Landbouwkalk BÖELHÜIS. Nederland. Advertentie n. W. F. STOEL ZOON, Steenkooperij te Alkmaar. De Notaris B. van der Veen, BERICHT. niet doorgaat De Notaris B. van der Veen, De Notaris B. van der Veen, Openbare Verhuring. Openbare Verkooping puik best HOOXUV VEE is verkrijgbaar aan de Kalkfabriek van ■i KI DUITSCHÏjAHTD. Officieel is uitgemaakt, dat 13 personen gedood en 4 gewond zijn bij de vermelde dyna- miel-ontploffing. Een der beide gezonken schepen is met meer dan duizend kisten dynamiet geladen. Het zal noodig zijn, het gezonken dynamiet uit den weg te ruimen, daar het anders gevaar voor de scheepvaart kan opleveren. Van de Elisabeth is op de plaats van het onheil niets meer te vinden en de Hoop van schipper H. Gerritsen is verbrand. De overige schepen bekwamen veel schade. Ter plaatse waar de ontploffing geschiedde, is een groot stuk grond van den oever afgescheurd het anker van het schip met een stuk ketting werd op vrij grooten afstand gevonden. Een arbeider, die tijdens de ontploffing bij de loods aan het werk was, verklaarde, dat alle arbei ders aldaar opgenomen, doch spoedig weer op hun beenen terecht gekomen waren. Honderden menschen kwamen het terrein der verwoesting in oogenschouw nemen. De zitting van den Staatsraad is den 21 door den keizer gesloten met een toespraakwaarin hij o.a. zeide Wanneer ook al de uitkomst der verhandelingen de hooggespannen verwachtingen misschien niet overal zal bevredigen zoo is het voor de taak der regeering alle werkzame middelen aan te geven om don slechten toe stand waarin do landbouw verkeert te verbeteren van groote beteekenis, dat op dit gebied door de besprekingen de grenzen van het bereikbare duidelijker zijn aangewezen. De uitvoerige besprekingen van den algemeen erkenden nood van den landbouw, zijn oorzakenomvang en ge volgen zoomede het zorgvuldig onderzoek van de mid delen die tot dusver in het openbaar of in den loop der beraadslagingen ter sprake zijn gebracht, vormen een kostbaren grondslag, waarop de regeering hare besluiten kan bouwen. De, ook door den Staatsraad als ongeschikt, praktisch niet uitvoerbaar of gevaarlijk erkende en daarom ontraden middelen zal de regeering nu met des te minder bezwaar ter zijde kunnen leggen. Het is mijn voornemen, onverwijld verdere besluiten tot stand te brengen. De keizer noodigde ten slotte de leden van den Staat raad uitmede te werken dat men voortaan wanneer dergelijke kwesties de gemoederen in beweging brengen, zich in de eerste plaats tot de regeering wendeom spoedige verbetering te verkrijgen. Het is mijn voor nemen zeide hijin een dergelijk geval onverwijld zelf de noodige maatregelen te overwegen en zoo noodig den Staatsraad bijeen te roepen. De Staatsraad heelt nog eene motie aangenomen, waarbij de voorstellen-Kanitz zijn v e r w o r p e n, als onvereenig- baar met een juiste opvatting van het standpunt van den tegenwoordigon Staat in het bedrijfs- en verkeersleven en als in strijd met de handelsverdragen. Een buitengewoon nummer van den duitschen Reichs- anzeiger van den 22 bevat een keizerlijk rescript aan den Rijkskanselier. Herinnerende, dat het de verjaardag is van keizer Wilhelm I, zegt de keizer, dat het hem een groote voldoening zou zijn, als aan de officieren en manschappen, die tengevolge van bekomen verwondingen in den oorlog van 1870/71, bij de berekening van het pensioen geen aanspraak konden doen gelden op een tweede campagne-jaarvoortaan het daardoor ontstane pensioens-verlies zou kunnen vergoed worden. Verder spreekt hij de hoop uit, dat aan onderofficieren en man schappen, die aan den veldtocht hebben deelgenomen en wegens ongeschiktheid om in hun onderhoud te voorzien in behoeftigen toestand verkeeren, indien zij de gewone ondersteuning niet genieten, voortaan een toelage zal kunnen worden verleend. Hij draagt ten slotte den Rijkskanselier op nadere voorstellen te doen. EÏKGEIiAiN». Lagerhuis. Den 22 is met 176 tegen 158 stemmen aangenomen de door de regeering ondersteunde nota van den heer Allen strekkendedat de Parlementsleden voortaan eene geldelijke toelage zul len genieten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de Magnaten- kamer werden den 22 de beraadsl igiugen voortgezet over het wetsontwerp betreffende de vrije uitoefening van den godsdienst. Bij de stemming verklaarden zich 119 stem men voor en 119 tegen het ontwerp. De voorzitter, van wien de beslissing af hing, verklaarde zich vóór, waarna tot de artikelsgewijze behandeling werd overgegaan. De twee eerste artikelen werden aan genomen. VEREENT ODE STATEN. Ten gevolge van het springen van een stoomketel te Carthago (Texas) zijn zes werklieden omgekomen en zes ernstig verwond. JAPAN. De vredes-onderhandelingen met China zijn den 21 te Simonoseki aangevangen, nadat den 20 de geloofsbrieven en volmachten goedgekeurd waren. Tweede Kamer. Nadat den 21 de motie-Dobbelmann verworpen was met 52 tegen 33 stemmen, (voor stemden de heeren Michiels, Travaglino, Harte, van Kerkwijk, Dobbelmann, Borret, Staalman, Lambrechts, 't Hooft, van der Scbrieck, A. van Dedem, van der Kun, Smits van OyenKolkman, LucasseVos de Wael, Heemskerk, v. d. Berch v. Heemstede, Truyen, T. Mac- kay, de Ras, Bahlmann, Mutsaers, Zijlma, van Vlijmen, de Ram, van Basten Batenburg, van Berckel, Tijdens, d' An- sembourg EversHaffmans en Donner, en t e g e n de heeren Zijp, van Deinse, Drucker, van Alphen, van Bylandt (Gouda), Houwingh, Goekoop, Bouman, Lely GuyotBastertvan Gijn, Tydeman, de Beaufort (Wijk), Hesselink ConradKerdijk, Lieitinck, Hartogb, v. Deldende Kanter, Royaards, van Styrum, Gerritsen, Rutgers, A. Mackay, van Karnebeek, Veegens, Borgesius, Heldt, Schaepman, Smeenge, Roessingh, de Beaufort (Am sterdam) van Gennep, Hordijk, Willinge, de Boer, E. Smidt, Knijfi, Cremer, Schaafsma, Schepel, Rink, A.Smit, PijnappelHintzen PijttersenPlate, Meesters, Mees en de voorzitter, was aan de orde het ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet betrekkelijk de Nationale Militie (herhalingsoe feningen voor de zeemilitie). Nationale Militie. De heer Guyot juichte het ontwerp toe; alleen zou hij gaarne hebben geziendat ook de zeemilitie van een korteren diensttijd genot zou hebben. De minister van marine dankte voor den steun van den heer Guyot. Hij is overtuigd, dat de voorgestelde bepalingen geen beletsel zullen zijn om de zeemilitie vol tallig te maken uit hendie zich voor den zeedienst vrijwillig aanmelden. Een wijziging van art. 149 kan wachten op de nieuwe organieke wet betreffende den dienstplicht in het algemeen. De maatregel zal zoo min drukkend mogelijk worden gemaakt voor het personeel van de handelsvloot. De minister van oorlog verklaarde dat zal worden voortgegaan met ruimere toepassing van vrijlating voor de buitenlandsche zeevaartdoor die miliciens zoo veel mogelijk vrij te stellen. De algemeene beraadslaging wordt geloten. De heer Heldt dringt aan op vrijstelling van de herhalingsoefeningen voor hen, die reeds ingelijfd zijn bij de zeemilitie. Hij verlangt een overgangsmaatregel, waar door de lichting zeemilitie 1894/95 niet voor herhaüugs oefeningen zal opgeroepen worden. Na bestrijding door den minister van marine, op grond van de onzekerheid van de toestanden in de toekomst, stelt de heer Heldt als amendement voor, een nieuw artikel op te nemen, bepalende om den voor gestelden maatregel eerst toe te passen op manschappen der zeemilitie, behoorende tot de lichting 1896. Dit amendement wordt door den heer Guyot ten ernstigste ontraden en door den heer Heldt aanbevo len, omdat het onbillijk is terugwerkende kracht toe Je kennen aan dezen maatregel voor zeemiliciens, die in dienst traden voordat deze maatregel gold. Het amendement-Heldt wordt verworpeu met 49 tegen 23 stemmen. Het ontwerp wordt in zijn geheel onveranderd aange nomen. Vervolgens worden aangenomen de ontwerpen tot ont eigening voor den aanleg van een doorloopenden loswal langs de haven in Beverwijk en tot aanvulling en ver hooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting (verbe tering van de Dommel.) Kolhorn. Door het vele drijfijs in de Zuiderzee, konden de turfschippers eerst den 21 zee kiezen. Veel stroo staat hier nog te vervoeren naar de papierfabriek te Kampen zoodat vooreerst stroo heen en turf terug wordt geladen. Voor de commissie vaD examen in Noordholland, akte onderwijzer en onderwijzeres, hebben zich aangemeld 60 mannelijke en 111 vrouwelijke candidaten. Tegen den burgemeester van Sliedrecht, tegen wien bereids op 11 Maart rechtsingang met instructie was verleend ter zake van gepleegde valschheden in geschrifte, is een bevel van voorloopige aanhouding verleend. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de beide wethouders van Wijk vrijgesproken uit overweging, dat artikel 102 der gemeentewet, hoewel verplichtingen van wethouders regelende, nog niet aan den burgemeester de bevoegdheid geeft om de uitvoering dier verplichtingen te bevelen of te vorderen, op straffe, bij niet nakoming, als bij art. 184 Wetb. v. Strafrecht is bepaald. Ds. G. H. Blanken, predikant te Zierikzee, is be roepen te Oostzaan. Schagcn. Bij kon. besluit van den 21 is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen de heer P. de Joncheere, thans te Ommen. De Notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam zal op Woensdag 2 7 Maart 1895, 's middags 12 uur, ten huize van den heer D. J. H. MUELINK aldaar, in het openbaar tegen gereed geld verkoopen Boerenwagen, Bakwagen, 3 driewielde Karren, Hon denkar, Melkwagentje, 3 Kruiwagens, Ploeg, Ploegevenaar, Spoorstokken, Lemoenen, Kruiwagenwielen, alles nieuw; 6000 kilo best Landhool. Breeder bij biljetten. te Schoorldam, zal op Woensdag 27 Maart 1895, voor middags 10 uur in de herberg van P. TIMMERMAN, te SCHOORL in het openbaar verkoopen BOUWMAN» 'te Schoorlsectie C Nr. 474, groot 46 roeden 40 ellen. Over de heide zweefde thans de met zoete geuren be zwangerde lenteadem. Bonte vlinders dwarrelden in de koesterende zonnestralen terwijl in het heestergewas de insecten vroolijk rondvlogen en met hun gegons de stilte aangenaam verbraken. Overal tnsschen het groene mos blonken de ronde kiezelsteenen in de zon die met wel- dadigen gloed lichtte over de groote Oostpruisische heide vlakte. Ter zijde verhieven zich de donkere woudstreken die door de torens van Proczna overheerscht werdenen waar de horizon schijnbaar eindigdeteekende zich de vorm af der beuken die in de zomermaanden den raven tot schuilplaats dienden. Uren lang had Janek in vliegenden galop op de zon nige vlakte rondgerend. Het was zijn grootste genot zonder doel in 't woeste verder te zwerven en op het vlugge ros met de snelle winden te wedijveren. Als een jonge halfgod hief zich de jeugdige erfgenaam van Proczna in den zadelmet fladderende lokken zich wiegend op het roswaarmede hij één geheel scheen uit te maken. Meermalen had Xenia hem gezegd: »je rijdt volstrekt niet sierlijk en voornaam Janek meer als een Indiaan dan als een graaf", doch uiettemin had de woeste ruiter het gravinnetje somtijds betrapt bij hare vergeefsche pogingen omevenals hij op het ongezadelde paard te draven en te galoppeeren. Nooit echter had hij het gewaagd haar uit te lachen. Een grooten omweg nemende, was Janek over de vlakte naar het bosch geredenwaar hij in volle vaart een door hem opgespoorden vos zoolang najoeg, tot het verschrikte dier hem eindelijk in het struikgewas ontkwam. Toen liet hij zijn paard stilstaan sprong er af en plukte een laten meidoorn met het plan dien zijn aangebeden zusje in den schoot te werpen. Hjj wist waar hij haar kon vinden. Eiken namiddag zat zij met een boek in de hand aan den rand van het bosch op zijn terugkeer te wachten. Voorzichtig leidde hij zijn paard onder de laag han gende takken ten einde haar zijn nadering niet te doen bemerken. Toen hij meende dicht genoeg nabij haar te zijn sprong hij weer in den zadel. Werkelijk daar zat zeniet ver van de plek waar hij zich thans bevond op een grooten steen waarlangs de plooien van haar wit kleedje bevallig afhingen. Onbeweeglijk bleef Janek haar een lange poos aan schouwen zoo schoon zoo eigenaardig liefelijkzoo vreemd had hij haar nog nooit gezien. Haar slanke hoewel nog niet ten volle gt vormde ge stalte scheen hem het beeld eener fee die zich tnsschen het frissche groen verscholen hield. Als kleine jongen had hij eens een sprookje gelezen van de Loreleyde heksdie als verleidelijke maagd op de punt eener rots gezeten haar gulden lokken uitkamde En zie juist zoo zat Xenia daar ginds op den steen de goudblonde lokken lang den hals gestrekenen met de kleine hand ze van de slapen verwijderende. Ja, ook zij scheen hem Loreley, de nimf, die nederzat op de rotspunt aan den Rijn. Het schemerde Janek bij 't langdurig genieten van dezen aanblikzoodat hij onwillekeurig de hand voor de oogen bracht. Langzaam, tred voor tred, komt hij nader, met het doel, haar den meidoorn ongemerkt in den schoot te doen glijden, om van vreugde op te springen als zij haar donkere oogen slechts even met een uitdrukking van dankbaarheid naar hem mocht opheffen ja, als zij hem slechts met één enkelen blik haar tevredenheid te kennen mocht geven Zóo lokt zjjzó o nadert hij haar Loreleyde jonk vrouwelijke nimfl Zij zit met den rug naar hem toegekeerd het hooge struikgewas verbergt haar thans gedeeltelijk voor zijn zoekende blikken en verheft zich als een scheidsmuur tnsschen de beide kinderen van graaf Dynar. Janek komt nochtans steeds naderdochdaar hoort hij het geluid harer stem en luistert. Wordt vervolgd De Notaris B. VAN DER VEENte Schoorldam bericht, dat de op 27 Maart '95 aangekondigde verkoop van Huis, Erf en Bouwland, te Schoorl, sectie D, Ns. 712 en 713, behoorende aan de Wed. C. GROOT, wijl de perceelen onderhands zijn verkocht. te Schoorldam, zal op Woensdag 3 April 1895, 's voor middags 10 uur, in de kolfbaan van den heer C. DE GEUS, te W ARMENHUIZEN, in het openbaar verkoopen 1. Huisinanswoning met Erf, te Warmenhuizen sectie B, Nr. 731, groot 20 roeden 34 ellen 2. Muisje, aldaar, sectie B, Nr. 732, groot 36 ellen. 3. Weiland, aldaar, sectie C, Nr. 218, groot 3 bunders, 80 roeden 50 ellen. Behoorende tot de nalatenschap van mej. S. BROUWER, wed. C WOGNUM. Breeder bij biljetten. Wie te vorderen heeft van schuldig is aan of borgtochten bezit geteekend door mej. SIJTJE BROUWER, wed. van C. WOGNUM, den 28 Febr '95 te Warmenhuizen overleden worden ver zocht vóór den 1 April '95 daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam. te Schoorldam zal op Woensdag 10 April 1895 voor middags 10 uur in het te verkoopen perceelin het openbaar verkoopen 1. De HERBERG het Vergulde Paard, met ver gunning, Boorrijdsial, Wagenmakerij, Sme derij Tuingrond en Grasland te SCHOORL DAM gemeente SCHOORL sectie D Ns. 704, 705, 706, groot 23 roeden 65 ellen. 2. ERE, in de gemeeente WARMENHUIZEN, sectie D, Nr. 496, groot 1 roe 62 ellen. Breeder bij biljetten. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam, zal op Donderdag 4 April 1895 voormiddags 10 unr, in de herberg van P. TIMMERMAN, te SCHOORL, in het openbaar verhuren, voor 1 jaar bij verhuring van de afzonderlijke voor 3 jaren bij verhuring van alle perceelen de Huismanswoning Ons Genoegenmet Wagenhuis BoetErf en Weiland in de ge meente Schoorl. Perceelsgewijze breeder omschreven in de biljetten. Eigendom van den heer C. VAN DE POL. te EIMMERT ten huize bewoond door den heer H. BESSE, om gereed geld op Donderdag4 April 1895, voormiddags 10 ure, ten overstaan van Notaris B. WIELAND LOS, van; te weten 2 Geldekoeien9 koeiendie hebben ge kalfd of nog moeten kalven3 kalfvaarzen3 herfstkal- voren 6 pinken eenige knikalveren 1 zeng, voorts 1 boerenwagen eenig boerengoed alles zoo goed als nieuw wijders 1 varkenshok eenig hooi en wat verder te voorschijn zal worden gebracht. Breeder bij biljetten.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6