Poolsch. Bloed, Zeven en Wegentigste Jaargang 1895. V RIJ D A G 5 APRIL. Nederland. FEUILLETON. Stadsberichten. NAT AL Y VON ESCHSTRUTH. NO. 41. Eerste blad. ALKMAARSCHE Cd li RAM. Deze Courant wordt Diasdag', Doaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,O#. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frys der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Holliorn. In de vereeniging «Denk en doe is de wenschelijkheid besproken pogingen aan te wenden ter verkrijging van eene vroegere postbestelling in den polder Waard. Thans is éen besteller voor het dorp en de buitenwijkeneen tweede besteller zou dan direct buiten het dorp moeten aanvangen. Gonoeinde vereeni ging schijnt een nieuw leven aan te vangen in korten tijd toch is van haar uitgegaan kermiswijzigingschool feestverandering en postdienstnitbreiding. Of alle ver andering verbetering zal zijn Schagen. De tweede paaschtentoonstelling van vee alhierden 3 gehoudenis uitstekend geslaagd. Heerlijk weêr begunstigde de tentoonstelling. Onder de inzendingen ter opluistering waren zeer vele, waaronder enkele bijzonder fraaie rijtuigen De geheele gemeente vlagdeterwijl op het tentoonstellingsterrein de markt plaats van hooge staken en staketsels de wimpels en vlaggen vroolijk in den wind wapperden. Er was veel volk op de been van heinde en ver gekomen om het puikje van Hollands vee te bewonderen. Tegen billijke prijzen werd het flink verkocht. Lijst~can Bekroningen. A. Rundvee. Vierjarige ossen. R, v. d. Husen Hoogezand (Groningen), le pr.; dezelfde 2e pr. Driejarige ossen. Jb. Henneman, Schagen, le pr.; deze.fde 2e pr.; P. Buis Jz., Schagen, bestuursprijs. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (afge wisseld). J. Hof, Hoorn, le pr.; A. de Ridder, Noorder IJpolder, 2e pr.; A. Schenk, Barsingerhorn, bestuursprijs. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (niet afgewisseld). J. Hof, Hoorn, le pr.; dezelfde 2e pr. Voor het beste vette kalf. P. Kok, Hensbroek, le pr.; A. J. Peeck, Schoorl, 2e pr.; J. W. van Dijk, Rotterdam, bestuursprijs. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. Driejarige rijstier. S. de Heer, Ursem, le pr.; M. Laan, Beemster,. 2e pr. Tweejarige rijstier. C. Kooy, Haringcarspel le prHk. Jimmink Zijpe 2e pr.; A. de Goede Hz., Beemster, 3e pr. Eenjarige pinks tier. J. Laan Rz., Beemster, le pr.; Chr. Oortman Gerlings, Hoorn, 2e pr.; J. Kater, Barsingerhorn, 3e pr. C. Ulelk- en Fokvee van zuiver Inlanilseh ras Voor de Beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Ja nuari 1895. W. Bakker, Beemster, le pr.; H. Spaans, Barsingerhorn, 2e pr. Driejarige melkkoe (twinter), die gekalfd heeft na 1 Jan. 1895. W. Bakker, Beemster, lepr.; dezelfde 2e pr. Voor de beste melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Jan. 1895. A. v d. Oord N. Niedorp, le pr.; C. v. d. OordBarsingerhorn 2e pr. Voor de beste gelde vaars, gedekt na 1 Nov. 1894 en minstens 4 weken drachtig. H. Spaans, Barsingerhorn, le pr., V. Bakker Jz., Wieringerwaard, 2e pr. Voor de beste k u i s p i n k. H. Spaans, Barsingerhorn le pr.; Jb. Edel Kz., Beemster, 2e pr.; F. Slot, Twisk, 3e pr D. Wolvee. Voor do boste oonschapeii met of zonder lammeien. G. H. Geerligs, Anna Faulowna, le pr.; wed. P. Vries, Schagen, 2e pr,; C. v. d. Oord, Barsingerhorn, bestuurspr, Voor de beste overhouders. Jn. de Veer, Schagen. le pr.; C. Spaans Hz., Barsingerhorn, 2e pr. Voor de beste oonschapen, van volbloed Texelsch ras, met of zonder lammeren. W. Wuis, Burg op Texel, lepr. Voor den besten ram van volbloed Texelsch ras. le pr. niet toegekend Jb. Stammes Jbz Anna Paulowna,^ 2e pr. Voor den besten ram van buicenlandsch of gekruist ïas. Jb. Henneman, Schagen, le pr.; K. A. Kaan, Wieringer- waard, 2e pr. E. Varkens. Voor de beste vette varkens. J. van der Horst Barsingerhorn, le pr.; J. M. KoelmanSchagen 2e pr., G. KossenBarsingerhorn bestuursprijs. Sehagen. Den 12 Mei zal de heer A. Hille, van Amsterdam, vroeger directeur der zang vereeniging Euterpe alhier, in deze gemeente men concert geven met een koor, samen gesteld uit bekende zangers uit Noordholland. De heer Orelio zal de solo-partijen vervullen en bovendien eenige nummers ten gehoore brengen. Westwoud. Op de algomeene vergadering van 60 afgovaardigden der liberale kiesverenigingen in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen zijn op de groslijst geplaatst de heeren Hartkamp, Enkhuizen Willinge, Heusbroek van der Steen Spanbroeken WijdenesOpperdoes. Scheriuerhorn. Benoemd tot wethouder dezer gemeente de heer E. Dekema en tot secretaris de heer J. de Leeuw. De kolonel J. Binnendijk, chef van het militair hospitaal te 's-Gravenhage, is aangewezen als voorzitter der commissie aldaar wello belast is met het genees kundig onderzoek van de adspiranten voor de Cadet tenschool alhier. Spoorweg Alkinaar-Heerliugowaard-Hoorn. De regeoring heeft voorgesteld do onteigening ten na me van de Holl. IJz. Spoorwegmij. van de eigendommen noodig in de gemeenten Heorhugowaard Obdam Span- broek° Wognum Berkhout en Hoorn voor den aanleg van een spoorweg van Alkmaar over Heerhugowaard naar Hoorn aanvangende te Alkmaar beoosten het stations gebouw en aldaar aansluitende aan den Staatsspoorweg Nieuwediep-Amsterdam die langs een te leggen tweede spoor gevolgd wordt tot voorbij en aansluitende aan het station Heerhugowaard van daar met noordooste lijke buiging in rechte richting langs Obdam, voorts in zuidoostelijke nagenoeg rechte richting tot nabij Hoorn, om aldaar ten westen van het station aan den spoorweg Zaandam—Enkhuizen aan te sluiten. Een station is ontworpen nabij Obdam en halten zijn ontworpen nabij Zuidermeer en Bobeldijkterwijl ook nog een halte zal worden gemaakt aan den Spierdijker- weg. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben zich met de ontworpen richting en de plaatsing van het station en de halten vereenigd. De door belanghebbenden ingebrachte bezwaren be treffen de doorsnijding van perceelen, afsnijding van ge meenschap, waterloozing en dergelijke. Woensdag, den 3, werd in het lokaal Harmonie" de 11e algemeene vergadering gehouden van den Al- gemeenen ÏSederlandsclien Politiehond, afdee- ling Noordholland. Te half één werd de vergadering geopend door den heer J. Terpstra, den voorzitter, die o.a. na een woord van welkom aan de aanwezigen, die door hunne tegen woordigheid meer dan anderen blijk van belangstelling gaven,°het nat, door den Bond gesticht, in het licht stelde. Het toenemend aantal leden achtte hij daarvoor een bewijs: bij de le vergadering 150, thans 381, waar van alleen 105 te Amsterdam. Door het optreden van den Bond was meer dan vroeger de aandacht op de zaak die deze voorstaat gevestigd, getuige de jongste uitspraak der Staten-Geueraal. De daarop gelezen notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd zoomede de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, waaruit bleek dat, na ontvangst en uitgave, de kas sloot met een batig saldo van ƒ41,19, gedeponeerd bij de rijkspostspaarbank. Bij de verkiezing voor 2 afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor de algemeene vergadering op 23 April a.s. werden verkozen als afgevaardigden, de heeren van Leeuwen en Trotsenburg en als plaatsvervangers de heeren Terpstra en Kloet. De heer van Leeuwen kan slechts voorwaardelijk de benoeming aannemen, daar hij door zijne drukke bezigheden wellicht verhinderd kan zijn. Het nu volgende punt van bespreking «Ontwerp-regle- ment van het hoofdbestuur", had nog al wat voeten in den aard en gaf te voorzien dat in de eerstvolgende vergadering op den 23 a. s. den afgevaardigden zeker eene moeielijke taak wacht. Zij zullen n. 1. voorstellen de vereischte veranderingen soms te verhelpen door eene andere redactie of kleine wijziging van sommige arti kelen zóó dat daarvan voor den Bond in het algemeen en voor zijne leden in het bijzonder de gewenschte ge volgen kunnen verwacht worden. Dit pnnt van behandeling gaf zooveel stofdat ten slotte de nog restende veranderingen aan de goede zorgen van de afgevaardigden werden overgelaten. Daar er te weinig leden aanwezig waren die belang hadden bij de. fondsen, vond de voorzitter goed, na een enkele opmer king, dit punt maar stilzwijgend voorbij te gaan. Yan meer gewicht bleek art. 9 het uitreiken en dragen van medaljes. Als resumé der bemerkingen bleek allen zijn het eensdat deze door den Bond gegeven en dan ook door den begiftigde gedragen en behouden moeten worden. Van groot gewicht vond de heer van Leeuwen 13) Met hoog opgerichte gestalte, de oogen stralende als van heiligen gloed, stond Xenia voor den waardigen oude, die in radelooze verlegenheid de dikke zweetdroppels van het voorhoofd wischte. De arme vrijheer von Drach was reeds jaren lang er aan gewoon, elke gewichtige be slissing over te laten aan zijn vrouw wier wil en wensch hij werktuigelijk in alles volgde. En nu zou hij zijn ei gen wil doorzetten, zich kanten tegen het verlangen van een schoon, jong meisje met onverzettelijk karakter, dat in zijn eigen huis den toon aangaf en zelfs het oordeel zijner vrouw geheel naar het hare wist te dwingen Neen, dat was eenvoudig onmogelijk. Hij wist bij erva ring dat de onverzettelijke, trotsche Xenia ten slotte altijd gelijk en haar zin kreeg, en wat zon 't dan baten eerst tegen te spartelen, waar hij toch moest eindigen met toe te geven Toch kon hij zich niet ontveinzen, dat 't vol doen aan het verlangen der gravin geheel strijdig was met zijn plicht en geweten. Lieve Xenia," waagde hij haar bedeesd tegen te wer pen, «gij beseft waarlijk niet wat gij van mij eischt, een brief te onderscheppen zonder daartoe bevoegd te zijn, mij toevertrouwde documenten te ontzegelen denk eens aan het zou mij in de gevangenis kunnen brengen 1" «Het schrijven is u door papa zonder getuigen ter hand gesteld niet waar vroeg hem do jonge gravin op hoogen toon terwijl zij de bovenlip verachtelijk op trok. (Test gamon enfantik vond het bij mijne aan komst te Proczna voor mij gereed liggen, toen ik op uwe depêche mij gehaast had aan het sterfbed te verschijnen van mijn ouden vriendDe vrijheer von Drach wischte zich opniouw het klamme zweet van 't voor hoofd. »Een aan mij geadresseerd couvert, enkele dagen voor zijn dood geschrevenbevatte een schrijven aan Janek en een aan mij gericht briefje, dat mij als een heiligen plicht opdroeg, de inliggende regelen zijnen aangenomen zoon op den dag van diens meerderjarigver klaring ter hand te stellen. Het was een bijvoegsel van het testament en moest in elk geval vóór de opening daarvan gelezen worden!" «Prachtigriep Xenia met fonkelende oogen «eene voorbereiding dus op de uitdrukking«aangenomen zoon", die den niets vermoedende anders als een donderslag uit den mond van den notaris troffen zou. Welk kwaad zou er kunuon gelegen zijn in 't vernietigen van een zoo danig documentwaarvan het bestaan slechts aan u en mij loekend is?" vroeg Xenia opkoelen toon. «De loop, dien de zaken na mijns vaders dood genomen hebben maakt het u thans ten plicht, vóór alles rekening er mede te houden met wien wij hier te doen hebben en de dwaasheden te voorkomen van iemand, wien de over ledene slechts als kind gekend heeft! Waar is de brief? Stel hem mij dadelijk ter hand, wij hebben geen mi nuut meer te verliezen «Boven in mijn cassette," sprak de raadsheer fluiste rend, terwijl hij zoo mogelijk nog meer inéénkromp. »Kom dan!" luidde haar bevel, terwijl zij hem den arm gaf en het gebrekkelijk manneke in stormpas naar het slot terugvoerde. In het kleine boudoir, dat de gravin tijdens haar kort stondig verblijf op Proczna betrokken had, heerschteeen zacht, gedempt licht. Xenia sloot de beide vleugeldeuren en trad toen haastig terng naar de tafel, op welks gladde, ebbenhouten vlakte de magere handen des vrijheers zoo oven de kleme cas sette hadden neergezetwaarin zich de volmachten af rekeningen en quitanties bevonden van het door hem tot hiertoe beheerd vermogen der Dynars. Zijn bankier had hom naar het slot vergezeld, om alles behoorlijk ten einde te brengen want vrijheer von Drach was ver standig genoeg om zich niet te belasten met dingen waarvan hij niet 't minste verstand had. De inderhaast, uitgespreide papieren lioten het eigen aardig zacht gekraak hoerendat klinkt als iets ge heimzinnigs, terwijl de bevende vingers des vrijheers den inhoud van het bronzen kistje ijverig doorzochten. Kalm maar vastbesloten duwde gravin Dyaar haar voogd op zijde, nam zelf de verschillende stukken uit de cassette en begon die met scherpen blik te doorsnuf felen. „Hier!" zeide zij, na enkele minuten zoekens een ver zegeld couvert voor den dag brengende, „hier is het Yerwijl zij dien vreugdevollen uitroep slaakte, werd haar boezem door een diepen zucht verlicht, en kon men het stuk wit papier tusschen hare sidderende vingers trillend zien bewegen. „Xenia!" sprak von Drach, haar de hand angstig op den arm leggende, met bijna weenende stem, „beloof mij vooraf, dat ge den brief onmiddelgk, na hem te hebben gelezen, verbranden zult. Wat de inhoud ook moge zijn, van het oogenblik, waarop het zegel verbroken is mag hij niet meer in wezen blijven, zoo wij ons niet willen compromitteeren „Wees gerust, oom," sprak zij, met koelen blik den verbleekten oude aanziende en medelijdend glimlachende, „u hebt mijn woord. Steek zonder verwijl een licht aan, opdat wij dit document tot asch kunnen doen vergaan Met koortsachtige haast voldeed de kamerheer aan het verzoek der gravin, die zich inmiddels in een armstoel zette en, zonder een spier van haar gelaat te vertrekken, het zegel verbrak dat door haar bijna stervenden vader op het couvert gedrukt was. Als roode bloeddroppels spatte de fijne_ lak van het wapen-zegel op Kaar sneeuwwit kleedje zij vouwde nu het papier open en las halfluid den inhoud, terwijl de vrijheer von Drach haastig zijn lorgnet opzette en achter den fauteuil kwam staan, om over haar schouder even eens van den inhoud kennis te nemen. Hoe pijnlijk hem

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1