Nederland. Bij den aanvang der vergadering werd medegedeeld dat veit'genwoordigors vau verschillende Rijken het voornemen hadden kenbaar gemaakt, om te 's-Gravenhage eene bijeenkomst te houden tot bespreking der wensche- lijkheid van het bimetallisme, wnartoe de parlementsleden uit verschillende landen zonden worden opgeroepen. Een voorstel van Hammersteinmede tegen de immi gratie der Joden gerichtwerd bij hoofdelijke stemming verworpen met 167 tegen 51 stemmen. De minderheid bestond nit de antisemieten en de conservatieven. ENUEUAND. De Pans heeft in eenen brief aan de bisschoppen wegens de inflnënza vrijstelling van de vasten verleend. Een nota van den minister van oorlog gevoegd bij de begrooting van zijn departement zegtdat de regeering in staat hoopt te zijn in den loop van dit jaar een ba taljon troepen uit Egypte te kunnen terugroepen, waar door een zeker aantal manschappen beschikbaar zullen komen om de engeische garnizoenen in de zuid-afrikaan- sche steenkolen-stations aan te vullen. In de vorige week stierven te Londen 3246 personen, waarvan 1449 aan ziekten der ademhalingsorganen en 296 aan influenza. OOSTUlVRIJK-HOltrOARIJE. De rivieren en kanalen van het Banaat zijn den 5 snel gerezen ten ge volge van het plotseling smelten der sneeuw. De dijk van het kanaal van Moravicz is in de buurten van Mar- gitta door kwaadwilligen doorgestoken zoodat de land streek daar onder water staat. Men vreest voor rampen in de buurt. De hongaarsche Kamer heeft de begrooting aangeno men met 222 tegen 166 stemmen. RUSIiA.NI». De influenza heerscht in vrij hevige mate in het geheele Rijk in sommige groote steden in het zuiden is bet derde gedeelte der bevolking er door aangetast. Të Petersburg kunnen de geneesheeren alle zieken niet bezoeken en schieten de apothekers te kort in het gereed maken der geneesmiddelen. Volgens een telegram uit Petersburg is bij keizerlijk besluit de knoet afgeschaft voor het straffen van vergrijpen, door de boeren gepleegd. Tot dusver was de landelijke bevolking in dit opzicht geheel aan de genade van de plaatselijke rechters overgeleverd. De keizer heeft tot die afschaffing besloten, toen hij een statistiek onder de oogen kreeg, waaruit bleek, dat in de laatste tien jaren 3000 personen, voor het meerendeel schuldig aan diefstal van levensmiddelen, bezweken waren na een bestraffing met de knoet. SPANJE. Ten gevolge van eene ontploffing in een mijn nabij Huelva in Andalusië zijn meer dan 800 werk lieden omgekomen. De regeering heeft een onbeperkt krediet gevraagd, om maatregelen te kunnen nemen tot he' herstel der orde op Cuba. Dit krediet is den 1 toegestaan. De minister president Sagasta deelde in den Senaat mededat drie benden oproerlingen verstrooid waren. Het was onwaar, dat de Vereenigde Staten hun steun aangeboden had den. Spanje had dien trouwens niet noodig. Den 8 is een stoomschip met twee bataljons infanterie aan boord naar Cuba vertrokken. CHINA. De onlusten in verscheidene streken des Rijks nemen toe. In de provincie Sjantoeng is generaal Wba, die zijnen soldaten het plunderen wilde beletten, door dezen onthoofd. MEXICO. Bij het onlangs gemelde spoorwegonge luk is het aantal slachtoffers veel grooter dan aanvanke lijk vermeld werd. Reeds zijn 130 lijken nit de pnin- hoopen gehaald het meerendeel is afgrijselijk verminkt. Men beweert, dat do machinist dronken en daardoor niet in staat was om bij de gevaarlijke kromming de snelheid te verminderen. JAPAN. De amerikaansche admiraal Carpenter, de gezagvoerder van het amerikaansche eskader in de Gele zee had den minister van buitenlandsche zaken Gresham geseind dat de bevelhebber der japansche troepen den vreemdelingen te Nioechang had doen wetendat hij dezer dagen zou overgaan tot de bezetting dier stad. Den 4 des avonds is die stad, gelegen aan de golf van Liao-Tong en ruim 100 mijlen van Kintchou, waar de spoorweg van Tientsin eindigtna eeue wanhopige ver dediging, door de japanneezen genomen. vrouwenkleören zorgt. De arme menschen moeten vóór alles in een droog pak worden gestoken vervolgens moet zoo spoedig mogelijk gezorgd worden voor warm eten." Ewald, die nu zelf ook door oprecht medelijden was bezield, haastte zich aan het bevel des graven te vul doen, terwijl deze, geholpen door Gustine en den Pool, al het mogelijke in het werk stelde om den zuigeling tot het leven terug te roepen. Doch 't mocht niet baten. De ijskoude stormwind, de verre marsch in den onstuimigen nacht waren dit teeder leven te sterk geweestgeen ademtocht ontsnapte meer aan het pijnlijk vertrokken mondjeals een geknakte lelie lag het lijkje neer op het donker glanzig fluweel van 't zachte kussen. De Poolsche was met geloken oogen op het haardkleed neergezegen uitgeput als zij was, staarde zij beweging loos in het vuurwelks vlammen een grilligen gloed leenden aan het veelkleurig landelijk kostuum en do zwarte ordelooze lokken. Het lijkje werd in een neven- vertrek neergelegd, waarna Gnstine zorgde dat de wee- nende vrouw een droog stel kleeren aankreeg en graaf Dynar den kleinen sliper op den divan wekte om hem door een bord warme soep te verkwikken. De knaap sloeg de groote donkere oogen langzaam op en staarde den graaf vragend en verwondend aan toen vouwde hij de naakte armpjes vertrouwelijk om des gra ven hals, terwijl zijn zacht stemmetje eenige Poolsche woorden provelde. »Ja, je bent nu weer thuis," zeide Gustaaf Adolf, den knaap vriendelijk toeknikkende. Hij had, daar zijn dienst baar personeel hoofdzakelijk uit Polen bestond en hij daardoor een weinig van die taal kende, de woorden des kleinen veistaan, en legde de hand geruststellend op het donkerlokkig hoofdje. Drie dagen waren na den stormachtigen nacht voor bijgegaan. Door de hooge boogvensters van het kasteol weidde het oog over eindelooze sneeuwvlakten en onafzienbare witglinsterende dennenwouden, en zoo ver de blik reikte was geen levend wezen te bespeuren dan een troep De slag duurde den ganschen dag van 's morgens vroeg tot 's avonds elf uur. De chineezen verdedigden zich hardnekkig in de huizen en straten. Zij verloren 1880 dooden en gekwetsten 600 man werden krijgsge vangen genomen. Achttien kanonnen en eene groote hoe veelheid krijgsvoorraad vielen den japanneezen in handen, die 200 dooden en gewonden verloren. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een doorloopenden loswal langs de haven te Beverwijk heeft bij het onderzoek in de afdeelingen tot geene be denkingen aanleiding gegeven. Te Utrecht is door den Staat een terrein, gelegen in het verlengde van de Ganssteeg tegenover de alge meens begraafplaats, voor 26000 aangekocht, om daarop te bouwen een nieuw huis van bewaring, ter vervanging van het oude, gevestigd in de Tuchthuissteeg. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan van het St. Josephsgezellen Gesticht te Amsterdam benoemd den heer J. P. Hendriks, kapelaan te Beemster. De Vereeniging van Handelaren te Groningen heeft zich eenparig tegen de motie Dobbelmann verklaard en aan de Tweede Kamer verzocht haar te verwerpen. De Koninginnen zullen in de tweede helft van Mei een bezoek brengen eerst aan Noordbrabantdaarna aan Limburg. Zij zullen tijdens het bezoek alleen bij dag te 's-Hcrtogenbosch verblijven en tevens een kort bezoek brengen aan Tilburg, Voor het aanbod van den burge meester van 's-Hertogenbosch om 's nachts op zijne te Vucht gelegen villa te verblijven, is beleefd bedankt. Bij k m. besluit van den 7 is benoemd tot notaris te Hoogwoud de heer H. de Boer, candidaat-notaris aldaar. Den 7 is te 's Gravenhage door het Bestuur der Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen aanbesteed het bouwen van een administratiegebouw 4 paviljoens voor krankzinnigen en een woning voor den geneesheer-directeur op het landgoed Bloemendaal onder Loosduinen. Van 22 inschrijvers was de hoogste 166.000 en de laagste 79.990. De uitvoering van het werk is gegund aan den heer H. Timmer te Meppel voor ƒ132730. Den 7 is te Helmond een wisselwachter door een trein overreden waarbij de linkervoet werd verbrijzeld. Den 6 en 7 is te 's-Gravenhage onder het v >or- zitterschap van don heer H. F. Bultman het Nederlandsch Landbouw-Comité vergaderd geweest. Het bestaur van het Laudbouw-comité had zich in betrekking gesteld met de regeering, die geantwoord had, dat zij daartegen geen bezwaar had, maar zich in deze geheel onzijdig wenschte te houden. In deze omstandigheden vond het comité geen termen om een voorstel tot het houden dier bijeenkomst te doen, omdat inmiddels gebleken is, dat verschillende regeeringeu bereid zijn de munt-kwestie tot een onderwerp van be spreking te maken zoodat het, niet raadzaam werd geacht op die conferentie vooruit te loopen. Ter behandeling in eene volgende vergadering waren ingekomen 3 voorstellen van de ïHollandsche Maat schappij van Landbouw", luidende 1°. Is het wenschelijk voor den landbouw in het algemeen dat er beschermende rechten voor landbouw producten worden geheven 2°. Wat kan van Rijkswege of anderszins worden gedaan om tegemoet te komen aan den tegenwoordigen ouguustigen toestand van land- en tuinbouw? 3°. Is het wenschelijk, dat van Rijkswege financiëele steun worde verleend tot bevordering en instandhouding van den uitmuntenden veestapel in Ne derland Na eene breedvoerige bespreking werd besloten het voorstel der »Holl. Maatschappij" verder buiten bespreking kraaien die al krijschend fladderden boven de besneeuwde velden. Doodsch en eenzaam lag daar de wijde omtrek in het lijkkleed gehulddat aarde en hemel tot een grauw geheel scheen te vereenen. Graaf Dynar stond tegen het venster geleund en staarde, diep in gedachten verzonken op het terras aan welks ballustrade de wilde wijngaardranken ten spel waren aan den onstuimigen wind. Donkerrood daalde de zon aan den dichtbewolkten horizon met haar laatste stralen een zachten lichtglans werpend op de witte boomtoppen en ook de torens van Proczna in dien stillen avondgloed hullende, die doet denkeu aan het hoopvolle blosje op lang verbleekte koonen. Ook het gelaat des burchtheers verlichtte die rosse schijn en verraste het lachje dat hem voor 't eerst se dert lange, lange jaren half onbewust om den welbesne den mond speelde. Dit het kindervertrek daarneven, klonk een heldere klankvolle vrouwenstem, die de kleine gravin reeds ge durende geruime poos met vreemde, haar ongewone lie deren in sluimer zong. Het was Jadwiga, de opstandelinge, die het dochtertje van den Dnitschen Rijksgraaf aan haar borst sus'e, on der het zingen van de zoetklinkende zangen uit haar vaderland. De Poolsche was hoog en slank van gestaltezij had donkere glinsterende oogen en door het driftige Poolsche bloed sterk rood gekleurde lippen, terwijl zich aan hare sierlijke beweging een houding paarde, die allerminst geschikt scheen om zich te krommen onder het juk der dienstbaarheid. Niet dan noode had zij er in toegestemd met de voor het gostorven wichtje nu ongenietbare moe dermelk het Duitsche kind te laven, doch een enkele blik van haar begeleider was voldoende geweest om haar wil te buigen. »Als 't uw stellig verlangen is, mijn gebieder," had Jadwiga gezegd, zal ik gehoorzamen." Met deze woorden was zij op het wichtje toegetreden en had de kleine gravin aan bet hart gedrukt. Alle bezorgdheid en angst des graven was hiermede te laten en eene commissie te benoemen tot onderzoek van de vraag der bescherming. Het comité werd ge machtigd die commissie later samen te stellen. Ook de tweede vraag werd verzonden naar de com missiën van onderzoek en de derde naar het dagelijksch bestuur. Te Breda is ook tegen de moeder van den jeug digen pianist Kockzalsky proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. De Bataafsche Hypotheekbank keert over 1894 51/a pet. dividend uit. Mej M. Helleraaonderwijzeres te Zaandam is benoemd tot hoofd der openbare meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs; de Raad heeft zich echter de bevoegdheid voorbehouden die school zoo noodig op te heffen, in welk geval noch door het hoofd, noch door de aan die school gelijktijdig benoemde onderwijzeres aan spraak op pensioen of wachtgeld kan worden gemaakt. Het Zuider-Zendingsfeest wordt dit jaar op 10 Juli gehouden op het landgoed »Goeree" nabij Bergen op Zoom. Te Rotterdam is de oudste inwoonster in den ouderdom van 101 jaar overleden. Bij kon. besluit van den 8 is de heer A. Milders te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Amsterdam. Den 13, den hordeukdag van het Mirakelwordt alhier de eerste paal geslagen van het nieuwe R. K. gasthuis, dat volgens het bekroonde plan van den bouwmeester Bleys voor 600 zieken zal worden gesticht. Aanvankelijk is een bedrag van f 600,000 a, f 650.000 beschikbaar. De bisschop van Haarlem verleende machtiging tot het aangaan eener leening van f 300.000 tegen 31/2 pet. Reeds honderd agenten van politie zijn ziek. Abbekerk. De gemeenteraad heeft besloten de bestaande 4 pet. leening af te lossen en met de Rijks postspaarbank eene 3 pets. leening te sluitengroot f 9600tegen den koers van 96 pet. Akersloot. Den 7 werden tot hoofdingelanden van het waterschap de Starnmeer en Kamerhop gekozen de heeren H. Schoehuijs, D. Wagemaker en P. Groot Jz. Haarlem. Den 7 zijn te 's-Graveuhage voor nuttige handwerken geslaagd de dames W J. Zaad- noordijk, A. Swart en J. W. C. van Rossom allen alhier. Den 7 is door het provinciaal bestuur aanbesteed a. het beplanten van een gedeelte Rijksweg gelegen in de gemeenten Castrlcuin en Beverwijk, deel uitma kende van den Rijks grooten weg van VeReu naar Alkmaar. Laagste inschrijver de heer C. A. Terbraken te Bussum voor 1099 b. het onderhonden van en het doen herstellen en vernieuwen aan de gebouwen van het Paviljoen Welgelegen" alhier, van den dag der goed keuring van de aanbesteding af tot en met 31 December 1896, geraamd op 16000 Laagste inschrijver de heer A. Rinkema alhier voor f 15272. Helder. De vertimmering van Hr. Ms korvet »van Galen" tot logementschip is door den minister va.n marine opgedragen aan de naamlooze vennootschap de Lastdrager alhier voor f 48440. Roerlij k. Donderdag, den 14, zal eene verga dering met dames gehouden worden van wege het hier gevestigde departement tot nut van het algemeen. Deze zoogenaamde Groote Vrouwenavond", waarop als lezer zal optreden de heer A. P. de Groot, predikant alhier, zal worden opgeluisterd door het fanfarecorps »Aurora." Oostliuizcn. Eene huismauswoning met schuur en erf en eenige perceelen weiland groot 5.69.70 bun ders is in het openbaar verkocht voor 13155. opgeheven hetgeen hem des te meer verheugde daar Hans de bediende die naar de stad was gezonden om een voedster te halen terugkwam met de boodschap, dat hij niemand had kunnen vinden bereid hem naar zulk een eenzaam en afgelegen oord te volgen. Dit waren de gedachten die Graaf Dynar bezig hiel den, terwijl hij, geleund tegen het vensterkozijn, met een tevreden glimlachje luisterde naar Jadwiga's wiegelied, dat nu en dan door luide kinderkreten afgewisseld werd. Het was de heldere stem van den kleinen Jauek die aan de voeten der Poolsche zat te spelen met den groo ten Newfoundlander Pluto. De dag na de komst der zwervers had Gustaaf Adolf den knaap op zijn knie genomen en hom gevraagd hoe hij heette. »Janek had het knaapje geantwoord. »En hoe nog meer?" Op deze vraag had het kind zijne groote verstandige oogen naar hem opgeheven en had het dikgelokte hoofdje zich onzeker heen en weer bewogen. »Waar hebt ge dan gewoond, eer ge hier kwaamt »In een heel groot mooi huis net als hier, met aller prachtigst speelgoed Ja daar was 't eerst heerlijk; daar had ik alles wat ik maar verlangde 1 Maar toen zijn we weggegaan heel ver weg in een nauwen wagen door een heel groot boseh waar we honger en koude hebben geleden waar papa mij op den arm nam en Jadwiga schreiende zeide: «God helpe ons, wij zijn verloren Wij gingen door de dikue sneeuw en het stormde erg hard. Ik zon zoo graag in den wagen zijn gebleven maar vader zeide tot Qnufry »Rijd zoo hard ge kuut en zoo lang de paarden nog voort kunnen," en dan klapte Onufry met de zweep en gingen wij weer verder." »En toen »Toen liep papa zoo snel hij kon voort, en ik huilde erg omdat ik zoo'u honger had »Waar liep papa heen?" »Dat weet ik niet want ik heb geslapen." »En hoe heet papa?" »Mama noemde hem Jan, of: mijn lieve man." »Is Jadwiga je moeder »Jadwiga?" antwoordde het kind met een gullen lach. »Neeu, die is bij broertje geweest nadat mama gestorven is. Jadwiga moet papa de hand kussen en heeft niet zulke mooie kleeren als mama. Omama zag er dikwijls zoo schoon uit als de koningin uit mijn pren tenboek, en alle monschen noemden haar »gebiedster" en voor haar rijtuig werden altijd vier witte paarden gespannen Graaf Dynar had over dit alles nagedacht en de laatste nieuwsberichten geraadpleegddie hem steeds meer iu zijn vermoeden sterkten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6