Stadsbericiiten. ten den steun der provincie ook eens gaven wat zon dan de houding der gemeente Alkmaar zijn na het uit spreken van zulk eene stoute verklaring Daarom zou hij eene afwachtende houding aannemen en eene beslissing aanhouden willen totdat het Kijk en de provincie uit gemaakt hebben of zij aan deze inrichting steun zullen verleenen en krijgen zij dien steun, dan kan de Kaad zoodanig besluit nemen als hij wil. De Voorzitter wenscht den heer Kraakman, die als lid der Prov. Staten dezelfde ondervinding kan opge daan hebben als hij, opmerken, dat de loop der zaken bij het verleenen van steun anders is, dan hij aangeeft. Eerst moeten de gemeentebesturen steunen en wanneer deze voorgaan, komt de Provincie en daarna het Rijk juist andersom als hij meent. Verder kan hij mededeelen, dat uitstel eener beslissing niet wenschelijk is om de volgende reden. De dames hebben eene toelage uit de pro vinciale fondsen gevraagd; het daartoe strekkende adres isin handen van burg. en weth. om bericht en raad gesteld en deze zijn op hun verzoek mei het uitbrengen van advies diligent verklaard, omdat zij eerst wilden afwach ten het door den Raad te nemen besluit, dat natuurlijk op hun gevoelen grooten invloed zou uitoefenenDaarom dringt hij op afdoening aan. De heer Boelmans ter Spill kan al brengt hij alle hulde aan het streven der dames, veel beter met het door de commissie van financiën ontwikkelde gevoelen mede gaan, dan met dat der heeren Kraakman en Kar- seboom. Te vergeefs, heeft hij zoo in het adres als in de door genoemde heeren gehouden verdediging, het argument gevonden, waarom de gemeente zooveel voor deze inrichting zou moeten bijdragen. Het oorspronkelijke denkbeeld, dat bestaan heeft, om eene kookschool op te richten, is geheel en al vei loren gegaan Dat denkbeeld is vervangen geworden door da' om eene huishond-en industrieschool op te richten. Was dit laatste denkbeeld dadelijk op den voorgrond gesteld, dan betwijfelt hij zeer, of daarvoor een bedrag van ongeveer f 2300 zou zijn verkregen Men heeft voor een kookschool, op eenvoudige wijze ingericht, bijge dragen. De oprichting eener dergelijke school acht hij ook werkelijk nuttig. Niet eene kookschool voor dames, maar eene inrichting waar gelegenheid bestaat voor perso nen uit den werkmansstand om te leeren, hoe voor weinig geld een smakelijk maal gereed kan worden gemaakt. Men heeft een omvang aan de zaak gegeven, welke hij niet kan goedkeuren. En nu komt het hem veel beter voor, niet de dames te vleien, zooals de heer Kraakman met zijn ont- werp-besluit beoogt, maar dadelijk te zeggen, waarop het staat. Hij gelooft, dat het veel beter is dadelijk te zeggen, de Raad wil u in uw plan niet steunen, al voelt hij per soonlijk veel sympathie voor het onderdeel kookschool in den door hem aangegeven zin. De heer Kraakman zou met het oog op het door het Rijk en de Provincie te nemen besluit op liet ver zoek om steun eene beslissing op het oogenblik willen uitstellen. Daarom stelt hij voor het volgende besluit te nemen. De gemeenteraad, van Alkmaar. Gezien het verzoek van het beBtuur der Alkmaarsche huishoud- en industrieschool tot het bekomen vau eene jaarljjksche subsidie van f 1050, voor een op te richten school, waarin onderricht zal worden gegeven aan vrouwen en meisjes boven de 12 jaar. Waardeerende de ijverige bemoeiingen van het bestuur, dat verklaart reeds over eene som van ruim f 2300 ter bestlijding der oprichtingskosten, door giften verkregen to kunnen beschikken Van oordeel dat ook voor meisjes boven de 12 jaar de gelegenheid tot verder onderricht in vrouwelijken arbeid behoort te bestaan en daartoe willende mede werken, wanneer ook de Staat en de Provincie naar mate hunner hoogere kracht en met het oog op het meer algemeen maatschappelijk belang daartoe bijstand verleenen Verklaart zich bereid om tot het beoogde doel eene jaarljjksche bijdrage te verleenen, niet overschrijdende het bedrag van f 1000, en vast te stellen naar gelang van den omvang, die het onderricht zal bekomen en in evenredigheid met de bijdragen van Staat en Provincie Besluit hiervan mededeeling te doen aan het bestuur en deze aanvraag bij den Staat en de Provincie krachtig te steunen. De heer Stoel verklaart wel voor het denkbeeld der dames sympathie te gevoelen doch is van oor deel, dat de dames veel te hooge vlucht hebben ge nomen. Had men de zaak zoodanig ingericht, dat met eene toelage van f 100 a f 200 volstaan had kuunen wordendan zou hij wel geneigd zijn geweest om een daartoe strekkond voorstel te steunen. De heer Karseboo m antwoordt den heer Bruinvis, die zegt, dat de meisjes in het huishonden en niet op eene huishoud- en industrieschool ds noodige kennis moeten opdoen, dat met eene dergelijke school een geheel ander doel beoogd wordt. Op eene dergelijke school wordt onderricht gegeven in vakken, welke niet in de huis houding geleverd kunnen worden. Die inrichting strekt ook niet om de opleiding der meisjes over te nemen, maar om haar te steuuen. Zoo is ook het doel der Ambachtsschool niet om de jongens in alle opzichten klaar te maken, maar om ze op school zoo ver te brengen, dat zij later, op de werkplaats komende, met meer vrucht werkzaam kunnen zijn. Dat het oorspronkelijk denkbeeld veranderd is, zoo als de heer Boelmans ter Spill zegt, is juistmen zoa alleen tene huishoudschool oprichten, doch daaronder wordt meer verstaan dan alleen te leeren koken. De omvang is echter uitgebreid geworden, om op die wijze te gemoet te komen aan de behoefte tot verbetering der opleiding voor meisjes en met het oog op de mogelijkheid, dat dan èn van het Rijk èn van de provincie subsidie verkregen worde. Die subsidie zal voor eene inrichting, als thans bedoeld wordt, veel eer verkregen worden, dan wanneer men zich alleen tot een kookschool bepaalde. Dit is de reden, waarom de omvang uitgebreider is ge worden. De heer Kraakman verklaart in de besprekingen aanleiding te vinden niet aan te dringen opzijn voorstel en trekt dat in. Hij zal zich voor het oogenblik dus alleen bepalen om tegen het voorstel te stemmen. Daarna wordt, zooals reeds gemeld is, het voorstel der commissie aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. IJ 1BERICHTË1V. Schagen. Den 15 werd op de Wiel eene hard rijderij op schaatsen gebonden door de jongens van de gymnastiekklasse van den heer Roep. Door eenige heeren waren zeer aardige voorwerpen als prijzen geschonken een horloge een zakmes horloge-kettingen enz. Talrijk was het publiek nietdat den wedstrijd bijwoonde de wind weerhield velen. Dat de jongens vol vuur en ijver aan den strjjd deelnamen behoeft niet gezegd te worden. Aan zeven viel een prijs ten deeldie met van genoegen glinsterende oogen werd ontvangen. Den 17 zal vanwege de Schager-ijsclub terzelfder plaats eene hardrijderij van paren gehouden worden om fraaie kunstvoorwerpen. Alleen leden der ijsclub of hunne buis- gonooten kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen. Kolhorn. De sloot door den Waardpolder is thans door de langs wonende boeren gebaand van af deze ge meente tot aan de Nieuwe Sluis. Het ijs is goed rijdbaar. Om op de baan te Wieringerwaard te komen, moet men ééns overloopen. De busjes op de ijsbanen in deze gemeente dit jaar voor het eerst door de ijsclub ingevoerdblijken eene ruime bron van inkomsten te zijn. Zelfs op stille dagen, als hier weinig wordt gereden komt er nog aardig wat van elders wonenden die heen en terug door Kolhorn rijden naar wedstrjjden enz. De mannen met de busjes staandekrijgen boven hun loon ook eenige procenten van het ingeworpene. De wind op den 15 heeft bet ijs in de Zuiderzee minder vertrouwbaar gemaakt. De laatste week kon men zich tot verre in zee begeven zonder gevaar thans is het ijs losgeraakt en is de grootste voorzichtigheid aan te bevelen. Hier en daar zijn open gaten gekomen, en voor men er aan denktstaat men soms op een losse schots. - Schermerhorn. Een zeer vermakelijke priksleden- wedstrijd met hindernissen had den 15 hier op het ijs plaats. Door het aanbrengen van latten op de baan en door de verplichting van het oprapen van eenige turven, welke hier en daar waren neergelegd, werd de voortgang der sleden soms zeer belemmerd. De prijs werd gewonnen door J. Wortel, de le premie door J. van de Kappelle, de 2e premie door C. Ton, allen alhier. Jammer, dat door de hevige koude het aantal toeschouwers gering was. Den 14 werd door de verschillende armbesturen te dezer plaatse aan de ingezetenen een lijst ter inteekening aangeboden voor eene bedeeling aan de ulgemeene armen. Den 16 werden daarvan aan 76 behoeftigen giften van f 1,—, f 1,25, f 1,50 en f 1,75 geschonken. In de Asser Courant wordt gemeld, dat volgens den heer Tydens, lid der Tweede Kamer voor Winschoten, de Tweede Kamer 44 leden telt, die voorstanders zijn van beschermende rechten. Het stoomschip Baron van Tujjl, behoorende aan de Billitonmaatscbappij, is op de reis van Koetei (Borneo) naar Billiton gezonken en geheel verloren gegaan. Te Diepenveen is een boerenwoning afgebrand waarbij een paard en vijf varkens in de vlammen om kwamen nabij Zelhem brandde eene schuur af, waarbij zes varkens en zeven schapen hetzelfde lot ondergingen. Te Helmond is de sociëteit Harmonie afgebrand een deel van den inboedel kon gered worden. Te Goes heeft een jonge man van 21 jaren, die ge- ruimen tijd in ongeoorloofde betrekking gestaan had met het meisje van 23 jaren, dat in denzelfden dienst was, na de bevalling met dat meisje het kind van het leven beroofd. Toen dit ontdekt werd schoot de jonge man zich met een revolver dood, terwijl het meisje, in het gasthuis opgenomen, hare misdaad bekende. In de raadsvergadering van Schoterland van den 13 werd gelezen een schrijven van Ged. Staten, inh u- dende niet goedkeuring der gemeentebegrooting, dienst 1895, omdat de daarop de hoofdelijke omslag te laag en het buitengewone Rijkssubsidie te hoog was uitgetrokken. Ged. Staten oordeelden wenschelijk den hoofdelijken om slag van t 40 000 tot op ruim f 46.000 te brengen en het Rijkssubsidie te verlagen tot f 12500, een som, ook over 1894 aan deze gemeente toegekend. Na velerlei be sprekingen werd met 8 tegen 5 stemmen besloten, de begrooting in dien zin te wijzigen en werd zij vastgesteld als volgt: f 140,692,421/1, uitgaaf f 140.691,89 </2. Den 11 is eene boerenplaats te Wognum met 16 35.50 bunders weiland in het openbaar verkocht voor f 11227 60. Koningin Wilhelmina heeft den 14 een bezoek ge bracht aan den schaatsenwedstrijd in hard- en schoon- rijden voor manschappen van het regiment grenadiers en jagers op het ijs van het waterververschingskanaal tusschen de Binnen- en de Zeesluis en na afloop de prijzen uit gereikt aan de drie eerste prijs winners, n.l. den fourier Tiemersma, den korporaal Brunet de Rochebrune en den milicien Jelle Tonssaint, bestaande in een zilveren hor loge met dito ketting. Laatstgenoemde, een fries, had zijne schaatsen onder de sokken aangebonden. Den 14 des avonds om half zeven is aan boord van de nederl. mailboot Prinses Elisabeth van de maatschappij Zeeland aan de pier te Queensboro brand ontstaan, welke van vrij ernstigen aard is geworden althans het voor schip is uitgebrand, terwijl 2 matrozen omgekomen zijn. Ged. Staten van Friesland hebben den 13, in strijd mot het verzoek van den frieschen IJsbond, last gegeven tot opening van al de zeesluizen der provincie. Tot hoofdingelanden van het waterschap De Par mer zijn gekozen de heeren R. Bakker te Nieuwen- d a m en P. de Waal te I 1 p e n d a m De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 26, '8 namiddags 3 uur. In de Kijksposstspaarbank werd gedurende Decem ber 1894 ingelegd f 1,537,407 86, en teruggebetaald f 1,299,663,32. Aan het einde der maand November was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven f 36,562,728,261/a, zoodat het tegoed op 31 December bed.oeg f 36,800,472,80'/2. In den loop der maand zijn 5199 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven, 1808 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 448,581 boekjes in omloop waren. Bij kon. besluit van den 15 dezer no. 2 isle. be vorderd tot ridder 3e klasse der Militaire Willemsorde de generaal-majoor van het leger in Nederlandscb-Indië J. A. Vetter, en 2e. bevorderd tot commandeur der Militaire Willemsorde de generaal-majoor J. A. Vetter, voornoemd. Bij kon. besluit van den 15 no. 3 is bevor derd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw de luit.-gen. A. R. W. Geij van Pittius, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederl. Indië. De in Friesland op touw gezette beweging om instem ming te betuigen met de adressen van de Ned. Protec tionistische landbouw-vereeniging en de motie van den heer Dobbelman tot invoering van graanrechten heeft tengevolge gehad dat het getal handteekeningsn in het geheel slechts 397 bedroeg, als: te Leeuwarden 188, te Sneek 70 te Harlingen 13, te Franeker 60 en te Bols- ward 66. Opmeer. Op 31 December 1893 bestond de be volking uit 206 m. en 200 vr., totaal 406. In den loop van 1894 werden geboren 5 m. en 5 vr., vestigden zich in de gemeente 16 m. en 21 vr., eene vermeerdering dus van 47 zielen. Overleden zijn 3 m. en 10 vr., ver trokken 27 m. en 33 vr., eene vermindering van 73 zielen gevende. De bevolking verminderde alzoo met 26 personen en bestond op 31 December 1894 uit 197 m. en 183 vr., totaal 380. Het aantal huwelijken bedroeg 3. Spanbroek. Den 31 December 1893 bestond de bevolking uit 749 m. en 733 vr,, totaal 1482. Gedu- reude 1894 werden geboren 23 m, en 16 vr., vestigden zich 54 m. en 69 vr., te zamen eene vermeerdering van 162 zielen. Er stierven in 1894 20 m en 13 vr., ver trokken 64 m. en 66 vr zoodat het zielental daardoor met 162 personen verminderde. In het geheel is dus de bevolking met 1 verminderd en bestond die op 31 Dec. 1894 uit 742 m. en 739 vr., totaal 1481. Het aantal huwelijken bedroeg 13. Texel. Het kohier van den hoofdelijken omslag is vastgesteld op een bedrag van f 13.736.75. Ursem. De afdeeling Ursem en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw benoemde tot afgevaardigde naar de in Maart e.k. te houden voor jaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier den heer J. Wonder tot diens plaatsvervanger den heer S. Ak kerman. Op ini'iatief van eenige ingezetenen werd dezer dagen een inteekenlijst in de gemeente rondgezonden waarop den 15 schoonrijden op schaatsen werd gehouden door onvermogenden waaraan door 83 personen werd deel genomen. De prijs werd behaald door D. Commandeur; voor J. Bakker en de premie door C. Leegwater, voor M. Mionis en bestond uit levensmiddelenen brandstofleu, terwijl aan ieder deelnemer een bijna gelijke hoeveelheid ten deel viel. Het fanfarecorps verleende zijne welwil lende medewerking tot opluistering van het ijsfeest. Oterleek. De hier gevestigde spaarbank hield deze week hare jaarljjksche vergadering tot het afsluiten van het laatste boekjaar. Uit de rekening blijkt dat in 1894 in 519 inlagen werd ingebracht f 5707,75 en in 70 kee- ren werd opgevraagd f 4425,75, zoodat f 1282 meer werd ingelegd dan teruggenomen. De bank was op ultimo December verschuldigd aan de deelhebbers f 29838.94 en had aan bezittingen f 34434,47. Zij sluit dus met een batig saldo van f 4595,53. Ultimo December 1894 waren 249 boekjes in omloop. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 17, de dienst in de tulhersche kerk zal worden ver vuld door onzen vroegeren stadgenoot, den heer ds. M. van Klei ff, Leiden. Klaas Boes, de moordenaar van Schagen, is den 15 naar Leeuwarden overgebracht; hij vertrok met den tweeden trein van hier. Het vierde jaarverslag is verschenen van de Veree niging „Liefdadigheid naar vermogen," door het bestuur uitgebracht in de den 15 gehouden algemeene vergadering. Er blijkt uit dat verslag, dat het aantal leden, gedu rende het afgeloopen jaar, van 284. tot 347 is vooruitge gaan te zamen betalende eene contributie van 1124,50. Niettegenstaande dezen vooruitgang is toch in den loop van het jaar dikwijls bij het bestuur de vrees opgekomen, dat de finantiën niet toereikend zouden zijn om het noodige voor de aanbevoleuen te kunnen beschikbaar-stellen. Dab de penningmeester toch nog eene rekening met een batig saldo kan overleggen toont aeker ook alweer dat de commissie van onderzoek hoewel royaal adviseerende waar zij het noodig en goed besteed oordeelde, toch ook de zuinigheid betracht heeft en tot afwijzen den raad gaf waar het doel der Vereeniging niet te bereiken was. Ook andere omstandigheden hebben tot dit gunstig resultaat medegewerkt; in de eerste plaats zeker wel het zachte weer in het laatste deel van. het jaar, waardoor het mogelijk bleef voor vele werklieden om te blijven verdienen en ten tweede is het meegevallen dat de som die door de rapporteurs namens hen die een renteloos voorschot hadden ontvangen, werd afgedragen, het aanzienlijk bedrag beeft bereikt van f 339,öiO'/j. Gunstig mag dit laatste zeker genoemd worden, want meermalen kon van de aflossers getuigd worden, dat zij door die gelden niet alleen tijdelijk waren geholpen, maar ook dat er vooruitgang was te bespeuren Op dergelijke gunstige omstandigheden kan niet steeds gerekend worden. Het bestnnr is dan ook op versterking der middelen voortdurend bedacht. In het verslag geeft het een overzicht over hetgeen de leden betalen. Er blijkt daaruitdat er zijn 29 leden a 5,—, 11 10, 1 15,-, 4 25, o. i. het bestnnr er 280 leden 2,50, 18 3,—, 1 3,50, 3 4,—, Met volkomen recht vestigt o. i. het bestuur er de aandacht op, dat er in de laagste klasse te veel voorkomen in evenredigheid met de andere klassen en vraagt het niet zonder reden dat ieder lid Zich eens ernstig rekenschap geveof hij naar vermogen de zaak steunt. De heer mr. A. P. de Lange volgens rooster aan de beurt van aftreding werd als bestuurslid herkozen; wegens zijne verkiezing tot kamerlid trad in zyne plaats als penningmeester op de heer F. G. C. J. Fnndter. De commissie van onderzoek bleef onveranderd. De heeren P. van den Ende en P. Messelaar werden herkozen. Gedurende 1894 werden 109 aanvragen om onder stand en hulp behandeld betreffende 98 personen of

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2