Poolscli Bloed, No. 29 Eerste blad. Zeven en BTegentigste «laargang, 1895. VRIJDAG Telefoonnummer: 3. 8 MAART. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. Deze Courant wordt Dlasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. CO UB A NT. Prijs der gewone Adverfentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. »De Kamer, vertrouwende dat de Regeering het tot stand komen van eene spoorwegverbinding in die streken van OverijselDrente en Groningenwelke door don ontworpen locaal-spoorweg zouden worden doorsneden krachtig zal steunen, dankt den minister voorde gegeven inlichtingen en legt ze met de ter zake ontvangen adressen ter griffie ter inzage voor de leden." Door den heer Roessingh c. s. was de volgende gewij zigde conclusie voorgesteld »De Kamer, van oordeel, dat de betrokken streken van OverijselDrente eu Groningen alleen door den aanleg van den ontworpen locaalspoorweg voldoende kunnen worden gebaat en vertrouwende dat daarom de Regeering het tot stand komen van dezen spoorweg krachtig zal steunen dankt den minister voor de ge geven inlichtingen en legt zo met de ter zake ontvangen adressen ter griffie ter inzage voor de leden." Laatstgenoemde conclusie kwam het eerst in stemming en werd aangenomen met 57 tegen 27 stemmen. Daarna vangt de beraadslaging aan over de motie van den heer Gerritsen, luidende »De Kamer van oordeel, dat het wenschelijk is bij de uitvoering der bouwwerken van Rijkswege in gemeenten waar het gebruikelijk is bijzondere bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken op te nemen, met dat gebruik rekening te houden, gaat over tot orde van den dag." De heer Gerritsen verdedigde deze motie, welke bij de heeren Michiels van Verdnijnen Bonman en Bastert bezwaren ondervond. Den 7 voortzetting, Den heer Staalman werd op zijn verzoek verlof verleend op een nader te bepalen dag den minister van oorlog te mogen interpelleeren over de wijze van bestraf fing van een korporaal te Naarden, die op hooger bevel werd ontslagen. Oudcarspel. Door onbekende oorzaak geraakte den 6 een op bet veld staande hooiklamp van J. V. in brand. Door afspitten met spaden en vorken en het aanhoudend werpen met water wist men den brand meester te worden. Een tweetal wagens hooi zijn echter verloren. liangedijk. De prijzen der groenten zijn de laatste dagen flink rijzende. Ook iu uien komt eenige handel. Als het nog een poosje doorwintertkan het voor vele Langedijkers nog eeDigszin3 terecht komen. De nederlandsche oorlogschepen Atjeh en Alkmaar zullen bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal te genwoordig zijn. Amsterdam. Bij de verkiezing van twee leden van den Raad op den 5 kwamen slechts 2969 van de 22000 kiezers op. Van de 2919 geldige stemmen werden uitge bracht op de heeren dr. A. Vodte, lib., 1423, mr. W. P. van Leeuwen, lib., 1388, P. W. Sntorins katb., 801, H. M. J. Bouvy, kath., 792, tnsschen welke heeren her stemd moet worden en mr. Frank K. van Lennep, a.r., 701, en K. Kater, a.r., 519 stemmen. Op den heer A. P. Obermeijer a.r., waren 209 stemmen uitgebracht. In den nacht van den 6 op den 7 hadden drie uit slaande branden plaatseen omstreeks 12 uren bij een koek- en banketbakker in de Jodenbreestraatwelke spoedig gebluscht kon wordeneen omstreeks half een in de Valkenburgerstraat in het voorste gedeelte van een houten pakhuis, dat gevuld was met lompen om twee uren had de brandweer dezen brand bedwongeneen omstreeks half drie in een kruidenierswinkel in de Bloed- straat, waar de bewoners nauwelijks den tijd hadden een goed heenkomen te zoeken. Uit de Haarlemmer trekvaart tnsschen de gasfabriek en Sloterdijk zijn den 6 vijf lijken opgehaald die blijk baar reeds geruimen tijd in het water hadden gelegen. Moeilijk. Met ongeduld ziet ieder hier uit naar de komst van eene bootdie de ijskorst in het Noord- hollandsch kanaal ten noorden van Alkmaar zal breken. Immersde handel in kool begint wat levendiger te gaan en gaarne verzond men spoedig wat verkocht is. Reeds is men met behulp van een ijsboeier van den Langendijker in geslaagd, een vaargeul te verkrijgen; maar de drijvende schotsen in de vrij nauwe geul leggen heel wat moge lijkheden iu den weg en doen vrij wat jaaglijnen breken. Ook was den 4 het ijs nog zoo dik hier en daardat een der mannen van den ijsbreker naast de boot nog stond te dansen. Evenwelvoor eene sterke stoomboot zou het breken niet zoo moeielijk zijn. Dat het spoedig geschiede Sehageis. Den 11 zal in het lokaal »het Paards hoofd" eene algemeene vergadering worden gehouden van de harddraverij-vereeniging West-Friesland", waarin ouder meer het voorstel van hot bestuur in behandeling zal worden genomen om de prijzen voor de in 1895 te houden harddraverij te bepalen op f 150 f 50 en f 25. Meerhugowaard. In de gemeenteraads-verga- dering van den 5 is de heer J. Swaag benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Spanbroek. Bij de den 4 gehouden herstemming voor lid van den gemeenteraad is gekozen de heer G. J. H. Guinée mot 77 stemmen. De heer P. Vriend bekwam 25 stemmen. In den loop van 1894 zijn aan het hulpkantoor der posterijen alhier aan brievenbriefkaarten etc. aange komen 84927 stuks. Bij kon. besluit van den 6 is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, tuegokeud aan do volgende agenten van po litie te AmsterdamJ. van Rijs en K. G. B. Christiaans, wegens de met levensgevaar volbrachte redding, de eerste van één kind, de tweede van twee kinderen, uit een brandend huis op Rapenburg aldaar, in den nacht van 25 op 26 Dec. 1894; H. Fagh en K. Flakstra, wegens het met gevaar voor eigen leven redden eener vrouw uit een brandend huis in de Warmoesstraat aldaar, in den nacht van 24 op 25 Dec. 1894G. de Jong, wegens het met gevaar voor eigen leven redden eener vrouw uit het water aan de Elandsgracht aldaar, op 20 Jan. 1895. Zuldscharwoude. Ondertrouwd en getrouwd: 8 Febr. en 21 Febr. A. Keeman en A. Broks. Geboren: 18 Febr. Pieter, z. van J. Kroon en A. Koster. 20 Anna Gerarda, d. van H. Bakker en G. Leeg water. 27 Aagje, d. van K. Kliffen en T. Jongerling. Overleden: 5 Febr. Oornelis, z. van P. Bergen en C. Wahlen. -Wj&SSE*65 ZlJdie met 1 Mei a.s. in aanmerking Hf®"*®* wenschen te komen voorOAfDEBWIJZER aan de 2e openbare school voor onvermogenden te A L K M A AR (hoofd de heer C. J. R e i z i g e r), op f 05 O, jaarwedde, worden verzocht, zich onder over legging der bij de wet gevorderde stukken bij vracht vrije brieven te wenden tot het gemeentebestuur vóór 18 Maart a.s. Volgens raadsbesluit van 13 September 1894 No. 11 zal gewicht gehecht worden aan het bezit der akte van bekwaamheid in de beginselen der landbouwkunde. HEIittlE. Den 3 is de Moniteur het regeerings- blad voor de eerste maal volledig in het fransch en het vlaam8ch verschenen op één stuk na dat te laat ont vangen was om nog vertaald te worden. Het dezer dagen ingediende wetsontwerp voor eene nieuwe gemeentewet kent het stemrecht voor den Raad toe aan allen die voldoen aan de voorwaarden betref fende het kiesrecht voor den Senaat en sedert ten minste drie jaren in de gemeente gevestigd zijn. De uitsluiting en schorsing van kiezers geschiedt volgens de bepalingen der kieswet voor de Kamer, behoudens eenige wijzigingen. De kiezer van 35 jaargehuwd of weduwnaar met wet tige kinderen, die aan den Staat een minimum belasting betaaltnaar evenredigheid der bevolking afwisselende tnsschen 5 en 20 francs, heeft een dubbele stem. Bezit hij bovendien onroerende goederen ten minste 150 francs opbrengende dan ontvangt hij een derde stem waarbij onder andere voorwaarden nog een vierde kan komen. In de memorie van toelichting wordt een afzonderlijk voorstel aangekondigd, waarin bij wijze van proefneming, voor het geval dat de eerste stemming geen volstrekte meer derheid voor de candidaten oplevertvoor de volgende stemming evenredige vertegenwoordiging wordt ingevoerd. De tegenwoordige gemeenteraden zullen uiterlijk 15 November aanstaande ontbonden wordeu. DUITSCHIjAA». Te Berlijn kon eene zitting der jury van de eerste kamer nan het gerechtshof niet door gaan omdat zeven juryleden door influënza verhinderd waren, terwijl hunne plaatsvangers ook ziek waren. Om diezelfde reden moesten vele klassen der openbare scholen gesloten worden. EWGEIiASriï. Den 2 zijn de verkiezingen voor den graafschapsraad voor Londen gehouden. Gekozen zijn 59 gematigden en 59 liberaal-radicalen. Tweede Manier. Den 6 is de behandeling voortgezet van de conclusie op de inlichtingen op het adres van jhr. van Nahuijs c.s., inhoudende verzoek om de medewerking van de Kamer voor den aanleg en de exploitatie van den Noord-Ooster- locaal-spoorweg. De conclusie der commissie in wier handen deze in lichtingen waren gesteld, luidde als volgt DOOR i) Opgedragen aan hare Koninklijke Hoogheid de Groothertogin AUGUSTA CAROLINA van Mecklenburg-Strelitz Prinses van Groot-Brittanje. Nataly van Eschstruth. OPDRACHT. Eerst als de zonne koesterend haar komt wekken Ontwaakt tot nieuwen levensbloei heel de aard Wijlals ten dank zich woud en weide dekken Met groen tapeet en geur'ge bloemengaard. Gelijk de zon is aan mijn hart uw hulde O vrouw, zoo koninklijk, zoo hoog in eer Ik leg wat zoetst en schoonst mij 't hart vervulde, Mijn bloemen dankend aan uw voeten neer. EERSTE HOOFDSTUK. Ruw en rusteloos gierde de Novemberstorm langs Oost- Pruisen's vale veldenonstuimig de sneeuwwitte wieken reppende over zandgrond en heidedennenwouden en akkers en meren mijlen ver beroerende in zijn wilde vlucht. Geweldig zweepte hij de toppen der hooge pijnen, wier versplinterde takken hij als kaf langs den bodem joeg, tot waar het sidderend oeverriet zich hulpeloos boog in den geelbeslikten woest werkenden stroom. En in zijn ruw, onstuimig gieren scheen hij het lied te zingen, welks klanken hij in zijn wilde vaart had meegevoerd van de Poolsche grenzenhet lied van vrijheid en ver lossing. Toch was zelfs het geweld van den storm niet bij machte het landschap te wekken uit den diepen doods- sluimer waarin 't verzonken lag, al vermocht zijn fluitende ademtocht het anders zoo effen oppervlak van het meer in gestadige beweging te brengen, gelijk een boezem die diep en zwoegend hijgt, om straks verder te gieren over de eindelooze sneeuwvelden. Als razende vloog de ontembare voort en schudde van zijn wijdgesperde vlerken de sneeuwvlokken op de kale vlakte, en terwijl der vlokken wilde jacht al dichter en dreigender werddekte de witte wade al hooger den sluimerenden bodem, als een lijk kleed dat ligt gespreid over kilheid en dood. En wat onder 't woedend verder stormen hem dreigde weerstand te biedenomdat het zich te hoog boven de vlakte verhief, moest knakken of buigen voor den geweldigen adem des winds, die in zijn loeiend gieren scheen te vragen»Ik wil heerschen en gebieden, wie trotseert mijne macht Maar als uit den grond gerezen heffen ginds de burchten en sloten hunne grauwe tinnen fier omhoog en schijnen den storm die ze al huilend omgiertte antwoorden: »Wij tarten u en uw geweld wij staan reeds eeuwen lang op hechten en vasten bodem en spotten met uw loeiend dreigen. Kom vrij en beproef op ons uwe krachtwij zullen wankelen noch wijken wij zijn de torens van Proczna dit zij u aangezegd is het steenen voetstuk van den Duitschen eik, wiens takken schitteren van gulden wapenschilden, wiens bladerkroon is getooid met negen blinkende paarlen I Kom vrij en beproef wat gij kunt tegen ons, de steenen schutsgoden van Proczna 1" Doch als werd de stormwind nog woedender bij 'ter varen van zijn onmacht tegen de steenen reuzen, gierde hij al luider en huilde hij steeds heviger om de hooge torenspitsen een wervelend wiegelied zingend bij der burchten bakermatMet wrevelige woede berende hij de grijsbemoste tinnen en scheurde zijn wolkenmantel aan flarden tegen de hoekige kanteelen, maar altijd gierde hij loeiend verdersteeds opnieuw den kamp wagende tegen de trotsche wachters van Proczna. En terwijl de sneeuw zich al hooger stapelde tegen de hoeken en venstersspreidde de nacht zijn duister kleed al dichter en dichter over den omtrek. Door twee boogvensters aan den rechtervleugel van een der burchten werd plotseling eene rossige lichtglans zichtbaar, waarbij de gestalte van een dienaar zich tegen den achtergrond atteekende. Een oogenblik later kraste een viertal zware luiken op hunne hengsels en was de grauwe gevel opnieuw in het duister gehuld. Als een grillige spookgestalte snelde een groote wolfs hond langs het terras, om dalende langs de breede treden van de steenen trap, met éen sprong om den westelijken hoek van het kasteel te verdwijnen. Doch buiten die snelle schaduw geen enkel teeken van leven doodsch en somber lag het reusachtig steenen vierkant in den avondnevel gedoken, als uitgestorven te midden van de

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1