IKE A G D A. Novelle van Debora van be Velde. No. 25. Zeven en Megentigste «laargang. 1895. WOENSDAG 27 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. ALkHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mlasdag-, Doaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ ©,8©; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers fO,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone Vdvertcntlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BEfOLHlNR. Onderstaande personen worden in hun belang di ingend uitgenoodigdzich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, (afdeeling bevolking) t. w. Martha Hilbrandina Tonuslaatste woonplaats Gro ningen H. L. E. G. J. Werner, 1. w. Brammen Dirk Brama, 1. w. Bussum; Maria Johanna Geertruida Pe- tronella Klaassen van Oorschot1. w. Ouder-Amstel Willem van Dijk 1. w. Amsterdam Elisabeth Blok 1. w. Egmond aan Zee en August Pigge, 1. w. Beverwijk. BRUI.©113. De bemanning van de vischschuit No. 144 van Ostende visehte dezer dagen een postzak van de verongelukte stoomboot Elbe op on stelde deze ter hand aan den reeder Hamman. Zij bevatte 350 aange- teekende brieven, waarvan een met een waarde van ruim f 50000. De heer Hamman weigerde eerst aan de belgische, daarna aan de duitsche postadministratie vervolgens aan de belgische justitie de zak af te geven, tenzij hem vooraf het strandrecht betaald werd dat den vinder toekomt en een derde van de waarde der brieven. Die eisch werd afgewezen, omdat het geen wrakstukken waren en omdat de waarde van den inhoud der zak niet geheel bekend was. Eindelijk, toen de duitsche consul eene som van f 35000 als borgstelling gestort had gaf hij de zak af. Onder de glasblazers te Charleroi is over werkstaking eene stemming uitgelokt. Van de 13000 arbeiders namen slechts 1916 deel aan de stemming waarvan zich 1879 voor en 37 tegen werkstaking verklaarden. Op 1 Maart zal aan de patroons kennis worden gegeven dat de werkstaking op 1 April zal beginnen. DU1TSCULAND. In een buitengewoon druk be zochte vergadering van den duitschen Handelsdag kwam minister von Bötticher voor de staatkunde van handels verdragen en maatregelen ten gunste van den landbouw op. Met op ééu na algemeene stemmen werd eene motie aangenomen, verklarende, dat aan den duitschen gouden standaard niet getornd moest worden. Te Berlijn heerscht in hevigen graad influënzaop het hoofdtelegraafkantoor ontbreken bij voorbeeld 90 per sonen en in den Rijksdag blijven tal van leden afwezig. Onder kinderen heerschen roodvonk en mazelen. De keizer heeft aangenomen de uitnoodiging van den Senaat van Hamburg, om bij gelegenheid van de door de stad te geven feesten bij de opening van het Noord- Oostzeekanaal tegenwoordig te zijn. De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft den post van 425 millioen mark voor vier nieuwe gepantserde kruisers toegestaan na de verklaring van den minister van marine dat de kruisers hoofdzakelijk moesten dienen tot bescherming van Duitschland's overzeeschen handel en van den minister van bnitenl. zaken, dat zij ook voor de duitsche vloot in Europa zouden gebruikt worden. Ook wees hij op de verhoudingen in Midden- en Zuid- Amerika China Japan en Zuid-Afrika. Rijksdag. Den 21 is de beraadslaging in eerste lezing aangevangen over het wetsontwerp tot het heffen eenei tabaksbelasting. Het is ten slotte in handeu eeuor com missie van 28 leden gesteld, ter voorbereiding der tweede lezing. ENGELAND. Te Londen heerscht de influënza ook in uitgebreiden kring. De ziekte heeft ditmaal echter geen kwaadaardig karakter. IERLAND. De bevolking is in de 10 jaar, geëin digd op 31 December 1890, met bijna 500,000 vermin derd door landverhuizingde geboorten overtroffen in dat tijdperk de sterfgevallen met ruim 267,000. FRANKRIJK. Den 21 heeft president Faure het eerste bal gegeven, dat door ruim 3500 genoodigden werd bijgewoond. De engelsche kamer van koophandel gaf den 22 een feestmaal, waarbij ook de britsche gezant, lord Dufferin, aanzat. In een toost zeide deze, dat nog nooit, zoolang hij te Parijs gevestigd isde betrekkingen tusschen de beide regeeringen vriendschappelijker en meer verzoeningsgezind waren geweest. Hij verwachtte dat er een stroom van verzoeningsgezindheid zou ontstaan, waardoor de hangende kwestiën over afrikaansche aangelegenheden zouden op gelost worden. De Senaat heeft den 22 een wetsontwerp aangenomen, waarvan artikel een inhoudtdat niemand lid van het Parlement kan zijn die niet voor goed voldaan heeft aan de wetsbepalingen op den werkelijken dienst. De zoon van een der wethouders van Marseille, bekend door zijne losbandige levenswijzeheeft zijne 83jarige grootmoeder vermoordom haar te bestelen. CHINA. Volgens Renter's berichtgever deden 17000 chineezen mot 20 vuurmonden een nieuwen aanval op Hait-Cheng. De japansche batterijen brachten de chinoesche artillerie tot zwijgen, waarna de chineezen den terugtocht aanvaardden. JAPAN. De Kamer heeft de ontwerpen aangenomen tot het aangaan eener oorlogsleening van 100.000.000 yen, de suppletoire begrooting van uitgaven en de Kore- aansche leening van 3.000.000 yen. VEREEXIODE STATEN. De Senaat heeft met 42 tegen 24 stemmen de beraadslaging over het reeds door het Huis van afgevaardigden aangenomen wetsont werp op de Pooling verworpen waardoor het aan de spoorwegmaatschappijen geoorloofd zou worden onderlinge overeenkomsten aan te gaan betreffende de vaststelling van tarieventen einde eene tot ondergang leidende mededinging te verhinderen 8) Was de handelwijze van den vreemdeling raadselachtig, mijne lezers zullen vast geen oogenblik in twijfel zijn omtrent de vermoedens die bij den dokter waren opge komen en de redenen die hem noopten zich voor het arme kind in de bres te stellen. Hij achtte het echter onvoorzichtig, mevrouw Ronner, die nu eenmaal vrede gevonden had bij de overtuiging, dat haar lieveling dood waseensklaps voor het feit te plaatsen dat hij haar was weergegeven daarbijeene vergissing was nog altijd mogelijk en deze zou droevige gevolgen kunnen hebben. Het best oordeelde hij het dusmet het ventje eerst naar de Gilberts te gaan en te zien of dezen in het knaapje den kleinen August zouden herkennen. Onderweg daarheen beproefde hij telkens of en in hoeverre de knaap eenige herinnering van vroeger had bewaard. In het eerst voldeden de antwoorden hem niet rechtdoch toen hij de hooge stoep van het huis waar Gilbert en Anne woonden betrad week op eens de twijfel welke bij hem was opgerezen, toen het ventje aarzelend vroeg: »Is de koekoek hier nog, mijnheer?" Ja, jongen, die is er nog", riep de dokter opgewonden en onwillekeurig kwam hem een Goddank" op de lippen want immers, het was hem bekend, dat in de keuken bij de Gilberts een koekoekklok hing en het feit, dat het kind zich dat herinnerde was hem het zekerste bewijsdat hij zich niet vergist had. Maar indien er nog eenige twijfel had kunnen worden gevoed, zij zou toch terstond opgeheven geworden zijn want toen onze dokternadat hij zich had laten aandienen met zijn beschermeling aan de hand het huisvertrek ITALIË. De dezer dagen te Livorno overleden be roemde kindergeneesheer Canini heeft zijn geheele ver mogen, ten bedrage van ruim een millioen gulden be stemd voor een kinderhospitaal waar arme kinderen aan diphtheritis lijdendekosteloos met heilserum be handeld zullen worden. Verscheidene personen zijn in dit Rijk van koude om gekomen, bijv. te Cordinale vijf en te Messina drie personen. Te Santo Margharita bij Girghenti zijn, bij het instorten van zeven woonhuizen als gevolg van eene lawine eene vrouw met drie zoons omgekomen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Kamer heeft besloten, dat beleedigingen van buitenlandsche souvereinen in rechten vervolgbaar zullen zijn op aanklacht der ge zanten. De Keizer van Duitschland is naar Weenen vertrokken om de begrafenis van aartshertog Albrecht op den 26 bij te wonen. SPANJE. De minister van koloniën deelde den 23 mede, dat bericht ontvangen was van eene botsing op de Solo-eilanden. Eenige inboorlingen hadden geweigerd belasting te betalen zij vielen het spaansche garnizoen aan, maar werden afgeslagen met verlies van 12 dooden en 30 gewonden. Er zijn versterkingen gezonden naar de Solo-eilanden. Eene commissie is benoemd die een onderzoek zal instellen naar het beheer der marine j de conservatieve leider Canovas del Caatilho is tot voorzitter gekozeD. Te Barcelona is aangehouden de anarchist Carcanga die van een italiaan de Orsini-bommen ontving, waarmede Pallas en Salvador hunne aanslagen pleegden. Na den aanslag in den Liceo-schouwbnrg vluchtte hij naar de bosschenvergezeld van een anderen anarchist, dien hij vermoordde, uit vrees dat hij hem verraden zou. De minister van financiëu verklaarde den 22 in de Kamer, dat bij zich zal verzetten tegen elke verhooging op de begrooting van uitgaven en dat hij de kwestie van vertrouwen zal stellen. EGYPTE. Te Caïro is eene bijzondere rechtbank ingesteld om de inboorlingen die zich aan aanvallen op britsche soldaten en zeelieden schuldig gemaakt hebben, summier en zonder hooger beroep te vonnissen. De Onder-Koning heeft den 25 den engelschen gezant ontvangen en hem opnieuw verzekerd, dat het ministerie onveranderd zou blijven. binnen kwam, waar Anne bezig was de koffie gereed te maken voelde hij dat het handje dat hij in de zijne hield begon te beven en als muziek klonk hot hem in de ooren »Maar, dat is tante Anne, laat u mij als het n belieft losmijnheeru is een zoete man dat u mij hier gebracht hebt." Met een gevoel van innige blijdschap voldeed dr. Kamphof aan het verlangen van den knaap en deze liep zonder omwegen naar de verbaasde mevrouw Gilberten haar zijn beide handjes toestekende, riep hij»Tante, kent u mij niet meer ik ben Gusje och toe tante geeft n mij een zoen." »Kon mevrouw Gilbert nog twijfelen? Neen, al scheen het haar bijna een droom toe, zij aarzelde niet, maar bukte zich naar het kind nam hem liefderijk in hare armen en kuste de haar toegestoken lipjesen hare oogen vulden zich met tranen toen het ventje zei tante, vraagt u voor mij aan pa of ik weer thuis mag komen ik had niet willen wegloopen en ik verlang zoo heel erg." »Mijn lieve jongen zei Anne»je pa zal heel blij zijn, je weer te'hebben, hij heeft altijd naar je gezocht maar zegverlang je alleen naar pa en niet naar je lieve moe »Ja, maar moesje is toen dood gegaan", zei de knaap schreiende»ze had haar oogen dicht en ze wilde niet tegen mij praten is moe dan niet meer dood, tante .Neen, ventje, je moe leeft en ze is erg bedroefd ge weest want ze dachtdat haar jongen dood waswees maar gerust, je zult pa en moe nu heel gauw zien", en terwijl zij het kind nog in de armen hield vroeg ze aan dokter Kamphof: »Maar waar en hoe hebt u hem toch gevonden, dokter »Dat vertel ik u later, mevrouw, ik ga thans spoedig Ronner en Magda voorbereiden." Jahet zal Magda een heelen schok geven", zei Anne fluisterend, »zij leeft zoo in de vaste overtuiging dat haar lieveling dood is, zou het haar geen nadeel doen .Geen noodlaat u dat maar aan mij over. Nu jongen ik ga naar je pa en moe en kom je straks met Uit het 28e jaarverslag van de Nederl. Zondags- school-vereeniging blijktdat het aantal Zondagsscholen in Nederland thans ruim 1400 bedraagt, met 145.000 leerlingen, waarbij 1850 onderwijzers en 2875 onderwij zeressen werkzaam zijn. Al deze Zondagsscholen zijn het rijtuig halen, om je ook naar huis te brengen." »0mijnheer, neemt u mjj maar dadelijk mee, ik durf niet weer in den wagen." »Neen, maar in dien wagen kom je ook niet weer, wees daar maar niet bang voor. Luister eensdaar begint juist de koekoek die wou je immers zoo graag hooren en dan zal tante Anne je vast wel een boter ham geven; ik kom heel gauw terug." De knaap liet zich afleiden en dokter Kamphof haastte zich naar de Ronners, om er zijn blijde tijding te brengen Hij ontveinsde zich nietdat hij een moeielijke taak kon hebben tegenover do jonge vrouw die zich misschien niet gemakkelijk zou laten overtuigen, voor zij het kind zelf gezien had. Wat Frits betreft, hij had deze voort durend op de hoogte gehouden van de door hem inge wonnen informaties omtrent den schilder en alzoo had deze al lang de zekerheiddat Herfried werkelijk een zoontje gehad had dat te Antwerpen geboren en opge groeid was en dat den naam van Gustaafdus bij ver korting ook Gusje droeg, en dat het beweende pleegkind van de Vaughan'sdus zéér zeker dat kind moest zijn en niet hun verloren lieveling. Dat de schilder het zakdoekjedat aan Magda's hand ontvallen was opge raapt en dit naderhand bij de kleederen van zijn zoontje had ingepaktwas volstrekt niet onmogelijk en wat nu het wollen schaapje betrof; in iedere speelgoedwinkel was dat artikel te verkrijgen, kon dus het kind van Herfried dat niet hebben bezeten zonder dat het juist hetzelfde was, waar Gusje op dien dag mede had gespeeld Alzoo hadden de mannen de zaak beschouwd en met elkaar besproken. Voor Magda hadden zij het echter verborgen gehouden, uit vrees dat met de onzekerheid de vroegere toestand zou wederkeeren. Nu was het oogenblik ge komen om haar waan te ontnemen doch nu was ook troost bij de hand, de blijde tij dingUw kind is u weergegeven." Dokter Kamphof begon, nadat hij was binnengelaten, Magda's bescherming in te roepen voor een arm ver laten kind dat geen thuis had. Hij beschreef hem als een heel lief ventje en voegde er aan toe: »Kijk, mevrouw,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1