Poolsch Bloed, No. 31. Zeven en Megentigste «f aar gang 1895. WOENSDAG 13 MAART. Onbestelbare Brievan, Buitenland. FEUILLETON. NATALY YON ESCHSTRUTH. ALKMAAltSCHE COURAVT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,O6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prl|s der gewone Ad ver tent lën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzonden gedurende de 2e helft van Februari 1895 A. Uldrink, Amsterdam T. Mors, Wieringerwaard. Van Bergen: J. do GrootSchermer. BEUGIE. Bij de behandeling van het wetsontwerp, regelende het kiesrecht voor de gemeenteraden in de afdeelingen verklaarden zich vier voortwee tegen het ontwerp. Alle sociaal-democraten en liberalen stemden tegen de meerderheid der clericalen voor. Van socialis tische zijde is heftige strijd tegen dit ontwerp te ver wachten. Na drie onstuimige zittingen heeft de Kamer met 80 van de 101 stommen de begrooting der gendarmerie goedgekeurd. Een en dertig leden onthielden zich bij de stemming. De minister van financiën heeft bij de Kamer inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de tabaksbe lasting alsmede een ontwerp tot invoering van vuur- en bakengelden en tot wijziging van zekere invoer rechten. Ook werd een ontwerp ingediendwaarbij een accijns op de margarine wordt ingesteld. Op het den 10 te Brussel gehouden congres der radi calen ter bespreking van de Congo-kwestie en van het ingediende wetsontwerp op de gemeentelijke verkiezingen, bleek over eerstgenoemde kwestie groot verschil van ge voelen te bestaan. Ten slotte werd eenparig de volgende motie van het bestuur aangenomen: Het congres is van meening, dat de inlijving van den Oongostaat de toekomst aan het land te zeer zou binden, en dat het w-enschelijk is daarover het oordeel van het algemeen stemrecht te doen inwinnendoor er een referendum over te doen houden of door de Kamer te ontbinden." De beraadslaging over het in de tweede plaats ge noemde ontwerp eindigde met de aanneming der volgende motie »dat de kieswet, door de regeering ingediend, in tegenspraak is met het grondwettig beginsel van gelijk heid der ingezetenen voor de wetdat het noodzakelijk is het algemeen stemrecht voor de gemeenteraden in te voerenzonder eenigo andere belemmering dan die door de gemeentewet voor den ouderdom bepaald dat daar om gevraagd wordt, de voorgestelde wet te verwerpen en voor de gemeenteraadsverkiezingen in te voeren het algemeen kiesrechtevenredige vertegenwoordiging het referendum en de verkiezing der burgemeesters door de gemeenten." DUITSCHUAND. In de vorige week telde men te Hamburg 1485 en te Neurenberg 1691 gevallen van influënza. Tengevolge van de hooge zee heeft de Keizer het voor genomen bezoek aan het eiland Helgoland niet kannen brengen en is hij naar Cuxhaven moeten terugkeeren. DOOR 3) Intusschen begon hij Janek lief te krijgen als zijn eigen kind en op zekeren dag nam hij hem op den arm, en zeide, den knaap een kus op de bleeke wangen druk kende »Papa is vandaag vertrokken om een verre reis te doen; je wil nu zeker wel bij ons blijven en mij »papa" noemen totdat hij terugkeert, niet waar, Janek Eerst had de knaap angstig rondgekeken en waren zijne oogjes met tranen gevnld gewordenmaar toen had hij de armpjes uitgestrekt en den graaf omhelzende, dezen liefkozend gevraagd: »Laat n hem dan ganw terngkomen dan zal ik heel zoet en gehoorzaam zijn Enkele uren waren echter genoeg geweest om de wonde in het kinderhart te heelen, en het leed niet lang of Janek gevoelde zich in het slot wonderwel thuis en be gon den graat reeds nu en dan »papa" te noemen. Zoo was dan Gnstaaf Adolf in dien stormachtigen nacht vader geworden over het kind eens vreemden. Buiten don insurgent en den almachtigen God, die van 't afleggen der plechtige belofte getuige was, wist nie mand op het kasteel Proczna dat de graaf den kleinen Pool de rechten eens zoons had toegekend. Het was de tweede avond na den nacht waarin de vluchtelingen zoo onverwacht des graven gasten waren geworden. Gnstaaf Adolf en de Pool zaten onder een glas wijn te wachten, totdat het tiende nnr in den avond zou zijn aangebroken, waarop do vreemdeling had beslo ten zijn reis voort te zetten. Zwijgend staarde Janek's vader in het tintelend rood des bekers, die door een fijngevormde aristokratische hand ENHEUAND. Het ministerie van marine deelt aan de pers de begrooting van marine voor 1895/96 mede. Die begrooting bedraagt 18,701,000 of 1,334,900 meer dan in 1894/95. De admiraliteit wenscht een begin te maken met den aanbouw van vier kruisers der eerste, vier der tweede en twee der derde klasse en van twintig torpedobooten en torpedojagers. Zij zal voor stellen eene leening te sluiten voor de nieuw aan te bonwen schepen. De schont bij nacht Trollope is den 6 des avonds in de nabijheid van Scarborough, waar hij met zijne vrouw vertoefde, op een spoorwegovergang door een trein aan gereden en zoo ernstig gekwetstdat hij kort daarop overleed. Hij was 58 jaar oud. De krijgsschool te Woolwich is ten gevolge van influ ënza onder leeraars en leerlingen gesloten. De voorzitter van het Lagerhuis, de heer A. Peel, zal weldra wegens gezondheidsredenen ontslag nemen. FRMHBIJH. Onlangs is te Parijs eene 83jarige dame overleden die de stad Parijs tot haren erfgenaam benoemde. Volgens gerucht was zij zeer rijk, doch in hare hoogst eenvoudige woning vond men alleen eenige meu belen. Eindelijk werd in een optrekjedat zij in Parijs hadeen oude pan gevondenwaarin rnim een half millioen francs aan bankbiljetten en gond en bovendien ruim 41/1 millioen aan effecten. Aan de door haar ge stelde voorwaarde, dat voor hare zielernst missen moesten worden gelezen zal de gemeenteraad van Parijs gevolg geven. OOSTENRIJK - HONGARIJE. In de oosten- rijksche Kamer van Afgevaardigden was den 9 het ont werp tot belastinghervorming aan de orde. De minister van financiën wees er op welk een stap voorwaarts in de goede richting deze hervorming is, die ten doel heeft de openbare lasten meer te doen drukken op de gegoede klassen, maar toch altijd op gematigde wijze, en de zwak ken te ontlasten. Van de inkomstenbelasting is de rente dei staatsfondsen vrjjgesteld, omdat eene belasting op de rente een inbreuk zon zijn op verkregen rechten en ten gevolge zon hebben, dat het krediet van den Staat werd benadeeld. De wet tot heffing eoner inkomstenbelasting zal met ingenomenheid worden ontvangen, zeide de minister, en zal een der grootsche denkbeelden van de sociale economie verwezenlijken. Hij verklaarde verder te rekenen op den steun der Kamer om de grootsche taakde belasting hervorming en de kiesrechthervorming, tot een goed einde te brengen. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos wenschte den 8 in den Senaat de regeering geluk met de voortvarend heid waarmede zij maatregelen had genomen om het oproer op Gnba te dwingen. Hij deed nitkomen, dat na de behaalde overwinningen het gevaar geweken was maar niettemin was een groot aantal troepen noodig om de orde te handhaven. Hij verlangde dat de regeering met gestrengheid tegen de oproerigen zou optreden. omsloten werd, en met welgevallen nuttigde hij eenige teugen van den ouden Bonrgonjer. Langzaam zette hij den wijnkelk neer en het bleeke scherpgeteekende gelaat tot den graaf opheffende, zag hij dezen lang en ernstig in de oogen. »Of ik u ooit zal kunnen vergelden, Graaf Dynar, wat gij aan mij en de mijnen hebt gedaanmoet worden overgelaten aan Gods voorzienigheid. Hij beschikt het lot van menschen en volken en heeft de macht, wan neer het Hem behaagt, mij eenmaal in mijn vaderland te doen wederkeeren. Wil dns, in, afwachting van het uur waarop ik n uwe weldaden zal kunnen loonen, met deze eenvoudige woorden mijn innigen dank aannemen en zij n voorshands het bewustzijn genoeg, dat gij een groote, edele daad hebt verricht, die voorzeker in het gedenkboek Gods is opgeteekend. Ondanks het haveloos oiterlijk, dat wij dankten aan de overhaaste vlneht door nacht en storm, hebt gij al dadelijk kunnen bespeuren dat gij uw goedheid niet aan onwaardigen verspildet." Zoo sprak de Poolsche vluchteling, terwijl een welspre kend vuur uit zijne oogen straaldeen na een korte poos ging hij voort»Ja, ik ben een edel wild dat de bloed honden over de grenzen hebben gejaagd. Ik heb mij ver meten te rakken aan de keten, die de vrije nek mijns volks te torsen had, vandaar dat zij zich hebben opgemaakt om de handen die dat durfden bestaan door banden onmach tig te maken. Ik heb mij verstout onder de ruïnen van Ostrolenka te speuren naar den getaanden purperglans der aloude heerlijkheid van Polen, en 't is daarom dat ik thans den staf des zwervenden bannelings dragen moet. Gij zijt een Duitscher, graaf, en als zoodanig zijt ge vreemd aan 't verdriet dat knaagt aan 't om het verlies hunner vrijheid lijdende hart der Polen Doch geduld, mijn schoon, mijn dierbaar vaderland, geduld tot den dag, waarop de jonge leeuw zijne manen zal schudden en zijn klaaw zal planten in 't hart van hen, die zich aan Polen's vrijheid vergrepen hebbenWat zijn ver banning ellende en doodwanneer zij om uwentwille geleden wordenwat deert het mij of al mijn voet den vreemden bodem drukt, wanneer ik gevoel hoe mijn hart CHINA. Volgens een telegram uit Shangae heeft de japansche regeoring verzocht het vertrek van Li-Hung- Chang naar Simonoseki eene week te willen uitstellen. JAPAN. De japanners hebben den 7 de forten op de kust nabij Yen-Kow ingenomen. Eene andere leger- afdeeling der japanners viel den 9 des morgens 10000 chineezen aan te Thien-ehangtai eene plaats ten westen van Nioe-Ohang. Er volgde een hardnekkige strijd, die 87, nnr aanhield. De chineezen verloren 2000 man en de japanners slechts 96. De eerste en tweede divisie van het japansche leger hebben zich bij Jing-kon vereenigd. Een officieel telegram meldt verderdat de veiligheid der vreemdelingen te Jing-kon (de havenstad van Nioe- chang) door de japanneezen gewaarborgd wordt. Een japansche wacht beschermt de vreemdelingenwijk. De bevelhebbers der engelsche en amerikaansche schepen keurden deze schikking goed en de vreemdelingen zeiven waren er over tevreden. VENEZUELA. De regeering heeft paspoorten uit gereikt aan de gezanten van Frankrijk en België. De reden hiervan is de verklaring in het italiaansche Groen boek, dat de gezanten van Frankrijk, België, Dnitschland en Spanje de instellingen van Venezuela in opspraak hadden gebracht. Do gezanten van Dnitschland en Spanje waren reeds vertrokken voordat de regeering van Venezuela aldns optrad. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche commissie van beheer over Swaziland kampeert met de artillerie en onder geleide van dnizend burgers aan de grenzen van Swaziland. De heer Jonbert zou den 9 het land binnen rukken. De meeste inboorlingen hebben geweigerd zich bij den koning en de koninginnen aan te slniten. De koning is opgevorderd om den 11 naar Imbabane te komen, ten einde geïnstalleerd te worden als opperhoofd. Indien hij niet verschijnt, wordt hij onmiddellijk afgezet. Talrijke Swazi's in het kamp gekomen ontvingen de Boeren bij hunne komst goed omdat daardoor aan het schrikbewind een einde zal gemaakt worden. Drie kinderen van een transvaalschen boer te Johan nesburg waren op weg naar het land waar de vader werkte en zij vermaakten zich met het zoeken van vogel nestjes. Hierbij werdou zij door een giftige slang gebeten. Twee waren reeds overleden vóór het bereiken der ouder lijke woning en de moeder wilde het deide nog levende kind op een paard zetten opdat het spoediger bij den geneesheer zon zijn doch gaf het kind een te groote vaarttengevolge waarvan het over het paard viel en de ruggegraai brak. Dol van smart trad de moeder de woning binnen, waar zij tot overmaat van ramp bemerkte, dat het vierde kind in een kuip met water gevallen en verdronken was. De radelooze vrouw was niet bestand tegen zoovele schokken en sneed zich met een scheermes de keel af. In den tijd van vijftig minuten verloor de boer dns zijn geheele gezin. met onverbreekbare, met eeuwige banden is verbonden aan n en aan uw heil. Eens zal ik tot u wederkeeren, en dan, dan zal ik van al mijn lijden uitrusten aan uw hart, dat weer als 't mijne mag kloppen met koninklijke fierheid Niech'zyje Polska De banneling was onder het uitspreken dezer harts tochtelijke taal opgerezeneen gloeiende blos kleurde zijne wangen en uit zijn vlammenden blik sprak al de hartstocht zijns gemoeds. Met opgewonden gebaar nam hij het wijnglas op, hief het fier omhoog en herhaalde toen met uitbundige geestdrift zijn Niech'zyje Polska Toen dronk hij met een enkelen teng den beker ledig en zette dien met forschen druk op de tafel. Onwillekeurig werd ook Graaf Dynar meegesleept door de gloeiende en hartstochtelijke taal van zijn gasthij had zijn glas aan de lippen gebracht, doch uit de waar dige beweging waarmede hij dat deed bleek genoeg, dat dit geschiedde nit beleefdheid, niet uit overtuiging. Zijn kalm en streng gelaat bood een treffend contrast met de door innerlijke beroering levendig bewogen trekken van zijn gast. Hier sprak scherp en duidelijk het onderscheid tnsschen het bloed in den echten Pool en den waren Duitscher. »Waar denkt gij heen te gaan?" vroeg Gnstaaf Adolf toen de vreemdeling, na hem hartstochtelijk de hand te hebben gedrnkt, weder plaats nam en een geruime poos peinzend vóór zich bleef staren. sMijn plan is, voorloopig te Parijs zoo mogelijk mijn ouderhond te vinden." »En was het uwe bedoeling, uw zoontje op dien ge vaarvollen zwerftocht met n te nemen Aan des ballings boezem ontsnapte een diepe zucht. »Ach, dat ik voor dit laatste, dierbaar kleinood zeker der haven kon vindendan het rusteloos bestaan dat ik thans moet gaan leiden klaagde hij. »Doch waar zal ik een veilig tehuis voor hem vinden Hij is nog zoo jong en zoo weinig bestand tegen de stormen des levens, die mij reeds één teeder pand van het hart hebben ge rukt arme, arme kleine Stefan Meewarig zag Graaf Dynar den forschen man, wien

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1