Poolsch Bloed, 1895. ZONDAG 17 MAART. FEUILLETON. No. 33. Tweede Mad. Ze ven en ïtfegentigste Jaargang Bediening der brug bij de Appelsteeg. Buitenland. NATALY YON ESCHSTRUTH. ALKM AARSCHI! Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, ©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. AJRTa Aïli Telefoonnummer: 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TOEMT11C! VASI LEEBLIX6E1V OP DE TIJSSCHEIK- EIK ARWE1KSCHOI.E1K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op een der openbare scholen voor onvermogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1895 aangifte te doen bij de hoofden dier seholen onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kinderen, waar voor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan do eerste tusschenschool (hoofd de heer A P. Zeilmaker), bestaat de gelegenheid aan het schoolgebouw op den Koningsweg, de3 morgens tusschen 81/, en 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 12 Maart 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Zijdie tegen het genot der bruggelden in aanmerking wenschen te komen voor de bediening der brug over het Luttik-Ondorp bij de Appelsteeg, moeten zich daartoe vóór 20 Maart a.s. aanmelden ter gemeente-secretarie van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Maart 1895. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BEL6IE. Bij de beraadslagingen over de begrooting van oorlog heeft de minister, generaal Brassineden 14 verklaard dat het door de regeering in te dienen ont werp van legerhervorming het geheel der persoonlijke en geldelijke lasten niet vermeerderen maar deze op billijker wijze verdeelen zal. Hij hooptedat deze nood zakelijke hervorming nog dit jaar zal kunnen worden aangenomen. DfJITSCHLAAl». Den 12 is door graaf Kanitz bij den Rijksdag een voorstel ingediend tot invoering van een rijks-graanmonopolie. Honderd-drie afgevaardigden hebben dat voorstel mede onderteekend. Rijksdag. De Raad van State heeft den 12 en 13 het voorstel aangenomen van den rapporteur tot opbeuring van den suikerprijs, welks lage stand, een gevolg van overpro ductie en op internationaal gebied onaantastbaarin Dnitschland alleen te verbeteren is door verhooging van de vergoeding bij aitvoer. De middelen hiertoe kunnen verkregen worden door verhooging van de verbrniksbe- DOOR 5) Een enkele blik op die lange rij van beeltenissen was genoeg om terstond in de gelaatstrekken der rijksgraven van Dynar een sterk sprekende gelijkenis te ontdekken. Het waren allen dezelfde ernstige oogen met hoogge welfde wenkbrauwen, hetzelfde breede voorhoofd, gekroond door een tooi van blonde, bij enkelen rood-blonde lokken, bjj de vrouwen onder de beeldenrij een tooi van gulden pracht. Al deze rijzige majestueuse gestalten hetzij ze waren gehuld in het harnasof gekleed in kerkkleedij of uni form droegen het hoofd even fier op de schoudersen de plooien van den mond waren even voornaam en deftig onder de witte pruik als onder den luchtigen jagershoed. Een konde bijna kille kalmte lag gespreid over al deze aangezichtenkoel en onbeweeglijk als de paarlen en diamanten aan den hals der vrouwen, wie het bloed tot ijs scheen gestold in de aderen die door de hand des kunstenaars aan het voorhoofd waren zichtbaar gemaakt. Stil en onmeêdoogend staarden de oogen dier stomme getuigen op het bleeke gelaat van den laatsten vertegen woordiger van hun geslacht, op wiens gebogen hoofd de herfst van vroege smart reeds de eerste sneeuwvlokken had doen dalen. Met vorschenden blik nam Gustaaf Adolf al deze ge zichten in oogenschouw. Hij stond daar met het voornemen, nit heel die rij van statige beelden er ééne te kiezen, wie 't mocht gehengen haar naam te schenken aan zijn halfverweesd dochterken. Tot wie van die allen zou zijn keuze zich bepalen Op het aloud kasteel waren deze sombere ouder wet- sche figuren zijn eenig gezelschap. Wien in de wijde we reld zou 't lusten naar deze eenzaamheid van sneeuw en dorheid over te komenten einde hot kind van een lasting en wellicht door eene voor grootere bedrijven stijgende bedrijfsbelasting. Tevens zijn bepalingen noodig tot beperking van de productie en verhoeding van bui tensporige eisehen aan de rijks-middelen. Voorts is nog het voorstel van den rapporteur aangeno men, waarbij tot opbeuring van den spiritusprijs beperking van productie en bevordering van uitvoer als hoofdtrekken van het nog niet openbaar gemaakt ontwerp tot her ziening der brandewijnbelasting wordt aanbevolen o. a. beperking van melasse-spiritnsproductie en invoering eener progressieve bedrijfsbelasting onder vrijstelling van kleinere branderijen van welke belasting de opbrengst tot be vordering van den uitvoer zou worden aangewend. Het werd wenschelijk geacht, deze wet met 1 Juli in werking te doen treden. Den 14 heeft minister Marschallop een voorstel van den heer Heyl om het handelsverdrag met Argen tinië op te zeggen verklaarddat de uitvoer van Duitschland naar die republiek tusschen de 70 en 80 millioenen bedraagt. Tegenover de verhoogingen van rechten in Argentinië hadden de regeeringen met goed gevolg stappen gedaan.. Eene opzegging voor het handelsverdrag zou geen stij ging der tarweprijzen tengevolge hebben, daar de argen- tijnsche tarwe op de wereldmarkt blijven zou. Van het handelsverkeer met Argentinië bestonden vele werkmans gezinnen. Hoedt er u voor'', riep hij onder levendige toejuichingen uit, »dat de slag, op de argoutijnsche tarwe gemuntdaarnaast den arbeid der natie treffe 1" Met 146 tegen 78 stemmen is ten slotte het voorstel naar eene bijzondere commissie verwezen. EIKUEli4\n. De vereeniging van britsche kamers van koophandel heeft deze week in eene te Londen ge houden bijeenkomst met 40 tegen 26 stemmen een voor stel van Sheffield verworpen om bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen van tegenweer tegen de hooge invoerrechten in het buitenland. Een voorstel om aan te dringen op een arbitrage-verdrag tusschen Engeland en Noord-Amerika werd als ontijdig verdaagd. In de afgeloopen week is do'sterfte te Londen 14 op de 1000 hooger geweest dan het gemiddelde. 1366 per sonen stierven aan ziekten der ademhalingsorganen en daarvan 473 rechtstreeks aan inflaënza. De Londensche Graafschapsraad heeft met 66 tegen 57 stemmen tot voorzitter gekozen den liberaal Arthur Arnold. Bij onderling overleg heeft ieder der partijen vier aldermen benoemd en werd de benoeming van den negenden alderman overgelaten aan den hertog van Nor folk en den heer John Huttin. Deze heeren kozen den heer Godfrey Lnshington. Lagerhuis. Een der lords van de admiraliteitde heer Robertsonheeft medegedeeld, dat Engeland bij de in afzondering levenden weduwnaar ten doop te houden Hijzelf bezat geen familie meeren de bloedverwanten zijner gestorven gade, die toch reeds ver van daar woon den, waren naar het zuiden getogen. Niemand had kun nen, niemand had willen komen en de onde geestelijke uit de naaste stad verrichtte waarlijk een werk der liefde, door den tocht door sneeuw en ijs te aanvaarden en een halven dag ver te reizen om het hoofd der znigelinge te kerstenen met den heiligen doop. Er bleef den burchtheer das geene keuze, dan het ge zelschap aan den wand uit zijn rust van eenwen wak ker te roepen en ze in hun kleedij van verschillenden aard te noodigen tot bijwoning van het feest. En waar lijk daar was 't hem als begonnen die stijve figuren te leven en zich te bewegen statig stapten ze uit hunne zware omlijsting en vormden een breeden kring rond de doopvont, waarnaast zij zelf eenmaal iu levenden lijve gestaan hadden. En even statig als zij waren neergedaald van den wand bogen zij zich met ritselend geestenge- fluister ten zegenbede over het laatste zwakke rijsje, aan den alouden stamboom ontsproten. Wie echter onder al deze ernstige, lachende, weenende en zegevierende vrouwen zon haar naam geven aan des graven dochtertje. Nogmaals laat Gustaaf Adolf het oog opmerkzaam weiden langs de breede rij van beelden, en hij blijft na denkend staan voor het portretwelks naamplaat aan geeft Victoria Charlotte, gehuwd met den regeerenden graaf van Dusterburg en Ellersheyde 1607 f 1660 Om het hooggekapte haar slingert zich een breede diadeemde groote oogen tintelen van wonderschoonen glans maar om de mondhoeken speelt een trek, die terugstoot en maar al te zeer de norsche koelheid tee kent van het karakter. Gustaaf Adolf denkt een wijle na en herinnert zich dat de kroDiek van deze gewaagt als van »een trotsche, geweldige vrouw, die vele veeten en oorlogen heeft ge bracht over het graafschap Dusterburg." De burcht heer wendt het hoofd af en treedt verder. »Ohristine Marie Anne, stiftsvrouw van Obernbrann, 16111670." Pofferig bleeke wangen en in de oogen zulk een koude, onverschillige uitdrukking, dat het den beschouwer kil wordt om 't hart opening van hot Noord-Oostzeekanaal vertegenwoordigd zal worden door het Kanaal-eskader. Den 12 werd de begrooting van marine toegelicht door den onder-minister Robertson. In de laatste 10 jaren was volgens hem de tonneninhoud der engelsche vloot gestegen van 692.000 tot 1.300.000 ton. De uitgaven voor de beraamde werken tot bescherming der havens zullen bijna f 108.000.000 beloopen. Deze som zal verkregen worden in jaarljjksche stortingen door middel van de uit gifte van annuïteiten die in 30 jaar aflosbaar zijn. Den 14 stelde de unionist Cochrane voorde zitting te verdagen om de aandacht te vestigen op de overeen komst met Transvaal over Swaziland. Een transvaalsche strijdmacht bevindt zich aan de grens van Swaziland om die overeenkomst ten uitvoer te leggen en nu wenschte hij te vernemen, of de britsche regeering hare goedkeuring hechtte aan deze gewapende tusschenkomst. De onder-minister van koloniën antwoordde dat het in het openbaar belang niet gewenscht is den toestand zooals die thans is te bespreken maar de regeering had van den heer Henry Loch vernomen dat de overeen komst van 1894 op vredelievende wijze zal worden ten uitvoer gelegd. Maar niets stond zoozeer aan de vrede lievende oplossing in den weg als vragenzooals er door Cochrane worden opgeworpenhij weigerde daarom te zeggen wat de regeering in zekere gevallen zal doen. Nadat ook minister Harconrt opgekomen was tegen het voortzetten dor besprekingen over deze kwestie, omdat een vredelievende oplossing daardoor kon worden bena deeld trok Cochrane zijne motie in. Rritsch-Indfë. Aan boord van het chineesche stoom schip Cairnie Hilldat in Diamond Harbour de baveu van Calcutta lag brak muiterij uit. Het scheepsvolk weigerde te werken en toen de rivierloods het tot rede trachtte te brengen werd hij aangegrepen en ernstig mishandeld. De kapitein en de stuurman snelden den loods te hulp waarop de matrozen vuurden van den kapitein werd de pols verbrijzeld. De hofmeester werd mede aangevallen en bekwam een messteek. De officieren schoten daarna op de muiters. Twee hunner werden zwaar gewond en de orde was onmiddellijk hersteld. FRAARRIJK. Do minister van openbare werken zal een wetsontwerp indienen betreffende den aanleg van een kanaal van Marseille naar de Rhone. De socialistische burgemeester van Roubaix heeft den geestelijken verboden tot de stervenden in misgewaad te gaan zich daarbij te doen vergezellen van een koorknaap en het allerheiligste vooruit te laten dragen. Hamer. Den 14 stelde de socialist Janrés eene motie voor, strekkende, om den post van 2.300.000, voor uitgaven en reis- en verblijfkosten van den Senaat uit getrokken, te schrappen. Zij werd ten slotte verworpen. Na eene kernachtige rede van den minister-president h 'UnH WiMim'b t itwrnnnwirnfTBB— Hier prijkt in zijn rococo-dos een lief, bevallig dames figuurtje, met een duifje op den schouder en tal van ro zen in den schoot. Cyprienne, geboren markiezin Le Mans de Soi^npierre" De parelwitte tandjes lachen, de diep ontbloote boe zem schijnt te zwoegen »pour paraïtre jolie ponr plaire aux gallons klinkt het bij 't peinzen den graaf als de echo van een lang vergeten couplet. Verder, steeds vorder treedt hij van beeltenis tot beel tenis doch geen is er, dat hem geheel naar den zin is. Eensklaps echter blijft hij opnieuw staan en blikt in twee donker vlammende, veelzeggende vrouwenoogen. Het is een slanke, koninklijke gestalte, die in het wit zijden kleed met boogen en spitsen kraag van kant, met levendig gebaar uit de donkere lijst schijnt te treden. Betooverend schoon en aanvallig is het hoofdje met zijn goudblonde lokken, die door het waas van witte poeder, waarin zij als 't ware gehuld zijn, nog sprekender con trast opleveren met de donkere oogen. De gelaatsuitdrukking is tegelijk dartel en deftig sehalkheid en trots teekenen om strijd de ronding der volle lippen. Het moet een meester in zijn vak zijn ge weest, die dat beeld gekonterfeit, doch blijkbaar zijn ar beid plotseling gestaakt heeftde zoom toch van het kleed, het daaronder uitkomend voetje en 't tapijt waarop het zich schijnt neer te zetten, zijn geschetst maar niet voltooid. »Xenia, gravin Dynar, geb. 1560," luidt het eenvoudige inschrift op de zilveren plaat. Geen sterfjaar geen aan duiding of zij nog meisje was dan wel vrouw... niets. Het was Gustaaf Adolf als kon hij elk oogenblik ver wachten die sprekende figuur den mond te zien openen om luid en verstaanbaar tot hem te spreken. Zie 1 be weegt zich niet het blinkend parelsnoer met het zwoegen harer borst Trekt zich het hoofd niet schalks terug op de blanke schouders, terwijl de lange wimpers zich slui ten tot tempering van den gloed der stralende oogen Helaas't is ijdele waaneen vogel vloog schee- rend langs het venster en wierp een snelle schaduw over het doek. Toch schijnen die wonderschoone oogen door leven bezield, en volgen zij den burchtheer naar den stamboom zijns geslachtswaar ook de geschiedenis van gravin Xenia te lezen staat.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5