No. 28, Zeven en ÏWegentigste Jaargang, 1895. WOENSDAG Telefoonnummer: 3. 6 MAART. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Beraadslaging over het voorstel van burg. en weth. tot verbouw van de openbare burgerschool. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt IMasdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers /"O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. COURANT. Prjjs der gewone Advertentiën: Per regel J 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. te ALKMAAR. VEBGADERlld op Woensdag, den 6 Maart 1895 des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. KIEZERILIJITK1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden vastgesteld, ten raadhuize aangeplakt, en gedurende 14 dagen, des morgens van 9 tot de3 namiddags 2 uren, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen gedurende dien tijd, onder overlegging der noodige bewijsstukken op onge zegeld papier bij den gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 5 Maart 1895. De Secretaris NUHOITT van der VEEN. K1EZGBILIJITB1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No 37) bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraadde namen der volgende personen, wegens het verliezen van oen of meer der gevorderde vereischten of uithoofde van overlijden daarop zijn geschrapt, als A. Wegens het verliezen van een of meer der gevor derde vereischten Frsderik Pieter AdolfPieter BakkerLambertus Bierboom, Cornelis Bronner, Jan Brouwer, Hendrik Cassee, Anthonins Hendricus Josephns van Daaihoff, Kornelis Antbonie Dane, Jan Dekker, Simon van Diepen, Sipke Doorewaard, Dirk van Egmond, Antonie Hendrik Elfrink, Pieter Eriks, Jan van Eijk, Cornelis Groot, Johannes Jacobus Groothoff, Johannes Hartog, Johan Herman Hermes, Gerardus Hilkhnizen, Josephus Egbertus Ibink, Ohristiaan Nicolaas van den Idsert, Johannes Hendricns Impink, Jan Jansen, Arnoldus Jansen Manen- schijn, Arien Joman, Hendrik de Jong, Jan George de Jong, Jacob Jongert, Karei Hendrik Jung, Isaac Keesie, Pieter Kolpa, Abraham van der Kop, Gerrit Kraakman, Floris Gerardus Lambertus Laudman, Johannes Lauwers, Pieter Leguit, Cornelis Luk, Hermanns Lijnbach Jr., Hendricus Anthonius Morsch, Johannes Josephns Nelis, Johannes Matthias Nijssen, Petrus van Ommen, Gerrit van der Park, Gerrit Pater, Carel Lodewijk Pedroli, Cornelis Ponders, Albertus Jacobus Rodrigo, Willebrordus Roskam, Meijert Schenk, Joachim Seegers, Joseph Serfaas, Nicolaas Smoreuberg, Willem Spierdijk, Arie Stam, Jan Stavenuiter, Johannes Adrianus Steenmeijer, Gerrit Sij- brands, Joseph Tander, Jan Terhaak, Daniel Toepoel, Gerardus Adrianus den Toom, Jan Jacob Vaske, Christia nas van Veen, Hendrik de Veer, Dirk Ven, Klaas de Vendt, Pieter Veth, Willem Vissch«r, IJsbrand Kuindert Marie Vogelezang, Pieter Waijboer, Wilhelm Weber, Huibert van Weenen, George Willem Conrad Westenberg, Hans Willem Wijbenga eu Gerrit Zevenhuizen. B. Wegens overlijden. Hubertus Balvers, Jacobus van Beek, Gerrit Blaanboer, Hendrik Blumink, Johannes Albertna van den Bosch, Hendrik Jacobus Bruinvis, Meinardus Cohen Stuart, Joost Karei Crum, Johannes Cornelis Donnee, Jacob van Dort, Hendrik Gelder, Willem Frederik Karei Gouwe, Klaas Groot Dz., Pieter Helder, Jacob Helling, Hen dricus Johannes Hofstee, Willem Cornelis Keesom, Theodoras Lambertus Koorn, Mr. Johan Paulus Balthazar van der Mandere, Dr. Joost Alderts Mensonides, Reindert Nierop, Aart Roos, Johannes Jacobus Schouten, Jacob Stekelbos Pieter IJsbrand Twisk Cornelis Vermeer Jacob Cornelis Vonk en Johannes Franciscns de Wijs. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 5 Maart 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. De heer van den Bosch verklaartdat hij in de vorige raadsvergaderingtoen het voorstel tot het ver bouwen der openbare burgerschool door bnrg. en weth. werd ingediend met genoegen vernam dat dit college, daar waar nieuwe lasten in uitzicht werden gesteld, reeds dadelijk op middelen bedacht was geweestom die lasten zoo min mogelijk bezwarend te maken en wel door het voorstel om hooger schoolgeld te heffen. Dat in de speciale commissie benoemd om dat voorstel te onderzoeken en van dat onderzoek verslag nit te brengenzich geen enkele stem tegen die verhooging van schoolgelden ver hief, acht hij een verblijdend verschijnsel; daaruit blijkt toch van don erstigen wil om de bargers niet onnoodig zwaarder te belasten. Maar met bijzondere belangstelling nam hij kennis van het voorstel der meerderheid van die commissie betrekkelijk de schoolgeldheffingmet welk voorstel hij gaarno ten volle medegaat. Dat voorstel komt naar zijne opvatting toch niet alleen zeer ten goede aan de belastingbetalende bargers maar brengt boven dien de lasten op de schouders van hen die ze plicht matig behooren te dragen namelijk op die der ouders. De ouders hebben niet alleen het rechtmaar ook de plicht te vervullen hunne kinderen op te voeden en moeten evenals iederde lasten dragen welke onaf scheidelijk aan de plichten verbonden zijnevenzeer als zij de vruchten daarvan trekken. Het is een voorstel dat z. i. alleszins rechtvaardig is te noemen. Wat den verbouw zeiven betreftdeelt hij volkomen het gevoelen der commissiedat die noodzakelijk is, als de toestand zoo bl ft als hij nu is en voor dat geval kan hij zich wel vereenigen met het overgelegde bouwplan dat werkelijk zeer eenvoudig en practisch is. Maar hij gelooftdatwanneer de Raad eerst eens begon met de schoolgelden in den voorgestelden zin te wijzigende toestandwaarin de school nu verkeertniet zoo zou blijven. Hij zon daarom op het oogenblik alleen willen behandelen het voorstel van de meerderheid der commis sie, wat betreft de schoolgeldheffing en dan de gevolgen van die verhoogde heffiug willen afwachten. De moge lijkheid is bij aanneming dier heffing toch niet uitge sloten, dat het getal leerlingen verplaatst wordt. Mocht werkelijk na de invoering dier verhoogde heffing blijken, dat die verbouw niet noodzakelijk was dan zou de ge meente van deze nieuwe uitgaaf ontheven worden. De belastingbetalende bargers zondeu daardoor gebaat zijn en andere nattige en noodzakelijke werken waarvan de uitvoering nu bij gebrek aan middelen achterwege moet blijven zouden ter hand genomen knnnen worden, zooals bij voorbeeld, het dempen der Geest of het veranderen van het gasthuis, omtrent welk gesticht de verslagen wel gunstig luiden doch dat z. i. niet aan de meest bescheiden eischen voldoet. De heer de Lange verklaai., dat de commissie wel degelijk overwogen heeft den invloed welken sehoolgeld- verhooging op het aantal leerlingen zou uitoefeuen. Eu eenparig is hare opvatting, dit eene geringe schoolgeld- verhooging geen noemenswaardigon invloed op het aantal leerlingen zal uitoefenen. Daarom behoeft de verbouw welke werkelijk geen uitstel kan lijdenniet uitgesteld te worden. Hij is dus zeer tegen het denkbeeld van den heer van den Bosch. Ook de heer Bosman verklaart sterk tegen dat denkbeeld te zijn. Al vermindert het aantal leerlingen door schoolgeldverhooging met een derde dat hij sterk betwijfelt dan blijft de verbouw dezer school even noodig. De toestand dezer school is reeds sedert jaren ten eenenmale onvoldoende en verbetering mag niet langer uitgesteld worden. De Raad moet z. i. eerst den bouw behandelen en daarna de schoolgeldheffing. De heer Kraakman verzekert, dat de commissie zeer ze Is er geaarzeld zon hebben den verbouw dezer school te ondersteunen als zij overtuigd was geweestdat de verhooging van schoolgeld den thans zoo onvermijdelijken schoolbouw had kunnen doen uitstellen. De toestand van die school is zoodanig dat er inderdaad geene noemens waardige vermindering te verwachten is. Die toestand is reeds sedert jaren her minder gunstig: vóór 4 5 jaren, toen het aantal leerlingen 60 minder was dan tegenwoor dig werden reeds ernstige klachten gehoord en nn be hoeft het zeker geen betoog, dat voor die klachten thans nog veel meer grond bestaat dan toen. Wanneer men weetdat de hoogste klasse van deze schoolde voor bereidingsschool tot de Rijks hoogere burgerschool40 leerlingen telt en dat in de middelste klassen reeds 54 leerlingen zitten, dan begrijpt men, dat de toestand on houdbaar is en dat vermindering van het aantal leerlin gen met een paar geen noemenswaardigon invloed zon uitoefenen. Uitstel van den verbouw is naar het oor deel der commissie niet aan te bevelen. De heer van den Bosch is door deze antwoorden nog niet overtuigd. Het moge waar zijndat de toestand al jaren slecht is thans zal verandering gebracht worden in het bedrag van het te heffen schoolgeld. Welke de invloed daarvan zal zijn hetzij groothetzij klein is niet bekenddoch hij zou dien invloed willen afwachten, want het zon dan knnnen blijken dat op min kostbare wijze in de behoefte aan verbetering zon knnnen worden voorzien. Het bewandelen van dezen weg zon zeer in het belang der gemeente kunnen zijn. De heer Bruinvis zou dit denkbeeld van den heer van den Bosch een zeer gevaarlijke proefneming achten. De gevolgen daarvan welke niet te voorzien zijn, zouden wel eens van dien aard knnnen wezen, dat men op een veel minder geschikt oogenblik tot vergrooting zon moe ten overgaan vooral wanneer men rekening houdt mef de sterke vermeerdering der bevolking. Hij is daarom beslist tegen uitstel van den bonw. De heer Oanters is nog om eene andere reden tegen het denkbeeld van den heer van den Bosch. Bij aanneming daarvan zouden wij in een cirkeltje rondgaan. Wanneer de Raad zich eens voor een verhoogd schoolgeld verklaarde, zonder iets beters daarvoor te leveren, dat wil zeggen zonder de schoollokalen te laten verbeteren om welke in uitzicht gestelde verbetering de verhooging van het schoolgeld jnist voorgesteld wordt, dan zou de proef wel eens geheel knnnen mislukken. De heer van den Bosch antwoordt den heer Oanters, dat het schoolgeld aan deze school altijd werkelijk te laag is geweest en dat het volstrekt onnoodig is meer te leveren, omdat er meer geheven wordt. Dit gaat z. i. niet op. De Voorzitter gelooft nooitdat de verhooging van schoolgeld goedgekeurd zou worden wanneer de Raad eerst besloot meer geld te heffen en de school onveranderd liet. Een dergelijk beslait zon aanleiding geven tot klachten bij de onders der leerlingen waarvan verscheidene op verbetering aaudringen. Als voorbeeld, dat d6 toestand der school bij de onders bezwaar ondervindt, haalt hij aan, dat de president dor arrond. rechtbank aan het hoofd der school schriftelijk bericht heeftzijn zoontje de school niet meer te zullen laten bezoeken, zoolang de tegenwoordige onvoldoende toestand blijft bestaan eu bet hoofd der school heeft gemeend, van dezen brief aan burgem. en weth. keDnis te moeten geven. Door dien onvoldoenden toestand wordt op die school geen goed onderwijs gegeven ook de klassen zijn veel te sterk bevolkt. Daarom moet de gemeente maatregelen nemen, dat het onderwijs goed worde. De heer van den Bosch verklaart dan niet langer bezwaar te hebben tegen de behandeling van den school bouw in de eerste plaats. De heer Goede zou het voorstel van de meerderheid der commissie in zake de schoolgeldheffing gelijktijdig met het verbouwingsplan in stemming willen brengen. De hoer de Lange verklaart, dat de commissie medegaat met het voorstel van bnrgem. eu weth., om eerst het bouwplan en daarna de schoolgeldheffing in stem ming te brengen. De Voorzitter verklaart daarop, eerst het bouwplan in stemming te zullen brengen. Hij deelt echter namens bnrg. en weth. mede, dat zij gevolg zullen geven aan de door de commissie geuite wenschen ten aanzien vau de vergrooting van eenige lokalen en aan den wensch der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs om van de bovenverdieping een nood uitgang te maken. Ook vereenigen zij zich met het denk beeld om het lokaal voor vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek met den overdekten gang voorloopig achter wege te laten. De heer Oanters vraagt, of de bouw van laatstgenoemd lokaal later dan niet veel meer zal kosten De Voorzitter beantwoordt die vraag ontken nend behoudens het verschil in prijs der bouwmaterialen van dan en nn. Overigens merkt hij nog op dat er voor den bouw van dat lokaal volstrekt geene noodzake lijkheid bestaat. Nog onlangs heeft de regeering een bouwplan voor eene school in eene gemeente, welke sub sidie aan het Rijk vroeg volgens artikel 49 der onder wijswet, waarin een lokaal voor orde- en vrije oefeningen opgenomen was laten wijzigen omdat daarvoor geene noodzakelijkheid bestaat. De heer Kraakman wenscht nog eenige punten aan de overweging van bnrg. en weth. aan te bevelen. Van de twee bovenlokalenwaarvan de commissie de grootte zon willen veranderen zou hij na het hoofd der school te hebben gehoord het voorlokaal het grootst willen maken. In den gang zou hij bij den trap op een voudige wijze eene afsluiting willen maken tnsschen boven- en benedenlokalen, ter vermijding zooveel mogelijk van tocht en eindelijk een in het plan ontworpen plaatsje onoverdekt willen laten, als bevorderlijk aan de frisch- heid met het oog op de daarop uitkomende privaten. De Voorzitter verklaartdat burg. en weth. die verschillende wenschen zullen overwegen waarna met algemeene stemmen zonder hoofdelijke stemming, het bouw plan aangenomen wordt. Daarna komt het voorstel tot schoolgeldheffing, aan de orde. De heer Boel mans ter Spill verklaart tot de minderheid der commissie te behoorendie met het voor stel van burgemeester en wethouders medegaat. Vooreerst moet hij opkomen tegen de meening, dat door het verbouwen dezer school op de wijze als thans aangegeven is, boven de behoefte zon worden gegaan met andere woorden meer zou worden gedaan dan noodig is. Tot nog toe ver keerde in deze gemeente hij die niets betaalde voor het onderwijsin den besten toestand en hij die het meest betaalde in den slechtsten toestand. Uit het feitdat men thans in dien toestand verbetering zal brengen volgt echter volstrekt nog nietdat het schoolgeld moet worden verhoogd. Burg. en weth. hebben die verhooging even wel voorgesteld en daarom zal hij zich er bij neerleggen. Het is geen nieuwe school en nn burg en weth. gemeend hebbenden bestaanden toestand zooveel mogelijk te moeten eerbiedigen gaat hij daarin mede. Werd deze school alleen bezocht door kinderen van gegoede bargers, het ware nog een ander gevalmaar verre van dien. Deze school wordt bezocht door de kinderen van burgers in alle nuances. En dan vindt hij eene verhooging met 4 per kind eene gelukkige greep. Die verhooging is niet bezwarend en laat de bestaande opklimming in de zelfde verhouding bestaan. Bij het voorstel der drie leden wordt de sprong veel grooterreeds in de derde klasse wordt het schoolgeld van f 12 op f 20 en in de vijfde klasse van 16 op j 24 gebracht. Daarbij vergete men

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1