Nederland. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND, Veiling van Vaste Goederen. men. Verder het water van af P. Blaanw Az. af te voe ren naar de Touwslagerssteeg door middel van een riool, te maken van vrijkomende '20 duims rioolbuizen en op den noordelijken hoek van die steeg een kolk te plaat gen, om daardoor een deel van het water, dat langs de oostzijde van het Ritsevoort door genoemde steeg naar de Baanstraat loopt, in het nieuwe riool te kannen opvan gen. Het riool door den tuin van het thans door den heer mr. W. C. Bosman bewoonde hnis aan het Ritsevoort onveranderd te laten. De kosten van een en ander zijn ge raamd -op 758. De commissie meent, dat door dit plan van rioleering niet alleen de toestand van een groot deel van het Ritsevoort zal verbeteren, maar dat bovendien bij zware regenbuien een deel der Baanstraat en der Ge dempte Baansloot niet zoo spoedig tijdelijk onder water zal staan als tegenwoordig het geval is. Aangehouden tot de volgende vergadering. 22. Is overgegaan tot het benoemen van eene onder wijzeres aan de openbare schoool voor meisjes. Op de voordracht zijn geplaatst Mej. A. J. Joehim te Renknra W. G. Schrijver te Zwolle en L. P. J. van Beverwijk te de Rijp. Benoemd mej. A. J. Jochirn met 14 stemmenéén blan co biljet werd gevonden, 23. Gaat op voorstel van den Voorzitter do vergade ring over in zitting met gesloten dearen ter behandeling van een bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatse lijke directe belasting, dienst 1894, en van een bezwaar schrift in hooger beroep, van een door den Raad genomen beslnit, dpor Ged. Staten in handen van den Raad om bericht en raad gesteld. Na heropening der dearon 24. wordt de vergadering gesloten, daar niemand iets in het midden had te brengen. Te Goes heeft een winkelbediende zich door een revolverschot van het leven beroofd. IJSBERICHTK1V. Ttfoordsehermer. Dezelfde commissiedie door hare bemoeiingen een vrij goed berijdbare ijsbaan op de Noordervaart in orde heeft doen makenheeft den 12 eene hardrijderij op schaatsen georganiseerd waaraan begunstigd door prachtig winterweer, door 48 personen werd deelgenomen. Gesteund door vrijwillige bijdragen kon aan elk der deelnemers eene hoeveelheid levensmid delen en brandstollen worden uitgereikt en ontvingen de vier eerste prijawinners bovendien eene grootere ot kleinere som gelds. ficfiermerhorn. Den 13 had alhier een wedstrijd op het ijs plaats met honden voor een slede gespannen waarvoor verschillende honden, zelfs van eigenaars buiten het dorp woonachtigwaren ingeschreven. De prijs werd behaald door een hond van den heer J. Oostmeijer Beemster de eerste premie door dien van den heer M. Helder, alhier, en de tweede premie door dien van den heer W. HartRijp. Voor de nutsspaarbank alhier welke steeds met succes werkzaam is, zal zaterdag, den 16, een eigenaardige dag herdacht worden. Den avond van dezen dag toch zal de 1000ste zitting plaats hebben. Het veetonds alhier betaalde over het dorde kwartaal 1894/95 voor verlies van 5 stuks vee 453,25. Verzekerd waren op dat tijdstip 596 stuks vee. Oostgrattdijk. Den 12 werd hier op hetNoord- hollandsche Kanaal eene harddraverij met paard en arreslede gehouden, waaraan 11 paarden deelnamen. De prijs, le en 2e premie worden achtereenvolgens gewonnen door de heeren C. Maas en P. Maas, Oostgraftdijk en J. Mul, Graft. Dolhorn. Do ijsbanen hier worden de laatste dagen minder druk bereden de schaatsenrijders maken thans meer verre tochtjes. Voor de ijsclub is dit minder voor- deelig; bet schoonhouden der banen kost veel geld en de inkomsten zijn bij weinig bezoek hiernaar niet geëveu- redigd. Men denkt thans, om het pnbliek weêr te trek ken eene hardrijderij of wel een ijsfeest te honden waarvoor op 13 Februari eene vergadering werd ge houden, waarin werd besloten om den 17 eene hardrijderij op schaatsen door mannen boven de 18 jaren te houden, om prijs en premiën in contanten, tot een gezamonlijk bedrag van 30. De prijzen worden gegeven door de leden en andere particulieren zij zijn das niet ten laste van de kas der clnb. Gedurende dezen winter nam het getal leden met 20 toe. Het ijsrijwlel werd na laatstvermelde proefneming nog een paar malen gewijzigd, echter zonder goed resul taat. Deze vinding kan das als mislnkt worden be schouwd; op den weg, bij veel en gelijkmatige sneeuw, verwacht men betere werking. Haarlem. Het gemeentebestuur heeft vier gouden medaljes ter bescbikkiug gesteld van het hoofdbestuur der Algemeene Vereenigiug voor Bloembollencultuur, ten be hoeve van de groote vijfjaar lijksche tentoonstelling, in Maart as. aldaar te honden. Sedert het najaar 1894 verheugen zich ingelanden van den Bloemendaler polder, gelegen onder Moiden en Weesp in een krachtige stoombemallng, ter vervan ging van den molen. De centtifugaalpomp houdt voort- durend den polder van water bevrijd. Zoowel de machi- neriëen als het gebouw zijn van eenvoudige en solide sameustelling, zoodat alle eer toekomt aan de aannemers C. van Tilburg, Nootdorp, H. on J. Soijver, Amsterdam en aan den ontwerper en uitvoerder van dat werk, deu ingenienr H. Panl, Leiden. Wjj ontvangen de tweede aflevering van een belang wekkend boek van het door den kapitein der geuie W. Cool geschreven historische werk nlle Loinbok- expedltie" met illnstratiën van den luit.-kol. Hooij.r Deze aflevering onderscheidt zich in het bijzonder door het zeer fraaie portret van generaal van Haul, waarvan do oorspronkelijke teekeuiug, waarnaar die plaat in ver kleinde reproductie op koper is vervaardigd aan me vrouw wed. van Ham werd aangeboden. In de derde aflevering zal o. a. hot portret van overste P. van Lawick van Pabst voorkomen Déze geschiedenis van de Lom- boksche expeditie zal compleet zjjn in 10- afleveringen 45 cents een prjjs, die het boek ouder veler bereik brengt. Uitgenoodigd door de »Vereeniging tot bevordering van christelijke belangen te Alkmaar'', hield onze voorma lige stadgenoot, de heer li. C. Schalier tot Peursum, predikant te Amsterdamden 12 zijne aangekondigde lezing over Louise de Colignyde beroemde vierde gemalin van Prins Willem van Oranjetot wie het duitscbe en engelsche vorstenhuis en de graaf van Parijs hunne af stamming terugbrengen. Van het begin tot bet einde wist de spreker zijn gehoor te boeien door zijnen gemak- kelijken en boeienden verhaaltrant en zijne levendige wijze van voorstellen. Hij schetste ons Louise de Coligny, edel in hare toewijdinggroot in baar lijden krachtig in haar geloof en trouw in hare liefde. Rijk aan bittere droefheid was haar leven geweestvóór zij met Prins Willem van Oranje huwde. De Bartholomaeus-nacht bad haar haren vader en haren echtgenootTéligny ontroofd. In 1583 huwde zij met Prins Willem Ook dezen zag zij onder de hand des moordenaars omkomen. Als weduwe was hare taak niet gemakkelijk. Bij veel miskenning van de zijde van het nederlandsche volk zag zij zich de zorg toevertrouwd voor dat talrijk gezin waarvan slechts één de latere Frederik Hendrik, haar eigen kind was. Helder deed spreker nitkomen wat het nederlandsche volk aan haar te danken heeft gehad Zeer belangwekkend waren de aanhalingen nit de briefwisseling van haar en hare fatnilielodën, waardoor de spreker ons telkens een blik gaf in het meer intiemere leven dezer hooggeplaatste meuscben Alle aanwezigen gaven door hnn aandachtig luisteren blijk dat zij genoten, terwijltoen de lezing was afgeloopen, de president der vereeniging de heer dr. J. A. Cramer den wensch uit sprak dat men den heer Schalier tot Peursum nog me nigmaal, ook op deze wijze als spreker in zijn midden mocht zien optreden. Den 12 stond alhier voor de arrondissement» rechtbank terecht Jan Oudshoorn, oud 17 jaren, van Schagen wegens het aannemen van een muntbiljet van f 10 van Klaas Boes, wetende dat dit door misdaad ver kregen was. Als getuigen werden gehooid Nic. Boes en de rijks veldwachter de Vries. Het openbaar ministerie eischte een jaar gevangenis straf, met nadruk doende uitkomen hoe de beklaagde bekend was met de misdadige plannen van den door deze rechtbank reeds tot levenslange gevangenisstraf veroor deelden Klaas Boes en hoe hij door een enkel woord wellicht alles had kannen voorkomen. Als verdediger was deu beschuldigde toegevoegd de heer mr. F. H. G. vau der Hoeven die er in zijne pleitrede op wees hoe, naar zijne meening, deze knaap even moreel defect is als zijn misdadige vrieud doch daarop zon hij, met het oog op de hem in de zaak-Boes gebleken opvatting van deze rech bank ni t verder ingaan Alleen wilde hij der rechtbank de vraag voorleggen of de diepe verdorvenheid, waarvan deze beklaagde de blij ken had gegevenniet moe?* worden loegeschreven aan eene verkeerdealthans onoordeelkundige opvoediug. Uitvoerig zette pleiter zijne gevoelens hieromtrent uiteen en hij releveerde ten slotte, dat zijn cliënt alleen terecht stond en tronwens alleen kon terecht staan voor het helen van door misdaad verkregen geld en dus de over weging, hoe beklaagde, van de voorgenomen misdaden van Klaas Boes kennis dragende deze had kunnen voor komen, bij deze zaas geheel zonder invloed moest blijvi n. De uitspraak werd bepaald op dinsdag, den 19. De atdeeliug Alkmaar van den Sïederlandschen Bond van oud-onderofficieren heeft een enrsus in het schermen en kamergymnastiek voor kinderen van leden en donatenrs van 8 tol 13 jaar, in liet leen geroepen. Hij wordt gehouden des woensdags- en zater dagsmiddags, van 3 tot 5 nnr, in een lokaal, door burg. en weth. dezer gemeente op verzoek der afdeeling be schikbaar gesteld. In de vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 13, hield de heer dr. J. F. van Hennnelen eene hoogst belangrijke voordracht over zijne reistocht dwars door het midden van Sumatra, onder loiding van den hoofdingenieur IJzerman. Het doel van deze reis door het ondoordringbare wond, nog nooit door enropeanen bezocht was om te onderzoeken of een spoorweg mogelijk zon zijn tot afvoer van de steenkool nit do ombiliëu-koleuvelden naar de noordoostkust van Sumatra. De heer dr. J D. Bueke had zich welwillend belast met het projecteeren op doek, van een groot aantal photognifiën, door den hee van Bemmelen meegebracht. De hoorderd verkregen daar door eenig denkbeeld zoowel van de moeieljjkheden, waar mede de reiz.ge s te kampen hadden, als van de tropische natnurtafreeleu. Spreker deelde mede, dat eerlang een aaneengeschakeld reisverhaal in drok zon verschijnen l>e voorzitter, de heer A. J P. Oort, bracht den reiziger hulde en zei den spreker dank. KKM N1EIIW BLAD? Wij ontvangen het volgende schrijven Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant te Alkmaar. Mijne hoeren Met veel genoegen bemerkte ik nit uwe c mrant van heden, dat de handelingen der politieke vereeniging Voor uitgang" zoozeer uwe volle aandacht trekken. Weinig toch had ik kunm-n vermoeden, dat eene een voudige adveitentie, in een uiet plaatselijk blad, tot een artikel in uwe courant aanleiding zoade hebben gegeven. Voorzichtiger ware het mijus inziens geweest, met de plaatsing van bet artikel te wachten, tot dat de vraag in de door U aangehaalde advertentie in het Nieuws van den Dag een eenigzins meer vasten vorm hadde verkregen. Hoe licht toch wordt datgene,door de redactie eener conrant in het belang harer partij geschreven door het pnbliek als eigenbelang gebrandmerkt. Dit is echter uwe zaak en niet de mijne. Veroorloof mij echter een paar opmerkingen naar aan leiding van den inhoud van het bewuste artikel. Dat de Alkmaarsche Conrant niet behoord heeft tot hen die in den laatsten verkiezingsstrijd met genoegen het optreden van de Kiesvereeniging Vooruitgang" begroet hebben daarvan ben ik ten volle overtuigd. Dat gij ons niettegenstaande blijft beschouwen als medestrijders in denzelfden strijd, ik geloof Liet, mijnheer de redacteur, dat gij daarvan veel genoegen zondt, beleven. De verschijnselen toch zijn er, dat de twee fracties der liberale partij bij eenen eventueelen verkiezingsstrijd ge scheiden znllen blijven. Naar mijne meeniog zal bij dien strijd de linkerzijde der liberale partij zich bij de radicalen aansluiten of omgekeerd. En verbeeld U na eens de Alkmaarsche Conrantde eerwaardige, bijna honderdjarige matrone in het kamp der radicalen. Mij dunktdie voorstelling alléén moet U doen huiveren. Neem het ons daarom niet al te kwalijk dat wij bij dien strijd liever over een eigen orgaan zonden beschikken, nit vrees dat de Alkmaarsche Conrant ons dan wel eens hare goede diensten zonde kannen opzeggen. Inmiddels achtend, UEd. dw. dienaar, H. J. VONK, bestnnrslid der Politieke Vereeniging Vooruitgang.'' Alkmaar, 13 Februari 1895. Met welk doel de heer Vonk opname van bovenstaand schrijven wenscht, is ons niet zeer duidelijk. Wij bepaalden ons er toe in ons vorig nummer ons leedwezen over den gedaneu stap nit te spreken. Het kwam daarbij niet in ons op, om bedoelden heeren het recht daartoe te ontzeggen. Dat het pnbliek onze bedoelingen zal misvattenis best mogelijk doch mag dit voor ons geen reden zijn om over de qnaestie te zwijgen. Dit is uitslaitend onze zaak en niet die van den heer V., zooals hij dan ook zeer juist opmerkt. Dat in den aanstaanden verk ezingsstrija mannen van dezelfde beginselen hier en daar in den lande scherp tegenover elkander znllen staan wij betwisten het den schrijver niet. Maar of een slecht voorbeeld elders gegeven nood zakelijk door ons moet worden nagevolgd wij meeneu het te mogen betwijfelen. Wij zullen het blijven afkeuren, dat als maatstaf van partijgroepeering niet meer de toetssteen maar de duimstok zon worden gebrnikt. En als wij over deze opvatting blijven verschillen is o. i. ieder verder debat met den hoer V. volkomen onvruchtbaar. Zoo goed als de »eerwaardigebijna honderdjarige matrone", zooals de heer V. ons blad met van onze zijde zeer gewaardeerde piëteit noemt, met belangstelling niet alleen, doch met instemming ook vaak deu «jeugdigen" ijver van mannen als van «Vooruitgang" aanziet, zonder dat zij echter altijd meé verantwoordelijk zou willen zijn, evenzeer knnnen wij don heer V. op een ander punt gerust stellen. Tegenover de radicalen (de heer V. hnivere niet) staan wij op volkomen geljjk standpunt als tegenover hem en zij.ie kiesvereeniging, Ook zij zijn in ons oog onmisbare bestaDddeeien eener groote liberale partij. Wij gebrniken met opzet het woord «liberale" partjj, omdat wij dien naam met alle kracht zonden wenschen te handhaven. Onder haar vaandel heelt de vooruitgang schoone triumten gevierd en moge het dnndoek wel wat lang misschien en te veel gespaard zijn, jongere krachten, maar bezield door hotzelfde heilig beginsel als de ondere, knnnen, haar volgend, nog menige zege bevechten Het vaandel eeLer partij als de liberale b 1 ij f t een veilige loods in den strijd van den voornitgang. Redactie. GETROUWD. 14Febr. Bernardns Arnoldns van Balen Blanken en Cornelia Maria Kloos. GEBOREN. 12 Febr. Antonins Franciscns, z. van Gerardns Johannes Hofstee en Catharina Maria Eenhorst Chris tian Friederich, z. van Johannes Schwaner en Bertha Catharina Zijlstra. 13 Henriette Elizabeth, d. van Regnier Jan Lamot en Maria Catharina Swijter. Geertruid.i, d. van Sitnon Johannes Jacobns Petrus Boersen en Theodora de Best. - Maria, d. van Petras Joannes Lau en Louisa Petronella Dirkzen. Maria Catharina, d. van Jozef Johannes Hofstee en Elisabet Happe. OVERLEDEN. 12 Febr. Willem Christiaan, z. van Jan van Koot en Maria Margaretha de Jong, 18 j. en bijna 9 m. Door den Notaris C. W. A. VAN DE WALL, Alkmaar. 12 Febr Winkelhuis en erf, Ged. Nienwesloot, 72 cent. Str. Jb. Ter maat f 1400, Afslag dinsdag, 19 febr., 's avonds 7 nre, in het lokaal «Diligentia."

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3