Buitenland. - vreemdelingenverkeer van den zomer stellig toenemen. Niet weinig genrt dezer dagen de hoofdstad met het feit, dat door de ijsforekers het Noordzee-Kanaal zoo goed wordt opengehonden, dat zelfs bij de strengste vorst de scheepvaart niet de minste belemmering onder vindt. Mr. Cohen Stnartsecretaris van de kamer van koophandelis bij de voornaamste bladen rondge gaan met het verzoek alle dagen dit voor de toe gankelijkheid van Amsterdam zoo beteekenisvolle feit in de courant met vette letters te vermelden, waaraan door de meesten met groote bereidwilligheid is voldaan. Dezen brief mogen wij niet eindigen zonder te ver melden, dat door den gemeenteraad met algemeene stem men zijne goedkeuring werd genecht aan de door B. en W. voorgestelde reorganisatie van Publieke Werken. Dat is een groote overwinning voor het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente. Sinds de uitbreiding van Amsterdam heeft zich de behoefte aan organisatie van deze vroeger weinig beteekenende maar thans hoogst gewichtige afdee- ling doen gevoelen, doch daartoe kwam 't nimmer. Wel werden instructies en reglementen vastgesteld en werd er een directeur benoemd, maar het eigenlijke raderwerk bleef zooals het was en ten slotte werd er zooveel gere pareerd en gelapt, dat de weg er niet meer te vinden was. Men herinnert zich, wat er bij den bouw van het Wilhelmina-gasthuis is geschied, toen door het volslagen gemis aan organisatie de eigenlijke schuldige niet te vinden was. De afdeeling zelf beweerde, dat haar zooveel moeielijkheden in den weg werden gelegd,^dat nuttige arbeid schier onmogelijk werd gemaaktde Raad klaagde telkens steen en been, dat 't bijna ondoenlijk was Publieke Werken te controleeren en bij de burgerij ontstond meer en meer de meeniug, dat het steeds klimmende cijfer der gemeentebegrooting vooral aan deze afdeeling was te wijten. Aldus heerschte er algemeene ontevredenheid. In den Raad werd telkens weer op reorganisatie aangedron gen en eindelijk hebben B. en W. nu aan dien wensch voldaan. Na een zeer kort debat althans voor amster- damsche raadsleden werd de nieuwe verordening goed gekeurd. Daarin wordt de dienst in twee afdeelingen gesplitst een technische en een administratieve, respectievelijk met een directeur en een administrateur aan het hoofd. Vbor het onderhoud is de stad in secties verdeeld, die onder leiding staan van een adjunct-ingenieur of hoofdopzichter. Alleen de directeur zal door den Raad benoemd worden. Een voorrecht der nienwe regeling is, dat thans de ver verantwoordelijkheid bij begane fouten niet langer in het duister ligt en uitgevorscht kan worden waar de schuldige is. Of het bestaande personeel zal worden behouden is nog niet zeker. De heer Hugo Muller vroeg in den ge meenteraad pertinent daarnaar, maar kreeg geen positief antwoord. De wethouder van Publieke Werken verklaarde, dat de personenquaestie moest blijven rusten totdat eerst over de verordening was beslist en de Burgemeester zeide dat B. en W. rijpelijk zullen overwegen of de verordening met het tegenwoordige personeel is uit te voerenrees daaromtrent twijfel dan zou het Dag. Bestuur niet schro men handelend op te treden of don Raad voorstellen te doen. Waarschijnlijk kan het tegenwoordige personeel van Publieke Werken vooreerst nog gerust zijn. BKLUIK. De vaart op do Schelde is den 16 weer open gekomen tot aan zee. De oud-minister van justitie Lejenne heeft in den Senaat eene rede gehouden over het alcoholisme in België, waar uit blijktdat de belasting op alcoholische dranken, die in 1851 vier millioen francs opbrachtthans opbrengt 33 millioen. Het aantal tapperijen steeg in dien tijd van 53,000 op 175,000; het jaarlijksch verbruik van alcohol per hoofd der bevolking klom tot 12 kan of 48 kan voor ieder volwassen persoon. Het aantal misdaden is vermeerderd van 1851 tot 1888 met 200 pet. en dat der krankzinnigen met 138 pet. Van 1873 tot 1893 werd in België twee milliard aan alcohol uitgegeven. Ten slotte merkte hij op, dat België in het verbruik van alcohol alle andere landen vóór en in de bestrijding er van alle andere landen ten achteren was. DUITSCHLAAD. Te Reussen in Saksen zijn eeno vrouw en twee kinderen, die des avonds laat bij de politie om nachtverblijf aanklopten en afgewezen werden, dood gevonden onder strooschelven dicht bij het dorp. Zij waren van koude omgekomen. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Rijksdag. Den 15 werd beraadslaagd over het voor stel tot bijeenroeping van de internationale muntconfe- rentie. De conservatieve afgevaardigde Mirbach, graaf Herbert Bismarck en dr. Lieber van het centrum verdedigden hot voorstel, dat door de heeren Bartb van de vrijzin nige vereeniging, en de sociaal-democraat Schönlank be streden werd. De rijkskanselier verklaardedat hij bereid was te overwegen of met de andere belanghebbende Staten maatregelen te beramen waren om eene verdere daling van de waarde van het zilver te voorkomen. Den 16 is aangenomen het voorstel der duitsche bime- tallisten strekkende om tot de verbonden regeeringen het verzoek te richtendat deze zoo spoedig doenlijk uitnoodigingen laten uitgaan voor eene Muntconferentie ten behoeve van eene internationale regeling der munt- kwestie. De Rijksdag heeft den 16 het voorstel van Roeren tot verscherping van het reglement van orde aangenomen. De volkspartij, de sociaal-democraten en eenige leden van het centrum stemden tegen. BKCiELiUlD. Lagerhuis. Den 15 deelde de regeering mede, dat de kapitein van de Free Lance had medegedeelddat een mast van het wrak der Elbe boven water uitstak of de mast rechtop stond, kon hij niet zeggen. De onder-minister van buitenlaudsche zaken verklaarde, dat de regeering officieel nog geen kennis had ontvangen van de overeenkomsten, tnsschen België en Frankrijk en tusschen België en den Kongostaat gesloten. Engeland had het recht van voorkoop van Frankrijk niet erkend. De regeering had de aandacht der Porte gevestigd op de beweging tegen de christenen, die zich te Werash en in andere deelen van het vilajet Aleppo had geopenbaard, en voorgesteld een onderzoek in te stellen naar het daar voorgevallene. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede stelde Chamberlain, de leider der unionisten, een amendement voor, luidendeHet is strijdig met het algemeen belang, dat onder leiding van de ministers de tijd van het Parlement besteed wordt aan wetsvoorstellen, die volgens de verklaring van de ministers zeiven geen kans hebben wet te worden terwijl er voorstellen zijn aangekondigd die ernstige wijzigingeu in de grondwet medebrengen, waarover de beslissing door het Parlement onmiddellijk moet worden genomen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat do regeering, zoolang zij het vertrouwen van het Lager huis heeftde taak, haar door de kiezers in 1892 opge legd, zal uitvoeren. Den 18 is het amendement-Ohamberlain op het adres van antwoord verworpen met 297 tegen 283 stemmen. In den loop der beraadslagingen verklaarde minister Harconrt, niets te willen weten van de leer, dat de regee ring of het Huis zich moet inlaten met de vraag, of het Hoogerhois al dan niet de wetsvoorstellen der regeering zal aannemen. Ook was hij niet van gevoelen dat de meerderheid moet aftreden ten bate van eene oppositie zonder meerderheid. Hij stelde ten slotte voor de beraadslaging over het adres van antwoord te sluiten dit werd aangenomen met 279 tegen 271 stemmen, waarna het adres zelf werd aangenomen. Kamer. Den 16 was de begrooting van eeredienst aan de orde. Over de kwestie der scheiding van Kerk en Staat ontspon zich eene lange bespreking. De socialistische afgevaardigde Ohauvin diende eene motie in, waarvan de strekking was, de begrooting van eeredienst af te schaffen. De minister Poincaré drong er op aan, dat de begroo ting zou worden aangenomen. Met 347 tegen 155 stem men werd besloten over te gaan tot de behandeling der artikelen. Chauvin stelde toen voorafschaffing van de begroo ting van eeredienstopzegging van het concordaat en teruggave aan de natie van de goederenwelke zich thans in de doode hand bevinden. De radicaal Maurice-Faure diende een motie in, waarvan de strekking was der regeering te verzoeken, de scheiding van Kerk en Staat voor te bereiden. De minister-president Ribot bestreed dit als gevaarlijk de radicaal-socialist Goblet verdedigde het. Ten slotte werd het voorstel van Maurice-Faure met 305 tegen 205 stemmen verworpen. Gelijk lot viel ten deel aan een voorstel van Gerville- Réache op het recht van vereeniging en vergadering dit werd met 246 tegen 164 stemmen verworpen. Op voorstel van den minister-president Ribot besloot de Kamer, twee zittingen per dag te houden, om vóór 31 Maart gereed te komen met de begrooting. ©OSTEARIJK-HOAGARIJE. In oostenrijksch Silezië zijn door een ontploffing van mijngas 14 mijn werkers gedood en 8 zwaar gewond. Aartshertog Albrecht van Oostenrijk, geb. 3 Augustus 1817 te Weenen, oom des Keizers, is den 18 des na middags te 1 uur overleden. SPAAJE. Ruiz Zorilla heeft zich uit het staat kundig leven terug getrokken. Verschillende rivieren zijn buiten hare oevers getreden de regeering heeft bij de Kamer een wetsontwerp inge diend tot het verleenen van een krediet van 500,000 ter ondersteuning van de slachtoffers dier overstroomingen. TURKIJE. Van den 5 tot den 12 kwarneD te Konstantinopel 61 gevallen van cholera voor, waarvan 29 met doodelijken afloopmeest in de voorsteden. In vijf gevallen was de ziekte veroorzaakt door het eten van bedorven visch. AOORWEOEA. Koning Oscar heeft den vroegeren minister-president Steen ontboden, om over de kabinets kwestie te spreken. VEREEAIERE STATEST. Den 13 des avonds zijn bij een z svaren brand in een pakhuis te Lyun in Massachusetts, door het instorten van het gebouw drie brandweermannen gedood en negen gekwetst. CRI AA. Den 14 zijn de gezanten te Pekin bij ge legenheid van het chineesche nieuwjaar door den Keizer ten gehoore ontvangen. Zij mochten door de hoofdpoort van het keizerlijk paleis binnengaan, een poort, waardoor volgens de tot nog toe bestaande gewoonten alleen de Keizer mocht gaan.- Alle vreemdelingen te Wei-hai-Wei, die in chineeschen dienst waren zijn door de japanners in vrijheid gesteld, behalve de amerikaan Howe. Admiraal Ting heeft den 12 zelfmoord gepleegd. Een legermacht van 15000 chineezen met 12 kanonnen heeft een aanval ondernomen op Hai-Cheng, maar werd met groote verliezen teruggeslagen. De chineezen verloren meer dan honderd man aan dooden. Het engelsche oorlogsschip Mercury is op dringend verzoek van den consul naar Formosa gezonden ter be scherming der vreemdelingen die daar verblijf houden. FRAAKRIJK. President Faure heeft den 13 des avonds den eersten officiëelen diplomaten maaltijd gegeven, gevolgd door eene receptie. Zoowel aan de gasten als aan de bezoekers was voorgeschreven in uniform of in ambtsgewaad te verschijnendat sedert geruimen tijd niet had plaats gevonden. Aan den maaltijd namen 101 gasten deel. De dochter van den president trad als gast vrouw op, daar zijne vrouw een lichten aanval van griep had. uitgaan om ons kind te zoeken. Ik dnrf haar bijna niet alleen laten. Zooeven is ze uitgeput van vermoeienis op haar stoel in slaap gevallen. Nu was juist mijne zuster gekomen, ik heb haar verzocht wat te blijven en neem dat waar om u even op te zoeken ik weet niet meer wat ik doen moetik kan het bijna niet meer dragen." «Ho, ho beste vriend, zoo ken ik je niet meer, ge m o o g t den moed niet opgeven, dan loopt het alles mis. Weet ge wat ge eens beproeven moest", liet hij er na eenig nadenken op volgen «ga eens met haar op reis." »Op reis? nu, in dezen tijd van het jaar, waar moet ik met haar heen en hoe zal ik in den vreemde de lange avonden die mij te wachten staan doorkomen als ik niet te arbeiden heb, zooals hier, voor mijne zaak?" »Door te arbeiden aan de geestelijke krankheid van uwe vrouw, door haar afleiding te bezorgen. Ge behoeft ook niet uitsluitend te gaan om natuurschoon te ge nieten; ga, zoo ge wilt, naar Londen of Parps, alles om het even Natuurlijk weet ik niet of je van je zaken kunt, maar als Gilbert het een tijd lang alleen af kan, dan zou ik je in ernst aanraden dat uiterste middel te beproeven om je vrouw te redden.' »Als ik maar wist, dat het hielp, u weet wel, dokter, dat ik d&ar alles voor zou opofferen; maar dan is er nog een bezwaar zal Magda willen »Dat zal zij als ge haar zegt, dat ge August wilt zoeken." «En, vergeef mij, dokter, dat ik uw middel wantrouw, als wij terngkeeren zonder hem gevonden te hebben, wat wij wel als vrij zeker kunnen aannemen zal dan haar waanzin niet erger worden Misschienmaar het zon ook kunnen zijndat zij eindelijk te brengen was tot de overtuigingdat het kind dood was, of wel, het is mogeljjk een gewaagde en in uw oog wreede veronderstelling, het zon ook kunnen gebeuren dat ge in den vreemde een kind vondtver laten door zijne naaste verzorgers, dat ge haar in ruil kondet geven en haar doen gelooven dat het haar kind was." «O, dokter, dokter, ik heb al zooveel te dragen, zou ik ook dat nog moeten duldendat een andereen vreemd kind, de plaats innam van den lieveling, die ik op zoo wreede wijze verloor Zou ik dag aan dag moeten veinzen tegenover de wereld en tegenover haar die mij zoo dierbaar is Dr. Kamphof legde de hand op Frits' schouderHet is slechts eene mogelijkheid die ik besprak mjjnheer Ronnermaar nog geen feitstel u niet dadelijk het ergste voor. Als uw kind werkelijk op noodlottige wijze is omgekomen, kunt ge het toch niet weer in het leven roepen doch dit is nog niet bewezen en staat bij mij nog niet vast. Hebt ge zelf nooit aan de mogelijkheid gedacht, het op 't spoor te komen Frits schudde het hoofd. Vroeger nog welnu al reeds lang niet meer, doch het is waar, bewijs dat het dood is hebben wij nog altijd nietmaar", liet hij er met een zucht op volgen «evenmin de geringste aan wijzing waar het spoor te moeten zoeken. Intnsschen ik kan niet langer hier praten", zeide Ronner, opstaande, «ik zal echter over uw raad denken, dokter, ik zou u evenwel gaarne nog eens bij mij zien vóór ik met Magda over het plan sprak." «Reken er op, dat ik van avond nog tven bij je aankom, adieu, mijnheer Ronner, tot straks.' Een uur later zat dokter Kamphof' in de huiskamer der Ronners. Magda schonk thee. De geneesheer, schijn baar drnk in gesprek met Frits, sloeg al de bewegingen van het vrouwtje oplettend gade en bespiedde vol be langstelling de uitdrukking van hot gelaatwaarop het lijden zulk eene verwoesting had aangericht. Schijnbaar toevallig werd het gesprek op reizen gebracht en dokter Kamphof richtte zich eensklaps tot Magda met de vraag, of z ij niet eens graag op reis zou willen en waarheen zij het liefst zou gaan. t> »Naar Engeland", klonk het beslist, want daar is hij. «Hij Wie meent ge, lieve?" vroeg Frits verwon derd over den beslisten toondien hij niet van haar gewoon was. »Herfried", sprak ze met trillende stem, »die wreedaard EKYFTE. Volgens Reuter duren de kuiperijen tegen het egyptische ministerie voort en worden zij gestound door de vijanden van Eugeland endoor «.baantjesjagers'", die niet ingenomen zijn met het tegenwoordige bevre digende verloop van zaken. Het blad «Elahram en andere egyptische en vreemde bladen begunstigen dit drijven, door dagelijks op het ministerie te schelden. Zij richten hunne aanvallen vooral tegen Mazloum-pacha Nubar-pacha, Fakhry-pacha en Ibrahim-Fuad-pacha die allen met hun europeesche ambtgenooton samenwerken tot ernstigen en vaderlandslievenden arbeid. Hetlaatst verschenen nummer van 16 Fehr. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengt, bevat o. a. Herinnering aan de 40jarige tooneelloopbaan van Wil lem van Zuijlen het aftreden van Tricoupis het luxem- bnrgsche schandaal; zaak-Joniaux Drumontde marte laar; Herman Gruson het rijwiel van den Sultan van Deli een sierlijke en vlugge schaatsenrijder; God Thialf; David Hirsch het korps onder-inspecteurs van politie te Rotterdam uit AmerikaAtjeDezen en Balineezen Toekoe Panglima Maharadja Tibang Mahamed post- en telegraafgebouw te 's Hertogenbosch de toren te Barne- veldeen rotterdamsche straattype enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. die mij mijn kind ontnomen heeft; hij heeft Gusje weg gebracht h ij weet waar ons kind is. Oals ik hem zie", ging ze driftig voort, terwijl hare oogen van toorn fonkelden»ik zal hem dwingen ons ons kind terug te geven." Sprakeloos staarde Frits op het bleeke gelaat zijner vrouw, nog nooit sinds het droevig voorval had hij haar zoo gezien of gehoord. Dr. Kamphof echter knikte goedkeurend. «Mevrouw kan wel gelijk hebben", zei hij nadenkend, «daarbij, de engelsche politie is goed bij de handals uw kind dóór is zullen ze het wel terecht brengen ik zou or voor zijn, mevrouw's begeerte te volgen." Frits begreep zijn bedoelen. «Als ge het wenscht Magda, zullen wij gaan", sprak hij vriendelijk «ik ge loof nu ook, dat wij onzen lieveling dóar zullen vinden; zoodra ik met Gilbert het een en ander geregeld heb zullen wij vertrekken." Wordt vervolgd. L

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2