burgTrlITke stand. 19 Theodorus Johannes, z. van Jan Schoorel en Beroepen naar de ned. hor?, gemeente te Appelscha ds. H. J. Hartgerink te monnikendam. Volgens den regenmeter der Rijkslandbonwschool te Wagemngeu bedroeg de gevallen hoeveelheid regen in Februari 37 streep tegen 72 streep in Februari 1894 De Enschedesche Telephoonmaatschappij keert over 1894 23/4 pet. dividend uit. De beeren Th. A. van den Broek en G. W. van Barneveld Kooij Jr. te Amsterdam hebben concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie eener drink waterleiding in het dorp Velp. Te Loosdrecht is een 44-jarig werkman uit Loenen bij het sloopen van een huis door een omvallenden muur getroffen en kort daarna aan de daarbij bekomen ver wondingen overleden. De Algemeene Hypotheekbank, die op 31 December 1894 aan en 4 pst. pandbrieven een bedrag van f 4 511.200 in omloop had, terwijl daartegenover een bedrag van f 4.524.461,55 op eerste hypotheek was ge plaatst, waarvan in 1894 f 2.137.950, keert over 1894, na afschrijving, uit de winst van f 24.239 085 aan de aandeelhouders 6 pet. dividend uiD De in 1861 opgerichte Nationale Hypotheekbank heeft in 1894 372 leeningen gesloten, tot een bedrag van f 3.533.000 afgelost werden voor f 3.453 723.00® aan leeningen. Op 31 December was een bedrag van f 23.419.200 aan pandbrieven in omloop. Zesmaal heeft de bank ver lies geleden tot een bedrag van f 11.943.435, zoodat van het in 1893 daarvoor beschikbaar gehouden bedrag slechts f 6056 56® overbleef. Van de zuivere winst ad f 85.946.17 werd na verschillende afschrijvingen ook voor buiten gewone reserve, een bedrag van f 51 994 48® bestemd voor uitkeering aan de aandeelhouders of 16 pet. Den 2 is te Utrecht het fabrieksgebouw van de mahoniehout-zagerij en sigarenkisten-fabriek der 6rma van Berkest.ijn en Co., in de Lauwerecht te Utrecht afgebrand. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot griffier der arr. rechtbank te Rotterdam do heer mr. J. W. Alting Mees. thans griffier bij het kantongerecht te Am sterdam 4e kanton. In de den 2 te 's-Gravenhage gehouden leden vergadering van de Vereeniging «Nationaal Fonds" tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Nederl. Indië gevallen militairenis als bestuur der Vereeniging gekozengep luitenant-generaal F J. A. van Zijll de Jong, voorzitter; mr. N. P. van den Berg, president der Nederl. Bank, onder-voorzitter; gep. vice- admiraal jhr. F. de Casembroot; F. B. 's Jacob, burge meester van Rotterdam J. E. N. baron Sirtema van Grovestins adjudant van H. M. de Koningin; M. Bock, directeur der N.-I. Handelsbank; mr. L P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, lid der Tweede Kamer; Ph. F. Laging Tobias, oud-gouverneur van Atjeh D. C. J. A. Ponse, gnpens. luit.-kolonel der artillerie O.-I. leger; H. L. Kilian gep. genoraal-majoor O.-I. leger; J. J. L. Heldring, bankier, penningmeester; L. Wit.teveen, lid van den gemeenteraad van UtrechtW. A. Arriëns, gapens. kapitein ter zeeG. de Wijsgep. majoor der artillerie O.-I. legerle secretarisL. W. J. J. Ramaergep. majoor der infanterie O.-I. leger, 2e secretaris. In Augustus wordt een vergelijkend onderzoek gehouden voor surnumerair der posterijen en telographie, waarvoor tien plaatsen worden opgesteld; voor ten hoogste twee dezer plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen komen. De Staatscourant van den 2 bevat de bijzonderheden. De commissie, in het voorjaar van 1895 belast in Noordholland met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, bestaat uitlid en voorzitter de schoolop ziener in het district Haarlem tot leden de schoolop zieners in de arr. Haarlem Texel, Purmerend en Zaan dam; tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in het district Amsterdam en de arr. Amsterdam III en IV, den Helder en Medemblik. In Januari is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 2.210.704.26® en terugbetaald f 1.513.373.84®, zoodat aan heleinde der maand het tegoed bedroeg /"38.348 471.21®. In den loop dier maand werden 9155 nieuwe boekjes afgegeven en 2027 geheel af betaald, zoodat op 31 Januari nog 445.709 stuks in omloop v?aren. De schade door den jongsten brand in de trico- tagefabriek der firma M. van Dam en Zonen te Enschede veroorzaakt, zal vermoedelijk 150.000 te boven gaan; 19 maatschappijen, waarvan het meerendeel buitenlandsche, zullen de schade te dragen hebben. Den 18 is de inschrijving geopend op eene eerste reoks groot f 1.000.000, eener 3 pets. geldleening ton laste van de gemeente 's Gravenhage groot ten hoogste 3.000.000. De Hooge Raad heeft de uitspraak in zake de makers van valsche bankbiljetten te Amsterdam, welke op den 4 bepaald was, uitgesteld tot den 11. Als rechtspersoon is erkend de afdeeling Nieuwe Nledorp van de noordhollandsche vereeniging «Het Witte Kruis" hare statuten zijn goedgekeurd bij kon. besluit ian 30 Januari 1.1. n°. 26. Te Gouda is in de bierbrouwerij de Hand een brouwersknecht bij het verrichten van witwerk van een ladder gevallen en kort daarna overleden de hersenpan was gespleten. Den 2 des namiddags is ten hove te 's-Gravenhage door de koninklijke vereeniging Het nederlandsch Tooneel voor 280 genoodigden grootendeels kinderen van 12 tot 17 jaren opgevoerd het blijspel Dokter Klaus. De konin ginnen woonden de voorstelling bij Tusschen de bedrijven werden aan de kinderen ververschingen aangeboden. Den 12 zullen voor de arr. rechtbank te 's-Herto- genbosch twee wethouders eener gemeente uit de nabij heid terecht staan die weigerden en blijven weigeren om een door de meerderheid van den raad genomen be sluit met hunne handteekening te bekrachtigen. De commanditaire vennootschap Raderstoomboot- dienst Zwolle-Kampon-Amsterdam waarvan de heer C. Bosman te Alkmaar bestuurder is heeft hare rader- booten Stad Zwolle en Prins van Oranje verkocht aan de naamlooze vennootschap onder den naam van Zwolsche nacht-stoombootonderneming, waarvan directeur is de heer P. J. M. Verschure (firma Versehure C".> te Am sterdam waardoor de mededinging tusschen beide stoom bootdiensten geëindigd is. De Friesche-Noordhollandsche stoombootmaatschappij keert over 1895 een dividend van 10 pet. uit. De laatste trein van den staatsspoorweg uit Utrecht naar 's-Gravenhage waar bij een half uur te laat aan kwam had tusschen Utrecht en Vleuten stil gestaan, tengevolge van het gebruik maken van de noodrem in een 3e klasse wagen waar twee reizigers twist gekregen hadden en de een den ander met een dolkmes dreigde. Toevallig hield de machinist stil op eene brug, en toen deze van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan van waar het sein gegeven wasstapte hij door de duisternis misleid in het water en verdronk. De trein zette daarop de reis voort naar Gouda, waar van het gebeurdo aan de politie kennis werd gegeven en waar de twee twistende personen verhoord werden. De omge komen machinist heette Kal en woonde met zijne vrouw en vijf kinderen te Rotterdam. Haarlem. Den 3 des avonds om halfnegen ontstond ten gevolge van onvoorzichtigheid van een der kinderen bij het spelen met kamervuurwerk brand in de villa van den heer S. J. graaf van Limburg Stirum aan den Wagenweg. Voordat er hulp wasstond de bel étage en kort daarop ook de bovenverdieping in volle vlam, zoodat deze villa, behalve het sousterrein, geheel is uitge brand. Met moeite is een kind, dit reeds te bed lag, gered. Ook van de daarnaast gelegen villa, met de wo ning van den heer van Limburg Stirum onder één dak gebouwd en bewoond door den heer A. H. Holdert, zijn de zolder en het dak grootendeels door de vlammen ver nield. Eerst om halfvier uur 's nachts was de brand gebluscht. De schade is zeer aanzienlijk, maar alles was verzekerd. Een bekende der justitie werd op de slaap kamer van den heer van Limburg Stirum aangehouden in het bezit van een klokje, waarmede hij zich wilde verwijderen. Bij een brand in een schaapstal op eene hofstede in Eede nabij Aardenburg zijn 130 schapen in de vlammen omgekomen. Zij waren verzekerd. Bij kon. besluit van den 4 is de heer dr. W. G. C. Bijvanckmet ingang van 1 Aprilbenoemd tot bibliothecaris der koninklijke bibliotheek. Den 5 zijn te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagd de dames A. J. A, Lulofs te Beemster en A. van Nienes te Scherinerliorn. Den 5 des nachts te ongeveer half een is te Weesp brand ontstaan in de villadoor de dames van Houten bewoond een groot deel van den inboedel verbrandde en bekwam ernstige waterschade, doch de vlammen sloegen niet uit. Des morgens te half zeven was de blussching nog niet afgeloopen. Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. W. Oalten, lid der voormalige commissie tot herziening van het reglement voor de meting van binnenvaartuigen en hoofdingenieur der marine te Hellevoetsluis. Dr. L. Knappert, predikant bij de herv. gemeente te Assen, heeft bedankt voor het beroep naar Sandpoort. Dr. P. J. F. Vermeulen, lid der Tweede Kamer, heeft tengevolge van een val den linkerarm gebrokbn. In Februari werden bij het koloniaal werfdepót te Harderwijk voor den militairen dienst in Indië aange nomen 164 personen, waaronder 46 vreemdelingen daar onder waren 42 begrepen die van de korpsen hier te lande overgenomen waren. Aan handgeld werd uitbetaald f 40910. Kolhorn. Eene tweede soirée en tooneelvoorstelling, geheel ten voordeele van het schoolfeest in dit jaar, zal hier plaats hebben op 14 April a.s. Het goede doel in aanmerking nemende, is het te hopen dat alle plaatsen dien avond bezetten zullen zijn de toegang-prijs is zeer matig gesteldheeren 50 en dames 25 ets. Kaarten zijn thans reeds verkrijgbaar gesteld. Door de landbouwers in den Waardpolder wordt een adres gericht aan den gemeenteraad, om do kermis alhier, in plaats van in September in Juni vast te stellen, omdat 1°. het in September veelal zeer druk is met het binnen rijden van den oogst en 2°. aan eenigen de ge legenheid wordt ontnomen, om bijna het geheele zomer- winstje te verteren. Zij koesteren de verwachting, dat dan die oververdienste voor den winter zal worden be spaard. Een visscher alhier ving onder het ganzen slagnet drie wilde zwanen een buitenkansje van ongeveer f25. Den 10 zal de gymnastiek-vereeniging van Barsinger- horn hier eene openbare uitvoering geven in de kolfbaan van den heer D Kist. Texel. Bij akteden 28 Febr. verleden voor notaris Dikkers alhier, is het recht van tiendheffing op Texel overgegaan op het Waterschap de 30 gemeenschap pelijke polders met de bedoeling, om dat tiendrecht ge heel op te heffen. Te Zaandam is opgericht eene afdeeling Zaan streek der Schippersvereeniging «Schuttevaer", met aanvankelijk ruim 60 leden. Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging «Schut tevaer" heeft nogmaals bij den minister van waterstaat aangedrongen op een telephonische of' telegraphische verbinding van het eiland Urk met den vasten wal. Sijbeearspel. Met algemeene stemmou is tot secretaris dezer gemeente benoemd de heer G. Bossen ambtenaar ter secretarie aldaar. Venhuizen. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1895 is vastgesteld met 286 aangeslagenen op 2207; hoogste aanslag is 85. Te Andijk zijn in 1894 geboren 85, overleden 36, gehuwd 20. Het Maandblad tegen de Vervalschtngen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Am sterdam no. 8, bevatofficieele maatregelen tegen de in ons blad gesignaleerde botervervalschingenonderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek Keizersgracht 291 Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens)controle-onder zoekingen: californisehe wijn, stout, advocaat, cognac, beschuitsuikerwerken en cacoa boter geëmailleerde voorwerpenuittreksel betreffende de werkzaamheden verricht in het scheikundig laboratorium der marine te Amsterdam door dr. C. A. de Brnijn zink in suiker siroop vervalsching van kaas korte berichten; maatregelen tegen botervervalschingen in het buitenland hygiëne en industrie: oesters in verband met typhus-verspreidingmicroben op boekengebruik en misbruik van tandenstokers; coca als bedwelmend middel alcoholisme; bijziendheid en kunstmatige verlichtingeen eigenaardig gevaar van besmettingeen kleurstof uit de bladeren van den wingerd nog eens de desinfecteerende werking van zeep; feuilleton: lange levensduur; de uitwerking van hevige koude op de verstandelijke vermogens de tandheelkunde bij de chineezen een vlug; afgelegd leven een kunstoor de eetlust van een spin vraagbord: suiker als voedingsmiddel voor vee wetenschappelijke berichten: de werking der vloeispaatverbindingen op biergist en alcoholisme onderzoek van gummi arabicum. Bergen. Getrouwd: 3 Febr. Hendrik Lambertus Brouwer en Trijntje Wiering. 24 Maarten Spronk en Jansje Bakker. Geboren: 14 Febr. Jacob, z. van Gerrit Oud en Jobje Jansje Koning. 19 Geertruida, d. van Nicolaas Hoebe en Elizabeth Mosch. Overleden: 5 Febr. Clazina Maria Diemeer, 2 m. 17 Jannetje van Wonderen, 2 j. 27 Cornelis Oldenburg, echtgen. van Aagje Veld- boer eerder weduwnaar van Dieuwertje Kos 69 j. Heiloo. Ondertrouwd: 1 Febr. Cornelis Kaandorp, alhier, en Wijntje Leering, te Akersloot. 8 Pieter Haanraadsalhier en Antje Kamper, te Oudorp. Getrouwd: 5 Febr. Jan Kaandorp en Elisabeth Rijs. Gerardus Kroon, te Wormer, en Antje Kaandorp, alhier, onl. te Assendelft. 26 Pieter Haanraads alhier en Antje Kamper, te Oudorp. Geboren: 1 Febr. Adriaan, z. van Frans Johan Jacob Loeff en Magdalena Gips. 3 Franciscus Willebrordus, z. van Jacobus van Westerop en Maria Anthoinetta Schroder. 10 Gerard, z. van Jan Pranger en Vrouwtje Bok. 16 Maria Geertruida, d. van Pieter Duijnmaijer en Guurtje Bakknm. Jacoba Denneman. 28 Maarten, z. van Jacob Zwagerman en Maartje Dekker. Overleden: 6 Febr. Maartje Hes echtgen. van Simon Kaandorp 56 j. en 8 m. 7 Coruelisje van der Molen, echtgen. van Pieter Docter, 33 j. en 7 m. 12 Gerard, z. van Jan Pranger en Vrouwtje Bok, bijna 2 dagen. 18 Cornelis, z. van Simon van der Peet en Cornelia Morsch, 7 m. 20 Jacob Welboren, 63 j. en 7 m. lilmmen. Geboren: 2 Febr. Adrianus, z. van Willem Hoogeboom en Trijntje Gooijer. 17 Cornelia, d. van Pieter Mooij Jbz. en Aagje Kraakman. Jacobus, z. van Cornelis Groot en Elisabeth Apeldoorn. Overleden: 4 Febr. Adrianus, z. van Willem Hoogeboom en Trijntje Gooijer, 2 d. 16 Aagje Meijne, wed. van Cornelis Verver, 82 j. en ruim 1 m. 18 Margaretha, d. van Dirk Klooster en Elisabeth Maartens, ruim 10 w. 19 Anna Catharina, d. van Jan Dekker en Trijntje Dekker, 11 w. Harlngcarspel. Ondertrouwd en getrouwd: 8 Febr. en 23 Febr. Pieter Koorn, alhier, en Rensje Snip, te Schoorl. Geboren: 3 Febr. Guurtje, d. van Cornelis Trompetter en Geertje Brngemann. 9 Arie, zoon van Cornelis vau der Gragt en Klaasje Jongerling. 11 Klaasz. van Gerrit Doekes en Anna Smit. 15 Tobias, z. van Arie Koordes en Pietertje Kossen. 24 Maria, d. van Pieter Stoop en Catharina Borst. 26 Johannes, z. van Teeawis Hoogeboom en Adriana Quant. Overleden: 11 Johannes Hessing, 9 m. Nieuwe Nicdorp. Van 1—28 Februari 1895. Ondertrouwd: Johannes Frederik Roodenberg en Aaltje Rutsen. Frederik Bakker en Wilhelmina Hartog. Geboren: Rensine, d. van Jan Ooster en Katharina Langedijk. Pieter Dirk, z. van Arie Houtkooper en Dieuwertje Kalis. Klaas, z. van Jan Appelman en Antje Dam. Overleden: Herman us en Klaas, zs. van Gerrit Kleen en Cornelia Wit, 2d. Arie Hovenier, 27 j. Maartje Smit echtgen. van Ewoud Schild, 74 j. Pieter Terbeek echtgen. van Grietje van der Hulst, 64 j. Klaas Bak ker, echtgen. van Trijntje Ham, 30 j. Klaas, z. van Jan Appelman en Antje Dam, 2d. Jan Beerepoot, echtgen. van Marijtje Makkelijk, 66 j. Elders overleden, art. 50 B. W., Arien de Jongh, echt gen. van Trijntje Volkerts, 67 j. Drukkerij v. Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6