MAGDA. No. 23. Zeven en UTegentigste jaargang. 1895. VRIJDAG 22 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Onttrekking aan den openbaren dienst. ALUAARSCHE COERANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar 0,8®franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Oprichting van een inolteloven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen, van WILLEM VAN VUURE, smid en winkelier alhier, om vergunning tot het oprichten van een mofifeloven voor het lakken van kachels enz., in het perceel aan de LaatWijk D No 192 en dat op Maandag 4 Maart 1895, 's middags te twaalf uren, ten raadhuiza gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Pebrnari 1895. De Secretaris NUHOUT van dek. VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij heden aan den Gemeenteraad voorgesteld hebben te voldoen aan het ver zoek van den heer L. M. JPALEARI, touwslager alhier, om hem voor het wederopbouwen zijner ton wslagerij in eigendom af te staan een strook gemeentegrond, behoorende tot de ongenummerde wegen in sectie P. der gemeente Alkmaar, gelegen langs het voormalige afgebrande baanhuis, aan den Nieuwlandersingellang 29 Meter en breed 0,50 Meter, aangegeven op eene overgelegde situatieteekeningnadat die strook niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn verklaard. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen het onttrekken van dien grond aan den openbaren dienstworden uit- genoodigddie aan den Raad schriftelijk kenbaar te maken vóór Woensdag 27 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 21 Febr. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BKrOLKlMU. Onderstaande personeu worden in hun be^g dringend nitgenoodigdzich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-seeretarie, (afdeeling bevolking;) t. w. Martha Hilbrandina Tonuslaatste woonplaats Gro ningen Grietje Frederiks, 1. w. Hoogwoud; H. L.E. G. J. Werner, 1. w. Brummen Diik Brama, 1. w. Bussum Trijntje Zwerver, 1. w. Heerhugowaard; Paulas Bottelier, 1. w. Rotterdam Catharina Lobach, 1. w. Nieuwendam Elisabeth Tegel1. w. HaarlemMaria Johanna Geer- truida Petronella Klaassen van Oorschot1. w. Ouder- AmstelWillem van Dijk1. w. Amsterdam Roelof Doets, 1. w. Amsterdam Elisabeth Blok, 1. w. Egmond aan Zee; Maria Ala Jabroer, 1. w. HaarlemÈregtje de Geus 1. w. GraftE. Dekker wed. Ruiter, 1. w. Hensbroek en A. Pigge, 1. w. Beverwijk. AEREENICIDE STATEN. Te Montana is eene kudde van 2500 schapen in een sneeuwstorm emgekomen_ Novelle van Deboka van de Velde. 6) Het was een prachtige herfstdag. Langs het strand van het visschersdorp Torbai, niet ver van Southampton gelegen, wandelde een heer met eene dame aan den arm. Men kon het hnn aanzien, dat ze geen engelschen waren, althans niet uit deze streek; telkens toch bleven zij stilstaan, alsof ze iets zochten. »Ge vindt het dos Goed, Magda", vroeg Frits Ronner, want deze was het, morgen naar Wight te gaan?1' »JaFritsik vind het goed'', klonk het op matten toon, daar heeft hij gjwoond, daar zullen ze wel weten, waar hij ons kind verborgen heefthoorde je het wel Frits wat ze in het hotel te Southampton zeiden dat hij den laatsten keer dat hij daar geweest is, een blond knaapje bij zieh had. Laat ons morgen vooral vroeg gaan, Frits." »Zoo vroeg ge het wenschtlieve, intnsschen zonden we nu het best doen naar een hotel om te zien ge schijnt vermoeid en morgen zullen we onze kracht noodig hebben." »Ja, ik bon wel moede, maar het is hier aan het strand zoo heerlijk, ik zou liever in gindsche visschersbut wat rusten, mogeljjk heoft hij hem daar wel verborgen, en vinden we onze schat terng, eer hij het verhiuderen kan." Frits zuchttezou dan nooit dat idee fixe zijne vrouw verlaten doch hot was nu eenmaal zoode dokter had hem immers geraden, zooveel doenlijk de invallen zijner vrouw te volgen Misschien kon hij ook daar inlichting bekomen omtrent de beste gelegenheid om naar het eiland over te steken. Let was eene wel is waar lage, doch net onderhouden woning, waarheen ons echtpaar de schreden richtte. De reeds vrij bejaarde visscherdie aan den ingang stond BELGIE. De politie is de daders van den diefstal ten nadeele van mevrouw Corceweener te Brussel nog niet op het spoor de dienstbode op wie eerst de ver denking vielblijkt geheel onschuldig te zijn. DUITSCHLAND. Den 18 werden eenige afge vaardigden uit den »Bond voor landbouwers" bij den Keizer ten gehoore ontvangen. Een adres werd voorge lezen waarin namens 200,000 grondeigenaars 's Keizers belangstelling werd ingeroepen met den treurigen toe stand des landbouws. De Keizer antwoordde, dat nit het toegestane gehoor voldoende bleek hoe ernstig hij het meende met het welzijn der boeren en dat het kei zerlijk woord; »Mijne deur staat open voor eiken onder daan" geen hollen klank was. De beweging van het vorige jaar, buiten de perken gaande van hetgeen gepast is, had zijn lands vaderlijk hart diep gekrenkt. Maar deze dag had elke handelwijze wederom goedgemaakt De Keizer hoopte verder, dat de beraadslagingen van den Raad van State den landbouw ten goede mochten komen. Nogmaals verzocht hij den afgevaardigden zich voortaan van ge ruchtmakende bewegingen te onthouden en eindigde met tot God de bede te richten dat de bemoeiingen yan den Raad van State den landbouw tot heil mochten strekken. Rijksdag;. Den 20 werd zonder beraadslaging bij derde lezing aangenomen het voorstel tot intrekking der jezuietenwettegen stemden do conservatieven de lede n der duitsche Rijkspartjj en de nationaal liberalen. Het centrum juichte deze aanneming sterk toe. ENCELAND. Te Colchester is den 19 de liberale eandidaat tot lid van het Lagerhuis gekozen met 2559 stemmen: de conservatieve eandidaat kreeg 2296 stemmen. De vorige vertegenwoordiger w&s een conservatief. Lagerhuis. Den 19 deelde de onder-minister van kolo niën mede, dat de koningin-regentes en de raad van Swaziland geweigerd hadden de organieke proclamatie te teekenenbewerendedat zij onder de koningin van Engeland staan, maar dit i-s o-jüi. t. Volgens de overeen komst van 1894 zal Transvaal verantwoordelijk zijn voor de orde iu Swaziland. De wetten en zeden der inboorlin gen zullen geregeld worden door de inlandsche hoofden, voor zoover zij niet in strjjd zijn met de wetten en zeden van een beschaafden staat. Transvaal zal in overleg met den britschen commissaris in de Kaapkolonie een bijzon deren administrateur over Swaziland benoemen. Tevens is er een Engelsche consul in Swaziland gevestigd. Kolonel Howard Vincent, algevaardigde van Sheffield stelde eene motie voor, luidende, dat het in het belang van de nijverheidsklassen van het Vereenigd Koninkrijk noodig is, onmiddellijk maatregelen te nemen om den in voer van goederen in buitenlandsche gevangenissen ver vaardigd ri;e beperken. voorliever eene commissie Mocht het Huis echter over de motie willen stemmendan zou de regeering zieh van stemming onthouden. De motie werd daarop aangenomen. Minister Bryce stelde van enquête te benoemen. groette de vreemdelingen beleefd en ging hen met de meeste bereidwilligheid voor naar het huisvertrek. Ook de vrouw ontving de reizigers vriendelijkzij noodigde Magda uitop een met ehits overtrokken rustbank plaats te nemen schonk haar een kop thee in en sprak haar toe op dien zaehten toonaan vele engelsche vrouwen eigen. Magda liet, terwijl ze verstrooid op de beleefde vragen der vrouw antwoordde haar blik door het vertrek en langs de versierselen aan den wand glijden. Daar werd eensklaps haar oog geboeid door een klein voorwerp (een in lijst gevat stukje glas, waarachter een gouden haarlok prijkte), dadelijk stond zij op om het van naderbij te beschouwen en las diep ontroerd de woorden, die met sierlijke letters onder aan het papier, waarop de lok was vastgehechtgeschreven stonden Herinnering aan ons liej pleegkind »Was het een jongen?" vroeg zij op gejaagden toon aan de vrouw. »Ja, mistress", was het antwoord»en o zoo lief, wij kunnen hem nooit vergeten." »Is hij weg »Dood", klonk het droevig, »en deze haarlok is alles wat wij van hem bezitten wij hadden zoo graag zijn portret gehad, de schilder had beloofd het te maken als hij terng kwam maar hij kwam te laat het kind was reeds gestorven." »De schilder, zegt ge", bracht Magda hijgende uit, terwijl zij de vronw bij den arm greep, »o zeg, hoe was zijn naam, en waar is hij Ook Frits, die zich met den visscher over de reis had onderhondenwas op het hooren der laatste woorden opgesprongen en zijn arm vol teederheid om Magda slaande om haar te ondersteunen drong ook hij er op aan den naam van den schilder te vernemen alsook den tijd wanneer en de omstandigheden waaronder deze den knaap aan haar had toevertrouwd. De visscher en zijne vronw zagen elkaar onthutst aan, doch hadden blijkbaar geen reden iets te verbergen en nn vernamen onze vrienden het volgende CHINA. Hat buskrnitmigazijn van een der forten te Takao op Formosa is in de lucht gesprongen, waar door ongeveer 2000 personen gedood zouden zijn. ZUID-AFRIKA. Uit Bremersdorp wordt geseind, dat de koningin en de koningin-moeder van Swaziland den koning volmacht hebben gegeven om het volk te regeeren. Krogh de gewezen transvaalsche commissaris, is tot administrateur benoemd overeenkomstig de bepa lingen der overeenkomst. TWEEDE KAMER. Pensioen. Bij een wetsontwerp is voorgesteld, de Algemeene Reken kamer te machtigen tot verevening van een verleend pensioen van 150 aan J. M. van der Boon weduwe van den scheepskok N. Bijloo die bezweuk aan beri-beri, welke de minister beschouwt als onmiddellijk gevolg zijner dienstverrichtingen wat de Rekenkamer ontkent Heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De minister van financiën heeft zijn memorie van antwoord ingezonden op het afdoelingsverslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp. Daarin wordt verklaard dat dit wetsontwerp los is van de kwestie der handels- staatknnde. De herziening van het tarief zal later in overweging kunnen worden genomen. Maar vooraf moet er vaststaan, dat de rechten naar de waarde behoorlijk geheven en niet ontdoken kunnen worden. Intnsschen bevatten de bestaande verdragen met vreemde mogendheden geen bepalingen, die zich verzetten tegen de latere eventueele vervanging van de rechten naar de waarde door specifieke rechten. De minister verklaartdat het cijfer van 1,81)0,000 die jaarlijks worden ontdoken, volstrekt niet overdreven is. Na de volledige toepassing der nieuwe wet zal dat cijfer althans na eeuigen tijd stellig worden verkregen. Tegen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig gewaakt en tevens gezorgd worden, dat de eerlijke handel geen belemmering en de goederen geen noodeloos opont houd ondervinden. Het wegnemen van eenige bezwaren, thans aan het recht van benadering verbonden zal niet doeltreffend zijn. Te zijner tijd zal overwogen worden het denkbeeld om de bevoegdheid gegeven bij de artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870 niet langer aan een termijn te binden. Het werd niet noodig geacht de kamers van koophandel over deze voordracht te hooren. De minister heeft eenige wijzigingen in het wetsont werp gebracht. Onder anderen wordt in art. 1 bepaald, dat zoolang de verklaring van den aangever niet is neder - gelegddeze de aangegeven waarde tot een door den inspecteur of zijnen plaatsvervanger voldoend geacht be drag kan verhoogen. Voorts is in art. 10 bepaald dat na het nemen van stalen monsters en typen of het vaststellen van beschrij vingen en afbeeldingen, door de commissie van beoor deeling en den Raad van beroep wordt bepaald de waarde der goederen naar die voorwerpenbeschrijvingen of af- Nn omtrent anderhalf jaar geleden de juiste datum wisten ze niet, maar het was in den voorzomer, hadden zij bezoek gekregen van den schilder Herfried die ook vroeger wel op het dorp had vertoefd om schetsen te maken en in hunne hut meermalen eenige oogenblikken gerust had. Hij had een lief, maar teer blond knaapje bij zich, zooals hij zeide, zijn eenig zoontje, hem door zijne pas overleden vrouw nagelaten. Hij verhaalde hun, dat hij eene reis moest doen in het belang van zijne knust, maar zijn zoontje niet kon medenemenomdat het kind zwak van gestel was en de ongemakken van de reis niet zou kannen verdragen en ook omdat het voor hom te moeilijk was om op het ventje toe te zien. Hij wenschte daarom het kind te besteden in eene gezonde streek en bij menschen, die hij wist dat er goed voor zonden zorgen en stelde nn aan den visscher en zijne vrouw voor, tegen ruime vergoeding den kleinen Gas bij zich te nemen tot hij van zijne reis terug kwam. Deze, zelf kinderloos, waren terstond bereid geweest het voorstel aan te nemenen nog dienzelfden avond bracht de schilder het knaapje bij hen en betaalde hen voor drie maanden voornit. Bij het afscheid nemen had de kleine jongen weinig aandoening getoond, maar toen, nadat mijnheer Herfried vertrokken wasde visschers- vrouw hem in zijn bedje wilde leggenbegon hij erg te schreien en om mama ta roepen. Het had de vrouw zeer veel moeite gekost het kind tot bedaren te brengen, vooral daar het bleek, dat hij haar niet verstond en zich ook voor haar niet verstaanbaar wist te maken. Eindelijk was ze op het denkbeeld gekomen een wiegeliedje te zingen en hiernaar luisterendewas hij ingesluimerd. Den volgenden morgen vroeg was de schilder nog even gekomenslechts een oogonblik was hij bij het bedje geweest, doch had niet gewild, dat men den kleine wakker maakte toen was hij vertrokken met de beloftehen later nog rijkelijk te belooonen. Kleine Gnaje scheen hem niet te missen. Hij hechtte zich aan zijne pleegouders begon hunne taal eenigszins te begrijpen en stamelend na te sprekenmaar zijne

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1