van den Local Go vernment Board bestreed het amendementhij verklaarde hef onmogelijk wettelijke maatregelen voor te stellen, voor dat de commissie haar rapport heeft uitgebracht. De werklieden-afgovaardigde Keir Hardie geloofde dat de toestand van de arbeidersbevolking erger is dan vroeger. Met het oog op het aanbod door de regeeriug gedaan ten opzichte der werkloozen zou hij echter het resultaat van het onderzoek afwachten hij was evenwel van oordeeldat alleen een hervorming van het indus- triëele stelsel op socialistischen grondslag het kwaad af doende kan verhelpen. Ten 8 werd het amendement-Jeffreys verworpen met 273 tegen 261 stemmen. ITAlilE. Te San Carlo bij Marsala op Sicilië is de domkerk gedurende de godsdienstoefening ingestort. Reeds werden 75 lijken en 35 zwaar gewonde personen van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Te Groningen is gekozen tot lid der Prov. Staten de heer R. Feith, lib., met 244 van de 327 stemmen. Er zijn 3091 kiezers. Bij kon. besluit van den 4 zijn, met ingang van den 1, voor den tijd van drie jaren benoemd in den raad van tucht voor de koopvaardij tot voorzitter mr J. G. Vogelraadsheer te Amsterdamtot leden J. van Burg, gep. luitenant ter zee le kl., T. W. R. Scholten, reeder te Amsterdam, B. A. D Hugenholtz, expert te Rotterdam en tot plaatsvervangend voorzitter mr. J. een kamergeleerde, die weliswaar zijn dochtertje lief had, maar in de verte hare behoeften niet begreep en zich geen tijd gunde zich met haar bezig te houden. Al wat er zonnigs en vriendelijks was geweest in Magda's kindsheid, dat had zij te danken aan mevrouw Ronner die zich met echt moederlijke liefde over het verlatene kind ontfermde en het z er dikwijls bij zich noodde, om het te laten deelen in de gezelligheid, welke zjj haren eigen kinderen wist te bezorgen. Fritsde oudste had toen zijn vader stierfden leeftijd van vijftien jaren bereikthij was dus in staat zijn verlies te beseffen. Als de oudste en tevens eenige zoon voelde de knaap zich geroepen de zorgen zijner moeder te deelen voor zoover hij daartoe in staat was, en, ofschoon het altijd een droom van hem was geweest om te studeeren gaf hjj dezen droom prijstoen zijn voogd hem voorhield, dat, nn zijn vader overleden was, de kosten daarvan voor moeder nog al bezwarend waren en dat het veel beter was in de zaak te komen. Immers alsdan kon de compagnieschap blijven bestaan en alles thuis op denzelfden voet blijven voortgaan, en later, al hij voldoende op de hoogte waskon hij werkelijk weder zelf aan het hoofd optreden en met recht de steun van zijn moeder worden. Frits berustte in wat zijn voogd het beste achtte. Hij werd van het gymnasium genomen en door den com pagnon der firma voor zoover doenlijk in de zaken in gewijd en oom drukte hem op het hart zich met ijver op zijnen nieuwen werkkring toe te leggen. Mevrouw Ronner die een flink ontwikkelde vrouw was en zich altijd goed op de hoogte van de zaken van haar man had gehouden was met de Bcbikking zeer ingenomen en stond als voogdesse van haar zoon hem trouw ter zy en Frits zelf hield zich uitmuntend. De kennisreeds op het gymnasium opgedaankwam hem goed te pas. Hij legde zich met ijver op de zaken toeonderhield zooveel mogelijk zijne talen en uitte nooit een klacht, omdat hij zijn wensch had moeten opgeven. Nog geen twee jaar na den dood van den heer Ronner, stierf ook Magda's vader vrij onverwacht. Toen de arme

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5