alhier reeds bepalingen voorkomen betreffende minimnm loon en maximum werktijdnadat de Voorzitter naar aanleiding van den door den heer Kraakman daartoe te kennen gegeven wensch zich namens borg. en iWetb. bereid verklaard had bij het gemeentebestuur van Am sterdam inlichtingen in te winnen omtrent de onlangs vastgestelde bepalingen betreffende dien aard. 11. Adris van de heeren F. J. Ankes H. van den Berg, A. H. HijleveldJ. Cock, W. S. P. Hoff, C. J. Reiziger Jr. en A. Wijn waarbij zij te kennen geven dat zij met innig leedwezen vernomen hebben, dat Z. E. de minister van binnenlandsche zaken vooralsnog geen normaalinrichting aan Alkmaar wil schenken dat zij gemeend hebben in eene dringende behoefte te zullen voorzien wanneer zij voor de jongelieden die tot on derwijzeres) willen opgeleid worden en in deze of na burige gemeenten thuis behooren of zich met dat doel hier vestigen daartoe de gelegenheid openen dat er uit den aard der zaak groote bezwarenvooral van gel- delijken aard aan de uitvoerig van dit voornemen ver bonden zijn, daar in de eerste tijden veel noodig zal zijn tot het aanschaffen van leermiddelen (de boeken komen voor rekening van de deelnemers) vooral voor de vakken aardrijkskunde en natuurkennis; dat zij daarom verzoe ken, hun pogen te willen steunen door: 1° toe te staan het vrije gebruik van een of meer schoollokalen van de le school voor onvermogenden 2° eene voorloopige subsidie te verleenen van f 200 's jaars, eene som onge- veei gelijk aan die, vroeger uitgetrokken ten bate van de leerlingendie de nu opgeheven Rijksnormaallessen bezochten. Gesteld in handen van burg. en woth. om bericht en raad, de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken. 12. Brief van bet bestuur der Veroenigiug de Arnba bts- school voor Alkmaar en omstreken, waarbij medegedeeld wordt, dat in de onlangs gehouden leden vergadering machtiging verleend werd tot het aanvaarden der door den Raad aan zijn besluit tot naderen steun aan de Ambachts school gestelde voorwaarden, zoodra het bestuur geslaagd was, alsnog de ontbrekende gelden te bekomen en tevens volmacht verleend werd om te trachten, die gelden door het sluiten eener geldleening, zoo noodig tegen rentebetaling, bijeen te brengen. Vóór of uiterlijk op 1 Maart zal defi nitief bericht worden of de vereischte gelden zijn ver kregen en de Vereenigiug daardoor in staat zal zijn ge steld do voorwaarden na te komen. In voldoening aan het verder in die vergadering ge nomen besluit, wordt verzocht punt c. der voorwaarden te doen luiden als volgt om bij welslagen daarvan aan gemelde Vereeniging, nadat een plaatsing van een nieuw gymnastieklokaal ter aangeduide plaatse mogelijk zal ziju bevonden koste loos in gebruik te geven het aan de school grenzende gymnastieklokaal onder voorwaarde, dat de Vereeniging betale in eens eene som, gelijkstaande met de helft van de kosten van het door de gemeente nieuw te stichten gymnastieklokaal en niet te boven gaande de som van 2500 en hun te vergunnen dat lokaal tegen nader over een te komen voorwaarden, voor zooveel noodig, te ver bouwen en ten dienste der school in te richten een en ander met dien verstande, dat de bovenbedoelde gel delijke bijdrage alsmede een nader te bepalen gedeelte der verbouwings- en inrichtingskosten door de gemeente aan de Vereeniging worden gerestitueerd, zoodra het in gebruik gegeven gymnastieklokaal wederom ter beschik king der gemeente komt. en punt c te laten vervallen, of zoo noodig als volgt te wijzigen »aan het Bestuur der Vereeniging tevens mede te »deelen, dat de Raad niet voornemens is den aan de sVereeniging door de gemeente verleenden financiëelen »steun eventueel te vermeerderen." Het geven van nadere toelichting acht het bestuur overbodig. Alleen wordt ten aanzien van de tweede wij ziging medegedeeld, dat de leden-v. rgadering nota ge nomen heeft van des Raads gevoelen, dat een eventuëel verzoek tot het brengen van nieuwe finantiSele offers van de zijde der gemeente Alkmaar ten behoeve van de Vereeniging niet voor inwilliging vatbaar ls. Op voorstel van den heer Kraakman wordt dit adres dadelijk behandeld. Bij die behandeling bleek verschil van gevoelen te be staan over de wijziging van punt c, welke door den heer Karseboom verdedigd en door de heeren Kraak man en Goede bestreden werd, terwijl de heer Canters de voorgestelde teruggave alleen wilde beperken tot het geval, dat het gymnastieklokaal door de gemeente werd terug gevorderd. Nadat de Voorzitter zich bereid verklaard had Woens dag 27 Februari weder raadsvergadering te houden werd eene beslissing aangehouden, opdat de zaak nog eens be daard overwogen zou kunnen worden. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de vaste commissie van financiën. 13. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1894, sluitende in ontvang en uitgaaf op J 125. De commissie stelt voor, haar onveranderd goed te keuren. 14. Rapport omtrent de door het bestuur der bad en zweminrichting ter goedkeuring aangeboden rekening over 1894. De ontvangsten waaronder voor het eerst een bedrag van 50 begrepen is voor abonnement van 50 cadetten der Cadettenschoolbeliepen met inbegrip van het van de gemeente nog te ontvangen bedrag van f 415, de som van 1503.57 de uitgaven daarentegen 1086 19s, zoodat de rekening sluit met een batig slot van f 417.375 tegen 489 80s over 1893. De exploitatie rekening wijst tegenover eene nitgaaf van f 876. l95 eene ontvangst van 598 76° aanover 1893 beliepen die ojjfers 734 82 en 529.52. In het verslag wordt toegelicht, waaraan de ongunstige nitkomst der exploitatie te wijten is en waarom nog geen oitvoering kon worden gegeven aan het plan om over te gaan tot het vormen van bet bij de statuten voorge schreven reservefonds nu de obligatieleeniug geheel af gelost is. Verder is wederom één aandeel uitgeloot. De staad van zaken liet de nitkeering van een dividend niet toe. Daar de uitgaven, behalve eenige affirmatiepoaten, door kwitnntiën zjjn bewezen, stelde de commissie voor, gemelde rekening goed te keuren en aan het bestuur der bad- en zweminrichting te betalen eene som van 415, zijnde het bedrag der volle rente ad 5 over het nog onafgeloste kapitaal van 8300te voldoen behoudens goedkeuring van Ged. Staten uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gomeentebegrooting dienst 1895. Aangenomen. Huishoud- en Industrieschool. 15. Rapport op het verzoek van eenige dames, uit makende het bestuur der Alhmaarsehe Huishoud en Industrieschool, om ten behoeve der te Alkmaar op te richten Huishoud- en Industrieschool eene jaarlijk- sche subsidie uit de gemeentekas te verleenen van dui zend vijjtig gulden. In voldoening aan die opdracht deelt de commissie mede, dat zij eenparig van gevoelen is, dat de gemeente hare in de laatste jaren zoo aanzienlijk geklommen jaarlijksche uitgaven niet met zulk een be langrijk cijfer mag verboogen. Als algemeene opmerking laat zij voorafgaan, dat naar hare meening in de laatste jaren een verkeerde weg gevolgd wordt Tal van instellingen zijn voorzeker hoogst nuttig en gewenschtwanneer de middelen aanwezig zijn niet alleen om ze in het leven te roepen en tot stand te brengen, maar ook, om ze in stand te houden. Wat ziet men echter meer en meer gebeuren Eenige personen vereenigon zich om eene instelling, die zij wenschelijk achten, op te richten en vragen, daar zij geen voldoende middelen bezitten om de instelling op te richten en voortdurend in het leven te houden, onmiddellijk den steun der gemeente. Verscheidene door de gemeente ge steund wordende inrichtingen leveren daarvan het bewijs. Op die wijze wordt de gemeentekas meer en meer bezwaard en klimmen dejaarlijksche uitgaven der gemeente zoodanig, dat het waarlijk tijd wordt, om paal en perk te stellen aan die telkens wederkeerende aanvragen om steun. Kan de commissie, in verband mot die algemeene op merking, het verzoek reeds niet steunen, zij deelt ook niet het gevoelen der verzoeksters, dat aan eene huis houd- en industrieschool te dezer stede behoefte bestaat, althans met, dat die behoefte alleen bevredigd zou kun nen worden op de hoogst kostbare wijze, in het adres aangegeven. Dat die behoefte niet zoo dringend is laat zich ongetwijfeld voor een deel daaruit verklaren, dat er bij tal van personen in de gemeente gelegenheid bestaat, om zich te bekwamen in de nuttige-en fraaie handwerken, ja, daaronder worden zelfs verscheidene personen aangetrof fen, die door het afleggen van het bij de wet op het lager- onderwijs voorbeschreven examen het bewijs geleverd hebben, dat zij voor die taak ten volle berekend zijn Ook voor het leeren van costuum-naaien bestaat meer malen gelegenheid en wat het huishond-ouderwijs betreft, als het opdoen van de wasch, het strijken, enz. voor de oprichting eener school, waar dit alles geleerd zou kun nen worden, bestaat- geen algemeen gevoelde behoefte Ieder ordelijk huisgezin biedt daartoe eene geschikte ge legenheid aan en wel met dit niet te versmaden voordeel, dat het geschiedt met inachtneming van de financiëele draagkracht van het gezin. Op giond daarvan mag be twijfeld worden, of de oprichting eener huishoud- en indus trieschool noodig is. In andere gemeenten,'ja, zelfs in grootere gemeenten dan Alkmaar, heeft de ondervinding bovendien reeds geleerd, dat dergelijke scholen geen stand kunnen honden bij de weinige ingenomenheid, welke daarvoor bestaat. Was de commissie in beginsel genegen geweest het verzoek te steunen zij zou zeker na de bevestigende beantwoording dier in de eerste plaats aan de orde gekomen vraag, tot een nauwgezet punt van overweging uit gemaakt hebben de tweede vraag, of de geraamde jaar lijksche uitgaven op onomstootbare gegevens berustten en of het niet mogelijk zou zijn, de zaak zelve op veel eenvoudiger en min kostbare wijze te regelen. Zij acht deze overweging thans geheel overbodig. Zij stelt daarom voor, aan het verzoekende bestuur mede te deelen, dat de raad geene vrijheid vindt de gemeente kas te bezwaren met eene jaarlijks wederkeerende uitgaaf voor het instand houden eener op te richten Huishoud en Industrieschooleene inrichtiug waaraannaar 8 Raads oordeel, in deze gemeente geen behoelte bestaat en alzoo afwijzend beschiktom daarvoor eene subsidie uit de gemeentek is te verleenen van f 1050 per jaar. Na uitvoerige besprekingin een volgend nummer mede te deelen wordt het voorstel der commissie aangenomen met 13 tegen 2 stemmen van de heeren Kraakman en Karseboom Paaschtentoonstelllng. 16. Rapport op het verzoek van het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandscbe Maatschappij van landbouw om eene bijdrage van J 300 uit de gemeentekas voor hare as. Paaschtentoonstelling. De commissie deelt mede, dat het bestuur voldaan heeft aan de door burg. en weth. tot hem gerichte uitnoodiging, om een overzicht te geven van de geldelyke uitkomsten der in Maart 1894 gehouden tentoonstelling. Zij zond de overgelegde reke- ning van ontvang en uitgaaf in. Uit dat stuk blijkt dat de bijdrage der gemeente Alkmaar de voornaamste post van ontvang is en dat het niet verleenen dier bijdrage op het al dan niet houden dier tentoonstelling een beduidenden invloed zou uitoefenen. Zooals bekend is, bestond meermalen in de commissie verschil van ge voelen over de vraag of de gemeente voortdurend deze zaak moest steunen en heeft de meerderheid van den Raad tot nu toe steeds gemeend die vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Op nieuw werd die vraag be sproken en werden de bekende gronden zoo vóór als tegen het toestaan dier bijdrage, breedvoerig overwogen. Die overwegingen hebben ten slotte geleid tot een voor stel waarmede alle leden zich konden vereenigen nl. om voor 1895 eene bijdrage te verleenen van 250, te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting voor 1894, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Door een besluit in dien geest te nemen zal de Raad, naar de eenparige opvatting der commissie, het bewjjs leveren, dat hij vooralsnog genegen is, de zaak der tentoonstelling te steunen, doch den tijd geko men acht om duidelijk te doen uitkomen, dat, den toe stand der gemeente-geldmiddelen in aanmerking genomen, niet voortdurend op de aanzienlijke jaarljjksche bijdrage van J 300 mag en kan gerekend worden. Wanneer het bestuur weet, dat dit het geval is, dan kan het bjj tjjds maatregelen nemen om te trachten hetzij de uitgaven der tentoonstelling te beperken betzjj de inkomsten op andere wijze te vergrooten en daardoor medewerken, om de zaak zelve zoo niet geheel onafhankelijk dan toch minder afhankeljjk te maken van eene zoo aanzienlijke bijdrage als de gemeente in de laatste jaren steeds verleende. Zonder beraadslaging het voorstelom 250 te ver leenen, met algemeene stemmen aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 17. Tweede suppletoiregemeentebegrootiug, dienst 1894, in ontvang en uitgaaf bedragende 13190. Daarbij wordt o.a. voorgedragen, om de koopsom van het aan den Staat der Nederlanden verkochte oude huis van bewaring, ten bedrage van J 6000, te doen strekken tot betaling van den koopprijs van het in 1894 aangekochte huis op den Dijk, met de kosten van overdracht beloopende f 5665. De commissie van fiuaumën stelt voor, haar onveran derd vast te stellen. Vastgesteld. 18. Voorstel, om aan de nieuwe straat, ontworpen in het bouwterrein aan den Nieuwiandersingel bij de Nieuw- landerbrng, bij de gemeente in eigendom en onderhond overgenomen bij raadsbesluit van 19 Dec. 11., dea naam te geven van Landstraat. Wel is tegen dien naam be zwaar ingebracht, doch niemand heeft een anderen naam aangegeven. Daarom handhaven burg. en weth. dien naam. Verder stellen zij voor, den naam van Emmastraat, voor de nieuw aangelegde straat in het terrein van den Ken- nemerstraatweg, nu die straat bij de gemeente in eigen dom en onderhoud overgegaan is, te bekrachtigen. Aangenomen. Steiger Hanaalkade. 19. Voorstel in overeenstemming mot het gevoelen der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen, naar aanle.ding van bet door den heer J. Pot ingediende adres betrekkelijk den steiger aan de Kanaalkade. Dat voorstel strekt om te besluiten a. aan burg. en weth. op te dragen den heer J. Pot uit te noodigen de bestaande veelading op zjjne tramlijn op te ruimen en de rails tot de brng door te trekken in verband met het bij de gemeente bestaande plan om daar ter plaatse eene nieuwe schoeiing te maken b. tot het maken eener schoeiing op die vrij komende plaats, op de wijze als door den architect aangegeven is bij zijn rapport, eene uitga ve van f 650 zullende vorderen c burg. en weth. te machtigen, de uitvoering van dat werk in het openbaar aan te besteden d. geen bord te plaatsen dat de steiger aan de Kanaalkade niet voor lig-, doch meer bijzonder of uit sluitend voor los- en laadplaats bestemd is, maar den havenmeester op te dragen, nauwkeurig toe te zien, dat de steiger overeenkomstig zijne bestemming gebruikt wordt; e aan de kamer vau koophandel en fabrieken kennis te geven van het te nemen besluit. Wat het financieele gedeelte van dit voorstel betreft merken burg. en weth. op, dat de in 1895 uit te voeren gemeentewei ken f 2696 beneden do raming aangenomen zijn, zoodat er geen bezwaar bestaat eene som van f 650 beschikbaar te stellen. Zij zouden zich tot dat cijfer echter voorloopig willen beperkennu de loop van zaken op dienst 1895 nog geheel onzeker is. Twee leden der commissie zouden nog iets verder wil len gaan en van d"ze gelegeuheid gebruik willen maken om aan de zijde naar de Gedempte Nieuwesloot eene dergelijke schoeiing te maken over eene lengte van ongeveer 20 el, welk werk thans zeker niet meer dan f 400 zal kosten. De handel zal dan afdoende geholpen worden De Voorzitter ondersteunt het voorstel der twee leden, dat bestrijding ondervindt bij de heeren de Wit en J mssen. Eerstgenoemde wil eerst de proef nemen met het gedeelte ter hoogte van de veelading om dan later uit te maken of met eene dergelijke schoeiing verder zal worden voortgegaan Naar aanleiding van door de heeren Kraakman en Bosman gedane vragen omtrent de juiste bedoelingen der commiss.e, wordt besloten eene beslissing tot de volgende vergadering aan te houden zullende inmid, els eene situatie-teekening, waarop alles duidelijk aangegeven wordt, overgelegd worden. 20. Voorstel om te voldoen aan het verzoek van den Minister van Justitie om onder den koop van het oude huis van bewaring alhier te begrijpen twee driehoekige strookjes grond, grenzende aan dat gebouw, deel uitma kende vau de openbare straat, op eene overgelegde situ atie-teekening aangegeven. De Voorzitter doelt mede, dat van kerkvoogden der hervormde gemeente een protest tegen den afstand van één dier stukjes grond ingekomen is daar het hun voorgekomen is, dat geen rekeniug gehouden is met het eigendomsrecht der kerk, aangezien over dien grond (al zou het slechts voor een klein gedeelte zijn) zonder voor kennis van het kerkbestuur niet kan worden beschikt, daar wel over dien grond vijjheid van overgang is ge geven, maar geene tóeëigening van andere belangheb benden. Na het geven van eenige inlichtingen omtrent het in 1869 tusseben keikvoogden der herv. gemeenteen de ge meente overeengekomene betreffende de bestrating van de doorgang tusseben de Groote Kerk en het Rijksopvoe dingsgesticht (het Waaigat) wordt besloten, te verklaren, dat beide stukjes grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd zijn en het eene, dat zonder eenigen twij fel aan de gemeente behoort, onder don afstand te be grijpen en verder ten aanzien van bet andere, aan het Waaigat gelegen strookje grond aan Z. E. den Minister van Justitie den feitelijkon toestand mede te deelen en aan Z. E. over *e laten, boe verder te handelen. 21. Rapport van de commissie van bjjstand voor de gemeente-werken en eigendommen op het verzoek van be woners van het Ritsevoort, oost- en westzijde, tot aan de Vrouwenstraat en van de Vrouwenstraat, om verbetering vau den water-atvoer aldaar. Na plaatselijke opneming van dezen toestand bij één der hoofdingangen van de ge meente, acht zij verbetering dringend noodzakelijk. Nu bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1895 be sloten is, de bestrating van het Ritsevoort te verleggen, verdient het aanbeveling, vóór dien tijd tot die verbete ring over te gaan. Zij stelt voor, vóór de Vrouwenstraat een cementstee- nen put te plaatsen en van daar een riool van 30 en 38 duims dubbel verglaasde buizen naar de Singélgracht te brengen op ongeveer 4 el afstand van de Kennemerbrug en daarin alle zijtakken van huizen en stegen op te ne-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2