Buitenland. het volgende Het stedelijk bestuur zou bestaan uit „22 manspersonen, de zaak van vrijheid, gelijkheid en broe derschap toegedaan, onder den naam van vertegenwoor digers der inwoners van Alkmaar." Deze moesten met open deuren vergaderen en terstond benoemen eene com missie van algemeen welzijn van 4 leden [in plaats der 4 burgemeesteren,] eene van rechtsoefening uit de bur gerij van 7 leden, eene uit hun midden of daar buiten tot waarneming der algemeene belangen in de vergade ringen der vertegenwoordigers van Holland en van het bataafsche volk, en een maire uit hnn midden, alsdan ophoudende lid te zijn, of uit de burgerij. Zij zouden een jaar in functie blijven, voor de helft op 22 Maart en 22 September aftreden en herkiesbaar zijn. De ge kozenen moesten zich 2 uren na aanzegging met de af tredenden en aanblijvenden op het stadshuis vereenigen en gezamenlijk naar de Groote kerk trekken, tot afleg ging der beloften aan de stemopnemers, die vervolgens met veldmuziek de 22 leden, midden door de gewapende burgerij, naar het stadshuis moesten begeleiden. Voor de verkiezing zouden 3 dagen lang bij de 4 kapiteinen der schutterij bussen staan, waarin „alle huiszittende mannen en hunne zonen boven de 18 jaren en alle leden der gewapende burgerij, met uitsluiting der bedeelden, live- rei-dragenden en der teekenaars fan het adres van 1787 tot inroeping van troepen," hunne onderteekende stem biljetten konden brengen. De biljetten moesten op het stadshuis in 3 afdeelingen opgenomen worden door 24 gelijkelijk uit de compagniën der schutterij verkozenen, bijgestaan door de buurtmeesters. Het plan werd in eene buitengewono vergadering der municipaliteit behandeld, en verwierf den 17 de goed keuring van Broederschap als voorloopige regeling. Den 18 werden de stembiljetten rondgebracht, en 's avonds in elke wijk 3 personen tot stemopnemers benoemd. Dien dag werden 35 beambten als onderteekenaars van genoemd adres voorloopig geschorstzij waren dan ook door de den 9 benoemde commissie niet toegelaten tot het afleg gen van den, door de Provisioneele Representanten van het Volk van Holland, voor alle ambtenaren en bedienden voorgoschreven eed. Den 19 deed men den eed op de rechten van den mensch en den burger, alleen zeggende „dit zweer ik." Voor het eerst betrokken toen de hollandsche en fransche militairen gezamenlijk de wacht Van de laatsten waren er sedert den 10 slechts een paar honderd, en wel in de aangewezen percoelen, achtergebleven, maar 's middags kwamen nog 200 huzaren en bij de burgers in kwartier, die eerst den 28 vertrokken, om den 29 weder door dra gonders vervangen te worden. De fransche gasten ont braken dus niet voor het den 22 te vieren feest. Het zinnebeeldig middenstuk daarvan, een sparreboom van 36 voeten hoog, was den 17 geplant en werd van een sierlijken kokor omgeven. Boven 2 treden verhief zich een vierkante, wit gemarmerde piëdestal, met breede vergulde festoenen en lijstwerk, op de hoeken waarvan een stukje kanon, een pistool, een degen en een spaansche sabel geplaatst waren. Op dit voetstuk verrees een even eens gemarmerde toscaansche kolom, met verguld base ment en kapiteel, terwijl tegen de schacht 2 gekruiste hellebaarden stonden. Boven den boomtop stak een speer, welke een met driekleurig lint getooide vrijheidshoed droeg, en om de piëdestal werd een hek gesteld ter we ring van baldadigheid. Voor de bestuursverkiezing werden ruim 1300 briefjes ingeleverd en het opnemen, den 21 's morgens te 9 uren aangevangenhield aan tot den volgenden morgen half zes. De 19 op 22 Januari benoemden werden herkozen met uitzondering van van Leeuwen en Catenius, die noch tans de meeste stemmen bekwamen van de 8 „invallenden" of plaatsvervangersin hunne plaats en tot vermeerde ring van het aantal vertegenwoordigers met 3, traden nu op H. Vlasbloem, P. Panneboeter (in Janoari presi dent-schepen geworden), P. de Sonnaville, F. Voorhout en P. Roose. Laatstgenoemde had 427, Klaver niet minder dan 1051 stemmen verworven de „invallenden" hadden er van 229 JRegter Schagentot 417 vLeeuwen) op zich vereenigd. Slot volgt. Met opgeheven hoofd en fleren tred verliet hij thans de plek waar hjj zoo wreed ontwaakt was uit een zoeten droom. De bloemen zoo zorgvuldig gepluktlagen ver trapt en vergeten in 't zand om straks te verkwijnen en te stervenwant niemand zou meer komen en ze meedragen als een geschenk voor de liefste. Den volgenden morgen reeds vroeg trad Janek het vertrek zijner zuster binnen. Xenia zat voor het open raam het hoofd gebogen over een teekeningde beide blonde vlechten sierlijk afhan gende langs hare leestterwijl het licht der morgenzon aan haar blank halsje een wonderschoonen glans ver leende. Zóó zat ze daareen frissche lentebloem te midden van het wingerdloofdat zich sierlijk slingerde langs de hooge vensterbogen. »Dag Xenialuidde het met een stem die misschien minder hartelijk van toon maar zeker zoeter klonk dan voorheen. Langzaam hief de twaalfjarige het hoofdje op, en voor het eerst trof het Janekdat aan dit bleeke meisjesgezicht niets kinderlijks meer eigen was. «Wat wilt ge?" vroeg zij met koelen blik. Met den arm op de kleine eikenhouten tafel geleund bleef Janek haar een poos vrijmoedig aanstaren. «Ik zou je gaarne eens willen verrassen; het zal je zeker genoegen doen. Kom meé naar den tuin 1" «Ik ben volstrekt niet op je verrassingen gesteld!" sprak zij met van zenuwachtige minachting opgekrulde lippen. Mij goed. Maar ik wil je toch iets vertellen, iets om trent een kunststukdat ik volbracht heb. Je weel wel, de appelboom die in het voorjaar door den bliksem ge troffen werd en die je voorgoed verdord waandet Welnu, het rijsje, dat ik op zijn kroon geënt heb, en waarom je me zoo hebt uitgelachen omdat het nog wel van een andere soort was dat rijsje is aan 't uitbotten. Kom meê naar den tuin dan kun je het wonder zien 1" Xenia zag den knaap met nauw verholen spijt in de oogen wierp spijtig het potlood op de teekening neer en stond op om aan zijn verlangen te voldoen. Het op den appelboom geënte takje vertoonde een volleschoone bloesempracht. BELtUlü. De mijnwerkers in het bekken Luik, ten getale van 2000hebben besloten den 23 het werk te staken. Te Montignies is het dien dag tot eene botsing ge komen tusschen wekstakende mijnwerkers uit het bekken van Luik en de gendarmes. De werkstakers schoten het eerst met revolverstoen aan den eisch om uiteen te gaan niet werd voldaan, vuurden de gendarmes, waardoor verscheidene werkstakers gewond werden, die door hunne makkers weggebracht werden. DIJITICHLMD. Rijksdag. Den 22 was de zittingzaal zeer vol, ter wijl de tribunos stampvol bezet waren en in de hofloge o. a. de groothertog van Baden gezeten was. De voorzitter de heer Levetzow verzochtdat de vergadering hem de opdracht zou geven om prins Bis marck op zijn tachtigsten verjaardag namens den Rijksdag te gaan geluk wenschen. Het centrumslid graaf von Kompesch kwam namens zijne partij hiertegen ophij werd meermalen door rumoer en toejuichingen onderbroken. De heer von Bennigsen zeide in warme bewoordingen en onder een ademlooze stilte den steun der nationaal- liberalen toe. Daarop verklaarde de heer Richterher haaldelijk door rumoer in de rede gevallen waarom de Volkspartij tegen het voorstel was. De sociaal-democraat Singer verklaarde zich uit naam der «grootste staat kundige partij" (aanhoudend gelach) wegens de den arbei ders vijandige houding van prins Bismarck eveneens tegen het huldebetoon. Hetzelfde deed prins Radziwill uit naam der Polen. Nu betoogde de heer von Kardorff (Rijkspartij), onder herhaalde blijken van instemming datals Richter en Singer er in slaagden het besluit van den Rijksdag tot het peil van den Berlijnschen gemeenteraad te verlagen, zij den Rijksdag voor altijd belachelijk zouden gemaakt hebben. (Rumoer en toejuichingen). Namens de Welfen sprak Hodenberg tegen het voorstel; Rickert, von Knyp- hausen en Liebermann spraken er voor. Laatstgenoemde voorspelde o.a., dat de wereldgeschiedenis nog vervuld zou zijn van Bismarck, wanneer men van de lieden, die tegen hem betoogden, nog maar alleen zal weten, dat zij weigerden hem op zjjn tachtigsten verjaardag geluk te wenschen. Daarop werd tot stemming overgegaan. Met 163 tegen 146 stemmen werd het voorstel ver worpen. Onmiddellijk verklaarde de heer von Levetzow het voorzitterschap neder te leggen. Deze verklaring gaf aanleiding tot stormachtige aanhoudende toejuichingen en applaus aan de rechterzijde en op de tribunes. De heer von Levetzow droeg het voorzitterschap over aan den onder-president von Buol. De heer von Bennigsen zeidedat. hij er niet aan twijfelde of de thans in Zwitserland verblijf houdende onder-voorzitter dr. Bürcklin zou het voorbeeld van den president volgen. (Stormachtige toejuichingen en aan houdend applaus rechts). De heer Eugen Richter ver klaarde dat de Rijksdag ook zonder deze beide heeren zijn arbeid zou kunnen voortzetten welke woorden tot tegenspraak rechts en tot gelach links aanleiding gaven. Daarna werden de beraadslagingen over de Staatsbe- grooting hervat. In den loop der beraadslaging over het voorstel van den heer von Levetzow had de heer von Mantenffel onder toejuiching der rechterzijde nog opgemerkt, dat de Rijks dag aan prins Bismarck zijn ontstaan te danken heeft. »En het is ondenkbaar dat een kind zijn vader niet zou willen gelukwenschen." De keizer zond na de zitting het volgende telegram »Aan vorst von Bismarckhertog van Lanenbnrgte Friedrichsruhe. Ik betuig Uwer Doorluchtigheid mijn diepste leedwezen over het zoo even door den Rijksdag genomen besluit. Het is in lijnrechte tegenstelling met de gevoelens van alle duitsche vorsten en volken. Wilhelm." De koizer ontving daarop het volgende telegram terug: »Aan Z. M. den keizer en koning te Berlijn. Uwer Majesteit verzoek ik, de eerbiedige betoiging mijner dank baarheid te aanvaarden voor de allerhöchste kennisge ving. Uwe Majesteit heeft daardoor de ouheuschheid mijner oude staatkundige tegenstanders veranderd in een aanleiding tot verblijdende voldoening. Bismarck." Een spijtige trek vertoonde zich om den mondhoek der kleine gravinzij beet zich op de lippenterwijl een hoogroode blos hare wangen kleurde. «Arme boom sprak ze »die zulk een indringer op zijn stam moet gedoogen 1" «En die ellendig te gronde zou gaan", viel Janek heftig in, «wanneer de indringer hem niet nieuw leven bracht 1" »'t Is beter te gronde te gaan dan op zulk een erbar melijke wijze in 't leven te worden gehouden", klonk het nog heftiger antwoord. «Rein en vlekkeloos van de aarde te verdwjjnen is ver te verkiezen boven een bestaan dat slechts vernedering kan brengen en schande 1 Ik wil nietdat op Proczna's bodem zich iets zal nestelen wat er niet behoort. Geen valsche tooi zal den ouden echten stam sieren dat zal ik niet dulden 1 Hoor je het, Janek, dat zal ik niet dulden Met een snellen greep rukte zijdit zeggendehet takje van den stam zoodat de frissche loten verstrooid op den bodem vielen. Overwelgende toorn deed den erfgenaam van Proczna het bloed naar 't aangezicht stijgen. Op zijne beurt deed hij een forschen greep en het meisje hevig bij den arm schuddende riep hij «Weet je niet, Xenia, dat dit bloeiend takje mijn hoog ste vreugde was en mijn liefste schatdat ik het maan den lang met moeite en zorg heb gekweekt en dat papa er alle dagen naar ging kijken P En alleen uit dwaze eigenzinnigheid ruk je het nu naar den grond! Vraag vergeving zeg ik je Vraag vergevingmijn wil geldt evengoed als die van gravin Xeniaen nu zeg ik op mijn beurt: ik wil 'tik wil 't (Wordt vervolgd.) Prulseu. Het Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid een voorstel aangenomen om den voorzitter op te dragen prins Bismarckbij gelegenheid van zijn 80 verjaardag, de gelukwenschen van het Huis over te brengen. Tegen dat voorstel stemden de leden van het centrum, de polen en de vrijzinnige volkspartij. ENGELAND. In Oost-Bristol is den 21 tot lid van bet Lagerhuis gekozen de liberale candidaat met 3740 stemmen tegen 3603 stemmen op den min of meer socialistischen candidaat der onafhankelijke werkmans partij, die door vele conservatieven gesteund was. De nederlandsche kamer van koophandel heeft in hare laatste vergadering besloten 1°. zich tot de nederland sche regeering te wenden in zake de nalatenschappen van nederlandsche zeelieden, in dienst van britsche koopvaar dijschepen overleden en 2°. de vertegenwoordigers van nederlandsche bladen op hare algemeene vergaderingen toe te laten. Britsch-Indlë. Uit Chitral wordt bericht, dat een brit8ch luitenant met een troep van 60 sikhs door den vijand overvallen en met 46 zijner manschappen gedood is. Vijftien duizend man zullen naar Chitral oprukken. FRANKRIJK. De oindelijk door de Kamer aan genomen begrooting voor 1895 sluit in ontvangsten op 3.424.775.183 francs, in uitgaven op 3.426.720 502 francs, alzoo met een tekort van 1.945 319 francs. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Magnaten- kamer heeft met 117 tegen 111 stemmen het wetsontwerp betreffende de erkenning van den joodschen eeredienst verworpen. RUSLAND. Graaf Osten-Sacken is benoemd tot gezant van Rusland aan het duitsche hof on gelijktijdig bij het hof van Mecklenburg. SPANJE. Den 23 is het volgende ministerie opge treden. Canovas del Castillo, minister-president, Tetuan, buitenl. zaken, Castaneda, justitie, Azcaragua, oorlog, Beranger, marine, Revertez, financiën, Pijdal, openbare werken, Romero y Robledo, koloniën en Cosgaijon bin- nenl. zaken. Den 26 zal het optreden in de Cortez welke ontbonden zullen wordenzoo zij weigeren de begrooting af te doen. De nieuwe regeering wil de vriendschapsbanden met de andere mogendheden nauwer aanhalen in een geest van volstrekte onzijdigheid en voor geen offers terugdeinzen, ten einde den opstand op Cuba te fnuiken. XUID-A11ERIKA. Den 17 rukten de troepen der opstandelingen in Peru onder generaal Pierola vóór het krieken van den dag de hoofdstad Lima binnen en bezetten de kerktorens en andere gunstige stellingen. Den geheelen dag werd in de straten gevochten en des avonds heerschte er groote verwarring, doordat er geen gas was en de straatverlichting dus niet ontstoken kon worden. Den 18 begonnen de straatgevechten opnieuw en den 19 plunderden de regeeringstroepen twee socië teiten en eenige winkels. Dien dag gelukte het aan den pauselijken nuntius en de overige gezanten een wapen stilstand van 24 uren te verkrijgen, opdat de lijken van menschen en paarden begraven zouden kunnen worden. Er heerschte een verpestende stank. Den 21 werd door dezelfde tusschenkomst eindelijk de vrede gesloten en toen bleek, dat ongeveer 2000 man waren gesneuveld of gewond. Bij het sluiten van den vrede was overeenge komen, dat zoowel president Caceres met zijn aanhangers als generaal Pierola Lima zouden verlaten en werd eene commissie benoemd tot het uitoefenen vau een voor loopig bewind. President Caceres is daarop aan boord van het chileensche oorlogsschip vertrokken. Den 23 aanvaardde Manuel Candamo het presidentschap van Peru. CHINA. Een poging dor japanneezen om op de Pescadores-eilanden te landenmisluktemet gering verlies 'werden zij terug geslagen. JAPAN. Toen Li-Hung-Chang met de japansche ge volmachtigden van eene bijeenkomst terugkeerde, loste een 21 jarige japanner een pistoolschotwaardoor Li- Hung-Chang in de wang verwond werd. Graaf Ito ontbood uit Hiroshima den geneesheer des keizers. De kogel is nog niet verwijderd kunuen worden. De regeering sprak haie verontwaardiging uit over deze fanatieke daad. Vee-Invoer in Belgie. Ten vervolge op het vermelde bericht betreffende de openstelling der belgische grens voor den vee-invoer uit Nederlandbrengt de minister van buitenl. zaken ter keunis van belanghebbenden dat de Belgische Moniteur van den 23 te dier zake de volgende bepalingen bevat Met intrekking der beschikkingen van den belgisehen minister van landbouw nijverheid arbeid en openbare werken van 17 Juli 1894 is de in- en doorvoer van rund vee en schapen herkomstig uit Nederland toegestaan langs de tolkantoren en op de dagen en urenhier onder aangeduid. Bij hunne aankomst aan het tolkantoor worden de dieien op kosten der invoerders door een belgischen veearts onderzocht. Wanneer de veearts bevindt, dat het vee gezond is geeft hij daarvan een schriftelijk bewijs af en verklaart hijdat de dieren naar de plaats hunner bestemming mogen worden vervoerd. Vorenstaande bepalingen zijn den 23 in werking ge treden. Dagen en uren waarop de na te noemen belgische tol- en hulpkantoren voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zijn opengesteld Esschen (station), iederen dag van zonsop- tot zons ondergang. Visë (station) eiken Dinsdag voormiddag en eiken Zaterdag namiddag op de uren van voorbijkomst der veetreinen uit Nederland. Hamont (station)eiken Woensdag op het uur van voorbijkomst van den eersten trein de3 morgens. Achel, per spoor en langs d#n straatweg, eiken Woens dag en eiken Zaterdag tot 10 uur 's morgens. Selzaete (station) eiken Dinsdag-middag van 2 tot 4 uur. Westcapelleeiken Dinsdagmorgen op het uur van voorbijkomst van den eersten locaaltrein.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2