der Wereldkroniek 348e Staatsloterij. Stadsberichten. Ingezonden. Telegrafische Berichten. Advertentièn. afzonderlijke nummers ad lO cents Ie Klasse, le Lijst, 11 Maart. Nr. 4625 f 2000; Nr. 5129 f 1500; Nr. 271 f 1000; Ns. 14262 en 16804 f 400; Nr. 9876 f 200; Ns. 3522, 5968, 8770, 11273, 13365 en 13752 f 100. Ns. 12797, 19956 en 20016 f 1000Ns. 1385 en 17456 f 400; Ns. 1044, 1339, 7118 en 14411 f 200; Ns. 10711, 15465 en 18766 f 100. Arrondissemeiits-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Boekhand. HERMs. COSTER A ZOON, Alkmaar. Behagen. Mevrouw Anna Rössing-Sablairolles en de heer Jan Malherbe hebben den 10 een avond van kunstgenot geschonken, die lang in het geheugen zal blijven. Met welk een innigheid werd door haar »Arme visschers" van P. A. de Genestet voorgedragen, hoe echt humoristisch vertelde hij van »'s Zomers buiten" van Touchabouthoe heerlijk was hun samenspel in een frag ment uit de Trou-ringh van H. de Veer. Neen, wie den 10 niet in het Noordhollandsch koffiehuis aanwezig was heeft veel gemist. Maandag, den 11, hield de »Schager Harddraverij-Ver- eeniging »Westfriesland" hare jaarlijksche algemeene vergadering. De vereeniging telt thans 117 leden en 74 donateurs; de rekening over 1894, in ontvang bedragende f 459,365 en in uitgaaf f 495,32, sloot alzoo met een nadeelig saldo van f 35,955. De periodiek aftredende bestuursleden, de heereu J. Winkel en J. de Veer, werden beiden herkozen. Door de vereeniging zal ook dit jaar weder eene harddraverij worden gehouden, waaraan alleen paarden, in Nederland geboren, mogen deelnemen. Kolhorn. De uitvoering der gymnastiek-vereeni- ging »de Westfries", op den 10, was flink bezocht; de oefeningen slaagden goedevenals het tooneelstukje met zang het genot van den avond zeer verhoogde. De apo theose der turners aan het slot wekte veel geestdrift. Noorderkwartier. Door het opnieuw intreden van de vorst heeft het grasgewas veel geleden. De enkele dagen dooi hadden den bovengrond eenigszins losgemaaktwaardoor het water in den grond kon dringen. Wegvloeien of door zakken kon het echter nietdaar de grond eenige duimen diep nog hard bevroren was. De ingevallen vorst heeft nu het water opnieuw doen bevriezen en daardoor de jonge grassen in hun groei benadeeld. Uangedijk. In den tijd van 14 dagen is de prijs der roode kool (le soort) van f 7 op f 10 gerezen. Ook voor andere soorten worden flinke prijzen besteed. Alleen de kleinste soort roode geldt nog altijd van f 2 tot f 4. Voor deensche witte besteedt men ongeveer f 12 van die soort zijn er echter weinig. Gewone witte kool, mindere soorten geldt ongeveer f 5. Het grootste gedeelte der gele kool is in handen der kooplieden die zeiven prijzen en verzending regelen. Uien gelden f 1; voor den bouwer is deze prijs de helft te weinig. Purmerend. De raad der gemeente heeft besloten a. afwijzend te beschikken op het adres van de voorzitters der particuliere arbeidsraden te Leiden's-Gravenhage en Amsterdam, houdende het verzoek om in de bestek ken van gemeentewerken bepalingen op te nemen betref fende minimum loon en maximum werktijd zulks uit overweging dat te Purmerend de behoefte daaraan niet is gebleken; b. instemming te betuigen met het verzoek van dijkgraaf en heemraden van den polder Westzaan gedaan aan het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland om tot peil verlaging van Schermerboezem over te gaan c. do verzoeken van de afdeelingen Assendelft en Deemster van de Hollandsche Maatschappij van landbouw om in het vervolg ook kaasmarkt te houden gedurende de najaars kermis te stellen in handen van burgemeester en wet houders om advies. Koninklijke Militaire Academie. De minister van oorlog heeft ter kennis van belang hebbenden gebrachtdat hier te lande in Juli en Aug. en, bijaldien zich een groot aantal adspiranten aanbiedt, ook in Sept. e.k. een examen zal worden gehouden voor toelating tot de Koniuklijko Militaire Academie, volgens de wet van 21 Juli 1890. Voor dit examen worden open gesteld 107 plaatsen, verdeeld als 1°. ten behoeve van de cadetten der Cadettenschool a. Bij het leger hier te lande13 voor de infanterie 2 cavalerie 10 artillerie en 2 genie. b. Bij het leger in Nederlandsch-Indië: 11 voor de infanterie, 1 cavalerie, 5 artillerie en 2 genie. 2°. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld sub II van art. 25 van genoemde wetBij het leger hier te lande 21 voor de infanterie, 1 cavalerie, 8 artillerie en 1 genie. Bij het leger in Nederlandsch-Indië20 voor de infanterie, 2 cavalerie, 6 artillerie en 2 genie. Nadere mededeelingen betreffende het examen en aan gaande de inrichting der genoemde Academie zullen, ver moedelijk ongeveer tegen het eind van April e.k., in de Staatscourant ter kennis van belanghebbenden worden gebracht. Kon. Instituut voor de marine. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de commissie, welke in dit jaar is belast met het afnemen van het examen aan de adspiranten voor eene plaatsing als adelborst 3e klasse bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord is samenge steld als volgt voorzitter, de gepens. vice-admiraal-titulair W. L. A. Gerickevoorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten ledende gepens. kapi tein-luit. ter zee titulair J. J. Kraakman, permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborstende heeren dr. G. A. Oskamp hoogleeraar- titu'air bij het Koninklijk Instituut voor de marine te WiLemsoord J. G. R. Vos, gewezen leeraar aan genoemd InstituutJ. A. M. van der Brugh, oud-instituteur te 's-GravenhageJ. P. van der Haas, hoofd der Moll-school te id J. Couvée, hoofd der diaconieschool te Rotterdam; J. D. van Wijk, hoofd eener gemeenteschool te LeidenE. van Everdingen, id. te Delftplaatsvervangende leden A. van der Harst, hoofd eener gemeenteschool te Leideu, en H. Nienkerko, hoofd der Charitable Sociëteitsschool te 's-Gravenhage. Het laatst verschenen nummer van 9 Maart van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. Een merkwaardig jubile op 19 Maart 1895 jhr. G. M. VerspyckHugo Victor Benjamin Molenaar; de crisis in Scandinavië; Auguste Vacquérie; portretten van bekende fransche kamerleden begrafenis van aartshertog Albrecht; tweegevecht met doodelijken afloop Ismaël Pacha brand in het Casino te Parijshulde van Middelburg aan mr. G. N. dè Stoppelaarhet huis hoek Noordeinde te '8 Gravenhage graaf de Douville Mallefeu het militair hospitaal te Amersfoort; telefoonverkeer in ons land; typen (de kwakzalver). Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. Oostgraftdijk. Uit het onlangs uitgebrachte verslag van bestuurders van het begrafenisfonds alhier blijktdat in het afgeloopen jaar aan contributiën is ontvangen J 325.07; aan intrest 48. Het batig saldo van het vorige jaar bedroeg J 1615.96, alzoo een totale ontvangst van 1989.03. De uitgaven in 1894 be droegen f 250.50. De rekening sloot derhalve met een batig saldo van f 1738.53. Er is eene commissie gevormd bestaande uit de heeren P. NoltingvoorzitterG. van Duivenboden W. C. J. Passtoors J. D. Root Jr. en H. Wertheim secretariswier taak het is het werkliedenbezoek op de tentoonstelling te Amsterdam te bevorderen. Zij zal trachten door verlaging van prijzen door volks koffiehuizen, dit bezoek zoo goedkoop mogelijk te maken. De spoorwegmaatschappijen zullen goedkoope treinen oigamseeren. De commissie is gaarne bereid, aan hen, die zulks mochten verlangen nog nadere inlichtingen te geven en stelt zich voorover eenigen tijd meerdere bijzonderheden ter algemeene kennis te brengen. le Klasse2e Lijst12 Maart. Uitgeest. Getrouwd: 4 Febr. Johannes Krom en Petronelia de Goede 24 Johannes Fredrik Bonman en Wilhelmina Cor nelia de Hertogh. Geboren: 6 Febr. Gerardus Theodorus, z. van Hermanns Terra en Wilhelmina Kuis. 9 Hendrika, d. van Jan Wiebes en Anna Plukker. 11 Margaretha Maria, d. van Jan Noom en Jannetje Groen. 23 Helena, d. van Arie Stet en Jansje Steeman. 14 Jacob, z. van Klaas Mooij en Jannetje Kuiper. Overleden: 5 Febr. Francies, z. van Ludovicus Hermans en Kornelia Warteel, 4 j. 6 Margaretha Maria, d, van Jan Noom en Jannet je Groen, 2 j. 8 Jacoba van Dijk, wed. Pieter Cornelisse, 84 j. 17 Duifje Vooren, wed. Gerrit Schoehuijs, 73 j. 18 Trijntje Bierman, wed. Tennis Smit, 75 j. 19 Aaltje Wilbrink, wed. Pieter Visser, 73 j. 23 Hendrika, d. van Jan Wiebes en Anna Plukker, 14 d. 25 Agathad. van Cornelis Brandjes en Maria Lute, 17 m. Ook de heer dr. M. UT. J. Moltier, alhier, is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht. In de week van den 3 tot den 9 Maart zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 38 kuipbaden, 71 regen baden le kl. en 70 regenbaden 2e kl., samen 179 baden. De barometerstand alhier bedroeg, des morgens te 8 uur, op den 10 749.5, op den 11 750.5, op den 12 751.4. Alkmaarsehe Faaschtentoonstelllng. Sedert 1880 houdt de alkmaarsehe afdeeling der Hol landsche Maatschappij van landbouw ieder jaar vóór Paschen eene tentoonstelling van rundveewol vee en varkens, die langzamerhand voor veehouders en koop lieden een onmisbare markt is geworden. Zij is ditmaal bepaald op vrijdag, 5 April, en zal plaats hebben op het Doelenveld te Alkmaar, door het gemeentebestuur welwillend daartoe beschikbaar gesteld. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits daar van vóór of op zaterdag 30 Maart 1894 aan don secretaris der afdeeling, den heer H. Siebert Coster, te Alkmaar, kennis gevende. Tevens moet bij deze opgave vermeld worden naar welk nummer van het programmadat kosteloos verkrijgbaar ismen wenscht medetedingen. Aan prijzen wordt ongeveer een bedrag van f 650 uitgeloofd en wel voor vier- en driejarige ossen, afgewisselde en niet- afgewisselde vette koeien vette kalveren drie-, twee- en eenjarige stieren, oude melkkoeien, twinters en vaarzen, die na 1 Januari 1895 gekalfd hebben kuispinken, oon- schapen met of zonder lammeren, texelsche en vreemde rammenbeerenzeugen met biggenbenevens vette varkens Ter opluistering kunnen o. a. ook landbouw werktuigen worden ingezonden. De Nederlandsche Slagersbond zal door eene jury van slagers uit de vette ossen en koeien eene keuze laten doen van drie stuksdie met het oog op de slacht het fijnst gemest zijn door de afdeeling zullen daaraan drie extra prijzen worden toegewezen. Er is aan deze tentoonstelling eene verloting ver bonden van 10.000 loten, ad vijftig cents, die bij den secretaris-penningmeester bovengenoemd verkrijgbaar zijn. De trekking zal plaats hebben op zaterdag, den 6, des middags te 12 uur Cadettenschool. De minister van oorlog heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat hier te lande in Juli en Augus tus e. k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool alhier. Voor dit examen worden opengesteld a. 27 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden op geleid voor den dienst hier te landeb. 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opge leid voor den dienst in Nederlandsch Indië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wen- schen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Juni 1895 aan het departement van oorlog ontvangen wordt. De adspirant moet om aan het toelatingsexamen te mogen deelnemen op 15 Sept. 1895 den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt en dien van achttien jaren niet overschreden hebben. Formulieren van de vereischte be scheiden zijn op franco aanvrage voor belanghebbenden gratis te verkrijgen bij don luitenant-kolonel, directeur der Cadettenschool te Alkmaar. De Staatscourant van den 12 bevat de verdere bijzon derheden. Alkmaarsehe Bouwkunst. In het jongste artikel Alkmaarsehe Bouwkunstwaarvan ik de bedoeling zeer toejuich en menige opmerking ten aanzien van eenige in den laatsten tijd hier verrezen bouwgedrochten deel, komen nopens het stadshuis enkele onjuistheden voor, welke verbetering vorderen. In de noot wordt uit v. d. Woude's kronijk medege deeld dat het gebouwd is in 1509—20, en daarbij ge voegd dat het oude raadhuis op dezelfde plaats heeft gestaan. Wat v. d. 11 oude verhaalde betreft een bouw aan en niet in plaats van het oude stadshuis, dat eerst in 1694 „door ouderdom vervallen" zegt het latijnsche opschriftherbouwd werd. Op de schilderijen van het beleg in ons MuBenm is de vorm van Alkmaars oude raadhuis eenigermate te kennen, en het verschil in stijl van den primitieven en den aanbouw wel te bespeuren. De prent naar Rademakerin de laatste uitgaaf van genoemde kronijk, is van te onnauwkeurige teekening om er gevolgtrekkingen in verband tot de restauratie 187781 aan te ontleenen. Dat de trapleuning daarop balusters vertoont is waar, maar deze trap was in 1669 dus ver nieuwd; de vroegere zal wel de spitsboogjes gehad hebben, die wij ook vinden aan de balustrade boven den gevel (op den middenpinakel waarvan de eens misvormde top helaas weder is vernieuwd). Is in 1881 de trapleuning te druk gemaakt en zijn toen de te weinig heraldieke leeuwen door nog minder heraldieke vervangen de trap van 1669 was geheel in strijd met den stijl van het gebouw. Ook de overhuiving van den ingang van hat policie- bureau, wordt opgemerkt, ontbreekt op Rademakers preut; maar als er iets der restauratie gerechtvaardigd is ge weest dan voorzeker deze overhuivingwaarvan het spoor in het metselwerk duidelijk zichtbaar was. Dat de bovenspits van het torentje op genoemde prent „een zuiveren renaissauce-vorm" heeftwekt bedenking. Al zijn de peervormig gekroonde waag- en accijnstorens in den bloeitijd der renaissance gebouwd de peervorm, die in Kennemerland en Westfriesland zeer geliefd was, is van gothische herkomst. Ik wijs slechts op de torens der Groote- en Bakenesse-kerken te Haarlemop den toren en het kleine orgel der Groote Kerk alhier. En dat de middenstijlen der raamkozijnen oorspron kelijk van steen waren is niet te denken want die kozijnen niet in den muur verdiept en van boven en van onder geklauwd waren van houtzooals wij ze zonder de kruisstijien en met vernieuwde ramen, tot de restauratie gekend hebben. C. W. B. Zitting van 12 Maart. P. H., zonder vaste woonplaats, in hechtenis, 8 dagen hecht, en 3 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. R. R., en P. K., Koedijk, diefstal, ieder 6 weken gev. A. K., Uitgeest, mishandeling, 5 dagen gev. A. B., mishandeling, J. H., beleediging, beiden Oud- carspel, ieder 6 weken hecht. D. V., A. J. Z., Helder, veroorzaken van letsel door schuld, ieder 3 weken hecht. J. S., C. S., W. W., allen Wijk aan Zee, woderspan- nigheid, de le 2 maanden gev. en de 2e en 3e 5 da gen gev. D. Z., Enkhuizen, diefstal enz., 2 maanden gev. GEBOREN. 10 Mrt. Petrus, z. van Jan Bos en Grietje Bruin. OVERLEDEN. 9 en 10 Mrt. Gerrit en Klaaszs. van Jan Hoorn en Neeltje Smit, 7 weken. 10 Mrt. Maria Johanua Halsema, echtgen. van Johannes Hofstee Sr., 63 j. en 10 m. 12 Reijnardus Johannes, z. van Adrianns Hendrikus Hoogendoorn en Johanna Helena Bakker7 m. 's-Gravenhage 12 Maart 1895. Tweede Kamer. Wegens onvoltalligheid is de zitting eerst te 1 uur begonnen wat de heer Schepel aanleiding gaf tot een protest tegen de achterstelling van de leden der bui tenprovinciën bij die van de beide Hollanden. Ten ge volge van het aannemen met 41 tegen 27 stommen van eene motie van den heer A. Smituitsprekende dat de Kamer niet overtuigd was van de wenschelijkheid tot opheffing van het kantongerecht te Ridderkerk is de behandeling van het ontwerp tot instelling van een derde kanton te Rotterdam geschorst. Het debat over de ge- werenwet is aangevangen. Getrouwd A. WONDER Az., Weduwnaar van A. Helder, en N. HOEK Pd. Heerhugowaard, 10 Maart 1895. De tweede verificatie-vergadering van schuld- eischers in het faillissement van PIETER BOEKENSTEIN te Schermerhorn is vastgesteld op woensdag 20 Maart a.s., voormiddags 11 uur, in het Paleis van Justitie,aan den Geestersingel alhier. De Curator, Alkmaar. Mr. A. DORBECK. VOORHANDEN, DADELIJK NA UITGAVE,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3