Nederland. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND, voetpad, zooals reeds op den Geestersingel bestaat, worden bnrg. en weth. nu met algemeene stemmen ge machtigd, tot die verbetering over te gaan op zoodanige wijze als blijken zal het best uitvoerbaar te wezen, en naar gelang steen daarvoor beschikbaar is. Riool van de Celgevangenis naar de Verlaatjes. 30. Briefwaarbij medegedeeld wordtdat de met Z.E. den minister van justitie gevoerde onderhandelingen over den afvoer van het vuil- en waschwater uit de strafgevangenis in den hout naar de Verlaatjes, na het raadsbesluit van 31 October 1891 Nr. 34, zoo ver ge vorderd zijn dat Z.E. zich bereid verklaard heeft, wan neer de gemeente tot den aanleg van het voor dien afvoer voorgenomen riool kan besluiten bij wijze van bijdrage in de kosten van aanleg, aan deze gemeente te betalen eene som van vijf duizend gulden onder de volgende voorwaarden 1°. dat de gemeente zich contractueel verbindt, het riool, voor zoover dat buiten het terrein van de straf gevangenis ligt, in behoorlijken staat en naar den eisch van het werk te onderhonden en, voor het geval in het algemeen belang eene wijziging van riool en uitloozing door de gemeente wordt noodig geoordeeld de gemeente, alvorens daartoe over te gaan, de werken zal aanleggen, bekostigen en onderhouden, noodig om aan de strafge vangenis een even goede uitloozing van menage-, spoel en hemelwater te verzekeren als het thans aan te leggen riool beoogt 2°. dat het wasschen in de strafgevangenis van het goed van de verpleegden in het Rijksopvoedingsgesticht niet zal worden belemmerd of bemoeielijkt, en 3°. dat de bestaande uitwatering blijve gehandhaafd totdat de nieuwe zal zijn in dienst gesteld. Om de behande.ing dezer zaak zooveel mogelijk te bespoedigen, droegen zij den architect op, een uitgewerkt plan voor een dergelijk riool en eene juiste begrooting van kosten te maken, na de ontvangst waarvan zij zoo wel den brief van den minister als dat stuk in handen stelden van de speciale raadscommissie voor deze zaak benoemd bij besluit van 29 Augustus 1894 No. 13. Het eindcijfer der begrootiug' beliep ongeveer f 5700. Die commissie bracht een rapport uit, dat overgelegd wordt Daar zij zich geheel kunnen vereenigen met de be schouwingen der oommissie stellen zij voor a. het door Z E. den minister van justitie gedaan aanbod onder de door Z.E. gestelde voorwaarden aan te nemen en burg. en weth. te machtigen, de daarbij gevorderde contractuëele verbintenis aan te gaan b. burg en weth. te machtigen, zoo spoedig mogelijk met het leggen van het riool aan te vangen met inacht neming hiervan dat I. het riool gelegd worde in de beharde laan van den Westerweg, uitloopende buiten de sluis nabij de Verlaatjes aan de stadszijde II. de voor dat riool benoodigde buizen en putten, buiten de besteding om rechtstreeks door do gemeente aangekocht worden III. ter besparing van kosten het leggen dier buizen gelijktijdig aanbesteed worde met de overige in dit jaar uit te voeren rioolwerken c. burg en weth. op te dragen het Vijvertje en het ge deelte sloot tusschen dat Vijvertje en de brug in den weg naar de begraafplaats af te dammen en daarna schoon te maken en uit te diepen, zoodra het nieuwe riool in gebruik is gesteld en de bestaande uitloozing opgeruimd kan worden. Na eene korte bespreking, waarbij de heer de Groot aanvoerde, dat het veel beter was, het riool niet in den beharden weg te leggen, maar in den zandweg daarnaast, met het oog op het bezwarende van het openhakken van dezen grond voor de daarin liggende wortels der boomen, het kostbare van dat openhakken en het daarna weder beharden en het gedurende geruimen tijd bederven van dien weg, terwijl het toch mogelijk bleef het riool, hetzij aan de oost-, hetzij aan de westzijde van de sluis te laten uitloopen de heer Stoel het leggen'van het riool door den grindweg verdedigd had, daar dan bochten in het riool vermeden werden, het bezwaar van de wortels der boomen in den zandweg even groot, zoo niet grooter was en aansluiting van het riool uit de Lindelaan, bij verdere bebouwing van den grond aldaar,veel gemakkelijker zouzijn. Met aanneming van het aanbod des ministers werd met 11 tegen 5 stemmen van de heeren Stoel, Jans sen, Rentmeester, deSounaville enKraak- m a n besloten het riool in den zandweg te leggen, aan burg. en weth. overlatende, of het aan de west- of aan de oostzijde der Verlaatjes zal uitloopen. De heer O o n ij n had bedenkingen tegen de derde voorwaarde des ministers en tegen het deukbeeld om buizen onder eigon b <heer te koopen. Hij wilde alles aanbesteden en verklaarde uitdrukkelijk zich met dit onderdeel van het voorstel niet te kunnen vereenigen. 31. Het rapport van burg. en weth. op het verzoek om steun van gemeentewege voor eene alhier op te richten bijzondere norinaalinrlchting, in verband met een nader ingekomen adres, waarbij dat verzoek ingetrokken wordt en verzocht wordt, met 1 April gemeentelijke normaallessen in het leven te roepen ter tegemoetkoming aan de tegen het eerste verzoek gerezen wettelijke be zwaren. Na bespreking, waarop nader terug zal worden gekomen staakten de stemmen over een voorstel van den heer Kraakman om te besluiten dat te Alkmaar van gemeentewege eene openbare kweekschool ter op leiding van onderwijzers en onderwijzeressen zou worden gevestigd, mot ingang van 1 April a.s., mits de kosten daarvan voor de gemeente do som van f 200 niet te boven zonden gaan en burg. en weth. uit te noodigen daarvoor een reglement te ontwerpen en den Raad ter vaststelling aan te bieden in de eerstvolgende vergadering. Vóór dat voorstel werden 8 en daar tegen 8 stemmen uitgebrachtvóór stemden de heeren de GrootStoel de Witde LangeKarseboom Boelmans ter Spill Canters en Kraakman. Alzoo herstemming in de volgende vergadering. 32. Rapport der vaste commissie van bystand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen omtrent de verbetering van de rloleering van een deel van het Ritsevoort en de 'Vrouwenstraat. Bij hoofdelijke stemming wordt met algemeene stemmen het voorstel der commissie aangenomen en de daarvoor aangevraagde som van f 758 toegestaan, van de uitvoe ring van welk plan ook de Vrouwenstraat de gunstige gevolgen zal ondervinden. 33. Is overgegaan tot het benoemen van een lid der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen, in plaats van den heer Canters, die in de vorige verga dering als zoodanig bedankt heeft. Benoemd met 14 stemmen de heer de Groot; de heer de Wit bekwam 1 stem terwijl 1 blanco biljet werd gevonden. 34. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden vraagt de heer Bosman eenige inlichtingen omtrent de stoomtram PurmerendAlkmaar aan burg. en weth., welke in eene volgende vergadering schriftelijk zullen worden gegeven. 35. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bnvencarspel. Het aantal kiezers bedraagt volgens de nieuwe kiezerslijsten 172. Kakhuizen. Bij gelegenheid van het eerste lustrum (vijfjarig bestaan) van het stedelijk muziekkorps der d.d. schutterij (kapelmeester Carl J. Th. Franke)dat waar schijnlijk 1 April gevierd wordt zal een cantate met orkestbegeleiding worden uitgevoerd waartoe mede werking wordt verleend door ruim 100 dames en heeren. Scliagen. Daartoe door de hier gevestigde afdeeling van de Hollandsche maatschappij van landbouw uitge- noodigdzal de heer K. de Boer Cz., Assendelftlid der Tweede Kamerden 28 alhier eene lezing houden over protectie. Wcstgraftdijk. De heer M. Bosmaonderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is in eene dergelijke betrekking benoemd te Hillegom. Veeteelt. In de voorjaarsvergadering der Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier is o.a. besloten het stationeeren van uitmuntende 2jarige of oudere stieren binnen haren kring te bevorderen.Vijf premiën elk van 100 zullen worden toegekend aan evenzooveel eigenaren van stieren van bovengenoemdeu le ftijd die genegen zijn hunne dieren op door het bestuur aan te wijzen plaatsen tegen een dekgeld van f 1,25 waarvan 0,25 aan de vereeniging moet worden afge staan beschikbaar te stellen. Aangifte moet geschieden vóór 3 April a.s., bij den secretaris der vereeniging, den heer W. Teengste Wieringerwaard die gaarne bereid is nadere inlichtingen te verschaffen. Amsterdam. Den 19 is op eene veiling van paarlen, oudheden en kostbaarheden in het lokaal de Brakke Grond voor een snoer paarlen f 10786 besteed. Den 19 zijn als leden van den gemeenteraad bij her stemming gekozen de heeren mr. W. F. van Leeuwen, lib., met 1979 en dr. A. Voüte, lib., met 1993 stemmen op de kandidaten der katholieken, bij de herstemming gesteund door de anti-rev., de heeren M. J. Bouvy en P. W. Sutorius waren iö75 en 1699 st. uitgebracht. Beverwijk. Den 20 is te 's Gravenhage voor de nuttige bandw-Tken geslaagd mej. A. van Apeldoorn alhier. Blokker, üp de voordracht voor onderwijzer te Westerblokker staat no. 1 Cornelis Smit te Egmond aan Zee. Kokhuizen. Tot voorzitter der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdbiesdistrict Enkhuizen, is gekozen in de plaats van den heer Jb. Kooiman Rz., die om gezondheidsredenen bedankte de heer J. T. Bakker te Twisk, en tot 2en voorzitter de heer mr. C. P. Donker te Benningbroek. Haarlem. Door den minister van justitie zijn met het gemeentebestuur alhier onderhandelingen aangeknoopt tot het aangaan, onder voorbehoud van goedkeuring door de wetgevende macht, van eene ruiling ten behoeve van het bouwen van een nieuw buis van bewaring alhier. De gemeente zou daartoe afstaan een deel van het wei land, genaamd »het Harmenjansenveld" en daarvoor in ruil bekomen het tegenwoordige huis van bewaring aan de Tnchthuisstraat met twee daarbij behoorende woningen, waardoor de gemeente de beschikking verkrijgt over een terrein van ongeveer 1800 el in het midden der stad gelegen. De minister heeft zich bereid verklaard, behou dens genoemde goedkeuring, hot verschil in waarde ad f 13,100 aan de gemeente uit te betalen. Burg. en weth. stellen aan den Raad voor tot die ruiling over te gaan. Ged. Staten van Noordholland hebben aan de provin ciale griffie benoemd tot. commies de heer mr. P. Dozij, burgemeester van Delden tot, adjunct commiezen 1 klasse de heeren mrs. J. N. J. E. Thjjssen, commies ter ge meente-secretarie te Arnhem en H Philips te 's-Graven- hage tot adjnnct commies 2 klasse de heer mr. A. E A. S. van Stralen alhier en tot klerk de beer L. M. Moolenaar, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Schermerhorn. Het kerkbestuur van de herv. gemeente heeft van den minister van binnenl. zaken be richt ontvangen, dat het Rijk eene subsidie van 3000 verleent voor de herstelling van het kerkgebouw. monnikendam. J. Buwa da, onderwijzer alhier, is den 2(1 benoemd tot derden onderwijzer aan de school No 39 te Amsterdam. Te Vlieland is gestrand de vischschokker Terschelling 31 Het volk werd gered: het schip zit hoog. Spanbroek. Op de kiezerslijsten voor gemeente raad en prov. staten zijn 151 personen geplaatst. Koogwoud. Tot commissaris der Nutsspaarbanjj is ter vervanging van A. Koorn benoemd de heer J. HartOg Boottocht naar de Oostzee. Ter gelegenheid der feestelijke opeuiug van hel Noord- Oostzee-kanaal door den Keizei van Duitschland in de maand Juni a.s. zalbij genoegzame deelnemingdoor een der viermast-stoomschepen van de Nederlandsche- Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij een excursietocht naar Kiel worden ondernomen, welke raim een week zal duren. Het voornemen bestaat van Rotterdam uit te gaan, en behalve Kiel, ook Kopenhagen en Helgoland te bezoe ken. Een uitvoerig prospectus, bij de Maatschappij ver krijgbaar, geeft alle inlichtingen. Den 22 zal in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht worden het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij betreffende den door deze Maatschappij aan te leggen spoorweg van Alkmaar over Heerhugo- waard naar Hoorn. De Algemeene Aederlandsche Politiebond, afdeeling Noordholland houdt hare 11 vergadering op Woensdag 3 April a.s., des namiddags te 12x/4 uur precies-, in het lokaal Harmonie alhier. De te be handelen punten zijn opening der vergaderingvoorle zing en goedkeuring der notulen rekening en verant woording door den penningmeester bespreking ontwerp- reglement van het hoofdbestuur benoeming afgevaar digden en hunne plaatsvervangers ter algemeene verga dering op 23 April a.s.; voorstellen der leden bespreking overgang enz. der fondsen bespreking over de belangen van den Bond en de afdeeling. Niet-leden die met 1 Mei a.s. tot den Bond als lid wenschen toe te treden kunuen door een lid op de afdeelings vergadering geïn troduceerd worden. Buiten de toonkunstconcerten gebeurt het betrek- keljjk weinig, dat wij hier het genot smaken van eenen goeden muzikalen avond. De liefhebbers schijnen er hier te weinig talrijk voor, althans meestal loopen de voorbereidende pogingen om voor een concert hier eenige zekerheid te krijgen op teleurstelling uit. Talenten van beteekenis wenschen den risico niet te loopen van voor een half leêge zaal op te treden en zij komen niet. De dames Marie Wijbrandi en Gerda Reinders in samenwerking met den heer H. W. Hofmeester hadden zich ditmaal niet laten afschrikken. Gevolg gevende aan het daartoe opgevatte plantraden zij op Woensdag den 20, in het lokaal Harmonie alhier, met een keur- programma op. Het bood afwisseling genoeg aankunst vaardigheid en gevoel beide, zij waren er aan het woord, het eerste misschien wel wat veel. Mej. Wijbrandi wij hoorden haar hier reeds een maal had een Bechsteinvleugel uit het magazijn van den heer C. Kettner te Amsterdammeêgenomen een fraai instrumentdat der bekwame pianiste het gevaar deed ontgaan, dat de indruk van haar verdienstelijk spel buiten haar toedoen schade leed, al liet haar het instru ment bij de Polonaise brillante even in den steek. Zij toonde zich ook nu een ervaren vertolkster van Chopin's en Schubert's meesterwerken voor mej. Gcrda Reinders en den heer Hofmeester was zij bovendien eene uitne mende accompagnatrice. Wonder is dit trouwens niet, want zoo goed als het publiek zal ook zij de bekoring van beider talent ondervinden. Mej. Gerda Reindets bracht ons weder den heerlijken dag in herinnering, die van heinde en ver uit deze pro vincie het publiek deed stroomen naar het schoone kerk gebouw der hervormden, dat, trotech in zijn grootschen eenvoud wijding gaf aan deze onvergetelijke uitvoering van Daniel de Lange's keurkapel. Mej. Reinders was van die uitgelezen bent eeno der verdienstelijkste leden; zij heeft een meesterschap van voordracht, die aan hare fraaie buigzame stem het geacheveerde verleent, wat de retouche geeft aan eene fotogiaphie. Zij teekent met haar stem, als een schilder toovert met de kleur. De hollandsche liederen hadden voor ons iets buitengewoon aantrekkelijks. In het »Een vrouwken gezwind te spinnen zat", van Ant- heunis hoorde men in hare stem het wieltje snorrend draaien. Wat onzen vroegeren stadgenoot, den heer H. W. Hof meester, betreft, het verheugt ons, dat hij zijne vaderstad niet vergeet en nu en dan haar in de gelegenheid stelt, meê t6 genieten van zijn overheerlijk spel, dat ons tel kens nieuwe openbaringen geeft van de hem geschonken gaven door taaie oefening tot eene buitengewone hoogte ontwikkeld. De kracht, waarmeê hij zijn viool beheerscht, toonde zich in Mlynarski's Polonaise het lieflijke gaf hij ons in Berceusevan deuzelfden componist In diens Humoreske" vond de vertolking van allerlei muzikale grilhn in hem zijn meester. Een heerlijk »Ave Maria van Gounod, waarin de drie kunstenaars te zamen optraden, besloot dezen schoonen avond. TOKLATIAtt ÏA1Ï LEEBLI1Ï6E1I OP BK TU8SCHKA- KA ARMKWSCHOLEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op een der openbare scholen voor on vermogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1895 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen onder overlegging van het geboortebriefje en het inëutingsbewijs der kinderen, waar voor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan do eerste tusschenscliool (hoofd de beer A P. Zeilmaker), bestaat de gelegenheid aan het schoolgebouw op deu Koningsweg, dus morgens tusschen S'/j en 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 12 Maart 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. GEBOREN. 19 Mrt. Ignatius Lambertus Joseph z. van Cornells Jo hannes Castricum en Johanna Maria Catharina van Os. 20 Jan, z. van Simon Ton en Jannetje Poezer. 21 Petrus, z. van Pieter Lindeboom en Anna Maria Smorenberg.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3