IKE A G- D A. No. 22. Zeven en Xtfegentigste «laargang. 1895. W OENSDAG 20 FEBRUARI. Amsterdamsclie Brieven. ui. FEUILLETON. ALklIAARSOlIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Frys der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Over de forensen hoort men in de pers tegenwoordig veel minder dan een paar maanden geleden. Toch is dat zaakje nog volstrekt niet doodgebloed eu geven de rechts kundige adviseurs nog steeds hoop, dat voor de nitwo- nenden een billijker behandeling te verkrijgen is dan de amsterdamsche gemeenteraad meende te mogen toepassen. Ruim '200 reclames kwamen vóór eenige weken bij den Raad in en daarvan werd er door de Oommissie van Bijstand een negental uitgezocht. Een dezer reclamanten gaf op gedurende vijf dagen van de week slechts twee uren per dag in Amsterdam te zijn en op die reclame werd gunstig beschikt. Zeven anderen gaven op een exceptioneel groot aantal uren eiken werkdag in de hoofd stad ie vertoeven hunne reclames werden afgewezen. Nu beweert het forensen-comité, dat de Raad met opzet de meest normale gevallen niet behandeld heeft en dus blijkbaar tegen een principieele beslissing heeft opgezien. Op grond daarvan is thans in hooger beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten en hebben de bij het comité aange sloten forensen een uitnoodiging gekregen om andermaal f 5 tot dekking der kosten te storten. Waarschijnlijk zullen, als 't er op aankomt, de advocaten er het best bij varen. De zaak is eenvoudig dezeAmsterdam moet zijn in komsten vermeerderen en nu is 't een grijpen en tasten naar alle kanten om aan geld te komen. De forensen zijn de eerste slachtoffers geweest, dc aandeelhouders der Duin water maatschappij zullen waarschijnlijk daarop volgen. Vroeger hebben wij reeds aangetoond, hoe deze maat schappij door den Raad gedwongen werd haar kas te ledigen voor den aanleg eener Vechtwaterleiding en toen deze kostbare werken voltooid waren het water vcor niet veel meer dan straatbesproeiing mocht worden aangewend. Daarna werd haar de verplichting opgelegd te zorgen voor rnimeren toevloed van duinwater begrijpelijkerwijs ging zij na de ondervonden teleurstelling niet zoo vlot daartoe over en nu wordt haar ten laste gelegd, dat zij de voorwaarden der concessie niet behoorlijk nakomt zoodat tot naasting zal worden overgegaan. Daarbij blijft 't echter niet, want de naastingssom wordt zóó laag ge steld, dat een kundig en vertrouwbaar man als de heer Conrad er schande van spreekt. Zooals 't met de stad gaat, gaat 't ook met de meeste vereenigingen, die binnen hare muren in de laatste jaren zijn opgericht. Gebrek aan de noodige fondsen wordt ook daar meer en meer chronisch. De jaarverslagen be ginnen langzamerhand weer los te komen en zij eindigen bijna allen met hetzelfde refrein het ledental vermin derde en de inkomsten daalden. Jammer genoeg zijn er daaronder verschillende die inderdaad het volste recht hebben op den steun der meer gegoeden. Vóór ons liggen b. v. de jaarverslagen van do afdeelingen Amsterdam van den Kinder bond en de vereenigingen van Volks bibliotheken. De eerste is opgericht en wordt in stand gehouden door eenige dames, die haar vrijen tijd opoffe ren om met kinderen te vergaderen hen aangenaam Novelle van Deboea van de Velde. 5) bezig te houden en hun aldus eenige indrukken in te prenten van zachtheid barmhartigheid en algemeene menschenliefde. Ruim 400 kinderen waren in het afge- loopen jaar ingeschreven, die verdeeld werden in clubjes van omstreeks 20. Elk clubje komt eens in de '--jrtion dagen bijeen en dan worden verhaaltjes gelezen of verteld en daarna be sproken. Bovendien worden af-en-toe zoogenaamde feest- avondjes georganiseerd, waar een tooverlantaarn wordt vertoond of spelletjes gedaan, waar door heeren en dames welwillend voordrachten worden gehouden en soms enkele kinderen ook zelf iets ten beste geven. Bij deze mensch- lievende zorg voor het heil der aankomende menschheid zou feitelijk behooren een eigen lokaal, vriendelijk opge sierd door wie wat te missen had, getooid wellicht ook met werkstukken van dankbare vertrekkenden. Welk een poësie zou er van uitgaan, wanneer in zulk een eigen inrichting de wanden waren behangen met de producten der kunstvaardige handen van leerlingen, die hier tot het besef kwamen dat er nog onbaatzuchtigheid en liefda digheid ODder de meer bedeelden worden gtvonden. Maar er is geen geld en daarom zijn de clubjes verspreid over een lokaal in »Ons Huis", een zaaltje in d'Geelvinck en een particuliere school in de Kerkstraat. Moeite is er genoeg gedaan om een eigen tehuis te huren, doch deze pogingen strandden alle op finaneiëele klippen. Met de vereeniging voor volksbibliotheken, die nu reeds tien jaar bestaat, is 't niet veel beter gesteld. Voor 1 cent kunnen de behoeftigen daar een boek ter lezing bekomen, waarvan zulk een druk gebruik gemaakt wordt, dat behalve het tweeledige bestuur nog de hulp van vier dames vereischt wordt om aan aller wenschen te voldoen. Het uitdealen van boekwerken heeft zulk een eigenaardige bekoring, zegt het bestuur in het veislag, dat dezer dagen ter eere van het tienjarig bestaan der vereeniging, werd uitgegeven, 't Is zoo aardig, die begeerige blikken op te merkonwaarmee het nieuw gekregen boek wordt ingezien, de uitroepen van vreugde te hooren, waarmee een lang gewenscht exemplaar wordt begroet en dan zoo dikwijls die vraag om toch vooral een dik boek omdat 't anders zoo gauw uit is, en in den zomer bij de tweemaandelijksche sluiting die algemeene teleurstel ling, dat er nu al dien tijd geen boeken uitgedeeld worden. Die cent per boek levert een voldoend bedrag ter be strijding van de onderhoudskosten, het enveloppeeren en inbinden der werken, het drukken van de catalogussen en de toegangskaarten. Maar voor het aanschaffen van nieuwe boeken en het betalen van schoolhuur en schoon- maakgeld schieten de eigen middelen te kort en moet de toevlucht genomen worden tot een beroep op de wel dadigheid van stadgeuooteu. Wel-is-waar komen dan enkele giften inmaar toch nog niet genoeg om alle boeken, die men gaarne zou willen hebben, aan te schaffen en van de vorming van een fonds voor tijden van geld gebrek kan natuurlijk in het geheel geen sprake zijn. Toch zijn de financiën van deze vereeniging nog schit terend, vergeleken bij die van de vereeniging voor va- cantle-kolonies. Haar rekening sloot over het afgeloo- pen jaar met een tekort van 1051.64ij1. Het getal aan- Maar hij ging nog niethij zag haar smeekend aan strekte zijne hand uit en noemde haar naam zij ant woordde niethaar borst hijgdezij wenkte gebiedend met de hand dat hij vertrekken zou. Een oogenblik scheen hij te twijfelen, toen deed hrj alsof hij ging, doch nog eenmaal keerde hij terug en eer zij het verhinderen kon, had hij zijn arm om haar heengeslagen en een kus op hare lippen gedrukt. Met inspanning van hare laatste krachten rukte Magda zich los en terwijl een toornige gloed in hare oogen flikkerde, klonk het op heeschen toon »ga, of ik roep hulp." Zij zag nog, hoe hij zich haastig verwijderde, doch toen ook was haar kracht gebroken afgemat zonk zij op de bank waarbij ze gestaan had neer en verloor het be wustzijn. Toen ze eenige oogenblikken later weer bij kwam was August verdwenen. Ontsteld riep zij zijn naam, doch ze verkreeg geen antwoord; radeloos liep zij door de lanen van het bosch en ondervroeg de menschen, dien zij ontmoette; niemand had het knaapje gezien. Ten einde raad kwam zij bij Clara thuishalf nog hopende haar lieveling daar te vindendoch ook hier had men niets van hem bespeurd. Van haar zwager vergezeld ging zij opnieuw naar het bosch om het in alle rich tingen te doorkruisen, alles te vergeefs, ook de nasporing der politie leverde geen resultaten op. Toen Frits Ronner dien avond met den trein te 's-Gra- venhage aankwam was hij zeer verwonderd in plaats vaD Magda met Augustzooals hij had gehooptzijn zwager op het perron te zien doch nog meer was hij ontroerdtoen deze hem voorzichtig met de oorzaak bekend maakte. Toch was het bewouderenswaard hoe de arme man zich in deze treurige omstandigheden ge droeg. Menigeen toch zou in bittere verwenschiugen zijn losgebarsten en zijne vrouw overladen hebben met ver wijtingen over hare achteloosheidmisschien ook nog sterker beschuldigingen haar niet hebben gespaard. Niet alzoo Frits. Toen hij de huiskamer binnentradwaar Magda radeloos zijn komst verbeiddewas zijn eerste werk haar in de armen te sluiten en haar moed en hoop in te spreken, en zelfs toen hij van Clara het ver warde verhaal vernam door Magda aan haar gedaan kwam daar geen woord van verwijt over zijne lippen. Nog dien avond en den volgenden dag werden allerlei pogingen in het werk gesteld om een spoor van het lieve kind te ontdekken. Per advertentie werd goud uitgeloofd voor wie het terecht bracht, doch zonder ge volg niemand scheen eenig naricht te kunuen geven algemeen geloofde mendat het knaapje op nootlottige wijze om het leven was gekomen. Magda had al dien tijd als een schim door het huis geloopen en toen men ten einde raad alle nasporingen opgaftoen ontdekte Ronnerdat hem nog een tweede ramp had getroffen, want dat de waanzin met hare vale vleugelen was neergedaald op den geest van zijn arme vrouwdie hij gevoelde hethem juist in deze droeve omstandigheden dierbaarder was dan ooit. Van dat oogenblik brak er voor den braven man een tijd van lijden en zelfverloochening aandie alle be schrijving te boven gaat. Maar hij droeg het alles met bewonderenswaardig geduld hij bleef met de teederste liefde bezield voor zijne ongelukkige vrouw en trachtte eigen smart te verbergen om haar lijden te verzachten. De toestand van Magda was niet zóó, dat zo verpleging in een krankzinnigengesticht noodig maakte. Zij deed niemand kwaad, verrichtte vaak zelfs werktuigelijk hare huiselijke bezigheden maar zij leefde altijd als in een droom zij sprak haast nooittoonde in niets eenige belangstelling en was soms bezig aan het naaien van kindergoed of zette zooals dien middag dat wij haar gadesloegen een bordje neeralsof zij den knaap ver vragen was als gewoonlijk zeer groot en wel van 82 O. L. S. Ie kl.17 O. L. S. 2e kl.8 scholen van de Ned. Herv. Diaconie; 2 scholen van de Waalsch Herv. Diaconie4 van de Ned. Geref. gemeenten van de scholen der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs '2 Christelijke armenscholen de school der vereeniging Luther", de beide scholen der vereeniging St. Vincentius en de St. Aloysiusschool. Uit die opsomming stroomt de weldadige wetenschap dat gelukkig hier, waar 't geheel alleen het lichamelijk heil betrof, de vrees voor zielebesmetting van zoo verschillend denkenden niet aan het woord is gekomen. Van alle gezindten kwamen de aanvragen, maar niet allen konden geholpen worden. Aangewezen werden 330 kinderen die als volgt werden verdeeldviermaal zestig naar Zandvoort en driemaal dertig naar Austerlitz. Het weer liep over het algemeen niet meewat echter aan de resultaten weinig blijkt geschaad te hebben, 't Is een waarlijk belangwekkende lectuur de bladzijden van het verslag, waarin op onopgesmukte wijze de lotgevallen der verschillende kolonies worden verhaald. Bijna zonder uitzondering namen de kinderen in gewicht toe en jongskes en meisjes op wie de tering reeds vat begon te krijgen wisten zich aan dien vernielenden vjjand te ontworstelen door hunne longen met bosch- of zeelucht te verkwikken. Kinderen die op de schoolbanken met hun medeleerlingen door hun zwak gestel geen gelijken tred te houden wisten zijn teruggekeerd met nieuwen moed en de taak die hun voorheen zoo zwaar vielis hun thans licht geworden. Lichaam en geest werden gestaald en daarmee zijn de wrakke onderlagen door soliede fundamenten vervangen, zoodat de gelegenheid is gegeven om zich datgene te verschaffen wat in den lateren tijd in den strijd om het bestaan zoo uitmuntend te pas zal komen. Och, dat dit verslag in handen kwam van ailenvoor wie weldoen een vreugde isHunne gave voor vacantie-kolonies wordt zoo uitmuntend besteed; physiek wordt den kinderen daarmee een weldaad be wezen en moreel den oudersvoor wie 't zoo hard is hunne kinderen in hunne ongezonde krotten te zien wegkwijnen en voor wie 't zoo streelend is te zien, dat anderen zich het lot vaD de panden hunner liefde aantrekken. De moeilijkheid om aan geld te komen ondervindt ook ruimschoots de commissie tot werhverschaiflns vol gens het plan-Janssen. De pers schenkt haar allen mo gelijken steun en plaatst telkens in hare redactioneele kolommen lange aanbevelingen, maar des ondanks is het totaal der giften niet hooger dan 44.000 gulden. Gelukkig geeft de aanstaande wereldtentoonstelling handen vol werk zoodat de pogingen van Reens c. s. om op tochten van werkeloozen te organiseeren dezen winter volkomen zijn mislukt. Men begint in Amsterdam lang zamerhand groote verwachtingen van de tentoonstelling te krijgen en de bouwlust gelukkig nog meer de verbouwingslust wordt weer wat aangewakkerd. Het comité geeft zich alle moeite om tot deelneming aan te sporen en allerlei attiacties te bedenken en daar er ook veel reclame in het buitenland wordt gemaaktzal het wachtte. In ieder blond knaapje zag zij haar verloren lieveling en dikwijls als zij met Frits wandelde, bleef zij stilstaan als zij kinderen tegenkwam en wilde ze aan de begeleiders betwistenen het kostte alsdan Frits moeite haar dat uit het hoofd te praten en te overtuigen dat zij zich vergiste. De oude vertrouwde dokter der familie haalde de schouders op; hij geloofde, dat de toestand niet zon ver anderen, tenzij de oorzaak weggenomen of vergeten was. »Als zij maar eens goed kon schreien", zoo was zijne overtuiging, misschien zou dat ontspanning geven." Maar dio zoo heilzame uiting der smart wilde niet komen. De eens zoo heldere oogen stonden strak en dof, geen enkele traan gaf verlichting aan het overkropte gemoed. De dokter schreef lange wandelingen voor opdat lichamelijke vermoeienis den geest tot rust zoude brengen, maar het baatte niet. Zoo was nu al meer dan een jaar verloopen en Frits wanhoopte er aan, ooit op dat, hem zoo dierbaar gelaat, de blos en in die lieve oogen de glans te zien weder- keeren. Gilbert en Anne deelden natuurlijk ook zeer in zijn leed en trachtten nu en dan de lijdende vrouw eenige afleiding te bezorgen of hun goeden broeder eenige ge zelligheid aan te brengen maar de grootste steun voor Frits was toch dokter Kamphof, den man, die, ofschoon door sommigen om zijne vrijzinnige begrippon een onste- loovige genoemd in hooge mate de echt christelijke humaniteit bezaten wiens hartelijke deelneming en degelijke verstandige toespraak Frits vaak voor moede loosheid behoedden. Het was aan den avond van een dag waarop Magda weer zéér onrustig was geweest, dat Frits zich tot hem begaf om als naar gewoonte troost en raad bij hem te zoeken. De bejaarde man ontving hem als altijd hartelijk. »Wel, mijnheer Ronner'', zeide hij, nadat hij Frits met eene handbeweging verzocht had plaats te nemen »hoe gaat het, en hoe maakt mevrouw het de laatste dagen »Slecht, dokter", was het droefgeestige antwoord, »zij is den laatsten tijd weer erg in de war telkens wil zij

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1