Hollands Noorderkwartier. De voorjaarsvergadering der VereenigiDg tot ontwik keling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier werd gehouden te Oudearspelin de ruime zaal van den heer G. Slotemaker, op woensdag, 6 Maart. Het bezoek was ditmaal gering, om verscheidene toe vallig gelijktijdige andere vergaderingen. Er waren slechts tegenwoordig 52 leden en 6 gasten. De voorzitter, de heer jhr. mr. P. van Foreest, opende de vergadering met eeue redewaarin hij, thans voor de derde maal den voorzitterezetel aanvaardende begon met aller welwillendheid in te roepen te meer hem noodignu hij ditmaal de opvolger was van een zoo uitnemend man als de heer J. L. T. Groneman. Hij hield zich overtuigd, dat het aan belangstelling in den land bouw niet ontbrakal zullen de middelen tot herstel van den kwijnenden toestand niet gemakkelijk te vinden zjjn. Wat hem betreft, in de aangeprezen middelen, bi- metallisme en protectie, ziet hij niet veel heil. Zij mogen tijdelijk iets helpen, doch op den duur verwacht hij alleen herstel van het meer en meer letten op kleinigheden, en van steeds met rdere belangstelling van de zijde van particulieren en regeering. Met het uitspreken van de hoop, dat die belangstelling niet moge zijn als die voor een zwaren ziekenaar wien men na herstel niet meer omziet, maar dat zij zij blijvend en duurzaam, ook wanneer de boer eenigszins opgekomen is uit den be nauwenden toestand geeft de voorzitter het woord aan den secretaris om de notulen voortelezen dieals gewoonlijk zeer getrouw en uitvoerig, het in de vorige vergadering behandelde teruggaven. Zij werden onder instemming der aanwezigen goedgekeurd. Uit de gedane mededeeling bleek o. adat het ledental 162 bedraagt en 1 zoon van een lid; dat op het adres aan de Kamer om alsnog bij amende ment op de staatsbegrooting te brengen een post van 10000 voor verbetering van het rnndveeras afwijzend is beschikt; dat de commissie voor een onderzoek naar het pachtstelsel benoemd was en bestaat zooals wij reeds in een vorig nummer vermeldden, uit de heeren G. Vas Visser, Amsterdam mr. A P. de Lange, 's Gravenhage K. de Boer Cz Assendelft, G. Wonder, Berkhout en G. KrusemanHoutrijk en Polanen, die allen zich de benoeming lieten welgevallen en dat deze commissie vermoedelijk maandag, den 18, zal worden geïnstalleerd. Het jaarverslag der vereeniging zal als gewoon lijk in het Ned. Landbouw Weekblad worden opgenomen. Bij monde van den heer H. Stam stelt de financieels commissie voor, de rekening tot een bedrag van 5084,50s in ontvang en 2481,20s in uitgaaf goedte- kenren alzoo met een voordeelig saldo van 2603,30. Door den heer W. Teengs, die de vereeniging verte genwoordigde op de jongste algemeene vergadering van het Ned. Paardenstamboek, werd daarvan verslag uitge bracht. De heer J. M. Billroth deelt omtrent do gehouden tuberculine-inspuitingen bij rundvee mee, dattengevolge van bijzondere omstandigheden, bij den heer ZuurbierBeemstervan de 19 stuks rundvee op diens stal, door hem voor de proet beschikbaar ge steld, slechts 6 werden ingospoten. Drie daarvan kregen temperatuursverhooging, wat op aanwezigheid vantuber- culine wees; bij twee daarvan is dit ook bij de slacht gebleken. Spr. heeft met genoegen gezien dat op de begrooting weder een post voor deze zaak uitgetrokken is. Hij zal de voortzetting der proeven zeer toejuichen. Naar aanleiding dezer mededeelingen ontspint zich eene discussie tusschen de heeren dr. O. ten Bosch en Billroth over de waarde en al of niet ongevaarlijkheid der inspuitingen. De heer G. Mdijs stelt de vergadering op de hoogte van den stand der proeven met het inspuiten tegen het uitstoeien en kalf verwerpen. De uitkomsten van de gehouden proeven, die zich m esten beperken tot slechts 6 stallen meerdere landlieden hadden hun vee niet beschikbaar gesteld, waren van dien aard, dat er geen bepaalde conclusiën te maken vallen. Eensdeels gunstig, anderdeels zonder resultaat, wijzen de uitkomsten toch op de wenschelijkheid, om de proeven voorttezetten. Bij enkele eigenaars waren vooral de gevolgen van de inspui tingen ten opzichte van het kalfverwerpen zeer bepaald gunstig. dorre vlaktewaarop de storm niet ophield zijn woeste luimen bot te vieren. Nadat de dienaar de lamp op de tafel had gezet, de gesloten luiken goed verzekerd en ook de zonnebliuden gesloten had verwijderde hij zich langzaam geljjk hij gekomen was, zonder het minste gerucht. In het stille, ruim gewelfde vertrek spreidde het lamp licht een zachten vredigen schijn, nog gedempt door de sombere in kunstig gesneden lijst gevatte schilderijen aan den wand, die een stemmig geheel vormden met de zware voor de vleugeldeuren neergolvende gordijnen en de spaarzame meubelen die eeuwenlang in hetzelfde vertrek hadden gestaan op dezelfde plaats. Het was als had de hand des tijds een somber waas geweven over dit kunstig beeldhouwwerk en zacht fluweel, te midden waarvan het eentonig getik der houtwormen de polsslag scheen van het stil en ernstig leven dat er heerschte. Het hoofd geleund op de fijngevormde, doorzichtig blanke hand, zat de rijksgraaf Adolf von Dynar voor tal van opgeslagen boeken en folianten, zonder echter, diep pein zend als hij daar nederzat, het oog op de bladzyden te doen rusten. Hoewel blijkbaar rog in de kracht zijner jaren, droeg de graaf het vroegvergrijsde hoofd niet trotsch en fier als voorheen, maar sprak het eenmaal schoon, doch nu verbleekt en vermagerd gelaat van diopen kommer en onuitsprekelijk zielelijden, dat zich allermeest liet lezen in den matten blik der sombere, diepliggende oogen. My merend staart hij in het vuur van den breeden haardwaar de vonken spatten en sprankelen uit de zware houtblokken, die knappend door de vlam verteerd worden, terwijl de storm huilt in den schoorsteen en flui tend giert langs de vensters daar binnen op de schrijf tafel blijft het uurwerk rustig en eentonig voorttikken. Straks echter wordt onverwachts de stilte verstoord door schreiende kinderkreten, die zich in het neven vertrek doen hooren. Graaf Dynar rijst haastig van zijn zetel en luistert in Aan den heer dr. van der Zandb den directeur van 's Rijks Proefstation te Hoorn, was de taak toevertrouwd om rapport uit te brengen over de uitkomsten der 24 proefvelden. De door hem gedane mededeelingen waren bijzonder belangwekkend. In het kort ging hij de ver schillende resultaten na bij den hooibouw zoowel als op bouwlandmet de onderscheidene soorten van kunst mest verkregen, en men krijgt van den omvangrijken arbeidvoor deze zaak verrichtden indruk dat die hoogst nuttig besteed is en de Vereeniging zich gelukkig mag achtentot het leiden dier voor den landbouw zoo hoogst gewichtige proefnemingen in den heer van der Zande een man te hebben gevonden die belangstelling aan kennis en nauwgezetheid paart. Instemming vond dan ook de dankbetuiging des voor zitters die tegelijk mededeelde dat thans de proefvelden geheel voor 's rijks rekening worden gehouden en dit jaar op de begrooting dezer vereeniging daarvoor geen post meer voorkomt. De gelegenheid om nog proefvelden beschikbaar te stellen vooral voor koolbouwstaat nog openen de heer dr. K. H. M van der Zandete Hoorn zal daar van gaarne mededeeling ontvangen. Omtrent het aankoopen en verkrijgbaar stellen van veredelde zaaigranen en zaden deelde de Secre taris meêdat aan 14 personen, die zich daarvoor had den aangegeven de gewenschte hoeveelheden zullen wor den verstrekt. In de daarop gevolgde pauze werden de verkie zingen gehouden. Als afgevaardigde naar het Land- huishoudkundig congres werd benoemd de heer J. Zijp Kz.; voor het Nederlandsch Paardenstamboek de heer W. Teengs tot leden van het bestuur de heeren G. Groot, Schermeer, D. H. Geerligs, Anna Paulowna, en G. Wonder, Berkhout; tot onder-voorzitter de heer G. Wonder, terwijl Alkmaar werd aangewezen om er de eerstvolgende najaarsvergadering te houden. Alvorens na de pauze de werkzaamheden voorttezetten, deelde de Voorzitter mt dat de nu in behandeling komende bestuursvoorstellen alle een uitvloeisel van in de vorige vergadering genomen besluiten, de gelden der Vereeniging zoozeer in beslag nemen dat het aan het bestuur bij nadere overweging wenschelijk is voorgeko men der vergadering voortestellen voor dit jaar twee der aanhangige zaken van de agenda aftevoeron, n.l. de proefnemingen tegen vlasbranddie zeer kostbaar zijn en die betreffende het meerdere ol mindere melkgebruik bij toepassing van lange wei. Daardoor zal eene belang rijke besparing verkregen worden. Overeenkomstig het bestuursvoorstel wordt zonder hoofdelijke stemming, bij acclamatie besloten. Aan den heer C. Koou Hz. was toevertrouwd bij de vergadering de wenschelijkheid voortedrageu om de bemoeiingen der vereeniging in zake eene betere o p- leiding van hoefsmeden voorttezetten. Het nut van een verbetetd hoefbeslag te bepleiten scheen den inleider geheel overbodig. Het wordt vrij wel algemeen erkend. Tot heden bestond de gewoonteeen premie ter tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten, uitte loven voor hen die uit ons kwartier met vrucht den cursus te Haarlem volgden. Thans echter bestaat de kans, dat aan de Ambachtsschool te Alkmaar een smid- leeraar zal worden benoemd met bevoegdheid om het hoefbeslag te onderwijzen. Met het oog daarop komt het het bestuur gewenscht voor het voor dit doel uit getrokken bedrag thans te besteden als subsidie aan genoemde school, ten eiDde te bevorderen, dat ook, buiten het gewoon onderwijs in het hoefbeslag aan de leer lingen, een practische cursus voor smidsgezellen tot stand kome. Het bestuui meentmet het oog op het vele dat thans van de Vereeniging gevorderd wordt, in plaats van 300 2 0 voor deze zaak te moeten be stemmen, om aan de Ambachtsschool uittekeeren, zoodra de practische cursus zal geopend zijn. De heeren Billroth en v. d Zande meenden er op te moeten wijzen, dat men vooral moet doen uitkomen, dat men niet op den duur op dergelijke subsidie te reke nen heeftwaarcp de Voorzitter te kennen geeltdat toch het bestuur zich vleit dat de Vereeniging zich niet reeds na het eerste jaar terugtrekken zal. De heer L. Visser wilde er wel geen voorstel van maken maar toch zou hij meenen dat het aanbeveling verdiendebehalve de subsidie aan de schoolook een bedrag te bestemmen voor reiskosten. 1 lijkbare spanning, terwijl een hoog rood zijne wangen kleurt. Sussend en vleiend zingt een zachte vrouwestem het schreiend kind tot bedaren. »0 mijn God", zucht do burchtheer, terwijl hij het gelaat met de vermage'de handen bedekt, ahebt gij mij in mijne ellende dan geheel verlaten Daarna treedt hij snel naar een hoek der zaal en trekt met zenuwachtige haast aan het schelkoord. De oude dienaar treedt bmnen en wacht met een eer biedige buiging de bevelen zijns meesters. »Is Hans nog niet terug?" luidt des slotheers vraag. »Neen, nog niet, uwe genade, ik voed ernstige vreeze, dat hij door den storm verhinderd wordt naar huis te keeren." Graaf Dynar heeft als diplomaat geleerd zich te be- heerschen, maar zijn rijzige gestalte beeft, als voer hem de daar buiten woedende storm door de leden. »Wat moeten wij beginnen zucht hij, een bijoa wan- hopigen blik naar de zijdeur richtende. »Is de kleine gravin weer wakker geworden vraagt de oude bedeesd. »Wellicht gelukt het mjju vrouw haar stil te krijgen." En terwijl hij met de vrijmoedigheid van een ouden getrouwe den graaf opbeurend aanziet, voegt hij er bij»Dd genadige heer gelieve te bedenken, dat de kleine honger zal hebben maar zij zal wel spoedig wen nen. Dan is de min niet meer noodig en is uw genade van alle zorg ontheven Bovendien klinkt kinder geschrei altijd erger dan het werkelijk is." Graaf Dynar knikt toestemmend, doch blijkbaar geheel verstrooid en begeeft zich naar het aangrenzende vertrek. De kindermeid zit met het moederloos dochtertje des graveneen zuigeling van vier wekenop den schoot en beproeft tevergeefs het de flesch te geventerwijl naast haar een oude vrouw luid jammerend de handen wringt. Gustaaf Adolf neemt het kind op den arm en tracht zelf onder hevige inspanning haar wat melk door de rozeroode lipjes toe te dienen. Wordt vervolgt. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop de gevraagde machtiging verleeud. Hst aanleggen van een proefveld ter opsporing van de middelendie het gaarkoken van erwten kunnen bevorderen werd aanbevolen door den heer K. A Kaan. Hij zelf stelt daarvoor een stuk grond be schikbaar, twee akkers, samen een half bunder, waarop hij 2 soorten kokende en 2 soorten niet-kokende erwten wil plaatsenmet verschillende bemesting. De kosten daarvan worden begroot op een maximum van f 70. De vergadering heeft tegen dit plan niet het minste bezwaar. De heer J. Groot Pz. had bij de aanwezigen inteleiden de plannen tot het voortzetten der proeven met bloembol lencultuur, waarmee de Vereeniging reeds eenige jaren bezig is. Aanvankelijk zijn de uitkomsten niet ongunstig te noemen. De jonge bollen moeten echter thans geplant worden om uit te maken of men leverbare bollen kriigen zal. Men wenscht een en ander te doen op zeer bescheiden schaal en vraagt daarom slechts een bedrag van f 50. Bij de aanwezigen vindt dit bestuursvoorstel algemeen instemming. De heer O. Koou Hz. had op zich genomender vergadering aantebevelenbelooningeu uitteloven aan onderwijzersin Hollands Noorderkwartier gevestigd die in 1896 de acte voor landbouwkunde zullen verwerven. Te Alkmaar en te Hoorn worden reeds krachtige pogingen aangewend die vermoedelijk met succes zullen worden bekroond om een cursus op te richten, tot opleiding van onderwijzers ter verkrijging der landbouwacte. Voor den landbouwenden stand is het uit den aard der zaak van het hoogste belang dat het aantal onderwijzers met die acte hoe langer hoe grooter worde. Het is daarom dat het bestuur 4 prij zen ad f 75 wenscht beschikbaar te stellen, toetekennen aan hen, die bij het eerste examen in 1896 het hoogste aantal punten verwerven. Ondervindt de openbaarma king der cijfers bezwaar dan zal men de prijzen bij loting kunnen toekennen. Ook dit voorstel vindt bij de vergadering gereede instemming. Betreffende het honden van een wedstrijd met nieuwe en verbeterde ploegen deelt de heer K. Bbee- baart Jz. mededat bet voornemen bestaatdien te houden einde Augustus of begin September; als prijzen geen geldmaar alleen getuigschriften uittelovenwat ernstige fabrikanten wel niet zal terughoudenalleen fabrikanten of hunne vertegenwoordigers geen particu lieren tot den wedstrijd toetelaten; slechts twee sooiten van ploegen te viagen 2 diep en 2 breedals voor waarde te stellen de ploegen intezenden 14 dagen te vorenopdat de jury ze op verschillende soorten van grond zal kunnen beproeven ook grondwoelers te vra gen voor het loswoelen van de gemaakte voren. Het bestuur meent voor dezen wedstrijd noodig te hebben een bedrag van f 250. Zonder stemming, bij acclamatie, wordt overeenkomstig het bestuursvoorstel besloten. Omtrent het aanhouden en beschikbaar stellen van uitstekende springstieren deelde de heer K. Kaas- kooper de plannen des bestuurs mede. Men wenscht het werk der Vereeniging van vóór 10 jaar voort te zetten toen met zoo goeden uitslag bekroond. Het wil haar arbeid in die richting thans opnieuw opvatten, maar op zeer be scheiden schaal. Het vraagt 500 en wil daarvan nitkeeren vijf subsidiën van 100 toe te keunen aan die eige naren die zich daarvoor aanbieden en zich bereid ver klaren in verschillende deelen van het district, om een uitmuntenden minstens tweejaiigen springstier beschik baar te houden, tegen een dekgeld van f 1,25, waarvan f 0,25 uit te keeren aan Hollands Noorderkwartier. Bovendien wenscht het bestuur verder te gaan en aan de staten der provincie eene subsidie te vragen van j 2500 voor verbetering van het rundvee. Eeno zeer breedvoerige discussie ontspint zich over de wenschelijkheid om al of niet jarige stieren buiten te sluiten met den uitslag dat het bestuursvoorstel onver anderd wordt aangenomen. De begrooting wordt goedgekeurd thans met een verhoogd voordeelig saldo van 704 20. Bij de bespreking van verdere werkzaamhedon vestigt de heer S. de Jongh de aandacht op de wenschelijkheid om in ons land een afzonderlijk departement van landbouwzaken intest ellen. De toestand van thans eischt dringend verbetering. Men is onvoldoende inge licht en in den regol slecht op de hoogte vau alles wat landbouw betreft. Men weet vaak niet, in landbouw zaken, tot welk departement men zich te wenden heeft. Hij stelt mitsdien eene motie voor, om de wenschelijkheid van het door hem beoogde uittesprekeu. Zij luidt als volgt: De vergadering, vernomen heb bende, dat in eene vergadering van het hoofdbestuur der Hollandscho Maatschapjiij van landbouw de wenschelijk heid ter sprake is gebracht van het in het leven roepen van een afzonderljjk ministerie van landbouwgeeft hiermede haro ingenomenheid te kennen en machtigt bet bestuur daartoe zoo mogelijk mede te werken om dit te verkrijgen. Na eenige discussie tusschen den heer J. F. Moens, den Voorzitter en den voorsteller over redactiewijziging, wordt zij met bijna algemeene stemmen aangenomen. De heer J. M Billroth wil de vergaderingen voortaan houden op een vijttal aan de spoor gelegen plaatsen waarop de Voorzitter herinnert, dat dit gewoonlijk ge schiedt met de najaarsvergaderingen en dat die in het voorjaar gewoonlijk gehouden worden in kleinere plaatsen. Ook de heer G. Wonder is het met den voorsteller eensOudearspel acht hij al zeer slecht bereikbaar; ook hij zou voortaan de voorkeur geven aaD grootere plaatsen. De heeren Waijbobk en Koou zijn echter van eene and "re meening aanzien doet gedenken als men zich niet nu en dan laat zien op hot platteland, dan vreezen zij vermindering van het ledental. Met groote meerderheid van stemmen wordt het voorstel van den heer Billroth verworpen. De heer Billroth geeft alsnog het bestuur in overwe ging de wenschelijkheid te overwegen, de te stationeeren stieren in te spuiten met tuberculinowat aanleiding geett tot eenige discussie tusschen de heeren dr. C. ten Bosch, S. de Jongh en de voorsteller. Het bestuur zegt toe, deze quaestie aan ernstige bespreking met deskundigen te zullen onderwerpen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2