heeft gebreken in de eonstruotie, volgens proeven in het buitenland genomen. In Nederland hebben de proefne mingen andere uitkomsten opgeleverd. Maar wie heeft gelijk In elk geval zal hij nooit medewerken om den nederl. werkman bij de vervaardiging achter te stellen bij den vreemdeling. Hij wil niet de verantwoordelijk heid dragen, dat een nieuw parlement eenmaal uitroepe: Geef ons de millioenen weer, die gij naar het buitenland hebt laten vloeien. De heer Tydeman is bereid met het ontwerp mee te gaan, al betreurt hij de uitgaaf, erkennende de nood zakelijkheid der vervanging van het verouderde Beaumont- geweer. Zelfs brengt hij hulde aan de regeering, dat zij de impopulariteit voor haar voorstel trotseert. Doch hij wil zich niet verbinden tot medewerking reeds nu om, volgens het plan van den minister, de schutterij met het nieuwe geweer te bewapenen. De min. heeft verzuimd na te gaan of de schutterij past in zijn verdedigings stelsel en dus waard is de nieuwe bewapening. In elk geval meent hij, dat de schutterij zich nooit heeft kunnen verheffen boven het peil eener gewapende burgerwacht. Zij is niet geoefend en niet ODder zaakkundige leiding gebracht. Zij heeft geen verband met het leger, en is niet in onderling verband gebracht, daar elk korps plaat selijk is. Hij beroept zich op het gezag der staatscom missie van 1888 over de voorbereiding van den militairen dienstplichtop grond waarvan hij de schutterij noemt een fossiele instelling. Nergens leest hij in de wet, dat de schutterij dadelijk moet bewapend worden met hetzelfde ge weer als het leger en hij acht dit te minder wenschelijk, om dat de mogelijkheid bestaat van toekomstige verbeteringen van het nieuwe geweer. Daarbij komt dat de gemeentebestu ren de verantwoordelijkheid van het nieuwe geweer niet op zich willen nemen, zoodat de reg. ten slotte de ge weren niet zal uitreiken, maar zal moeten opleggen Eerst dient de schutterij te worden georganiseerd, alvorens der gelijke uitgave gerechtvaaidigd wordt De heer Eutgers van Rozenburg meent, dat de regeer mg, als ze op levensbehoud bedacht was, de gewerenkwestie had kunnen laten rusten. Ook had ze minder ruiterlijk maar handig, jaarlijks een sommetje voor nieuwe geweren kunnen voorstellen, voor aanschaf fing bij mondjesmaat. Doch zij heeft het beneden zich geacht de financieele verantwoordelijkheid op haar op volgers te werpen en openlijk verklaard, dat de zaak 10 millioen kon kosten. De som lijkt groot, maar men ver- gete niet, dat bij geleidelijke aanschaffing de oude gewe ren ook onderhoud zouden kosten en men geruimen tijd twee soorten van geweren zou hebben. De zaak zou dan neerkomen op uitstel van executie met 't gevaar, dat inmiddels onze soldaten schier ongewapend ter slachtbank werden geleid. Eene volledige vernieuwing is dus het eenige wat overblijft. Waar wij in een toestand verkeeren, dat dubieuse zaken als defensie-regeling en leerplicht niet kunnen behandeld worden, juicht hij het toe, dat de reg. doet wat zij kan ter versterking onzer defensie. Hij heeft er nog wel 10 millioen voor over om ons leven duur te verkoopen en, moeten wij ten ondergaan, dit te doen met eere. Het is waar, voor dergelijke uitgaaf is het mid del van leening wel bozwaarlijk, maar men vergete niet, dat het hier eigenlijk betreft opgeloopen gewone uit gaven van vroeger toen men niets beeft gedaan en een voorschot op de toekomst. Hot geldt geen kapitaal uitgaaf, maar eene gewone waarvoor geleend mag worden, niet op 70 maar op 20 jaar. Ongetwijfeld ware het ge wenscht de geweren hier te lande te doen aanmaken als het mogelijk was. Maar hij beweert, dat het onmoge lijk is hier geweren te laten maken, daar we geen geweer- fabrieken hebben dan een enkele van twijfelachtige kwa liteit. Op concoursen schiet men steeds met geweren van buitenlandsch fabrikaatnooit met nederlaudsehe gewe ren Er is wel een nederlander te vinden, die voor geld zijn naam wil leenen aan een buitenlandschen fabrikant om hier te lande een fabriekje op te richten waar het bnitenlandsch fabrikaat wordt ontvangen opgepoetst en geëmballeerd. Maar het geld zou dan toch in vreemde handen komen, behoudens de provisie aan den directeur, en men zou gevaar loopen, dat die tusschenpersoon in gebreke bleef aan zijne verplichtingen te voldoen. Het eenige resultaat zou dan zijn dat de min. door de be schermers van den tusschenpersoon dagelijks om con ide- ratie en gratie werd lastig gevallen. De bewapening van het indiech leger met dit geweer is een kwestie van den min. van koloniën dat 't M£nnlicher geweer het lang durig verblijf in de buitenlucht niet kan verdragen, acht hij onbewezen. Elk geweer, dat niet in't vet gezet wordt, roest Tegenover de chileensche ondervinding stelt hij de nederl. proefnemingen. Boven het gezag van den heer De Ras stelt hij het gezag van den Minister en van de nederl. deskundigen. Wat de schutterij betreftvergete men niet, dat deze de plaats van aanvullingsleger bekleedt, dat er altijd zal moeten zijn en bij zijn sterven de geweren niet in hot graf zal medenemen. In elk geval is er nog tijd om te overwegen of wij de schutterij al dan niet met dat nieuwe geweer zullen bewapenen. In geen enkel argumentnoch in hun onderling ver band, ziet hij een reden om tegen te stemmen. De heer de Beaufort brengt hulde aan dezen mi nister voor de indiening van dit voorstel, nu hij zulks voor 's lands verdediging gebiedend noodig acht. Over brenging van de werkplaatsen naar de stelling van Am sterdam acht bij gewenscht. Hij zou zich niet verantwoord achten, wanneer hij zijn stem onthield aan een ontwerp, waardoor ons leger wordt opgeheven uit zijne inferieure positie, dus zal hij voor dit ontwerp stemmen. De heer van Vlijmen komt op tegen de in het Militair Weekblad opgenomen beschuldiging tegen den heer de Ras van falsiteit en dat deze heer onbevoegd zou zijn over het geweren-vraagstuk te oordeelen De eerste vraag is een nieuw geweer voor onze infanterie noodig beantwoordt hij bevestigend. De tweede vraag zoo ja, moeten wij dan het geweer nemen, dat ons door dezen minister wordt voorgesteld Nu het M&unlicher geweer in beproeving geweest en door de infanteiie goed bevonden is, legt hij zich daarbij neer. De derde vraag moeten deze geweren in het binnen- of buitenland ge maakt worden wenscht hjj nog niet te beantwoorden. Wanneer er tijd gegeven wordtis hem verzekerd dat dit wel in het binnenland zou kunnen geschieden. Daar om zag hij deze zaak nog gaarne 6 of 7 maanden uit gesteld. Uit een financieel oogpunt zou hy de in een tactisch opzicht wenschelijke overbrenging der artillerie- inrichtingen van Delft naar Amsterdam terug genomen willen zien. De heer G u ij o t verdedigt de wet en doet zich tevens kennen als voorstander van het plan om de schutterij ook van dit wapen te voorzien De heer Staalman heeft met verbazing en ver wondering het betoog van den heer de Ras gehooid, dat hem echter weinig baten zalwant de minister zal aan zijn standpunt vasthouden. Het Beaumont geweer is naar zijn oordeel een best oorlogswapen, een geweer dat lezen en schrijven kan en waarom het dan te vervangen door een fijner en dus onpractischer oorlogswapen. Waarlijk, ons land is te arm en ons volk te ernstig om het te annexeeren. Het militairisme is in ons land een razernij geworden, dat ons volk naar den rand van een afgrond zal voeren. De schutterij tevens met het nieuwe geweer te bewa penen is nog dwazer. Wat beteekent onze schutterij Niets. Hij is 5 jaren sergeant geweest bij de artillerie schutterij en heeft in die 5 jaren nog nooit een kanon ge zien (Gelach). Ernstig moet spreker zijn medeleden ontraden in de tegenwoordige financieele omstandigheden hu stem te geven aan dit ontwerp, waar zoovele dringender zaken op afdoening wachten. De heer Lieftinck acht deze groote uitgaaf niet gerechtvaardigd. Aan de schutterij kan liet zeker niet in handen gegeven worden; het zou dadelijk als «spuit" betiteld alle waarde in die handen verliezen. Voor Neder land acht hij de nieuwe geweren veel minder noodig dan voor Indië. De heer Heemskerk maaktook namens eenige staatkundige vrienden, bezwaar aan dit ontwerp zijn stem te geven omdat het ingediend is zonder eenige poging tot hervorming der levende strijdkrachten (wijziging der schutterij wordt zelfs niet in nitzicht gesteld)omdat de minister overbrenging van de magazijnen naar Am sterdam wilzonder dat de stelling voltooid wordt omdat de minister de geweren buiten 's lands wil ma ken en omdat eene regeling dezer uitgaaf gewenscht wordt. De beer Kerdijkzal tegen stemmen om de onzekerheid, dat het geweer voldoende zal zijn en omdat de levende strijdkrachten niet geiegeld zijn. Hij noemt het diep treurig om de schutterij te bestemmen voor oorlogsdoel einden Hij neemt de verantwoordelijkheid niet op zich om geld weg te werpen voor de schutterij. Den 14 voort zetting. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 9 met algemeene stemmen goedgekeurd de door den schutters raad ingediende suppletoire begrooting strekkende tot toekenning van 300 jaarwedde aan den te benoemon kom- mandant der schutterij dit voorstel had zijn ontstaan te danken aan een wenk van don Commissaris der Koningin, die namelijk op de mededeeling van het gemeentebestuur, dat het bezwaarwaarom niemand genegen was eene eventueele benoeming tot kommandant aan te nemen, gelegen was in het niet bezoldigen der betrekking, bericht bad, dat daaraan tegemoet zou kunnen worden gekomen door het van gemeentewege verleenen van een salaris of schadeloosstelling van bij voorbeeld f 200dewijl de minister van binnenl. zaken, wiens'gevoelen ingewonnen was, verklaard had, dat tégen die handeling geen wet telijk bezwaar bestond. Den 10, des morgens, is tusschen Waarder en Woerden een man door den trein van Leiden naar Utrecht overreden en onmiddellijk overleden. Den 10, des avonds te ongeveer half negen, is te Schiedam de mouterij van den heer J. J. Zoetemulder met ongeveer 110 last rogge afgebrand. De Hooge Raad heeft den 11 verworpen het beroep in cassatie van het openbaar ministerie tegen het arrest van het hof te Amsterdam waarbij Reens van rechts vervolging ontslagen was wegens hem te laste gelegde belemmering van een executorialen verkoop in de Kerk straat te Amsterdam en dus het ontslag van rechtsver volging gehandhaafd. Bij dit arrest is beslist, dat in de bevoegdheid van een deurwaarder der directe belastingen om een executorialen verkoop te houden niet ligt opge sloten om toezicht te houden op r.aken en handelingen van anderen. Bij geen wet of verordening is zoodanig toe zicht van het openbaar gezag aan dien functionaris op gedragen. De gemeenteraad van Groningen heeft met 15 tegen 13 stemmen aangenomen eene motie van den heer J. Biegel, strekkende om burg. en weth. uit te noodigen, aau den Raad verordeningen in te dienen op de heffing en invordering eener belasting op openbare vermake lijkheden. Het dagelijksch bestuur van 's-Gravenhage heeft zich gewend tot de eigenaren van bezittingen op het Duin te Scbeveningen en tot de besturen der groote in richtingen aldaar, met de vraag, welke gezamenlijke bij drage zij willen aanbieden voor eene door Delfland en de gemeente eveutuëcl te maken verdediging der bad plaats tegen stormvloeden. Ged. Staten van Friesland hebben geweigerd goed te keuren het besluit van den gemeenteraad van Smal- lingerland om de jaarwedde van den te benoemen ge meente-ontvanger terug te brengen van f 1200 op f 900. Het departement Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van nijverheid heeft met 15 tegen 5 stem men verklaard, dat graanrechten niet te verdedigen en ongewenscht zijn. In het hootdkiesdistrict Gouda is tot lid der Prov. Staten van Zuidholland gekozen de heer Noothoven van Goor, lib., met 1506 stemmen tegen 1465 op deu heer Dercksenauti-rev., gesteund bp de herstemming door de katholieken. Aan het Nieuws van den Dag wordt uit Batavia geseind dat de Radja van Lombok gevaarlijk ziek is Te 's-Graveuhage is in den ouderdom van bijna 78 jareu overleden het oud-lid der Tweede Kamer mr. D. van Eek. l'e Eindhoven is tot lid der provinciale staten van Noordbrabant gekozen de heer V. van den Heuvelte Geldrop, met 1173 van de 1240 geldige stemmen, in plaats van wijlen den heer W. van den Heuvel. De internationale wegwedstrijd tu9schen Amsterdam- Arnhem v. v. is bepaald op zondag, 23 Juni. Volgens de herziene kiezerslijsten zijn te Bever wijk 352 kiezers. Den 12 des avonds is te Hilversum de bovenwoning bij den winkelier in manufacturenbedden en dekens Jb. Frank in de Leeuwenstraat uitgebrand het beneden huis en de winkel bekwamen groote schade. De gemeenteraad van Schiedam heeft den 12 be sloten met ingang van 1 September a. s. op te heffen de handelsklasse der hoogere burgerschool, doch verworpen het denkbeeld, om de jaarwedden der leeraren die voor die klasse verhooging van bezoldiging hadden gekregen met het bedrag dier verhooging te verminderen. Den 11 is te 's-Gravenhage voor nuttige handwerken geslaagd mej. E. Pot, te Zaandijk, den 12 mej. A. C. G. Romundete Medcmblik, en den 13 de dames C. 0. Tjebbeste Buiksloot, S. Rab te Haarlem, en N. van Bendegom te Helder. De heer mr. J. H. C. van Tienen, oud-burgemees ter van Wormervee r, thans burgemeester van Zaan dam, heeft van een groot aantal vrienden en vereerders ten geschenke ontvangen een bureau ministro met daar bij passende stoelvergezeld van een op perkament ge- calligrapheerde lijst, bevattende de namen der scheukers. Tot hoofd der te Krommenie op te richten be waarschool is benoemd mej. M. IJpes, onderwijzeres aan een der stadsbewaarscholen te Leiden. Amsterdam. De Hollandsche Glasverzekering- Maatschappij alhier keert over 1894 6% pCt. dividend uit. Den 12 is uit den Amstel bij de Hooge Sluis het lijk opgehaald van een jong man, die onlangs bij het schaat senrijden vermist was. De familie herkende het lijk. Don 12, des avonds te ongeveer kwart voor elven, ont stond brand aan de De Wittenkade, even buiten de Haar lemmerpoort in perceel 34, dat boven door verscheidene gezinnen bewoond werd en beneden slechts één lokaal bevattedat bostemd was voor het houden van verga deringen, bruiloftspartijen enz. door den eigenaar van een paar hui en verder gelegen tapperij. Terwijl in dat lokaal repetitie werd gehouden, boorde men boven, brand, roepen. Op het eerste bovenhuis aan de voorzijde woonde een duitsch gezin, de familie Busch. De vader en moeder waren uit en de vier jongste kinderen waren toevertrouwd aan de zorgen van de oudste dochter allen lagen te bed op een stoel bij de alkoof stond een brandend petroleum- nachtlampje. Waardoor weet genoemd meisje niet, doch de lamp viel op den grond en onmiddellijk vloog alles in brand. Het meisje snelde met twee kinderen, die zij uit het bed nam, naar beneden, brand roepende. Op haar geroep ging de Jong, die met zijne vrouw en vijf kinderen op dezelfde verdieping aan de achterzijde woonde, met vier kinderen naar beneden. Een kind van de Jong en twee kinderen van Busch werden gered door bezoekers van het benedenlokaal. Iedereen dacht, dat geen personen meer in huis waren Op het tweede bovenhuis woonde Kloppersnachtwakermet vrouw en vier kinderen waarvan één ziek in het gasthuis lag terwijl het derde bovenhuis onbewoond was. Kloppers was niet thuis. Toen de brandweer den brand vermeesterd had en zij op den zolder kwam vond zij bij de deur van het por taal de zeer misvormde lijken van de vrouw en drie kinderen. Blijkbaar hadden zij getracht zich door de ramen te redden toen zij de trap in brand hadden zien staan. De handen van den oudsten jongen waren verwond, blijkbaar ten gevolge van glasscherven een der ruiten van het achterraam is waarschijnlijk door hem stuk ge slagen. De vrouw was 33 jaar oud en de drie kinderen 10, 6 en 21/2 jaar. De brandweer was niet dadelijk gewaarschuwd, waardoor eenige tijd verloopen is, eer zij daar aanwezig kon zijn. Heerhugowaard. In deze gemeente circuleert ter teekening een adres van den minister van waterstaat, handel en nijverheid ter verkrijging van een personen- halte op de ontworpen spoorbaan Heerhugowaard- Hoorn, alwaar de lijn den Middenweg zal doorsnijden. Afschriften ter kennisneming zullen aan verschillende corporatiën, aan den heer A. P. de Lange, lid der tweede kameren den heer J. Breebaart Kz.lid der eerste kamer worden gezonden met verzoek om betuiging van adhaesie. Het adres zal van af den 14 gedurende acht dagen ter teekening liggen ten huize van den heer H. Tauber. Zondag, den 10, en dinsdag, den 12, gaf de rederij kerskamer «Harmonie" hare laatste uitvoering in dit seizoen bij den heer D. Pijper voor een goed opgekomen publiek. De uitvoering der stukken »Een huwelijssaanzoek", zeer goed geschreven door het kunstlievend lid. den heer H. 0. Schoevaart«Stille Jan", door A. Wijnstok, en «Een warm uurtje", door J. G. Bourssemag bijzon der goed geslaagd genoemd worden. IVIeuweslulg. Den 13 kwam veel drijfijs naar de knBten de visschers moesten zich haasten hunne uit staande palingfuiken en ganzeunetten te bergen, want langzaam en gelijkmatig komen de schotsen aandrjjven netten, kleine schuitjes enz. worden veelal medegesleurd. Oudorp. Tot onderwijzer is benoemd de heer S. Beijer, onderwijzer te Houten. Scheriiierhorn. Herbenoemd tot commissarissen der Nutsspaarbank alhier de heeren J. Kuilman en C. Nierop. Het bewerken van de landerijen waaraan door de vorst den laatsten tijd niets kon worden gedaan, is thans alhier in tollen gHng. Met het oog op den aanleg der trambaan, waaraan ook een tal van arbeiders werkzaam zijn, komen aanstonds handen le kort. Schagen. Den 13 werden alhier de keuringen gehouden van het Rederlandsch Paardenstam boek, afdeeling Noordholland (Nuorderdeel). In de afdeeln g 3jarige hengsten en oudere werden 10 hengsten ter keuring aangeboden, waarvan 7 werden goedgekeurd. De 3 aanhoudingspremiën werden toegekend aan no. I «Monac" van den heer A. A. v. d. Berg, Haarlem, f 250 no. 2 «Éclair", van den heer P. BoekeiSchagen, f 250 en no. 3 «Wellington" van den heer J. Breebaart Kz., Winkel, f 150. In de atdeeling 2 j a r ig o hengsten werden 9 stuks ter keuring aangeboden waarvan 3 werden ingeschreven, waaraan de aanhoudingspremiën werden toegekend als volgtno. 1 aan den hengst van den heer V. Bakker, Wieringerwaard, f 150 no. 2, aan dien van den heer D. Rezelman Cz., Anna Paulowna f 150 en no. 8 aan dien van de heeren Waiboer en Beers, Winkel, f 100. Voorts werden voor de inschrjjving nog twee m e r r i ën ter keuring aangeboden, waarvan eene werd goedgekeurd. De keurings-commissie bestond uit de heoren D. Schoen,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2