Poolsch Bloed, No. 40. Zeven en IVegentigste Jaargang, 1895. WOENSDAG 3 APRIL. Gevonden Voorwerpen, Buitenland. FEUILLETON. NATALY YON ESCHSTRUTH. ALKMAAR Mill: LUI RIM Deze Courant wordt Vimsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rgk j 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|Js der gewone Advertentiën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. BEVOLKllO. De onderstaande personen worden in hun belang drin gend uitgenoodigdzich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie te Alkmaar, t. w. Adrianus Kaandorp, laatste woonplaats Heiloo; Cornelis Stam 1. w. SchoorlPh. Konings, 1. w. Leiden ,en Pieter Batten, 1. w. Loenen. GASMOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis dat onder intrekking van het verzoek, dd. 4 Maart j.l., om vergunning tot het oprichten van een petroleummotor, heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend ver zoek, met de bijlagen, van GRIETJE BAK, weduwe J. BAANwinkelierster alhier, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van vier a zes paarden kracht in het te bouwen perceel aan de Mosterdsteeg, wijk C nos. 15 en 16 en dat op Maandag 15 April 1895, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 1 April 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. gedurende de maand Maart 1895. Een potloodhouder met potloodeen bruine winter- handschoeueen donkerbruine tricot-handschoen een r. c. kerkboekjeeen gehaakte zak een notitieboekje een zwart lederen portemonnaie, inh. f 0,06een gulden in een zakje; een springtouw; een wollen halsdoek; een dames-parapluie een strengetje bloedkoralen met kapit telstokje een portemonnaie inh. f 0,105 een ledige portemonnaie een insigne gem. M.; een portemonnaie, inh. ong. f 2; een dop van een kinderwagen een lot der Schager Landbouwtentoonstellingeen zilveren oor bel met blauw steentje een donker blauwe bandschoen een bruine rozenkrans een gouden oorbelletje met blauw rond steentjeeen witte zakdoek, gem. E. een gouden kinderoorbelletje met blauw steentje een fantasie broche in den vorm van een knoop een gutta-percha band van een kinderwageneen r. c. gebedenboekjeeen grijs kindermanteltjeeen brileen koperen tabaksdoos een houten boterscheppereen zwarte omslagdoek een zak mesje een huissleuteleen bonte boezelaar een kinder broekje een paar blauwe handschoenen een zaag een huissleutel. Alkmaar, De Commissaris van Politie voorn., 1 April 1895.F. G. C. J. FUNDTER. BE&G1E. De kamer van koophandel te Antwerpen had eene stemming uitgeschreven over het beginsel der onverwijlde inlijving van den Congo-Staat. Den 28 verklaarden zich 368 stemmen voor en 95 tegen die inlijving. DOOR 12) De vrijheer von Drach haalde nanw merkbaar de schou ders op en drukte de dunne lippen nog vaster op elkan der dan gewoonlijk. »Daar zal wel niets aan te veranderen zijn, kindlief.... aan dit ééce punt juist wel het allerminste. Uw over leden vader heeft de bijzondere vergunning gekregen van Zijn Majesteit, bovendien heeft hij de notariëel opge maakte toestemming van uw toenmaals nog levenden oom Dagobert, die nu vijf jaren geleden ongehuwd als gezant te Konstantinopel stierf, in handen gehad en de rechten van Janek in alle opzichten verzekerd. Ge znlt begrijpen, dat nw lieve, kleine handjes, hoe doortastend ze ook overigens in alles mogen zijn, niet bij machte zullen wezen om hindernissen als deze nit den weg te ruimen 1" »'t Is God geklaagd I" klonk het als een nauw bedwon gen uiting van innerlijken toorn en vertwijfeling uit den mond der gravin, terwijl zij de gebalde, blanke vuistjes omboog hief en ze zoo heftig schudde, dat de gouden armbanden aan hare polsen rinkelden. Waarom moet juist aan zwakko vrouwenhanden de eer zijn toever trouwd van geheel een geslachtWaarom ben ik geen man Waartoe ben ik geboren, terwijl mij niet eens de kracht is gegeven, om voor den naam dien ik draag op te komen De kamerheer wreef zorgvuldig do glazen van zijn lorgnet af en verwijderde met zijn spitse vingers een bloesemblaadje, dat op zijn onberispelijk netten rok een rnstplekje had gezocht. De brusselsche Bond van de werkliedenpartij heeft besloten een beroep op het voik" te doen aanplakken, waarin het aangemaand wordL zich gereed te houden tot het beginnen eener algemeene v. jrkstaking. Bij eene botsing tusschen werkstakende wevers en gen darmes te Renaix in Oost-Vlaanderen is een werkstaker gedood en zijn zes gewond in de Kamer zal over het hier voorgevallene eene interpellatie gehouden worden. DUITSCHIiAIirD. Zocwel de koning van Saksen als die van Wurtemburg heeft bevolen dat evenals in Pruisen, van alle openbare gebouwen op 1 April de vlag uitgestoken zon moeten worden. Rijksdag. De heer Schmidt uit Elberfeld is eerste en de heer dr. Spahn tweede onder-voorzitter van den Rijksdag geworden. Eerstgenoemde behoort tot de vrij zinnige volkspartij en laatstgenoemde tot hot centrum. Het door de sociaal-democraten aangekondigde voorstel naar aanleiding van het telegram van den keizer aan prins Bismarck komt niet aan de orde; de voorzitter heeft, in overleg met zijne medeleden in het bureau, geweigerd het aan te aemen. De begrooting is den 29 bij de eindstemming aan genomen de sociaal-democraten stemden alleen tegen. Daarna ving de behandeling der motie van graaf Kanitz aan. Hij verdedigde haar met het betoog, dat tegen den nood van den landbouw iets afd-">ends moest worden ge daan en dat" de graanprijzen ten minste de kosten van productie moeten dekken. De Rijkskanselier verklaarde dat dit voorstel in strijd was met de handelsverdragen. Het kwam niet overeen met de waardigheid van het Rijk, om zoo spoedig na het sluiten dier verdragen naar verandering te streven. Het voorstel was onuitvoerbaar zon den particulieren graanhandel ten gronde richten vele staatsburgers, ja zelfs die landbouwers schaden, die minder graan verbouwen dan gebruiken. Slechts vier millioen inwoners hadden er voordeel bij. (Levendige toejuichingen.) Ook de minister van buitenl. zaken v. Marschall ver klaarde in den loop der DeraadsiSgingdat het voorstel van graaf Kanitz niet te vereenigen was met de han delsverdragen. Den 30 is het voorstel, onder langdurige toejuichingen der rechterzijdenaar eene commissie verwezen. Do liberalen en sociaal-democraten die op onverwijlde ver werping hadden aangedrongen, stemden tegen. Vervolgens is de zitting tot den 23 April verdaagd. De commissie uit den Rijksdag ter overweging van het wetsontwerp tegeu de revolutionaire partijen heeft het geheele ontwerp, met de bij de tweede lezing aange brachte veranderingen, met 17 tegen 8 stemmen aange nomen. De heer von Buschka is door de commissie tot verslaggever gekozen. Het bureau van den Rijksdag ontving de mededeeling, dat de keizer den voorzitter en de beide onder-voorzitters op 1 April kort vóór den maaltijd ten hove zon ontvangen. »Maar waarom windt ge n eigenlijk zoo op, ma petite? Wat ter wereld kan het n schelen, of uw schoone, over oude naam voortaan gedragen wordt door een jongen man die zooveel van zich doet verwachten als Janek Zijn voortreffelijk examen zijn reeds nn uitstekende talenten zijn vorstelijk voorkomen »Oom viel Xenia den vrijheer plotseling in de rede, terwijl zij de hand met krachtigen druk op zijn schouder legde. »Heeft papa in den brief, dien hij u destijds over Janek schreef, van zijn afkomst gesproken »Afkomst?" herhaalde de vrijheer verlegen, »nn, er staat mij vaag iets van voor zeer vaag ik meen weldoch wachtIk heb bedoelden brief jnist bij mij't is waar ookwant ik moest hem meenemen voor de heeren van 't gerecht! Excusez.... ik heb hem hier in den borstzak van mijn rok zitten En de kamerheer bracht nit zijn rokzak een klein zorgvuldig omwikkeld pakje papiereD te voorschijn en het op de steenen borstwering neerleggende doorzocht hij de ver schillende documenten met eenigszins zenuwachtige haast. Dat is de hand van papadit zal de brief zijn u veroorlooft mij, niet waar En zonder des vrijheers ant woord af te wachten, reikte het smalle handje over diens schoudergreep den brief en opende dienom de ver bleekte letters als met de oogen te verslinden. Drach was te klein van gestalte om tegelijk met haar nog eens van den inhoud kennis te nemen hoewel hij het beproefde door op de teenen te gaan staan en zijn hals zooveel mogelijk uit te rekken. »Nu wees zoo goed de betrokken plaats voor te lezen, Xenia," drong hij aan. De gravin liet de hand, waarin zij den brief hield, lang zaam zakken en haalde diep adem. »Janek is de zoon van een man, dien ik ondanks het verschil van meening tusschen ons beiden en niettegenstaande hij gewikkeld is in een politiek geschil, dat voor mij volstrekt van geen gewicht is(Janek is Pool van geboorte) hoogacht en vereer. Mijn eerewoord verbiedt mij, u nadere bijzon derheden betreffende mijn aangenomen zoon mede te deelenmaar ik hoopoude getrouwe vriend dat gij Prins Bismarck's SOjarige verjaardag. Den 31 des avonds werden de feestelijkheden op Friedrichsrnh aangevangen met een reusaehtigen fakkel optocht. In antwoord op de toespraak van eene deputatie van professoren, betoogde Bismarck, dat wie als hij zoo zeer bestreden is door de partijen, het niet tragisch opnoemt, want bet is de loop der dingen, dat er gestreden wordt en het feit dat men hem bestrijdtwas hem een bewijs dat zijne denkbeelden nog niet dood waren. Verscheidene partijen, de sociaal-democraten, het Centrum en de Polen hadden het hem kwalijk genomen, dat hij hen reichsfeindlich had genoemd, maar hij hield dit vol. Theoretisch zouden allen wel reichsfreundlich willen zijn, indien het Rijk maar zoo ware als zij het wenschen. Het speet hem dat tot tweeden vice-voorzitter van den Rijksdag geen sociaal democraat was benoemd, want het zon dan gebleken zijn dat de zaak der sociaal-democraten nog niet rijp is om beslissend in te grijpen. Men moest rekening honden met het Rijkals practisch ontwikkeld nit de feiten. Allen moesten zich tot taak stellen, het Rijk te behouden. In antwoord op het adres der studenten zeide hij De rectoren der universiteiten huldigden mij wegens het verleden uwe begroeting is mij een waarborg voor de toekomst. De duitscher laat in zijn ouderdom nooit volkomen dat vallen wat hem in zijn jengd met geest drift bezielde. Het nationaal gevoel blijft ook behouden in hen die naar den vreemde getogen zijn zooals de honderdduizenden dnitschers in KaaplandAmerika en Australië bewijzen. De oostenrijksche oorlog was nood zakelijk na Sadowa zag ieder den franschen oorlog in het verschiet. Toen ontstond het gerucht dat binnen vijf jaren een nieuwe oorlog zou volgen. Ik zocht dien te verhinderen, want vechten uit de behoefte om te veroveren, scheen mij een karakterloosheid, naar den aard der Bona- partes, niet naar den aard der Germanen. Sinds ons Hnis was opgetrokken, was ik altijd een vriend van den vrede. Wij willen behouden wat wij verkregen. De meeste offers voor de stichting des Rijks brachten de duitsche vorsten, de pruisische niet uitgeslotenmijn oude meester aarzelde langen tijd. Laten wij den vorsten daarvoor dankbaar zijn. Ik zou den jongelieden willen verzoeken aan hnn zucht tot kritiek niet al te zeer den vrijen teugel te vieren. (Gelach.) Wij hebben een verzamelpunt noodig en dat is het Rijk. Daaromleve de Keizer eo bet Rijk Deze rede werd met stormaebtigen bijval begroet. ENTGEIiANID. Bij den jaarlijksehen roeiwedstrijd op den Theems tusschen Oxford en Cambridge is de prijs weder door Oxford gewonnen. Kiagerhuls. Eene motie van den sehotschen afgevaar digde Dalzielwaarbij de wenschelijkheid werd uitge sproken om in Ierland SchotlandWales en Engeland wetgevende lichamen in te stellen voor de behandeling van hunne plaatselijke aangelegenhedenwerd den 29 met 128 tegen 102 stemmen aangenomen. De minister voor Schotland verklaarde, dat de regee ring niet zal trachten invloed op de meening van het Huis uit te oefenen, maar hij geloofde niet, dat het volk ook zonder dat vriendelijk en voorkomend zult willen zijn jegens een joDgeling, van wien gij weet, dat hij mij zeer na, als ware hij mijn eigen kind, aan het hart hoeft gelogen De vrijheer had, nadat Xenia hem den briet had terug gegeven deze woorden nog eens luid en plechtig over gelezen hij bleef toen hij geëindigd had in gespannen verwachting voor zich staren, terwijl hij den brief werk tuigelijk weer dichtvouwde. »Hij noemt geen namen.... niets, in 't geheel niets omtrent de familiemaar ik meende »Hoe laat is 't?" viel Xenia hem kortweg in de rede. Bijna verschrikt vroeg de vrijheer wat zij wenschte blies voorzichtig de stof, die door de aanraking der borst wering op zijn vingertoppen was gekomen van zijn lange, scherp gebogen nagels en greep vervolgens naar zijn gonden horlogeketting. Aha charmantjuist elf uur op de mi nuut af!" »Gned, wij hebbon dus nog een uur den tijd vóór de aankomst van den Pool Dit zeggende bief Xenia het hoofdje fier omhoog, de lippen gekruld door het haar eigen hoogmoedig lachje, waaruit zooveel minachting en spot te lezen was. »Geef mij uw arm lieve oomen laat ons nog een kleine wandeling maken door het parkik zon deze schriftelijke mededeelingen omtrent den toekomstigen heer van Proczna gaarne nog wat aanvallen, en daar de muren dikwijls ooren hebben zij hief dit zeggende den blik naar boven naar de wijdgeopende vensters, wel ker gordijnen door den wind naar buiten bewogen wer den en mijne mededeelingen tot eiken prijs geheim moeten blijven acht ik het raadzamer n mijne confi denties te doen onder het gindsche lindenloof, waar wij geen andere toehoorders hebben dan de bijen en de vlinders „Confidentiesvertrouwelijke mededeelingen?!" sprak de oude hoveling, het met grijze haren spaarzaam om lijste hoofd als door een elektrischen schok getroffen voornitbrengende. „O.... ik brand van nieuwsgierigheid....

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1