Buitenland. nietdat art 46 der wet op het lager onderwijs voor schrijft dat eene bijdrage moet geheven worden ter tege moetkoming in de kosten van het lager onderwijs dus nietdat de kosten ten volle door schoolgeld gedekt moeten worden. En nu acht hij het schoolgeld volgens het voorstel van burg. en weth. werkelijk reeds eene voldoende bijdrage. Hij kan in dat opzicht geheel met het gevoelen van bnrg. en weth. medegaan. De Voorzitter wil even opmerken dat bij eene regeling van het schoolgeld volgens de meerderheid der commissie het schoolgeld in de zevende klasse gelijk zal staan met dat aan de Rijks hoogere burgerschool. Dat is geen goede verhouding. Indertijd is de burgerschool, om die Rijks hoogere burgerschool te kunnen verkrijgen, opgericht moeten worden, met de bepaling, dat een niet te hoog schoolgeld zou worden geheven. Daarom kan hij eene matige verhooging van schoolgeld aanbevelen doch verder kan hij niet gaan. De heer van den Bosch verklaartdat hij het nog niet zoo treurig zou vinden wanneer hot school geld op de Rijks hoogere burgerschool werd verhoogd. De kosten van het onderwijs moeten gedragen worden door hen, die daarvan genieten. De heer Bruinvis antwoordt den heer van den Bosch dat zijn stelsel onder de bestaande wetgeving op het onderwijs niet kan doorgaan. Eene heffing van school geld, als hij wenschtkan onder deze wet niet geschieden. De heer Boelmans ter Spill heeft reeds gewezon op de verhooging van het schoolgeld volgens het voorstel der commissie voor de lagere klassen, doch voor de zevende klasse springt het bezwarende dier verhooging van f 20 op f 30 nog meer in het oog. Voor die klasse is zij toch zeker te kras. Do heer Kraakman antwoordt den heer Boelmans ter Spill, dat het niet juist is, wanneer hij meent, dat gezegd zou zijn, dat boven de behoeften met dezen Bchool- bonw wordt gegaan er wordt niet boven de behoeften gegaan, alleen het noodzakelijke wordt gegeven. En omdat n en zijn toevlucht tot eenen bovenbouw moest nemen, moest men dadelijk, al zijn zij niet dadelijk noodig, zeven bovenlokalen maken. De kosten worden daardoor aanzienlijk hooger. Ter wille van de noodzake lijkheid moest ook eerst de bouw beslist worden. De zevende klasse, waar de behoefte aan eene parellelklasse zich het eerst zal doen gevoelen, rekening houdende met het tegenwoordig aantal leerlingen in de hoogere klassen, zal veel geld kosten. Men kan daar niet volstaan met een onderwijzer van f 650, maar moet onderwijzers heb ben op f 1000 a f 1200 jaarwedde. Een schoolgeld van f 30 is met het oog daarop niet te hoog bij het school geld aan de Rijks hoogere burgerschool komt nog altijd de uitgaaf aan boeken, waarin aan deze school de ge meente voorziet. Het is steeds het streven van dezen Raad geweest, om deze school tot eene uitstekende opleidingschool voor de hoogere burgerschool te maken. Dit bewijst reeds het in 1883 op voorstel eener speciale commissie genomen be sluit, met de motieven waarvan hij geheel instemde, om aan deze school één onderwijzer te benoemen op f 1200, en één op f 1000 jaarwedde. Zij blijve een uitstekende school en met het oog op de eischen dier 7e klasse acht hij een schoolgeld van f 30 volstrekt niet te hoog. Men stelt den rijke tegenover den arme. Het is waar, een proportioneel schoolgeld zou hij gaarne willen aan nemen. Werd een voorstel ingediend om het schoolgeld te regelen in betrekking tot den aanslag in den hoofde- lijken omslag, zoodat zij, die zeer laag aangeslagen zijn, ook tegen verlaagd schoolgeld aangeslagen zouden kunnen worden hij zou daarmede kunnen medegaan doch nu dit niet geschied is, ondersteunt bij ten volle het voorstel der meerderheid van de commissie, als naar zijne meening zeer billijk. Daarna had de reeds vermelde stemming plaats. FRAWKBIJK. De minister van justitie heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend waarbij gevangenis straf van 6 dagen tot 2 jaren en geldboete wordt be dreigd tegen werkstaking van ambtenaren en werklieden, die werkzaam zijn in een tak van dienst, samenhangende met de mobilisatie van het leger. Behalve de militaire inrichtingen worden daaronder ook gerangschikt de spoor wegen, de posterijen en de telegraphie. De regeering heeft de betrekking van opperresident in Tonkin afgeschaft en vervangen door een algameenen secretaris, op eene jaarwedde van 70000 francs. Den 1 heeft te Parijs een tweegevecht met doodelijken afloop plaats gehad tusschen den letterkundige en dag bladschrijver Percher en den heer Le Chat. lier, tengevolge van een pennestrijd over concessiën, in Pransch Congo ver eend aan laatstgenoemden heer, die de beweringen van den heer Percher beleedigend had geacht. Het duel had op den degen plaats Percher werd onder den oksel ge troffen en viel dood neer. Hamer. Tegen het gevoelen der begrootingscommissie en tegen dat van den minister Dnpny is op de begrooting een bedrag van 431,000 francs gebracht voor het .ver- hoogen der pensioenen van de baanwachters en wegwerkers bij de spoorwegen. ©RIEKENLAND. De Kamers zullen den 4 April ontbonden worden. De algemeene verkiezingen zijn op den 28 April bepaald. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen is in den ouderdom van 65 jaren overleden prins Richard von Metternich die van December 1859 tot 1871 als oostenrijksch gezant te Parijs zeer gezien was. Hij was een zoon van den beroemden kanselier von Metternich. De keizer ontving den 28 de commissie uit den Tyroler Landdag, die het adres overhandigde, waartoe bij de be spreking over de landweer-wet was besloten. De keizer drukte zijne voldoening over die wet uit en zeide dat de gebrachte offers tot de handhaving van den vrede zullen bijdragen. Hjj verklaarde, zooveel mogelijk te zullen medewerken tot aankweeking van de godsdienstige ge voelens in het leger en afschaffing van het duel bij militairen. EGITPTE. De oud-Onderkoning Ismaïl is den 2 des avonds om 8 uren, aan de gevolgen van kanker, in den ouderdom van 65 jaren overleden. RUSLAND. Grootvorst Alexis Michaëlovitsch, jongste zoon van grootvorst Michaëloud-oom des Keizersdie leed aan eene borstkwaalis den 2 te San Remo over leden. De Keizer is ongesteld hij had den 2 tengevolge van influenza pijn in de keel; de gewone rijtoer werd uit gesteld. Den 4 was zijn toestand geruststellend. De russische bladen wijden opnieuw artikelen aan het gezamenlijk deelnemen van Frankrijk en Rusland aan de feestelijkheden te Kiel. Zij wenschen zich er mede ge luk dat de gelijktijdige tegenwoordigheid der fransche en russische oorlogschepen de nauwe betrekkingen tus schen de beide landen zal bevestigen. Zij verzekeren dat te Petersburg van gedachten is gewisseld tusschen de beide regeeringen over het vereenigd deelnemen aan die feesten en dat overeenstemming is verkregen. Rusland en Frankrijk zullen hetzelfde aantal schepen zenden welke schepen gsplaatst zullen worden onder bevel van een hoofdofficier van denzelfden rang. De schepen zullen gelijktijdig aankomen en zich zij aan zij leggen. Zij zullen weder gelijktijdig vertrekken eu zoo doende aan haar aanwezigheid het karakter van solidariteit en bondgenootschap geven. De fransche regeering heeft den 4 aan het duitsche gouvernement door tusschenkomst van den dnitschen gezant te Parijs, graaf Munster, medegedeeld, dat zij de uitnoodiging aangenomen heeft en twee pantserschepen en één adviesjachtonder bevel van een vice-admiraal naar Kiel zal zenden. Uit Petersburg wordt gemeld dat den 2 wanordelijk heden plaats hadden in de philologische hoogeschool waardoor het optreden der gewapende macht noodig werd. Op een dien dag gehouden vergadering, welke door 1000 studenten bezocht werd eischten de studenten het ontslag van den rector. De rector vermaande de stu denten zich rustig te houden, ten einde een botsing met de troepen te vermijden. TEREENKïDE STATEN. Bij een zwaren brand in de fabriekswijk van Chicago welke eene schade van 1.500 000 veroorzaakte zijn acht van de 225 kinderen, die in een der verbrande fabrieken aan di-n arbeid waren en in groote ontsteltenis naar de uitgangen ijlden, gedood en verscheidene verwond. In een kolenmijn van de Atchison en Santa Fé Spoor wegmaatschappij is den 27 door een ontploffing brand ontstaan waardoor een groot aantal mijnwerkers beneden opgesloten werden daar de ingang door het vallend puin versperd was. Onmiddellijk trachtte men de slachtoffers te redden ongeveer 50 werklieden werden levend, hoe wel zwaar verwond, bovon gebracht, maar tevens werden 29 lijken gevonden. Men vreestdat de overige 65 werklieden omgekomen zijn. JAPAN. Maarschalk Oyama meldt in een telegram van den 27 dat de chineezen in den morgen van den 24 nabij Taping-tham verslagen werden. In den namiddag van dien dag deden 13000 chineezen een aanval op Hait-Cheugdoch werden terug geslagen. Zij trokken af in de richting van IJin-Hoa. De japanners verloren 20 dooden en 250 gewonden de chineezen 200 dooden. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozeu tot rapporteurs over de hierna te noemen wetsontwerpen, als regeling van hot pensioen van ambtenaren wegens tijde lijke diensten als bureel-ambtenaar bij de dienst van den Rijkswaterstaatbevordering ontslag en pensionneering bij de marine-reserve, de heeren Smidt, Conrad, Heldt, Gnyot, tevens voorzitter, en Hesselink wijziging der indische comptabiliteitswet en teruggaaf waarborgkapitaal van de Batav. Ooster-Spoorwegmaat- schappij, de heeren Pijnacker Hordijk, van Gennep, Cre- mer, tevens voorzitter, Bool en v. Limburg Stirurn; wijziging van de arbeidswet en van de wet op de Rijkspostspaarbank de heeren BorgesiusTydeman Heemskerk, Kerdijk, tevens voorzitter, en Pijttersen; uitvoering van art. 152 2e lid, der Grondwet, de heeren A. Mackay, tevens voorzitter, Lely, de Beaufort (Wijk), de Savornin Lohman en de Lange; overeenkomst met de Exploitatie- en de Krimpenerwaard- spoorwegmaatschappij de heeren van Alpbentevens voorzitter, BorretBastertv. Bylaudt en Lieftinck; voorloopige regeling der handelsbetrekkingen mei Por tugal de heeren Plate, Michiels, van Dedem, tevens voorzitter, Hintzen en de Ram; overeenkomst met Belgie betrekkelijk den invoer van mest en vee voor beweidingbeakkering en bemesting der grenslanderijen de heeren Meesteis, van Bylandt Hennt quin, tevens voorzitter, Mackay en Douner. Geweren wet. Ook omtrent het wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van hoofdstuk VIII oorlog voor 1895 is eindverslag uitgebracht. De meerderheid der commissie van rapporteurs acnt de openbare beraadslaging vol doende voorbereid. De minderheid acht de zaak nog niet voldoende onderzocht en toegelichtmet name ten aan zien van bet stelsel en het kaliber, alsmede van de duur zaamheid van rookzwak buskruit en van de vraag in hoever de aan te schaffen geweren en patronen in het buitenland moeten worden aangemaakt. Een lid was door afwezigheid verhinderd aan het verslag mede te werken. Purnierend. Den 1 's avonds 8 uren brandde af, naar men zegt door het omvallen van een petroleum lamp de bezemmakerij van J. de Vries staaude op de Hoornsche buurt alhier. Met groote moeite mo- ht het der brandweer gelukken, de belendende peicealen voor belangrijke schade te vrijwaren. Het perceel was verzekeid. tichagen. Den 20 hield de heer de Boer, van Wieringerwaard, zijn tweede lezing over graanrechten in het Noordhollaudsch koffiehuis alhier. De heer Sloos opende weer de vergadering, waarna de inleider zijn betoog van de vorige week vervolgde. Hij bestreed Wi er allerlei stellingen van de vrijbandelaren en meende in protectie het middel te zien, dat een einde kon maken aan de groote malaise in ons vaderland. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Van Calcar, van Schagerbrug, en D. Breebaart, van Winkel. De heer van Calcar meende te moeten opmerken, dat de heer de Boer met zijne rede de zaak volstrekt nog niet tot klaar heid had gebracht. Bovendien voert de heer de Boer zulk een toon, dat men waarlijk huiverig is, om met hem in debat te treden. Men loopt dan veel gevaar advocaat voor kwade zaken genoemd te worden, als niet op de hoogte van het vraagstuk te worden aangeduid, enz. De heer van Calcar meent de malaise te moeten toeschrijven aan den algemeen slechten toestand in geheel de wereld aan het verwaarloozen van het christelijk beginsel in onze maatschappij. Protectie zou een tijdelijk hulpmiddel moe ten zijn of een altijd blijvend vroeg hij den inleider. Inleider antwoordde, dat het een maatregel moest zijn, die zoo lang moest blijven tot het tij verloopen was en het wederom tijd werd de bakens te verzetten. De heer Breebaart merkte op, dat de vrijhandelsmannen reeds waren begonnen met hun vrijheid weer weg te werpen, toen zij er voor stemden, dat de nieuwe schepen der marine in ons land zullen worden gemaakt. Waarom op dat gebied wel protectie en waarom niet voor den landbouw De heer de Boer voegde nog het een en ander aan de woorden van den heer Breebaart toe, waarna de heer Sloos de vrij goed bezochte vergadering sloot. De maand Maart belooft voor deze gemeente een feestelijke maand te zullen worden. Niet alleen, dat de reeds gemelde nutsvergadering in die maand zal plaats hebben, ook de rederijkerskamer zal eene uitvoering ge ven en de Harmoniekapel haar laatste win terconcert in dit seizoen. Het programma is verschenen voor de hier ter plaatse op Woensdag 3 April te houden l'aaschtentoonstelling voor stieren, melk- en fokvee, vet rundvee, vette var kens en schapen. Aangiften moeten geschieden bij den heer J. P. Wagenaar, Alkmaar, of bij den heer J. Winkel, Schagen. Amsterdam. De arr. rechtbank heeft Gesina Keijzerbijgenaamd »de vrouw van de Bloemgracht," die terecht gestaan had wegens het veroorzaken van ziekte van een harer patiënten, wien zij loodzalf in-en uitwendig had doen gebruiken tegen asthma veroordeeld tot eene geldboete van 300, subsidiair twee maanden hechtenis. Van liberale zijde zijn candidaat gesteld voor 2 leden van den Raad de heeren dr. A. Voüte en mr. W. F. van Leeuwenvan anti-rev. zijde de heeren K Kater en mr Fr. K. van Leuuep; van kath. zijde de heeren P. W. Sutorius en H. M. J. Bouvij. De rechtbank alhier heeft den 1 Rozenstraten, beschul digd van verduistering van gelden uit de kas der werk- stakende arbeiders der Waskaarsenfabriek, ontslagen van rechtsvervolging. De kiesvereeniging Amsterdam heeft den 1 besloten bij de aanstaande verkiezing van 2 raadsleden geen eigen candidaat te stellen en geen der candidaten van de andere kiesvereenigingen te steni en. Tot voorzitter is gekozen de heer mr. M. W. F. Treub, daar de heer Gerritsen de benoeming tot voorzitter niet aanvaard heeft. Den 13 vangt voor de arr. rechtbank de behandeling der strafzaak aan tegen Henriëtte Momber, dienstbode, en haren beminde Hendrik Coelman, milicien in garnizoen te Naarden, beschuldigd van moord op Jan-je Meinders, 19 Augustus 1894 gepleegd. Er zijn 61 getuigen gedag vaard. In de dagvaarding wordt ten laste gelegd, dat zij na voorafgaande afspraak zich Bchuldig gemaakt hebben 1°. Coelman aan poging tot diefstal van gelden, lig gende in oen afgesloten muurkast ten huize van den heer Meinders 2°. Momber dat zij opzettelijk aan Coelman gelegen heid heeft gegeven de voormelde poging tot diefstal te doen door medeneming uit de woning van het dochtertje van gemelden heer, genaamd Jantje Arendina Meinders 3°. beiden dat zij nogmaals eene mislukte poging tot diefstal met braak op de in voormelde kast zich bevin dende gelden hebben gepleegd, en ten 4° dat beiden: eindelijk onmiddellijk vóór, bij of onmid dellijk na het plegen der voormelde feiten in vereeniging met elkander en na vooraf beraamd overleg en om de uitvoering van den diefstal gemakkelijk te maken of om te beletten dat voorzegd meisje, hen bij de feiten over vallende, ben als daders zou aanwijzen, dat meisje opzet telijk hebben gedood door worging, waarvan de dood bet gevolg is geweest Aan Momber wordt voorts ten laste gelegd recidive omdat nog geen 5 jaar zijn verloopen sedert zij eene gevangenisstral wegens diefstal heeft ondergaan. Men schrijlt ons nit Kolhorn: Nabij den polder Waard en Groet is het praatje van den dag thans graanrechten. Dat de landbouwers meerendeels graan boei en zeer voor dusdanige protectie zijn, is van algemeene bekendheid; minder openbaar zijn de meeningen der arbtideis. Zij hechten weinig waarde aan de voorzeggingen der landbouwers, dat bij stijging der producten meer werk en hooger loon zal volgen, Integendeel zien zij minder werk tegemoet, omdat bij hoogere graanprijzen meer graan en minder suikerbieten, uien, kool mz zal worden verbouwd, welke laatste ge wassen meer handen irbeid vorderen. De vergelij kingen door de voorstanders van protectie van de dagloonen vroeger, toen het graan duurder was en thans, gaan huns uziens mank; de machines en wel vooral de stoomkracht, zijn de oorzaak, dat voorheen arbeiders te kort, en thans eeu aantal te veel zijn, iets waarvan de boeren gebruik hebben gemaakt tot zoover mogelijke vermindering van loonen. Dat het er voor hen beter op zou worden, gelooven zij nietzelfs thans kan men dit zien; de boeren toch, in betere conditiën verkeerende, zij die volstrekt nog niet op zelf behoud bedacht behoeven te zijn maken bet meeste gebruik van machinesbe trekken het meest buitenlaudsche arbeiders enz. En nu moge het waar zijn, dat dit luttele voordeelen zijn, toch blykt. hieruitdat men zich om de alhier aanwezige arbeiders niet in de eerste plaats bekommert. Invoerrechten op granen, ais het moet, goed zeggen de arbeidersmaar dan tevens eene belasting en een zeer zware op het gebruik van landbouwstoommachines, opdat er meer hai denarbeid voor ons kome en bijgevolg eene behooilijke verdienste, meer aan onze behoefte geë/enredigd De Zuiderzeekustenvan af Anna Paulowna tot Aartswoud zijn thans vrij van ijs. De rotganzen ver- tooueu r.ich wederen met de slagnetten wordt jacht op hen gemaakt. De vangst is echter nog niet groot. Den 2 zag men hier ook een aantal wilde zwanen. Den 1 zijn te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagd de dames A. Kamp van Berkhout en 0. W. Schoen van Beemster en te 's-Gravenhage de dames D. E. van Rijn en I. A. Putman Cramer uit Haarlem.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2