Poolsch Bloed, No. 34. Zeven en ÏVegentigste Jaargang* 1895. WOENSDAG 20 MAART. Buitenland. FEUILLETON. NATALY VON ESCÏÏSTRUTII. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dludrng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frfjs der gewone Ail verten tlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DUIT8CHLAW». De commissie uit den Rijksdag heeft met 17 tegen 11 stemmen verworpen het artikel uit het wetsontwerp van den minister Miquel tot wijzi ging der tabaksbelastingin welk artikel het beginsel der invoering eener belasting op bewerkte tabak was voorgesteld Graaf Wilhelm von Bismarck-Schonhausen tweede zoon van den oud-Rijkskanselieris benoemd tot opper- president (gouverneur) der provincie Oost-Pruisen. De Keizer wenschte Bismarck met deze benoeming van zijnen zoon per telegram geluk. De gemeenteraad van Berlijn heeft met 56 tegen 34 stemmen besloten geen adres van gelukwensching aan Bismarck te zenden op 1 April a.s., bij gelegenheid van zijnen 80-jarigen verjaardag. Eenige zuid-duitschers wenschen dien dag op oud- duitsche wijze te vieren door het branden van vreugde vuren op de bergtoppen van het Schwarzwald. Baron von Schorlemer-Alstde leider der centrum partij is den 17 des namiddags te 1 uur te Manster overleden. ENGELAND. De trein waarmede koningin Vic toria den 14 des ochtends van Cherbourg naar Nice vertrok is haar eigendom. Hij overwintert gewoonlijk te Brussel aan het Noorderstation. Hij bestaat nit twee groote salonwagens met een overdekten doorloop. In den eenen wagon is het salon, dat voor eet- en leeszaal dientmet een indisch tapijt op den vloer 6n voorzien van tafeltjes sofa's en leuningstoelen. De wanden zijn bekleed met grijzen zijde, waarop rozen, klaver en distels (de nationale bloemen van Engeland Schotland en Ier land) in gele zijde zijn geborduurd. De meubelen zijn met blauwe zijde en gele franje bekleed. De andere wagen dient voor den nacht en heeft eenige kamers. In een daarvangrijs met bruinslapen de koningin en prinses Beatrice. De meubels zijn meege nomen uit het kasteel te Windsor. De kleedkamer, met bad is in Japanschen stijl. Een derde kamer bergt de koffers en heeft rustbedden voor twee kamermeisjes. De koningin laat den trein steeds stilstaan als zij hare maaltijden houdt en 's morgens tusschen 8 en 9 uren als zij opstaat. De snelheid 's nachts bedraagt niet meer dan 40 mijlen per onr. Een losse locomotief rijdt op eenigen afstand voor den koninklijken trein. Den 15 's namiddags 4 uur kwam de trein te Nice aan. Lagerhuis. Den 15 is met 105 tegen 35 stemmen verworpen de volgende door kolonel Ho ward-Vincent voorgestelde motie «Het Hnisoverwegende dat de vermindering der «markten voor britsche koopwaren, ten gevolge van den «onbeperkten invoer van buitenlandsche voortbrengselen, »de oorzaak is van de toenemende werkloosheid en den «achteruitgang van nijverheid, landbouw en scheepvaart, »is van oordeel, dat het de plicht der regeering is. zonder «verwijl maatregelen te nemen tot bescherming der brit- «sche nijverheidsbelangen." De voorzitter van den Han- delsraad, minister Bryce, had verklaard, dat de regeering het vrijhandelstelsel blijft aanhangen en elk voor stel, dat bescherming ten doel heeft, zal bestrijden. Dien dag deelde de minister van koloniën nog mede dat de heer R. W. Duff, gouverneur van Nieuw Zuid-Wales den 14 aan de gevolgen eener operatie overleden is. FRANKRIJK. In het district Lozère zijn twee kinderen naar school gaande door wolven verscheurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Paus heeft aan den prins-primaat eeD schrijven gericht, waarin wel wordt goedgekeurd dat voor de katholieke zaak wordt geijverd, maar toch tot gematigdheid wordt aangespoord. Den 15 des morgens heeft in Silezië te Karwin-Ostrou in de Hehenegg-mijn, toebehoorende aan aartshertog Albert, een hevige ontploffing plaats 'gehad op het oogenblik, dat zich 260 mijnwerkers beneden bevonden. Tegen den middag hadden zich ongeveer 100 werklieden voor het meerendeel gebrand of gewond, langs de ladders we ten te redden. Volgens hen waren eenige lieden ge dood en wachtten nog ongeveer 60 om naar boven te worden gebracht. Later is gebleken, dat 50 mijnwerkers omgekomen zijn; reeds 43 lijken zijn gevonden. SPANJE, Do minister van buitenlandsche zaken bevestigde den 16 in de Kamer dat de regeering der Vereenigde Staten een vertoog ingediend had over het schieten op de Allianpa door een spaansch oorlogsschip in de wateren van Cuba. Hij hooptedat de kwestie langs rechterlijken weg geregeld zou worden zonder te schaden aan de rechten en de waardigheid der natie. Sedert eenige dagen is men te Madrid zeer ongerust over het lot van den kruiser Reina Regente met 420 man en officieren aan boorddie den marokkaanschen gezant, na het sluiten van het bekende verdrag te Madrid, naar zijn vaderland terug gebracht heeft. Deu 10 was de kruiser uit Tanger vertrokken en nog had men niets van hem gohoord. Daar er deZer dagen een ontzettende storm op de kusten van Marokko en Spanje heeft gewoed, vreest men, dat het schip vergaan is, te meer, daar er te Centa en Tarifa wrakhout is aangespoeld, dat van gemelden kruiser afkomstig moet zijn. Dit werd be vestigd door minister Sagasta, in antwoord op eene vraag, over deze zaak in de Kamer aan de regeering gedaan. Uitgezonden kruisers om het vermiste schip te zoeken, kwamen onverrichter zake terug. Den 14 bevatte het dagblad Resumen een artikel waarin gezegd werd dat onder de jongere officiereu iu het leger geen koningsgezinde geest heerschte en dat er nog weinig geestdrift bestond om deel te nemen aan de expeditie naar Cuba. Vijf en dertig infanterie- en cavalerie-officierendie hierover zeer verontwaardigd waren begaven zich des avonds naar het kantoor van dat blad, sloegen alles kort en klein en gingen de re 6) Het versche dennengroen spreidde zijn frisschen geur door de ridderzaal op het slot van Proczna, waar bij de doopvont tal van kaarsen haar kalmen, zacht flikkerenden gloed leenden aau het plechtig geheel. Het zwaar zijden, met lang verbleekte passiebloemen bestikte doopkleed ruisehte zachtkens mede met den tred dergenen, die de laatste gravin van Dynar ter wijding naar het altaar droeg. Als welluidende orgelmuziek galmden des priesters woorden door de breede zaalruimte en als paarlen van hemelschen dauw drupte het gewijde water op het blond gelokte hoofdje der kleine. En 't was alsof er een ge heimzinnig leven trilde in de beeltenissen aan den wand alsof die lange reeks van gepoederde en gepruikte hoofden met het «amen amen over de laatste afstammelinge nit hun geslacht instemden. Plotseling werden die plechtige klanken vervangen door 't donderen van het geschut en met de handen voor het gelaat, knielde Gustaaf Adolf in stille aanbidding voor het altaar neer. Daarna hief hij het hoofd op, nam zijn dochterken in de armen, drukte Janek aan het hart, en knielde nog maals in stil gebed neder voor het beeld der voorou derlijke gravin, dat naast de doopvont geplaatst was. Janek keek met groote oogen verbaasd in het rond, liet daarna zijn handje streelend glijden over het hoofdji van zijn slapend zusterken, en neigde toen het zwart gelokte hoofd om een kus te drukken op de plek, die de vreemde, zwarte man zoo straks met de heldere wa terdroppels bevochtigd had. dacteurs te lijf. Den volgenden morgen kwam het blad de Globo tegen deze handelwijze op, noemde haar hoogst ongepast en verklaarde dat het over den geest in het leger evenzoo dacht als de Resumen. Des avonds werd het kantoor van dat blad aangevallen door ongeveer 60 oficieren, die daar gelijke wanordelijkheden uithaalden als den vorigen dag bij dat van Resumen. Aan het kantoor van den Heraldowaarheen zij toen gingen waren voorzorgsmaatregelen genomen zoodat de aanval daar mislukte. Vervolgens trokken zij inmiddels aan gegroeid tot wel 400, naar het blad Resumen waar de vernieling verder voortgezet werd. De kapitein-generaal van Madrid, die inmiddels toegesneld was, wist de ge moederen tot kalmte te brengen. Onmiddellijk werd een krijgsraad belegd. Deze gebeurtenissen gaven den 16 aanleiding tot eene stormachtige beraadslaging in de Kamer. Wegens de beschuldigingen door den minister van oorlog ingebracht tegen de pers, verlieten de bericht gevers der bladen de voor hen bestemde tribune. De ministerraad heeft den 17 besloten af te treden door den eisch van den minister van oorlogom de officieren, die deel namen aan den aanval op de redactie- gebouwen voor den krijgsraad te brengenterwijl de overige ministers hen aan de gevestigde rechtspraak wil den onderwerpen om hen voor de jury te doen terecht staan. Onder deze omstandigheden begaf Sagasta zich naar het paleisom aan de Regentes het ontslag van het geheele ministerie aan te bieden. De Rogentes nam dit ontslag aan. Maarschalk Martinez Campos is benoemd tot kapitein- generaal van Madrid. TEREENIGDE STATEN. Den 9 des avonds werd nabij Waldenburg in Colorado een herbergier Hixson genaamd door een troep italianen mishandeld den 10 des morgens werd hij stervende op korten af stand van zijne woning gevonden en spoedig daarna overleed hij. Met behulp van honden werden drie der aanvallers opgespoord en op hunne aanwijzing de overigen aangehouden. Na een voorloopig onderzoek werden vijf italianen in verzekerde bewaring genomendie onder geleide van twee politie-agenten in een wagen naar Waldenburg gebracht werden. Dicht bij die stad gekomen, werden zij aangevallen door zes gemaskerde mannen te paard. Drie italianen werden met revolverschoten afge maakt de koetsier van den wagen werd bij ongeluk dood geschoten. De twee overgebleven italianen werden in de cel dood geschoten door eenige gewapende mannen, die met geweld de gevangenis binnengedrongen waren. Men vreest voor verdere ongeregeldheden in die streek waar vele italiaansche mijnwerkers gevonden worden. De italiaansche gezant te Washington heeft bij de ame- rikaansche overheid sterk aangediongen op het nemen van maatregelen om verdere wanordelijkheden te voorkomen. CHINA. Uit Shanghae wordt gemeld, dat generaal Soeng-Tching de opperbevelhebber der ehineesche troe- In stille verrnkking aanschouwde Gustaaf Adolf dat kinderlijk bedrijf, en 't was hem als ruisehte door zijn ziel een groote profetie van schoone toekomst. De kaarsen op het altaar flikkerden steeds flauwer en fletser en ook de bij de beeltenis der schoone gravin geplaatste lichtjes smolten kwijnend met 't halfduister samen. Was 't de verbeelding die werkte, opgewekt als zij werd door deze plechtige hartverheffende omgeving? Het was graaf Dynar als had de blanke hand op de schilderij zich statig naar hem uitgestrekt. Hij treedt een stap nader, doch de laatste kaarsvlam wordt in den kan delaar gedoofd en doet het zinsbedrog plaats maken voor de zekerheid, dat de statige beeltenis onbeweeglijk als immer op den diep geroerden vader neerblikt. Plechtig steekt des graven hand een sparretak tusschen de donkere omlijsting van het portret, en grijpt daarna de graveerstift, waarmede hij opnieuw den geslachtsboom nadert. «Xenia," dns schrijft bij op het wapenschild zijner dochter, «Xenia Anna Euphemiageb. 28. 9. 1838. want met dien naam was de kleine zooeven door den priester gedoopt geworden. Nu heft hij ook de hand op om den naam van zijn aangenomen zoon neer te schrij ven in diens schild. Reeds raakt de punt der pen het leege vakdoch de graaf trekt de hand terug en schrijdt in gedachten eenige malen door de zaal. Wat is 't dat hem doet weifelen, het huis Dynar een stamhouder te geven, zij het ook een, wien vreemd, wien Poolsch bloed door de aderen vloeit Heeft hij den naar den vreemde vluchtenden vader niet gozworen, zijn Janek de rechten eens zoons te schen ken Ja hij wilhij zal zijn woord gestand doen hij heeft den knaap innig liefen zelf heeft hij de armen geopend om het kind des vreemden aan het hart te drukken. Maar Xenia Gaat het wel aan haar ter wille eens vreemden in haar erfrecht te kort te doen Doch zij zal niettemin bezitster worden van aanzienlijke rijk dommen en Janek zal haar niet zijn als een vreemde Hij zal opgroeien in den waan dat hij haar broeder is iu den bloede, en eerst den dag harer meerderjarig heid zal zij de waarheid vernemen uit den mond haars vaderswanneer 't God behaagt hem tot op dien dag te sparen. Tot zoolang dan ook volhard in de proef, of 't mogelijk is, dat «Poolsch bloed" zich verloochent. Als dan die proef waaraan hij niet meer twijfelt glorierijk is doorstaanzal Xenia het met vreugde zien, dat de naam Hans Stefan geschreven wordt naast den hare en wie weet Gustaaf Adolf legt de pen weer op hare plaats. «Het zij aan mijne dochter zelve overgelaten den naam te schrijven waar zij goeddunktsprak hij met een fijn lachje, „in het schild nevens het hare, ofin haar eigen schild. Dat geve God 1" En met gebogen hoofd, terwijl zijn geest en lichaam thans dubbel de vermoeidheid voelen, door hem in de laatste jaren doorstaan, keert hij uit het halfduister der ridderzaal iu zijn studeervertrek terug. Opnieuw werden de spitse vensterbogen door de zware gordijnen gedekt en met het vallen van den avond legerde zich een heir van donkere schaduwen om het goudblonde hoofd der beeltenis van gravin Xenia Sedert giogen jaren voorbij. In de stille omgeving der heerlijkheid Proczna groeiden de beide kinderen van graaf Dynar welig op; en hoewel zij in alles verschilden van aanleg en karakter, werden zij toch teeder verbonden door den zachten band van het dagelijksch verkeer. Nadrukkelijk had de graaf aan al zijne onderhoorigen bevolen, nooit een enkel woord omtrent Janek's ware afkomst te reppen. Hij had den knaap eenmaal als zoon aangenomen en het stond nu uiemand vrij op dit zijn eenmaal genomen besluit inbreuk te maken. Zoo kwam het dat over het in den stormachtigen nacht voorgevallene de sluier der vergetelheid al dichter en ondoordringbaarder neerhing. Jadwiga, de Poolsche, was haren meester niet gevolgd, maar als voedster bij de kleine gravin achtergebleven. Met wondervreemde zangen van liefde en baat werd het kind van den Duitscben rijksgraaf in slaap gewiegd met het driftig gloeiend bloed der Poolsche werd haar teere jonkheid gevoed. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1