beeldingenen in art. 14dat op verlangen van den aangever de behandeling der zaak kan worden uitgesteld tot na hoogstens 3 maanden na de dagteekening van het bezwaarschrift tegen de benadering. Een nieuw art. 33 is voorgesteld bepalendedat de ambtenaren der invoerrechten en de leden der commissiën van beoordeeling en van den Raad van beroep het geheim bewaren omtrent bijzonderheden, welke zij bij de uitvoering der wet leeren kennen zoolang de mededeeling daarvan aan belanghebbenden nadeel zal kunnen toebrengenten ware zoodanige mededeeling voor die uitvoering gevor derd wordt. Rijkspostspaarbank. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der wet betreffende de instelling eener Rijkspostspaarbank. Het wetsontwerp s+emtten aanzien van de kwestie der be legging van gelden en van andere wijzigingen van meer ondergeschikt belangovereen met het vroeger bereids in de afdeelingen onderzochte ontwerp der vorige re geering. Ten aanzien der bepalingen betreffende het maxi mum rentegevend tegoed en het openstellen der gelegen heid tot het bekomen van inschrijvingen op het Grootboek, wijkt het nieuwe ontwerp belangrijk af van het vorige. Het maximum rentegevend tegoed wordt verhoogd van f 800 tot f 1200. Tevens is voorgesteld de verlaging van de tegenwoordige rente van 2,64 percent over te laten aan een algemeenen maatregel van bestuur om niet nu reeds tot verlaging te behoeven over te gaan maar gewaarborgd te zijn datals het noodig mocht blijkenrentevermindering spoedig kan worden toegepast en eventueel later eveneens spoedig daarop weer kan worden teruggekomen. Voordat de rente vermindering ingaatwordt aan inleggers de gelegenheid gelaten terugbetaling hunner inlagen te bekomen. Deze regeering acht invoering van een staatsschuld boekje nevens het spaarbankboekje onnoodig en aan be zwaar onderhevig. Toch wenscht zij de gelegenheid te openen om door tusschenkomst der Rijkspostspaarbank inschrijvingen op naam in een Grootboekcertificaten aan toonder van zulke inschrijvingen of obligatiëu ten laste van den Staat te koopen. De bemoeiingen der Rijkspost spaarbank zullen zich dan echter beperken tot dien aan koop de toezending der gekochte certificaten aan den inlegger en des verlangd tot de invordering der rente van de inschrijvingen in het Grootboek en de bijschrijving daarvan op het gewone spaarbankboekje. Met den verkoop dier inschrijvingen of certificaten of met de bewaring dezer laatste laat de Rijkspostspaarbank zich niet in. Deze treedt, op verlangen van den inlegger, uitsluitend voor aankoop alleen op als tusschenpersoon tusschen den kooper en den commissionair zonder zich met de gevolgen van dien aankoop in te laten. De somsedert de invoering der Rijkspostspaarbank tot'aan het einde van 1893 ingelegd, is tot 109,/2 millioen geklommen, waarvan 811li werd terug betaald. Met inbegrip der in de spaarbankboekjes bijgeschreven rente, bedroeg het saldo tegoed aan het einde van 1893 321/4 millioen, verdeeld over 401046 inleggers. Boven dien werd nog 161.991,04 aan rente uitgekeerd. De kosten der instelling met inbegrip van die der eerste inrichtinghebben van 1881 tot en met 1893 bedragen 1 262 000. De overschotten op de renten der belegde gelden waren niet alleen toereikend om die kosten te dokkendoch overtreffeu die nog met ruim f 220000waarvan een bedrag van f 29646,54 als eene eerste bijdrage tot het reservefonds, bedoeld bij art. 17 der wet, is beschouwd en het overige beschikbaar is gebleven voor de stichting van een nieuw gebouw waartoe bereids besloten is en waarvoor spoedig de noodige gelden zullen worden aan gevraagd. De bezittingen der Bank vertegenwoordigden op 31 December 1893 eene gezamenlijke waarde van ruim 33 '/j millioen galdenwaarvan bijna 16 millioen in Neder- landsche Staatsschuld (inschrijvingen en certificaten) ruim 12 millioen in verschillende obligatiëuten laste van provinciën, gemeenten en hypotheekbanken, en 5ijt mil lioen in prolongatie belegd waren. oogjes stonden dof, er was iets klagends in zijn stem metje en ondanks de liefderijkste behandeling en de beste voedingkwijnde hij bij den dag. De dokter, dien zij raadpleegden, haalde de schouders op en zei, dat hij er niets aan doen kon, daar het kind heimwee had en niet in het leven zou blijven. De schilder had geen adres opgegeven en zij hadden verzuimd het hem te vragen wijl hij toch beloofd had na drie maanden weder te komenen hij was ook gekomen zelfs nog een paar dagen eer dat men hem verwacht hadmaar toch te laatGnste was juist dien morgen gestorven. Hij nam de zaak heel kalm op hij zeide wel gedacht te hebben dat het kind zijne moeder niet lang overleven zou. Hij was te Torbai gebleven tot de begrafenis voorbij was, toen was hij heengegaan en ze hadden niets meer van hem gehoord. Waarheen hij gegaan was, wis ten ze dos niet, het waarschijnlijkst kwam het hun voor, dat hij naar Rome was vertrokkenwijl hij daar al vroeger van had gesproken. »En hebt ge geen enkel kleedingstuk van het kind behouden vroeg Frits»of heeft het kind nooit iets verteld over zijne moeder of zijn vroeger tehuis De visscher schudde het hoofd. »Wij konden hem zoo slecht begrijpen Sirhij sprak alleen de woorden die hij van ons hoorde en zijn pakje heeft de schilder medegenomen hij zeide ik weet nog hoe hard het ons toescheen »dat hij die kleeren nog wel eens gebruiken kon om een model mede te tooien.'' Terwijl de visscher dit zeide had zijne vrouw zich ongemerkt verwijderd. Thans keerde zij terng en reikte Magda een klein pakje over dat met een blauw lint te zamen gebonden was, met de woorden »Iets beb ik toch nog bewaard, Mistress, ik kon er geen afstand van doen, omdat hij het stervende nog in zijne handjes hield, maar als het kind soms van uwe familie is, dan hebt u recht het te zien." Met bevende handen maakte Magda het pakje los, het be vatte, behalve eenige verdroogde bloemen, oen fijn linnen zakdoekje, waarop hare naamletters waren geborduurd en een klein wollig schaapje, waar kinderen mede spelen. Derde Kantongerecht te Rotterdam. De minister van justitie heeft het afdeelingsverslag der Tweede Kamer beantwoord over het wetsontwerp tot vestiging van een derde kantongerecht te Rotterdam, met opheffing van het kantongerecht te Ridderkerk en regeling van de gevolgen daarvan. Hij betoogt, dat hier vooral geldt, het dnidely k sprekende belang van de ingezetenen van het kanton Ridderkerk en hun verlangen naar eene betere rechterlijke indeel ing. Alle gehoorde autoriteiten en ambtenaren, uitgezonderd alleen de besturen der gemeenten Ridderkerk en Hendrik- Ido-Ambacht, achten de opheffing van het kanton en de toevoeging der daaronder ressorteerende gemeenten bij het kantongerecht Rotterdam no. Ill of het kantongerecht te Dordrecht in het belang der ingezetenen die zelden daarmede instemmen. Uitbreiding van werkzaamheden voor de rechtbank te Rotterdam zal uit den maatregel niet voortvloeien. Ook geen enkel geldelijk belang pleit in eenig opzicht voor de handhaving van hot kanton Ridderkerk. Hij zal ten spoedigste overwegen, op welke wijze voor zooveel noodig het bestaande gebouw aan het Haagsche veer te Rotterdam verbetering behoeft. Bij eene nota van wijziging wordt bepaald, dat bij de eerste benoeming van oen kantonrechter van het kanton gerecht Rotterdam III art. 52 der wet op de rechterlijke organisatie buiten toepassing blijft. Amsterdam. De bediende die bij de Kasver- eeniging een russisch effect stal, is den 19 door de arr. rechtbank veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Den 20 is een album met postzegels, bevattende 5220 stuksverkocht voor 1589,55. Het geheele bij den heer Bottenheim ontvreemde be drag beloopt f 8807; daaronder is een bankbiljet van f 1000. Hoorn. Bij den internationalen toonéel wedstrijd, gehouden door de Vereeuiging Kunst en Vermaak te Maastricht, is in de afdeeling B 1 ij s p e 1 de eerste prijs gewonnen door West-Frisia alhier met de i>Twee invaliden en in de afdeeling personeele prijzen in het Blijspel door den heer J. Wilson van West-Frisia voornoemd en door mevr. Wilson alhier. KolHorn. Aan de den 17 gehouden hardrijderij vau mannen werd door 26 personen deelgenomen De prijs werd behaald door Bijlsma, van Medemblik de le premie door Visser, van Opperdoesde 2e premie door Bethlehem van Medemblik en de 3e premie door Reek van Opperdoes. Een talriik publiek was op de bijba nen van verschillende plaatsen te zamen gekomen. Do toegangsprijs voor het publiek was op 10 cents ge steld. Het toezicht was echter zeer onvoldoende, zoodat geheele gezelschappen de ijsbaan bereikten, zonder in de golegenheid te zijn hnnne entrée te voldoen, terwijl lieden, die slechts deze gemeente passeerden en het hardrijden volstrekt niet wilden bijwonen, genoodzaakt waren een tien cents kaartje te nemen. Bij doorgaande vorst zal den 21 hier eene ringrijderij door paren worden gehouden om prijs en premiën ter gezamentlijke waarde van f 30. De nieuwe vinding, het ijsrijwiel, werd den 18 opnieuw beproefd. Bij het door den dooi veel zachtere ijs was de werking nu veel beter. De snelheid was thans 150 el in ruim 4 minuten. Schagen. Den 19 werd op de Wiel alhier eene schoon rijderij van paren gehouden, waaraau door 14 paren werd deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door den heer R. 0. Blauwboer met zijn 13jarig dochtertje, van Wieringerwaard (barometer en portemonnaie); de 2e prijs door den heer F. Groneman en mej. M. Kaan, van Wieringerwaard (rookstel en schenkblad); de 3e pr. door den heer R. Schenk en mej. P. 0. Kaan, van Wieringer waard (kistje sigaren en horlogestandaard)respectivelijk met 57, 54 en 53 punten. De heeren J. Vader, Lauwers en Khan behaalden met hunne dames 52 punten. Het ijs was zeer slecht. Medemblik. Benoemd als vroedvrouw te De Lier bij Delft mej M. C. KaanOudt. Westgraftdijk. Den 17 hield de rederijkerskamer »Oefening volmaakt" alhier, hare derde openbare verga dering in dit seizoen. Opgevoerd werden »Lena", drama in 5 bedrijven en een voorspel door D. Delcroix en het Sprakeloos staarde Magda eenige oogenblikken op deze kleine reliquiën, iets als eene herinnering scheen in haren geest op te leven daar vernamen de aanwezigen een snik en het hoofd op den schouder van haar echtgenoot verbergende, stamelde zij»Ik dacht het wel, het is van onzen Gusje o Frits, Frits, onze lieveling is dood." Toen geschiedde, wat de dokter al zoo lang voor haar had gewenscht, de spanning was voorbij, een stroom van tranen gaf verlichting aan het overkropt gemoed. Frits Ronner deed geene moeite ze tegen te houden met den arm om zijne gadedie hij zachtkens weer had teruggevoerd naar de rustbank heengeslagen liet hij haar stil uitschreien en wenkte de visschersvrouw die medelijdend haar een glas water wilde gevendit na te laten. Eindelijk, toen de eerste uitbarsting voorbij was, begon Frits haar vriendelijk toe te spreken, en zijn zachte toon zoo vol liefde en mededoogen bracht ten laatste de bedroefde moeder tot kalmte. De avond begon al te vallen en nog vertoefden Frits en Magda bij het visschersgezin het scheen dat door de droevige onthulling als het ware een band van ge meenschap tusschen de beide paren was ontstaan. Magda zat nog altijd op de rustbank en de visschersvrouw naast haar met Magda's hand in de hare en zij sprak weer van haar pleegkind hoe lief en zacht hij geweest was en hoe gehecht aan haar, al kon hij dan ook zijne moe der niet vergeten en Magda werd niet moede te luis teren naar hare woordenhet deed haar zoo goed te vernemen hoe hij altijd dat kleine wollen lammetje bij zich op bed had moeten hebben en telkens gestameld had van mamaon toen de visschersvrouw van zijn sterven sprak en verhaalde hoe hij zijn hoofdje tegen haar had aangelegd en zoo was ingeslapen, nog met het zakdoekje in zijn eeue handje en de bloemen die zij voor hem ge plukt had in zijn anderetoen vloeiden hare tranen opnieuw en de visschersvrouw schreide met haar en luisterde diep bewogen naar Magda's verhaal omtrent de wijze waarop zij haar kind verloren had en hare herin nering hoe hij nog onderweg met het schaapje had gespeeld. nastukje »Die dag heeft geld gekost", blijspel met zang in één bedrijf door T. ten Wolde. Winkel. Den 19 trad in de afdeeling der Ver- eeniging »Volksonderwijs" als spreker op de heer J.W. van Hoogstraten, van Edam. Het volle licht zijuer boeiende lezing viel op het recht van het volkskind op voldoend lager onderwijs. Hoezeer een voorstander van leerplicht, achtte spreker de invoering eener wet daarop voorals nog niet gewenscht. Die wet zou nog te veel tegen kanting ondervinden en op alle mogelijke wijzen ontdo ken worden. De volksovertuiging vau het recht des kinds op voldoende ontwikkeling moet eerst krachtiger zijn. Dit te bevorderen zij het doel der Vereeniging «Volksonderwijs"; dan zal die wet een natuurlijk ge volg worden van een algemeen begrepen zaak. Door een zeer talrijk opgekomen publiek werd deze schoone lezing met de grootste oplettendheid en belangstelling aangehoord. Den 20 des morgens te 5 uren heeft te Arnhem op het rangeerterrein van het station eene botsing plaats gehadeen kolentrein reed op een rangeerenden trein tengevolge van verkeerden wisselstand. Tien wagens werden vernield, maar niemand bekwam eenig letsel. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Holl. Maatschappij van landbouw heeft zich tegen de invoering van graanrechten verklaard. Te Gouda zijn tot raadsleden gekozen de heeren de Raadt, cons., en Nederhorst, lib., met 522 en 469 van de 906 stemmen de heer Schim v. d. Loeff, lib., bekwam 412, de heer van der Heijden, kath., 377 stemmen. Den 18 is aanbesteed aan het ministerie van kolo niën de levering van de pijlers en den metalen bovenbouw voor een viaduct over de Bambaug en van de pijlers voor de viaducten over de Metro en de Lawor, ten dienste van de Staats-spoorwegen op Java. Laagste inschrijversvoor het le perceel firma Penn en Baudnin te Dordrecht voor f 21200; 2e perceel Fried. Krupp te Essen voor f 49785; voor de massade Pletterij firma Enthoven te 's-Gra- venhage voor f 84999. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot burge meester van Gouda met iDgang van 1 Maartde heer R. L. Martens met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Bodegraven. Te Groningen is voor het oude mannen- en vrou wenhuis door eene onbekende dame f 5000 geschonken. De dit jaar te Leiden te houden maskerade zal voorstellen: „de intocht van Maurits in Bergen op Zoom, in October 1622.'' De minister van oorlog heeft, in verband met een te dier zake tot hem gericht verzoek, ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht, dat de Goede Vrij dag voor de protestantsche militairen moet gerekend worden te behooren tot de feestdagen. Zaandijk. Hbt voorstel van burg. en weth. om te besluiten tot electrische verlichting der gemeente is door den raad verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Aan genomen werd een voorstel om te onderzoekenhoevele der daarbij belanghebbenden vóór electrische verlich ting zijn. De heer Reginald Barker van Londen, die den 16 te Leen warden bij gelegenheid van de hardrijderij door vrouwen van wege de Nieowe Leeuwarder IJsclub den eersten prijs van 100 had uitgeloofd, heeft, na afloop, de winneressen van prijs en premie en de laatste acht mededingsters met de bestuursleden en eenige anderen bij zich aan tafel genoodigd en des avonds bij de feestviering toen hij tot eerelid der Club benoemd en hem eene gouden herinneringsmedaille uitgeloofd was, medegedeeld, dat hjj voortaan jaarlijks een prijs van 100 voor eene hardrij derij door vrouwen beschikbaar zou stellen. Bij kon. besluit van den 18 is aan eene commissie opgedragen, advies uit te brengen over de navolgende vragen 1°. Welke wijzigingen zijn, met inachtneming van de eischen van 's lauds dienstgewenscht in de inrichting der marinebegrooting en in de bij de wetsontwerpen dier begrooting behoorende bijlagen tot bevordering eener goede controle van de volksvertegenwoordiging op het beheer van het departement van marine 2°. Welke wijzigingen zijn, in verband daarmede, noodig in de administratie van 's Rijks werven In dien tusschentijd liep Frits met den ouden visscher buiten voor de hut op en neerin druk gesprek. Het scheen wel, dat de beide mannen nog niet zoo overtuigd waren van het feitdat het gestorven knaapje niet het kind van den schilder was geweest. Immers het was bekend dat Herfried met eene Antwerpsche dame ge huwd was geweest en dat deze later weer naar haar eigen land was teruggekeerd en daar gestorven. Zóó althans had Herfried zelf verhaald. Het was dus volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat deze vrouw, gehecht aan haar geboortegrond als echte Vlamingsche ook haar kind haar eigen taal had leeren spreken en niet de taal van het land waar zij maar tijdelijk had gewoond. En wat belaDg zou Herfried er bij gehad hebben, een kind van een auder met zich tevoeren dat hem niets dan last kon veroorzaken Wraakzucht alleen Maar dan zou hij niet op die wjjze voor het kind hebben gezorgd. Het was waar, er was veel, dat grond gaf te gelooven, dat Magda's opvatting de ware was. De gelijkluidendheid van naam, het zakdoekje met Magda's naamletters, het stukje speelgoed, gelijkende op dat, hetwelk August juist dien morgen bij zich had gehadmaar toch twijfelde Frits of die kleine zaken hem het recht zouden geven den schilder te doen dagvaarden om verantwoording af te leggen, opdat zekerheid zou verkregen worden. »Ik weet het ook niet, Sir", zeide de visscher, »het best zal nog altijd zijndat u morgen met mevrouw naar Wight gaat, dfór zult n wel de noodige inlichting kunnen krijgen ol mijnheer Herfried een zoon heeft gehad. Ik wil u gaarne zooveel mogelijk van dienst zijnik hoop echter dat u ons niet in ongelegenheid brengt want er bestond voor ons geen reden, te twijfeleu aan de waarheid van he'geen de schilder ons vertelde; indien hij bedrog heeft gepleegd, hebben wij daaraan geen deel, daar kunt u op aan. Het eenige wat ons vreemd is voorgekomenwas de onverschilligheid van den man toen hij den dood van het kind vernam, maar wij dachten dat dit daaraan lag (lat het knaapje hem bjj zijn heen en weer trekken in den weg was." »Ik verdenk u volstrekt niet", zeide Ronner, »en neem

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2