Poolseh Bloed, No. 49. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG 24 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. NATA.LY VON ESCHSTRUTH. ALKMAABSCHE COIIIAVT. Deze Courant wordt Dlasdsg., Uowderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk j De 8 nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Fr^Js der gewone Advertentlëm Per regel J 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DIlAXKHUr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR 'brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door TRIJNTJE ZUIJDAMweduwe J. HUIBERTS wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Verdronkenoord, wijk D, no. 22, welke vergnc.- ning thans ten name staat van wijlen haren echtgenoot J. HUIBERTS. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 20 April 1395. NUHOUT VAN DER VEEN. DRANHVET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door JACOB SCHOEN Gz., landman, wonende te St. Pancras, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, wijk B, No. -42, welke vergunning thans ten name staat van K. HOFMAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 23 April 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. MUTSdHjAWB. De Köln. Ztg. schrijft dat Duitschland reeds in het begin van Maart Japan heeft aangeraden matige eischen te stellenwant een eiseh tot afstand van grondgebied op het vasteland van China zou de inmenging der europeesche mogendheden ten gevolge hebben. Daar Japan weinig lust seheen te hebben deze op te volgen werden op 23 Maart de «erste stap pen gedaan tot een overeenkomst tusschen Duitschland Rusland en Frankrijk iflie nu gemeenschappelijk tegen Japan optreden. Tegenover het streven van Japan om zich als een vasten gordel om China te leggen ten einde dit van Europa af te sluiten, willen de mogend heden bijtijds maatregelen nemen om te zorgen, dat hare belangen niet benadeeld worden. Het overlegd dat Japan tot duover heeft betoond doet verwachten dat het nu den baag niet te strak zal spannen, Duitschland, aldus besluit dat bladzal ten allen tijde gaarne zien dat Japan de vruchten zijner militaire voortreffelijkheid plukt, in de verwachting dat daardoor de duitsehe belangen geen schade zullen lijden. De minister voor de posterijen en telegrafen heeft aan prins Bismarck een overzieht doen toekomen van het post- en telegraafverkeer op Friedriehsruh van i25 Maart tot 2 April. Ontvangen werden 450,000 stuks brieven, briefkaarten en drukwerken; 9815 telegrammen met 329.367 woorden afgezonden werden 1660 telegrammen met 1285893 woorden. EWGEEANfR. Ijagerhttls. Het wetsontwerp op den arbeid in fabrieken en werkplaatsen is vcor de tweede maal gelezen. 22) DOOR ZEVENDE HOOFDSTUK. Den eenen voet wat naslepend trad de luitenant von Flandern, een ulaneno.fficier van middelbare lengte, over den drempel en werd door hare Excellentie met een vleiend: «De zon gaat opbegroet. Hij maakte eene buiging ®n drukte een lange kus op de genadig toegestoken hand. Daarop klapten de sporen nogmaals tegen elkaar voor gravin Kany, wier gelaat van louter vriendelijkheid tot een aaneenschakeling van plooitjes verschrompelde, en vervolgens zette de heer von Flandern, als trouwe page zich aau de voeten der presidente neer op een der kus sens, die naar Oostersch gebruik in de zaal verspreid lagen. «Ik ben alweer tien minuten te vroeg gekomen, Excel lentie zei hij lachend op den vertrouwelijken toon van een goeden bekende. «Doch gij weet dat ik een lek kerbek ben, die steeds den eersten, zoetsten teug uit den geurigen kelk der roos wegkaapt, eer ze voor allen op het presenteerblad staat." Gravin Kany dreigde met haar waaier, Leonie echter keek met eenigen schrik op. Slechts tien minuten te vroeg Mon Dieu, dan mogen we ons wel bizonder haas ten met onze geheime conferentie, als we ten minste ons bondgenootschap bezworen willen hebben, eer de reeks der overige genoodigden komt opdagen. We zijn namelijk juist bezig met het thema Dynar, beste Flandern, en onze geachte vriendin hier vindt het al even onverkwik kelijk als ik 1" Barones Gartner boog zich wat voor over en ging, met een blik op het ontstelde gezicht der Britsch-Imdle. Uit Chitral komen ernstige berichten. De engelsehe bezetting in fort Chrital is erg ingeslotenden 16 had de vijand zijne loopgraven reeds tot op 10 el van het fort vooruit gebracht. Eene vlie gende kolonne van 500 man met 2 kanonnen, onder gene raal Gatainerukte zoo snel mogelijk tot ontzet op maar men vreesde, dat zij te laat zon komen. FRA.NTIi.RIJK. President Faure is op zijne reis door Normandië overal met veel geestdrift ontvangen. Den 17, des avonds te zes uren, kwam hij te Havre aan, waar hij met groote plechtigheid ontvangen werd. De engelsehe consuldie den 18 den bevelhebber van het engelsehe pantsersehip de Australia aan den president voorstelde, zeide dat hij gezonden was ten bewijze van de waarlijk vriendschappelijke gevoelens van Engeland jegens Frankrijk. President Faure antwoordde dat hij daarin een nieuw bewijs zag van goede buurschap. Hij beloofde aan de Australia een bezoek te brengen, er bij voegende dat hij zich op de hoogte liet houden van de gezondheid van Koningin Victoria. De berichten waren uitstekend en hij verheugde zich dat de Koningin in het zuiden van Frankrijk door de bevolking zoo goed ontvangen was. Den 20, des avonds, woonde hij het bal in het stadshuis bij. Het was een schitterend feest waarbij ongeveer 2000 mensohen, 0. a. al do officieren van den engelschen kruiser Australia, zich door de zalen bewogen. Het .gerucht van eene tegen president Faure gerichte anarchistische samenzwering wordt stellig tegengesproken. OOSTENRIJK HONGARIJE. Bij de pannen- fabriek van Weenerberg heeft eene botsing plaats gehad tusschen 500 werkstakers en de politie die van hare wapenen gebruik maken moest. Elf werklieden werden gekwetst, waaronder één zwaar. Verscheidene in hechtenis nemingen hadden plaats. Tijdens de Paaschdagen zijn 5 oostenrijksche toeristen, die den Ra-Alm zonder gids wilden bestijgen naar be neden gestort. Twee werden zwaar, drie licht gekwetst. JSFANïJE. Maarschalk Martinez Campos is den 16 te Santiago aangekomen en door de bevolking op Cuba met geestdrift ontvangen. Bij een stierengevecht te Barcelona op den 14, sprong een der stieren over de afsluitingmidden in de toe schouwers waardoor eene vreeselijke opschudding ont stond. Een gendarme schoot zijn geweer af op den stier en doodde hem maar dezelfde kogel drong een der toe schouwers in de borst, die stervende weggedragen werd. Bovendien werden verscheidene personen bij de heerschende ontsteltenis ernstig gekneusd. 81uftlng van de belgische grens. De min. van buiten!, zaken heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat blijkens telegraphisch bericht van Hr„ Ms. gezant te Brusselde belgische Moniteur van don 20 de bekendmaking bevatdat de belgische grens den 27 April a.s. weder voor den invoer van rund vee en schapen uit Nederland zal worden gesloten. Verder heeft de minister van buit. zaken ter kennis hofdame, lachend voort: »Flandern is reeds volkomen op de hoogte, beste gravin, want, vreemd genoeg behoort hij tot de weinige uitzonderingen die zich niet laten verblinden door den glans van roode lokken." Vreemd genoeg Het bieeke gelaat van den ulaan werd met een stil verwijt smachtend naar de spreekster opgeheven «Wie eenmaal ridderdienst heeft gedaan bij de rozenkoningin, zal nooit eeu sneeuwbal als helmsie raad dragen Altijd vol complimentjes zei Leonie, terwijl ze haar mondje nog meer in den plooi zette en hem eeu vriende- Jjjken blik toewierp. »Doch ter zake nuGravin Dynar tracht allerlei plannen door te zettendie tegen de onze indrnischen dus begint ze tamelijk hinderlijk te worden. Haar uit onzen kring te dringen is volkomen onmogelijk, derhalve moet zij uit eigen beweging het veld ruimen, en de vlucht nemen voor den een of anderen vogelverschrikkerdien we in ons bloeiend korenveld plaatsen!" «En met dat doel noemdet gij zooeven den zanger Proezna, lieve De oogjes der hofdame glinsterden van nieuwsgierigheid. De jonge officier stiet een spoedig bedwongen lach uit en knikte toestemmend «Wel natuurlijk, Janek Proezna! Houd den Hoffman maar vast gereed, gravin, gij zult omtrent dien beroemden man ongelooflijke dingen hooren." «O een schandaal? een liaison? Die ijskoude fee met het gulden haar?...." Gabriëlle Kany had ter nauwernood adem genoeg, om al die gewichtige vragen achter elkaar uit te brengen. »Hoe komt ge op zoo'n denkbeeld!" riep de barones onder bijna minachtend hoofdschudden uit. Janek Proezna moet wel is waar op zijn zegetocht evenveel rozen als lauweren onder den voet treden, moet ais een mannelijke Loreley de tabelachtigste veroveringen maken, maar al kon ook zijn zang bergen verzetten en dieren en boomen betooveren, zoodat zij hem gedwee volgden, op één hoekig voorhoofd zou ook zijne macht afstuiten en jammer lijk schipbreuk lijden: op dat der trotsche gravin Xenia." van belanghebbenden gebrachtdat het door de belgische rogeering uitgevaardigde verbod niet van toepassing zal zijn op dieren in rechtstreekschen doorvoer zonder over lading (per spoor) door België verzonden. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Waard: en Groet de heer J. Breebaart Kz. en tot heemraad van denzelfden polder de heer VBakker. Wielrijders. Oterleek. Onze correspondent verzekert ons, dat in de meeste gevallen wielrijders en voerlieden elkander een wenk geven maar hij vindt het niet overbodig om er in het belang van beiden nogmaals op aan te dringen. Er is toch op de smalle wegen langs onze ringvaarten geen gelegenheid om elkaar voorbij te rijden en de meeste voerlieden zijn van meening, dat het door nwe redactie in de noot bedoeld provinciaal besluit bepaaldelijk be stuurders van met paarden bespannen rijtuigen betreft. Op de vraag: «waarom wijkt ge niet uit voorden wiel rijder?'' volgt gewoonlijk: «wie wordt voor zijn rijtuig aangeslagen in de belasting Maar er bestaat, naar zijne meening, nog een artikel in het reglement op de wegen van prov. Staten, waarin wordt bepaald de afstand, waarop de wieier moet af stijgen voor een voerman, die dat verlangt en dat de eerste zoo bij den laatste wil inhalen, duidelijk zijn wensch daartoe moet te kennen geven. Het zon velen lezers aangenaam zijn, wanneer in uw blad werd bekend gemaakt hoe voerman en wielrijder zich in bovenstaande gevallen hebben te honden volgens de wet, dan kan dit geschrijf eenig nat hebben. Het komt ons voor, dat het betalen van belasting voor het rijtuig den bestuurder niet het uitsluitend recht op den weg verzekert. De wielrijder zou als de rijtuigbe stuurder eeu boer washem kunnen antwoorden»Wie betaalt bedrijfsbelasting, gij of ik Ben ik misschien van de personeele belasting vrijgesteld, al is het geen rijtuig, waarvoor men mij daarin treft He£ is dan ook duidelijk, dat een rijwiel voor velen, wien paard en rijtuig te kostbaar is, een even onmisbaar voertuig, als de kar voor den boer, volkomen hetzelfde recht heeft op den openbaren weg als laatstgenoemde. Het jongste provinciaal reglement heeft dat recht trou wens ten volle erkend. Gaarne voldoen wij aan het verlangen van onzen cor respondent om de desbetreffende bepalingen daaruit te laten volgen «Den berijders (van velocipèdes) is het verboden 1°. bereden of aangespannen paarden achterop voorbij te rijden, zonder vooraf den ruiter of voerman te hebben gewaarschuwd door eene aau de velocipède bevestigde luidklinkende bel, fluit of trompet 2°. tusschen zonsonder- en opgang te rijden zonder dat de velocipède voorzien is van een helder brandende lantaarn, waarvan het licht recht vooruit zichtbaar is." Over eene verplichting om af te stappen vermeldt het Reglement niets. Red. »Heller-Hüningen maakt zijn vorstenkroon gloeiend en doet daarmee het ijs van haar hart ontdooienriep al lachend de beschermeling Harer Excellentie zoo boos aardig mogelijk nit. Gravin Kany echter zette een erg teleurgesteld gezicht en vroeg verbaasd Wat kan Proezna dan voor invloed uitoefenenals zij niet eens belang in hem stelt?" «Meer dan gij denkt 1 Luister slechts Vriend Flandern is mijn rechterhand geweest bij de moeilijke taak om een onderzoek in te stellen omtrent de sehoone gravin Dynar, in de hoop hier of daar een steen los te vinden in het trotsche bolwerk, waarachter zij zich, on genaakbaar en ontoegankelijk als het heilige der heiligen, verschanst 1 Heel stil en ongemerkt hebben we onze voel horens naar alle kanten nitgestoken, legden mijnen en tegenmijnen aan en vischten eindelijk den sleutel tot Xenia's hart op in de persoon harer kamenier Gustine, een oud, babbelziek schepsel, dat volstrekt niet vermoedt, waarom de dikke onderofficier der nlanen haar zoo ijverig het hof heeft gemaakt 1" «Onderofficier der nlanen «Wel, ja, de vroegere oppasser van onzen vriend hier, en op wien hij in elk opzicht rekenen kan «Zoo trouw als een hond, en slim als als «Als zijn heer en gebieder riep Leonie lachend nit en tikte den spreker met haar waaier op de wang. «Niet telkens in de rede vallen, als ik n verzoeken mag, ik hoor hiernaast de theekopjes al rammelen 1 Nu dan, Gustine vertelt van al de jarendie zij in de grootste eenzaam heid op het kasteel van graaf Dynar heeft doorgebracht, van de geduchte geldsommen die zij intusschen in een oude kous heeft opgespaard en soms geraakt zij in vuur en spreekt ook van een broeder der gravin" «Broeder «Kort en goed als we nn maar verder uitvissehen, komen we achter een hoogst gewichtige geschiedenis en hebben nn reeds het hecht in handen Dc Poolsche naam van het grafelijk erfslotwaaraan gravin Xenia zoo zorg vuldig een Duitschen draai geeftals die toevallig ter sprake komt, luidt eigenlijk Proezna, en Janek Proezna

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1