Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Advertentièn. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. 3°. Zou van invoering dier wijzigingen uitbreiding van administratief personeel tot eenig beteekenend bedrag het noodwendig gevolg moeten zijn en zijn in die commissie benoemd: tot lid en voorzitter de beer mr. G. J. Goekoop lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Zuid-Holland tot leden de heeren H. D. Guyot, lid van de Tweede Kamer, gepens. schout-bij-nacht titulairC. M. van Vlietlid van de Algemeene EekenkamerL. A. Dittlof Tjassens, secretaris generaal bij het departement van marine C. J. Loder directeur van scheepsbouw; J. W. Calten, hoofd-ingenieur der marine 0. H. Strumphler, directeur van de Neder- landsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam en .T. van de Ven, griffier bij de directie der marine te Amsterdamen tot lid en secretaris de heer W. N. M. Huart, hoofdcommies bij het departement van marine. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 19 J. H. van der Beek wegens doodslag, gepleegd in de Karregas te Nijmegen, veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf. De Algemeene Hypotheekbank gevestigd te Am sterdam, keert over 1894 6 pet. dividend uit. Den 19 is te Denekamp brand ontstaan in een door twee oude vrouwen bewoond huis, terwijl zij zich nog te bed bevonden. Toen men zich met geweld toegang tot het huis verschaft hadwerd de eene vrouw nog levend uitgedragen doch overleed spoedigde andere vrouw was reeds dood Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 19 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 347,691 pikols, Den 19 zijn te 's-Gravenhage voor de fraaie hand werken o.a. geslaagd de dames 0. Fris van Assendelft en L. Ruijtor van Hoorn voor de nuttige handwerken den 19 mej. M. F. de Kanter te Haarlem en den 20 de dames G. Ph. Gharbon, J. L. Weber en IJ. S. Wou- tersen, allen aldaar. Den 20 des nachts is te Utrecht eene ruim 73jarige vrouw bij het gaan van de keuken naar de slaapkamer, met de brandende petroleumlamp in de handgevallen en in brand geraaktwaardoor zij spoedig een lijk was. Den 20 is te Leiden brand ontstaan in den tabaks en sigarenwinkel, bewoond door G. van Gelder en gezin, aan het korte Rapenburg welke zoo snel in hevigheid toenam dat het hoofd van het gezin zijne poging om eenige papieren van waarde nog te redden moest op geven en uit het raam moest springen om aan de hem bedreigende vlammen te ontkomen. Zijne vrouwdie sedert eenigen tijd ongesteld was, werd bij een der buren, een apotheker ingedragen. De man is ernstig verwond aan de rnggegraat. Beroepen te Oudeschild op Texel ds. Steenmeijer, te Barradeelen te Zuid-Zijpe G. A. Kniphuisen cand. te Heiloo. Anna Fanlowna. Den 18 heeft het lid der Tweede Kamerde heer Staalman alhier eene staat kundige lezing gehouden over de motie Dobbelman tot heffing van graanrechten waarvan hij voorstander bleek te zijn. Scliermerhorn. De tweede uitvoering door het kinderzangkoor had zondag den 17 plaats welke wederom door een groot aantal personen werd bijge woond. Nogmaals had op het ijs een wedstrijd plaatsen wel een hardrijderij met paard en arreslede. Een negental paarden was ingeschre vendiie hadden zich teruggetrokken. De prijs, een artuigwerd gewonnen door het paard van den heer D. Jonges, de eerste premie een fraaie rjjdeken door het paard van den heer J. van de Boschde tweede premie een turksche schel door het paard van den heer A. Commandeur, allen uit de Beemster. Warmenhuizcn. Den 16 en den 17 vergaderden eenige belangstellenden in het lot der behoeftigen ten gevolge waarvan aan ruim 100 gezinnen een bedrag van 425 aan brandstoften meel en spek kan worden uit gereikt, zeker eene niet onwelkome gave in dit barre jaargetijde en bewijzende wat samenwerking van de ver schillende armbesturen gesteund door de gemeentekas en een particulier, vermag. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld daf een schrijven was ingekomen van den heer C. Lips te den Helder, benoemd onderwijzer te Oudeschild in houdende dat hij met ingang van den 15 Maart zijne betrekking hoopte te aanvaarden, alsmede, dat Gedepu teerde Staten het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening hadden goedgekeurd. Daarna werd met alge meene stemmen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1895 vastgesteld tot een bedrag van f 13.736.75. De reeds bejaarde weduwe G. te Den Burg die een paar dagen geleden bijna door een arreslede werd over reden is thans overleden, waarschijnlijk ten gevo'.ge van den doorgestanen schrik. gaarne uwe hulp aan maar waar gij mijn vertrouwen wenscht moet ik ook het uwe vragen. Ik zou zoo gaarne willen dat mijne vrouw vooralsnog nog bij hare overtuiging bleef dat ons kind dood is ik geloot dat zij daar beter in zal berusten dan in de zoo pijnlijke onzekerheid waarin ze tot nog toe heeft verkeerd; daarom wenschte ik een middel te vinden om haar hier te doen blijven en alleen naar Wight te gaan opdatindien de daar verkregene inlichtingen ons tot de overtuiging brachtendat uw pleegkind in waarheid de zoon van Hertried is geweest, de schok van die waarheid haar niet geheel waanzinnig zal maken." »Ik begrijp u, Sir", zei do visscher, »ja, de vrouwen zijn wonderlijk teere wezentjes dat weet ik aan mijne eigene. Wat was ze bedroefd, toen ons pleegkind stierf en het was toch geen drie maanden bij ons geweest. Zie jeSir als mistress zich er in schikken wildeom in onze nederige hut te blijven in de plaats van een ander hotel te zoeken, dan konden die twee elkaar troosten en wij zonden als verstandige mannen de zaken bedaard onder de oogen kunnen zien." »Ja, dat zou het beste zjjn", zei Frits nadenkend, »ik zon in dat geval ook geruster zijn; laat ons naar binnen gaan en trachten haar over te halendoch zeg uw vrouw niets van de eigenljjke reden." H ordl vervolgd. Koedijk. Beter laat dan nooitDie woorden indachtig, beijverden Koedijks ingezetenen zich, trots het dooiendo weer en ondanks het gemis aan eene IJsver- eeniging, om te elfder ure nog wedstrijden op het ijs te doen houden maandag voor de grap meereen hard- looperij tusschen eenige bejaarde luidjes om oliebollen" en »borrels", dinsdag eene heusche hardrijderij tusschen knapen van 13 tot 15 jaar de 13 deelnemers weerden zich dapper, met dit gevolg, dat Jacob Butter Jbz. den prijs (een paar goede schaatsen) en Dirk Schager Pz. de premie (een mooien ijsstok) behaalde. Jammer wel, dat zij het gebruik hunner zegeteekenen wel zullen moeten uitstellen tot een volgend jaar. Immers't kanaalijs wordt zacht en vol onberijdbare plekken, terwijl hier en daar zich reeds dooigaten beginnen te vormen. De zon neemt meer wegdan de nachtvorst bijbrengt en spoe diger dan men denktzal de schaatsenrijder zich aan gevaar blootstellen. Nuhij heeft dezen winter geen reden tot klagen gehad! Oostgraftdijk. Deze week werd alhier eene hardrijderij gehouden van minvermogendenwaaraan 31 personen deelnamen. Weduwen en ouden van dagen konden jonge lieden laten rijden. Aan iederen deelnemer werden levensmiddelen verstrektbestaande in spek erwten en meel. De prijs- en premiewinners kregen ieder eene grootere hoeveelheid. Krommenie. De voordracht voor hoofd der Noorderschool bestaat uit de heeren 1°. J. H. de Ruiter, hoofd te Joure; 2°. A. J. Akkersdijk, onderwijzer te Rotterdam; 3°. G. Woldendorp, hoofd te Blokzijl. Warmenhuiien. Tot pastoor alhier is benoemd de heer A. J Willemse, thans pastoor te Oud-Vossemeer. In 1894 zijn te Spanbroek geboren 39, overleden 33, gehuwd 13te Opmeer geb. 10, overl. 13, geh. 3. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Zandpoort is beroepen de heer dr. L. Knappert, pre dikant te Assen. Holhorn. Den 20 viel een jongen door in aan raking te komon met het koord eener ijsmolen (ook wel sledegor genaamd) zóódanig dat de toestand van den knaap zeer ernstig is. Met dit gevaarlijk vermaak hier met den dooi aangevangen, had reeds vroeger een ongeluk plaatszij 't ook met minder ernstige gevolgen. Spanbroek. Bij de den 19 gehouden gemeente raadsverkiezing, in de vacature ontstaan door het overlijden van den beer J. Koning werden uitgebracht 99 stommen, met het gevolg dat eene herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren G. J. H. Guinée (49 st.) en P. Vriend (26 st.). Schermeer. Bij de op den 20 gehouden ver kiezing van drie hoofdingelanden van den polder Schermeer zijn herkozen de drie aftredende ledende heeren J. Blom Jz K. Laan en J. Slooten Kz. De laatste der vier abonnementsvoorstellingen, door hot Nederlandseh Tooneel dezen winter alhier ge geven, was stellig niet de minste. Het Leeuwerikje", van den bekenden duitschen schrij ver Ernst von Wildenbruch, is iets anders dan de titel doet vermoeden. Het is een tendenz-stuk, geschreven als eene poging blijkbaar om, in de machtige sociale beweging onzer dagen, die zoovele hoofden eu harten beroert, een pleidooi te leveren voor de noodzakelijkheid om daarbij niet uitsluitend het gemoed maar ook en overwegend vaak, het gezond verstand te doen gelden. Het «leeuwerikje" is een fabriekskind dat om haren vroolijken aard dien naam van hare omgeving gekregen heeft. Het stuk schildert, hoe moeielijk het is, iemand aan zijn eigen levenskring te onttrekken, op een leeftijd, dat reeds krachtige banden zijn gelegd. Voor het spel hebben wij slechts warme waardeering. De heeren Clous, Henri de Vries, A. van Zrijlen en Schnlze speelden uitmuntend. Zij vormden met de dames Stoetz, van Ollefen en de Leur eene keurbende, aan wie de ver tolking van het belangwekkende treurspel, dat door Taco H. de Beer in onze taal werd overgebrachtbij uit nemendheid was toevertrouwd. Op maandag, den 25, geeft de liedertafel Kunst en Vriendschap, alhier, in het lokaal D i 1 i g e n t i a, eene uitvoering, onder leiding van den heer J. H. Muhren. Nog juist bij tijds hield dinsdagden 19de Burger IJsclub alhier haren gecostumeerden wed strijd op het gedeelte Verdronkenoord tusschen St. Anna- straat en Bierkade. De goede maatregel was genomen dat alleen de deelnemers aan den wedstrijd d. w. z. de leden der IJsclub, op het ijs werden toegelaten, het pu bliek bleef aan den wal en daar bewoog het zich op dat schilderachtige plekje, in buitengewoon grooten getale. De leveudigheid van het tooneel werd nog verhoogd doordat op kwistige wijze verlichting was aangebracht. Zooals wij reeds vroeger meldden, bestond de wedstrijd in hetmet schaatsen onder de voeten voorttrekken eener slede waarop een persoon gezeten was en deze zoowel als degene die trokwaren in costuum. Wij merkten enkele zeer aardige costumes er onder op. De prijzen werden gewonnen door de heeren P. van Latum, le, A. M. de Moor 2e, en C. Bregman 3e. De behoettigen profiteerden ook bij dezen wedstrijd. De Burger IJsclub" bield bij deze gelegenheid eene ruime bedeeling Er werden 140 bons voor levensmid delen en brandstoffen verstrekt. De door de rederijkerskamer „Kendracht en Genoegen" gegeven voorstelling ten behoeve van de armen van alle gezindten, heeft, na aftrek der kosten zuiver opgebracht 115.18. GEBOREN. 20 Febr. Alphonsus Maria, z. van Petrus Theodorus IJpma en Maria Johanna Geertruida Kruijer. Mat- theus Josephus, z. van Andreas Jacobus Dirkzen en An-a Christina Lueassen. 21 Guurtje, d. van Pieter Blok en Anna Roos. Petrus Johannesz. van Willem Stoop en En geltje Scholder. OVERLEDEN. 20 Febr. Maria Johanna Preijer, wed. van Godlieb Lebrecht Schuurman 70 j. en 4 m. Mariad. van Bartholomeus Lonwe eu van wijlen Cathariua Kuijs, 19 j. en 9 m. Schoorl. Getrouwd: 27 Jan. J. Lndeke en G. Mosk. Geboren: 2 Jan. Jacob, z. van Jacob Bouweu en Maartje Denijs. 9 Klaas, z. van Jan Raat en Jannetje van Bode graven. 11 Jacobusz. van Bernardus Beemsterboer en Catharina de Groot. 16 Siewert, z. van Jan Hakof en Aafje Jonker. 13 Petrus Johannes, z. van Cornells Bakker en Antje Stam. 27 Simon en Klasina, z. en d. van Jacob Blom en Neeltje Dalenberg. 28 Elisabeth d. van Simon Stoop en Maartje Hoogland. Overleden: 7 Jan. Cobisje Knijper echtgenoote van Pieter Breed, 31 jaren. 19 Jacob Bonwen, 17 dagen. 29 Antje Dekker, wed. van Pieter Roozendaal, 83 j. Spanbroek. ertrouwd: Nikolaas Beemsterboer en Trijntje Knijn. r o u w d Hielke Koelemeij en Geertruida Bras. Pieter Ruiter en Maartje Karstens, wed. Arie van Kampen, oren: Simon Nicolaas, z. van Pieter Schilder en Maartje Zuurbier. Jacob, z. van Dirk Groot en Geertje Rik. Aaltje, d. van Jacob Hoek en Magontha de Jong. Cornelia, d. van Elbert Boots en Aafje Kamper, rieden: Jan z. van Pieter Eitjes en Marijtje Dodeman, O n d 25 Jan. Get 6 Jan. 9 Geb 7 Jan. 22 25 O v e 24 Jan. 2»/j Jaar- Zuid- en Noordschermer. Geboren 6 Jan. Willem, z. van Jacob Buis en Cornelia Hart. Overleden: 16 Jan. Klaas Neij, echtgen. van Maartje Dorregeest, 60 j. Zitting van 19 Febr. D. v. d. B., Bergen, diefstal, 1 maand gev. A. P. en P. V., Beemster, huisvredebreuk en mishan deling, de le 1 jaar en 3 maanden gev., de 2e 1 jaar gev. M. R., wed. V., Castricum, mishaudeling, f 15 boete, subs. 5 dagen hecht. H P. en J. d. V., Helder, mishandeling, de le 4 weken gev., de 2e 8 dagen gev. J. B. B., Holder, diefstal, vrijgesproken. P. J. v. d. S. en J. F. E., Alkmaar, mishandeling, ieder f 25 boete, subs. 15 dagen hecht. P. Th. en D. B., Hoorn visscherijwet-overtreding J. B., Andijk, K. B. en P. R.. Grootebroek in hooger beroep, ieder f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. K. M. Kz., Andijk, diefstal, 6 weken gev. P. v. G., Wervershoof, mishandeling, f 5 boete, subs. 2 dagen hecht. J. O., Schagen (in hechtenis), heling, 1 jaar en 6 maanden gev. Door den Notaris M. GOUVERNE te Alkmaar. 19 Febr. 1. Het lokaal DILIGENTIAged. Korte Nieuwesloot, no. 11 3 aren 51 cent. Str. T. Helder f 6200,— 2. Woonhuis met vrije steeg achter no. 1, Achterstraat no. 54, 66 cent. Str. J. Muijs 610,— 3. Inventaris en decoratief van no. 1. Str. J Muijs 500, Nos. 1, 2 en 3 verhoogd door G. Diepen tot 8250, 4. Pakhuis, w/z Nieuwstraat 27, 22 cent. Str. K. Kuiper 315, 5. Woonhuis, Singel 22, 1 a. 2 cent. Str. G. J. Netten 810, 4 en 5 niet verhoogd. 6. Woonhuis, Geestersingel 1 are 35 cent. 'Str. J. Muijs 1795, Verhoogd door S. Bregman met 150, 7. Bouwterrein nabij de Vierstaten aan den Rijksstraatweg gr. ongeveer 1 215 cent. Str. Jn. Vennik 200,— 2 208 cent. Str. dezelfde 190,— 3 200 cent. Str. dezelfde 190, 4 195 cent. Str. N. Apeldoorn 185,— 5 188 cent. Str. Jb. Reik 175,— Nos. 15 verhoogd tot 970, Opgehoudon. aan den Achterweg 6 134 cent. Str. R. Hoon 90,— 7 136 cent. Str. dezelfde 90, 8 136 cent. Str. dezelfde 90,— Nos. 6, 7 en 8 niet verhoogd. 9 136 cent. Str. C. Koopman 80,— Verhoogd door K. Molenaar met 5, 10 136 cent. Str. W. Vasbinder 80,— Niet v rhoogd. aan de dwarsstraat 11 78 cent. Str. C van Stam 61,— 12 78 cent. Str P. H. M. Ibink Meienbrink 70,— 11 en 12 verhoogd door P. Meienbrink met 5,— Weiland onder Oudorp. Het onverdeeld 1/6 gedeelte in 9 h. 22 a. 27 c. met daaropstaand watermolentje. Str. Jb. Lind j 1990, Verhoogd met 20, Opgehouden. Door den Notaris C. W. A. VAN DE WALL, Alkmaar. 19 Febr Winkelhuis en erf, Ged. Nieuwesloot, 72 cent. Str. Jb. Termaat f 1400, Verhoogd door P. v. d. Waal q.q. met 100, Bevallen van een zoon M. J. G. IJPMA—KRUIJER Alkmaar, 20 Februari 1895.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3