MAQDA. Zeven en XVegentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 24 FEBRUARI. STEDELIJK MUSEUM te Alkmaar. Gemeenteraad van Alkmaar. FEUILLETON. Buitenland. Vergadering Woensdag 27 Februari 1895, 7) NO. 24. Tweede blad. ALk MAGISCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlëns Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Commissie van Toezicht op het Stede lijk Museum te Alkmaar, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de ingezetenendat voor het jaar 1895 weder FAiOILlKkAiLBTËlV ter bezichtiging van het Museum tegen betaling van één gulden per gezin beschikbaar worden gesteld, op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin daar onder begrepen de tijdelijke logés eu de kinderen boven 12 jaren deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en Vrijdag van iedere week t.ussehen één en drie uren des namiddags. Die kaarten, door de commissie op aanvrage aan de hoofden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten bij het bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1895 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museum richten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 1 Maart 1895 na dien tijd worden dergelijke kaarten niet meer afgegeven. De Commissie voornoemd C. W. BRUINVIS Voorzitter. Alkmaar A. KLaSENER. 21 Pebr. 1895. J. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN Secretaris. des namiddags 133/4 unr. Punten van behandeling: Beëediging van den heer G. de Groot Jz. al3 raadslid. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van den heer L. M. J. Paleari, om hem in eigendom af te staan een strook gemeente grond langs zijne te herbouwen spinnerij en teerderij aan den Nieuwlandersingel. Rapport op het verzoek van eenige onderwijzers om steun der gemeente voor eene opterichten bijzondere nor maal-inrichting. Van de vorige vergadering. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het ver- bonwen der openbare burgerschool, met het rapport der speciale raadscommissie. Voorstel naar aanleiding van het adres van den heer J. Pot betrekkelijk den steiger aan de Kanaalkade, met rapport der vaste commissie van bijstand voor de ge meente-eigendommen en werken. Adres van het Bestuur der Vereeniging de Ambachts school voor Alkmaar en omstreken tot wijzigiug der Novelle van Deboea van de Velde. Geheel tegen Ronners verwachting toonde Magda zelf een groote geneigdheid om te Torbai te blijven. «Waartoe zou ik nu nog naar Wight gaan?" vroeg ze, «wij hebben immers hier gevonden wat we zochten en hij (doelende op den schilder) is er toch niet om hem ter verantwoording te roepen. Oou voel ik mij erg vermoeid en wil gaarne een paar dagen hier uitrnsten om alles van onzen lieveling te hooren. MistressVaughan heeft mij al gezegd dat het kleine kamertje hier naast tot mijne of onze beschikking is; er is een zindelijk bed en al wat wij behoeven ik blijf liever bier dan naar een hotel te gaan; maar dan zullen we ons valies nog moeten halen, dat we in bewaring hebben gegeven." Zij sprak helder en verstandig, zooals zij in lang niet gedaan had. Frits verwonderde zich over hare kalmte en overleg, zoo geheel in strijd met hare vroegere luste- looze onverschilligheid en in stilte nam hij het besluit, alles te doen wat strekken kon om die stemming te bestendigen. Eén ding achtte hij vóór alles noodig, nl.: Dokter Kamphof op de hoogte te stellen van de veran dering in den toestand zijner vrouw en de aanleiding er toe; ten einde dit te spoediger te doen, telegrafeerde hij: «Iets op het spoor, waarschijnlijk overleden; ont spanning gekomen, brief volgt." Den volgenden morgen vroeg vertrokken Frits Ronner en Vanghan de visscher naar hot eiland Wight, om een onderzoek in te stellen naar den schilder Herfried. De inlichtingen welke zij ontvingen waren echter niet bij machte zekerheid te geven in deze zoo teedere zaak. Men wist daar alleen, dat eenige jaren geleden eene rijke dame nit Antwerpen eene wees die met eene gezel- voorwaarden gesteld bij raadsbesluit van 9 Januari 1.1., voor het verleenen van verderen steun. Rapport der hierboven genoemde commissie van bij stand op het verzoek om verbetering van den wateraf voer langs een deel van het Eitsevoort en de Vrouwen- straat. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 23 Februari 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Den 21 is bij den Rijksdag een verzoekschrift ingediendonderteekend door ongeveer 75000 uitsluitend bij de tabaksnijverheid betrokken per sonen waarin aangedrongen wordt op verwerping van het wetsontwerp betreffende de tabaksbelasting. Zij ver klaren, dat de tabak niet verder belast kan worden. Rijksdag. Het voorstel van de heer Pacbnicke tot invoering van eene Volksvertegenwoordiging in alle Bonds staten is den 20 bij tweede lezing verworpen. De leden der vrijzinnige volkspartij en der vrijzinnige Vereeniging, de sociaal-democraten en de meeste nationaal-liberalen stemden voor. De afgevaardigde Richter beoordeelde bij die gelegenheid de toestanden in Mecklenburg en zeide, dat Mecklenburg reeds lang uitgestorven zou zijn, ais er niet zooveel onechte kinderen geboren werden. Zijne rede lokte een stormaehtigen bijval van de linkerzijde uit, en een levendig protest van de rechterzijde. De Mecklen- burgsche gevolmachtigde in den Bondsraad vod Oertzen verklaarde op te moeten komen tegen de weerzinwekkende, met alle betamelijkheidsgevoel spottende uitdrukkingen van den heer Richter. Hij deed dit echter op zoo heftige wijzedat de linkerzijde tumult maakte en de heer van Oertzen niet meer te verstaan was. Men riep «tot de orde De voorzitter gaf zijn leedwezen te kennen over het bezigen van uitdrukkingen aan de tafel van den Bonds raad, welke onvereenigbuar v,:.rcn mot hot reglement van orde van het Huis. ENGfiflLAND. Iu de vorige week steeg het sterfte cijfer te Londen tot .9.3 per duizend, d. i. aanzienlijk meer dan het gemiddelde der laatste tien jaren. 89 per sonen stierven een gewelddadigen dood, waaronder 21 kleine kinderen die in bed gestikt waren gevonden als gevolg van de gewoonte om dergelijke kinderen in bed bij groote monschen te laten slapen. Een persoon had den leeftijd van 101 jaar bereikt. Lagerhuis. Den 21 stelde de heer Henry James voor, de zitting te verdagen, bij wijze van protest tegen het heffen van invoerrechten op katoentjes in Oost-Indië. De minister van Indië verdedigde de handelwijze der regeering. Men had in het tekort moeten voorzien door middel eener bijkomende belastingdie, welke de regee ring gekozen heeft, werkt niet beschermend en zij is de sehapsjnffer den winter te Wight doorbracht, om in dat zachte klimaat herstel voor hare gezondheid te vinden in het huwelijk was getreden met een dnitsch schilder, Herfried, die daar vertoefde om schetsen te maken. Het huwelijk, dat te Southampton, geheel in engelsehen geest, voltrokken was scheen niet gelukkig te zijn men zag de echtgenooten zelden te zamen. Mistress Herfried had het leven geschonken aan een meisje, dat echter kort na de geboorte overleed. Sinds vooral was de verhouding meer en meer gespannen geworden. Herfried werkte weinig en verteorde veel gold. Geheel onverwacht waren zij vertrokken zonder een bepaald adres achter te laten. Sommigen meenden naar Duitschlandwijl Herfried zich wel eens in dien geest had uitgelaten anderen beweerden naar Antwerpen omdat de jonge vrouw heimwee had naar haar land en hare vroegere bekenden. Dit laatste had zich in zooverre bevestigd dat men nu een paar jaren geleden het doodsbericht van mevrouw Herfried uit Antwerpen in een der engelsche bladen had vermeld gevonden. Of zij een zoon nagelaten hadwerd daarin niet gemeld. De schilder was nooit weer te Wight geweest. Wel had men hem een paar jaar geleden te Southampton geziennaar men dó&r vertelde, had hij toen een klein blond knaapje bij zich, waarmede hij echter reeds den dag na zijne aankomst naar Torbai was vertrokken en een paar dagen later zonder dat kind was teruggekeerd. Sinds was hij ook daar niet weder geweestook had hij geen naricht g geven waarheen hij zich begeven had. «Waarom nog langer gezocht, Sir", zeide Vaughan, «Mistress Ronner zal wel gelijk hebben", dat ons pleeg kind u w verloren lieveling is geweest." «Ja, ze zal wel gelijk hebben", gaf Frits ten antwoord, maar in zijn hart bleef toch nog twijfel bestaan, eu had Magda bij het geloof dat haar jongen gestorven was vrede gevonden, uit Frits was de kalmte geweken. Hij verlangde meer dan ooit naar zekerheid, doch hij begreep, dat deze noch te Wight, noch te Southampton te ver krijgen was, maar alleen te Antwerpen en daartoe moest dr. Kamphof hem helpen. Na eeu hartelijk en van Magda's zijde aandoenlijk meest bevredigende voor de indische bevolking. Het is van gewicht, dat die bevolking niet geschokt wordt in haar vertrouwen op Engeland's belangeloosheid Het voor stel James werd verworpen met 304 tegen 109 stemmen. FRANKRIJK.. Te Marseille is eene rijke weduwe, 81 jaar oud, vormoord en bestolen door haren kleinzoon en den zoon van een lid van den Raad. Den 21 is te Parijs uitspraak gedaan in de zaak tegen de journalisten afdreigers. De beklaagden Canivet en Tro- eant zijn vrijgesproken doch veroordeeld zijn De Olercq tot 15 maanden gevangenis en 200 trancs boete Girard en Heftier ieder tot 2 jaar en 1000 francs boete Camille Dreyfus tot één jaar en 500 francs Portalis bij verstok tot 5 jaar en 3000 francs boete. RUSLAND. Bij Moskou zijnjdertig schooljongens, tusschen de 13 en 18 jaren oud, op de rivier in een bijt gehakt om de visch lucht te verschaffen geloopen en allen verdronken. CHINA. De gewezen taotai van Port Arthur Koeng, die vóór de inneming dier stad door de Japanneezen in een jonk vluchtte, en generaal Je-Chicao zijn veroordeeld tot gevangenisstraf tot den herfst, om daarna onthoofd te worden omdat zij «de inneming van Port Arthur niet belet hebben." Volgens een te Hiorosjima ontvangen officieel telegram deden do chineesche troepen den 17 een aanval op Koemo- Cheng (Mantsjoerije.) Zij werden met een verlies van dertig dooden teruggeslagen de japanneezen leden geene verliezen Den 19 kwam te Cheefoe het stoomschip Kang-Chi aan met de lijken van den chineeschen admiraal Ting en de overige chineesche hoofdofficieren De japansche vloot bracht een gr rot bewijs van hulde aan hare tegen standers, toen genoemd stoomschip do haven Wei-liai-Wei verliet. Alle japansche schepen hadden de vlag halfstok neergehaald en graaf Ito's viaggeschip loste om de minuut kanonschoten. UGÏFTE. De geruchten in de europeesche pers over den toestand in Egypte zijn wel een weinig overdreven. Mon heeft misschien te veel gewicht gehecht aan ver schijnselen die zonder twijfel verontrustend zijn maar waarschijnlijk volstrekt geen gevolgen zullen hebben. Het land blijkt over 't algemeen tevreden en rustig te zijn er is geen enkele aanwijzing voor eene verandering iu de staatkunde van de zijde der engelsehe regeering die slechts geregeld wenschte voort te gaan met admi nistratieve horvormingen. De teekenen van ontevredenheid en slechten luim bij den Onderkoning zullen de engelsche regeering er niet toe bewegen in een enkel opzicht van staatkunde te veranderen, en als de Onder koning zich daarvan rekenschap geeft, zal hij waarschijn lijk inzien, dat zijn eigen belang medebrengt, met de britsche regeeriug mede te werken. Den 22 wordt nit Caïro berichtdatin strijd met de verspreide geruchten in Egypte volkomen rust heerscht. afscheid van de Vaughans werd de terugreis aanvaard. De vrouw van den visscher had hare kleine releqnien met Magda gedeeld, de haarlok had zij echter behouden. Magda zelf had dit verlangd en de goede vrouw zou er ook niet van hebben kannen scheiden. Frits had de brave menschen voor hunne gastvrijheid en hulp rijkelijk beloondwel hadden ze eerst geweigerd dat aan te nemen, doch zo waren bezweken voor den aandrang van Frits, die betuigde, dat hij meer aan hen te danken had, dan hij hun ooit kon vergelden en zij hem niet verhin deren mochten op deze wijze iets van zijn schuld af te doen. En ja zeker had hij daarin rechtwant al had hij zijn zoon niet weergevonden, de waanzin, die Magda's geest gedekt had, wat geweken en had plaats gemaakt voor eene zachte weemoed, eene kalme berusting eu eene hartelijke toewijding aan haar echtgenoot, die met zooveel geduld hare zwakheid had gedragen. Dr. Kamphof knikte goedkeurend toen hij de jonge vrouw zag en sprak tegen Frits «Ziet ge nu wel, mijn heer Ronner, dat mijn raad goed is geweest? Laat het verdere onderzoek nu maar aan mjj over en als ge nu nog een poos sterk kunt zijnlaat dan uwe vrouw niet blijkendat ge twijfelt aan de gegrondheid van hare overtuiging." «Ik zal uw raad maar weer opvolgen dokter", gaf Ronner ten antwoord, «maar ik hoop, dat het niet lang meer duurt eer ik zekerheid heb want anders kon m ij n geest wel eens jian het dwalen geraken zooals vroeger die vau mijne vrouw, en als ik ooit dien schilder nog eens ontmoetdie zooveel onheil over ons gebracht heeft, dan «Dan zal mijnheer Ronner toonen, dat hij een christen is en de wraak overlaten aan een, die hooger is dan hij, hiervan ben ik evenzeer overtuigd als van zijn geest kracht om zijn kruis te blijven dragen ten einde toe", Met deze woorden stak dokter Kamphof Frits de hand toeterwijl hij met een vriendelijken blik afscheid nam. Frits bleef hem eenige oogenblikken nastarenin zichzelf sprekende Edele man en dan ziju er nog die n een ongeloovige schelden, o, ik zon meenen, dat, zoo er iemand aanspraak heeft op den naam van christen

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5