Poolsch Bloed, 1895. 10 APRIL. WOENSDAG Buitenland. Nederland, FEUILLETON. No. 43. Tweede mad. Zeven en Negentigste Jaargang NATALY VON ESCHSTRUTII. COURANT. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar ƒ0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3 BELGIE. De liberale Vlaamsche Bond heeft beslist, dat de kinderen geen fransch behooren te leeren vóór hun tiende jaar. Van verschillende zijden wordt gemeld dat aan het buffet der Kamer geene cognacjes meer zullen worden ver strekt. Het clerical© Handelsblad van Antwerpen meldt, dat deze maatregel wel moest worden genomen omdat de afgevaardigden zooveel gebruik van cognac maakten, dat in zes weken tijds 300 kan geschonken werd. ENDELAND. Bij een brand in een der volkrijkste wijken van Londen zijn vijf kinderen in de vlammen omgekomen. Brltseh-Indie. De engelschen joegen den 6 bij het naderen van de Swat 5000 man op de vlucht en trachtten hun den weg te versperren. De kavallerie deed een uitval; de vijand verloor daarbij 1200 man en een dertigtal vluchtten in het gebergte. De vijand trok zijne macht aan genoemde rivier bijeen ten einde den engelschen den overtocht te beletten. Den 7 had de overtocht over de rivier plaats. De bengaalsche lanciers vielen op den vijand aan, die honderd dooden verloor. Thanna, een der forten van Umra-Khan, is genomen. De verliezen der engelschen waren onbeduidend. FRANKRIJK. De commissie uit de Kamer heeft zich met algemeene stemmen verklaard tegen de gerech telijke vervolging van den oud-minister Raynal, wegens de door hem met de spoorwegen gesloten overeenkomst. Senaat. Den 5 vroeg de heer Lamarzelle opheldering omtrent de afrikaansche kwestie. De minister van buitenl. zakenHanotauxzeide, dat de besprekingen in het engelsche Lagerhuis hem verrast hadden omdat tegen woordig langs diplomatieken weg onderhandelingen wer den gevoerd over deze kwestie. Hij voegde er bij dat Frankrijk de bewering van de Niger-maatschappij be twist. Wat den Boven-Nijl aangaat, zeide hij, de Sultan en de Onderkoning van Egypte zijn daar de wettige meesters. Engeland moet aangeven tot hoe ver zijn ge- biedskring en die van Egypte looptzoolang dat niet gedaan is weigeren wij onze toestemming en behouden wij ons vrijheid van handelen voor. Doch nu heeft de britsche regeering, op onze uitnoodiging om zich te ver klaren, de besprekingen afgebroken. Beweringen als die, welke in het Lagerhuis zijn verkondigd, zouden een over eenstemming onmogelijk kunnen maken. Wanneer de tijd zal gekomen zijn om definitief het lot dezer gewesten vast te stellen, zullen wij de rechten van den Sultan en den Onderkoning verzekeren en aan ieder het zijne toe wijzen. Frankrijk en Engeland zullen daarvoor een for mule weten te vinden, RUSLAND. De gewezen minister van financiën Wyschniegradski is den 6 des nachts te half een over leden. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 75 tegen 54 stemmen besloten tot de oprichting eener Bondsbank. VEREEIICcDE STATEN. Den 5 des morgens heeft te Nieuw-Orleans eene ontploffing plaats gehad in een koffiehuiswaarbij vijftien personen gedood en ver- scheidenen gewond zijn. Die ontploffing wordt toege schreven aan de leden van het italiaansch geheim ge nootschap Mafia. De eigenaar van dat koffiehuis, een franschman had in een twist een der italianen gedood. Zijne makkers lieten uit wraak het gebouw in de lucht vliegen. Onder de dooden was de eigenaar met zijne vrouw en kind. JAPAN. Een telegram van den 3 van generaal Nodzoe, den bevelhebber der japansche troepen in Mant- sjoerije, bericht, dat de chineezen op een troepje japan- neezenmet een witte vlag uitgezonden om aan het chineesche leger de sluiting van den wapenstilstand te melden hebben geschoten zoodat zij onverrichter zake moesten terugkeeren. Generaal Nodzoe zegt te twijfelen, of de chineezen in Mantsjoerije wel iets van den wapen stilstand wetendaar hunne troepen dezelfde houding blijven aannemen. Voor het verbouwen der school te Middelie ge raamd op f 8775, was van zes inschrijversdeheerP.de Groot te Purmerend voor 8738 de laagste. Gedurende 24 uren in de afgeloopen week werden langs het grensstation Rozendaal naar Belgie verzonden 1360 stnk3 veeeene waarde vertegenwoordigende van 154.000. Zulk een groet aantal werd nog nooit be reikt. In de provincie Groningen zijn door de remonte commissie drie paarden aangekocht, één voor 400, één voor 450 en één voor f 500. Do Arnhemsche Tramwegmaatschappij keert over 1894 58/10 pet. dividend uit, na afschrijving van ƒ9610.52. Te Harlingen wordt over 1895 pet. van het belastbaar inkomen geheven. De Deli Batavia Maatschappij, gevestigd te Batavia, keert over het oogstjaar 1893 (boekjaar 1894) 62 pet uit, nadat de reserve met 165,669 verhoogd was Uit het verslag der Vereeniging van neder], steen fabrikanten over 1894 blijkt, dat in 1894 vervaardigd werden 653.815 500 steenen of 142.085.000 minder dan in 1893. Te 's-Gravenhage zijn voor de nuttige handwerken 271 dames geslaagd en 131 afgewezen. Bij kon. besluit van den 4 is de heer Willy Martens, kunstschilder te 's-Gravenhage en regeeringscommissaris voor de wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1894 ge houden benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Den 5 des avonds is in de buurtschap Brunnepe bij Kampen de van hout gebouwde hooiperserij van Jan DOOR 16) Maar behalve dat is er in de wijze waarop hij de hof kringen beoordeeltiets wat haar verontrust. Blijkbaar heeft hij veel in die kringen verkeerd en terdeeg achter de schermen gekeken. De gebreken en foutendie hij zoo onbarmhartig geeseltbestaan inderdaad dat valt niet te loochenen doch in elk geval is het dwaas van graaf Dynar zijns gelijken zoo zonder genade door te halen en dat nog wel in tegenwoordigheid van lieden, die allerminst gerechtigd zijn er over me6 te spreken. Alweder een bewijs, denkt Xenia, terwijl een verach telijke trek hare lippen plooitdat de appel nooit ver van den boom valtde adelaar die zoo aristocratisch prijkt op den blinkenden helm is slechts een masker waarachter de gewaande graaf het bruisen van zijn Poolsch bloed tracht te verbergen. Xenia vermijdt met opzet het woord persoonlijk tot Janek te richten doch mengt zich slechts nu en dan in het algemeen gesprek om een of andere scherpe op- of aanmerking ten beste te geven. Janek echter spreekt tot haar met even veel losheid en vrijmoedigheid als tot de overigen ja waagt het zelfs den hem toegekaatsten bal met ruwe handigheid op haar terug te werpen en hare opmerkingen in een bespottelijk daglicht te stellen. Nog nooit in haar leven werd Xenia door iemand met zooveel onverschilligheid behandeld als door dezen PoolEn ook gravin Xenia heeft a)s alle stervelingen een zwakke zijde in haar karakter. Janek heeft haar volstrekt niet openlijk beleedigd doch zij voelt zich niettemin diep gekrenkt gelijk eens in den tuintoen zijn karwats haar handje striemend trof. Onwillekeurig komen haar uit den nood- lottigen brief haars vaders deze woorden in de gedachte iwanneer misschien een inniger gevoel dan dat van broe der zich openbaart in uw hart'', en terwijl zij hem van ter zijde aanzietis 't haar bij die gedachte als moet zij luid in lachen uitbarstenhoewel zij tegelijk het handje krampachtig om den elpenbeenen voet haars bekers klemt. Hoe zou ooit deze Pool het durven wagen den blik tot haar op te heffen Ha, dat «meer dan broederlijk gevoel", zij zou het vertreden onder de voetenzoo het zich ooit mocht openbaren Doch Gode zij dank schijnt zulk een waanzinnige ge dachte hem nog niet in 't brein te zijn opgekomen, maar hoe zou dat ook mogelijk zijn Hij weet immers niet beter of zij is zijn eigen zuster; geen flauw vermoeden heeft hij er vandat gravin Xenia De reeks dezer gedachten wordt afgebroken door het luid geklank van bekers vrijheer von Drach heeft den erfgenaam van Proczna op zijn vaderlijk erfgoed welkom geheeten. Janek verheft zich van zijn zetel en loopt om den disch heenten einde met de schuimende champagnekelk de gastvrouw ridderlijk te begroeten. Xenia neemt hem van 't hoofd tot de voeten op, doet haar beker den zij nen even aanraken en plaatst dien vervolgens zonder den rand zelfs aan de lippen te hebben gebrachtweer op tafel. Janek verwijdert zich niet, maar blijft in afwachtende houding staan terwijl bij zijn vlammenden blik dreigend, maar tevens waarschuwendop haar gevestigd houdt. Hij boog het hoofd tot dicht bij het hare en fluistert haar toe: »Wilt ge mij op zulk een onbeschaamde manier in 't bijzijn van deze vreemde menschen smaad aandoen Haar goudblonde lokken raken bijna zijne wangen aan, terwijl zij ten antwoord op hare beurt fluistert »Als ge er mij toe tartzeker Op deze woorden volgt een zoo hoorbaar lachen dat de goede von Drach niets beters weet te doen dan er hartelijk mede in te stemmen terwijl hij tegelijk zijn beker met luiden klank tegen dien van Janek doen aan- Slager met eene groote massa geperst hooi verbrand terwijl het behouden gebleven hooi door het water zijne waarde verloren had. Den 6 des morgens is beneden de spoorwegbrug bij Kuilenburg gezonken het schip De hoop van Lienden, schipper Aart van Alphenuit Liendengeladen met steenen de schipper en zijn knecht konden zich in tijds redden. Den 6 des namiddags is te Nieuwolde de nieuwe boerderij van den heer B. Dallinga afgebrand waarbij drie paarden veertien koeien en eenige varkens in de vlammen omkwamen. Den 6 des avonds is in de schuur van een molenar te Gasseltevens tot bakhuis dienende, brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam dat binnen korten tijd het gebouw met tien varkensden oogst en alle landbouw gereedschappen een prooi der vlammen werd. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 2 is de 80jarige heer F. Beudeker, directeur der gemeente-inrichting voor stadsbestedelingen alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De arr. rechtbank alhier heeft den 6 zoowel Henriëtte Johanna Momber als Hendrik Frederik Coelman, in zake den te Bussum gepleegden moord, schuldig verklaard aan doodslag, zonder vooraf beraamd opzet, maar in vereeni ging gepleegd en overeenkomstig den eisch veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Aan Coelman is boven dien voor het leven het recht ontzegd om bij de militaire macht te dienen. De diefstal werd niet bewezen geacht zij werden daarvan vrijgesproken. Bij eene huiszoeking door de justitie in de woning van den kleermaker H. A. ScheerderEgelantiersgracht 86 verdacht van het maken van valsch zilvergeldis ge bleken dat dit vermoeden gegrond wasverscheidene voorwerpen en werktuigen dienstig om valscb geld te maken, werden in beslag genomen en hij aangehouden. Den 5 heeft zich alhier, op uitnoodiging van den burge meester, eene commissie gevormd van ongeveer 30 leden, waaronder d6 voorzitters van verscheidene groote Werk- liedenvereenigingen, om aan generaal Vetter en in dezen aan het indische leger eene hulde te brengen wanneer hijna zijne terugkomst in het vaderland Amsterdam bezoekt. De Nederl. Grootboekbank alhier keert over 1894 111/i pet. dividend uit. De inschrijving op de aangeboden 200000 certificaten der Hotelwezen-tentoonstelling is den 6 niet volteekend. Aan de stakende meubelmakersgezellen wordt bij door de patroons onderteekende advertentie bekend gemaakt, dat zij hen beschouwen als hebbende hun o n t slag genomen; dat, mitsdien op den 10, van 's morgens 8 tot 's namiddags 4 uren het gereedschap van de werk plaatsen moet worden gehaald op zoodanige wijze als elke patroon zal bepalen en dat het gereedschap van die gezellenwelke in gebreke blijven aan het voornoemde te voldoen van de werkplaatsen zal worden verwijderd. Broek op Langedijk. Beroepen bij de geref. kerk alhier A. H. Knik te Putten op de Veluwe. komen met de woorden »ge weetbeste Janek hoe zjj aan deze onhoofsche gewoonte een hekel heeftaan 't hof klinkt men immers niet Janek bleef, wonderlijk genoeg, volkomen kalm. »Aan 't hof laat men veelbeste oom", sprak hij schouderophalend, »wat men doen, en doet men veel wat men laten moestmaar aan 't hof gaat alles werktuigelijk en op de maatdaar dansen ze zooals de marionetten op de muziek van den speelman. De hemel zij echter gedanktdat hierop uitzonderingen gevonden worden die zich moedig mengen onder deze tooneelpoppen om met zelfstandige gedachten in het brein en een rijzweep in de handdat terrein van verouderde grappen en grillen te zuiveren 1" Na dit gezegd te hebben nam de jonge luitenant weer op zijn zetel plaatsdon blik van Xeniadie hem vol bitteren wrevel aanzagkalm beantwoordende. Zijt gij zelf wellicht een van die uitzonderingen, die op het bedoelde theater den hansworst willen spelen vroeg zijden kanten zakdoek tegen de spotachtig ge krulde lippen drukkende. De erfgenaam van Proczna was bezig een stuk gebraad op zijn bord te leggen en scheen aanvankelijk al zijn aandacht te wijden aan de ontleding daarvan. »Ja juist, mijn wakkere amazone", sprak hij kalm, sik heb mij zelf een grootsche taak gesteld en ik hoop die te gelegener tijd te volbrengen. Gij kunt niet genoeg beseffen hoe noodig het is eens flink den bezem te ha len over de stof die in de zalen der hooggezetenen opstuift en hun de oogen verblindtde onnoozelendie zoo licht van hun hooge zitplaats een vrijer en ruimer blik kon den hebben op den omtrek maar den moed missen om te raken aan de overlevering en krampachtig vasthouden aan oude grillen die hun het uitzicht benemen." Met vasten fleren blikhet hoofd trotsch opgeheven zag Janek de tegenover hem zittende jonkvrouw uitda gend aan terwijl hij voortging»Er behoort in elk geval veel moed en veel zelfverloochening toede door u be doelde rol te spelen maar ik hoop beide eigenschappen in genoegzame mate te bezitten en weet reeds bij erva-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5