Poolsch Bloed, No. 42 derate blad. Zeven en IVegentigste «laargang 1895. ZONDAG 7 APRIL. Buitenland. FEÜILLETON. Nederland. NATALY V0N ESCHSTRUTIÏ. ALKDIAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. S?r()s der gewone Advertentiën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BdliGId. De Kamer zette den 4 de beraadslaging voort over het ontwerp der kieswet voor gemeenteraden. Met 78 tegen 53 stemmen werd een amendement van den brusselschen afgevaardigdo Theodor verworpen. Deze afgevaardigde had voorgesteld dat dezelfde kiezers die voor de Kamer kozen ook voor de gemeenteraden zou den mogen kiezen, mits zij drie jaren in ééne gemeente hadden gewoond. Alle artikelen werden aangenomen zooals zij door de regeering waren voorgesteld. De eenige wijziging, die er in gebracht werd, was het amen- demeut-Hellepntte waarmede de regeering zich ver- eenigd had. Dit amendement bepaalde dat in de groote fabriekscentrabehalve de gewone raadsleden eenige raadsleden zullen worden gekozen door de nijverheids- en arbeidsraden. Bij de stemming over het ontwerp in zijn geheel op den 5 is het aangenomen met 90 tegen 52 stemmen 3 leden onthielden zich. Nog werd een amendement aangenomen, waarbij één stem verleend werd aan de bekwaamheidskiezers volgens de oude wet van hun 25 jaar af. Onder de verworpen amendementen was er een van socialistische zijde voorgestelddat tot strekking had om ook aan do vrouwen het stemrecht te geven. Dat voorstel werd o. a. warm verdedigd door prof. Denis hoogleeraar aan do universiteit te Brussel. In dio betrek king had hij de ondervinding opgedaan dat de vrouw gelijke bekwaamheden bezit als de manwat vlijt en nauwkeurigheid betreftstaan vrouwelijke studenten zelfs hooger. Volgens de statistiek oefenen in België 769270 vrouwen een beroep uitstaan 42000 aan het hoofd van industriëele zaken verrichten 200000 haudenarbeid drijven 111000 handel en honden meer dan 100000 zich met den landbouw bezig. Daar de gemeenteraden zich met de staatkunde niet hebben in te latenzouden de vronweu goede kiezers daarvoor zijnhare huiselijke bezigheden zonden daaaronder niet lijden. Ten slotte verklaarden zich 37 van de 107 leden vóór het amendement. BHJITSCHLAAD. Den 1 zijn te Priedrichsruhe 5780 telegrammen, bevattende 134000 woorden, ontvangen en 634 telegrammen van 58000 woorden verzonden. De keizer is den 3 naar Kiel gegaan, om tegenwoordig te zijn bij het van stapel loopea van een pantserschip waaraan hij den naam van Aegir gegeven heeft. ElïOBLAm Lagerhuis. De tweede lezing der iersche landwet is den 3 begonnen en den 5 afgeloopen. Den 3 heeft de afgevaardigde Macfarlaine aangekondigd dat hij binnen eene maand de aandacht van het Hnis zou vestigen op bet voortduren van de engelsche bezetting van Egypte en dienaangaande eene motie zou voorstellen. OOITEAfBIJK-HOMGjABIJE. Na afloop der herstemmingen voor den gemeenteraid van Weenon be- DOOR 14) VIJFDE HOOFDSTUK. Langs de breede lindenlaan klapperden de hoefslagen der snel dravende paarden en de lang verwachte reis koets kwam met zulk een vaart aanrollen, dat de vonken uit de groote kiezelsteeneu spatten. Jubelende vreugdekreten uit honderde kelen schette rende tonen der muziek en het wuiven der talrijke vanen heetten den erfgenaam van Proczna welkom op den grond en bodem zijner vaderen, thans zijn rechtmatige bezitting. Eoerloos stond Xenia onder de bogen van het gewelfde portaal en staarde met half verblinde oogen den naderende tegemoet, terwijl zij zich gevoelde als waren door een tooversprenk hare zintuigen verlamd zoodat geen enkele er van haar ten dienste stond. Werktuigelijk had zij eindelijk hare plaats bij de poort ingenomen ten einde voor het oog der wereld haren broeder te begroeten. In een met vier vurige rossen bespannen tweewielig rijtuig naderde graaf Janek Dynarfier stralende als een jonge zonnegod terwijl het geratel der wielen op 't plaveisel van het voorplein door de luide jubelkreten werd gedempt. Op zijn verheven zetel troonde hij in de uniform der gardewaarbij hij sporen en epauletten glansrijk had verdiend. Zijne verschijning was als die van den zonnegoddie op zijn zegetocht in verblin dende pracht het heelal doorvliegtglinsterend prijkte op zijn hoofd de blinkende helm, waarboven de zilveren adelaar der knrassiers zijne vleugelen uitbreidde. staat dat college thans uit 74 liberalen en 64 anti semieten. In Galicië heeft een zware sneeuwstorm gewoed de velden lagen bedolven onder één el sneeuw. PORTUGAL. Den 25 Juni wordt te Lissabon oen internationaal katholiek congres geopend dat zich met het arbeiders-vraagstuk zal bezig honden. Tweede Hamer. Den 5 was aan de orde de behandeling van het wets ontwerp tot bekrachtiging van eene overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, botrefiende den door deze Maatschappij aan te leggen spoorweg van Alkmaar over Heerliugowaard naar Hoorn. De min. van waterstaat beantwoordde nog enkele opmerkingen in het verslag gemaakt. In de eerste plaats deelde hij mede, dat de verbinding behoort te zijn een uormaalspoorweg en geen lokaal, om overladingen te voorkomen. Ook was do H. IJ. S. Mij. ongenegen exploitatie van een lokaal-spoorweg op zich te nemen, wel den aanleg en de exploitatie van een normaal spoorweg opdat alle goederen- en personentreinen in recht- streeksche verbinding met Amsterdam kannen gebracht worden. Waar mogelijk, zal de regeering intnsschen voort gaan den aanleg van lokaal-spoorwegen te bevorderen. Wat betreft de afrekening van het door de provincie Noord- Holland gegeven voorschot, daarvan zal nauwkeurig aan- teekening worden gehouden. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna volgde de interpellatie van den heer De Savornin Lohman, omtrent eene wijziging, gemaakt in art. 93 van de politie-verordening van do gemeente Leeuwarden van 8 Augustus 1893; en voorts omtrent de rechtsveiligheid in die gemeente. Na de pauze werd het wetsvoorstel Hartogh met alge- meene stemmen aangenomen, - dat eenige kleinigheden veranderd waren. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, do verdediging van het wetsonwerp voor de Eerste Kamer der Staten Generaal optedragen aaa den heer Hartogh en op voorstel van den heer Hartogh, mede aan den heer Pijnappel, voorzitter der commissie van voorbereiding. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Nu op de Scaatsbegrooting voor 1895 een zeker bedrag is toegestaan voor rijwielen ten dienste der Rijks veldwachters heeft de minister van justitie aan den Algemeenen Nederlaudschen Wielrijdersbond verzocht een deskundige aan te wijzen voor de te leveren machines. De heer E. Netscher te Rotterdam is daarvoor aange wezen. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot dijk graaf van het Ambacht van West-Friesland, genaamd In vliegende vaart kwam het vierspan aangereden tot bij de trap van het terras, waar zij met een forschen rnk tot staan werden gebracht. Graaf Dynar wierp den achter hem zittenden rijknecht de tengels toe, richtte zich op en wuifde met de zweep Xenia groetend toe, om daarna alle omstanders met een vriendelijken lach te be danken voor de hensche ontvangst. »Wees allen harte lijk van mij gegroet, mijne getrouwen van Proczna!'' sprak hij luid en helderen opnieuw weergalmde het schijnbaar eindelooze hoerahgeroepterwijl de menigte gelijk een veelbewogen zee naderdrong om het rijtuig. Als betooverd door de ridderlijke schoonheid van hun jeugdigen gebieder hieven allen de hand op en aanstonds regende het bloemen en bloesems over den zoo hartelijk gevierde. Eerst toen dat was afgeloopenkwam het tweede rijtuig met den notaris en de rechtsgeleerden het plein oprijden. Bijna onbeweeglijkbleek en kond stond Xenia's hooge gestalte nog altijd op de eenmaal door haar ingenomen plek half verbaasd neerblikkende op den Pool. Zooals hij daar thans nadertradhad zij zich niet voorgesteld hem weer te zien. Als de aanraking van een kille hand werkte zijn aan blik op haar gemoed. Zij gevoelde het thans diepzij had inderdaad het spel verloren. Het vreemde nietige takje had zich reeds vereenzelvigd met den trotschen stamdie zoo diep in Duitschland's bodem geworteld was. Maar in de aderen van hemwiens hoofd zoo fier ge kroond word door den Dnitschen adelaar, stroomde toch nog steeds geen ander bloed dan het Poolsche. Niemand zou thans gelooveudat deze zelfde jonge man eens in lompen gehuld op den steenen vloer van dit onde slot gelegen had niemand zou zelfs in de verte vermoedendat dit edelfijngevormd gelaat gebrand merkt was door den vaderkus eens mnitelings. Niemand weetniemand vermoedt het dan Xenia alleen en Xenia zal het nooit vergeten. "Zou hij wellicht zoo waagde zij het in een oogen- blik van bange vrees zich af te vragen, »zou hij,°die thans graaf Dynar heet en bezitter is van millioenen, die Schager- en Niedorperkoggen de heer D. van der Stok en tot heemraad voor den polder de Zeevang de heer J. de Boer Willemszoon. Blijkens nadere te 's-Gravenhage ontvangen berichten is de heer mr. W. K. Baron van Dedem gestorven aan bloedvergiftiging tengevolge van hevige koortsen. Op zijn vtrlangen is hij te Calcutta begraven. Berkhout. Den 31 Maart en 1 April j.l. werd, op initiatief van het departement der Maatschappij tot nnt van 't algemeen eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen, in vrijen tjjd vervaardigd, die, als men niet in onderdeelen wil tredenals goed geslaagd mag be schouwd worden. De dames van Berkhout hadden het leeuwenaandeel der inzendingen voor hare rekening ge nomen. Het is niet gemakkelijk, en zon te ver leiden, om alles in bijzonderheden na te gaan, te meer daar in den catalogus alleen de namen der inzenders en niet de ingezonden voorwerpen waren vermeld wat wel zijn oorzaak hierin vinden zal, dat de commissie met beperkte geldmiddelen te kampen had. Wij stippen dan ook slechts enkele zaken aan, als een schoorsteenmantel, door J. Klok vervaardigd, die aller aandacht trok en met den len prijs werd bekroond. Vervolgens twee theebladen waarop, van postzegels, een boom met takken was aan gebracht ingezonden door de dames A. VisserSwaag en D. Bramer, en die een len en een 2en prijs verwierf. Ook was er een ijzeren poort in miniatuur, van P. Blok ker, die ieders bewondering wekte vervolgens eene net uitgevoerde teekening op 1/50 der ware grootte van eene noordhollandsche kaasfabriekgeschilderd marmer en mahoniehout, van eeu 18jarigen inzender C. Schmidt, zeer natuurlijk nagebootstzoodatbij goede leidinger wel iets van dezen jongen man te verwachten is. Met den beer Pijperdie een woord tot opwekking sprak mag erkend worden dat deze eerste poging van de tentoonstellingscommissie goed geslaagd mag heeten. Moge een volgend maal het mannelijk geslacht daaraan een ruimer aandeel nemen. Een woord van dank komt toe aan de commissieleden, do hoeren D. Slagter Fz., R. Visser Lz., J. Mol Jr J. Niorop J Mz., P. Stapel Sz., A. Boxman en J. Koster' Jz., die deze zaak zoo goed hebbeu in elkander gezet. Het is zeker geen gemak kelijke en benijdenswaardige taak, die van eene regelings commissie doch ook de juryleden hebben bij de kenze nit zoovele fraaie voorwerpen een moeieljjken arbeid gehad. Krommenie. In 't »Heerenlogement werd dezer dagen bet 50-jarig bestaan der afd. Wormerveer van 't Ned. Onderw. Genootschap op feestelijke wijze herdacht. De zaal was met planten eenvoudig, maai netjes versiord en de aanwezigen hadden eon genotvollen avond. Onder leiding van den heer H. J. Garvelink die als ceremo niemeester optradwerden verschillende voordrachten gehouden, die veel bijval vonden. Onder de aanwezigen bevond zich ook het eero-lid, de heer Akkerman, rustend onderwijzer, vroeger hoofd der school te Knollendam. Aoordscharwuude. Den 4, des namiddags om streeks 2 uren verbrandde de zuurkoolfabriek van de heerea Verburg en Brinkman. Alles was tegen brand schade verzekerd. in het verkeer met de groote wereld geleerd heefthoe giftig de tong der menschen zijn kan hoe snel en licht vaardig een oordeel wordt uitgesproken over andeien zon hij straks zijne millioenen vrijwillig afstaan en de' kroon die hem siertvan het hoofd nemen IJdele waan Al is het karakter eens menschen vast en onwrikbaar als een rotsal bezit hij den moed om zelfs den dood te tarten en al stuiten de mokerslagen van het woord op hem af als op een stalen schild°hij blijft mensch en heeft als ieder sterveling een kwetsbare plek waar hij te treffen is. Janek is jong en ij delook hem kleeft de vleeschelijke zwakheid aan ook hom maakt de gouden keten tot een slaaf van het geldhoe dapper ookhij zal den moed missen om vrijwillig op doornen te treden waar het hem vrijstaatden vo9t te zetten op den nek zijns naasten. Ook Janek is en blijft mensch en niets menschelijks is hem vreemd ook hij moet bnigen voor de openbare meening. Wanneer hij straks den brief leest, die de zonnegod doet neertuimelen van zijn hemelbaan zal hij alles in het werk stellen om de teugels die aan zijn hand dreigen te ontglippen des te vaster te hondenhij zal zich angstig vastklemmen aan zijn zegekar en zwijgen. Alles zal goed gaan. Het koekoeksei zal zich rocht thuis gaan gevoelen in het vreemde nest, en gravin Xenia Dynar zal de hand op het armelijdende uart drukken en den indringer dulden. Maar ook slechts duldenWettig erkennen zal zij den Pool nimmer, nooit hem haars ge> lijke achten. Eensklaps wordt zij door het luid gerinkel van sporen nit hare overpeinzing gewektterwijl de glans der zilve ren adelaarsvleugelen haar de oogen doet schemeren. Zij is thans verplicht die oogen op te heffen om haren broeder in 't gelaat te zien. Zelden slechts heeft zich de blik van andere dan Dnitsche mannen op haar gevestigd en thans vindt zij dien van den Pool op haar neerge slagen Ja, daar stond hij voor haar, slank en rijzig als de denneboow die nevens hem prijkt met vlaggen en vaandels.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1