Stadsberichten. De Wedstrijd. «ÜPe* De sluiswachterswoning aan de Jacob Klaassensluis, brandde in den nacht van den 22 op den 23 volkomen uit; alleen de muren bleven voor het grootste deel staan. Met moeite redden zich de bewoners. De in boedel ging geheel verloren. Omtrent de oorzaak spreekt men van brand in den schoorsteen. BURGERLIJKE STAND. Uit Haarlem wordt aan het Handelsblad gemeld dat onder geleide van twee rijksveldwachters nit Rot terdam is aangebracht een persoon, die verdacht wordt schuldig te zijn aan den moord op twee vrouwen voor eenigen tijd te Haarlem gepleegd. De verdachte heeft wegens diefstal te Rotterdam gevangen gezeten en zou zich tijdens zijn gevangenschap verraden hebben. Akersloot. Tot dijkgraaf van den Koogerpolder is herkozen de heer J. Roskam. Amsterdam. De onderneming Krasnapolsky, welke over 1894 ruim f 28000 zuiver meer ontving dan over 1893, keert uit het voor de aandeelhouders beschikbaar gebleven bedrag van ruim 48000, zijnde 17000 meer dan over 1893, een dividend van 7 pet. uit. Den 21 woonden de Koninginnen de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk waar ds. Schuller tot Peursum sprak naar aanleiding van Lucas 24 vers 48G ij z ij t getuigen van deze dingen. In die godsdienst oefening werden achtereenvolgend gezongen Psalm 68 vers 10, Gez. 238 vers 2 en 3 en Gez. 50 vers 3. Tegen twee uren reden de Koninginnen, in een met vier paarden be spannen, la daumont gereden rijtuig uit tot het brengen van het bezoek aan Artis, alwaar zij door den president en den secretaris en een paar bestuursleden, alsmede den directeur ontvangen werden. De orde in den tuin was dank zij den in dit jaar door het bestuur genomen maat regelen goed, waardoor te meer uit kwam, dat vele jaren vroeger reeds maatregelen hadden kunnen worden geno men tegen de bij dergelijke gelegenheden heerschende wanorde. Bij de rijtoer langs WittenburgKattenburg en de Ruyterkade heerschte de grootste'geestdrift, daar de aan wezige menigte de vrees gekoesterd had dat deze toer achterwege zou zijn gebleven door den inmiddels aange vangen regen. Den 22 werd na afloop der zeer druk bezochte audiëntie een bezoek gebracht aan de Willemstraat, waar duizen den en duizenden personen de koninginnen opwachtten en met den grootsten geestdrift ontvingen. Yoor perceel 126 stonden 120 130 kinderen van leden van Oranje- Vriendenkring die de koninginnen toezongen. Den 22 zijn voor onderwijzer geslaagd D. M. Lange H. Nieuwenhuizen en B. A. G. Mekers te Amsterdam; H. Lindeboom, te Helloo; en H. Oostwold, te Haarlem. Honnlkendam. Wijlen mej. de wed. P. Stam gedurende vele jaren regentes van het hervormde wees huis alhier, heeft aan die instelling eene som van f 1000 vermaakt. üpanbroek. De afdeeling van de Centr. r. k. kiesvereeniging in het district Enkhuizen verkoos in hare vergadering van den 21 de heeren J. Buis (aftr. lid) en N. Sluis (a.r.) te Eukhuizen tot hare candidaten. De heer Bosdie wegens verandering van woonplaats het voorzitterschap der afdeeling nederlegde werd vervangen door den heer J. Buis Spierdijk. Schermerhorn. Zaterdag den 20 had alhier de aanbesteding plaats van de herstellingswerken aan het kerkgebouw der ned. herv. gemeente. De volgende bil jetten waren ingelevord Hendriks Nieuwer Amstel f 11700; W. Bakker, Avenhornf 10479; P. van Doornik Warder f 10450 R. Koppen Westgraftdijk, f 9680; Schiere Boornbergum (Friesland), f9537 J. de Vries Purmerend f 9480 R. de Boer Medemblik f 9330 E. Frantzen Medemblik f 8240 G. Baas Alkmaar, f8199; Joh. Hille, Ursem f7980; A. Wees- hoffSchermerhorn f 7784en F. RikeAlkmaar f 7272. De gunning is tot nog toe aangehouden. De directie der Tramweg-maatschappijdie den 22 het gedeelte van de tramlijn tusschen Schermerhorn en Alkmaar, door het niet flink voortwerken van den aan nemer in eigen beheer dacht te nemenwerd door dezen hierin vooralsnog verhinderd. Een aantal rijksveldwach ters was reeds aanwezig om zoo het noodig bleek, de orde te handhaven. Haarlem. Den 18 is door het prov. bestuur alhier aanbesteed a. het maken van een remstoel bo de concertzanger, het genie dat zijn roem van Parijs uit reeds door geheel Europa heeft verbreid die merkwaar digste verschijning aan den kunsthemel is een aangenomen zoon van den ouden graaf en de voormalige gardekuras- sior, die zooals men uitgestrooid heeft, zijn ontslag nam, om groote reizen in het buitenland te ondernemen. En, verbeeld u, 't moet in de residentie reeds algemeen bekend zijn. Voormalige krijgsmakkers hebben hem ge hoord, gezien en herkend, dientengevolge is hij terstond aan het hof ontvangen, en, al wordt ook zijn pseudoniem geëerbiedigd, toch geheel als graaf Dynar behandeld. Daar op doelden de raadselachtige toespelingen, die de kranten zoo dikwijls gemaakt hebben op de hooge af komst van den kunstenaar. Gravin Xenia heeft nooit, zelfs niet met een enkel woord van hem gereptwel een bewijs, dat het een doorn in haar trotsch vleesch is, dien concert zanger, den man, die zich volgens haar zienswijze zoo verschrikkelijk vernederd heeft, dien vondeling van Pool- schen bloede als broeder te erkennen. Daarop is mijn plan gebouwd. Janek Proczna moet, hoe dan ook, her waarts gelokt worden, opdat zijn hoogmoedige zuster van schaamte over zulk een verwantschap het veld ruime 1 BravobravissimoLuitenant von Flandern draaide de punten van zijn zwart kneveltje tot ware naal den, zijn van afmatting getuigend bleek gelaat kreeg aan voorhoofd en slapen een weinig kleur, en die blos steeg langzamerhand hooger tot aan de kortgeknipte donkere haren. «Janek Proczna de broeder van de hoogmoedigste der hoogmoedigen De Poolsche vondeling, de concertzanger, de drager van haar wijdschen naam en gravin Kany liet zich achterover in de kussens vallen en kraaide het uit van de pret. »Stil stiler komen gasten »Nog een enkel woord, Excellentie, 't zal een macht van geld kosten, den beroemden kunstenaar over te halen, hier bij ons een concert te komen geven J" Wordt vervolgd.) neden de kleine schutsluis in het buitenkanaal te IJmui- denraming f 3650. Ingekomen 7 biljetten. Laagste inschrijver de heer H. J. Meekers Amsterdamf 3400- b. het voorzien der boorden van het Noordzeekanaal in' 4 perc. Raming resp. f 4000, f 10000, f 12000 en f 6000. Laagste inschrijvers de heeren J. Oldenburg Bergen, perc. 1 f 3367, perc. 3 f 11168; perc. 2 L. G. Bekker, Lent, f 8690; perc. 4 B. Boom, Helder, f 5375; c. het verbeteren der zeeweringen langs het noorderstrand op het eiland Vlieland, raming f 29000. Ingekomen 6 biljetten. Laagste inschrijver de heer T. Volker Cz., Sliedrecht f 27600 d. het bouwen van een tolhuis te Schagervlotbrug, gem. Zijperaming f 4500. Ingekomen 8 biljetten. Laagste inschrijver de heer C. N. VlamingSchagenf 4277 e. het aanbrengen eener verdediging aan den voet der steenglooiing langs de haven van Vlieland, raming f 4500. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn, Amsterdam, f 4400f. het leveren van steen en brik en het bestor ten der Heldersche zeewering in 2 perc. Raming resp. f 3300 en f 14700. Ingekomen 7 biljetten. Laagste in schrijvers de heer W. de Jong, Helder, perc. 1 f 3120. Bazalt-Maatsch., Rotterdam perc. 2 f 13745g. het verbeteren van rijkszeewerken op het eiland Wieringen, raming f 10000. Ingekomen 5 biljetten. Laagste inschrij ver de heer J. Hermans, Wieringen, f 9850. Den 17 des avonds is alhier eene buitengewone spoed- eischende vergadering gehouden van aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen alhier, bijeengeroepen naar aanleiding van het besluit van bur gemeester en wethouders, om geene vergunning aan ge noemde Maatschappij te verleenen tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor haar Brongebouw in het Frederikspark. Ten slotte werd met algemeene stem men aangenomen de volgende door den heer Beijnes voorgestelde motie »De algemeene vergadering, met leedwezen vernomen hebbende de weigering van B. en W. om vergunning te verleenen gehoord het debat der algemeene vergadering kennis genomen hebbende van den stand van zaken wat betreft de gebouwen verzoekt het Lestuur om al die pogingen aan te wen den strekkende om de gevraagde vergunning alsnog te verkrijgen en met den bouw en afbouw zoo spoedig mo gelijk voort te gaan, ten einde het succes te verzekeren." Nadat met 129 tegen 16 stemmen verworpen was een voorstel, om het laatste gedeelte, wat den bond betreft, weg te laten. De arr. rechtbank alhier heeft een bevel van rechts ingang verleend tegen den fabrikant van Dobben alhier, ter zake van het verkoopen van Haarlemmerolie voorzien van het fabrieksmerk, dat indertijd nedergelegd is door de gebroeders Waaning, mede Haarlemmeroliefabrikanten alhier. Bij kon. besluit van den 18 is op verzoek eervol ont slagen bij de dienstdoende schutterij alhier de heer A. C. Strumphier als 2e luitenant en benoemd tot 2e lui tenant de beer H. D. Emrik. De Haarlemsche Brandverzekering-Maatschappij keert over 1894 17 pet. dividend uit. Scliagen. Het heeft en zal den Schagers de ver kropen en volgende weken niet ontbreken aan de gelegen heid om muzikaal genot te smaken. Den 21 gaf de heer Ter Linden voor de tweede maal eene uitvoering van de kindercantate M. A. de Ruijter, welke uitvoering goed geslaagd mag genoemd worden den 28 geeft de zang- vereeniging «Euterpe" haar laatste winterconcert den 5 Mei geeft de dameszangvereeniging «Enphonia" een concert en den 12 d.a. de heer A. Hille, van Amsterdam, met medewerking van den bekenden zangerden heer Orelio. Den 22 is een begin gemaakt met het bouwen van eene lokaliteit, waarin de alhier wonende leden van het Evangelisch kerkgenootschap hunne godsdienstoefeningen zullen houden. De zangvereeniging Euterpe," die den 28 een concert geeft in het Noordhollandsch koffiehuisheeft daar voor het volgende programma vastgesteld. «Oud van da gen" van J. Haijdn, «Vox dilecti" van Palestrina, «Voor jaar'' van Koenen, «Psalm 84" van Sweelink, «Aan de maan" van Kolkman voor gemengd koor, «Vrede des ge- moeds" van C. C. A. de Vliegh, «Bede" van Heinze en «Salamis" van F. Gernsheim voor mannenkoor. Boven dien zullen er nog een paar nummers instrumentale mu ziek ten gehoore worden gebracht ter afwisseling. Den 17 Juni zal alhier onder het voorzitterschap van den heer mr. M. Bnchner schoolopziener in het arron dissement Helder, de jaarlijksche arrondissementsverga dering plaats hebben in het Noordhollandsch koffiehuis van den heer J. P. Blauw. De kiesvereeniging «Burgerplicht" en de «democratisch- vrijzinnige kiesvereeniging" alhier, hebben in hare ver gadering van 22 April beslotenzich te onthouden van het aanbevelen van candidaten voor het lidmaatschap der provinciale staten. In eene volgende vergadering zal het reglement gewijzigd worden. Wieringen. De heer P. W. Janssen te Amsterdam heeft eene aanzienlijke gift geschonken tot herstel van het kerkgebouw der ned. herv. gemeente te Hippolytus- hoef, volgens een door den architect Cuypers opgemaakt en door hem goedgekeurd plan. GETROUWD. 21 Apr. Willem Zwart en Maaike van Rijs. GEBOREN. 21 Apr.Jan, z. van Taeke Tuinstra en Wilhelmina Henriette Temminck. Helena Petronella, d. van Cornelis Linstra en Pietertje Bossen. 22 Maria, d. van Dirk van Schagen, en Aaltje de Groot. Gerrit, z. van Jan Modder en Gesina Krom. OVERLEDEN. 22 Apr. Johannes Cornelis Veenboer, 81 j. In de week van den 14 tot den 20 April zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 49 kuipbaden 77 regenbaden le kl. en 85 regenbaden 2e kl., samen 211 baden. Den 20 was voor het éénjarig onderhoud van de Cadettenschool alhier, geraamd op f 1200, ingeschre ven door J. Schrenders voor f 1125, E. van Dijk voo* f 1155 en P. van Heerden voor f 1180. Bij kon. besluit van den 20 is met ingang van 15 Mei e.k. opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Alkmaar de heer J. Au hout van der Veen alhier. Het was op den 17 vijf en twintig jarendat de heer A. P. Burger, alhier, de betrekking vervulde van secretaris van den Zijpe- en Hazepolder. Het bestuur betuigde zijne belangstellende waardeering jegens zijn secretarisdoor hem een kostbaar aandenken te vereeren. In den natlonalen kegelwedstrijd, uitgaande van de kegelclub «de Unie," alhier, werd zondag den 21, door een zestal clubs geworpen. Iedere club moest vertegenwoordigd zijn door 5 leden, die alle tien worpen deden. De uitslag was als volgt: «Harmonie" 222 p. en 1 negen; «Kennemers" 212 p. en 3 negens«Alcma- ria Victrix" 204 p. en 3 negens«De Overdekte" 182 p. en 1 negen «B. A. L." 175 p. en 2 negens; «Entre nous" 159 p. en 3 negens. Met uitzondering van «De Overdekte," die te Hoorn gevestigd is, waren het dezen eersten zondag allen alkmaarsche clubs. Den volgenden zondag komen de overige deelnemende clubs werpen. Voor den eereprijs, uitgeloofd voor bet hoogst aantal punten, komt in aanmerking de heer J. Essen, met 58 p. voor den consolatieprijs voor het laagst aantal punten bij het hoogst aantal treffers, de heer E. G. van der Horst, met 54 p., in 10 treffers. Dagelijks blijft, gedurende den duur van den wedstrijd ook in de weekdagen, over dag, de gelegenheid bestaan, om op de persoDeele of vrije baan te werpen. l)e inder daad keurige prijzen en medaljes zijn op de bovenzaal van het gebouw «de Unie", aan de Choorstraat, uitge stald. Van de twaalf inschrijvers voor de herstellings werken aan de kerk te Schermerhornden 20 gehouden is het laagst ingeschreven door F. Rike, alhier, voor 7272. Maandagdes namiddags te 2 uurvulde zich lang zamerhand de groote lijnteekenzaal der Burgeravondschool geheel met de leden der Hoofdcommissie voor den wed strijd, inzenders en genoodigden. De gemeenteraad was vertegenwoordigd door den wet houder C. W. Bruinvis. De Centrale Commissie voor het houden van wedstrijden voor handwerksnijverheid in Nederland was in haar geheel vertegenwoordigd. De namen barer leden vindt men in de toespraakwaar mede de tentoonstelling werd geopend. Van de buiten gemeenten waren vertegenwoordigd Oudorp door den burgemeester den heer G. Bos Wz. en Bergen door de wethouders J. Leijen en J. Oldenburg. De heer H. J. de Groot, voorzitter der Hoofdcommissie, hield de volgende, zeer toegejuichte rede Mijne Heeren. Namens de hoofdcommissie voor den wedstrijd tusschen handswerklieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten roep ik u een hartelijk welkom toe, nu gij aan onze uit- noodiging hebt willen voldoen door de opening der ten toonstelling aan dien wedstrijd verbonden te wil len bijwonen. De eerevoorzitter onzer commissie, de heer C. Bosman, heeft om verschillende redenen hoofdzakelijk voortvloeiende uit treurige familieaangelegenheden, de tentoonstelling niet kunnen openen, vandaar dat aan mij de taak is op gedragen u allen hartelijk dank te zeggen voorzoover men medewerkte voor het welslagen van den wedstrijd. Alvorens u uit te noodigen de tentoonstelling te be zichtigen, zij het mij vergund, ter inleiding van hetgeen gij straks zult zien, met een enkel, eenvoudig woord het ontstaan van den wedstrijd, het doel en de uitkomsten u te ontvouwen en mede te deelen. In de algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid werd in 1892 besloten een post op de begrooting dier Maatschappij te plaatsen, waaruit de onkosten van tentoonstellingen in de departementen konden bestreden worden. Die tentoonstellingen hadden evenwel in hoofdzaak tot doel de voorwerpen uit het Museum van de Maatschappij onder ieders bereik te brengen. De groote waarde van de voorwerpen, die men vindt in het Museum voor kunstnijverheid behoorde voor onze industriëelen meer aan het licht te komen en zeer zeker zou daardoor het streven van de Maatschappij in ruime ren kring worden verbreid. Ik deel dit slechts mede, omdat de mededeelingen van den afgevaardigde, die het departement Alkmaar op de Algemeene vergadering in 1892 vertegenwoordigde, er aanleiding toe gaven om aan een dergelijke tentoonstel ling een wedstrijd tusschen handwerkslieden te verbinden. Eene commissie uit het departement Alkmaar van de genoemde Maatschappij werd benoemd om het denk beeld van een wedstrijd tusschen handwerkslieden met daaraan verbonden tentoonstelling nader te overwegen en daarover een schriftelijk rapport uit te brengen. De commissie bestond uit de heeren A. Siebert Coster, PKool en H. J. de Groot, die bij monde van den heer Coster adviseerde in 1894 of 1895 bovenvermelden wedstrijd en tentoonstelling uit te schrijven. Het departement nam alzoo het initiatief. Bij het bespreken van het rapport van bovengenoemde heeren werd in overweging gegeven zich met de afdee- ling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst te verstaan en indien deze vereeniging tot mede werking besloot 3 harer leden af te vaardigen en aan te wijzen om als lid van de hoofdcommissie op te treden. In diezelfde vergadoring werd de heer C. Bosman, direc teur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid en voorzitter van het departement Alkmaar verzocht het eerevoorzitterschap der commissie op zich te nemen, hetwelk onder levende bijvalsbetuigingen door den heer Bosman werd aanvaard. Na verloop van eenige dagen ontving het departement Alkmaar een schrijvenwaarin de Afdeeling Alkmaar der Mij. tot bev. van Bouwkunst hare ingenomenheid betuigde met het plan van het departement en berichtte tevens, dat de heeren G. Looman, G. N. Itz en N. J. van Vuure namens de Afdeeling waren aangewezen om als commissieleden op te treden. Den 27 November 1893 vergaderde het eerst deze commissie, onder voorzitterschap van den eere-voorzitter. In die vergadering werd het bestuur gekozen en de

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2