Buitenland. Nederland. Veiling van vaste goederen. EXCELAXD. Te Londen Btierven in de vorige week 111 personen aan inflaënza en 1119 aan ziekten van de ademhalingsorganen. Het sterftecijfer klom daar tot 34 per 1000 en in Liverpool tot 46.1 per 1000. Lagerhuis. Met groote meerderheid (119 stemmen) is de pistolenwet bij tweede lezing dns in beginsel aan genomen. Dat ontwerp, ingediend door den conservatieven afgevaardigde Carmarthen, bepaalt onder meer, dat pisto len alleen mogen verkocht worden door iemand die daartoe vergunning heeft«voor welke vergunning 20 sh. moet betaald worden; dat ieder pistool den naam van den fabri kant moet dragen en genummerd moet zijn; dat pistolen niet mogen verkocht worden aan personen beneden 18 jaar en dat iedere verkoop aangeteekend moet worden in een boek. Den 28 werd de zaak van de beide engelsche meisjes, die te Amsterdam in een café-chantant zijn opgetreden en wier kleeren volgens haar beweren worden achterge houden, opnieuw ter sprake gebracht. De onder-minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat de engelsche consul te Amsterdam is uitgenoodigd daarover een rapport nit te brengen in allen gevalle zal aan de meisjes alle mogelijke bijstand worden verleend indien het blijkt, dat de zaak zich heeft toegedragen, zooals zij beweren. De engelsche minister-resident van Guatemala heeft de opdracht ontvangen, der regeering van dat land aan te raden met de engelsche schuldeischers tot eene schikking te komen. Het voorstel van minister Harcourt, om tot Paschen de Dinsdagen en de ochtendzittingen van Vrijdag te besteden aan de behandeling van regeeringszakenis met 236 tegen 221 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales werd voor de eerste maal gelezen. FRAXHRIJH. De hertogin van Uzès heeft thans bevestigd dat zij indertijd drie millioen gegeven heeft voor het Boulangismeterwijl het bekend geworden is dat de graaf van Parijs vier millioen heeft gegeven Vol gens eene andere lezing zou de graaf van Parijs zich bij notarieele akte verbonden hebben tot teruggaaf van ge noemde 3 millioen mocht hij inderdaad op den troon komen. RUSLAXD. Prins Lobanoff is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. SPAXJE. De Koningin is door mazelen aangetast. De ziekte is goedaardig. MEXICO. Den 28 is op den Inter-oceanischen spoor weg een trein met pelgrims, op weg naar Mexico ont spoord bij Temamatla, met het gevolg dat 104 personen gedood en 85 gewond werden. In de hoofdstad heerschte groote ontsteltenis. Tweede Hamer. Tegen het zonder beraadslagingaangenomen wetsontwerp tot verlenging van den duur van den militie-diensttijd ter tijdelijke versterking der nationale militie verklaarden zich zes leden, namelijk de heeren Hartogh, Borgesius Lieftinck, Pyttersen, Smeenge en Schepel. De minister van financiën verdedigde het wets ontwerp inhoudende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten nSar de waarde der goederen, waaraan de heer Rink gaarne een tijdelijk karakter gegeven zag, als volgtHij wees er op, dat wanneer alle belastingen betaald werdendie der schatkist toe kwamen, Regeering en Kamer de handen vrij zouden hebben om vele drukkende lasten af te schaffen en nuttige zaken tot stand ie brengen. Helaas, dat gebeurt nu een maal nietontduiking heeft nog steeds plaats. De ont duiking is daarom zoo kwaad, omdat zjj steeds toeneemt, waardoor moraliteit en schatkist schade lijden. veel aardiger gevonden zich naast de oudste van Clara neer te vleien dan straks alleen naar huis te worden gebracht, de meid kon dus, als ze mocht komen, terug gezonden worden. Iets later bracht Magda's dienstbode de courant binnen, Frits nam die even op en las op verzoek van het ge zelschap enkele berichten voor. Op eens bleef hij echter steken en staarde strak op het blad dat hij in de hand hieldmaar toen Magda hem vroegwaarom hij niet voortgingzag hij haar met een blik vol liefde aan sloeg den arm om haar heen en las Rome. Alhier overleed gisteren zeer plotseling de duitsche schilder Herfried. Ofschoon zijne gezondheid al lang slecht was, waartoe zijne losbandige leefwijze veel bijdroeg, had toch geen zijner bekenden een zoo spoedig einde verwacht. In de kunstwereld wordt weinig aan hem verloren; hij werkte den laatsten tijd bijna niet meer en was druk bezig het fortuindat hij van zijne vrouw geërfd hadop te maken. Zijn heengaan wekt dan ook weinig deelneming nabestaanden die iets aan hem ver liezen, schijnt hij niet achter te laten. »Arme Herfried", sprak Magda, terwijl ze haar hoofd tegen den schouder van Frits liet rusten»h rj had zich zelf alleen lief, hij was juist het tegenbeeld van mijn besten trouwen man." »Ja", liet Welder Clara's echtgenootzich hooron »in hem zien wewat er wordt van den mensch die de godsstem in zich tot zwijgen brengt." Hij ruste in vrede", klonk de stem van Frits »bjj heeft wél tusschen ons gestaanmaar ons toch onze liefde en ons geluk niet kunnen ontrooven. Gode zij dank »Amen", fluisterde Magda en »Amen" weerklonk het ook in de harten van al do aanwezigen die zich ver- hengden over de onveranderlijke liefde en beproefde trouw van dit echtpaar. EINDE. Vooral ten aanzien van de invoerrechten heeft men een stelsel van ontduiking georganiseerd en openlijk in practijk gebracht, zonder schaamte, zoodat men zich soms schriftelijk verbindt om de invoerrechten te ontduikeD. Hij heeft van die brieven en het is zoo algemeen gewor den, dat men er niets meer inziet. Werkelijk iemand, die niet mee doet aan het ontduiken, kan zijn affaire wel sluiten (gelach) want hij kan het eenvoudig niet volhouden. Inderdaad is eene berekening van 40 tot 50 °/o voor ontdoken belasting niet overdreven. Men moet in die zaken gezeten hebben om te kunnen beoordeelen, hoe grof en schaamteloos ontdoken wordt. Er zijn voorbeelden dat Yj van de waarde werd aangegeven. En dat nog wel bij goederen die benaderd konden worden hoe zal het dan gaan bij goederen, die niet door den ambtenaar be naderd kunnen worden, zonder de grootste risico, omdat het ook een stelsel is om allerlei goederen door elkaar te haspelen zoodat de man niet benaderen ban. Een ander stelsel is om op een gegeven oogenblik zooveel goederen aan een ontvangkantoor te brengen, dat de ambtenaren onmogelijk alles kuDnen nazien. Waarlijk het cijfer van 18 ton is niet overdreven al zal natuurlijk dat cijfer niet in het eerste jaar bereikt worden. Hij aarzelde niet om den toestand bloot te leggen en hij vertrouwt, dat de Staten-Generaal met de regeering zullen samenwerken om aan de kwaal een einde te maken. Toen de wet pas het licht zag, kwam er werkelijk nog een stuk in een der couranten voor omdat be- lastingontduiken te verdedigen. Gelukkig is die schrijver alleen blijven staan en men schijnt het er over eens, dat maatregelen noodig zijn om een einde aan het misbruik te maken. Alleen in en buiten de Kamer is men het er niet over eens hoe er een einde aan te maken. Enkele geven de voorkeur aan een specifiek-tarief en zeggen de minister kan in een oogeublik zoo'n tarief maken hij heeft ze in het buitenland maar voor het grijpen. Men ziet echter voorbij, dat die specifieke tarieven eene groote onbillijk heid scheppenvooral voor den minderen man omdat zij zaken van de minste hoedanigheid het zwaarste be lasten en de fijne dingen, waar rijken gebruik van maken, zeer licht treffen. Hij was eerst van plan eenige van die zware voor werpen mede te brengen, maar heeft dit gelaten, omdat de Kamer dan veel op een bazar zou gaan lijken. Hoe men die specifieke tarieven verdedigen kan, begrijpt bij niet, vooral niet, hoe ernogkamers van koophandel gevonden wor den, die voor die tarieven zijn. Elke handel van die goedkoope zaken zou er eenvoudig onmogelijk door worden. En in afwachtingdat er eens eene regeering kome die een goed specifiek tarief vindtzou men de zaken maar in den elleudigen toestand moeten laten Men vreest voor de feilbaarheid der administratie eu vexatoire handelingen van de ambtenaren. Maar werden dan tot heden niet verschillende zaken, ook belastingzaken, door feilbare ambtenaren uitgemaakt bin hebben wij hier niet met lof gewag hooren maken van de houding der ambtenaren Zijdie zeggen, dat de eerlijke hande laars ook schade zullen lijden, zeggen meer dau zij ver antwoorden kunnen. De geest van de administratie zal zijn om het den eerlijken handelaar zoo gemakkelijk mo gelijk te maken. Verder betoogt hij dat de commissiën en raden van beroep gekozen zullen worden uit de organen van den handel en de rechterlijke macht, zoodat het niet aan gaat te spreken van de administratie. Door den heer Dobbelmann werden in één adem genoemd expediteurs en flesschentrekkerseene combinatie die hij niet voor zijne rekening neemt (gelach.) Uitvoerig zet hij voorts de nadeelen van benadering uiteen. Wanneer die in vol len omvang kon worden toegepastzon er een kreet van verontwaardiging in den handel opgaan over de mededinging. De voorstanders van benadering zieu tevens over het hoofd dat er een massa goederen zijn die de ambtenaren niet benaderen kunnen omdat zij er geen débouché voor hebben. De prijs van goederen in de eerste hand is aan handelaren steeds vrijwel bekend. Voor een billijken termijn van beroep is zorg gedragen. Hij twijfelt niet of de Kamer zal medewerken om in het belang van de moraliteit en de schatkist deze wet tot stand te brengen. Den 1 is de artikelsgewijze behandeling gevorderd tot artikel 33. Slechts enkele wijzigingen nam de minister over. Dien dag zijn, tegen den 5, na afloop der behandeling van de wet op de invoerrechten, aan de orde gesteld conclu sie van het verslag omtrent de inlichtingen over het adres-Nahuys en de motie-Gerritsen betreffende de opne ming van een bepaling omtrent minimum-loon en maxi mum arbeidsduur in rijksbestekken. Verder zal de voor zitter den 5 voorstellen nader aan de orde te stellen de rekeningen van Suriname over 1889 en 1890, de in stelling van de derde kantongerecht te Rotterdam, de gewerenwet en de motie-Dobbelmann (graanrechten). Door zeven onderwijzers, hoofden van scholen, in de gemeente üantumadeel, is het plan opgevat, eene nor maalschool op te richten voor de opleiding van onder wijzers. Het vrije gebruik van een lokaal der o. 1. school te Murmerwoude, twee namiddagen per week, is hun daar voor door den Raad der gemeeLte Dantumadeel toege staan. De achtste lijst van ontvangen giften voor het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen wijst een bedrag van f 14.962.705 aanmakende met de vorige lijsten een gezamenlijk bedrag van 157.245 555. Den 27 hield de oude gemeenteraad van Rotterdam zijne laatste zitting en den 28 de nieuwe Raad zijne eerste zittingtot wethouders werden herbenoemd de heeren de Monchy, van Citters, van Raalte en Drost. Den 29 is onder Schoondijke de IJzendijksche stoom tram ontspoord de locomotief sloeg omver tengevolge waarvan de machinist Hoogenwerf terstond gedood werd. Te 's-Gravenhage is op last van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht de gepens. kapitein van het oost-indiscbe leger J. v. V., tegen wien rechts ingang is verleend, op grond dat hij verdacht wordt van zeer nauw betrokken te zijn bij een diefstal en inbraak in een brandkast ten huize van zijne schoonmoeder in de Prins Hendrik-straat. Te Breda hebben de meeste slagers den prjjs van bet vleesch met 10 cent per P. vermind°rd op het be richt, dat het tot stand komen eener coöperatieve slagerij verzekerd was. Den 27 is aan den Gaasperdam onder Weesper- carspel een felle brand uitgebroken in het koffiehuis van A. T. de Roojj, dat geheel afgebrand is; het in de aan grenzende stal aanwezige vee, ten getale van 19 stuks, werd gered. De twee schoenmakersknechtsdie den 28 voor het hof te Arnhem in hooger beroep terecht stonden ver klaarden dat zij voor de rechtbank aldaar meineed hadden gepleegd in zake de mishandeling van een veld wachter. Tot den 28 waren bij de Tweede Kamer in zake het tarief van invoerrechten ontvangen 229 adressen van protectionistische strekking waaronder 25, inhoudende ondersteuning van de motie Dobbelmann en 183, inhou dende ondersteuning van de adressen der Nederl. Pro tectionistische Landbouw-Vereenigingzoomede aan die motie. Daarentegen wordt in 25 adressen verzocht, den invoer van granen vrij te laten. Den 1 is te Groningen een koopman in hechtenis genomen, beschuldigd van vervalsching van wissels. De heer de Ridder te Katwijk heeft concessie aan gevraagd (ot aanleg van een spoorweg van den Helder naar den Hoek van Holland. Te Enschedé is het grootste deel der tricotage- fabriek van de firma M. van Dam Zoon afgebrand alleen de machinekamer en de weverij bleven gespaard. Haarlem. De heer M Lubké heeft concessie aangevraagd voor eene stoomtram van hier naar Beverwijk. Uitgeest. De rederijkerskamer »Vondel" gaf den 24 in »de Ooievaar" eene uitvoering, welke zich in een zeer druk bezoek verheugen mocht. Het programma bestond in eene dramatische schets »Het noodlottig recu", en 3 blijspelenJuffrouw Antje" »Een half uurtje in doodsangst" en »De gewaande doode." Inzon derheid de blijspelen vielen zeer in den smaakuit de lnide toejuichingen bleek ten duidelijkste, dat het publiek zich goed vermaakte De uitvoering en ook het daarna gevolgde bal werden opgeluisterd door muziek onder leiding van den heer L. Eschweiler, van Amsterdam. Het liefdadigheids-concert, door de gemengde zangver- eeniging »Zang en Vriendschap" te Uitgeest den 22 gegeven heeftna aftrek der kosten f 67 opgebracht, waarvan de beide kerkgenootschappen ieder de helft ontvingen. Dierenbescherming. Den 24 werd te 's-Gravenhage de jaarlijksche al gemeens vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren gehouden. In het door den voor zitter, den heer jhr. mr. R. A Klerck, gegeven overzicht van de bemoeiingen en het wedervaren der Vereeniging wordt o. a. met leedwezen melding gemaakt van het be sluit van den gemeenteraad van Amsterdam, om de ge zamenlijke verdrinkingsmethode voor de opgevangen hon den, die blijkens het adres Hngenholtz, voorzien van 3464 bandteekeningen, terecht eene algemeens verontwaardiging in den lande had verwekt, te handhaven en zelfs geen proef te dulden met het door de Vereeniging aangeprezen en ten geschenke aangeboden asphijxiatietoostel. Een later aan burg. en weth. aldaar gericht adres, om althans te verkrijgen, dat de beruchte kar, waarmede de honden m het water worden gereden, in schotten zou worden afgedeeldvond evenmin genade. Omtrent de trekhonden in Noordholland werd het volgende vermeld »Maar hebben de trekhonden het in Noordbrabant hard te verantwoorden, in Noordholland moet de toestand bepaald weerzinwekkend zijn. Het bestuur der Haar- lemsehe Vereeniging tegen het mishandelen van dieren heeft zich dan ook geroepen gevoeld om te trachten eene provinciale verordening te verkrijgen, krachtens welke de honden alleen onder de kar mochten gespannen worden en niet vóór de kar en aldus te beletten, dat ook nog de drijver op den vaak te zwaar beladen kar zou kunnen pl ats nemen. Ondanks een alleszins afdoend pleidooi van den burgemeester van Haarlemjhr. Boreel van Hogelanden, ten gunste van het adres dier Vereeniging, vereeoigden zich de Prov. Staten met het gevoelen van Gedeputeerden om op het verzoekschrift afwijzend te beschikken. Met ingenomenheid werd door den Voor zitter uit de rede van den heer Boreel gereleveerd, dat deze het gebruik van honden als trekdieren afkeurt, daarbij wijzende op het voorbeeld van Engeland, dat reeds sedert 1854 het gebruik van honden als trekdieren verbiedt." Met ingenomenheid wordt melding gemaakt van het oprichten eener a deeling te Leiden met 50 leden, dank zij voornamelijk de onvermoeide pogingen van mr. J. C. van der Lip, advocaat aldaar en van de afdeeling Noord holland ten noorden van het IJ, ook met ruim 50 leden. Drie legaten werden ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van 480. Het ledental der Vereeniging bedroeg nu 565 te 's-Gra venhage en 187 daar buiten (de afdeelingen natuurlijk niet medegerekend) tegen 551 en 167 in Februari 1894. Door den Notaris J. VAN LEEUWEN. 27 Febr. 1. Rentenierswouing met tuin, Varnebroek. Str. C. Slegtkamp Verhoogd door K Hos tot 2. Huis en erf, Liefdelaan 18. Str. H. Lijnbach 3. Huis en erf, naast het vorige. Str. dezelfde 2 en 3 verhoogd tot 4. Huis en erf, naast het vorige. Str. P. Schoorl, Schagen 5. Huis en erf, naast het vorige. Str. dezelfde 4 en 5 verhoogd tot Nos. 2 tot 5 verhoogd door K. Reijne tot 6. Nieuw woonhuis met tuin Achterweg bij de Vier Staten. Str. J. M. Visser Verhoogd door K. Koopman tot 2500,— 2540,— 310,— 320,- 810,— 320,— 370,— 780,— 1625,— 960,- 965,-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6