Poolsch Bloed, No. 46. Zeven en Negentigste JTaargang 1895. WOENSDAG 17 APRIL. Amsterdainsche Brieven. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALKIAARSCHE COI RAAT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheole rjjk 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|)g der gewone Advertentlën: Per regel ©,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer s DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door den heer EVERT VAN DER HORST, zonder beroep, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de Langestraat, wijk B, no. 93, welke vergunning thans ten name staat van den heer J. MNSDORP. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 April 1895. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. VII. Het voorspoedszonnetje, dat aanvankelijk de wereld tentoonstelling voor het hotel- en reiswezen zoo mild bestraalde, heeft in de laatste weken veel van zijn glans verloren. In den beginne ging alles van een leien dakje, 't Was wel een bezwaardat de onderneming op touw was ge zet door jonge en betrekkelijk onbekende mannen doch deze weerden zich zóó krachtigdat vrij algemeen de opinie zich vestigdedat men toch eigenlijk meer had aan jongeren met groote energie en kloeken gees^dan aan ouderen, die 't in hoofdzaak op hunne relaties zon den laten aankomon. De reis, door de scheppers van het tentoonstellingsplan, de heeren N. A. Calisch en Napoleon le Grand, naar de bnitenlandsche hoven ondernomen, was een waar succes. Overal werden zij met greote onder scheiding en ingenomenheid ontvangen cn mr. Calisch wist de toespraken met zooveel gevatheid te beantwoorden dat hij overal een gnnstigen indruk achterliet. De man die zich naam maakte door zijn voorgangerschap bij de radicale partij en in hare vergaderingen ft deed voor' komen als verkeerde hij veel in volkskringen diezelfde me. Calisch wist zich naar den eisch te bewegen in de hoofdsteden van Europawaar hij door de gekroonde hoofden in bijzondere audiëntie werd ontvangen en aanzat aan feestmaaltijden waar door de eerste autoriteiten ge klonken werd op het welslagen van de .World's Exhi bition" te Amsterdam. Calisch en le Grand waren 'ti ookdie zoo volkomen juist begrepen, dat zij Frankrijk en Duitscbland moesten aanporren om te Amsterdam een wedstrijd te openen op indnstriëel gebied en die het competitie-vuurtje tusschen deze beide mogendheden zoodanig wisten aan te stoken, dat in beide landen met groote inspanning gewerkt is en wordt om elkaar den loef af te steken. In België mocht 't beiden heeren insgelijks gelukken, ware geestdrift voor de nederlandsche tentoonstelling te doen ontvonken, zoodat een groot bedrag door de regeering werd beschik baar gesteld om Zuid-Nederland een goed figuur te laten makes. Zoo begon langzamerhand in Amsterdam en in hot overige Nederland het vooroordeel tegen een onderneming, door zoo weinig invloedrijke mannen uitgedacht, te ver- dwijnen. ^Vel bleef meu 't betreuren dat door huu op treden de pas werd afgesneden aan een veel grootscher plan ontworpen en gesteund door mannen met namen van bijzonder goeden klank het honden eener groote koloniale tentoonstelling in 1896 maar het vertrou wen begon te herleven en daarmee werden de inzendingen talrijker. Zooals wij zeiden, alles ging zoo voorspoedig mogelijk, totdat nu een paar weken geleden de reactie kwam. Om geld te maken had het Uitvoerend Comité zich in ver binding gesteld met een syndicaat, dat eene tentoonstel- llngspremteleening zon uitgeven. De voorwaarden verbonden aan deze emissiezijn uit de advertenties in de bladen voldoende bekend. Vijftig entréebewijzen voor de tentoonstelling kan men krijgen voor f 12,50 en daarvan zou meu later f 5 terug ontvangen, terwijl men bovendien kans had een hoogen prijs te winnen. Het spreekt van zelf, dat zulk een verlokkelijk aanbod schaduwzijden hebben moest. Dat kon iedereen gemakkelijk begrijpen maar niettemin hebben sommige .financiers" het noodig geachtdeze premieleening op de ergste wijze aan de kaak te stellen. Met evenvoel rechtja met nog meer reden hadden zij kunnen wijzen op het onzedelijke van de staatsloterij en op des Padels Kern van elke premie leening. Natuurlijk wordt deze niet ondernomen met het liefdadige doel om de menschen buitengewoon veel te laten verdienen met een minimum inzetmaar alleen om deor groote sommen het publiek over te haleneen kansje te wagen. Het groote geheim van de tentoonstellingsloterij was, dat men reeds nu de beschikking wilde hebben over de nog te ontvangen entréeprijzen het zwakke puntdat men het aantal bezoekers zeer hoog schatte en op zich nam f 5 van de 12,50 terug te geven waartoe men alleen in staat zal zijn als de tentoonstelling een finan cieel succes is. Het publiek werd echter door onware opgaven geen blinddoek voor de oogen gedaan en als het bezweek voor het lokmiddel van een premieleeningkon men dit geen zwendel noemen. Op den eersten dag werd dan ook druk geteekend en zelfs werd ter beurze reeds een premie op de obligaties betaald. Toen echter in sommige bladen werd betoogd dat men door de tentoonstellings-manoeuvre leelijk be kocht zon uitkomen minderde de vraag en het slot is geweestdat de leening niet eens is volteekend. Het heet nu, dat er onaangenaamheden zijn ontstaan en het syndicaat ontbonden is. Hoe dit zijzeker is hetdat de jongste financieeie operatie bij velen hetzij dan te recht of ten onrechteeen hoogst ongnnstigen indruk heeft achtergelaten en bij menigeen de overtuiging heeft gevestigddat de heeren van het hotel- en reiswezen niet erg kieskeurig zijn in het zoeken van middelen om aan geld te komen. Kort daarna heeft een ander voorval de tentoonstel lingsreputatie een nieuwen knauw toegebracht. De voor België bestemde vleugel van het hoofdgebouw is namelijk door overgroote onvoorzichtigheid van de werkluiinge stort waarbij een tweetal lichte schrammen bekwam en een drietal wat ernstiger werd gewond. Voor eenige DOOR 19) Het was Xenia als drukte haar eensklaps eene zware last op 't gemoed. Zij fronste verontwaardigd het voor hoofd en zei bijna barsch »Ik ben niet in eene stemming om te schertsen." »Ik ook niet,'" «prak Janek schamper, »en juist daarom sprak ik in vollen ernstGe zoudt niet vermoeden welk een kapitaal er in mijn keel schuilt. Bij de. beroemdste meesters ben ik ter school geweest tot ontwikkeling van mijn talentdat als een vergeten viooltje tot nn toe nederig en verscholen gebloeid heeft. Mijn toekomst zal waarlijk grootsch zijngeheel Enropa zal mij toejuichen en n benijden, dat gij mijne zuster zijt." Xenia's handen, die op de armleuningen van haar fau teuil rustten, begonnen merkbaar te beven. .Gij operazanger gij die een graaf Dynar zijt 1" klonk 't hem spjjtig tegen. »Ik denk, dat juist die titel mij daarbij uitstekend te pas zal komen", beaamde Janek met sussende kalmte .zulk een kroon metmegen spitsen zal juist op de biljetten verbazend veel effect makendunkt me. Eigenlijk heb ik nog de meeste neiging tot het circus waar ik naar ieders meening grooten opgang zou maken. Bovendien schijnt 't tegenwoordig in de mode te zijnik hoorde reeds van drie of vier cavalerie-officieren die het leger voor de manége vaarwel zeiden. Hahain vliegende galop op 't ongezadelde paardIk kan mij dat genot zoo levendig voorstellen De jonge officier bleef in behaaglijke houding staan en vermeide zich met zegevierenden blik in de uitwerking zijner woorden. honderden timmerlieden sjouwers enz. is dat het sein geweest om den arbeid te staken. Er waren reeds lang allerlei grieven maar door het ongeval dat eerst erg overdreven werd liep de beker over. Bovendien schijnt bij tentoonstellingswerklieden meer en meer de gewoonte van machtsmisbruik inheemsch te zijn gewordenook in andere landen hebben zij het werk gestaakt op het oogenblik dat daaraan de dringendste behoefte was en de patroon dus wel moest toegeven. In Amsteidam is dat evenzoo gegaan na anderhalven dag van vrijwillige rnst zijn de werklieden op veel gunstiger condities weer aan het werk getogen. Het uitvoerend comité moet op zich genomen hebbende gevolgen van het verhoogde loon te dragen. Het ongeluk in do Belgische afdeeling heeft 't nu voor goed onmogelijk gemaaktdat de tentoonstelling op den 1 Mei gereed is. In de Paaschdagen hebben honderden gebruikt gemaakt van de gelegenheid om het terrein te bezichtigenalgemeen kan men hooren beweren dat t wel Jnni zou worden voordat men met alles klaar is. Het verst gevorderd is „Ond-Holland," wat voor oen deel wel te danken zal zijn aan de speciale commissie die voor deze afdeeling werkzaam is. Ook de mail-stoom boot en de reuzen-olifant met een Wiener café op zijn rag beginnen herkenbare vormen aan te nemen. Wat iedereen frappeeren moet is de groote ruimte die aan amusement is afgestaan men krijgt zoo den indruk, alsof het tentoongestelde bijzaak en ontspanning hoofdzaak zal worden. Handel en nijverheid, kunsten en wetenschappen zij dreigen in een hoek gedrongen te worden door gelegenheden om prettig uit te gaan. Intusschen dat oordeel kan nog best voorbarig zijn, gelijk trouwens alle beschouwingen over het welslagen der expositie op het oogenblik een zeer betrekkelijke waarde hebben. Als een maal alles gereed is, dan hopen wij met onze lezers achter het Rijksmuseum rond te dwalen en eerst dan zullen enkele conclusies op haar plaats zijn. Voor Amsterdam is het te hopen, dat de tentoonstelling zal beantwoorden aan de verwachtingen en de great at traction van het Enropeesche seizoen wordt. De gemeen teraad droomt zich nu reeds gouden borgen en gelooft, dat het tekort, ontstaan door de mislukte forensenbe lasting, zal aangevuld worden door de meerdere opbrengst der publieke vermakelijkheden. De burgerij maakt zich gereed voor de ontvangst der vreemdelingen en stelt zich door het verhuren van kamers als anderszins voor een welkome bijdrage te ontvangen voor het dure leven in de hoofdstad. Zelfs wordt menigeen, die plannen had gemaakt om zich bij de gelederen der forensen in te laten lijven door de tentoonstelling daarvan teruggehouden, hetgeen hieruit blijkt, dat in het Gooi thans lang niet zoo veel vraag naar huizen is als vorige jaren. Die uitwerking liet zich niet lang wachten. Als een ge knakte bloem zonk de statige gestalte der gravin terug in den fauteuilterwijl ze met ontroerde stem zeide »Mijn vader oogst sleehte vrachten van zijn opofferende liefde hij gaf zijn naam aan iemand die zich niet schijnt te ontzien dien naam op erbarmelijke wijze door het slijk te sleuren." Zij zag naar Janek op met droge maar van veront waardiging en verwijt vlammen schietende oogen. »M on Dien, gij neemt de zaak al te tragisch op" sprak Janek in koele scherts. »Wat gaat mij ten slotte nw naam aan en wat heeft uw naam eigenlijk met mij te maken Eerlang zal toch iedereen het weten dat ik bij toeval aan dien naam gekomen bendat ik van ge boorte niet een graaf Dynar ben maar de zoon van een Poolschen rebel, die als bij instinct den kring weer opzoekt waarbinnen hijaan de zijde van zijn wezenlijken vader zich voorzeker spoedig genoeg thnis zou gevoeld hebben.' »Hoeriep Xenia, driftig van haar stoel opspringend »is 't dan uw voornemen der wereld het geheim van nw afkomst bekend te maken Dat zou slecht, dat zou laaghartig zijn «Moet ik dan die afkomst verbergen vroeg hij, haar kalm en waardig aanziende. »Dan zon het inderdaad schijnen alsof ik een lafaard waredie zich over zijne geboorte en over zjjn vader schaamt Xenia deed een schrede nader en legde de bevende rechterhand met smeekend gebaar op zijn arm. »Janek", sprak ze met trillende stem, »Janek, nog nooit in mijn leven heb ik van iemand een gnnst verzocht nog nooit iemand gesmeekt thans voor de eerste maal verneder ik mij tot het uiten eener bede. Ik bezweer u bij uw edelmoedig en ridderlijk gemoedmijn naam niet door het slijk te sleurendoor hem voor geheel de wereld te dragen als kunstrijder of komediantZulk een schande zon ik niet overleven Wederom datzelfde woordschandeSchril en wan luidend klonk het thans in de ooren van den jongen man, als eens op de heide, toen de wind dat smadende woord had opgevangen en het hem had nagedragen geheel zijn FRAIVKHUH. Kamer. Den 10 is een krediet van 2.000.000 francs goedgekeurd ter pensionneering van door ouderdom on geschikt geworden werklieden ter aanvulling van de door maatschappijen van onderstand nit te keeren pensioenen jeugd doordie er door was vergald en vergiftigd. Met op elkaar geklemde tanden zag hij haar in het bleekeontstelde gelaatdat zich lieftalliger dan ooit met smeekende oogen naar hem ophief. Hoe groot moest de trots van gravin Xenia, hoe groot de schande zijndie het koekoeksei had gebracht in haar woningdat die trotsche nek zich dns machteloos boog onder het wicht van dat wee. Smart en woede deden het driftige Poolsche bloed heftig opbruisen. Rnw en driftigzooals men een lastig insect van zich afweertstiet Janek de blanke hand van zijn arm. Met vlammenden blik en koninklijk in zijn trots en verontwaardiging stond hij voor haar. «Armzalige donderde het van zijDe lippen «die mij onder den voet wil vertreden maar te zwak zijt om zonder hulp uw eigen levenslast te dragen. Weg thans met het mom; een einde zij er aan het spel, waardoor ik op het punt stond mij te vernederen. Gij hebt den Pool ellendig en laf genoeg geachtom zich krampachtig vast te klemmen aan het fluweelen kassen waarop het lot bem eens neervlijdeuw spot zoudt ge veil hebben voor den man die door gouden ketenen gesnoerdon machtig bleek om de openbare meening te trotseeren Duizenden wellichtdie gij vrijwillig tot de dragers van uw naam verkiezen zoudtzonden zich nit slnwe bere kening buigen voor de doornige roedewaarmede het monster «men" zoo onbarmhartig weet te kastijden zij zouden het verleden met een dichten sluier bedekken en met een effen gelaat hun verachtelijke rol verder afspelen. Maar ikde Poolde zoon van den haveloozen vluchte ling ik kom tegen zulk een vernedering in verzetik acht het verre beneden mijde broeder te zijn van een vrouwdie mij door het lot gedwongen slechts duldt als een schandvlek in haar wapen en mij beschouwt als een lastigen indringer. Al uw klatergoud waarmede gij mij weerloos wilt maken, nw trotschen naam en afowe schatten werp ik u vrijwillig voor de voetenDoor .eigen krachi wil ik mij een weg banen door 't levenik zal 't u toonen en bewijzendat er nog mannen bestaan, die voor gravin Xenia in trots niet onderdoenHet tes-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1