Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Haarlem. Van de 112 adspiranten, die zich voor de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier als leerlingen voor den cursus 1895—1899 aanmeldden, zijn 4 genees kundig afgekeurd terwijl negen zich om verschillende redenen terugtrokken. Onder de 21 geslaagden komen voor H. Dankelman alhier, H. 0. van Heerikhuizen te Lutjewinkel, R. Kuiper van Warmenhuizen, N. 0. Meijer Drees van Dirkshorn, F. Messchaert van Schellinkhout, R. Pijper van Hoogwoud en C. Rab van K o e g r a s. Spanbroek. Onder de veestapel van den land bouwer C. Dikstaal te Obdara is besmettelijk mond- en klauwzeer uitgebroken. Warmenhuizen. Wat 'n veranderingen in korten tijd en welke zullen daaruit volgen Onze oudste timmer- zaak verdween onder den hamer en op de plaats waar vele jaren boor en zaag welvaart aanbrachten zullen 2 nieuwe gebouwen verrijzen, uit een waarvan ons, al wat zoet en smakelijk is in den vorm van koek en brood zal aangeboden worden, terwijl een rustend burger daar naast zal wonen. De voor 4 jaar gebouwde vleeschhou- werij is heengegaan en als particulier woonhuis verhuurd (vooral omdat wij alle weken geen heele koe aan kunneu) en onze sigarenfabrikant, op wien wij sedert eenige maan den onze hoop hadden gevestigd, is eveneens naar elders gegaan. Een metselaar gaf den strijd op en toog zuid waarts, een herbergier brak op en werd weer boer. Hui zen en land wat hier ook niet dikwijls voorkomt (maar wat zal de toekomst geven kwamen bij veiling in andere handen en de 80jarige koster en voorzanger bij de herv. gem. zal binnenkort, op zijn verzoek, door een ander vervangen worden een en ander geeft beweging en discours. Het laatst verschenen nummer van 6 April van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen waarvan een abonnement tevens eene verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij eene soliede Maatschappij met zich brengtbevat o. a. De Marker bruiloft op 't ijs; kleine wereldkroniek; Ridders der Militaire Willemsorde 4e klasse voor zoo ver bekend nog in leven in chronische volgorde ge plaatstgeïllustreerde parlementaire kroniek; «Onze mariniers"; mr. W. K. baron v. DedemT. TalBis marck en de Duitsche Rijksdaggeneraal Booth We reldtentoonstelling van het hotel- en reiswezen te Amster dam enz. Ook zijn ad 10 ets. afzonderlijke nummers verkrijgbaar. Zitting van 5 April. R. v. d. M., Broek op Langedijk, Art. 427 Wetb. van Strafr., vrijgesproken. L d. J., Schoorl, strooperij, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. R., St. Pancras, J. K., Heerhugowaard, Art. 424 Wetb. van Strafr., ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. M. G., Egmond aan den Hoef, prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. W. Jz., Egmondbinnen, zich in het veld bevinden met strikken, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. St., Egmond aan den Hoef, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee I. Zw. Ez., konijneudelven en poging om wild te be machtigen, 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. G. V. Cz., C. BI. Jz., J. Gr. Jz., H. Zw. en P. Sch. Gz., konijneudelven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. G. V. Jz., A. d. Gr. Kz,, A. Zw. Jz. en E. Zw. Jz., strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. K., de Rijp, pol. overtr. aldaar en te Alkmaar, 2maal f 0,50 boete of 2 dagen hecht. AlRn Alkmaar Tr. K., Art. 131 pol. verord. Alkmaar, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. Sn., dronkenschap bij herb., 4maal 3 dagen hecht. A. v. d. L., dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. KI. O., B. H. V. en A. v. d. L., Art. 140 en 141 pol. verordening Alkmaar de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. J. Sch., Heiloo, dronkenschap, 5e herh., 7 dagen hecht. ring welke gemeenplaatsen men van buiten moet kennen om als medespeler op dit draken-tooneel te worden opge nomen. Niet tegen koninklijk of keizerlijk gezag trek ik te velde maar alleen tegen het onkruid dat die konings- schepters en keizerskronen omwoekert Wederom ging bet antwoord der gravin vergezeld van een luiden spotachtigen lach. »Ge spreekt slechts over uw rol en de reusachtige taak die gijmet bezem en rijzweep gewapend u hebt voor genomen te voleindigen maar gij vergeet geheel en al de mogelijkheiddat men u met rijzweep en al wel eens van het door u te zuiveren tooneel zou kunnen wegjagen. Aan die mogelijkheid hebt ge zeker nog nooit gedacht «Daar laat ik het gerust op aankomen", antwoordde graaf Dynar op zijne beurt hartelijk lachende. »Wanneer ik de bergen, die ik wil verzetten, met zooveel geweld aanvatdat de steenbrokken op de omstanders neerko men zal ik het verdienen dat zij zich woedend keeren tegen zulk een dolleman. Doch wanneer ik «homoeopa- thische" middelen gebruik en het gif zelf tot tegengif doe dienenzal het mij gelukken mijn tegenstanders eerst bedektelijk de wapens uit de hand te slaanom eerst daarna openlijk op te treden Wanneer dien lieden niets overbljjftwaarmede zij mij kunnen aanvallen zal het hun niet mogelijk zijn mij te verjagen daar zij immers de kloekheid missen om bij gebrek van wapenen van hunne handen gebruik te maken. Daarommet moed vooruitflink gewaagd is half gewonnen 1" In één teug ledigde Janek den vollen beker dien hij onder het uitspreken der laatste woorden, schuimend van den edelen champagnewijn, hoog had opgeheven. Een overmoedige glimlach plooide zijn lippen terwijl het blanke voorhoofd bijna verblindend afstak bij de ietwat donkere tint zijnor wangen. Xenia wistdat men hem het type noemde van onge wone, mannelijke schoonheid, dat de dames der residentie belachelijk gaarne in het gezelschap van den wispelturigen spotter waren. Doch die gedachte deed haar de lippen slechts te verachtelijker plooien en te meer smadende koel heid leggen in den blikwaarmede zij hem aanzag. Uitgeest. Getrouwd: 3 Mrt. Pieter Yoorthuizen en Cornelia van der Meulen. 24 Marinus Bal en Geertje Kooij. Geboren: 3 Mrt. Margaretha, d. van Jacob de Graaf en Johanna Breeuwer. Agatha, d. van Jan van der Vegt en Trijntje Admiraal. 4 Dirk Meiand, z. van Dirk Meiand Wintersteijn en Grielje Bakker. 5 Trijntje, d. van Pieter Bak en Maria Docter. 13 Alida, d. van Pieter van der Eng en Petronella Lute. 14 Grietjed. van Cornelis Deijle en Petronella Weijpers. 18 Geertruida, d. van Jan van der Eng en Maria Tromp. 19 Maria, d. van Klaas Daan en Grietje Welboren. 23 Kaatjo Helena, d. van Salomo van Thijn en Eli sabeth Portuin. 24 Neeltje, d. van Cornelis Schenk en Grietje Bruin. 30 Catharinad. van Cornelis Goedhart en Antje Castricum. Overleden: 9 Mrt. Petronella Plooijer, wed. van Cornelis Rol, 38 j. 12 Cornelis, z. van Cornelis Brandjes en Maria Lute, 2 m. 19 Jacob, z. van Jacob Boschman en Aagje Blok ker, 1 j. 21 Margaretha Elisabeth, d. van Arie Ligthart en van Guurtje Dekker, 5 m. 24 Gerrit, z. van Teunis Rozemeijer en Jacoba Win kel, 7 j. 26 Jansje, d. van Engel Visbeen en Guurtje Rijs, 12 j. 27 Jacobus, z. van Hendrik Jan Smeenk en Elisje Kamerbeek, 7 m. Eemaie, d. van Adolf Star- reveld en Maartje Landsman, 23 j. 29 Pieter Groot, wednr. van Trijntje de Jong, 54 j. 31 Cornelis, z. van Johan Jacobus Pieter Dibbets en Dieuwertje Berghuis, 12 w. Akersloot. Geboren: 5 Mrt. Catharina, d. van Cornelis Zuurbier en Catharina de Goede. 13 Adam Petrus, z. van Ariën Stuijt en Catharina de Wit. 16 Kornelis, z. van Jacobus Jonker en Trijntje van 't Hoff. 19 Hiltje, d. van Rinse Hoekstra en Jantje Eppinga. 21 Neeltje, d. van Klaas Marrees en Guurtje Smit. 22 Jacoba, d. van Cornelis Zijp en Trijntje Kuiper. 27 Maria, d. van Willebrordus Kruijenaar en Aagje Bruijn. Overleden: 8 Mrt. Geertruida Groen, echtgen. van Anton van der Eng, 48 j. Harlngearspel. Ondertrouwd: 29 Mrt. Pieter Rempt, Winkel, en Jansje Bruin, alhier. Geboren: 3 Mrt. Gerardus, z. van Pieter Groen en Antje Kruijer. 6 Willem, z. van Cornelis Zijdewind en Trijntje Gouwen. 10 Cornelia, d. van Pieter Blankendaal en Aafje Hof. 17 Dieuwertje, d. van Johannes Bartholomeus Boekei en Elisabeth Groot. Geertruida Maria, d. van Dirk Groothuizen en Trijntje Smit. Overleden: 3 Mrt. Gerrit Bakkor, echtgen. van Aagje Bruin, 69 j. 11 Gerardus Groen, 8 d. 14 Marijtje Stroet, echtgen. van Theodorus Petrus Gieling, 44 j. 17 Johannes Broersen, 9 m. 25 Eva Maria Poland, 6 m. «Uwe droomen voor de toekomst zijn schoon en fan tastisch", hernam ze, «en zouden nog veel belangwekkender wezen voor een geneesheer, dan voor iemand, die van zulke buitensporige zielsaandoeningen geen begrip heeftIk kan slechts de hoop voeden dat gij op den weg die met een enkele schrede van het verhevene tot het belachelijke brengt, te goeder uur tot staan zult worden gebracht door het gevoel wan eer en plicht, dat u als krijgsman toch wel nooit geheel zal begeven." »Ge denkt dus, dat ik officier blijf?" vroeg Janek, het hoofd opheffende, terwijl hij haar met een glimlachend, bijna uitdagend gelaat kalm bleef aanstaren. »Den diplomaat, niet minder dan den militair, zijn perken gesteld, waarbinnen hij zich op moreel gebied heeft te bewegen!" antwoordde Xenia blijkbaar geërgerd. «En wanneer ik nu eens verkoos die perken te over schrijden, en zoowel van den uniformjas als van den vrijen toegang tot de hoven gebruik te maken, wat dan?" De vrijheer von Drach zag op 't hooren dezer laatste woorden op van zijn fraai beschilderd bord, dat hij gedu rende de laatste oogenblikken in zijne verlegenheid tot het voorwerp zijner beschouwing had gemaakt Ook de andere heeren lieten voor een seconde mes en vork rus ten, om een steelschen blik te werpen op het bleeke aan gezicht der gravin. Maar het voorwerp dezer vluchtige beschouwing bleef met fier opgeheven hoofd en waardige houding volkomen kalm en antwoordde: »Id dat geval zullen mij, na de proef die ge zoo even van uwe talenten hebt afgelegd, uwe verdere voornemens in voldoende mate onverschillig zijn, om uwe mededeelingen daaromtrent eerst bij een volgende gelegenheid te vernemen. Vaak gebeurt het", dus ging zij met zegevierenden blik voort, »dat een enkel oogenblik de fraaiste plannen voor de toekomst in duigen doet vallen en het kaartenhuis der schoonste voorspie gelingen in één doet storten. Wacht dus met uwe mede deelingen tot morgen, misschien brengt de nacht een goeden raad 1" En zonder gebruik te maken van het dessert, dat een bediende haar op een zilveren blad aanbood, wendde zij Bergen. Geboren: 3 Mrt. Gerardus Bartholomeus, z. van Nicolaas Leek en Johanna Maria Boon. 16 Cornelia, d. van Jan Bruin en Grietje Bruin. 20 Cornelis Jozephus, z. van Johannes Beekman en Anna de Vos. Overleden: 16 Mrt. Geertje Komen, wed. van Wijbrand Winder, eerder van Gerrit Brammer, 60 j. 31 Trijntje van Westrop, echtgen. van Willem Wokke, 51 j- Heerhugowaard. Getrouwd: 10 Mrt. Arien Wonder, wednr. van Aaltje Helder en Neeltje Hoek. Geboren: 2 Mrt. Anna, d. van Pieter Mettes en Aafje Glorie. 5 Johannes, z. van Arie Pannekeet en Neeltje Groot. 7 Gerhardus, z. van Arien Brink en Cornelis Bran- dewee. 8 Nicolaas, z. van Anthonius Danenberg en Adriana Kager. 14 Gerrit, z. van Johannes Ens eu Aaltje Messchaart. 18 Pietertjed. van Klaas Wortel en Hillegonda Boots. 23 Willem, z. van Dirk Kaij en Eefje van der Lippe. 26 Jan, z. van Pieter Peetoom en Niesje Tanber. Jan, z. van Cornelis Appelman en Geertje Nips- hagen. Overleden: 10 Mrt. Baafje Boot, wed. van Jan van der Meer, 80 j. Geertruida, d. van Pieter Appelman en Trijntje Oudejans, 16 w. 24 Gerhardus, z. van Arien Brink en Cornelia Bran- dewee, 18 d. Levenloos aangegeven kind van Jan Bos en Trijntje Kaptein. 31 Pieter Grootechtgen. van Dieuwertje Bruin eerder wednr. van Neeltje Diggelum, 71 j. Oterleek. Geboren: 1 Mrt. Catharinad. van Petrus Bruijns en Agatha Kaptein. 15 Johannesz. van Elbert Frederiks en Trijntje Tijm. Overleden: 2 Mrt. Ariaantje, d. van Cornelis Slinger en Elisabeth Schermer, 25 w. 8 Maarten, z. van Cornelis Bakker en Geertje Evers, 1 j. en 7 m. Schoorl. Geboren: 18 Mrt. Maria, d. van Hendrik Zomerdijk en Maria Zon neveld. Overleden: 11 Mrt. Aaltje Houtkooper, d. van Jacob Houtkooper Koedijk, en van wijlen Maartje de Jong, 11/2 j. Spanbroek. Geboren: 2 Mrt. Johannes, z. van Jan Rood en Debora Ooijevaar. 14 Willem, z. van Adrianns Loos en Jansje Hoog land. 22 Paulus en Neeltje, z. en d. van Frederik de Boer en Neeltje Bakker. 23 Aafje, d. van Klaas Schoen en Immetje Heddes. Overleden: 1 Mrt. Johannes, z. van Jan Veld en Trijntje Valk, 14 d. 10 Teunis, z. van Jan van Twisk en Maartje Koorn, 5 m. 25 Neeltje en Paulus, d. en z. van Frederik de Boer en Neeltje Bakker, bijna 3 d. Wannen huizen. Geboren: 8 Mrt. Gerrit, z. van A. Knijper en A. Blom. 26 Cornelia, d. van K. Giltjes en J. Hondsbeek. Overleden: 14 Mrt. Hark Dekker, wednr. van T. de Groot, 86 j. 16 Maartje Barends, echtgen. van P. Molenaar, 58 j. 21 Hendrik Klingeier, echtgen. van M. Glas57 j. zich met een kalm lachje tot den landraad, dien zij met bescheiden lieftalligheid toevoegde: »Ik begrijp, dat de heeren er de voorkeur aan geven in de kamer van den graaf" zij vermeed met opzet het woord broeder onder het genot van een cigarette de koffie te gebrui ken ik hoop u allen op het bepaalde uur boven in de zaal terug te zien!" Dit zeggende stondXenia met een nauw merkbaar hoofd knikken op en dadelijk snelde een bediende toe om den zetel te verwijderen. De heeren verhieven zich van hunne zitplaatsen om haar als een vorstin met een eer biedige buiging te groeten. Met fleren tred begaf zich gravin Dynar aan den arm van haar voogd naar hare vertrekken. Janek's blikken volgden haar tot aan de deur. Gelijk de blanke schuimvlokken achter de uit de zee verrijzende Aphrodite, ruischte haar lange witte sleep over den par ketvloer, en de glans van de ter ruste neigende avondzon bescheen de «gouden lokken" als eens op de heide, toen hij met vlammende blikken en het hart vol weedom wilde schreien. Wie weet»Am Ende verschlingen die Wellen Fischer und Kabn De erfgenaam van Proczna wierp het fraaie hoofd in den nek, terwijl zich zijn lippen plooiden tot een toorni- gen en tegelijk spotachtigen trek. «Op de toekomst, heeren riep hij, zijn glas opheffend «Elk onzer heeft zich een doel gesteld in 't leven Of wij het zullen bereiken Wie weetWie weet Als een koelen, kristallen stroom rinkelden de glazen en schuimde de champagnewijn over de blanke hand van den erfgenaam van Proczna. Wordt vervolgd.) Drukkerij v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6