Historische Herinneringen. Zou van vele moeielrjkheden die zij moeten overwin nen de vooringenomenheid van zoovele kundige lieden met het grootsch maar te groote plan der Zuiderzee- vereeniging niet het meest in den weg staan Laat ons hopen van niet. Laat ieder streven het bereikbare spoedig tot stand te brengen. SWT" In het voorgaand opstel van 14 April j.l. staat kolom 3, regel 3 van boven 30 decimeter, moet zijn 30 centimeter. OM HET VOORDEEL. (S 1 o t.) Den 8 April 1618 werd in de vroedschap gelezen een brief der regeeringen van Hoorn en Enkhuizen, inhou dende dat zij den 3 Maart door hare gedeputeerden hadden toegestaan, dat ditmaal Alkmaar of Monnikendam een scheepskapitein zou mogen hebben bij provisie) en tot accommodatie, doch met conditie, dat alle ordonnan tiën, door Gecomm. Raden tot subsidie en ten behoeve der Admiraliteit verleend, werden geteekend en dewijl nu een kapitein van Alkmaar was aangewezen, verzochten zij de onderteekening der ordonnantiën vóór en aleer de monstering van dien kapitein had plaats gehad, anders zouden zij de monstering zooveel mogelijk verhinderen. De vroedschap oordeelde dit schrijven „zeer impertinent en exorbitant", zoodat het verder buiten behandeling kon blijven maar dewijl hier ter stede eenige gedeputeerden der Admiraliteit waren die verzocht hadden de zaak bij onderteekening als anderszins te willen schikken en men begreep met hardigheid hoe langer hoe meer te verliezenverstond menbij voornoemde heeren en anderen te arbeiden om deze zaak met zoetigheid af te handelen, en dus die gecommitteerden te verzoeken het daarheen te dirigeeren, dat de onbehoorlijke proceduren der 2 steden werden gestuitmet verklaringdat men voor het toekomende tevreden zou zijn de zaak te stellen op die van de Admiraliteit en de ordonnantiën te teekenen. Op een schrijven van Gecomm. Raden om met de andere steden een dag te beramen tot het sluiten van de rekeningen der ontvangers en secretarissen over do vorige jaren en daarna orde te stellen op het hooren en sluiten der nieuwe rekeningen besloot de vroedschap den 19 November, vernemende dat de 3 kleine steden van het gemaakte accoord wilden afzien, haren gecom mitteerde te gelasten als verzocht werd; maar dat men evenwel zou blijven trachten om een gedeelte van de equipage der Admiraliteit, ten minste den vijfden kapi tein, te bekomen. In overeenstemming hiermede werden den 17 December de gedeputeerden gemachtigd om toe te staan dat de ordonnantiëndoor die van de Admirali teit in vorige jaren verzocht en alreeds in likwidatie tegen die van Holland gepasseerdwerden geteekend en voorts te adviseeren dat de Admiraliteit voortaan geen grooter subsidie zou mogen trekken dan f 100,000, en dat alvorens behoorlijk gelet zou moeten worden op de billijke aanspraken dezer stad ten opzichte der equipage, minstens den vijfden kapitein bekomende op de ten oorlog toegeruste schepen. Een aanvraag der Admiraliteit om eene extra-subsidie, en wel van f 30,000 voor de uitrusting van 2 schepen, bleef niet uit, en de vroedschap besloot den 6 Mei 1619 die ter dagvaart niet te bewilligen, tenzij eerst verdragen ware over de verdeeling van de equipage ter zee en den 21 October weder om te Hoorn niet toe te staan, de door de steden aan de Admiraliteit toegekende subsidie op de likwidatie te brengen, ten ware Hoorn en Enk huizen de stad beter contentement wilden doen nopens de participatie van de equipage. Men liet te Hoorn en Enkhuizen de alkmaarsche heeren praten zonder zich daaraan te storen. Den 12 Maart 1622 besloot men van deze zijde nogmaals eene poging te doen, om door een beleefd schrijven aan de Admiraliteit te Hoorn te procureeren, dat de stad met een gedeelte der equipage werd gebenificiëerd; en toen ook dit vruchteloos ♦C est <?a knikte mevrouw Leonie met glinsterende oogen. »Ik ben besloten al mijn invloed aan te wenden om aan dit geval een gunstigen keer te geven. August Ferdinand heeft ongelooflijk veel op met zijne vrouw misschien doet zijn jaloerschheid ons een middel aan de hand, om de zaak in het rechte spoor te leiden. Ik zou zoo gaarne mijn kleinen vriend Flandern in de onmid dellijke omgeving van den vorst zien hij is zeer aange naam in den omgang, iemand van de fijnste vormen, en draagt mij de oprechtste vriendschap toeNaar mijn oordeel is hij om zoo te zeggen geknipt voor de betrekking van adjudantwant sedert de arme jongen het ongeluk gehad heeft bij een wedren zijn voet te verstuiken is hij toch als cavallerie-officier eenigszins onbruikbaar se- worden Ja, ja wel te recht, poor boy!'' en terwijl de gra vin <le oogjes nog wat meer dichtkneep vervolgde zij bij is een allerinnemendst jongmensch, uw schaduw, dierbaarste Excellentie, die door de gansche jeunesse dorée benijd wordt om de onderscheiding, dat hij uw volgeling mag wezen Men vertelt, dat gij hem in het huwelijk wilt doen treden, en hem ten zeerste ondersteunt bij zijn hofmaken aan Gerty Wreda...." ♦Hofmaken aan Gerty Wreda?" Mevrouw Leonie schrikte op, alsof de tong harer vriendin een naald ware geweestdie haar eensklaps in het hart werd gestoken. Daarop zei ze met een glimlach »Hoe onbescheiden van de menschen, dat ze me zoo ongemanierd in de kaarten kijken Passons la-dessus, 't is niet enkel mijn geheim. Om op den adjudant terug te komen we moeten dien meneer Gower van stonde aan den grond onder zijn voeten ondermijnen. Wij komen in verzet en ontvangen mevrouw zijne echtgenoote niet bij ons ik zal er nog heden voor zorgen, dat men in de groote wereld ons voor beeld volgt. Wat echter de hoofdzaak is, ook Anna Re- gina moet van haar verwijderd gehouden worden." ♦Onmogelijk liefste. De dame moet immers aan Hare Hoogheid worden voorgesteld." Mevrouw Gkrtner glimlachte eenigszins duivelachtig. Wees maar niet bezorgd, op dat oogenblik ben ik aan was gebleven, den 10 Mei om de heeren der Admiraliteit, resideerende te Enkhuizen, te bezenden met eenige be kwame personenten einde bij inductie inwilliging van het den 12 Maart verlangde te bevorderen. Voor het laatst vinden wij van het geschil gewag gemaakt in de vroedschapsresolutiën van den 23 Januari 1638. Toen werd gelezen het genoteerde aangaande zekere resolutie van Gecomm. Raden den 29 April en den 13 Mei 1622 tegen het advies en onder protest van Alkmaar genomen op het stuk der verkiezing van com missarissen van de monsteringen voorts medegedeeld dat de 3 westfriesche steden eene acte van verbintenis hadden gemaakt om steeds bij beurten een der commis sarissen uit hare ingezetenen te benoemen. Meu besloot geene benoeming toe te staan eer deze overeenkomst verbroken was en onzen Gecommitteerden Raad werd opgedragen om te protesteeren en niet aan de benoeming deel te nemen, indien de steden er niettemin mede wilden voortgaan. Het wenschelijk achtende een der 4 door het Noorderkwartier aan te bouwen schepen alhier te doen timmeren, vond men goed door burgemeesteren en Cornelis Thomasz. Seylmdker te doen onderzoeken, of men hier een bekwaam schip zou kunnen bouwen en vanhier in zee brengen. De onmogelijkheid van het laatste zal wel gebleken en daarmede het plan begraven zijn. C. W. B. EERSTE KAMER. Spoorweg- AlkmaarHoorn. Van verschillende zijden werd bij het onderzoek in de afdeelingen instemming betuigd met de overeenkomst aangaande dezen spoorweg. In eene afdeeling werd ge vraagd of het nieuweeerst onlangs gebouwde station Amsterdam reeds thans bleek, "geen voldoende ruimte voor het verkeer op te leveren. Den 17 zijn bij een brand in eene arbeiderswoning te Blankenham vier kinderen omgekomen. Den 17 is te Steggerda de woning van den land bouwer en bakker L. E. ten Berge afgebrand daarbij kwamen 20 stuks vee in de vlammen om; de twee paar den werden gered. Bij kon. besluit van 18 is de heer mr. R. baron van Zuijlen van Nijevelthoofdcommies bij het kabinet der Koningin, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Den 18 is het ontwerp-k i e s w e t door H. M. de Koningin-Regentes aan den minister van binnenl. zaken toegezonden met machtiging om het bij den Raad van State aanhangig te maken. Bij den burgemeester van Barradeel is van de Ko ningin en de Koningin-Regentes ieder eene gift van j 200 ontvangen om te worden uitgereikt aan de arme visschers van Seksbierum en Oosterbierum onder die ge meente die bij den jongsten storm een zoo belangrijk verlies aan hunne netten hebben geleden. Te Groningen moet voor lid van den Raad her stemd worden tusschen de heeren W. A. Dopheide, kath., met 336 en H. Wind lib., met 309 stemmen. De heer K. Hoekzema, a. r., bekwam 125 stemmen. Van de 3142 kiezers kwamen slechts 788 op. Bij kon. besluit van den 6 (Staatsblad Nr. 40) is een nieuw reglement voor de Kon. Militaire Academie vastgesteld, dat op 10 Mei as. in werking treedt, voor zooveel het toelatings-exainen betreft, en op 16 Sept. as. voor zooveel de overige bepalingen aangaat. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft keert over 1894, het 25 jaar sedert de oprichting der fabriek, uit de behaalde winst van 103,739 een dividend van 8 pet. uit. Over de 25 jaren is gemiddeld 10 pet. divi dend uitbetaald. De gemeenteraad van Tiel heeft zich vereenigd met het voorstel der commissie van financiën, om de te slui ten 3 pet. leening, groot 261,000, in 30 jaren af te lossen. Den 16 is te Leeuwarden eene jonge dame door het paard van een marechaussee overreden en aan de gevolgen daarvan overleden. De marechaussee die van het paard stortte en in het aangezicht verwond werd ligt in het hospitaal. hare zijde en zal er voor zorgen dat de vorstin voor het eerst en voor het laatst met haar gesproken zal hebben »Wel... ik ben verrast..." »En als we de zaak maar een beetje handig aanpakken, hebben we dien meneer den adjudant in korten tijd zoo onmogelijk gemaakt, dat hij blij zal zijn het veld te kun nen ruimen. Dit is juist de kunst, die de omgeving van vorsten moet verstaan, voor een tijdlang een Chineeschen muur te vormen en al het hinderlijke op zijde te schuiven ♦Uitstekend ♦Een punt slechts bezorgt mij voorloopig nog heel wat hoofdbrekens." Hare Excellentie draaide werktuigelijk aan haar gouden armband en liet voor het oogenblik het hoofd peinzend op de borst zakken. En dat is?" Gravin Xenia DynarAls het gesis eener slang klonk die naam van de lippen der presidente en de hofdame schoof haastig haar hoofd wat naderbijals wilde zij met gretige blikken haar dien naam van de lippen lezen. Ah zoonu begin ik te begrijpen...", bracht ze al knikkend langzaam uit. Die algemeen bewonderde schoonheid van het laatste en voorlaatste seizoen begint me danig in den weg te staan vervolgde Leonie met vinnige scherpte in haar stem, ♦dat hoovaardig schepsel laat zich heel wat voor staan op haar naam en haar geld, en tracht op kwet sende wijze het hoofd te bieden aan al wat zich ook maar eenigszins tegen haar kantZoudt ge wel gelooven, dat 't mij volstrekt niet is mogen gelukken haar aan mij te boeien Lieve hemel, als op een ijsberg stuitte iedere voorkomendheid van mijne zijde op haar af. Zij heft haar roodgelokt hoofd met zooveel zelfbewustzijn boven ons allen uit, als ware het louter genade en barmhar tigheid dat zij onze feesten met hare tegenwoordigheid ver eert ♦Zeer juist gesproken, liefste een bespottelijke som berheid en onverdrageljjke hoogmoed 1Zij verbeeldt De Rijksmiddelen hebben in Maart opgebracht S 11.033.820 tegen 12.183.145 in Maart 1894 en in de eerste drie maanden van 1895 f 25.848.587 tegen 26.580.459 in gelijk tijdvak van 1894. De lagere ont vangst in 1895 is hoofdzakelijk een gevolg van de mindere opbrengst der successiebelasting n.l. 1,880,589 tegen 2.976.320 in 1894. Amsterdam. Den 18 zijn 5 voor onderwijzer ge slaagd n.l. J. A. v. d. Houten, Naarden, J. C. Houtkamp, D. Ingeversen en P. H. Jansen, Amsterdam en J. B. Keizer, Haarlem den 19 vier van de zes, nl. D. Kliffen te Broek op Langedjjk, H. G. Kloosterman van Amster dam, L. G. Kruijswijk van Haarlem en S. T. Labberton van Hoorn. De opening der Hötel- en Reiswezententoonstelling is bepaald op den 11 Mei, 's namiddags te 2 uren. De gemeenteraad heeft den 18 met 23 tegen 10 stem men aangenomen het- voorstel van burg. en weth. tot het aanleggen van een gemeentelijk telephoonnetnadat het aldus gewijzigd was dat het verleende krediet van 500,000 alleen geldig zou zijn, ingeval de Ned. Bell- Telep hoon maatschappij het bod van f 200000 voor de overneming hare leidingen niet uiterlijk op 20 April aannam. De heer J. S. Theunissen adjunct-ingenieur aan het bureau voor gas- en waterleidingen is benoemd tot directeur van den gemeentelijken telephoondienst op eene jaarwedde van 4000. Egmondblnnen. Tot poldermeester van de oninge- polderde landen onder deze gemeente is gekozen de heer A. Zonneveld te Wimmenum. Krootschermer. Geslaagd voor kweekeling aan do kweekschool te Middelburg A. P. Ditmars alhier. Helder. Den 16, des avonds te elf uren heeft een stoker 2e kl. der marine zich op een der banken in de laan aan de Weststraat, nabij de Nieuwe Kerk, door middel van drie revolverschoten van het leven beroofd. Algemeen wordt deze daad aan zwaarmoedigheid toe geschreven. De heer C. D. Zur Muhlen is van liberale zijde can- didaat gesteld voor lid der Prov. Staten. Kolhorn. De palingvisschers zijn ter visscherij uitgezeild. Achter Wieringen, onder Texel, alsook onder de kust van Friesland worden de netten uitgezet. In den polder Waard en Groet is dit jaar veel karwei- zaad. Het meeste staat veelbelovend te velde blijft de prijs als thans, dan mag de landman tevreden zijn. Ook het grasland in de omstreken van Kolhorn begint er mooi uit te zien Eenig jong vee loopt al reeds uit, over hooi- gebrek hoort men thans niemand klagen. Aan uitzet van het melkvee wordt dan ook niet gedacht. Aoordschermer. De jaarlijksche uitvoering der zangvereeniging ♦Vriendschap" werd den 14 zeer druk bezocht. Het zangkoor heeft dan ook haar best gedaan om het haren hoorders zoo aangenaam mogelijk te maken. Liederen voor gemengd koor werden afgewisseld door het gezang der kinderklasse. Het laatste vooral werd door het publiek met veel bijval beland. Blijft men in de Sehermeer het beoefenen van den zang waardeeren en bevorderen dan is ♦Vriendschap" een lang en gelukkig bestaan verzekerd. llrsem. De vereeniging ♦Ziekenhulp" hield den 17 hare jaarlijksche vergadering. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat een flinke voorraad goe deren voorhanden is en al kan de geldelijke toestand niet rooskleurig heeten, toch mag men de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Verscheidene zieken en lijdenden werden op verschillende wijzen geholpen waardoor hun lijden meer dragelijk gemaakt werd. Wenschelijk ware het, dat meerderen zich aansloten, om het doel ♦hulp te verleenen aan zieken" steeds meer en meer te berei ken. De heer K. Laan werd als voorzitter herkozen. Zaandijk. Tot gemeente-geneesheer is benoemd de heer G. E van der Horst, arts te Amsterdam. Bij den uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo, zal onder den naam „Excelsior" een nieuw maandschrift verschijnen onder redactie van Titia van der Tunk. Het is bestemd voor den huiselijken kring in 't algemeen en voor jonge dames in 't bijzonder. Het is ontegenzeggelijk waar, dat bij den overgang van de school in het leven, eenige leiding wel gewenscht is voor onze meisjes. Bij eene ruime en milde opvatting, kan zulk een tijdschrift stellig een zegenrijken invloed op het komende geslacht uitoefenen. zichdat ze de vorstenkroon reeds in den zak heeft Och watik geloof, dat die goede vorst Heller- Hiiuingen nog wel bijtijds zal terugdeinzen voor haar ijzige koelheid Doch hoe 't zijik acht het hoog tijd, dat vogeltje de wieken wat te korten, anders zou 't wel eens te hoog kunnen gaan vliegen Een vinnige haat sprak uit de woorden van de bekoor lijke vrouw, zij boog zich wat meer tot haar bezoekster over en vervolgde op gedempten toon ♦Hebt ge wel be merkt, hoe Anna Regina er toe overhelt, die roodharige tot haar vertrouwelinge te maken Kany's waaier geraakte in een heftige beweging. ♦Daarin hebben wij ook nog een woordje meê te spreken 1" ♦Ik vrees dat wij in dit opzicht vrij machteloos zullen zijn," vervolgde Leonie met gefronst voorhoofd ♦Alle heeren zouden voor gravin Dynar in het krijt treden als wij er ook maar aan durfden denken hare positie te ondermijnen 1 Neen, ik weet dat we in een strijd tegen haar persoon volstrekt niets uitrichten zouden en daarom heb ik een ander plan bedacht, dat haar met haar eigen wapen treft, en haar in den vorm van haar eigen trots het mes op de keel zet Gij zijt een toovenaarster lieve Mijn verstand staat er voor stilwie moet dan in 's hemelsnaam de bul lebak zijn waarmee we die zegevierende schoonheid uit het veld slaan Mevrouw GSrtner richtte zich in haar volle lengte op, als felle vonken gloeiden de robijnen in heur haar als het triomteerend >va banque1' van een speler, die al wat hij bezit op één enkel nummer zet, klonk het der hof dame scherp en juichend toe: ♦Janek Procznal" Janek Proczna Die begaafde zanger?" Mijnheer de luitenant, vrijheer vou Flandern," meldde de bediende tusschen de portières door. Ach charmantGjj komt juist van pas (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6