Manufacturen. 348e Staatsloterij. Ingezonden stukken. Stadsberichten. Telegrafische Berichten. Buitenland. Historische Herinneringen. Ad vertenti n. Tentoonstelling AMSTERDAM. Een geroutineerd Boekhouder Openbare Vtrkooping Faillissement. Ie Klasse3e Lijst13 Maart. No. 3406 f 20.000 No. 15000 f 5000 No. 421 f 1500; No. 6432 f 1000; No. 14394 f 400; Nos. 1467, 2944 3216, 3730, 4779 en 12672 f 100. BURGERLIJKE STAND. Bediening der brug bij de Appelsteeg. Adv. en Proc. Pnrmerend, C. Ouddijk, Waddinxveen en den luitenant, paardenarts de Man. Onder de zeven goedgekeurde 3 jarige en oudere heng sten was ook de 24jarige bekende hengst »Nelson" van den heer J. Breebaart Kz., Winkel. Helder. De gemeente-secretaris, de heer C. Boon, heeft uit die betrekking eervol ontslag aangevraagd. Hoorn. De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van den 12 benoemd tot adsistent van het Rijks landbouwproefstation met ingang van den 16 L. Schaap alhier en met ingang van 1 April S. Schuiling, tijdelijk adsistent alhier. Purmerend. De rekening der gemeente-gasfabriek alhier wijst, na aftrek van het voor rente en aflossing geraamde bedrag, een batig slot van f 3311.37 aan. Schagen. Het kohier van den hoofdelijken om slag is vastgesteld op een bedrag van f 6043,675; van het laagste inkomen f 400 wordt 1I2 pet. betaald van het hoogste 9000 en meer 33/4 pet. Er zijn 18 klassen. Naar wij vernemen zal bij den uitgever P. Gouda Quint te Arnhem, bij wien ook andere geschriften van den hoogleeraar zijn verschenen, het licht zien het door prof. Bays nagelaten handschrift van het dictaat voor diens college over het administratief recht. Dit zeer omvangrijke werk zal voor den druk gereed gemaakt- en, voor zoover de jongste wetgeving betreft, aangevuld worden door mr. H. Vos te Leiden. Het eerste stuk kan tegen het najaar worden tegemoet gezien. Akersloot. Ondertrouwd en getrouwd: 1 Febr. en 19 Febr. Cornelis Kaandorp en Wijntje Leering. Getrouwd: 19 Febr. Jacob Kerssens en Anna Sprenkeling. Geboren: 1 Febr. Maria Francisca, d. van Jan Francis Bouwens en Clementia de Vilder. 10 Nicolaas, z. van Pieter Blokker en Guurtje Kal- verboer. 21 Petrus, z. van Pieter Schut en Josephine Rijs. 23 Gerritz. van Willem Otte en Maartje Waag- meester. 26 Johannes, z. van Arie Mooij en Aagje Kruijer. Overleden: 11 Febr. Geertje Rol, echtgen. van Jan Langeberg. 55 j. Kgmonil aan Zee. Ondertrouwd: 24 Feb. Pieter Dekker en Aafje Blok. Geboren: 3 Feb. Marijtjod. van Klaas Krab en Elisabeth de Groot. Albert, z. van Albert Stam en Elisa beth de Groot. 15 Leendert, z. van Jan Blok en Neeltje Visser. 19 Johannes, z. van Johannes de Wit en Bankje Kappen burg. 22 Stijntjn, d. van Albert Glas en Neeltje Stam. 25 Jansje, d. van Huibert Visser en Guurtje Stam. 28 Pietje, d. van Jan Visser en Aafje Krab. Overleden: 3 Feb. Johannes Stienstra, 62 j. 4 Tennisje, d. van Maarten Duin en Geertje Blok, 5 m. 15 Gerritje Vijfstar, wed. van Arij Wijker, 84 j. 27 Aagje de Groot, wed. van Pieter Dekker, 76 j. Levenloos aangegeven 1 Feb. Een kind van Pieter de Graafï en Cornelia Zwart. Egmondblnnen. Geboren: 1 Feb. Bei nardus, z. van Petrus Hof en Cornelia Anna Tilmer. Gerardus z. van Jacobus de Waard en Margaret ha Kareis. 4 Cornelisz. van Jan Baltus en Grietje Knijper. 17 Cornelis, z. van Cornelis Half on Guurtje van den Berg. 19 Vrouwtje, d. van Simon van den Berg en Anna de Leeuw. Overleden: 12 Feb. Pieter de Waard, echtg. van Dieuwertje Noort, 50 j Alkinaarsche Bouwkunst. Naar aanleiding van een schrijven in de Alkmaarsche Courant van den 10 wonsch ik in het midden te brengen, of het niet nuttig zou zijn een bouwkundige ver- eeniging in het leven te roepen. Door eendrachtig samenwerken zon het goede doel van den geachten schrij ver zeker bevorderd worden. De thans ingeslagen weg zalvolgens mijn bescheiden meening, weinig tot bevor dering bijdragendoch wellicht aanleiding tot wrevel geven. G. De barometerstand alhier bedroeg, des morgens te 8 nur, op den 13 755.5, op den 14 766 7. Het toelatingsexamen voor de Ambachtsschool zal den 16, van des namiddags 15 unr, in bet gebouw der burgeravondschool worden afgenomen. In verband met de gunstige beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken omtrent de plaatsing van het nieuwe gymnastieklokaal kan met den verbouw van het onde spoedig worden begonnen. Die verbouw is door het bestuur der Ambachtsschool gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Schermer, Oudorp. GEBOREN. 12 Mrt. Carel Marinns, z van Johannes Nicolaas Okke van der Stok en Elisabeth Lebbing. Jacobns, z van Hendericus Kops en Stijntje Lieven dag Elizabeth, d. van Cornelius Henriens Kemps en Jansje van Son. 13 Jan, z. van Arend Essen en Klaasje Buisman. Paulus Arnoldns, z. van Arnoldns Wijlaars en Catharina Alida Smit. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKM AAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente dat de kohieren voor de belas ting op het p e r s o n e e 1 Ns. 6 en 7, dienstjaar 1894/5, op 12 Maart 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 14 Maart 1895.A MACLAINE PONT. Zij, die tegen het genot der bruggelden in aanmerking wenschen te komen voor de bediening der brng over het Luttik-Oudorp bij de Appelsteeg, moeten zich daartoe vóór 20 Maart a.s. aanmelden ter gemeente-secretarie van des morgens 9 tot des namiddags 2 aren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Maart 1895. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. 's-Gravenhage 14 Maart 1895. Tweede Hamer. De minister van oorlog verdedigde uitvoerig de geweren- wet hij verzekerde, dat het gekozen stelsel het beste was, en dat de aanmaak in Nederland ondoenlijk was gebleken; maar hij was bereid eventueele aanvragen te overwegen, en de Kamer bleef volkomen vrij in hare beslissing over de aanschaffing voor de schutterij. Het ontwerp betreffende de nieuwe geweren werd daarop aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Daarna is aangevangen de behande ling van de motie-Dobbelmann betreffende de herziening der tarieven in het belang van den landbouw en industrie. Door den voorstelier werd zij uitvoerig verdedigd. DUITSCHIiABïB. De keizer opende den 12 de bij eenkomst van den dnitschen Staatsraad mot eene toe spraak waarin hij zeide dat de aanhoudende ongun stige toestand van den landbouw het der regeering tot een onafwijsbaren plicht maakte, naar middelen te zoeken, die er toe kunnen leiden de opbrengst van het landbouw bedrijf te verhoogen en de gevaren, waaraan de land bouwende bevolking is blootgesteld af te wenden. Ter bereiking van dat doel is de Staatsraad bijeengeroepen. Het zal den keizer voldoening schenken als de voorstellen van den Staatsraad een vorm aannemen die ze geschikt maakt om te worden toegepasteu als de beraadslagin gen gericht worden op de middelen welke zonder de rechtmatige belangen van andere te kwetsen en rekening houdende met de bij verdragen vastgestelde bepalingen den druk, die op den landbouw rnst, zooveel mogelijk trachten weg te nemen. Rijksdag. Den 12 heeft minister Stephan, tegenover vrij lange vertoogen van den socialist Bebel over de ver- hoogiDg van het maximnmgewieht van gewone brieven verklaard dat het bericht van verschillende bladen, als zou Duitschland bij de aanstaande vergadering van de internationale postunie opkomen tegen het maximumge wicht van gewone brieven, onjuist was Trouwens een dergelijk voorstel zon niet ingediend worden en weinig kans op aanneming hebben. KKGEL Al». De Koningin en prinses Beatrice, met, gevolg verlieten den 13 met een bijzouderen trein Windsor en begaven zich naar Portsmouth, om de reis naar Nice te aanvuurden. r UHAAlttiEBUEH. II. Tegen den winter van 1650 51 vonden burgemeestereu aanleiding, de vroedschap den 5 November voor te stellen om „tot sonlagement der schamele gemeente", rogge te oopen, het daarvan te bakken brood „tot een lijdelijken prijs nit te geven", en tot bekostiging daarvan eene aanzienlijke collecte door de stad te doen. Dit werd den 8 goedgevonden met bepalingdat de door burgemeesteren en andere magistraatspersonen vooraf gegaan van de stads-boden, den 18 te honden inzameling van de predikstoelen eu de puie zou aangekondigd worden. Den 19 kon medegedeeld wordeu dat ongeveer f 2200 was verkregen en werd besloten 30 lasten rogge te koopen waarvan 2/3 contant eD '/3 op 4 ot 5 maanden te betalen wat voor het oogenbiik aan de 2/3 ontbrak zon men nit de extra-ordinaire thesaurie en het restee- reude '/s hit de opbrengst van het brood voldoen. In het najaar van 1698 dreigde weder gebrek. In October was de prijs der tarwe reeds tot f 14 der rogge tot 8 per zak gestegen. Brabaut had den uit voer van boekweit verboden, en de Stateu-Generaal ver boden zoowel bet brandewijnstouken als het uitvoeren van graan. Op aanschrijving der Staten van Holland deden burgemeestereu, te begiuuen deu 17, d s vrijdags eu zaterdags door de sasseis bij do Boompoort en door den havenmeester en een stoep wacht aan de Bokkeslnis nauwkeurig toezien dat er geeu graan uit de stad ver voerd werd. Den 27 gaf de oud-burgemeester Adriaan Sehagen de vroedschap in bedenking om, in het belang der aemen 100 lasten rogge op te doen zooals in 1650 was geschied; burgemeesteren verklaarden zich bereid dit in overweging te nemen, onder herinnering dat Amster dam, laat in de Unie gekomen zijnde, bij contract ver plicht was een grooten voorraad graan te hebben om daarmede in tjjd van nood andere steden te knnnen spijzigen. Burgemeesteren raadpleegden eens met oud- bnrgemeesteren en stelden den 6 November de vroedschap voor tot inkoop over te gaan waartoe hnn dan ook machtiging verleend werd. Het last rogge gold toen reeds 260 goudgulden, zijnde de gewone prijs der tarwe. Den 11 November werd bij de vroedschap gelezen een brief van Gecommitteerde Raden van het Zuiderkwartier, houdende nitnoodiging om even als door den gerechte van Amsterdam was gedaan bij keur te verbieden het verkoopen van graan tenzij aan bakkers eu tot eigen verbruik. Men vond goed zoodanige keur door schout burgemeesteren en schepenen te doen opstellen haar den volgenden vrijdag af te kondigen en alom te doen aanplakken dtich middelerwijl geheim te honden. Den 17 kon medegedeeld worden, dat gekocht waren 11 last en 14 zak tarwe 44 last en 13 zak rogge en 28 last en 6 zak gerst. Don 2 December werden burgemeesteren gemachtigd brood te doen bakken van gerst gemengd met roggeen Gecommitteerde Raden om schepen te zenden naar Italië en andere landen tot het halen van graan of zoodanig met schippers en kooplieden overeen te komen als hnn zon goeddunken. Burgemeesteren stelden daarop bakkers aan tot het bakken van brood van 2 deelen gepelde gerst en 1 deel rogge, hetgeen een goed gebak opleverde en tegen 14 stuivers verkocht word; zij die het begeerden moesten hun gezin aan burge meesteren opgeven en verkregen dan een bewijs voor een. aantal brooden 's weeks, Een twaalfponder roggebrood gold den 8 niet minder dan 21 stuivers. Nadat 150 lasten voor de stad iugeslugen waren werd den 3 Ja nuari 1699 aan de vroedschap bericht, dat men naar de toenmalige wekelijksche distributie genoeg had voor een geheel jaar; waarop men besloot niet meer te koopen en met het distribuëeren tegen den gestelden prijs van 14 stuivers voort te gaan. In den loop van dat jaar daalde de rog zoozeer, dat er op het laatst maar weinige brooden tot den gestelden prijs meer gehaald werden waarom de vroedschap den 22 December aan burgemeesteren overliet om den prijs te verminderen of de rog te ver koopen. Het aalmoezeniershuis had van hot in 1698 gekochte graan gehad 103/4 last rogge en tarwe voor f 3226 (waarvan betaald f 4G0) en nog bij wijze van leening ontvaDgen 7 last rogge toen het dat alles ver bruikt had en ook van geld tot inkoop van turf geheel verstoken was, besloot de vroedschap den 29 Mei 1700, de waarde van het zaad als subsidie aan de instelling toe te kennen. C. W. B. De familie ROZENBROEK betuigt haren innigen dank aan allen die blijken van deelneming gaven bij de ziekte en het overlijden van hunnen geliefden zoon vriend en broeder inzonderheid aan die vrienden, die hem ter laatste rustplaats hebben geleid. Wegens dnbbele zaken direct ter overname Tapperij en Slijterij met Biljard voor f 3500, Kooper kan zich overtuigen en een gedeel.e der koopsom laten staan. Rijke verdienste. Brieven fr. lett. H 91821 aan HAASENSTEIN en VOGLER, Amsterdam. GEVRAAGD tegen 1 Xpril een R. H. J O Ai G- K1EK8CH, bekend met bovengenoemd vak en ge negen 4 maal per week met stalen bij particulieren te reizen onnoodig zonder goede getuigen zich aan te melden. Franco brieven letters G. M. bij den boekhan delaar J. M. W. WAANDERS, Rotterdam. in het bezit van diploma, heeft nog eenige uren per dag disponibel, en zag die gaarne bezet met het bijhouden van boeken. Brieven onder No. 77 aan het bureau van dit blad. te Kastriknm, in het koffiehuis »de Vriendschap," op Vrijdag 29 Haart 1895, voorm. 11 are, ten over staan van Notaris B WIELAND LOS, van: 1. E'-n huisnianswoning, genaamd »Bou winst," met Erf en Tuin, in de Kerkbuurt, in de kom van het dorp, kad. sectie B, urs. 387, 1398 en 1648, groot 12 a. 85 cent.; de woning voor af braak, en de grond iu 2 perceelen, en daarna vereenigd. Wijders: 10 IJpen- boornen en 1 Lindeboom, staande op vermeld erf. 2 Eenig bonwland, genaamd »de Vinkebaan," aan den Bakkuuimerweg, nabij voormelde kom, kad. sectie 15, no. 251, groot 1 heet. 36 a. 60 cent., verhaard voor 175,50 's jaars. 3. E'-nig bouwland, genaamd »de Noorderwerven," onder Zuid-Bakkum kad sectie A, no. 241, groot 1 heet. 61 a. 20 cent., verhnurd voor 95 's jaars. 4. Eenig weiland, genaamd »het Gorsland of de Duiuweide," nabij het Duin en het Spoorwegstation, kad. sectie B, no. 638, groot 1 heet. 10 a. 90 cent. 5. En eenig welland, genaamd »het Bosch of de Duiuweide," aldaar, kad sectie B, no. 637, groot 93 a. 60 cent. Alles staande eu gelegen te Kastriknm, en behoorende tot de nalatenschappen der Echtelieden PIETER LIEF- TING eu WILLEMIJNTJE STUIFBERGKN. Nadere informaliëu verstrekken voorn. Notaris te Uit geest en Jb. LIEFTING Pz., te Kastriknm. Breeder bij biljetten. Bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar is de handels vennootschap onder de firma HE EKE! dt VA1V AEPHEIV eu zijn de ledeu dier firma F. W. HEERES, te Alkmaar, en W. H. VAN ALPHEN, te Haarlem, kooplieden iu dames-mantelsden 14 Maart 1895 in staat van faillissement verklaardingaande 4 Maart 1895 met benoeming van den Ed. Achtb. heer Mr. J. A. G. GOGKINGA tot Rechter-Oommissarisen den ondergeteekende tot Curator. Mr. J. VERDAM,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3