W ereldkroniek, Dertig Cents. Schrijfwerk. ENVEL0PPES met ADRES Aanbesteding. DERTIG CENTS HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Advertentièn. afzonderlijke nummers ad lO cents Het BOUWEN van VIJF WOONHUIZEN en eene B A K K E RIJ, De Zeeschuimers. De Goudzoekers. De Salteadores. Vast-Hand. 2 1)111. De OTexicaansche nachten2Dln. Curumilla. De Boekaniers. De Goudkoorts. De Araucaniër. Valentin Guillois. HERMs. COSTER ZOON. in ALLE SOORTEN ter STOOMDRUKKERIJ van Per lOOO f 1,75per 5000 f 8,— en booger. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar BURGERLIJKE STA NI). Boekhand. HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. op het terrein VOGELEZANGaan de Lindelaan te Alkmaar, Deze boeiende verhalen feMBpvan GUST. A I MAR D zijn Il9 thans tegen den LAGEN PKIJS van slechts per deel verkrijgbaar. -- 3 Koedijk. ZoQdag den 24's avonds gaf het Fanfarecorps Aurora" eene goedgeslaagde uitvoering voor een talrijk opgekomen publiek. Dat onder de lief hebbers en beminnaars van muziek ook vele danslustigen waren, bewees het bal, waaraan door velen ijverig werd deelgenomen. Aan den heer S. te G. moge uw berichtgever het volgende antwoorden Het deed mij genoegen, te zien, hoe goed de eenvoudige mededeeling van een ergerlijk feit doel getroffen had evenwel zij opgemerkt, dat dit feit slechts enkelen betrof en dat, zooals n nit hetzelfde be richt is gebleken, wel degelijk andere en beter wedstrijden kannen gehouden worden. Dit om de eer te redden van het grootste deel der ingezetenen van Koedijk, die zich niet schuldig maakten aan eene laagheid. Het beter laat dan nooitdoelde dan ook slechts op den werke- lijken wedstrijd. Door den Nederlandschen Schaakbond zal een wedstrijd worden gehouden op zondag 10 Maart a.s., in het café »'t Centrum", te Helder. De Bond heeft verwachting en hoop, dat vele noordhollandsche schakers ook aangezet door het succes bij den wedstrijd te Alk maar in Maart 1894dit tournooi te Helder zullen gaan bijwonen. 's-Gravenhage 26 Februari 1895. Tweede Kamer. Donderdag te U/j uur, zijn aan de orde gesteld de ontwerpen betreffende het baken wezen en de invoerrechten. Morgen sectie-onderzoek. De heer Lohman zal op later te bepalen tijd interpelleeren over de wijziging der politie verordening te Leeuwarden en de rechtsveiligheid aldaar, In de week van den 17 tot den 23 zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 35 kuipbaden 71 regenbaden le kl. en 85 regenbaden 2e kl., samen 191 baden. Eene algemeene vergadering der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwonder voorzitterschap van den heer mr, H. F. de Wildt, had plaats op maandag, den 25, des middags te 12 uur, in het koffiehuis van den heer P. Houtkooper. Nadat de door den penningmeester ingeleverde rekening over 1894 door eene commissiebestaande uit de heeren D. J. GoversJb. Fortuin en G. de Jongh, was nagezien en goedgekeurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 1623,03 werd der vergadering medegedeeld dat de gemeente Alkmaar voor dit jaar hare subsidie ten behoeve der jaarlijksche paaschtentoonstelling had ge meend te moeten verminderen tot 250. Hoezeer men zich niet ontveinsde dat deze verlaging de afdeeling min of meer in moeielijkheid bracht, hoopte men, dat ruimere vrijwillige bijdragen haar zouden vergoeden. Der gemeente Alkmaar besloot men een schrijven van dankbetuiging toe te zenden. De paaschtentoonstelling blijft bepaald op vrij dag 5 April op het Doelenveld alhier. In het pro gramma is bij vorige jaren slechts deze wijziging ge bracht dat nn ook varkens ter mededinging kunnen worden ingezonden zoowel fok- als vette varkens. Aan den Nederl. Slagershond zal weder worden ver zochteene jury te benoemen, die uit al het ingezonden vette rundvee eene keuze doet van drie stuks, die met het oog op de slacht het fijnst gemest zijn. Boven en behalve de eventueel te verwerven gewone prijzen, zullen daaraan worden toegekend prijzen van f 25 15 en ƒ5 Spoorweg Alkmaar over Heerhugewaard naar Hoorn. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeenkomst met de Hol] IJz. Spoorwegmaatschappijbetreffende den door deze maatschappij aan te leggen spoorweg van Alkmaar over Heerhugowaard naar Hoorn. Daar de bestaande spoorwegverbinding tusschen Alk maar en Hoorn over Zaandam voor het verkeer ontoe reikend wordt geacht, daar deze ruim 61 KM. bedraagt, terwijl de rechtstreeksche atstand 22 KM. isdoet de behoefte zich meer en meer gevoelen aan eene directe spoorwegverbinding. De H. IJ. 8. Mpij. verklaarde zich bereid die tot stand te brengen door een normalen door haar aan te leggen spoorweg. Over een afstand van 6 KM. zal de nieuwe spoorwegwaarvan de geheele lengte 23'/2 KM. zal bedragen een tweede langs het Staatsspoor naar Heerhugowaard te leggen spoor, berijden en van daar door de welvarende dorpen Obdam en Spierdijk naar Hoorn worden gebouwd. Door deze bekorting zal het personen- en goederen vervoer tusschen beide steden worden bevorderd, terwijl de spoorweg krachtig zal kunnen bijdragen tot ont wikkeling van de streek, waarvoor hij is ontworpen en voor de groententeelt. Bovendien biedt de lijn voordeelen aan voor de exploi tatie daar door den nieuwen spoorweg het baanvak Zaandam—Amsterdam en het zeer bezette station Am sterdam ontlast worden doordien daarin niet langer treinen van Enkhuizen en Hoorn, naar zuidelijk gelegen stations bestemd zullen behoeven binnen te rijden. Ook het vervoer van Hoorn en noordelijk gelegen plaatsen met zuidelijk van Haarlem gelegen stations en België zal er door worden bevorderd. De kosten worden geraamd op 1,150,000welk bedrag te verminderen is met het renteloos vooiBchot van de provincie Noordbolland ad f 200,000, en het subsidie van de gemeente Alkmaar ad f 40,000. De opbrengst van den spoorweg wordt globaal geraamd op 72,615, de exploitatiekosten op 48,650, zoodat de netto jaarlijksche opbrengst is f 23,965, of 21/2 pCt. van bet aanleg-kapitaal na aftrek van de subsidiën. Naast de Staat dus de lijn, zoo komt hij in het bezit van een spoorweg, waarvan een matige rente kan worden gemaakt. Evenals is geschied ten aanzien van den stoomtramweg Eede-Wageningen en den locaalspoorweg Sittard-Her- zogenratb, is overeengekomen, dat ingeval van naasting, volgens art. 39 der bij de wet van 22 Juli 1890 bekrach tigde overeenkomst met de H. IJ. S. M., of van ver vallenverklaring dier overeenkomst, de spoorweg door den Staat zal worden overgenomen, en dat de spoorweg, voltooid zijnde, zal komen onder de bepalingen van ge noemde overeenkomst. Eindelijk is bepaald dat deze overeenkomst zal ver vallen, indien de concessie voor den spoorweg vervalt of wordt ingetrokken. De tweede vergadering van schuld- eischers in het faillissement van K. LAAN, winkelier en timmerman te Heerhugowaard, ter verificatie hunner schuldvorderingen, zal plaats hebben op Woens dag 13 Maart a.s., des voormiddags ten elf ure in een der lokalen van het Gerechtsgebouw te Alkmaar. De Curator, Mr. JACs. PLET Jz., Advccaat. Eene Ziekenverpleging. Men schrijft ons uit Helloo Het groote nieuws voor onze gemeente eene tijding die algemeene vreugde verwekt isdat het groote huis van den heer H. met achterliggende plaats is aangekocht om het voor eene ziekenverpleging in den ruimsten zin in te richten. Dat het voor een ieder die in onze gemeente belang stelt, dikwijls een benauwde vraag werd, wat er eindelijk wel van dit kostbare huisop 't schoonste punt der gemeente gelegenworden zou is bekend met des te meer blijdschap zal deze oplossing der vraag worden begroet. En niet alleen voor Heiloo, maar ook voor onze pro vincie benoorden het IJ, kan eene zoodanige stichting een zegen worden, en zal zij blijken te voldoen aan eene telkens gevoelde behoefte. Dicht bij Alkmaar gelegen aan het spoorweg- en telegrafennet verbonden, te midden eener boschrijke om geving niet ver van zee is de plaats er voor als aan gewezen. En last not least! eene uitmuntende directrice als mej. M. Beets en een kundige geneesheer-chirurg als onze dr. J. Haspels zijn de waarborgen voor het wel slagen der onderneming. Zitting van 26 Febr. J. W., Schagen, diefstal, 1 maand gev. G. K,, J. T. B. en E. J. H., Nieuwediep, mishandeling, de le 3 weken gev., de 2e en 3e ieder f 5 boete subs 3 dagen hecht. W. v. 't H., Helder, mishandoling, f 3 boete subs. 2 dagen hecht. J. S. Kz., Zijpe, vervoeren van ziek vee. Hoogerberoep kantongerecht Schagen, vonnis bevestigd. M. B., Hoorn, oplichting en verduistering, 3 maan den gev. K. P. en C. M., Wieringerwaard huisvredebreuk, f 5 boete subs. 2 dagen hecht. J. S., Avenhorn, diefstal, 3 maanden gev. P. v. D., in hechtenis, bedelarij, geschorst. GETROUWD. 24 Feb. Salomon de Jong en Elsje Leliewed. Philip Isaac de Leeuw. Hendrik Nicolaas van den Brink en Margaretha Jansen. Gerrit Hendrik Evelein en Grietje Fraaij. GEBOREN. 23 Feb. Marianne Corneliad. van Hendrik Snoeks en Maria Kuijs. 26 Annad. van Leendert Gerardus Bnutveld en Agatha Mulder. OVERLEDEN. 24 Feb. Hendrica Geurts, 79 j. 25 Johanna Langedijk, echtgen. van Pieter Spil, 29 j. en 8 m. Gesina Catharina Pieperkranzen wed. van Willem Jacob Goossens, 58 j. en 11 m Ondertrouwd A. WONDER Az. en N. HOEK Pd. Heerhugowaard, 22 Febr. 1895. VOORHANDEN, DADELLLK NA UITGAVE, VAN DE SgliP»*»» Iedere abonné is tevens verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede maatschappij, i W. H. MATTHIJSEN, Bouwkundige te Alkmaar, wenscht namens zijn principaal aan te besteden OP VRIJDAG, 8 MAART 189S. Aanwijzing op maandag, 4 Maart, des voormiddags te 10 uur. Nadere inlichtingen bij bovengenoemden Bouwkundige bij wien tevensvan af hedengedrukte bestekken en teekeningen a f 0,25 verkrijgbaar zijn. - v- ffif Een net persoon, veel vrijen tijd disponibel hebbende, zag dien gaarne bezet met 8CHRIJFWKKK. Hoog salaris geen vereischte. Te bevragen aan het bnrean van dit Blad.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3