1895. VRIJDAG 15 FEBRUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. No. 20. Eerste biad. Steven en BTegentigste Jaargang Vergadering Woensdag 13 Februari 1895, ALKSIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers fO,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frfls der gewone Ad ver tent I Pm Per regel ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. des namiddags 123/4 uur. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Preijer. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gulezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mededat iugekomen zijn de geloofsbrieven van den heer G. de Groot Jz., verkozen tot lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer J. C. Vonk, en stelt voor, tot het onderzoek daar van over te gaan. Daartoe besloten zijnde, worden door den Voorzitter de heeren Kraakman, Boelmans ter Spill en de Lange nitgenoodigd zich met dat onderzoek te belasten. Deze heeren verlaten de vergaderzaal en bren gen na eonige oogenblikken afwezig te zijn geweest verslag uit. Bij dat verslag wordt voorgesteld, den heer de Groot toe te laten. Met algemeene stemmen woidt dit voorstel aangenomen. 3. Deelt de Voorzitter mede: dat a. op 22 Januari 11. in het openbaar verpacht zijn het grasgowas in den hout en de plantsoenen gednrende 1895 voor f 377.65 en eenige perceelen boschgrond, ter bepoting met aardap pelen, voor f 21.85; b. de brnto-opbrengst der duinwa terleiding over 1894 heeft bedragen de som van 28368.04 zoodat deze gemeente toekomt f 2073.61 zijnde 20 pet. van f 10368.04, d. i. 273.61 boven het voor 1894 geraamde bedrag. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van de bij kon. besluit van 16 Jannari No. 14 tot 31 December 1895 goedgekeurde verordening tot heffieg van wik- en weegloonen. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde 2e supplo- toire kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1894. Ns. 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Weihouders. Verbouw der openbare burgerschool. 6. Briefwaarbij herinnerd wordt, dat in het ant woord van burg. en weth. op het rapport der sectiën omtrent de ontwerp-gemeente-begrooting voor 1895 werd medegedeelddat reeds een plan tot verbetering der kleerenbergplaatsen in de openbare burgerschool naar aanleiding van de klachten der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs over den toestand dier school, was ingediend aan de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke werken en eigendommen; dat deze commissie meer afdoende plannen tot verbetering en vergrooting dezer school verlangd had, welke plannen haar den 23 October toegezonden waren dat, zoodra deze commissie een besluit genomen had omtrent deze door den gemeente architect globaal op f 15000 a f 20000 berekende plannen, daarvan aan den Raad mededeeliug zon geschieden, opdat de Raad een besluit zon kunnen nemen. Na verschillende na dien tijd gehouden besprekingen en overleggingen heeft de architect het hierbij in potlood aangegeven plan ontworpendat zoowel de goedkeuring van genoemde commissie als van ons in alle opzichten wegdraagt. Daarbij is te gemoet gekomen aan de gebrekenwelke tegen de tegenwoordige lokalen bestaan en welke niet zoo gemak kelijk op te heffen zijn zonder doortastende veranderingen. Uit overweging dat het terrein niet groot genoeg is, om alle lokalen gelijkvloers te maken, is de toevlucht ge nomen moeten worden tot een bovenbonw. Er zijn thans ontworpen zeven beneden- en zeven bovenlokalen alle goed verlicht.zoowel de onder- als de bovenbonw met afzonderlijken toegang, terwijl door een overdekten gang een eenvoudig gymnastieklokaal aan dit gebouw verbonden is. De aan deze school zoo noodzakelijke split sing der overbevolkte klassen in parallelkiassen kan dus in geval van noodzakelijkheid voor alle klassen doorgezet worden. Ieder lokaal heeft zijne eigene ber.'plaats voor kleeren in breede, luchtige gangen, en behoorlijke privaten. De trap is vrij gemakkelijk en levert daarom geen bezwaar op, terwijl gezorgd is voor gelegenheid tot berging von brandstoffen. Dit in vele opzichten aanbevelenswaardige plan zal volgens globale berekening van den gemeente- architect, zonder de meubelen waarin langzamerhand, naarmate de lokalen in gebruik worden genomen, zal moe ten worden voorzien, in hetgeheel eene uitgaaf van f 24000 vorderen of na aftrek van de bijdrage van het Rijk ad 25 pet. voor de gemeente een bedrag van f 18000. Dat bedrag kan niet uit de gewoue inkomsten bestreden worden. Besluit de Raad tot dezen verbouw, dan zal in die buitengewone uitgaaf voorzien moeten worden en het sluiten cener leening daartoe het beste middel zijn. Wel zal die leening de jaarlijksche uitgaven doen stijgen, doch het komt niet, onbillijk voor, die hoogere uitgaaf te vinden door de invoering van een verhoogd schoolgeld. Het school geld van deze school dat zeer laag is, bedraagt sedert bare oprichting in 1865, f 12 voor de laagste, 16 voor de middelste en 20 voor de hoogste klasse voor één leerling. Waneer dit schoolgeld met f 4 voor één leerling verhoogd wordt (voor meerdere leerlingen moet dozelfde verminaeriug naar evenredigheid blijven bestaan) dan zal deze vermeerdering van schuld grooteudeels gedekt kun nen worden door de bijdragen der personen, die in de eerste plaats de voordeelen vau dezen verbeterden toe stand waarop herhaaldelijk aangedrongen is, genieten. Het schoolgeld zal na die verhooging toch nog eene zeer matige bijdrage zijn in de aanzienlijke kosten, welke deze inrichting jaarlijks vereischt en zal blijven ver- éischên. VerzoèkeD zij Omtrent deze versöhülende pun ten eene beslissing te nemen zij achten zich verplicht daarbij op grooteu spoed aan te dringen en wel om de volgende reden. De architect verklaart voor dezen bouw vijf maanden noodig te hebben gedurende welken tijd de leerlingen in andere lokalen tijdelijk geplaatst moeten worden. Deze twee omstandigheden maken het noodza kelijk dat de bouw in de zomermaanden worde uitge voerd. In de wintermaanden zou de bouw veel langer dnren en zou het vinden van verwarmde hnlplokalen aan veel grooter moeielijkhedeu onderhevig zijn. Wordt tot den aanbouw besloten, dan moet doze aanvangen io April a.s., anders moet de bouw wederom een jaar uitgesteld worden, hetgeen niet wenschelijk is. Voor tijdelijke lokalen is bet oog gevestigd op het gebouw de Nieuwe Doeleu en op de in den zomer niet gebrnikt wordende lokalen der burgeravondschool. Ten slotte kunnen zij nog mededeelen, dat zij, ten einde de behandeling der zaak te bespoedigen, den 12 den ar chitect opgedragen hebben, zich vooraf met den districts schoolopziener over het bouwplan te verstaan, ten einde eventuëele bezwaren zooveel mogelijk te kunnen doen vervallen en wegnemen. Eindelijk leggen zij eene lijst over van het aantal leer lingen op Jannari 11. in iedere klasse dezer school opgenomen Na eene korte bespreking in handen van welke com missie dit rapport zal worden gesteld ook in verband met het door den Voorzitter geopperde denkbeeld,'of, ter besparing van kosten, het aan de zijde der Laat ontwor pen gymnastieklokaal niet zal worden uitgesteld, gesteld in handen eenev speciale com ssie van 5 leden, die ook andere colleges zoo noodig kan hooren, waartoe benoemd worden de heeren de Lange met 11, Kraakman met 9 en de heeren Boolmans ter Spill, O. W Bruinvis en Karseboom ieder met 8 stemmen. Verder bekwam de heer Bosman 6, de heer Goede 5, de heer Stoel 4, ieder der heeren v.d. Bosch, Canters en Conijn 3, ieder dor heeren Janssen en de Wit 2 stemmen en ieder der heeren Rentmeester en de Sonnaville 1 stem. Stoomtram Purmerend - Alkmaar. 7. Briefwaarbij in voldoening aan de toezegging aan het slot der laatste vergadering gedaan, in autwoord op de door den heer mr. J. P. Kraakman toen gedane vraag naar den stand van zaken der stoomtram Pur merend—Alkmaar, wordt medegedeeld, dat met 1 Januari 11. vervallen is de vergnnniugvoor den aanleg en de exploitatie daarvan verleend bij besluit van 5 April 1893 No 26 en bij besluit van 27 December d.a.v. No. 24 overgeschreven ten name van de Tweede Noordholland- sche Tramweg-Maatschappij. Uit verschillende mededeelingen was eebter gebleken, dat genoemde Maatschappij met den aanleg dier trambaan aangevangen was en het voornemen had daarmede krachtig voort te gaan en dat de aanleg beduidend vertraagd was door de met het Rijk gevoerde onderhandelingen over de voorwaarden waaronder eene Rijksbijdrage zon worden verleend zooals o. a. ook kan blijken uit het Raadsbesluit van 30 Mei 1894 No. 27. Volgens art. 15 der voorwaarden waren burg. en weth. echter bevoegd de vergunning met één jaar te verleugen, wanneer te hunnen genoegen werd aangetoond, dat de vertraging het gevolg was van omstandigheden, onafhankelijk van don wil van den concessionaris. Toen de Maatschappij de verlenging van dezen termijn tot 1 Jnli 1895 aanvroeg, hadden zij geen bezwaar daaraan te voldoenwanneer de Maat schappij geen bezwaar had tegen de aanvulling der voor waarden mot een paar bepalingen, welke bij nadere over weging door hen in het belang der gemeente werden ge acht. De Maatschappij had daartegen geene bedenking, zoodat bij besluit van 5 Februari 11. No. 9 de door haar verzochte verlenging verleend werd Van dat besloit wordt een afschritt ter kennisneming overgelegd. Aan dat besluit zijn de volgende voorwaarden ver bonden Punt 5 zal gelezen worden als volgt Ten allen tijde (niet alleen op marktdagen) moet bij het kruisen van de Schermerbrug een meerderjarig persoon, ten genoegen van burgemeester en wethouders daarvoor aange wezen de stoomtram voorafgaan die met een vlag gewa pendde voerlieden der rijtuigen waarschuwt. en verderDe Maatschappij des Raads bevoegdheid erkent, zijne strafverordeningen op de trambaan toepas selijk te maken en verplicht is op te volgeu do voor schriften vervat in de artikelen 28 tot en met 38 der provinóiale verordening op de inrichting en het gebruik van trambauen op of langs de voor het publiek verkeer openstaande wegen en bruggen in Noordholland vast gesteld door de Staten van Noordholland 12 Juli 1887, opgenomen in het Prov. Biad No. 57 vau 1887 met dien verstande, dat daar, waar in die artikelen gesproken wordt van Gedeputeerde Statengelezen worde Burge meester en Wethouders". S Ter lezing gelegd met de andere op deze zaak be trekkelijke stukken. 8. Verslag van Regenten van het gasthuis om trent den toestand dier instelling in 1894. De zalen voor lijders aan besmettelijke ziekten werden gebrnikt voor lijders aau pokken, cholera en diphtberitis; zij voldeden geheel aan het doel. Van het Natuur- en Letterkundig Genootschap alhier werd een verzoek ontvangen om het lokaal, bij dat Genoot schap in gebruik, te mogeu verbouwen Na machtiging van burgemeester en wethouders te hebben bekomen gvven regenten toestemming; het werk werd ten genoegen van rogenten zeer goed opgeleverd. Klachten over de inrichting of de daaraan verbonden personen kwamen niet in. Wel was hot moeielijk gedn rende de verpleging van lijders aan pokken en cholera altijd geschikte personen voor verplegers te vinden; hierin kon al leen voorzien worden door het uitloven van hoogere loonen. Van 1893 op 1895 bleven in behandeling 3 mannen en 7 vrouwen samen 10 personen. Iu 1894 werden opge nomen 35 m. eu 30 vr., samen 65, waaronder 3 kraam vrouwen; de drie in het gesticht geboren kindereu waren allen van het mannelijk geslacht. Hersteld zijn 24 m. en 26 vr., samen 50; overleden ziju 9 m. en 10 vr., samen 19. In behandeling bleven 3 m. en 3 vr., samen 6. Als lijken ziju ingebracht 2 mannen. In iedere maand worden verpleegd Jannari 18 April 17 Juli 16 October 7 Februari 14 Mei 22 Aug. 8 November 5 Maart 15 Juni 17 Sept. 7 December 9 Voor rekening van hut gesticht werden verpleegd 11 personen H met (384 verploegdagen van het burgerlijk armbestuur 57 pers. met 1991 R. K. weeshuis 1 41 buitengemeenten 2 98 voor eigen rekening 4 232 Samen 75 pers. met 2746 verpl. Aan besmettelijke ziekten werden verpleegd aau pokken 5 m. en 5 vr., waarvan 1 m. en 1 vr. zijn overleden aan cholera l m., overleden; aan diphtberitis 1 jongen die hersteld is. De verpleegden voor eigen rekening waren alle pe"Sonen, aan wie een ongeluk was overkomen n.l. de vronw wonende te Oostwoud, gemeente Westwond, die op 14 September onder den trein alhier geraakte een jongen wonende te Schermerhorn die door een schot hagel zwaar getroffen was de werkman dio den 11 Juni van den gashouder alhier viel. Deze drie personen verlieten hersteld het gesticht. Van de badinrichting werd een geriug gebruik ge maakt. 9. Verslag van regenten van het gasthuisals be heerders der stads-apotheek omtrent den toestand dier, instelling over 1894. Gereed gemaakt werden 21213 recepten of 58 daags tegen in 1893 21925 60 1892 21202 58 ruim 1891 22024 60 1890 21920 „59 De drukste maand was Januari met 2299 recepteD de stilste Augustus met 1424 de drukste dag 5 Febru ari 117 de stilste dagen waren 26 Augustus en 27 Sap tember 8. 16352 recepten 1305 minder dan in 1893 werden kosteloos gereed gemaaktn.l. voor de algemeene armen 14160 recepten of 1800 minde israëlitische 176 27 het r. k. weeshuis 129 72 gasthuis 1887 94 meer. Tegen betaling 4861 recepten als voor het diakoniehnis 390 of 4 minder 57,45 Pinsgesticht 482 331 meer 79,05 de huizen v. bewaring 1473 554 304.275, het rijksopv.-gesticht 2518 428 596,25. Aau de apotheek zijn geleverd 4 K.G. sulph. chinine ad f 129,50 en aan heilserum f 41,88 De op 31 December voorhanden geneesmiddelen hadden eene waarde van f 504,94 eu de heelkundige benoodigd- heden van 165,60. Nos. 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Brief vau de heeren prof. mr. H. L. Drncker F. H. van Malsen en C. Mnjjsken voorzitters van den part. arbeidsraad te Leiden te 's-Gravenhage en te Amsterdam daartoe nitgenoodigd door de particuliere arbeidsradeu te Amsterdam Bolsward Dordrecht, Fra- neker 's-Gravenhage Haarlem Leiden en ZntfeD en zelf deel uitmakende van die arbeidsraden waarbij zij verzoeken voor de werken die in het vervolg ten be hoeve van deze gemeente znllen worden uitgevoerdbe palingen betreffende minimum loon en maximum werktijd in de bestekken te doen opnemen met dien verstande dat in de bestekken tevens beperkende bepa- lingeu worden gemaakt ter voorkoming van toevloed van arbeiders nit andere gemeenten waar geene voorschriften van dien aard in de bestekken voorkomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan deze verzoekers mede te deelendat in de bestekken

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1