plannen besproken die tot het welslagen van den wed strijd moesten leiden. In het algemeen was men het er over eensdat de wedstrijd gesplitst diende te worden in een gebonden, d. w. z. dat men de voorwerpen naar teekening of opgave diende te vervaardigen en in een v r ij ewaarbij men geheel vrij was in het kiezen van voorwerpen. De hoofdcommissie was overtuigddat de wedstrijden op kleine schaal moesten plaats hebben, wijl anders er van geen welslagen sprake kon zijn. De zoo uitstekend geslaagde wedstrijden te Leiden en Amsterdam hadden ons getoond levensvatbaarheid te bezittenals voorbeeld echter konden zij voor Alk maar niet dienen. Er moest rekening gehouden met de financiën met de lokaliteit en met de werkkrachten die binnen Alkmaar en in de omliggende gemeenten te vinden waren. Het is hier niet te plaats u al de moeite en opoffe ringen, die zich de hoofdcommissie getroost heeftte schetsen. Veeleer brengen wij hulde aan de ingezetenen van Alkmaar voor hunne ruime bijdragen aan de ge meentenaren uit de om Alkmaar gelegen dorpen aan de gemeente-veldwachters die ons daarbij krachtig steunden. In het bijzonder zijn wij dank verschuldigd aan het gemeentebestuur van Alkmaar dat ook nu weer toonde de belangen van de werklieden te willen bevorderen en 300 heeft toegezegd indien het bleek dat onze finan ciën niet toereikend waren en de lokalen der burger avondschool bereidwillig afstond. Aan de gemeentebe sturen van Egmond aan Zee, Egmondbinnen, Oudorp, St. Pancras, Hoogwoud, Bergen, Oudcarspel, Noord- scharwoude, Uitgeest, Opmeer brengen wij eveneens onzen warmen dank voor hunne bijdragen, en ten slotte het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen voor hare toezegging van steun wan neer het blijkt dat alle andere subsidies onvoldoende zijn voor de te maken kosten. Aan het Departement Nijverheid en de Afdeeling Alkmaar van de Maatschappij tot be vordering van Bouwkunst mag een woord van waar deering niet worden onthouden voor hare bijdragen dank brengen wij haar nietomdat het plicht was de eenmaal door hen ondernomen zaak met kracht te steunen. Zoo stonden de zaken toen de hoofdcommissie op Vrijdag 2 November 1894 de eerste openbare vergadering met de deelnemers uitschreef. Aan eene commissie van drie leden bestaande uit de heeren Gr. LoomanGf. N. Itz en H. J. de Grootwas opgedragen de teekeningen voor den gebonden wedstrijd te vervaardigen die in de zaal waren opgehangen. Inlichtingen werden gegeven, mededeelingen gedaan en voorts allen opgewekt om zich krachtig in te spannen en wel is waar een ouderlingen vreedzamen strijd aan te binden, maar waarvan de resultaten zeker ook door buiten Alkmaar wonenden zullen worden besproken waarschijnlijk gewaardeerd. In diezelfde vergadering genoot de commissie het groote voorrecht te kunnen mededee- len, dat er voorschotten en hulp gegeven kon worden voor het aanschaffen van materialen. Het heeft derhalve der commissie niet aan hulp, noch aan middelen voor dezen wedstrijd ontbroken. Verrassend was voor ons het bericht toen ons mededeeling werd gedaan, dat Hare Majesteit de Koningin en hare Majes teit de Koningin-Regentes twee zilveren medailles met hare borstbeelden versierd ter beschikking van den wedstrijd stelden. Wij brengen onzen hoog geschatten Vorstinnon daarvoor dankbare hulde en zouden er gaarne meer aan toevoegen, indien wij dan niet in strijd handelden met het uitdruk kelijk verlangen van Hare Majesteit de Koningin Regentes. Ook de Maatschappij tot bevordering van bouwkunst stelde een zilveren medaille, geslagen op het stempel dier Maatschappij welwillend voor de bouwambachten ter be schikking, waarvoor wij gaarne dank zeggen. En eindelijk werd ons nog van een zijde hulp geboden waarover wij onze bijzondere erkentelijkheid hebben uit te spreken. Het is de hulp van de Centrale commissie voor wed strijden, bestaande uit de heeren F. H. van Malsen, mr. C. A. Elias, J. R. de Kruijff, W. J. Blijdenstein Azn., W. B. Liefland, P. Du Rien Fzn, A. J. C. Kantmeijer en B. H. Heldt. Het bestaan dier commissie was ons niet onbe kend, terwijl de groote eenvoud van onzen wedstrijd ons terughieldmet die commissie onderhandelingen aan te knoopen. De groote wedstrijden te Leiden en Amsterdam waren mede door haar geregeld en Alkmaar wist vooruit, niet in de schaduw van die plaatsen te kunnen staan. Doch toen ons die commissie hare hulp welwillend aanbood, is die ook terstond dankbaar door ons aanvaard en de artistieke medaille's en getuigschriftenons tegen den kostenden prijs toegezegdkunnen straks n allen overtuigen welke waarde door ons aan dio hulp behoort te worden gehecht. En gij, mijne heeren, leden van de Centrale commissie voor wedstrijden, wij brengen ons onzen bijzonderen dank, dat gij bij de opening van deze eenvoudige tentoonstel ling hebt willen tegenwoordig zijn en dat gij zelf door eene bekroning uwerzijds aan de waarde van deze ten toonstelling kracht hebt willen bijzetten. En nu zou ik kunnen eindigen, ik zou u allen nog eens kunnen bedanken en zou dan in gebreke blijven de werkbijen te vergeten. Met het noemen van dien naam weet gij reeds allen wie ik op het oog heb. Het zijn de deelnemers aan dezen wedstrijd. Het welslagen van de tentoonstelling van dezen wedstrijd is aan u, werklieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten als er van waardecring sprake kan zijn dan is dat door uw werken, uw deelname aan den wedstrijd. Het zilver, brons en getuigschrift, dat aan sommigen uwer kan worden uitgereikt, spreke van waardeering over uwen arbeid, het zij den anderen tot prikkel, die mis schien later dezelfde lauweren zullen plukken. Wij hebben in dezen wedstrijd ot juister w e d s t r ij- d e n nooit anders dan een aanmoedigingswedstrijd gezien. Wil het ook zoo beschouwen, want niet ontkend mag wordendat de deelname nog betrekkelijk gering is. Dat er slechts enkelen aan den gebonden wedstrjjd deelnamen bewijst slechts, dat wij nog niet over zoo'n groot getal uitnemende werklieden kunnen beschikken. En waar het u straks bij het bezoek aan het lokaal voor den gebonden wedstrijd zal blijken, dat er aanvul ling noodig was en wel door enkele werkstukken van leerlingen, die met 1 Augustus a.s. 2 jaar de Ambachts school bezoekendaar staat het voor mij vast, zonder overdreven verwachtingen te hebben van die school, dat bij een volgende gelegenheid zal blijken, dat het peil van den werkmansstand door een degelijke opleiding wordt verhoogd. Deelnemers aan den gebonden wedstrijd, deelnemers aan den vrijen wedstrijd, en gij allen, die door opluiste ring deze tentoonstelling hebt willen verhoogenwij brengen u allen zonder onderscheid onzen harte- lijkendank. Gij hebthandwerkslieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten getoond u te kunnen voorbereiden tot een strijd wij hopen dat gij ook zult leeren overwinnen vooral wanneer uw werkkracht voor groote tentoonstel lingen wordt geëischt. Uw arbeid wordt door ons gewaardeerd, en ik twijfe niet of door allen die hier tegenwoordig zijn. Mogen ook de vruchten, kan het zijn stoffelijke vruchten, voor uwen arbeid niet uitblijven. Gij, deelnemers en deelneemsters aan den wedstrijd, gij stelt er zeker toch ook prijs op den naam van een begaafd werkman te dragenen dat was het groote doel van dezen wedstrijd. De machtige industrieelen en fabrikanten trekken op naar wereld- en nationale ten toonstellingen om daar hun producten te doen bekronen, om naam te maken voor hun naam. Bij die tentoonstellingen gaat de werkkrachtde stalen ijver en volharding van den werkman te onder zijn naam wordt niet genoemd en wat nu noodig is voor de industrie voor de kunstnijverheid in het algemeen, is ook noodig voor den man die eigenlijk de industrie, de kunstnijverheid in stand houdt. Welnuook deze tentoonstelling is het symbool van de groote macht, die wij wenschen te waardeeren en die onze kunstnijverheid in stand houdt. Aan de dames in den vrijen wedstrijd mag een bijzonder woord van lof niet worden onthouden voor de even fraaie als hoogst artistieke inzendingen. Het zij mij thans vergund de namen af te lezen van hendie door de verschillende commissies van beoor deeling zjjn bekroond B E K R O N I IV G K IV. -:ÊÊSB5S*' Voor zoover niet vermeld zijn de be- kroonden te Alkmaar woonachtig. Gebonden wedstrijd. Timmerlieden (amerik. grenen voordeur.) P. A. Franzen zilv. med. en f 20Jac. H. Hout, bronz. med. en f 10D. v. d. Weertdiploma en f 5. Steenhouwers (grafmonument.) H. de Graaffbronz. med. en f 10; J. B. L. Simon, Helder, diploma en f 5. Metselaars (ellipsvormige boog.) C. A. v. d. Idsertbronz. med. en f 10; E. G. Wa genaar diploma en f 5. Meubelmakers (spiegellijst.) M. Schenke zilv. med. en f 20 N. Schoofbronz. med. en f 10; A. Boersen, diploma en f 5 H. Schoon hoven, diploma en f 5. Decoratie-schilders (wapen.) R. Boog'n Az., bronz. mod. en f 10; M. Klerk, Schoorl- dam, diploma en f 5. Behangers (kamerscherm.) J. F. W. Ober, bronz. med. en f 10. Stojjeerders (draperie.) J. F. W. Ober zilv. med. en f 20 N. Masee, bronz. med. en f 10. Machine-bankwerkers (engelsche sleutel.) Eene inzending. Geene bekroning toegekend. Koper- en blikslagers (ganglantaarn.) S. Wagner, zilv. med. en f 20; M. Bock, Helder,bronz. med. en f 10; P. van Til, Heiloo, diploma en f 5. Niet ingezonden. Lood- en zinkwerkerssmeden en ketelmakers. Vrije wedstrijd. Hout- en kerfsnijders. C. Bogtman, Bergen, kistje, zilv. med.S. Vriesman Oudkarspel, collectie, bronz. med.; P. Dekker Schagen, kistje enz., diploma. Boekbinders. G. van Dijk, boeken etc., bronz. med.; C. Alfrink, idem, diploma; C. J. M. van Schaick, idem, diploma. Behangers. J. Bierenbroodspot Schagen decoratie bronz. med.; N. Masee, etui, diploma. Decoratie-schilders. P. J. R. Boogh, decoratie, bronz. med. Houtdraaiers. G. de Haan, pronktafel, zilv. med.; H. W. E. de Bock, salon-standaard, bronz med.; N. Schoof, presidenthamer, diploma. Kuipers J0. Levertbadkuip tonnen en vischvaatje zilv. med.; J. Sanders, tobbetje, diploma. Machine-werkers. Jb. Kuit Kz., Amsterdam, machinetje, diploma. Lederwerkers en Zadelmakers. L. Jupijn Dz., zadelschoft, zilv. med.; N. Masee, rij tuigkussen bronz. med.; F. v. d. Peet, koffer, diploma. Mandenmakers. G. de Boer, waschmand bronz. med. (bij loting); H. Westenberg, reismand, diploma. Meubelmakers. F. J. Julsing, wandkastje, diploma. Petten-, mutsen- en hoedenmakers. A. Krombos pet bronz. med.; H. J. G. Heppener pet diploma. Schilders. P. Oostwouder, schilderwerk, zilv. med. Schoen- en laarzenmakers. J. G. Meijer Mz., schoenen, zilv. med.; H. van Schijn- delwaterlaarzen bronz. med.; J. Witte, schoenen voor gebrekkige voeten diploma; F. Venema, heerenbottines, diploma. Smeden. J. Bups hoefijzerzilv. med.B. HarreveldHeiloo, tuingereedschappen bronz. med.; L. Heman, brandkast, diploma. Steenhouwers. J. B. L. Simon, Helder, tafelblad, zilv. med.; H. de Graaff, tafel, bronz. med.; R. Mrjlhoff, pendule, diploma. Timmerlieden. D. L. van Staverdelambriseering, bronz. med.; P. Kuijt, trap, passer en lessenaar, bronz. med.; J. C. Ron- teltap, trapje, diploma. Molenmakers. K. Nierop, Schermerhorn, vijzelmolen, zilv. med. Borstelmakers. W. F. 0. Rike, borstelwerk, zilv. med. Vogelkooimakers. D. Scholten, vogelkooien, zilv. med.; Jan Kes, vogel kooi diploma A. KruitenWieringerwaard, vogelkooi, diploma. Kappers. J. Basie haarwerk bronz. med. Kleedermakers en Kleedermaaksters. J. Franzen pantalon en vestzilv. med.; O. van Os, jas, bronz. med.; P. Goemans, jas, diploma. Kantwerksters. Mej. G. Aghina, kantwerk, zilv. med. Bloemenmaaksters. Mej. J. Aghina, bouquetten, zilv. med. Vrouwelijke handwerken. Mej. G. Aghina handwerkenzilv. med.; mej. G. M. Schouten, bronz. med.; mej. A.Govers, tafellooper, diploma. Lood- en zinkiverkerskoper- en blikslagers en wagenmakers niet bekroond. Be stuurspr ij zen. J. Chrispijn, zilv. med., photographiën. H. Stratingzilv. med.inzending machine met toebehooren. F. Voskampzilv. med. spiegellijstgeb wedst. Huisvlijtschool, Schagen, diploma. K. Nierop Schermerhorn, zilv. medtoegekend door de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Zilveren me dal je Koningin. Dames Aghina, collectie kantwerken, vrouwelijke hand werken en bloemen. Zilveren m e d al je Koningin-Regentes. S. Wagner koperen ganglantaarn. Diploma Centrale Commissie voor wedstrijden in Nederland. S. Wagner, koperen ganglantaarn (geb wedst.) K. Nierop, Schermerhorn, vijzelmolen (vrije wedst.) Het resultaat van onzen, van uwen arbeid, handwerks lieden, hebt gij vernomen, het zal voor enkelen uwer min der aaugenaam zijn dat hun werk nog niet voor eene bekroning in aanmerking komt, laat u dat evenwel niet ontmoedigen, maar wapent u beter, maakt n zelf sterker tegen den volgenden wedstrijd laat de prikkel dien gij getoond hebt te-i bezitten er niet door verlammeu maar nog sterker er door worden. En gij, vakmannen en beoefenaars van vrouwelijke hand werken, gij, die door uw werkkracht getoond hebt iets te kunnen, wij wenschen u geluk met de lauweren die om uw slapen zijn gevlochten. Denk evenwel niet dat gij er nu zijt; op Het gebied der kuustnijverheid kunnen wij niet met onze voorouders wedijveren. Laat n de vele voorwerpen, zoowel in ons museum als bij particu lieren, dat toonen, gij zijt op den weg, houdt die en gij zult de eindpaal der geheele overwinning zeker bereiken. Aan de heeren vertegenwoordigers van Alkmaur's bur gerij onzen bijzonderen dank, dat gij zooveel waarde hecht aan den arbeid van den handwerkstanddat gij deze opening hebt willen bijwonen. Aan u, vertegenwoordigers van de buiten Alkmaar gelegen gemeenten betuigen wij onze erkentelijkheid voor uwe opkomst. Aan u, heeren directeuren van de Ned. Maatsch. tot bevordering van Nijverheid, brengen wij huldedat gij de Mij. hebt willen vertegenwoordigenwaarvan het departement Alkmaar een onderdeel is en die het initiatief nam tot de wedstrijden en daaruit voortvloeiende ten toonstellingen. En verder betuigen wij onzen dank, hetzij als ver tegenwoordigers van het departement Alkmaar der Mij. tot nut van het algemeen, hetzij dat men andere colleges of corporatiën vertegenwoordigt. Niet het minst, geachte heeren commissieleden van beoordeeling. komt u een woord van lof toe voor de wijze, waarop gij u van uw taak hebt gekweten. Wij weten dat zij dikwijls moeielijk was. Voor den tijd en de moeite, die gij u daarvoor getroost hebt, onzen besten dank. En eindelijk brengen wij n allengenoemd en niet genoemd en die aan het welslagen van dezen wedstrijd van deze tentoonstelling hebben medegewerkt, vooral ook hen, die tot opluistering van de tentoonstelling hebben bijgedragen, onzen welverdienden dank. En gij, mede-commissieleden, die steeds zoo trouw de tot standkoming dezer zaak hebt bevorderd, dikwijls met groote opoffering met het oog op uw eigen zaken gij verwacht daarvoor geen dank en wanneer ik dan daar ook van afwijk, dan is dat om u geachte- heer Itz, die als oud-commissielid zulk een belangrijk aandeel hebt gehad bij het ontwerpen der teekeningen voor den ge bonden wedstrijd, u namens de geheele commissie wel verdiende hulde te breDgen. Uw plaats, gij weet het, werd op waardige wijze door den heer P. Kool vervangen, hoewel wij u noode zagen vertrekken. En wanneer ik mij nog een afwijking veroorloof, dan betreft dat u geachte heer de Langesecretaris onzer commissie. Uw werkkracht uw ijver voor de zaak is en was boven onze lof verheven. En eindelijk moge het zwakke pogen van onze commis sie u werklieden uit Alkmaar en omliggende gemeenten, in staat stellen meer waardeeringkan het zijn meer dere voordeel te erlangen dan zal dat ik spreek namens de hoofdcommissie dan zal dat voor ons den hoogsten dank zijn. En ten slotte nog een woord van oprechten dank aan de pers voor hare tegenwoordigheid en voor haar steun die zij ons heeft verleend. En thans, mijne heeren, beschouw ik als aan het eind van mijne taak te zijn. Ik vorklaar namens de hoofd commissie de tentoonstelling voor geopend en noodig u uit die te gaan bezichtigen. Na het eindigen der openingsrede verspreidde mon zich in de tentoonstellingslokalen. Op het ingezondene komen wij in volgende nummers uitvoerig terug.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3