aangesloten by genoemde vereeniging. Bovendien zijn er nog 200 Zondagsscholen, niet met deze vereeniging in betrekking staande, welke bezocht worden door 25.000 leerlingen en waaraan 975 onderwijzers en onderwijze ressen werkzaam zijn. De gemeenteraad van Weststellingwerf heeft besloten niet te voldoen aan den wenscb van Ged. Staten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1895, maar in hooger beroep te komen. De Maastrichtsche telephoonmaatsehappij keert over 1894 6 pCt. dividend nit. De kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen, die op 31 Dec. 1894 936 werklieden in dienst had, keert over 1894 5 pCt. dividend nit na toekenning eener bg- drage van f 2000 aan het ziekenfonds der Maatschappij een bedrag van f 500 000 werd uitbetaald aan werkvolk. De nederlandsche zeemacht telde op 1 Jan. 1895 28 gepantserde en 70 ongepantserde schepen en vaar tuigen waaronder 37 torpedobooten en 32 schepen en vaartuigen, bestemd voor bijzondere diensten terwijl de indische militaire marine over 28 schepen beschikt. Het korps mariniers bestond op 1 Jan. 1895 uit: 37 officieren en 752 onderofficieren en minderen aan wal; 10 officieren en 1299 onderofficieren aan boordsamen dus 789 aan wal en 1309 aan boord. De gezamenlijke sterkte bedroeg 47 officieren en 2051 onderofficieren en minderen, totaal 2098. De bepaalde sterkte is 56 offi cieren 2221 onderofficieren en minderen samen 2277 er ontbreken dus 9 officieren en 170 onderofficieren en minderen, samen 179. Bij kon. besluit van den 8 is een nieuwe organisatie van het personeel der militaire administratie vastgesteld. Den 20 is te Nuth in Limburg een 35jarige ar beider bij eene vechtpartij zoo ernstig verwond, dat hij aan de gevolgen overleden isals vermoedelijke dader is een 18jarige jongeling aangehouden. Den 21 heeft de gemeenteraad van Leiden f 2319,45 beschikbaar gesteld ter voldoening van het aandeel dier gemeente in de kosten ter beëindiging van het tusschen de Leidsche Duinwater-Maatschappij en de gemeente aan hangig geweest zijnde geschil over hot duinwater. Bi) kon. besluit van den 23 is benoemd tot heem raad van den polder Wieringerwaard de heer K. Schenk Az. aldaar. Den 22, des avonds omstreeks half acht, werd op den Arnhemschen weg voor het Aldegoudeg isthuis te Amersfoort een 57jarig man, bijgenaamd het duiveltje, door zijn 19jarigen buurman, met wieu hij voortdurend ruzie en een uur vroeger ook nog een woordenwisseling gehad had, door drie messteken op den rug zoo ernstig verwond, dat hij spoedig aan verbloeding overleed. De moordenaar werd in hechtenis genomen en bekende dadelijk. Den 23 hebben de internationale wedstrijden om het wereldkampioenschap te Hamar onder fraai weder plaats gehad. Het ijs was wat te hard. De uitslag was als volgt Baan van 10000 el. Ie prijs Jaap Eden, in 17 min. 56 sec. (het vorige wereldrecord van üden was 19 m. 122/5 s 2e en 3e pr. Sinnerud en Larsen, Hamar, beiden in 18 m. 50 s.4e pr. Petersen, Hamar, in 19 m. 52/s s. Baan van 500 el. Ie prijs: Jaap Eden in 48^ sec. 2e pr. Mauseth, Drontheim, in 484/s 8. (het wereldrecord van Mauseth is 464/s s.) 3e pr. Eredriksen, Christiania, in 49 sec. Baan van 1500 el. Ie prijs: Jaap Eden in 2 min. 252/s sec., wereldrecord. (Het vorige wereldrecord van Ostlund was 2 m. 284/a s.) 2e pr. Mauseth in 2 m. 343/a s. 3e pr. Petersen in 2 m. 37 s. De beide laatste wedstrijden waren slechts proefwedstrijden en zouden den 24 herhaald worden. Dien dag was de uitslag als volgt: Baan van 500 el. Eerst-aankomende Frederiksen in 482/s sec.; tweede aankomende Jaap Eden in 482/5 sec. De tijd van Mauseth en Sinnerud was 483/s sec. Baan van 1500 el. Eerst-aankomendeJaap Eden in 2 min. 252/s sec. (dezelfde tijd als den 23)tweede aan komende Mauseth in 2 min. 35»/5 sec.derde aankomende Frederiksen in 2 min. 36 ljs sec. Baan van 5000 el. Eerst-aankomende: Jaap Eden in 8 min. 41 sec. (het wereldrecord van Eden is 8 min. ik wou dat u hem eens zaagt, hij lijkt bepaald heel veel op uw August en hij draagt denzelfden naam." >0, dokter", zei Magda, in tranen uitbarstend waarom spreekt u zoo tegen mij. Onze August is immers dood, hoe kan een vreemde knaap hem gelijken ik kan dat kind niet zien, veel minder tot mij nemen. »Zijt ge er zoo heel zeker van mevrouw", vroeg de dokter»dat uw jongen dood is dan vraag ik ver schooning dat ik het punt heb aangeroerddoch i k heb reden er aan te twijfelen. »En i k heb het nooit geloofd", viel Frits die in de grootste spanning naar het verhaal van den dokter ge luisterd had en nu zich niet langer bedwingen kon, in; Magdamijn beste", ging hij voortterwijl hij haar hand in de zijne nam, »vergeef mij, dat ik je tot hiertoe in den waan lietalsof ik het wel geloofdeik deed het uit bestwilmaar ik heb reeds lang de zekerheid dat ons kind niet te Torbai begraven ligtdat het pleegkind van de Vaughau's Herfried's zoon geweest is en den naam van Gustaaf droeg. En nu, Magda, zeg, zoudt ge onzen besten vriend niet willen vertrouwen zonden wij niet onderzoeken of hij gelijk heeftdat het knaapjedat hij bescherming verleendeop onzen August gelijkt?" Er volgde niet terstond antwoord droomeng staarde mevrouw Ronner eenigen tjjd voor zich uithet denk beeld was zoo nieuw, dat zij het bijna niet kon bevatten; daar echter verhelderde zich haar blikze trok haar hand nit die van Frits sloeg beide armen om zijn hals en fluisterde snikkende«ja, ja, Frits, ik wil hem zien, laat ons gaan, o Frits, Frits, indien het eens zoo ware, dokter, zeg, waar ik hem vinden kan." «Hij is op het oogenblik reeds in goede handen, me vrouw, ik heb hem bij uwe schoonzuster gebracht en beloofd hem strakB met het rijtuig te komen halen, zou het niet beter zijn, dat ik alleen ging en hem hier bracht »Neenneen dat duurt mij te iangik moet mede, houdt mij niet terug." »Ik ga ook", zei Frits, »het zou ook mg onmogelgk zijn ruBtig hier te blijven. God geve", fluisterde hjj »dat het ditmaal niet tevergeefs is." 37s/5 sec.) tweede aankomende Larsen in 9 min, 13'/5 I sec.; derde aankomende Petersen in 9 min. 16'/5 sec. JAAP EDEN is dus amateur-wereldkampioen voor 1895, en won de gouden meesterschapsmedaille en den eereprijs van koning Oscar van Zweden. De Staatscourant van den 24/25 bevat de bij kon. besluit van 30 Januari goedgekeurde Statuten der Ver eeniging Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in Nederl. Indië gevallen militairen. Te Beetsterzwaag zal den 7 Augustus op het bui tengoed van baron van Lijnden een christelijk zangers feest worden gehouden, De Nutsspaarbank te Grootebroek en Boven- karspcl bezat op 1 Januari 1895 aan obligatiën hy potheken en effecten f 88683,22 terwijl zij aan 444 in leggers f 80859,13 schuldig was. Den 14 zijn tot bestuursleden van het waterschap de Beemater gekozen de heeren H. Schmidt, J. Kwadijk en W. Jongens met 117, 116 en 115 stemmen. Tot hoofd der op Marken op te richten school I met den bijbel is benoemd de heer J. A. J. van Gin- hoven te Alfen a/4 Rijn. Met ingang van 1 Mei wordtlo. het departement van oorlog verdeeld in acht afdeelingen en een buiten die afdeelingen staand Bureau Secretarie, Indices en Ar chieven 2o. als VUIe afdeeling van het departement gevormd eene afdeeling welke den naam voert: «Comp tabiliteit"; en 3o. aan het hoofd van de Vie en Vile afdeeling geplaatst een luitenant-kolonel of majoor van het dienstvak der militaire administratie. Het bestuur van den polder Westzaan heeft aan het bestuur van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizeu in Kennemerland en West-Fries land verlaging van het peil van Schermerboezon gevraagd. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Sneek is met bijna algemeene stemmen ontbonden die te En schede heeft met 25 tegen 4 stemmen besloten voor het lidmaatsehap van de Liberale Unie te bedanken. In eene buitengewone vergadering van het polder bestuur van Walcheren is met algemeene stemmen aan genomen het door het bestuur gedane voorstel, in verband met de onlangs geleden stormschade aan de zeeweringen te Domburg, om de duinen bij Domburg tusschen de strandpalen 29 en 33 door bazalt en doorniksehe steen glooiing te versterken, waarvan de kosten op f 33.581.40 begroot zijn. De voorzitter herinnerdedat die thans dringend noodzakelijke versterking reeds in 1881 noodig was geoordeeld. De gemeenteraad van Breda heeft al hare werk lieden verzekeid bij de Onderlinge Verzekering-Maat schappij tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken tegen eene premie van f 401 per jaar. Voor de arr. rechtbank te Winschoten werden door drie getuigen, in eene onbeduidende zaak wegens het toebrengen van geringe verwondingen, zulke tegen strijdige verklaringen afgelegd dat zij wegens meineed dadelijk in hechtenis werden genomen. Amsterdam. In de vijvers van het Vondelpark zijn honderden visschen door gebrek aan lucht omgekomen. Het Openbaar Ministerie bij de arr. rechtbank alhier heeft tegen Rozenstraten, beschuldigd van, als penning meester van het comité, gelden, bestemd voor de werk- stakende arbeiders der waskaarsenfabriek te Amsterdam, zich wederrechtelijk toegeëigend te hebben, zes maanden gevangenisstraf geëischt. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad voorgesteld het legaat te aanvaarden, door wijlen vrouwe R. L. G. Holthuijsen, wed. van den heer A. Willetaan de gemeente vermaakt, bestaande uit een huis. tuin en erve, aan de Heerengracht met den daarin aanwezigen inboedel, als mede een stalling en erve; verder een som van f 200.000. Als voorwaarden zijn daaraan verbonden de twee volgende bepalingen, dat het huis met den inboedel als museum Willet- Holthuijsen voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld en de stalling als bergplaats zal mogen worden gebruikt of verhuurd. Van 1 Juni tot 31 December kwamen volgens het verslag, in den Geneeskundigen Raad van Noordholland »Ge hebt mogelijk gelijk", zei de dokter«dat het 1 beter is, dat ge mede gaat; zie, daar is het rijtuig reeds dat ik in 't voorbijgaan besteld heblaat ons maar spoedig instappen onder het rijden kan ik u dan nog het een en ander mededeelen om u te bewijzen dat mijne meening niet op een hersenschim berust en u geen nieuwe teleurstelling te wachten staat. «Die zou ik ook niet kunnen te boven komen", gaf Magda ten antwoord, terwijl zij in het rijtuig plaats nam. «Dat, wist ik", zei dokter Kamphof, «daarom ben ik eerst met mijn vondeling naar mevrouw Gilbert gegaan, en" «En heeft mijn zuster ons kind herkend, dokter?" vroeg Frits op ge jaagden toon. «Sterker August heeft zijne tante herkend zóó als hij haar zag, noemde hij haar tante Anne, en nog vóór wij in huis waren, herinnerde hij zich, dat hij er vroeger de koekoek gehoord had zeg mevrouw zijn dat geen deugdelijker bewijzen dan de relequiën van mistress Vanghan Frits drukte innig dankbaar de hand van den dokter, I en Magda riep opgewonden «Maar dan bestaat er ook geen twijfel meer dan m oe t het onze jongen zijn I dokter, waarom hebt ge dat niet dadelijk gezegd «Omdat ik vreesde, dat het u nadeel zou doen, als ge het zoo onvoorbereid vernaamtmaardaar zijn we er reeds, kalm nu, mevrouwtje, en gij beste Ronner, toon I je ook nu weer, zooals altijd, een man. Anna had zich den tijd die er verloopen was ten nutte gemaakt om den kleinen August eens frisch te wasschen en hem eenige versnaperingen voor te zetten die hij met graagte nuttigde. Gilbert was intusschen ook binnengekomen en beiden hadden beproefd van het kind een en ander te weten te komen behalve dat ze dus nu iets wisten van de aanleiding die dokter Kamphof genoopt had, den knaap onder zijne bescherming te nemen, had het ventje hun ook zijne herinneringen, voor zoover I hjj die bewaard had medegedeelden deze warendat I er een man tegen moe gepraat had en dat moe boos op I dien man was geweest, dat die man met moesjes zakdoek 1 was weggeloopen en dat moesje toen in eens. dood was en hem, Gusje, niet meer aankeek, dat hij toen dien man uitgebracht, in de provincie 207, waarvan in Amsterdam 106, gevallen van cholera voor en 17 te Haarlem, resp. met 57, 38 en 9 sterfgevallen 71 gevallen van pokken met 15 sterfgevallen 486 gevallen van roodvonk, waarvan 25 doodelijk alleen te Amsterdam 407 met 17 dooden 1702 gevallen van mazelen, waarvan 81 doodelijk, alleen te Amsterdam 937 met 38 dooden te Zandvoort en te Wieringen werden mazelen epidemisch verklaard325 gevallen van t-yphus en febris typhoïdea, waarvan 64 doodelijk, alleen te Amsterdam 151, waarvan 26 en te Haarlem 26, waarvan 7 doodelijk. Aan kinkhoest stierven te Amsterdam 99, buiten Amsterdam 103 kinderen;aan croup te Amsterdam 19, buiten Amsterdam 21 kinderen aan diphtheritis 221, waarvan te Amsterdam 136 en te Haarlem 22, resp. met 48 en 9 sterfgevallen. Aan kraam vrouwenkoorts te Amsterdam 3, daarbuiten 15. Den 24 heeft de stoombootdienst «Alkmaar Packet" den dienst tusschen hier en Zaandam hervat. Haarlem. De burgemeester dezer gemeente heeft in een uitvoerig aan den Raad gericht schrijven uiteen gezet de voordeelen, verbonden aan eene regeling van loon en arbeidsduur bij door de gemeente uit te voeren werken. Den 25 is brand uitgebroken in het kleerenmagazijn van den heer A. L van Vriesland in de korte Veerstraat. Het perceel is geheel uitgebrand en een ander daarnaast gedeeltelijk. Zaandam. De winst- en verlies-rekening der gemeentelijke gasfabriek over 1894 sluit met eene winst van f 3768.375. Den 23 is te 's-Gravenhage voor de fraaie handwerken geslaagd rnej. O. M. Evenblij, alhier. Zaandijk. De heer J. J. Dekker heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad, naar aanleiding van het door dat college in zake de electrische verlichting genomen besluit en in eene brochure de redenen, welke hem daartoe leidden, uiteengezet. Grootschermer. Het grasgewas van de wegen en dijken van de Noordeindermeer is dezer dagen ver huurd voor f 831 per jaar, zijnde 18 meer dan in 1894. Kolhorn. Het ijs in de Zuiderzee is, van af deze gemeente gezien weder meer aaneengesloten dan eene week geleden. Ook de haven ligt nog geheel dicht, men rijdt hier zelfs nog schaatsen. Van scheepvaart kan dan ook nog geen sprake zijnde havenlichten worden nog niet ontstoken. Waard en Groet. In den polder hebben de wintergranen niets van de vorst geledenalles heeft zich onder de sneeuw goed gehouden. Zooals het weder thans is bij dag dooi en 's nachts vorsthebben deze granen veel meer te verduren. Hetlaatst verschenen nummer van 23 Febr. van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. Van Zuylens glorie-avond het afdreigingsprocesde nieuwe Bonds-president van Zwitserland Li-Hoeng-Chang, de chineesche onderkoningdood van den Aartshertog Albrecht van Oostenrijk een blik op Madagascar; friiu- lein Anna Boecker, de eenige vrouwelijke overgeblevene van «de Elbe"; het stranden van de stoomtransport- sehoener «Zeemeeuw", bij Rockanjede Groot, mede oprichter van de Neder andsche Opera een koninginne- beeld van sneeuw vervaardigd het arren majoor Huijts; internationale athleten- en worstelwedstrijd, enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrjjgbaar. had geroepen om terug te komen maar die had niet willen hooren en maar verder verwarde het kind blijkbaar den schilder met een ander die hem meege nomen had en gezegd dat hij hem thuis zou brengen maar hem in een huis op wielen had gebracht en dat hij toen geslapen had erg lang en dat die man later gezegd had dat zijn vader hem niet meer zien wou en dat hij nu zijn vader was en dat ze hem toen altijd Gui noemden, maar dat hij toch altijd wel geweten had, dat hij Gusje heette en een anderen vader had. Anne en Gilbert luisterden met zooveel aandacht naar de verwarde herinneringen van hun neefjedat zij ter nauwernood het rijtuig hadden hooren stilhouden. Het kind echterdat onder het vertellen door telkens in spanning naar de deur had gekeken bleef plotseling midden in zijn vertellen steken en vloog, met den uitroep «daar is pa en moe", de binnentredenden tegemoet, en Magdaohet moederhart had geen andere bewijzen noodig diep ontroerd zonk ze op de knieentrok het kind aan haar borst en fluisterde vol verrukking «Mijn jongen, mijn lieve jongen"; en Frits knielde nevens haar, sloeg zijn ai m om gade en kind heen en de man die al dien treurigen tijd met zooveel zelfbeheersching den zwaren last die op zijn schouders rustte had getorscht was nu de vreugde bijna te machtig hij snikte als een kind, toen ook hij, zijn wedergevonden schat mocht om helzen en de woorden hem in de ooren klonken «lieve, beste paik houd zooveel van udat ik het niet zeggen kan." En wie zou de innige aandoenlijke blijdschap niet geëerbiedigd hebben van dat ouderpaar, na zooveel door gestane smart Zekerzoowel dokter Kamphof als Gilbert en Anne gevoelden de heilige vreugde van dat wederzien. Toch begreep de eerste, dat ook nu teveel toegeven aan die aandoening nadeelig zou zijn daarom legde hij de hand op den schouder van Frits, zeggende: «Mijnheer Ronner, vergeef mij even afscheid van u te nemen; mijne vrouw zit met een vreemden gastzij zal niet weten waar ik blijf en ik word ook nog bij den com missaris verwacht; als ik langer vertoefde, zou men mg van kinderroof kunnen beschuldigen." «Ik ga met. u naar het bureau, dokter", zei Gilbert, «mijne getuigenis kan licht van dienst zijn." «Ook ik ga mee", zei Frits, opstaande, als vader zal ik toch wel de eerste moeten zijn, om mjjne reohten te doen gelden, maar eerst, dokter, mijn onschatbaren vriend, moet ik u nogmaals de hand drukken, ik weet niet hoe ik u ooit alles vergelden zal, wat ge voor ons doedt." Kardi vcr olgt.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2