Een man nit liet velt No. 36 Berate blad. Zeven en UTegentigste Jaargang 1895. ZONDAG 24 MAART. Nederland. PARIJSCHE BRIEVEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Doaderdag- en Kater dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers fO,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Den tweeden April 1865 stierf in Engeland een man wiens dood levendige deelneming wekte het is Opzoomer, die het zegt, in de hutten der armen en in de paleizen der grooten. De Raadslieden der Kroonde leiders der politieke partijenze verkondigden zijn lof en betreurden zijn verlies. In meer dan een stad werden de huizen ge sloten en woeien de vlaggen halfstok. De dag zijner begrafenis was een algemeene rouwdag. Ook het buiten land nam deel in de vereering. Landen, zoo naijverig op al wat Engelands grootheid kan verhoogen als Amerika en Frankrijk, brachten hun warmste hulde aan dezen man uit het Engelsche volk, aan Richard Cobden. Niet ten onrechteMet ijzeren wilskracht en door onvermoeiden arbeid wist Cobden de korenwettendie toen overal in Europa goldenin Engeland het eerst te doen afschaffen. Het schijnt dat thans niet slechts zijn naam wie onthoudt alle beroemde namen maar ook zijn ge schiedenis en levensstrijdnauwelijks 30 jaren na zijn dood,' geheel vergeten wordt. Overal toch treden sprekers opom gelijksoortige wetten aannemelijk te maken in ons land, als vóór 1846 in Europa bestonden. (1) En waarom werd aan Cobden zooveel eer bewezen? Omdat men later heeft ingezien, dat zonder zijn krachtig woord, zonder zijn rusteloos streven, in Engeland evenals in Frankrijk, de revolutie niet te keeren zou zijn geweest. Wat ware er van Engeland gewordenindien het met de hooge broodbelasting en een algemeene aardappel ziekte het jaar 1848 had moeten ingaan Dat de stormendie gedurende 't jaar 1848 in~bijna alle staten van Enropa het vnnr der felle burgertwist aanwakkerden in Engeland niet hebben gewoed dat heeft men aan het inzicht en aan de volharding van Richard Cobden te danken. Vandaar de vereering, die den doode ten deel viel. Waren de korenwetten dan zoo drukkend In theorie waren zij zelfs beter dan de heffingen, die men thans hier te lande aanprijst. Men had geen vast recht, maar een schaalrecht. Een schaalrecht rijst en daalt al naar 't gelang de prijzen veranderen. Er was in 't belang der graanbonwers en grondbe zitters een som vastgestelddie als gewone landhnnr moest geldenals de rentedie ieder van zijn grond moest kunnen maken. Het koren van welks prijs die rente natuurlijk een bestanddeel was kreeg daardoor ook een gewone regel matige hoogte. Bracht nu Engeland genoeg koren voortom het tot dien normalen prijs te kunnen verkoopen dan was het bnitenlandsche koren hoog belast. Werd er minder voortgebrachtzoodat de korenprijs moest rijzen dan werd die belasting verminderd. Was de voortbrenging grooterzoodat de prijs moest dalen dan steeg zij nog hooger. In ieder geval bedroeg zij altijd zooveeldat het vreemde koren met de kosten van vervoer en die be lasting er bijdnurder bleef dan het inlandsche graan zoodat dit en daarmede de landrente op een bepaalde hoogte kon worden gehouden. Men meende hierdoor èn in 't belang der grondbe zitters èn in 't belang der broodetendendat is van allen, te handelen, daar zij immers door de schaalrechten altijd in den gewonen, in den normalen toestand bleven en voor het brood nooit meer hadden te betalen dan zij gewoon waren er voor te betalen in jaren van een goeden graanoogst. Richard Cobden nu heeft zijn landgenooten doen inziendat zij wel is waar tengevolge van de schaal, rechten, denzelfden prijs ongeveer voor brood betaalden, maar dat die prijs te hoog wasdat zij altijd te veel betaalden en altijd dnnr brood aten. Eenvoudige waarheiddie men toch telkens schijnt te betwijfelen en te vergeten. De in 1846 in Engeland afgeschafte schaalrechten (1) Do motie van orde van den heer Dobbelmann, tot herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten, is dezer dagen door de 2e Kamer verworpen. brengen wij daarom in herinneringomdat met een eenvoudig invoerrecht dat men thans aanprijstop den dnnr niemand gebaat is. Bij heffing van do invoerrechten kan men niet beter doen dan het beginsel der Engelsche wetgeving te hul digen en de belasting te regelen naar de binnenlandsche productie. Cobden was echter wel de man die geleerd had ook door zijn geboorte, om goedkoop brood op prijs te stellen. Geboren in 1804 te Miduurst in Sussex had hij een kommervolle jeugd. Hij was schapenhoeder. Zijn vader stierf in armoede en was niet in staat om hem meer dan lezen, schrijven en rekenen te laten leeren. Bij een oom die een katoenfabriek te Louden had in de kost genomenverbleef hy slechts korten tijd. De geheele fabriek ging te gronde en hij moest een goed heenkomen zoeken. Hij werd handelsreizigerlangzamerhand ten koste van groote inspanninggelakte het hem in de toen zich uitbreidende katoen-industrie goede zaken te maken zoodat bij den aanvang van zijn politieken loop baan een ruim inkomen hem ten dienste stond. Later gaf hij aan zijn eersten patroon zelfs ondersteuning van f 600 's jaars. Hoewel de staathnishondknnde door hem beoefend werd, gevoelde hij weinig voor wetenschappelijke studie. Dat de studenten te Oxford en Cambridge den loop van den Skamandereen rivier in Klein-Aziëbeter kenden dan den loop vau de Missisippiwaarop de katoen voor Engeland's nijverheid werd vervoerd was hem een gruwel. In 1835 trad hij te Manchester als dagbladschrijver op. Hij ondernam reizen, tot uitbreiding van zijn kennis en werd meer en meer overtuigd dat het vrije verkeer der volken elkanders welvaart het. meest bevordert. De winter van 1837 toi 18o3 was zeer si.reng en in verband met de hooge broodprijzen, buitengewoon druk kend voor de Engelsche bevolking. De hartstochten kwamen in beweging en driftige volksmenners wisten ze nog meer aan te vnren. Cobden leidde die wenschen in andere richting. Eveneens slaagde hij er in de machtigste voorstanders der korenwetten als de minister Richard Peel te bekeeren tot zijn denkbeelden In slechts zeven jaren tijds bracht hij, gesteund door de Anti-Corn-Law-Leagne, de vereeniging tot afschaffing der korenwetten door hem opgerichteene verandering in de openbare meening in het geheele land te weeg. Den 16 Mei 1846 werd door het Lagerhuis de af schaffing der wetten met groote meerderheid aangenomen. Cobden had voor het gewichtige werk niet alleen het offer van tijd en moeite van kracht en gezondheid ge bracht maar een stroom van verdenkingen getrotseerd. Hij wees op lateren leeftijd de eerbewijzende hooge staatsambten, die de regeering hem aanbood, evenals de titel van baronet, van de hand. Eere echter hot Engel sche volk, dat zijn groote mannen kent en zoo waardeert; hunne gebreken in de schaduw plaatst en hun groote daden in het volle daglichtook wanneer het geldt een volksman als Cobden, die bij velen in theoretische ont wikkeling en schoolsche geleerdheid achterstond en slechts practische bekwaamheden bezat. Zulke mannen als Cobden, waarom het te verhelen, met vaste overtuiging en rnimen blikmissen wij. De bewegingdie thans zich verbreidt in ods land en die ons wil terugvoeren naar toestanden waar men een halve eeuw geleden in Engeland het verkeerde van inzagkan alleen gestnit worden, indien talentvolle lieden, zonder vrees of blaam, het volk doen beseffen, welk groot belang het hier geldt. Het springt in het oog hoezeer Cobden's streven en werken afwijkt van de bespiegelingen waarmede onze volksleidets zich bij voorkeur bezighouden; bespiegelingen die het kenmerk dragen van door Dnitsche philosophen te zijn uitgedacht, lezenswaard in boeken op een regen- achtigen zondagmiddagwanneer men niets beters te doan heeft, maar die met do eischen van het dagelijksch leven en met de ware volkbelangen geen rekening hoe genaamd honden. Invoer van vee In Belgie. De minister van buit. zaken brengt ter algemeene ken nis, dat, blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms, gezant te Brussel, de Belgische grens den 23 weder voor den invoer van vee nit Nederland zal worden open gesteld. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mo gelijk worden medegedeeld. Forensen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben eene beslissing genomen ten aanzien van een zevental bij hen ingediende reolamatiën van de zoogenaamde „forensen" in de plaatselijke belasting te Amsterdam. De aanslagen van allen zijn vernietigd, op grond dat een persoon slechts één hoofdverblijf kan hebben en dat de plaats waar dit gevestigd is, naar de omstan digheden moet beoordeeld worden dat die omstandigheden welke uitvoerig in iedere beschikking ten aanzien van eiken reclamant afzonderlijk worden omschreven in al deze gevallen van dien aard zijndat reelamanten geacht moeten worden hnn hoofd verblijf te hebben te Nienwer-Amstel of Bussnm enz. enz. dat die omstandigheden tevens van dien aard zijn, dat roclamanten niet geacht kunnen worden in den zin der wet te Amsterdam te verblijven. In het kiesdistrict Appingedam moet voor lid van de Prov. Staten herstemd worden tnsschen de heeren T. de Vries, ant.-rev. en protectionist, met 531 en D. Boerema liberaal en vrijhandelaar, met 515 stemmen. Op den heer Tichelaar, liberaal en protectionistwaren nog 223 stemmen uitgebracht. De Deli-Batavia maatschappij keert over het afge- loopen boekjaar 62 pet. en de Amsterdam-Deli-compagnie 95 pet. nit. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 22 met 29 tegen 7 stemmen besloten, overeenkomstig het voorstel van de meerderheid van bnrg. en weth., niet aan te nemen het voorstel van Delfland, om van gemeente wege eene steenglooiing te doen aanleggen tot strandver- dediging te Scheveningen met een subsidie van f 30000 van Delfland. De meerderheid was van oordeel, dat Delf land zelf voor strandverdedigiug en onderhoud moest zorgen en de gemeente in het belang van de badplaats subsidie kon verleenen. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Groningen de heer jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, thans snbstitnnt-officier van justi tie bij die rechtbank. Bij kou. besluit van den 22 is aan den heer jhr. M. W. de Jonge, toenmaals burgemeester van Seheran.er- hornop zijn verzoek eervol ontslag verleend als secre taris dier gemeente. Tot predikant bij ned. herv. gemeente te Sand- poort is benoemd de heer W. van Dam, predikant te Enschedé. Bnkhulzen. Den 22 slaagde te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken mej. J. Jonkman leerlinge der Rijksnormaalschool alhier. Scliermerhorn. Nadat het zandvervoer voor de trambaan alhier bijna drie maanden heeft stilgestaan, werd den 22 weder een begin gomaakt met de ophoo ging. Daar voor het lossen der zandbakken een flink daggeld door den aannemer wordt uitgekeerd, is dit voor vele dorpsgenooten een buitenkansje. Schagen. Het programma voor het concert van Schagen's harmoniekapel op zondag, den 24 bestaat nit de volgende nummers: Tjakra-Negara-marsch, van dr. J. W. Portengenouverture de l'opera sons les tilleuls van A. Dupavillon Erinnerung au der Schweiz van Jos. Gnngl; Grand potpourri populaire, van A. Schreiner; Ouverture de concert, van E. Beissig; La petite, polka de concert, van L. A. Schouten Potpourri aan de operette der arme Jonathan, van C. Millöcker; lm dnft'gen Grnen, van P. Zikoff en Le drapeau d'Orange, van Edzard Greve. Dit laatste winterconcert belooft veel aan de kunstlievende leden der vereeniging. Hoogwoud. Den 10 Juni a.s. hoopt de heer J. Balder Hoofd eener openbare lagere school alhier zijn veertigjarige onderwijzersloopbaan te herdenken. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 20 het kohier op het straat-, brand- en lantaarngeld, dienst 1895, vast gesteld op 11491,95. Urk. De zes lotelingen die den 12 ter inlijving opgeroepen werden, maar daaraan geen gevolg konden gevenomdat het vaste land door den ijsgang in de Zuiderzee niet te bereiken was, zijn den 20 te Haarlem ingedeeld. De heeren van Balen Blanken en van der Hoeven te Benningbroek zijn verkozen tot leden van het bestuur der kiesvereeniging Sijbekarspel. Laatstgenoemde treedt op als secretaris. Vrijdag den 29 zal eene vergadering gehouden worden met het oog op de aanstaande verkie zing van leden van de provinciale staten in deze streken. VI. Parijs, 17 Maart 1895. Parijs is de stad van vooruitgang en van hervormin gen. Niet altijd komen deze laatste ving genoeg tot stand en, de geschiedenis leert het ons, dikwijls gingen vooiuilgang en hervormingen gepaard met geweld en zelfs met revolutie. Heden echter kunnen wij wijzen op eene nieuwigheid, welke bijzonder vredelievend is, en wel bijna aan iedereen ten goede zal komen. Het is eene wijziging in de tarieven der huurkoetsen. Tot nog toe was de prijs per gewone rit 1 franc en 50 centimes, en die van één uur rijdens 2 francsvoor den werkman

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1