Nederland. Veiling van vaste goederen. Te Baarn is een man aangehouden wien in een slafpstee te Hilversum door zijne vrouw verweten werd, dat hij vóór 10 jaren te Arnhem een politie-agent ver moord en nog meer op zijn geweten had. Burg. en weih. van Maastricht hebben aan den gemeenteraad voorgesteldom de voormalige kerk van het klooster der Dominicanen thans tot stadsmagazijn gebezigd, in eene concertzaal te veranderen. De arr. rechtbank te Maastricht heeft den gewezen notaris Collard te Beek in kennelijken staat van onver mogen verklaard. De Koninklijke Maatschappij de Schelde keert over 1894, evenals over 1893,5 pet. dividend nit. Te Randwijk zijn twee woningen verbrand, waarbij eenige varkens en een hit omkwamen te Waardenbnrg eene bakkerswoning, waar al het vee, dat niet verzekerd was, mede verbrandde. De Onderlinge Schrnefstoombootdienst Oostzaan keert over 1894 '22 pet dividend nit, terwijl het reserve fonds thans t 20000 t edraagtook wordt een herstellings fonds gevormd waarvoor reeds f 1250 afgeschreven is. De ontvaugsten beliepen f 15315,265, de uitgaven f 8744.52 Tus8chen Oostzaan en Amsterdam werden vervoerd 121193 personen, 66820 emmers melk en 1625 koeien. Eene commissie uit de Unie .Een school met den Bijbel" waarvan de heer mr. iE. Mackay voorzitter is heeft een ontwerp eener nieuwe schoolwet opgesteld waarvan de conclusie luidt als volgt De gemeenten worden niet langor belast met de be kostiging van de lagere school. Door het Rijk worde voor elke lagere school een vaste bijdrage uitgekeerd, te berekenen naar regelen bij de wet vast te stellen, waarhij de tegen woordige wet tot leiddraad kan worden genomen en naar zoodanigen maatstaf, dat de kosten van eene gewone, eenvoudig ingerichte lagere school worden ged«bt, en rekeriing gehouden wordt met uitbreiding van leerstof en vermeerdering van het onder wijzend personeel. De nitkeering van die bijdrage worde, evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting van het onderwijs vrij laten en alleen strekben om de besteding der rijksgelden voor het beoogde doel te verzekeren. Voor zoover de ingezetenen niet zeiven in hnn onder wijs voorzien, treden in bnune plaats de geineentebest nren op. Hun wordt de vrijheid verleend het beheer hunner scholen over te dragen aan plaatselijke schoolcommissies, en voorts die scholen zóó in te richten, als het meest strookt met den geest van de ouders dor schoolgaande kinderen. Twee personen nit Valterveen die als getuigen voor de arr. rechtbank te Assen waren geweest, zijn op weg naar hois door de koude bevangen zoodat zij niet verder konden en neervielen. Hunne beenen zijn bevroren en znlleo afgezet moeten worden De Vereeniging van mil wielrijders heeft den 10 in eene te Amsterdam gebonden buitengewone algemeene vergadering besloten dit jaar in Angnstus weder een driedaagschen veldtocht te houden volgens een nader door het bestuur in overleg met do eereleden te ont werpen plan. Den ll des avonds heeft te Breda in het hnis bewoond door den heer Kiinmel, in de Oatharinenstraat eene gas ontploffing plaats gehad door het gebruik maken van licht bij het ontdooien van den gasmeter: de vlammen grepen zoo snel om zich heen dat de beide bovenver diepingen geheel uitbrandden. Den 11 des avonds, is te Enkhuizen de rijtuigen- en paardenstal van H. van Veen in korten tijd afgebrand. Den 12 bij de herstemming van zes raadsleden te Rot terdam rijn van de 8167 kiezers 4625 opgekomen, tegen 3512 bij de eerste stemming. Herkozen zijn de aftredende raadsleden mr. E. E van Raalte, tevens wethooder en W H. Hejjbroek met 2217 en 2263 stemmen; verder zijn gekozen d heer Jacs vin Vessem anti rev, met 2396 st., de heer W. C. Coepyn, a.-r., met 2278 st., de heer R. Milderslib., met 2099 st. en de heer P. van der Pols a.-r met 2087 st. Geen der katholieke kandi daten die in de herstemming begrepen waren is ge kozen de candidaat, die de meeste stemmen bekwam had er 2047. Te Laren is de boerderij, genaamd De Wechelhorst, afgebrand waarbij drie paarden, een varken en een kalf in de vlammen omkwamen. Van twee dienstboden te Deventer, die des avonds met gloeiende briquetten naar hare slaapkamer waren gegaan, en des ochtends geheel bewusteloos waren zijn na veel moeite door een genoesheer de levensgeesten weder opge wekt geworden. De onderwijzer Dijkstra van Menaldnm, die in 1894 als anarchist zoo veel van zich liet hooren schijnt van zijne dwaliDg bekeerd en thans weder als onderwijzer werkzaam te zijn. Gemeentebesturen die ter uitvoering van de wet van 23 Juni 1889 (Staatsblad n°. 82) houdende bepa lingen tot voorkuming van bedrog in den boterhandel ten behoeve der betrokken gemeentelijke politie van Rijkswege in het bezit mochten wenschen te worden ge steld van boterboren en boterbusjes, tot bet nemen van de hij art 5 dier wet bedoelde monsters worden uitgenoodigd zich daartoe vóór 1 Maart te wenden tot het departement van waterstaatonder opgave van het getal dier benoodigde voorwerpen waai na op de verstrekking daarvan zooveel doenlijk orde zal worden gesteld. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 12 den burgemeester gemachtigd, zich namens de gemeente te verweren tegen eene door H H. Flöike, stucidoor te Amsterdam, tegen de gemeente 's-Gravenhage iugestelde vordering tot schadevergoeding wegens de door hem beweerde van de zi)de der politie aldaar ondervonden mishandeling op 9 Augustus 1894bij gelegenheid van de begrafenis van den socialist van Veelen. Verder werd op voorstel van burgemeester en wethouders met 24 tegen 3 stemmen besloten28000 te besteden aan het herstel van den straatweg langs het strand te Scheve ningen tot eeoe breedte van 1'2 el en overigens ongeveer tot het onde profiel terwijl dat college verder diligent werd verklaard ten opzichte van het doen van nadere voorstellen ten aanzien van de zeewering te Scheveuingen. Het door de minderheid van dat college ingediende kost baarder plan tot herstelling van f 87000 vond geen in stemming. Aangehouden werd de beslissing over het uittrekken van 10500 ter voorziening in de duinglooiing vóór de gedenknaald. Te Utrecht is den 12 tot lid van den gemeente raad gekozen de heer J. Th Gerlings met 437 van de 832 stemmende heer C. van Straaten had er 362. Het Comité ter verbetering van den maatschap- pelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft aan den minister van justitie verzocht, in het in te dienen ontwerp op Kamers van Arbeid aan de vrouwen het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor die Kamers zoo uitdrukkelijk en ondubbelzinnig mogelijk te verzekeren, opdat omtrent de bedoeling van den wetgever geen twijfel kunne rijzen. Den 7 kregen twee personen op het ijs bij Loos drecht twist met elkaar, waarbij de een den ander zulk een ernstige messteek toebracht, dat deze te Utrecht in het gasthuis aan de gevolgen bezweek. De dader is in hechtenis genomen en naar Amsterdam overgebracht. De Raad der gemeente Wormer heeft besloten de afbraak van den Beschuitstoren voorloopig uit te stellen en pogingen aan te wenden tot het bijeen krijgen der noodige gelden om tot herstelling over te gaan. In den nacht van den 10 op den 11 heeft de Waal zich voor Nijmegen vastgezet. Drie personen uit Kakhuizen zijn per schaats over de Zuiderzee naar Marken gegaan. Te Slochteren is het schoolgebouw verbrand De heer F Hensbach (kath.) te Hulst, candidaat der katholieke kiesvereeniging aldaar, is met 931 stemmen tot lid der Proviuciale Stateu van Zeeland gekozen Op den heer Jules Vogelvanger, lib., werden 415 stemmen uitgebracht. Het lid der Tweede Kamer voor Hoorn, de heer P. B. J. Ferf, is van zijne ziekte hersteld. Amsterdam. Den 13 ontstond een zware binnen brand in de christelijke bewaarschool van de vereeniging De Zendingzaak op de Bloemgracht, welke onder de kin deren groote opschudding veroorza ikte, doch geen aan leiding tot ongelukken gaf. Zij werden opgenomen in het wees- onde mannen- en vrouwenhuis van de Gere formeerde kei k, dat vóór de school aan de grachtzijde staat. De brandweer was het vunr spoedig meester. Haarlem. Den 13 is een spoorwegwerker door eigen onvoorzichtigheid bij het oversteken van de rails aan het station alhier, bij bet naderen van een rangee- rendeu goederentreiu, met dezen in aanraking gekomen en zoo ern^ig verwond, dat hij kort daarna overleed. Sehagen. Den 11 had in het lokaal-Cérès eene vergadering plaatswaarin de heer Korvervan den Helder, de wenscbelijkbeid van graanrechten kwam be pleiten. De heer Sloos van Winkel opende de verga dering en sprak zijn groot leedwezen uit over het weinig talrijk bezoek. De heer Korver wees in zijne inleiding op de tegenwoordige beweging in ons land voor het ver krijgen van graanrechten aan welke beweging mannen als Heemskerk Zijlma Dobbelman en Trenb deelnemen Wel een bewijsdat er iets gedaan moet worden om den kwijnenden landbouw te helpen de armoede te lenigen. In korte trekken gaf spreker aan hoe schrik barend de armoede op het platteland zoowel als in de steden toeneemt hoe de toestanden na de groote land vorhuizin en naar Amerika veranderd zijn hoe de land- prijzen dalende zijn hoe de schuldenlast telken jare vermeerdert De staat moet tnsschenbeide treden, meende spreker. Vele middelen waren al aan de hand gedaan om verbetering te verkrijgen. Spreker besprak ze achter eenvolgens, de bezwaren van elk voorgesteld middel telkens aangevende Vooreen rijkshypotheekbank verklaarde spreker niet te zijn ook zou vermeerdering van kennis door bet oprichten van landbouwscholen enz. geen vol doende uitwerking hebben. Alleen in graanrechten zag spreker heil. Wel streed het befifen er van tegen de nederlandsche vrijheidsbegrippenmaar, door nood ge drongen moest men iets van die vrijheid prijs geven om te kunnen blijven bestaan. Overal in Europa vindt men beschermende rechten alleen Nederland veroorlooft zich de weeldedie niet te hebben. Eenige bezwaren tegen het heffen van graanrechten door tegenstanders van protectie in verschillende bladen geopperd werden door den heer Korver zooveel mogelijk weerlegd. Hij meende te mogen verwachten dat protectie veel ver betering zou gevenen hooptedat zijne woorden de aanwezigen hadden opgewekt, ernstig over de zaak na te denken opdat ook zij van de wenschelijkheid van protectie doordrongen zonden worden. Aan het debat werd door een drietal personen deelge nomen welke door den heer Korver werden beantwoord. De heer Sloos dankte spreker en opponenten voor hunne woorden en hoopte dat de heer Korver later nogmaals zich zon doen hooren voor een veel talrijker vergadering. Do naar den vorm keurige rede van den heer Korver, eigenlijk eene improvisatie werd met zeer veel aandacht gevolgd. Den 12 word eene algemeene vergadering van de af- deeling van »het Witte Kruis'' alhier gehouden, welke door slechts 14 leden werd bijgewoond. De aftredende bestuursleden, de heeren S. Berman W. van Kluijve, van der Wal, J. H. Ressing en dr. Melchiorwerden allen als zoodanig herkozen. De begrooting voor 1895 werd ia ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 285.25 De afdeeliug telt tegenwoordig 48 leden. St. Pankras. Tengevolge het overlijden van de heeren A. Kok, St. Pankras en Jb. Stam Jansz., Koedijk, had den 13 ten raadhuize alhier eene verkiezing plaats voor 2 leden in het bestuur over den polder Vroo- nermeer Gekozen werden de heeren D. Nol en Jb. Wa genaar, beiden te St. Pankras. In de commissie tot het na zien der rekening over 1894 van dien polder werden be noemd de heeren J. van Dijk, Koedijk, C. Bos Wz., Oudorp, en D. Znurbier, Oterleek. Ursein. Voor een niet zeer talrijk publiek, hield het te dezer plaatse gevestigde fanfare-corps De Eendracht", onder leiding van den heer J. M. Otto, kapelmeester te Alkmaar, den 10, 's avun Is eene zeer goed geslaagde openbare uitvoering, in het lokaal van den heer H. Tuijn te Rustenburg. Het bestuur der Begrafenis-vereeniging Onderlinge Hulp," vergaderde den 11 's avonds ten hnize van den heer K. Waal. Uit het door den secretaris-penningmees ter uitgebracht verslag b eek dat in 1894 overleden waren 7 leden, 2 moesten worden geschrapt en 1 bedankte voor zijn lidmaatsohap"; daarentegen werden weder 10 nieuwe leden ingeschreven. De contributie, met inbegrip van bodeloon, bedroeg per lid f 177 de rekening sloot met een voordeelig slot van f 44.41. De aftredende be- stQnrsleden, de heeren C. Nierop en C. Heertjes, werden als zoodanig herbenoemd. Velzen. Op den huize Velserend bij Santpoort van wijlen den hoer Torbnrg is in den nacht van den 12 eene brutale diefstal gepleegd. Van 'den inboedel, die die dun 13 verkocht zou worden en den 11 te kijk was, is een uitstalkastwaarin vele voorwerpen van waarde geborgen waren, gestolen. De ruiten waren met zeep besmeerd. Onderscheidene voorwerpen 'zijn gemerkt H. J. 't B. Westwoud. Aan de r. k. school alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. Kuipers te Oorschotmej. Haring, onderwijzeres aan die school, werd benoemd te Kuilenburg. Het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze- Wéry kon verstrekt worden aan mej. A. Th. de Lange 's-Gravenhage en aan de heeren J. J. Berk hout Helder W. F. GaijmansNieuwediep; C. F. F. Kieckens Tilburg; J. W. Lantermans, Rotterdam; van OudgaardenAmersfoort en A. Tromp, Rotterdam. Over het proefschrift van één candidaat meest afwijzend worden beschikt. De stenographie naar het systeem »Stolze-Wéry" wordt te Zwolle door den heer F. Z Mehler, leider van de aldaar gevestigde filiale van het Centraal-Bureau voor Stolze'sche Stenografie te 's-Gravenhage aan het perso neel der Koninklijke Marechansée onderwezen. Aan dezen cnrsns nemen deel 19 (negentien) wachtmeesters en bri gadiers uit Almelo, Arnhem, Deventer, Enschede, Hengelo, Lichtmis, Oldenbroek, Oldenzaal en Zwolle terwijl aan eenige anderen, wier standplaats het hun onmogelijk maakt de lessen geregeld bij te wonen onderwijs per correspon dentie gegeven wordt. Aan de deelnemers van dezen cursns werd door den majoor-commandant der eerste divisie vrij vervoer per spoor toegestaan. Van het 26ste duizendtal wordt ons een exemplaar gezonden van den liederenbundel voor Janmaat en Soldaat bijeenverzameld en gewijzigd door H. C. 0. Ch'ckener Bronsson, luitenant der infanterie. Dit boekje is niet alleen voor leger en vloot, doch ook voor het volk bestemd Wanneer jongelingsvereenigingen onder leiding deze liederen lee'den, zon spoedig onze volkzang gezui verd zijn. Vooral in kleine plaatsen is het voldoende, wanneer men personen, die belang in de zaak stellen, een aantal jongens van 14 16 jaar vereenigden, om b.v. e ns in de week te zingen. Ook de onderwijzers zonden van deze lied ren gebruik kunnen maken bij hnn onderwijs. Zanggezelschappen en muziekverenigingen kannen tot de verspreiding veel bijdragen. Het boekje met 55 vader- landsche liederen kost slechts tien centen. Het Technlkuin Hlttwelda, een ouder staats toezicht staande hoogeie vakschool in het koningrjjk Saksen, verbonden met het nieuw gebouwde electrotech- nisch instituut, telde in het 28e schooljaar 1606 bezoekers, die aan de afdeelingen voor machine-ingenieurs, electro- technici, werkbazen en monteurs voor het machinewezen en electrotechniek, handelaars en electro-mechanici deel namen. Onder de nationaliteiten der bezoekers komen bijna alle landen van Enropa voor, zoo goed als van de werelddeelen Azie, Amerika en Afrika. Door den bonw van het electrotechnische instituut, dat een groot aantal gehoorzalen, laboratoriën, vergaderzalen, werkplaatsen en machinezalen bevat en voorzien is van alle benoodigde normaal-instrumenten, meetinstrumenten, dynamo-machines en electromotoren, is het mogelijk ge worden het onderwijs in de electrotechniek beduidend nittebreiden en geheel pasklaar te maken voor de be hoeften der practijk. Het onderwijs voor het volgende zomerhalfjaar begint op 18 April en het kostelooze voor bereidend onderwijs reeds op 25 Maart 1895. Het be zoeken van het voorbereidend onderwijs dient tot inlei ding in het onderwijs van het eerste halfjaar. Nadere inlichting over het doel en den aard der ver schillende leerplannen, de opleiding in de electrotechniek enz. vindt men in het programma, dat, evenals het jaar verslag, kosteloos bij het secretariaat van het Teehnikum Mittweida verkrijgbaar is. Door den Notaris M. GOUVERNE. 12 Febr. Alkmaar. 1. Het lokaal DILIGENTIA, ged. Korte Nienwesloot, no. 11,3 aren 51 cent. Str. T. Helder 2. Woonhuis met vrije steeg achter no. 1, Achterstraat no. 54 66 cent. Str. J. Mnijs 3. Inventaris en decoratief van no. 1. Str. J Mnijs 4. Pakhuis, w/z Nieuwstraat 27, 22 cent. Str. K. Kniper 5. Woonhuis, Singel 22, 1 a. 2 cent. Str. G. J. Netten 6. Woonhuis, Geestersingel 1 are 35 cent. Str. J. Mnijs 7. Bouwterrein nabij de Vie-staten aan den Rijksstraatweg gr. ongeveer 1 215 cent. Str. Jn. Vennik 2 208 cent. Str. dezelfde 3 2<>0 cent. Str. dezelfde 4 195 cent. Str. N. Apeldoorn 5 188 cent. Str. Jb. Reik aan den Achterweg 6 134 cent. Str. R. Hoen 7 136 cent. Str. dezelfde 8 136 cent. Str. dezelfde 9 136 cent. Str. C. Koopman IC 136 cent. Str. W. Vasbinder aan de dwarsstraat: 11 78 cent. Str. C van Stam 61, 12 78 cent. Str P. H. M. Ihink Meienbrink 70, Weiland onder Oudorp. Het onverdeeld 1/6 gedeelte in 9 h. 22 a. 27 c. me daaropstaand watermolentje. Str. Jb Lind 1990, Afslag dinsdag. 19 februari e.k., des avonds ten 7 ure, in het lokaal Diligentia", alhier. Drukkerjj v. Herms. Coster k Zoon, Alkmaar 6200,— 610,— 500,— 315, 810, 1795, 200, 190,— 190,— 185,— 175,— 90,— 90,— 90,— 80, 80,-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6