Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. CORRESPONDENTIE. ZUIDAFRIKiA. Het Staatsblad bevat de bekend making waarin de Sonvereiniteit van Transvaal over Swaziland wordt afgekondigd en de koning der Swazis tot opper-kapitein der natie wordt benoemd. volgende leeren een Kookschool. In de Schiedamsehe Courant leest men het Om aan de dochters van den werkman te voedzaam smakelijk en tevens goedkoop middagmaal te bereiden opende mej E. Maas den len November des vorigen jaars te Schiedam een cursus van drie maanden, gedurende welken tweemaal per week les werd gegeven, en die reeds dadelijk zooveel bijval vond dat zij zich zelfs genoodzaakt zag enkele leerlingen af te wijzen. Het gereedmaken der spijzen welke daarna door de leerlingen genuttigd werden ging gepaard met het on derricht over de waarde der verschillende voedingsmid delen en het verband tusschen het lichaam en het voedsel, dat op zeer bevattelijke wijze door mej. Maas aan hare leerlingen werd gegeven en van de groote toewijding ge tuigde voor de zaak welke zij geheel belangeloos heeft op zich genomen ten bate van hare minderbedeelde stad gen ooten. Om de vrouwen en meisjes uit den werkmansstand te overtuigen van het groote belangdat zij hebben bij het onderricht in het koken zooals het door haar ge geven wordt, zal mej. Ma is morgenavond in Musis Sacrum een openbare kookles geven. Mej. Maas ontving dezer dagen eene nitnoodiging van wege het Leidsche departement der Maatschappij tot nut van 't algemeenom ook daar les in de kookkunst aan meisjes uit den werkmansstand te geven ter wille van hare stadgenooten heeft zij echter gemeend daarvoor te moeten bedanken. Ged. Staten van Noordbrabant zullen, in voldoening aan het meermalen in de Prov. Staten geuit verlangen, voorstel iudienen tot heffing eener provinciale belas een ting op de rijwielen zooals in België sedert geruimen tijd bestaat; het voornemen bestaat om J 5 per rijwiel te heffen; de opbrengst wordt op f 10000 f 12000 geraamd. In Schoterlaud is het adres aan de Tweede Kamer, houdende verzoek tot heffing van invoerrechten op granen, door niemand onderteekend. De vereenigde vergadering van het Hoogheemraad schap Delfland heeft beslotentot behoud der zeewering te Scheveningen te doen maken eene steeuglooiing op het buitenbeloop tegenover de Keizerstaat te Scheveningen van eene lengt6 van ongeveer 140 el en de zeewering tegenover het strandvak tusschen strandpaal 111117 terug te brengen tot de normale breedte van ongeveer 25 el op de kruin en eene kleibekleeding op het buiten beloop aldaar aan te brengen. Van 1 Maart 1895 tot 30 Juni d.a. zal het politie toezicht op de visscherij in de Noordzee worden uitge oefend door Hr. Ms. schoeners Zeehond Dolfijn en Argus De Zeehond zal meer bepaald bestemd zijn voor het toe zicht bij de diepzeevisscherij, de Dolfijn voor het terrein tusschen de Eemsmonding en het Eierlandsche gat de Argus voor de kuststreek tusschen het Eierlandsche gat en den Hoek van Holland. Na 30 Juni wordt eene andere regeling getroffen De arr. rechtbank te Almeloo heeft den 22 den bnrgemeester van Weerseloo, die bij kon. besluit van don 18 als zoodanig ontslagen is wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. Tevens is hem voor 5 jaar het recht ontzegd het ambt van burgemeester te bekleeden De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 19, naar aanleiding van een verzoekschrift van 1059 meeiderjarige ingezetenen aan het muziekkorps der dienstdoende schut terij 1500 subsidie verleend welke in eene vorige zit ting geweigerd was. Verder werd besloten tot het aan gaan eener 3 pets. geldloening van ƒ2,678,000, gedeeltelijk tot aflossing der 3| pets. geldleeningen en gedeeltelijk tot bestrijding der kosten van buitengewone werken. In den nacht van den 19 op den 20 is te Wilhel- mina's-oord (Maatschappij van weldadigheid) eene vrij boerwoning afgebrand waarbij de bewoners het gevaar ontkwamen doch het vee, bestaande uit 1 koe, 1 kalf, 1 schaap en 3 geiten, in de vlammen omkwam. Den 20 des avonds zijn op het Prins Hendriksplein te '8-Gravenhage een jongen van 7 en een meisje van 4 jaren bekneld geraakt tusschen een hollend rijtuig dat met een houtwagen in botsing was gekomenen den muur van een huis. De jongen was onmiddellijk dood en het meisje werd zwaar gekneusd in een gasthuis op genomen. Het spoorwegstation te Zwijndrecht zal den 1 Maart voor het publiek geopend worden. Tot deken en pastoor te Purmerend is benoemd de heer A. H. F. Wennen, en tot kapelaan te Westwoud de heer J. D- M. Meyer. Amsterdam. In de perceelen aan de Heerengracht nos. 446 en 448 zal een katholiek gymnasium gevestigd worden. De heer Bottenheim heeft 500 uitgeloofd voor hem, die inlichtingen kan geven welke tot ontdekking van den dader of de daders vaa den bij hem gepleegden diefstal leiden. Bovenkarspel. Van wege de «IJsclub" alhier zijn eenige mannen aangesteld om de sneeuw van de straten weg te ruimen. Egmend aan hee. Van wege H. M. de Ko ningin-Regentes werd den burgemeesterals voorzitter der commissie ter ondersteuning van de nagelaten be trekkingen der in den storm verongelukte visschers, eene gift van f 200 gezonden. Egmondblnnen. De gemeenteraad heeft f 15 toegestaan om de gemeente telefonisch te verbinden met het telegraafkantoor te Egmond aan Zee. Haarlem. Den 21 is voor de nuttige handwerken te 's-Gravenhage o. a. geslaagd mej. A. W Michielse alhier; den 22 de dames C. Scherpenhuijsen, H. J. Lugten en E. M. Braakman alhier. Heiloo. De heer G. A. Kniphuisen, candidaat tot den Heiligen Dienst, heeft het beroep naar Nienw-Hel- voet aangenomen en bedankt voor dat naar Zuid-Zijpe. Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. T. Schollee, onderwijzeres te Amsterdam no. 2 van de voordracht No. 1 was mej. F. A. Behrns, onderwijzeres te Leeuwarden. In het verbrande perceel vau den winkelier van Deur- sen in de Zijlstraat zijn gevonden ruim f 300 aan goud en zilvergeld, geheel ongeschonden, en effecten, eigendom van den wethouder de Kanter, slechts gedeeltelijk ver brand benevens verschillende gouden en zilveren voor werpen van van Deursen. Holland* Noorderkwartier. In de voorjaarsvergadering, welke zal gehouden worden op Woensdag, 6 Maart 1895, des voormiddags elf ure ten huize van den heer G. Slotemaker, te Oudkarspel zullen behandeld worden de volgende punten van be schrijving Mededeelingen van verschillenden aard; ingekomen stukken jaarverslag der vereeniging (art. 3 der statuten) rapport van de financieele commissiebetreffende de rekening en verantwoording over 1894 verslag van de vereeniging »hef Nederlandsch Paarden-Stamboek", uit te brengen door den heer W. Teengs mededeelingen omtrenta. tuberculine-in'spuitingen bij rundveeb. de inspuitingen tegen het nitstoeien en kalfverwerpeu van koeien c. den uitslag der proefvelden d het aankoopen en verkrijgbaar stellen van veredelde zaaigranen en zaden benoeminga. van een afgevaardigde naar het Landhuis- houdkundig Congres b. van een afgevaardigde naar de vergadering der vereeniging »het Nederlandsch Paarden stamboek" c van drie ledeu van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren S. Zuurbier, P. Buis Jz. en K. Breebaart Jz d. van een onder-voorzitter bepa ling van de plaats waar de algemeene vergadering in November 1895 zal gehouden worden, voordracht van bestuur: Alkmaar: voorstellen van het bestuur: a. tot het bevorderen van bet opleiden van hoefsmeden, in te leiden door den heer C. Koov Hz.b. het aanleggen van eeu proefveld, ter opsporing der middelen die het gaarkoken van erwten kunnen bevorderen, in te leiden door den heer K. A. Kaan c. het voortzetten der proeven met gij het zijt, zeer zeker altans zijt ge mijn goede Engel. Weken en maanden zijn voorbijgegaan. Het is een heerlijke zomerdag vol zonneglans en leven. Javol leven Immers het was feest in de stad waar ons ver haal voorvalt. Er zou een Landbouw- en Nijverheids- Congres worden gehouden. Er zouden muziekuitvoeringen, volksspelen en kermisvermakelijkheden worden gegeven en van alle kanten kwamen vreemdelingen, om te deelen in de feestvreugde en te genieten wat er te genieten viel. Reeds de dag voor dat het eigenlijke feest een aanvang namkreeg bijna ieder gastenhet gaf eeu drukte van belang. Ook dokter Kamphof heeft aan het station een bekende afgehaald met wien hij druk pra tende, te midden van den menschenstroom, den weg naar de stad inslaat. Toch niet zoo druk of hij heeft tijd nu en dan een groet met voorbijgangers te wisselen of van tijd tot tijd een woord op te vangen van wie voor of achter hem gaan. Langs het smalle voetpad, dat hij ter wille van de vele rijtuigen die hem voorbijsnorreu verplicht is te volgen wordt hem en zijn vriend het snelle voortkomen eenigszins belemmerd door eeu drietal knapendie naast een kermiewagen voortsukkelen en gedurig stilstaan om rond te zien. De twee grootsten een paar stevige klanten met donker kroeshaar en bruine gezichten, waren blijkbaar van een geheel ander ras dan de kleinste, die tusschen in loopt en stevig aan de hand wordt vastgehouden. Dit toch is een rank blond ventje, met een fijn bleek gezichtje en een paar zachte vrien delijke blauwe oogjes, waarop een droefgeestige uitdruk king schijnt te liggen. Dokter Kamphof voelde, waarom kon hjj zich nauwljjks verklaren eensklaps eene groote belangstelling voor den kleinen zwerveling en zocht juist naar een middel om een praatje met hem te maken, toen het ventje plotseling zei »Hier ben ik meer geweest." »Dat zul je wel mis hebben dreumes", zei een der groote jongens»want vader zei gisteren nogdat hij nooit nog in deze streek geweest was en moeder ook niet, dus ben je heel en al in de war, ïNeen maar, ik weet toch zeker, dat ik hier vroeger geweest ben vroeger hoor je toen ik nog een andere vader en moeder had", riep de knaap met verheffing m stem. Op dat oogenblik werd een hoofd door een raampje van den wagen gestoken en een vrouwenstem sprak Als Gui lastig is, moet hij in den wagen komen »Neen neen ik wil niet", riep het kind schreiende de andere jongens trachtten hem echter van den grond te tillen, doen eer ze dat voornemen konden volvoeren, had dr. Kamphof, die, tot groote verbazing van zijn vrieud, midden in zijn discours bleef steken zijn hand op den schouder van het blonde knaapje gelegd, met de woorden »Halt, die jongen gaat niet in den wagen, hij gaat met mij mee, om te bewijzen dat hij gelijk heeft." Er ontstond eene kleine opschudding. Eenige wan delaars bleven staan en schaarden zich rondom den wagen een paar ruwe klanten die partij trokken voor de kermislui deden moeite den dokter den knaap weer afhandig te maken. De dokter echter hield den kleinen jongen stevig bij de hand en dreigde, dat ieder die hem in den weg kwam met zijn stok kennis zou maken. Een paar andere mannen, die wel begrepen, dat de dokter reden moest hebben voor zijne handelwijze grepen het paard dat voor den wagen liep bij den teugel, juist toen de man die op den bok van het voertuig zathet dier tot spoed wilde aanzetten door er de zweep over te leggen. De kring der nieuwsgierigen groeide aan en het geval trok de aandacht van een agont, die van verre naderde. Op zijn vraag wat er te doen waszei de dokter met heldere stem: »Freriks, ik, dokter Kamphof, neem dezen knaap, die beweert hier bekend te zijn, mede, om redenen wolke ik bereid ben straks voor den com missaris te verantwoorden. Houdt gjj intusschen deze familie in het oog opdat wij dit kereltje weer aan zijn rechte ouders kunnen teruggeven »Tot uwe orders, dokter", zei de agent met een knip oogje, terwijl hij zijn hand aan zijn pet bracht. »AUo ruimte voor den dokter", kommandeerde hij daarop en de opgehoopte menigte stoof uiteen. Enkele der omstan- bloembollencultuur. in te leiden door den heer J. Groot Pz.; d. het voortzetten der proefnemingen tegen vlasbrand, in te leiden door den heer K. Breebaart Jz. e. het uit loven van belooningen aan onderwijzersin Hollands Noor derkwartier gevestigd die in 1896 de akte voor land bouwkunde zullen verwerven, in te leiden door den heer C. Kooy Hz. f. het houden van een wedstrijd met nieuwe en verbeterde ploegen, in te leiden door den heer K. Breebaart Jz. g. het bevorderen van het aanhouden tn beschikbaarstellen van uitstekende springstieren, in te leiden door den heer K Kaaskooper h het instellen van een vergelijkend onderzoek naar het meerdere of mindere melkgebruik bij toepassing van lange wei, tegenover andere methoden van kaasbereiding, in te leiden door den heer D. Brander; vaststelling der begrooting, dienstjaar 1895. - Schagen. Den 21 werd alhier eene tweede ver gadering gehouden van protectionisten wederom gepre sideerd door den heer Abr. Sloosvan Winkel. Als spreker trad op de heer de Boer, predikant te Wierin- gerwaard. Hij verklaarde dat hij vroeger wel eenigszins tegen protectie wasmaar het pleiten der vrijhandels mannen voor hunne zaak, het grondig bestudeeren ervan hadden hem volbloed protectionist gemaakt. Als hij het wel beschouwdemoest hij de geheele kanonnade der vrijhandelsmannen als een schot los kruit beschouwen hunne argumenten houden geen steek. In plaats van hunne zaak met bewijzen te staven verdedigen zij die slechts met namen en algemeenheden. In het breede betoogde spreker dat het wijzen der vrjjhandelsmannen op de toestanden in Duitschïand, Frankrijk, Denemarken enz. z.i. voor Nederland hoegenaamd geen beteekenis had. In die andere landen toch schijnen hem de omstan digheden van dien aard dat wat daar zou hel pen in Nederland verkeerd zou zijn en omgekeerd. Voor Nederland is protectie van den graanbouw nood zakelijk, meende spreker. De geheele rede van den heer de Boer bedoelde eigenlijk eene doorloopende bestrijding van de artikelen, die de heeren Groneman, Mees, Sickesz en anderen in de landbouwbladen hadden geschreven. Vooral de heer F., die onder deze letter in een landbouwblad het een on ander had geschreven, werd heftig door spreker aangevallen. De bekende berekeningen van den heer Mees omtrent de gevolgen, die belasting op graaninvoer voor den geldelijken toestand van minderbedeelden zou heb ben veroorloofde spreker zich berekeningen van een schooljongen te noemen. De heer Mees zelf zou z.i. moeten erkennen dat de 3 millioen 9 honderdduizend gulden immer van hand tot hand gaande een schat van arbeid vertegenwoordigen. En juist om den arbeid in Nederland te behouden werd de strijd voor protectie aangebonden. Verder nog eenige bezwaren der vrijhandelsmannen bestrijdende, ver klaarde spreker dat hem nog zeer veel te zeggen over bleef dat hij nog op verre na niet alle beweringen der tegenpartij had behandeld maar de tijd niet toeliet dit alfes in éene vergadering te behandelen. Een volgende vergadering is daar nog voor noodig. Spreker hoopte zijne rede, nog aangevuld met ettelijke opmerkingen, door bemiddeling van een comité dat zich in vorming bevindt, gedrukt overal te kunnen verspreiden en voor niet verkrijgbaar te kunnen stellen opdat de oogen ge opend mochten worden en protectie het wachtwoord van duizenden mocht worden. Naar wij nader vernemenbestaat het cornRédoor den heer de Boer bedoeld, uit de beeren T. Koomen Barsiugerhorn, K. Koomen, Winkel; Abr Sloos, Winkel; notaris Backs, Wieringerwaard; S. Keet, Schagen ds. de Boer, Wieringerwaard, en Korverlid van den raad te den Helder. Van de gelegenheid tot debat werd geen ruim gebruik gemaakt. De heer S. Berman, burgemeester van Schagen, sprak den wensch uitdat de vergaderden voor zij een oordeel over de gewichtige kwestie namen ernstig de woorden zouden overwegen door den heer Mees in het landbouwblad geschreven. Hij bracht ze daarom nog eens in herinnering. De heeren Korver en de inleider beantwoordden den heer Berman. ^Beteugelen wij de vrijheid van de zee door onze duinen te bewaren en dijken te leggen opdat het water ons land niet overstroome wij trachten door protectie de overstrooming uit Amerika, die onzen nationalen arbeid dreigt te verzwelgente beteugelen", zeide de heer Korver. Met oen woord van dank aan den heer de Boer voor zijne leerzame rede, en eene opwekking tot de aanwezigen om het voor en tegen van protectie eens ernstig te overwegen sloot de beer Sloos de vergaderingdie vrij goed bezocht was. N. te L. Dergelijke uitvoerige besprekingen van rede rijkersuitvoeringen kunnen wij niet opnemen. Zitting van 22 Februari. S. de G., Rijp, overtreding art. 30 politie-verordening aldaar, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Z., Egmondbinnen jagen in gesloten jachttijd, f 10 boete of 3 dagen hecht. ders verspreidden zich al pratende over dit vreemde geval, terwijl anderen de kermiswagen vergezelden die door den agent naar het politiebureau werd gevoerd. »Maar kerel, wat ga je toch in hemelsnaam beginnen?" vroeg de gast van den dokter, die hem gevolgd was. »Neem me niet kwalijk, amice, dat ik je bijzijn haast zou vergeten", was het antwoord, maar je moet in vredesnaam maar alleen naar mijne vrouw gaan zeg haar maardat ik noodzakelijk naar een patient moet leven er van afhangt en dat zo dus haar gang moet gaan met het ontbijt, tot straks, den weg weet ge", en zonder verder uitleg te geven stapte de goede man voort met het kind dat zich gewillig door hem liet leidenaan de hand. Zijn vriend bleef hem een oogenblik nastaren en haastte zich toen naar de woning van den dokterom aan diens vrouw het ge- te vertellen en van haar omtrent het voor bem wiens maar beurde vangen inlichtingen te ont- raadselachtige geval. H ordt ver-olgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6