Telegrafische Berichten. 348e Staatsloterij. Stadsberichten. (jemeenteraad yan Alkmaar. Kantongerecht te Alkmaar. Vergadering Woensdag 27 Maart 1895, Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURG 11111 IJKSTAND, 's-Gravenhage 26 Maart 1895. Tweede Hamer. Besloten is tot een tweede sectie-onderzoek van het wetsontwerp omtrent de tekorten op de begrooting van oorlog. Bij de behandeling van bet ontwerp op de ver veningen is aangenomen een amendement van den beer A. van Dedemom over de aanvragen tot vervening de bestoren der waterschappen of de veenschappen te hooren en op art. 4 een amendement van den heer Ger ritsen met 33 tegen 25 stemmen aangenomen om de Provinciale Staten regelen te laten stellen ook omtrent het beheer en de teruggaaf van de slik- en turlfondsen. Morgen voortzetting. Het voorstel-Hartogh iswegens sterfgevalverdaagd tot de volgende week. DË STORM. Op den 24 zijn te Amsterdam van de verschillende gebouwen op het tentoonstellingsterrein een paar der in aanbouw zijnde huizen van Oud-Hollanddicht bij de Rnijsdaelkade, ingestort en een gedeelte van den doolhof omgewaaid. In den Amstel bij de Hooge sluis sloeg een ko- lenschuit om. In het Muiderbosch werd een boom ont worteld en op de Palmgracht woei eon boom in het water. De in aanbouw zijnde hulpschool voor openbaar lager onderwijs aan de Bilderdijkstraat is in elkander gestort. Bij verschillende huizen woeien schuttingen om of stukken zink van de daken. Te Kuilenburg werd de gierpont van de reep geslagen waardoor drie daaraan verbonden schuitjes zonken. De overtocht moest toen per roeiboot geschieden. Het verkeer tusschen Monni kendam en Marken was den geheelen dag verbroken. Onder Sloten werd van een watermolen de geheele kap met roeden en al afgerukt. Te Delft woei de fabrieks schoorsteen der glasblazerij om. Toen de noordholl. stoomtram die te 4 u. 5 min. van Edam was vertrok ken, aan het station Zunderdorp zich zou aansluiten aan dsn personentreinkomende van Purmerend werden onverwachts twee waggons met reizigers door een krach tigen windstoot bij het afhaken terug gedreven in de richting van Purmerend. Pogingen om dit te beletten mislukten geheelde reizigers moesten ongeveer tien minuten terug gaan. Te Oharlois woei het kruis van den toren der hervormde gemeente. De tramdienst tus schen Heerenveen en Drachten moest gestaakt worden door de vele boomen die over den weg lagen. Het maximum der windkracht was 110 pond; de krachtigste winddruk was te ongeveer half vier des namiddags. De gemeenteraad van Tilburg heeft metalgemeene stemmen aan burgemeester en wethouders oen onbepaald krediet verleend, om de Koninginnen bij haar aanstaand bezoek op eene voor Tilburg waardige wijze te kunnen ontvangen. Hensbroek. Volgens de kiezerslijst is het aantal kiezers voor de tweede kamerde provinciale staten en den gemeenteraad 100 en het laagste bedrag van den omslag in de peisoneele belasting in deze gemeente 24 Schagcn. Den 24 gaf de Schager Harmoniekapel alhier haar laatste winterconcert in het lokaal «Cérès" Een vrij talrijk publiek woonde deze goed geslaagde uitvoering bij. Vooral de Tjakra-Negara marsch en »La petite", compositie van den dirigent, den heer Schouten, mochten den luiden bijval van het publiek verwerven. Een gezellig bal besloot den avond. Amsterdam. Den 23 verdedigde de heer mr. W. A. Paap den soldaat Coelman. De slotsom van zijn ploidooi, dat 3 uren duurde, was, dat hij, des noods zwaar, gestraft moest worden wegens diefstal met braak doch vrijgesproken wegens een feit, doodslag, dat hij niet kon begaan heb ben. De uitspraak is bepaald op den 6 April's namid dags 2 uren. Mr. Treub zal het voorzitterschap der kiesvereeniging Amsterdam niet aanvaarden. De Ontvang- en Betaalkas keert over 1894 43.25 per aandeel van f 1000 uit. Den 25 hebben de meubelmakers alhier het werk ge staakt omdat de patroons wei^ren in te stemmen met de eischeu betreffende de loons- en arbeidsregeling. De gezellen verlangen 1. afschaffing van stukwerk, 2. loons- vorhooging van 4 cent per uur, 3. maximum-arbeids dag van 10 uur4. overwerk met 50 pOt. verhoo ging ten hoogste 2 uur per dag, 5. afschaffing van nacht- en zondagsarbeid 6. bij ontslag opzegging 14 dagen vooraf, 7. erkenning der vakorganisatie. Daarentegen wenscheu de patoons de volgende regelingstuk-werk blijft bestaan, loonsverhooging 10 pCt., arbeidsdag 10 tot 12 uur, overwerk met 20 pCt. verhooging, nacht- en zondagswerkzoo noodig met eene loonsverhooging van 50 pCt., opzegging der verbintenissen met de gezellen onder de bestaande voorwaarden. Haarlem. Den 22 is te 's-Gr.ivenhage voor de nuttige handwerken geslaagd mej. A. Wiegand. Den 25 waren voor het bouwen van een magazijnge bouw voor de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij aan den Kinderhuissingel alhier laagste inschrijvers de heeren Klein en IJsvogel te Rotterdamvoor 75730. M jrn. Den 22 brak op het »Jeudje" alhior een vrij ernstige brand uit. Het perceel brandde uit en de daarnaast gelegen perceelen bekwamen belangrijke schade Op eenigen afstand was een aanzienlijke hoeveelheid pa tronen geborgen welke door de militairen spoedig in veiligheid werden gebracht. Texel. Den 25 des morgensterwijl de bewoners naar de kerk waren is te den Burg het huis van de weduwe I' lman afgebrand met den geheelen inboedel. Niets is gered kunnen worden. Zuid- en Woordschermer. Het aantal kiezers van leden voor de tweede kamer der staten-generaal provinciale staten en leden van den gemeenteraad be draagt in deze gemeente 121. Den 23 is te Sappemeer de inboedel van den be kenden sociaal-democraat Luitjes (Travailleur) gerechtelijk verkoehtde belasting met de kosten ten bedage van ongeveer 75 kan verhaald worden. Een sterke polite- maeht was aanwezig alles liep evenwel kalm af. 2e Klassele Lijst 25 Maart. Ns. 11288 en 19621 f1500; ns. 1711 en 18777 f 1000 ns. 2952 en 20880 f 400 ns. 103 en 18527 f 200 2501, 2572 3086, 5149, 13440, 14951 en 19536 f 100. Den 20 is te Lonneker eene woning afgebrand waarbij twee koeien, alle kippen en een hond omkwamen; de vrouw heeft zich met moeite met hare vijf kinderen kunnen redden. Bij kon. besluit van den 20 is bepaald dat op 1 November e.k. de volgende garnizoens-ve ran- deringen zullen plaats hebben: van het le reg. inf.: de regimentsstaf en bet 2e bataljon van Leeuwarden naar Assen van het 3e reg. huzaren het 2e escadron van 's-Gravenhage naar Amsterdam het 5e escadron van Amsterdam naar 's-Gravenhagevan het 4e regiment vesting-art.: de le comp. van Hellevoetsluis naar 's-Gra venhage de 2e comp. van 's-Gravenhage naar Willem stad de 4e comp. van Willemstad naar 's-Gravenhage de 5e comp. van 's-Gravenhage naar Hellevoetsluis De gemeenteraad van Utrecht heeft den 21 beslo ten, eene commissie te benoemen om te onderzoekenof er redenen zijn om do drinkwaterleiding van de maat schappij eerlang over te nemen en, bij toestemmende beantwoording dier vraag, aan den Raad de noodige voorstellen te doen om tot die overname te geraken. - Te 's-Gravenhage zijn den 21 voor de nuttige hand werken geslaagd de dames B. E. Jansen te Wijk aan Z e e en J. E. du Mosch te Zaandam. De arr. rechtbank te Groningen heeft den 21 den ontvanger te Hengeloo beschuldigd van valschheid in zijne registersvrijgesproken. GASMOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene keunis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend vor- zoek, met de bijlagen van WILLEM HENDRIK JAN HELLING sigarenfabrikant alhier, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor, horizontaalvan vier paardekrachten tot het drijven van een kerfma- chine in het te bouwen perceel, achter het perceel aan de Spanjaardstraat, wijk C, no. 33, en dat op dinsdag, April 1895, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 26 Maart 1895. NUHOÜT VAN DER VEEN. Het laatst verschenen nummer van 23 Maart van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad vooi iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. Koning Leopold en de Congo-Staat; typen uit de Fran- sche Kamer; de Eiffeltoren-tweewieier; Formosa; Worth, de groote dames-kleermakerFrederik Douglass »de Uharlemagne"het nieuwe pantserschip der fransche marinemr. D. van Eek de oud-resident de Clercq Moolenburghhet SOjarig bestaan van de Militaire Wil lemsorde het oude mannenhuis te Rotterdam de Bus- 8umsche moord; houtgraniet, de parel der Antillen kleine chineesche vertellingen de nieuwe geweren typen op de markt te 's Gravenhage. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. Naar wij vernemen hebben de heeren J. A. van der Kloes, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, en W. de Bloeme gepens. majoor der genie O. I. L., de taak op zich genomen een handboek voor het bouwen In overzeesche gewesten samen te stellen welk werk bij den uitgever P. Gouda Quint te Arnhem het licht zal zien. Aangezien over het bouwen in de tro pische gewesten geen enkelalthans geen thans nog bruikbaar boek bestaat, zal dit bericht ongetwijfeld door alle belanghebbenden met vreugde worden begroet. Daar de heer van der Kloes als bekwaam en vertrouwbaar leidsman op bouwkundig gebied reeds gunstig bekend deor zijn werk over de bouwmaterialen zijn naam als zoodanig voor goed heeft gevestigd, en majoor de Bloeme eene langdurige practijk als ingenieur in Indië achter zich heeftkan niet anders dan een degelijk en naar eisch bewerkt boek worden verwacht. De reeks portretten der koninginnen in den laatsten tijd nieuw verschenen, groeide reeds tot een aan zienlijk aantal aan. Daaronder maakt een goed figuur eene uitgave van den heer M. J. de Haan, te 's-Gra- venhage, die ons een exemplaar toezond van een portret van onze jeugdige Koningin. Het is goed getroffen en inderdaad met zorg behandeld. Het ziet er in allen deele goed afgewerkt uit. Er is een proefnummer verschenen van een nieuw blad, „Demosthenes" getiteld. Het wordt uitgegeven bij de firma Nijgh en van Ditmar, Rotterdam, en belooft zich te zullen wijden aan de beoefening der welsprekend heid. Het bedoelt het orgaan te worden voor letterlie vende vereenigingen, debatingclubs enz. in Noord- en Zuid Nederland. De hoofdredactie is in handen van den heer Wm. Bruijn. Het verschijnt den len en den 15en van elke maand en kost 1 per half jaar franco per post, Het zevende jaarverslag is verschenen van de ver- eeniging Het Hultenlandeene nederlandsche ver eenigiug die, zooals men weet, eene belangrijke jaar lijksche rijkssubsidie ontvangt. Door hare hulp erlangen verschillende jonge hollanders de kennis van personen en toestanden die zij noodig hebben om in vreemde ge westen met vrucht voor den nederlandschen handel werk zaam te zijn. In meerdere of mindere mate op kosten der Vereeniging vertoefden in '94 18 jongelieden in het buiten land om zich voor hunne toekomstige bestemming te bekwamen zij worden de pioniers, de wegbereiders voor de producten van vaderlandschen bodem. Het dagelijksch bes.uur dezer echt nationale onderneming, die, naar het ons toeschijntverbazend veel belangelooze toewijding vordertbestaat uit de heeren J. D. Hooglandt Az., Amsterdam, voorzitter, mr. M. Mees, Rotterdam, penning meester, G. M. Boissevain, Amsterdam, secretaris C. T. Stork, Oldenzaal en J. Hudig Dz., Amsterdam. Behalve uit de rijkssubsidie bestrijdt de Vereeniging de kosten van haren arbeid uit contributiën van leden. Over 1894 be liepen hare ontvangsten 13.475,06hare uitgaven f 12.316,31, zoodat hare rekening sluit met een nadeelig saldo van f 1158,75. des namiddags 3 uur. Punten van behandeling: Herstemming over het voorstel van den heer Kraak man in zake het oprichten van eene openbare Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwij zeressen te Alkmaar, waarover in de vorige verga dering de stemmen hebben gestaakt. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 26 Maart 1895. NUHOÜT VAN DER VEEN. Zitting van 22 Maart. Allen Egmond aan Zee Th. D. Az. en J. Gr. Dz., Art. 461 Strafw., ieder f 1 boete of 1 dag hecht. H. D. Pz. en G. Zw. Pz., poging om wild te bemach tigen, ieder f 10 boete of 3 dagen hecht. J. Gr. Lz., diefstal van helm, 2maal gepleegd, 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. D. Kr. Ad. en J. Gr. Lz., Art. 17 verord. op de duinen, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. KL V. Tz., Art. 461 Strafw., f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. W. Pzn., C. Sm. Jz. en E. de Gr. Jz., konijnen delven, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. A. Kr. Wz., diefstal van helm, 5 dsgen hecht. J. W. Pz., Art. 461 Strafw., f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. W. Ez., W. W. Ez. en A. Zw. Az., konijnen delven, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. W. 1'r. Jz., Art. 131 pol.-verord. Alkmaar, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. O., Wijk aan Zee, Art. 32 prov. regl. op de wegen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Allen Alkmaar H. B. en W. P., feit als boven, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. H. A., W. Gr. en L. S., Art. 140 pol.-verord. Alkmaar, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. D. K., Art. 172 pol.-verord. Alkmaar, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Zitting van 26 Maart. A. S., Alkmaar, wederspannigheid2 maanden gev. C. d. B., Helderdiefstal3 maanden gev. J. H. W. en J. W., wed. B., Nieuwediep, mishan deling le 3 dagen gev., 2e f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. C. M., N. M., J. L. M. en C. M., Helder, mishande ling, le 14 dagen, 2e 6 weken, 3e en 4e 3 weken gev. F. v. R. en H. d. B., Berkhoutdiefstalle 4 maan den 2e 2 maanden gev. J. C., Hoorn heling 1 maand gev. D. V., ZwaagdiefstalJ. V. en P. V., Wognum helingvrijgesproken. W. d. V., Medemblikmishandeling, vrijgesproken. H. T., Westwond, beleedigingf 15 boete, subs. 7 dagen hecht. G. K., Hoorn beleediging van een ambtenaarf 25 boetesubs. 5 dagen hecht. GEBOREN. 24 Maart. Annad. van Jan van den Berg en Alida Maria Hart. OVERLEDEN. 22 Maart. Aaltje Bosman, 54 j., overleden te Velsen. Alida Reinette, d. van Johannes van der Molen en Geertje Groot, 8 weken. Johannes Reli, 77 j. en ruim 10 m. Gerrit Haringhuizen, 50 j. In de week van den 17 tot den 23 Maart zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 41 kuipbaden, 82 regenbadeu le kl. en 117 regenbaden 2e kl., samen 240 baden. Op de maandagsche varkensmarkt werd den 25 alhier aangevoerd een varken, wegende 360 ned. ponden. Den 25 is door de Noord-Hollandsche Tramweg- Maatschappij aanbesteed het bouwen van stationsge bouwen alhier. Van 8 inschrijvers was de heer P. Vermeer Jr. de laagste voor 9723. Een rijtuig, waarin 5 personen, kwam den 25, door dat het gebit van het paard losraakte en de bestuurder daardoor het beheer over het dier verloor, in den vijver van «Oosterwijk", van den heer J. Blom, aan den Ken- nemerstraatweg, alhier. Met behulp van toegeschoten personen geraakten alle reizigers spoedig behouden op het droge. Het rijtuig alleen werd zwaar beschadigd 24 25 Oplossing van probleem No. 77. Van den heer J. de Vries, Spanbroek. P d6 enz. Oplossing van probleem No. 78. Van den Redacteur. T d6 enz. Goede oplossingen ontvangen van G. van Nieuwkuijk en L., Alkmaar; S. J. A., Woud sendSchaakclub «Excelsior", 's Hage, J. H. Gelker, Roelofarendsveen J. de V., Spanbroek. E r r a t u m. De zwarte pioen op g6 in probleem no. 78 moestop f7 staan, ter verijdeling van de zeer platte neven oplossing R: e6. In het bericht van de Schaakclub «Excelsior moest staanSchuite 6e, Ulle 7e en A. van Dongen de conso- latieprijs. Briefwisseling. J. de V., Spaubroek. Hartelijk dank voor het eindspel. Wjj zullen het gaarne plaatsen doch van wien is dat In het probleem, dat u zoo vriendelijk was ons te zenden van den heer P. H. van R. is naar onze meening een fout. Wat voor nut doet P g8 en pioen g7

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3