Poolsch Bloed, Zeven en Xtfegentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 24 MAART. Sen Eeuwgetijde. FEUILLETON. Buitenland. NATALY VON ESCHSTRUTH. NO. 36. Tweede blad. ALKHAAÜSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgsvers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 HOFFEL OVEIi Burgemeester en Wethouders der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne verga' dering van heden aan HERMANUS STIKKEL, handelaar in rijwielen alhier, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning verleend hebben tot oprichting van een mof- feloven, in het perceel aan de Ramen wijk B n°. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 19 Maart 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. (Vervolg.) De verkozen representanten der burgerij benoemden den 23 Januari tot hoofdofficier Klavertot burgemeesteren Bollen, Verhoeve, van For eest en Dijltot commissarissen ter Nationale Vergadering de Kempenaer en du Tour, en voorts 7 schepenen en eene commissie ter organisatie der schutterij. De ingekomen frausche troepen waren 's morgens reeds vertrokken maar werden dra vervangen door andere, en dergelijke verwisseling duurde dagelijks voort. Op last van burgemeesteren deed de thesaurier den 27 opening wegens den toestand der stadskas die op verre na ontoereikend bevonden werd voor de enorme kosten van inkwartiering. Men stond toen nog slechts aan het begin De in 1788 aangestelde secretarissen Poppelman en Ouwens werden dien dag afgezet. Daags daarna werd in den Ouden Doelen het plan opgesteld eener op te richten sociëteithoofdzakelijk ten doel hebbende, „partijschap te vermijden en het maat schappelijk geluk te bevorderen." Zij nam den 29 in dat gebouw een aanvang onder den naam Broederschap, met de plechtige belofte van ieder lid om voor haar doel te ijveren en telde al spoedig ongeveer 400 leden. Eerlang kwam er ook eene tweede sociëteitvan 150 meest roomschgezinde leden die in het Hof van Holland (waar nu de vlotbrug ligt) bijeenkwamen vele burgers waren leden van beide sociëteiten. Den 29 werd voorts gepubliceerddat de vroegere eed op de oude constitutie geen verbindende kracht meer bezat; 's avonds beliep het aantal ingek-wartierden 12 a 1300 man. De last daarvan werd voor de onvermogenden zoo ondragelijk dat burgemeesteren den 30 besloten to onderzoekenof de kinderen uit de beide weeshuizen ook bij de burgers geplaatst konden wordenom die gebouwen zoomede de latijnsche school en een der doops gezinde kerken, aan de franschen in te ruimen. Op den laatsten Januari werd bekend gemaaktdat de assignaten waarmede de geldelooze franschen betaal den gangbaar zouden zijn. De waardeloosheid van dit papieren geld is later tot veler groot nadeel gebleken, in ons Museum kan men voor f 100,000 aan assignaten op een hoopje zien liggen Hadden de franschen geen geldmet hunne kleeding was het even zuinig gesteld wij herinneren aan het liedje Rampamplandaar komen ze an Ze hebben geen schoenen of kousen an DOOR 8) DERDE HOOFDSTUK. Dof en dreunend weergalmden de klokketonen uit den slottoren van Proczna over de eenzame zonnige heide en door de zoele zefier werden ze al verder gedragen over woud en vlaktealom bekend makende dat het de ure waswaarop het stoffelijk overschot van Gustaaf Adolf werd bijgezet in het familiegraf der graven van Dynar. Vele jaren had de ledige sarcophaag gewacht naast die der teergeliefde gademaar nochtans had de dood den erfheer van Proczna zoo onverwacht overvallen dat de bewoners van het kasteel door schrik en weedom waren bevangen. Wel was het bekend dat de gezondheid des eenzaam levenden door een hartkwaal werd ondermijnd en die ziekte hem had aangetast sedert den dood zijner gemalin, maar nog nooit had men een klacht over zijne lippen hooren komen en evenmin waren er ernstige pogingen in 't werk gesteld om de kwaal met kracht te keer te gaan. Stil en sprakeloos droeg hij den last van kommer, die hem sinds den dood zijner gade drukte, onveranderlijk rouw dragend in zijn harteen ronw waar alleen zijn grijzend haar en de diepere voren op het gelaat en voorhoofd uiterlijke teekenen waren. Met rusteloozen ijver en inspanning arbeidde hij aan een werk, tot welks voltooiing hij het noodig had geacht reeds vroeg zijn staatsambt neer te leggen en zich met zelfs hadden zij aan het onmisbaarste kleedingstuk, aan hemden, behoefte. De municipaliteit, hiertoe door het comité van Holland verzocht, deed daarom den 5 Februari bij publicatie de burgers aansporen, om den 7 en 8 ter stadswerf ieder 1, 2 of meer hemden te bezorgen, „in het billijk vertrouwen, dat niemand, die overtuigd is van den dienst, ons door het fransche volk bewezen, zich onttrekken zal om naar vermogen hieraan te voldoen. Ook den 10 werd nog tot ontvangst gevaceerd en ter wille der vrijheid werden 857 hemden ingebracht. Den 6 was het hier ingekwartierde voetvolk ook van nieuwe kleeding voorzienen waren de ingezetenenna het luiden der klokken en terwijl eene compagnie met een corps muzikanten voor het stadshuis geschaard was, van de pnie bekend gemaakt met de door de nieuwe Staten van Holland den 31 Januari gearresteerde en den 3 Februari te 's Gravenhage plechtig gepubliceerde „rechten van den mensch en den burger"; aan gejuich ontbrak het hierbij natuurlijk niet. Den 4 waren de burgers bij biljetten ten stadshuize opgeroepen, om nieuwe schikkingen aangaande de schut terij te hooren en bij wij keu officieren en onderofficieren te verkiezen. De schutterij werd alstoen in 8 wacht- wijken verdeeld en sedert den 7 betrokken eiken dag 60 tot 80 man de wacht van het stadshuis Den 16 schaften burgemeesteren het sluiten der poor ten onder kerktijd, hetgeen aan het burgerweeshuis p.m j 33 's jaars opleverde, af, en werd, ingevolge rondge brachte biljetten zitting gehouden tot ontvangst van gelden van ongehuwde vrouwen en andere van de in kwartiering vrijgestelde personen, ten einde het moutant onder de daardoor te zeer gedrukte arbeidslieden te verdeelen. De opbrengst beliep ruim f 2700 en word den 1 Maart verdeeldongeveer nederkomende op 13 stuivers per dag en per ingekwartierden man*). Den 24 had een detachement gewapende burgers van Koedijk een daar door de keizerlijke troepen achterge laten stuk geschut gehaald en voor de hoofdwacht opgesteld. Alstoen vond 's avonds in beide de sociëteiten afkeuring de door burgemeesteren tot de 24 van den 22 Januari gerichte uitnoodiging om eonig u uit hun midden ac.n te wijzen ten einde beide sociëteiten te verzoeken elk 6 leden te benoemen, die met de niet tot representanten of schepenen benoemde leden van het comité-revolutionair eene regeling van de naderende aanstelling der regee ring zonden hebben te ontwerpen. Men achtte het beter, dat elk der 40 bunrten daarvoor een persoon zou verkie zen en zoo gebeurde het daD ook den 26. De weeskinderen waren sedert den 3 Februari bij de burgers gehuisvest en burgemeesteren hadden zich be ijverd de vroeger genoemde localen en ook een gedeelte van het gasthuis van kribben te voorzien; sedert den 18 was men intnsschen van komende en na nachtverblijf weder vertrekkende troepen bevrijd geblevenen hadden de burgers dag en nacht de poorten bewaaktopdat geene den Lande verantwoordelijke personen zich zoek maken of lieden zonder pas van de mnnicipaliteit, geteekend door den franschen hier gebleven commandeerenden officier, naar elders vertrekken zonden. Maar toen in den middag volkomen instemming zijner jeugdige gemalinop bet eenzaam Proczna terug te trekken. Eerst in de laatste weken vóór zijn dood werd hij soms door zenuwachtige gejaagdheid bevangen en vroeg dan telkens naar zijne kinderen, die hij bij zich deed komen om hen met lief- koozingen te overladen. Dan gebeurde het vaak dat hij het blonde hoofdje der kleine gravin tusschen de beide handen nam en haar met eene uitdrukking van groote bezorgdheid in de donkere oogen blikte. Ook zij was een rijsje uit het geslacht van Dynar iets anders dan konde trots was daarom niet in haar te verwachten. Toch gebeurde het somwijlen, dat de koele uitdrukking harer oogen week voor een zachteren, vnrigen gloed, en als hij dat mocht aanschouwenverhelderde zich ook Gustaaf Adolf's blik en maakten zijn droeve gedachten voor blijder ervaringen plaats. Op zekeren dag waren verschillende vreemde heeren op het kasteel van Proczna gekomenwaaronder een rechter, een advocaat en een notaris. Bijna onmiddellijk na hun komst was in het studeervertrek des graven eene langegeheimzinnige bijeenkomst gehoudenduidelijk had men het open- en dichtvouwen van papier gehoord en een onmiskenbare geur van lak verspreidde zich in de buurt der schrijftafel. Sedert was het op 't kasteel bekend geworden dat graaf Dynar in die ure zijn testament had gemaakt. Gnstine toch was tijdens de bijeenkomst herhaaldelijk de trap opgeslopen en had den ouden Ewaid telkens iets ingefluisterd omtrent hetgeen zij had kunnen op vangen. »Nn is 't zoover," bromde zijhij is bezig het koe koeksei te leggen in 't nest van ons duifjeAls dat de gravin eens had moeten belevenAls zij nn eens kon hooren en zien wat er in de studeerkamer gebeurt Foei't is schande zijn eigen vleesch en bloed te vér- loochenen voor een opgeraapt straatkindSchooiers waren 't, niets dan Poolsch dievengebroedEn Gnstine sloeg met beide vuisten tegen haar stijfgestreken schortdat het klapte. Zij was den wilden knaap die zich zoo van den 1 Maart weder rnim 1000 man voetvolk en eenige huzaren arriveerden, weigerden dezen de localen te be trekken en werden zij bij de burgershoe die ook morden, in kwartier gebracht. Een tegen den avond van den 4 komend ander duizendtal werd echter zoover moge- ljjk in genoemde gebouwen en voorts bij de ingezetenen geplaatst doch de hen den volgenden dag ver/angende p.m. 1200 man deden als die van den 1 Maart en kwa men weder logeeren bij de burgers, die de op den 8 gekomen rnim 1400 militairen bij 4 te gelijk moesten ontvangen, omdat de daartoe bestemde localen alreeds door de hier verblijf houdende franschen bezet waren. De veerman voer den 8 weder op Amsterdam, na 79 dagen te hebben stilgelegen. Alzoo was, hoewel van den 11 tot den 15 weder konde dagen kwamen, de strenge winter geëindigd, die van zooveel beteekenis was geweest voor het verloop der omwenteling, wijl het bevriezen der rivieren den franschen den weg gebaand had tot het hart des Lands. De turf was zoo goed als opgeteerd en de levens middelen waren zeer duur, de tarwe gold in het midden van Maart ter markt f 12 en f 13. Tegen A. Saffé (fiscaal van Broederschap) en J. Winkel werd eene rechtsvervolging ingesteld wegens onbehoorlijke verantwoording der uit de buitenwijken ontvangen gelden. Bij loting tusschen de kerkeraden der beide doopsgezinde gemeenten was de kerk der waterlandsche, die aan den Koningsweg, aangewezen Wordt vervolgd. SSELGIJE. De radicale afgevaardigde Lorand heeft den minister van bnitenlandsche zaken inlichtingen ge vraagd over het geschil tusschen België en Venezuela en verklaard, dat de belgische gezant te Athene heeft vergeten onderhandelingen aan te knoopen over de ver nieuwing van het handelsverdrag met Griekenland. Door deze onachtzaamheid lijdt de handel met Griekenland zware verliezen. De minister antwoordde, dat het geschil met Venezuela spoedig geregeld zon zijn en binnenkort een handelsovereenkomst met Griekenland gesloten zon worden. ENtiELAlVU. Lagerhuis. De onder-minister van koloniën deelde den 21 mede, dat de heer Henry Loch geseind had, dat op de bijeenkomst der transvaalsche commissie met den koning der Swazies de beide koninginnen en een groot aantal Swazies, allen ongewapend, aanwezig waren ge weest. Generaal Joubert, de hand van koning Ubnna in de zijne nemende, had den koning namens Transvaal als opperhoofd van het land erkendover deze verkla ring hadden allen hunne voldoening uitgedrukt. Jonbert en Smit vertrokken na afloop der bijeenkomst onmid dellijk weer naar Transvaal. Geen enkele strijdmacht der Boeren heeft de grenzen van Swaziland overschreden, behalve het escorte, dat de generaals vergezelde. overmoedig als een werkelijke graaf aansteldenooit welgezind geweest. Gnstine was door en door conservatief van aard en neigingals Xenia haar sloeg of krabde verdroeg zij dit met do grootste gelatenheid, zonder zelfs een boos gozicht te trekken, want bij de kleine gravin was znlk eene be jegening immers de niting van de hoogheid haars ge- slachts, en de kinderlijke kastijding geschiedde haar dooi de hand eener geboren gravin, die zij eens als zuigeling had overgenomen uit de armen eener vorstelijke moeder. Janek daarentegen had nog nooit een onvertogen woord tot haar gezegddoch haar alleen een paar malen op guitige wijze geplaagd. Maar jnist dit was haar het be wijs dat hij niets meer was dan een bedelknaap van onedel en bloede; immers moest hij zich anders evenzoo gedragen als de kleine Xenia. De dag waarop Gustaaf Adolf het hoofd voor eenwig had ter raste gelegd was een van lente's rijkbedeelde eerstelingen. Vroeg in den middag had men hem kond en levenloos aan zijn schrijftafel gevondenblijkbaar reeds sedert eenige uren voor altijd van zijn lijden ver lost. Een beroerte werd de oorzaak van zijn plotselingen dooddie voor de achterblijvenden znlk een noodlottige slag was. De voogd der beide weezeneen schoolvriend van Gustaaf Adolf, de vrijheer von Drach, was op de tijding van 't overlijden zijns vriends ijlings naar het kasteel gekomen en had zich trouw en nauwgezet gekweten van de op hem rustende verplichtingen, waartoe ook behoorde, den toen zestienjarigen Janek zoodra het herfst werd naar een kostschool to zenden. Wat de kleine gravin betreft, deze zon op het slot van haar voogd een tweede tehuis vinden. Tot het najaar bleef op Proczna nog alles bij het oude, toen echter moest alles verzegeld worden totdat Janek, na het bereiken van den mannelijken leeftijdvan het erfgoed zijns vaders bezit zon komen nemen. Toevallig had Xenia, toen deze laatste bepaling werd bekend gemaakt, Gnstine in 't gelaat gezien, en was bijna ontsteld van de uitdrukkingdie zich daarop vertoonde.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5