Telegrafische Berichten. Nederland. Stadsberichten. op den duur zal toelatendat het Eijksparlement tot onmacht worde gedoemd door den wedijver van vier natiën. Den 1 werd bij tweede lezing het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales, aangenomen met 304 tegen 260 stemmen. FRANKRIJK. Te Coray bij Brest is den 28 des avonds eene boerderij afgebrand waarbij een knecht en 15 runderen in de vlammen omkwamen. De president, die licht verkonden is, heeft bij gelegen heid van zijn bezoek aan het kamp te Sathonaij kwijt schelding van straf verleend aan de italianen Aurelio en majoor Faltu die wegens spionneering gevangen zaten. OOSTENRIJK-HONGARIJE:. Bij de eerste verkiezingen voor den gemeenteraad van Weenen, waar een gedeelte der leden aftrad, zijn de anti-semieten weder versterkt. Deze partij zal vermoedelijk na afloop der verkiezingen 50 op de 130 leden tellen. De minister-president heeft in het hongaarsche Volks huis verklaard dat de regeering haren steun niet kon geven aan het wetsontwerp betredende de erkenning van Kossuth's verdienstenwegens zijne vijandige houding tegenover de Kroon. De bladen der liberale partij be schouwen deze daad tegenover de oppositie als zeer moedig. ROIIHEKIE. Bij de besprekingen over de begroo ting in de Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken het nut erkend van de instelling eener roumaan- sche legatie in Nederland. JAPAN. Een wapenstilstand van drie weken is voor goed vastgesteld voor Mukden, Petsjili en Sjantoeng. De regeering van Korea heeft aangenomen Japan's voorstellen betreffende eene leening van 3 millioen yen, in 5 jaren af te lossen welk geld dienen zal tot het invoeren der noodzakelijke hervormingen. Den 25 heeft de japansche vloot Haitchou gebombar deerd, na afloop waarvan de stad ingenomen werd. De chineezen hadden 300 dooden. Koyama, de dader van den aanslag op Li-Hung-Ohang is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. 's-Gravenhage 2 April 1895. Tweede Kamer. Donderdag komt aan de orde het ontwerp betreffende eene handelsovereenkomst met Portugal en dat aangaande de schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Indië. Het algemeen debat over bet voorstel-Hartogh tot wijziging van het wetboek op de burgerlijke rechtsvordering is ge sloten, nadat de minister van justitie zijne beslissing had voorbehouden, maar eene welwillende bejegening van het voorstel had toegezegd, Het debat is gevorderd tot art. 18. Geen amendement werd aangenomen. Rotterdam, 2 April 1895. Tentoonstelling Rotterdam. a. zijn bekroond T. Rijnsburger Leiderdorp le prijsvoor een vette koe K. Moleman Aalsmeer 3e prijsvoor een osJ. de WitBeemstor 3e prijs, voor vette schapen. Enkhuizen. Het eerste lustrumfeest van het schutterij-muziekkorps, dat den 1 April gevierd werd, is uitstekend geslaagd. De verschillende nummers van het programma, vooral de Feestcantate 1890—1895'' door Carl J. Th. Frankewerden goed uitgevoerd. Door de dames zangeressen werd aan het muziekkorps een,bedrag voor een muziekstukaan den heer Franke een krans aangeboden. Ook de leden van het schutterijkorps ver eerden hunnen kapelmeester een kransals blijk van waardeering. Te 's Gravenmoer is een kuip met spek, welke naar boven gebracht werd aan de handen der daarmede be laste personen ontglipt en te recht gekomen op het ik begin het een en ander met elkaar in verband te brengen... mag ik n verzoeken... uw arm, m o n a n g e En met haastige schreden voerde hij zijn schoone nicht langs de breede trappen naar de koele schaduwen van de lange lindenlaan. Als glanzig goud tooide een weelderige blonde lokken pracht het hoofdje der gravin, gelijk dat van hare voor zaat in de schilderijzaaldoor welks open vensters de zonnestralen stemmig binnendrongen, en evenals gindsche gravin Xenia, die voor eeuwen gewandeld had onder deze zelfde lindeboomeu, droeg haar naamgenoote het haar aan het achterhoofd kort opgebonden. Met stille vreugde had Gustine bemerkt, dat haar jeugdige meesteres dien dag bijzondere zorg had besteed aan haar toilet zij wreef zich weltevreden in de handen en was veel opgewekter dan gewoonlijk. „Die prins zonder land zal zijn oogen uitkijken," mom pelde zij met innig leedvermaak, „wanneer hij de gravin Dynar te zien krijgtHij zal klein worden voor de ma jesteit van deze blanke zwaan, zóo klein, dat hij zich voor haar zal nederbuigon in het stofHaha Poolsch bloed vliegt van de oogen direkt naar 't hart en het vuur, dat daar ontbrandt, vlamt hoog op tot in het brein 1 Wat zou 't een heerlijk genot, een triumf zijn als hij het warme hart tegen dat ijskoude steenen ge moed der duitsche gravin te pletter stootte en Gus tine had met bijna zenuwachtige haast het parelsnoer vastgehecht om den fraai gevormden hals der witte zwaan. Ja, juist deze benaming paste zoo wonderwel voor de slanke gestalte der jeugdige gravin. Zooals ze daar voorttrad in den glanzigen zonneschijn, meer den arm des kamerheers steunend dan door hem geleid, terwijl het fijne kanten kleedje haar als een ge waad van zilvergaas om de slanke leden sloot, luchtig zwevende als het door den wind zacht bewogen golven- heir, geleek zij waarlijk de zwaan uit het sprookje, die met een gouden kroon op het hoofd sedert eeuwen zich statig beweegt over den vijver van het oude slot. Reeds geruimea tijd was Xenia het hoofd naar den vrijheer overgeleund met hem in levendig en onafgebro- hoofd der onder aan den ladder staande moederdie on middellijk overleed. Gedurende Februari is bjj de Rijkspostspaarbank ingelegd 1.787.296.39 en terugbetaald f 1.290.679.55, zoodat het tegoed op 28 Februari bedroeg f 38.845.088.055. In den loop der maand zijn 6408 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven en 1837 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 460.280 boekjes in omloop waren. Den 30 heeft een onderwijzer van de kostelooze school G. te Deventer twee bankbiljetten van 40 zijn de een deel zijner jaarwedde over het eerste kwartaal 1895 ten bedrage van f 125 tusschen een courant in zijn zak gestoken en daarna die courant in de kachel gewor pen waar beide bankbiljetten verbrandden. Wester-BIokker. Den 28 is tot onderwijzer a/d openbare school alhier benoemd C. Smit, te Egniond aan Zee. Hedemblik. De schoorsteen van het stoomgemaal der Vier Noorderkoggen zal tot den grond afgebroken en door een nieuwen vervangen worden de kosten zijn ge raamd op f 6000. De overhelling, welke voor een paar jaren zich voor het eerst openbaarde, bedraagt thans ongeveer 1 el. üchagen. Bij gelegenheid van de hier te houden paaschtentoonstelling op 3 April zal de Harmoniekapel in het Noord-Hollandsch koffiehuis eene matinée geven. De inschrijving voor de tentoonstelling is belangrijk grooter dan het vorige jaar. Het aantal verkochte loten bedraagt meer dan 12000. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 28 is, met ingang van 1 April, aan den heer F. S. v. Nierop alhier, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank met dankbetui ging voor de door hem in die boedanigheid aan den lande bewezen diensten. De Koninginnen gaan den 20 April naar hier tot het brengen van hun jaarlijksch bezoek en blijven tot den 26. Te Franeker wordt in 1895 een hoofdelijke omslag geheven van f 30,178,50, zijnde 6pet. van het belast baar inkomen of 1/s pet. hooger dan in 1894. Haarlem. Den 29 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken geslaagd de dames H. E P. Mohr, J. H. M. Mohr en S. Lohr allen alhier den 30 mej. I. Eijssen, alhier. Helder. Het eervol ontslag aan den heer J. W. Hattinga Raven als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton den Helderis verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten in die betrekking bewezen. Egmond aan Zee. Voor de 3e klasse der rijks normaallessen te Zaandam slaagde mej. M. L. Pranger alhier. Fnkhuizen. Visschersdie dezen winter door ijsgang hunne haringnetten verloren, zijn uit het Snouck van Loozenfonds in staat gesteld nieuw vischwant aan te schaffen. Groet. In het eerste kwartaal van dit jaar is door ruim 70 °/0 der schoolgaande kinderen in de Rijkspost spaarbank een bedrag van f 96,89 ingelegd. De gemeente-gronden hebben bij de gewone jaarlij ksche verhuring pl. m. f 400 minder opgebracht dan in het vorige jaar. Haarlem. De heer mr. J. F. T. van Valkenburg, aftredend lid der Provinciale Statenheeft verzocht wegens zijn hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te worden genomen. De aan A. J. Campbell verleende vergunning tot op richting van een krankzinnigengesticht aan de Nieuwe Gracht alhier is bij kon. besluit van den 20 Maait ver lengd van 31 December 1895 tot 31 December 1899. Heemskerk. Den 26 is aanbesteed de bestrating van den Kuikensweg en een gedeelte Molenweg, in aan sluiting met den Rijksstraatweg, voor het eerste gedeelte aan den heer H. Duin te Beverwijk voor f 9000 en voor het tweede gedeelte aan den heer C. Rol te Uit geest voor f 2100. JLangediJk. De handel in kool bepaalt zich in de laatste dagen voornamelijk tot dien van kleinere soorten. De prijzen liepen van f 1 tot f 3. Grootere kool wordt niet druk gevraagd. De prijs blijft ongeveer dezelfde f 6 tot f 8. Voor den tijd van het jaar is er nog niet veel keu gesprek geweesttoen zij met een hoogrooden blos, die door het licht gepurperd werd met nadruk zeido »Het kind van een Poolschen vluchteling, opgeraapt van do straatzonder naam ja zonder eer zelfswant de zoon van een rebel is gebrandmerkt door iederen drop pel bloed dio hem met zijn vader éen doet zijn deze plebejeroom zal heer en meester worden van Proczna, zal de drager worden van onzen naam en mijn broeder heeten Deze woorden met bijna heesche stem uitbrengende bleef de jeugdige gravin staan en drukte de handen krampachtig tegen de slapen terwijl haar een rilling als van hevige koorts door de leden voer. »0 osprak de heer von Drach, vol bezorgd heid het hoofd schuddende, »van zoo lage afkomst! Dat is voorzeker een zwarte bladzijde in het geschied boek van Proczna hm zeer lataalmaar helaas met den besten wil niet meer te veranderen »Neen", sprak Xenia kalmer, terwijl zij de handen lang zaam liet zakken, »het feit blijft bestaan, maar een andere vraag is, of de wereld het zal vernemen. Mijne ouders hadden bijna alle betrekking met de buitenwereld afge broken, toen zij zich in vrijwillige ballingschap hierheen begaven er zijn zeer weinig ja zoo goed als geen tijdin gen omtrent ons gezin tot de onde bekenden en vrienden doorgedrongen. Wel is waar heeft deze en gene er kennis van gekregen dat papa een knaap tot zijn zoon had aan genomen maar niemand denkt anders, dan dat graaf Dynar een zijn geslacht waardige loot op den ouden stam heeft geënt. Het zou zeer gemakkelijk zijn deze gedachte te bestendigen wanneer het ons gelukte Janek vertrouwd te doen maken met het denkbeelddat hij een verre bloedverwant van ons is wiens familienaam het wegens bijzondere omstandigheden wenschelijk is ge acht geworden te verzwijgen. Na de wijze, waarop ik den Pool behandeld heb moet ik mij er op voorbereiden, dat hij alles in het werk zal stellen om mij te grieven al moest hij daarbij den angel ook in zijn eigen vleesch drukken. Ik reken allerminst op zijn ontzag voor mij en voor mijn naam en daarom moet ik hem het wapen uit de hand slaan voor hij de kans heeft het tegen mij te kool in de schuren aanwezig. Ook in uien is de handel niet vlug. De prijzen worden eer lager dan hooger Wortelen werden de laatste dagen voor f 0,75 per mud verkocht. Het weêr is voor de Langedijkersdie nog schuren vol kool hebben niet ongunstig. Oudcarspel. Gaf de gymnastiek- en schermver- eeniging „Lycurgus", van Schagen, hier voor eenige dagen eene goed geslaagde uitvoering tot opwekking van de lust bij onze jongelui om eene gymnastiekvereeniging op te richten, den 31 Maart volgde Schagen's harmoniekapel dit voorbeeld door het geven van een goed geslaagd concert in het lokaal van den heer C. Nap. De zaal was niet overvol bezetdoch de aanwezigen gaven meer malen blijken van waardeering van de schoone nummers, die de Kapel ten gehoore bracht. llrsem. De heer J. Snelten, lid van den gemeen teraad alhierheeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Schermerhurn. De weg naar liet station van de trambaan, welke geheel met keien was belegd, is voor de helft al bestraat, terwijl de andere helft dezen zomer zal worden veranderd. De boomenlaag van verschillende soort, grootte en vorm langs dezen weg, zijn op verzoek van burgemeester en wethouders verwijderd en door hen vervangen door een flinke laag ijpen boomen, zoodat ook dit gedeelte van het dorp een prettiger en boter aanzien krijgt. Herkozen tot hoofdingeland van den Schardam en Keukendijk de heer P. Smit Cz. alhier. De firma H. C. A. Thieme heeft de goede gedachte gehadhet protectledebat in de Tweede Kamer uit de Handelingen overtedrukken in een handig boekje, dat zij voor 90 cents algemeen verkrijgbaar stelt. Belang stellenden zijn daardoor in de gelegenheid gemakkelijk een en ander omtrent deze belangrijke zaak, die zoovele geesten thans beroert, nateslaan. Het Rundvee-Stamboek „Noord holland." De achttiende algemeene vergadering zal gehouden worden op woensdag, den 10 April e.k., des voormiddags te 10ll2 uur, in een lokaal van den heer Jn. Zeijlemaker, aan den Rooden Steen te Hoornter behandeling van de volgende punteningekomen stukkenverslag van den afgevaardigde naar de vergaderingen van Hollands Noorder-Kwartier,'' uit te brengen door den heer A. Kool rekening Van den penningmeester over 1894 benoeming van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding op 1 November 1895 der niet-herkiesbare leden P. Schuurman Jz. en J. Houter en wegens het vertrek van den heer K. Tensen Pz.benoeming van een afgevaardigde naar de vergaderingen van Hollands Noorder-Kwartier"; voor stel van het bestuur tot het benoemen van den heer K. Tensen Pz. tot lid van verdienste, in te leiden door den heer J. H. M. Huijgensvoorstel van hot bestuur tot het houden eener keuring van één- en tweejarige stieren, te Hoorn op de Nieuwe Veemarkt bij den heer L. de Goede, op Maandag 29 April e.k. (behoudens toestemming van het gemeentebestuur) uitreiking der prijzen, behaald bij de stierenkeuring op 28 April 1894. De Portefeuille" heeft opgehouden te bestaan en is thans opgelost in „de Kunstwereld", een week blad dat in bijna hetzelfde formaat als eerstgenoemd bladhetzelfde wilwat dit wildebevordering van de beoefening van kunst en letteren. Ook de prijs is de zelfde en de heer Taco H. de Beer die steeds aan den inhoud van »de Portefeuille" het leeuwendeel leverde, zal aan de redactie van »de Kunstwereld" verbonden blijven. Wcreldtentoonstelling Amsterdam. Blijkens achterstaande advertentie zullen worden uit gegeven premie-certificaten voorzien van 25 toegangsbe wijzen (tickets) a 50 cent. Prospectussen (met plattegrond in kleurendruk) zijn kosteloos verkrijgbaar bij de heeren de Lange de Moraaz, te Alkmaar. Velen onzer stadgenooten zullen zeker meermalen de tentoon stelling bezoeken en kunnen dan zich door inschrijving op de certificaten goedkoop toegang verzekeren. Onder het hier toegepaste ticket-stelsel (dat te Parijs in 1889 zooveel succes had) worden geen abonnementen afgegeven. Alleen door het nemen van certificaten kan men dus tot ver minderden prijs toegang verkrijgen. De kans op het trekken van eene premie geheel buiten beschouwing ge laten kosten de tickets slechts 30 cents. De assurantie ad éen millioen gulden en de bevoegdheid om niet ver langde tickets door het syndicaat te doen verkoopen geven aan de certificaten eene meerdere waarde die zij ook voor niet-Amsterdammers behouden. Bij de op den 27 te Zaandam gehouden over gangsexamens aan de Rijksnormaallessen zijn van de eerste naar de tweede klasse bevorderd de oud leerlingen der Rijksnormaallessen alhier J. L. Levert, M. E. Toepoel en P. Ooykaas alhier. keeren. Luister, oom", ging Xenia met haast nog meer aandrangdoch steeds fluisterend voortterwijl zij de kleine hand op des vrijheers schouder legde »ib weet dat papa een aan Janek gerichten brief heeft nagelaten waarin hij hem mededeelingen doet omtrent zijn afkomst, zijn naam en zijn nationaliteitde weinige regels, welke die brief kan bevatten zijn voldoende om geheel mijn toekomstig leven te vergiftigen Ik moet er een middel op vindenom dat noodlottig schrijven in handen te krijgen. Janek mag niet weten wie hij is, hij mag nietoom het koste wat het wil Het gerimpelde gelaat des vrijheers werd door een bijna wauhopigen trek als verwrongen terwijl hij zoo diep boog onder den zachten druk der maagdelijke hand, dat zijne ridderorden er opnieuw van klikkerden. »Maar Xenia! Denk eens aan! Den uitersten wil uws vadersmijn diep betreurden vriendzoo maar eigen machtig te schenden Hoe zou ik u dit schrijven dur ven ter hand stellenwelks bewaring mij als een heilige plicht op het hart is gedrnkt »Het is dus in uw bezit De brief is reeds in uwe handenzegt gij riep Xenia haar vreugde nauwelijks kunnende bedwingen. »Geef hem mij, bid ik u stel hem in mijne handen wanneer u de naam en de eer van uw dierbaarsten vriend heilig zijn, wanneer gij zijn geslacht wilt redden van een onuitwischbaren schandvlek (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2