Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. vereeniging den 10 April besloten, de disqualificatie der Alg. Harddraverijvereeniging in hare vergadering op 30 November 1894 nitgesprokenop te heffen, en der Alg. Harddraverijvereeniging op haar verzoek vergund, weder te laten rijden onder de reglementen der Ned. harddraverij en renvereeniging. Wedrennen te Breda. Onder begunstiging van het fraaiste lenteweer hebben den 15 te Breda de wedrennen van de Bredasehe Hard draverij- en Renvereeniging plaats gehad. Voor den wedstrijd voor het beste officiers-dienstpaard waren 15 paarden ingeschreven. De prijs werd behaald door «Charley" van den heer van Oldeneel, de tweede door «Savournian" van den heer van Harpen Kuyper en de derde door «Manola" van den heer von Wrangel auf Lindenberg. Voor den openingsprijs, wedren op de vlakke baan, 1600 el, waren 12 paarden ingeschreven. Eerste prijs «Wade Queen" van den heer O. D. van Diepenbrugge, tweede Garrison Battery" van den heer van Hoboken, derde »Eactotum" van den heer D. J. Wolterbeek. Negen paarden dongen mee naar den prijs voor de harddraverij voor 3-jarige hengsten en merries, afstand ongeveer 1300 el. Eerste prijs «Gardenia" van den heer van Wickevoort Crommelintweede «Heidebloempje" van den heer P. van der Stad, derde «Johanna II" van den heer W. Lenshoek. Aan den voorjaarsprijs, horden-ren over den afstand van 3200 el, namen zeven paarden deel. De derde prijs kon niet worden toegekend. Den eersten en tweeden kregen «The Curragh" van den heer Johnstone en «Cecilie" van den heer Momma. Aan de record-harddraverij voor alle paarden, toebehoo- rende aan nederlanders, namen de meeste paarden deel. De paaschprijs werd behaald door «Majick" van den heer W. A. Ockhorstde tweede door «Porodney" van den heer J. W. Wafelbakker en de derde door «Mirka" uit den stal Jan Steen. Bij het jaehtrijden won «Queeny" van den heer Taunaij den eersten«Quatremars" van den heer Neuman den tweeden«Piet" van den heer Joosten den derden en »Fox" van den heer Clavereau den vierden prijs. De muziek van het derde regiment veldartillerie luis terde deze wedstrijden op. Bij de bookmakers en den totalisator heerschte veel drukte. Te Wormer is den 13 door de justitie een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van een aldaar den 12 geboren kind. Den 14 zijn te Dorenweerd ongeveer 5 bnnders éénjarig akkermaalshout van den heer baron van Brakell verbrand. Den 15 is te Arnhem overleden in den ouderdom van 80 jaren prof. P. J. Veth. Een te Hoeven wonende, onlangs uit Lombok terug gekeerde militair is den 16 door den laatsten trein uit Rozendaalnabij Etten-Leur overreden en onmiddellijk gedood. Den 16 is in het district Rotterdam met 952 van de 977 uitgebrachte geldige stemmen gekozen tot lid van de Prov. Staten van Zuidholland de heer J. Drostlib., in plaats van wijlen den heer Hugo Molenaar. Bij kon. besluit van den 16 is de generaal-majoor C. Deykerhoff, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden bevorderd tot ridder 3 klasse der Militaire Willemsorde en de adsistent-resident van Groot- Atjeh C. A. Kroesen benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl daarbij verder aan den luitenant kolonel bij den generalen staf W. C. Nieuwen- huyzen is toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschriftbij kon. besluit van dezelfde dagteekening is de heer mr. W. B. Bergsmagep. oost-indisch hoofd ambtenaar, benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derl. Leeuw. Den 17 is te 's-Gravenhage aan het departement van koloniën aanbesteed de metalen bovenbouw voor twee viaducten der Staatsspoorwegen op Java. Laagste inschrijving was die van de Maatschappij voor ijzerin- dustrie en bruggenbouw te Duisburg voor f 69880. De gemeenteraad van Assen heeft met 8 tegen 3 stemmen besloten tot verkoop van een klein gedeelte op de discretie en de slimheid mijner lieve vriendin 1 Au revoir, ik omhels u in gedachten Anna Rbgina." Om de dunne lippen der lezeres speelde even een nauw merkbare glimlach; zij vouwde het briefje weer dichten legde het bij de andere papieren ter zijde, om vervolgens een tweede rooskleurig biljet te lezen, van dezen korten inhoud «Ik kom op den bepaalden tijd, zorg er vooral voor, dat wij met B. ongehinderd samen kunnen zijn. Toujours la même. A R Nauwelijks was dit schrijven haastig bij het eerste ge legd, of in de aangrenzende zaal werden voetstappen ver nomen. «Ik vraag u verschooning, Excellentie...." «Wat is er nu weer Jean riep de zoo ontijdig ge stoorde met duidelijk merkbare ergernis uit. «Heb ik je niet ten strengste verboden mij te storen «Zeer zeker, Uwe Excellentie ik vraag u wel ver schooning maar ik kom op last van mijnheerdie mij hierheen zendt om uwe Excellentie te verzoeken een oogenblik bij hem te willen komen Zoo even werd hij weer aangetast door een zeer hevige hoestbui «Welk een dwaasheid, mij daarmede lastig te vallen 1 Mijn man hoest reeds zoolang ik hem ken!" viel me vrouw Leonie Gürtner den dienaar scherp in de rede „geef meneer zijn drankje, dan zal 't wel overgaan; 't zou op het laatst een spelletje worden mij elk oogen blik voor zulke nietigheden uit mijn salon te roepen 1" „'t Schijnt ditmaal erger te zijn dan gewoonlijk waagde Jean hiertegen schuchter in te brengen. «Zijne Excellentie gevoelt zich zeer benauwd en afgemat en «Hoe 't ook zij, ik kan nu niet komen. Zeg aan me neer dat ik elk oogenblik de hofdame der prinses te wachten ben. Bovendien is het mijn dringend verzoek dat mijn echtgenoot straks in de salons zal verschijnen, daar de prinses en het door mij genoodigde gezelschap door den heer des huizes behooren ontvangen te worden. Hoor je, Jean, dat is mijn dringend verzoekverstaan stadsboschgelegen naast de hertenkamp, voor het bou wen van tien heerenhuizen. De Koninklijke Deventer Tapijtfabriek keert over 1894 f 52 per heel aandeel uit. De eerste ambtenaar ter gemeente-secretarie te Sliedrecht, die vóór 5 weken als zoodanig geschorst was, is thans door burgemeester en wethouders ontslagen. De Koninginnen vertrekken den 20 des namiddags 2 uren met een extra-trein Hollandsche Spoor naar Am sterdam waar zij aankomen te 3 uren 5 minnten. Bij kon. besluit van den 13 is bepaalddat het Lombok-kruis zal zijn vierarmig de armen aan de beide hoeken gepareldsamengevoegd door een medaillon. Het draagtaan de voorzijde op het medaillon de beel tenis van de Koningin en op de armen de woorden «Lombok", Mataram", Tjakra Negara", «1894"; aan de keerzijde op het medaillon het rijkswapen omgeven door een lauwerkransen op de armen de woorden «Hulde aan", «Leger", »en", «Vloot." Het wordt op de linkerborst gedragen aan een lint ter breedte van 3.8 ned. duimen, bestaande uit vijf oranje, afgewisseld door vier nassausch-blauwe vertikale strepen allen van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder het kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt. De toekenning geschiedt bij brevetvolgens aan het besluit gehecht model. Op het verbeuren van het kruis is van toepassing de regeling, vastgesteld bij kon. besluit van 22 Augustus 1877 no. 9 (Stbl. 172). Amsterdam. De arr. rechtbank alhier heeft den 16 den gewezen marktmeester H. J. Roodenhof vrijge sproken van verduistering doch schuldig verklaard aan valschheid in geschriften en veroordeeld tot ééne maand gevangenis. De eisch was drie maanden geweest. Den 17 zijn alhier 5 van de 6 voor onderwijzers geëxa- mineerden geslaagd nl., H. van Dijk, fl. C. van Ever- dingen en J. van der Hout van Haarlem, P, J. M. A Fiddelaar van Amsterdam en 1 van Alkmaar. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft den eersten Paaschdag 60.000 personen vervoerd en den twee den Paaschdag 65.000 personen. Wterlngen. De liberale kiesvereeniging Wierin- gen alhier heeft beslotenzich aan te sluiten bij do liberale kiesvereeniging te Helder, welke eerstdaags aldaar vergaderen zal, en zich met algemeene stemmen tegen bescherming verklaard. Oudcarspel. Bij de aanbesteding van grint voor den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molen- geersen) zijn aannemer geworden de heeren W. F. Stoel en Zoon Alkmaar a 2.75 per kub el en voor petroleum kaarsen zilverpotlood enz. de heeren gebr. H. en M. Hartvoor 415. Goedkoope gezangen. In een handig formaat, met een uiterst fraaien helderen druk, verscheen een buitengewoon goedkoope uitgave van de gezangenvoor slechts 25 cents. Wij kunnen o.a. predikanten aanbevelenmet het oog ook op hunne cathechisanten, met deze nieuwe practische uitgave kennis te maken. Van 24 28 Julizal te Arnhem eene Land bouwtentoonstelling plaats hebben met daaraan ver bonden concours hippique. Op franco aanvrage is het programma met de inschrijvingsbiljatten kosteloos ver krijgbaar bij den lsten secretaris, den heer J. W. J IJssel de Schepper, Bergstraat, Arnhem. Zondag, den 21, zal als voorganger in de remon- strantsohe kerk alhier optreden de heer dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden. Tot teekenaar bij de gemeentewerken te Delft is benoemd onze stadgenoot do heer C. F. Koetsveld, ge durende bijna 2 jaren leerling van den heer J. J. van Schuijlenbuig alhier. Op de den 17 alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 106 paarden eu 3 ezels. Jean maakte een onderdanige buiging. Het verzoek zijner meesteres droeg zoozeer het kenmerk van een bevel, dat hij, hoewel met misnoegd gelaat en met een zucht op de lippen, zich onmiddelijk verwijderde. Boven in het stille studeervertrek lag de arme presi dent bleek eu verlaten in zijn leunstoel uitgestrekt. Ook thans zal hij op 't vernemen van het bevel zijner gemalin geduldig het hoofd buigen, de hand tegen de kranke borst drukken en met een drogen kuch fluisteren«Mijn rok en mijn ridderorden, Jean, ik geloof, dat ik me al wat beter gevoel." Jean zette een zeer bedenkelijk gezicht. Hij had eens een gedicht gelezen, dat hem maar niet uit de gedachte wilde sedert hij bij den president was in dienst getreden «De arme, oude koning koo3 zich een jonge vrouw Mevrouw Leonie legde inmiddels, met een nog altijd misnoegd gelaat, de brieven zorgvuldig op een stapeltje, bond er een zjjden lintje om en drukte vervolgens op den kop van een kleinen zwevenden Amor die op den ebben houten zijkant der schrijftafel geschilderd was. Onmiddellijk sprong er een klepje open en kwam er een geheim laadje te voorschijn waarin reeds verscheidene bundeltjes brieven een plaats hadden gevonden. De jonge vrouw van den president legde in dat geheime vak de biljetten met de vorstenkroon zoo zorgvuldig bij de andere pakjesals hing het heil van land en volk er van af. Met nauwlettenden blik zag zij nog eens na of alles wel goed geborgen was, deed het klepje weer dicht en door een lichten druk met den wijsvinger op de amorette sprong onmiddellijk de veer in het slot. De vrouw van den president leunde voor een oogenblik behaaglijk in haar fauteuil achterover en haalde diep adem. Het kaarslicht viel met zachten glans op het fijnbesne- den gezichtje waarop elke zenuw thans een gevoel van zegepraal uitdrukte. Als een rozeknopje opende zich het mondje en liet twee rijen hagelwitte tanden ziendoch de scherpe trekken om de mondhoeken spraken van een gansch drama van giftige woorden en geteisterde men- schenharten. Den 17 is te Amsterdam voor onderwijzer ge slaagd de kweekeling der r. k. normaallessen T. J. Eilers alhier. De Staatscourant van den 18 bevat de goedgekeurde statuten van de Aoorder-Hank te Alkmaar, ten doel hebbende de uitoefening van bankzaken in den nitge- 1 breidsten zin, den commissiehandel in effecten, het hou den van geldelijk en administratief beheer, het plaatsen en bezorgen van gelden op hypotheek voor derden. Haar kapitaal bedraagt f 200,000, in aandeelen van f 1000, waarvan 105 zijn genomen de overige moeten binnen 5 jaren na het verlijden der akte van oprichting geplaatst zijn. Directeuren zijn de heeren A. J. M. Keijsper en C. M. J. Bottemanne. Diezelfde courant bevat ook de statuten der Woningmaatschappij Alkmaar te Alkmaar met een kapitaal van f 300.000 in aandeelen van f 1000, l die alle genomen zijn. De heer W. F. Stoel Sr., die voor 288 aandeelen heeft ingeschreven, brengt daarvoor in de vennootschap den eigendom van verschillende onroerende goederen bij is tevens benoemd tot directeur. Den 17 werd aan den adjudant-onder-officier der Cadettenschoolden heer ML de Vinckdoor den directeur der inrichtingluit.-kol. L. de Vlaming de zilveren medalje voor 24jarigen dienst, onder het houden eener hartelijke toespraak, voor het front van het perso neel der school dat daartoe gewapend was opgesteld uitgereikt. Behalve de officieren en leeraren der inrich ting, was nog een deputatie met banier der afdeeliDg Alkmaar van den Bond van oud-onderofficieren op- het terrein aanwezig. Nadat door den overste het zilveren eeremetaal den jubilaris op de borst was gehechtwerd zooals gebrui kelijk is door den troep gedefileerd waaraan ook de oud-onderofficieren deelnamen en waarbij de muziek der cadetten zich hooren liet. Na afloop dier plechtigheid werden den heer de Vinok door den directeur, namens officieren en leeraren, als blijk van hunne waardeering een fauteuil en een zestal daarbij behoorende stoelenten geschenke aangeboden. De oud-onderofficieren schonken hem een met zilver ge monteerd inktstelterwijl een spiegel het bewijs was dat de onder-officieren hunnen superieur een goed hart toedragen. Daarna werd door het cadettencorps en het verdere personeel der inrichting, met den jubilaris aan het hoofd, eene militaire wandeling door de stad gemaakt, waarbij de muziek weder met de onlangs door het gemeen tebestuur afgestane turksche bellen in het openbaar verscheen en de defileermarsch hooren deed. Na afloop van de marsch werd het vaandel van de oud-onderoffi cieren door den geheelen troep naar het Bondslokaal, aan de Breedstraatgebracht. 's Avonds werd aan den jubilaris en zijne familie door de onderofficiersvereeniging «O. G." een feest aangeboden in het lokaal »H a r m o n i e", dat daartoe welwillend was afgestaan. De avond werd geopend door een zeer vleiende toespraak tot den jubilaris door den sergeant Haytema. Ook hier ondervond de jubilaris verder velerlei blijken van ingenomenheid met zijn feest. Behalve den directeur der Cadettenschool was daar ook de burgemeester dezer ge meente en de commandant der schutterij met eenige zijner officieren tegenwoordig. Na afloop van het eerste gedeelte van het programma, dat uit een comediestukje en eenige komische voordrach ten bestond bleef men tot laat in den nacht in dienst van Terpsichore bijeen. GEBOREN. 17 April. Guurtje, d. van Pieter Schoonhoven en 3ietske de Boer. OVERLEDEN. 17 April. Johanna Jacoba Pluilaarlaatst wed. van Jo hannes Gerhardus Groenewoud, eerder vaa Freerk Faber 75 j. Gerardus de Groot, 30 j. Trijntje Rijkes, 60 j. De groote oogen straalden met zeldzamen glans, hoewel hun kleur zwevend tusschen groen en grijs, denken deed aan het glinsteren der verraderlijke golven. Niettemin was Hare Excellentie onbetwistbaar een schoone vrouw. Wederom klonk in het aangrenzende vertrek het geluid van voetstappen thans echter niet onverwacht. «Gravin Kanyhofdame Harer Koninklijke Hoogheid de prinses 1" diende de huisknecht aam «Verzoek haar binnen te komen 1" zei mevrouw Gdrtner, terwijl zij langzaam opstond en door de reeks van ver trekken de hofdame tegemoet ging. Als een golvende vuurzee zweefde de sleep van rood atlas achter haar slanke welgevormde gestalte aanzacht voortruischend over het mollige tapijt. «Ah, ma chèreMijn liefste Kany!" sprak mevrouw Leonie, terwijl zij met open armen op de kleine bezoek ster toesnelde en deze met een kus op iedere wang ver welkomde. «Ik wachtte u al met ongeduld, daar ik er me veel genot van heb voorgesteld nog een oogenblikje met u alleen te kunnen zijn, en nu zijt ge weer zoo ondeugend geweest mij een heel kwartier te ontfutselen »*t Was me onmogelijk, lieve, hepaald onmogelijk Gij weet, op Hare Hoogheid kan men nooit staat maken. Zij heeft me weer opgehouden met allerlei bagatellen, waaraan zij het grootste gewicht hecht. Wit of cröme, zus of zoo, hier of daarje weet welmelieve hoe besluiteloos Hare Doorluchtigheid soms wezen kan De spreekster vlijde zich vermoeid in de zacht zwellende kussens der causense en wuifde langzaam met haar waaier van struisveeren. Op het geluid van haar krijschende stem was Leonie's schoothondje van zijn zijden kussen opgevlo gen en zette zich woedend in postuur om de bezoekster vinnig aan te keflen. Molly had gelijkgravin Kany zag er volstrekt niet uit om in ieders smaak te vallen. Ze was niet jong en haar uiterlijk was alles behalve innemend. Op haar ietwat scheeve schouders troonde een magerhooggekapt hoofd met scherpe gelaatstrekken en kleurlooze, fletse wangen. De armen waren hjjzonder lang en de handen erg knokig. Op haar ingedrukte borst ben-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2